BUITENLAND. BINNENLAND. EUN SLACHTOFFER, Tweede Blad - 23 Febr. 1922 w INDISCHE KRONIEK. h Op een der laatste Indische cursus avonden voor de R. K. Volksuniver siteit te Breda, werden door den heer Monod de Froideville eenige bevol kingscijfers genoemd, welke meerdere publiciteit wel waard zijn. Vooral omdat deze de resultaten bevatten van de laatste volkstelling in Januari 1921 gehouden, waarvan nog maar weinig is gepubliceerd. Er zou natuurlijk ten aanzien van de nauwkeurigheid dezer cijfers wel het een en ander te zeggen zijn. Dat betreft echter voornamelijk de cijfers, welke betrekking hebben op de in- landsche bevolking, waarvan eigenlijk geen eenigszins behoorlijke volksboek' houding nog mogelijk is. De gegevens, die betrekking hebben op de Euro peesche bevo.lking kunne wel als tamelijk goed nauwkeurig aangeno men worden. Nu leent zich een kroniek als deze heel slecht voor het overnemen van uitvoerige cijferlijsten, doch de hoofd getallen acht ik' van genoeg belang, om daarvan mijne lezers te doen ken nis nemen, vooral omdat ik me nu beperken wil juist tot de Europeesche bevolking. Aangeteekend moet hierbij worden, dat bij de volgende cijfers, die van 1915 en 1917 samengesteld zijn, uit administratieve gegevens door het Binnenlandsch bestuur verzameld, toe men er gelukkig nog niet aan dacht, te pogen met uitg ve van eenige millioenen zoo iets te doen, wat leek op een moderne volkstelling. De aanwas der „blanke" bevolking demonstreert zich heel duidelijk. Het aantal Europeanen op Java ert Madoera bedroeg in: 1905 64.969 op een 1917 111.439 1921 135.216 Voor de Buitengewesten 1905 16.113 op een 1917 27 .415 1921 34.139 In geheel Nederlandsch Indië steeg dus het aantal Europeanen in 16 jaar tijds van 81.082 tot 169.355. Een aanwas dus van circa 115%. Typeerend voor de koloniale samen leving zijn de verhoudingscijfers voor t' aantal mannen en dat der vrouwen. In 1921 waren er op Java en Madoe ra 74.141 mannen en 61.975 vrouwen, terwijl voor de buitengemeenten de getallen respectievelijk zijn 19.892 en 14.247. Terwijl dus overal elders deze aan tallen vrijwel gelijk zijn, met een lich te tendenz van de vrouwen om ook in het aantal de baas te spelen, zijn er in Indië belangrijk wat vrouwen minder dan mannen. Daaruit ziet men, dat de raad, welke om bijzondere reden aan alle Katholieke Jongemannen gegeven wordt om getrouwd naar Indië te gaan, ook door de anderen kan ter harte genomen worden. De vrouwelijke lezers van deze Kro niek mogen daaruit hunne eigen conclusies trekken. De groote aanwas van de Europee sche bevolking is natuurlijk een goed deels gevolg van de toename der zoo genaamde import-werkkrachten, zoo wel voor het Gouvernement als voer particuliere maatschappijen.Welk aan deel in dezen aanwas de groote steden hebben gehad, is me niet bekend, we kunnen echter aannemen, dat daar het percentage nog grooter zal zijn geweest. Men kan zich dus gemakkelijk voorstellen, hoe scherp het wo- ning-tekort binnen enkele jaren zich kon accentueeren. Ook in Indië heeft men natuurlijk getracht, toen het tekort zoo begon te nijpen, zoodat huur-opdrijving op groote schaal 'lats vond, door be perkende bep lin en de huurders te besc' en t.geu de al te groote win zucht aa velen onder de huiseige naars.!^ Juni 1918 werd dehuurcom- nrssie-or'onnantie uitgevaardigd beteugeling van onredd'jke <p- d ij in van de huurprijzen van wo- i nge en aa" d.e gemeenteraden ge- T eid ge ever om huurcomt.is- si.s ie oenoenitii met soortgelijke be voegdheden als hier in Nederland aan goiijkgenoemde commissies is trebe- dee' Ook in Indië heboen aeze commis sies ongetwijfeld nuttig werk gedaan. Doch ook daar gaf deze controleerende werkzaamheid allerminst een oplos sing aan het vraagstuk der woning voorziening. Ik ken de werking van de huur- commissies uit eigen ervaring, door eigen medewerking, en kan getuigen dat deze hun taak naar beste vermo gen volbrengen. Maar.... het menschdom is in In dië niet anders dan hier in 't vader land, en ook daar was de medewerking van het publiek, en in het bijzonder van de belanghebbenden zelf van dien aard, dat het werk der huur- commissies in vele gevallen nutteloos werd gemaakt. Want wat werd alras duidelijk Dat wel zij, die het geluk hadden in eene woning te zitten, door deze ordonnantie behoorlijke bescherming genoten van hunne belangen, doch dat zij, die naar eene woning zochten, heel weinig gebaat waren. Immers de prijzen, die hotels en pensions in deze tijden gingen bedingen, waren zoo hoog, dat zij maar al te spoedig bereid waren een extra-bedrag ineens of maandelijks te geven om toch maar eene eigen woning te kunnen betrek ken. In de dagbladen verschenen adver tenties met verlokkende hoofden als „250 gulden belooning, toe te kennen aan dengene, die steller dezes aan een huis helpt." Misbruiken, als het betalen van sleutelgeld, het verplichte overnemen van meubilair, waren wel dra ingeburgerd, en dat des te spoe diger, doordat de Europeanen er een zeer vlottende bevolking vormen, welke tengevolge van veelvuldige over plaatsing en met verlof gaan, vaak van standplaats verandert. De groote fout van de geheele re geling lag natuurlijk in hare barre totaal van 39.098.008. 34.157.333. 35.017.204. totaal van 7.618.882. 13.046.256. 14.143.843. eenzijdigheid. Immers, verzuimde de overheid om maatregelen te gaan nemen tot verruiming van het woning-aanbod, ook in Indië was er tengevolge van verschillende oorzaken stagnatie ge komen in het particuliere bouwbe drijf; ook daar werd de schuld daar van ook juist geweten aan de huur- commissie-ordonnantie, die toch ten aanzien van de nieuwgebouwde huizen de bepaling der eerste huur geheel vrij liet. In ieder geval, dat particulie re bouwbedrijf werd vrijwel stop gezet. Daartegenover werden noch door de Regeering, noch door de mees te gemeenten krachtige pogingen ge daan om den bouw van woningen toch voortgang te doen vinden. Steun aan het weinige, wat het particulier initiatief op gebied van woningbouw- vereenigingen tot stand trachtte te brengen werd niet voldoende gegeven. We behoeven ons over dat werke loos blijven van het particulier ini tiatief niet al te zeer te verwonderen, waar juist ten gevolge van het vlot tende karakter der Europeesche be volking slechts weinigen in een plaats blijvende belangen hebben. Het ver- zui n door de overheid ten deze ge pleegd, is des te erger en te erger lijker. De Regeering ondervindt er zeer zeker zelf de nadeelen van. Om een enkel voorbeeld te noemen. Nog niet zoo heel lang geleden was de functie van lid van den Raad van Justitie op een der hoofdplaatsen voor de rechterlijke ambtenaren een begeerenswaard eerebaantje. Tegen woordig blijven de allermeesten liever 1 mdraadsvoorzitter op eene kleine plaats, en kan de Regeering ternau wernood liefhebbers vinden. Er is nu bij den Volksraad een voor stel tot wijziging van de huurcom- missie-ordonnantie ingediend. De wij ziging komt in hoofdzaak daarop neer, dat ook in Indië voor oude woningen niet i eer de huurprijs van 1 Januar 1916 ais de „normale" behoeft te wo- den aangenomen. Het voornemen be staat aan de huurcommissie bevoegd heid te geven „op grond van billijk heid" eene verhooging toe te staan „tot een door haar vast te stellen bedrag." Zooals men ziet, zal de be voegdheid die men in dit opzicht aan de commissies toe wil kennen, veel grooter zijn, dan in de Nederlandsche huttrrommissiewot is Enkele andere wijzigingen betreffen een betere omschrijving van de taak der commissie in gevallen van huur- opzeggingen, en van de strafbare handelingen der eigenaars. Dat daarmede ook maar eenigszins iets bereikt wordt voor de verruiming van het woningaanbod, en het verge makkelijken van het woning zoeken, is van zelf sprekend uitgesloten. De malaise en de daardoor nood zakelijk geworden bezuiniging op alle gebieden zullen waarschijnlijk beter werken. Naar ik verneem is de uitzending van nieuwe ambtenaren, behalve van onderwijzers en ingenieurs voor de Burgerlijke Openbare Werken, geheel stop gezet. Nog kort geleden was er groot gebrek aan doktoren, aan juris ten, aan leeraren, en nog meer. Nu wenscht de landvoogd koste wat het kost de begrooting sluitend te maken, en dus worden deze gebreken doodeenvoudig geamputeerd. Ik moet zeggen, het middel is radi caal. Wellicht ziet de Indische regeering op die wijze kans om een overvloed van woningen te creëeren. Nu is me echter één zaak niet duide lijk. Ik lees in de Nederlandsche bladen, dat er een commissie naar Zweden gaat om er de Zweedsche gymnastiek te bestudeeren, ten behoeve van het Indische leger. Ik meen daaruit op te moeten maken, dat het tekort aan menschen, die de Indische soldaten tot „jongens van stavast" kunnen ma- kan, bijzonder nijpend is geweest. Waarom schaft de regeering het ge heele Indische leger niet af Dan zijn er heelemaal geen slecht opgeleide soldaten meer. S. De Conferentie van Genua. De lerschc kwestie. ÜEM, BUITENL. BERICHTEN. Het ongeluk met de Roma. DE VLOOTWET. V FEUILLETON Wat ging zij doen Zij wist het niet. Vluchten in de eerste plaats. Voor alles moest zij uit dit vervloekte huis. Zij wilde dien man niet terug zien. Zij moest vluchten en haar zoon medenemen, want zij wilde ook niet, dat het kind hem terugzag, en op nieuw met hem in aanraking kwam. Maar had zij 't recht hem mede te nemen Kon hij haar hem niet ont nemen, omdat Mark volgens de wet zijn zoon was geworden Zij werd ijskoud bij die gedachte, maar zij wist zichzelve gerust te stel len. Hij zou bang zijn, dat niets haar langer zou terughouden om te spreke*. Bovendien hield hij niet van het kind. Wat zou hij er mede doen I Hij zou maar al te gelukkig zijn als hij van haar en Mark ontslagen was. .Hij had hun niets meer te vragen *d'j was thans gewroken. Zij kwam 5*1 weinig tot zichzelve. Haar ZQpn i 'eef haar imjiejg nog ovsr.y' Terwijl al deze gedachten haar door 't hoofd [schoten, had zij de kamer bereikt, waar Mark sliep. Zij opende snel de deur, want zij had haast dit huis te verlaten, waarvan de grond onder hare voeten brandde. Het kind sliep nog niet. Zij nam 't Qp en begon het snel te kleeden. Het ventje keek haar verbaasd aan, maar bemerkend, dat zij vreeselijk ontroerd en ontdaan was, dorst hij niets te vra- fen. Tranen welden op in zijne oogen. lij had lust om te weenen, zonder te weten waarom, al was 't maar omdat hij zijn moeder zoo diep bedroefd zag. De nacht was duister. De storm woedde met ontzettende kracht en zij ging, haar zoon aan de hand hou dende, dwars door de eenzame velden, terwijl een slagregen viel, die hen bei den tot in het merg drong. Maar zij voelde niets. Haar hart was zoo zwaar getroffen, dat het lichaam niet meer kon lijden. XII. DE ONTVLUCHTING. Tegen twee uur in den mórgen bereikte Ctujstine,. dooinaj, ijskoud, gebroken door vermoeienis, bijna ster vende, met haar zoon in de armen, de woning harer moeder. Zij had nog slechts een wanhoops kreet te slaken, die in dat nachtelijk uur snijdend, pijnlijk en aangrijpend klonk. „Hulp, moeder, hulp 1" Daarop trok zij aan de bel en viel bewusteloos neer op den drempel aan den ingang. g De regen viel in stroomen. De hemel was donkerder dan ooit en onder de hevige windvlagen bogen de zware boomen, om zich met een zuchtend gekraak weder op te heffen. Mark, die ingeslapen was in de ar men zijner moeder, was plotseling gewekt door haar val. Hij keek rond, zag zijn moeder lig gen, doodsbleek, onbeweeglijkom zich heen hoorde hij het geweld van den orkaan en een groote schrik oyer- meesterde hem. Hij begon te schreien. In het kasteel was het bellen geluk kig gehoord. De barones de Mézière sliep weinig, sedert zij gescheiden was van hare dochter, en sedert zij vermoedde, dat deze ongelukkig was. De Qu.de 4a0H w^s, zooals wji. ver telden, met haar vriend, dokter Ber- nau, uit het kasteel van haren schoon zoon verjaagd. Den dag, toen zij er voor de laatste maal geweest wasj had markies d'Arbois zulk een slechten indruk op haar gemaakt, had hij haar zoo wreed en valsch toegeschenen, dat zij niet had kunnen nalaten in stilte er over te klagen, dat hare doch ter zich in de macht van dien man be vond, hoewel Christine toen nog niets ten nadeele van haar echtgenoot kon zeggen. Zij geloofde slechts, dat hij ja loersch was en aan een vreeselijke ja- Uoezie leed, dat zelfs de dood geen genade in zijne oogen vond. „De dokter en gij," zei ze tot hare moeder, „ge herinnert mijn echtge noot aan het verleden. Hij vreest, dat ge met mij over Paul zult spreken, en daarom is 't hem niet aangenaam u te zien." Dokter Bernau had er aan toege voegd dat het geval niet zeldzaam was, en de barones had in deze opheldering berust, hetgeen echter niet verhinder de, dat zij huiswaarts keerde met een vol gemoed, bevende voor de toekomst voor het geluk harer dochter. Sedert dien. was «r stegcl£ pp voerhe- reid, deze eens plotseling te zien op dagen, evenals zij verjaagd uit 't kasteel d'Arbois, dat op haar, toen zij het voor de eerste maal zag, zulk een somberen indruk had gemaakt, fj De dokter spande zich tevergeefs in óm dat denkbeeld te bestrijden, haar verzekerende dat markies d'Arbois een edel man was, en zijne vrouw beminde, te veel misschien. '1 De arme moeder kon er niets aan doen, maar bleef steeds bij de over tuiging, dat hare dochter ongelukkig moest zijn, met dien somberen, nijdl- gen man. En eiken avond viel zij in slaap met de vrees, dat de ramp in aantocht was. Toen dus de bel weer klonk in de diepe stilte van het huis, waar allen sliepen, schoot haar dade lijk de gedachte door het hoofd, dat 't haar dochter moest zijn, die riep. In den half wakenden toestand, waar in zij verkeerde, had 't haar zelfs toe geschenen, dat zij een kreet hoorde, eelt wanhoopskreet van haar kind. i Zij richtte zich snel op, trok aan de bel, die uitkwam in de kamer van Baptist en snelde naar het venster. Zij zag niets dan een zwarte hemel, boomen wier kruinen heen ejj .weer zweepten in den storm, en den regen; die tegen het venster sloeg. Het was natuurlijk onmogelijk Christine te zien, die aan den anderen kant van den muur, dwars voor de deur op den grond lag uitgestrekt. Overigens hoorde zij ook geen enkel opvallend geluid meer. De schel luidde niet voor de tweede maal. De barones meende zich vergist te hebben eit de speelbal te zijn van een nachtmerrie, zij stond op het punt weder naar bed te gaan, ioenerzaent op hare deur gr^lopt werd. Het was Baptist. „Kom binnen," zetde zij. Baptist trad binnen met slaperige oogen, slechts ten deele gekleed en de bloote voeten in pantoffels. „Heeft mevrouw de barones ge scheld „Ja, hebt gij niets gehoord Baptist keek zijn meesteres aan om te onderzoeken of zij ook droomde. „Gehoord, wat," stotterde h|j. „Er is buiten gescheld." „Op dit uur Ja "ik" heb niets gehoord." ft t> Datum en uitstel. De correspondent van de Times te Mi laan meldt, dat de conferentie te Genua niet iden 8sten Maart zal bijeenkomen. De correspondent verneemt uit officieele bron, dat Rome opdracht 'heeft gegeven aan de commissie van voorbereiding te Genua Ie rekenen op 23 Maart als de waarschijnlijke datum. Frankrijk en Engeland. Llogd George naar Parijs. In eèn deel onzer vorige oplage kon den wij nog melden, dat Lloyd George be sloten heeft a.s. Zaterdag naar Parijs te gaan. Over deze veranderde situatie in de Fransche en Britsche betrekkingen seint de Parijsche correspondent van het „H:bid." ais volgt: ',,Ii tempo galantuomo", zegt het Ita- liaanstihe spreekwoord. 'De tijd die verfo ren gaat met de opeenvolgende Italiaan- sciho crississen, komt ten goede aan de Franseh-Engelische betrekkingen. Nu bot duidelijk geworden is, dat de conferentie te Genua uitgesteld moet worden en de schuld daarvoor geschoven 'kan worden op de afwezigheid van een kabinet te Rome, zoo-dat Lloyd George zich niet gewonnen behoeft te geven, is er plotseling weer een betere stemming tussohen Londen en Pa rijs. De laatste 'berichten, zoowel uit Lon den als van hier, zijn zeer optimistisch, heigeen zeker ook voor een niet gering deel toegeschreven moet worden aan de interventie van Benes ,'die gisteren onmid dellijk na zijn terugkomst uit Londen een lang onderhoud met Poincaré heeft gehad. Als gevolg van die bemiddeling van den Tsjechischen staatsman, zoowel als van. de besprekingen van Curzon mei Saint Aulaire en van Poincaré met Harding, 15 men het dan thans zoover eens, dat van lieide zijden wat loegegeven wordt. De Engel'sche regeering erkent, dat moodig ®s dot men zich te Genua niet bezighoudt met politieke problemen en dat ook over de schadevergoedingen daar niet gesproken wordt, terwijl volstrekt niet getornd mag worden aan de bestaande verdragen. Daartegenover heeft dan Poincaré erm toegestemd, af te zien van oen schriftelijke behandeling van zijn uitvoerige nota cn de hangende kwesties te bespreken in een zeer aanstaande bijeenkomst der beide premiers, die, vermoedelijk. Zaterdag en Zondag te Parijs zal ptaats hebben. En aangezien Poiincaré 'besloten soheen, geen deskundigen naar de bijeenkomst te Lon den te zenden, vóór hij antwoord op efl® nota gekregen had, houdt deze toenadering in^ dat diie deskundigen thans zoo spoedig mógelijk zolen vertrekken en dat de bij eenkomst ter technische voorbereiding van de conferentie Genua de volgende week te Looiden zal gehouden worden Begrijpelijkerwijze maakt een en ander, dat de stemming hier thans veel opgewekter is. Wel ziet men in, dat de moeilijkheden nog niet voorbij zijn. m«r men verwacht dan toch, dat de gesprekken, cite beide premiers zulen hebben, evenals die, weike waarschijnlijk de volgen Ie week gehouden zuilen worden, tussohen de Fransche en Engelsohe ministers van buitenlandsche zaken nu betrekkelijk gemakkelijk tot een algeheele overeenstemming, althans om trent de procedure, zooal nog niet dadelijk ten aanzien van het fond zullen leiden. En dat. is al een heel ding, gegeven de span ning, die de laatste weken bestond. De eenige vrees, die men hier nog uit gesproken ziet, is dal Lloyd George wel beloven zal, dat versihilende problemen te Genua niet besproken zullen worden, maar dal als men eenmaal om de conferentie,a- fel zit, het moeilijk zal zijn deze uitsluiting te handhaven. Ook twijfelt men nog wel eenigszins aan de nieuwe gezindheid ten aanzien van het optreden tegenover de sovjetregcering door Lloyd George aan den dag gelegd, maar in het algemeen spreekt men nu toch de overtuiging uit, dat de rest zich wel vinden zal. Van belang is voor de Bngelsch-Fran- sche bet rekkingen nog een artikel vain Mar- sillac uiit Londen in het „Journal", waarin deze uitlegt, dat de concessies die Enge land zich bereid verklaard heeft aan de Fransehe opvattingen 'te doen, in zake het Fransch-Engelsche verdrag, zoover gaan, als gegeven de Engelsohe mentaliteit, maar eenigszins mogelijk is, zoodat men goed zou doen dit nu maar zoo aan te ne men, eer een mogelijke o-mmekeer in de Engeische binneniamdsche politieke ver houdingen het Engeische aanbod weer zou doen intrekken. Het eide der R. 1. C. Sir Ha,mar Greenwood, de minister voor Ierland, heeft Maandag in het La gerhuis zijn laatste begrooting ingediend' voor de Royal Irish Constabulary, aan welk oonps, dat nu verdwijnen gaat, hij warme hulde bracht. Hat betrof hier een suppletoire begrooting van ongeveer an derhalf mill toen pond, ate laatste last op den Britsch'en belastiinghetaiier voor het politietoezicht in Ierland. De minister herinnerde eraan, dat dit corps honderd jaar lang die opeenvolgende re peeringen in Ierland „in goed en slecht weer" had ge diend. Over de „auxiliaries", de hulp-po lit ie, rees eenig debat, omdat men meende, dal diit hulp-corps door de regeering niet bil lijk behandeld was. Sir Hamax Green wood deelde mee, daü deze mammen, die geen pensioen krijgen, maar een uitkee- ring ineens van tenminste 70 pd. st„ aan ander werk zoudtem worden geholpen zoo- alis dienst in het Midden-Oosten, indien mogelijk. De vergadering van het Ard Theis De vergadering van het Ard T.hc;ij (de Sinn Fean-orgainisa'ties) te voor 3 maan den verdaagd ten gevolge van een com promis tusisehen de beide kmidlen. De beschuldiging van Collins. Collins zond aan Churchill een telegram hetwelk deze doorzond aan de Noord- Iersche regeering en waarin erover ge klaagd wordt, dat de „special constables" jacht malkien op personen, verdacht van na'lior. nt iisfiiscth e sympathieën, aJdtus hun best doend om troebelen te ver wekteen. Het telegram 'beschrijft veelvuldige voor vallen in Ulster en spreekt van een vast omlijnd plan om strijd en wanorde tus sohen Noord en Zuid te scheppen. Collins houdt Craig's volgelingen rechtstreeks verantwoordelijk voor de jongste uitspat tingen te Belfast. De ontvoerde Unionisten. Blijkens mcdodeelcmg van het departe ment van biinm enlanid'sehe zaken van Noord-Ierland waren er gisteren nog 27 dor uit Tyronme en Fermanagh ontvoerde loyalisten gedetineerd. Drie ervan zijn burgers, de overigen slaan in betrekking 'lat <fe „special constabuary". De aanvallen op politie en mili tairen in Zuid-leHand. Qhiuirchitl heeft Maandag dn het Lager huis meegeidlaedd, dat er sedert het teeke nen van het verdrag op 6 December in Zuiid-Ieirlamd 82 aanvallen op de politie en 34 op militairen waren gedaan, met het gevolg, dat IX poLitiemannen en 2 solda ten werden gedood en onderscheid ent ijk 32 en 4 gewond. DE KABINETSCRISIS IN ITALIë. Nu G.iolittiwegens dien onverzettelijken tegenstand van de katholieke volkspartij. voorgoed geweigerd heeft een opdracht tot kabinetsformatie te aanvaarden, heeft dh koning de Nicola, den Kamervoorzit ter, ontboden en hem verzocht ten twee den male de opdracht om een ministerie te vormen te aanvaarden, De Nicola heef geantwoord, dat hij eerst zijn politieke vrienden en de verschillende partijleiders wilde raadplegen en dat 'hij vandaag zijn berin't zou mce'.'VeVr De jongste lezing van 't ongeluk met de Roma is als volgt: Het luchtschip viel van een hoogte van 1000 voet. De ramp wordt toegeschreven aan 'n gebroken roer, maar is niet defini tief vast te stellen, daar de overblijfselen slechts een verwrongen massa allimfniiim is. Lang nadut de duisternis was ingetre den brandde het luchtschip nog over zijn geheele lengte. De ontsnapten zijn drie in getal. Zij sprongen van het luchtschip af, toen dit den grond raakte. De anderen raakten onder het omhulsel en stierven een ellendigen dood. Verscheidenen zijn onherkenbaar verbrand. Alle pogingen, om direct met het reddingswerk te beginnen, faalden, tengevolge van de verschrikkelij ke hitte. De verhalen van ooggetuigen stemmen overeen in het getuigenis dat het groote vliegerachtige roer op zij kantelde, waarop het schip met dien voorsteven om laag, steil viel. Een poging oin het lucht schip te lichten door ballast uit te wer pen bij d'en staart, was vruchteloos. Deaft- lumiiniunireus boorde door sterk geladen electrisohe draden alsof dat touwtjes wa ren, viel op den grond, rolde om en ont- plote toen. Uit Washington wordt nog geseind: Dertig lijken van slachtoffers der ramp van de Roma zijn geborgen. Daarna waren er tien tot onherkenbaar toe verkoold. Er zijn elf menschen in leven gebleven; maar daarvan zijn er enkeion levensgevaarlijk gekwetst. Een deskundige, die de ramp had zien gebeuren, vertelde, dat, indien de Ro ma het nog maar ©en paar meter verder had kunnen sturen, 't luchtschip den elec- trischen draad zou hebben vermeden, die 't in brand had gestoken. Een overlevende van de ramp verklaarde, dat hel luchtschip slechts ongeveer 60 a 70 M. hoog was, toen bet stuur haperde. Onmiddellijk werd het bevel gegeven ballast uit te werpen. Dit hielp echter niets. De botsing van het luchtschip met een eleclrischen geleid- draad deed het luchtschip kantelen, waar door de opvarenden als het ware werden opgesloten. Van het luchtschip is niets over dan het stalen geraamte. VERLAGING VAN HOTELPRIJZEN, TE LONDEN. Verschillende groote hotels hebben be sloten hun prijzen te verlagen. Het mini mum voor een kamer voor een persoon met bad en bediening bedraagt 8 sh. 6 pence (f 5.10) en 12 sh. 6 pence f 7.50) voor een twee persoons-kamer. Er wordt een eenvoudig ontbijt verstrekt voor een halven crown (f 1.50.). Eenige andere hotels berekenen thans een uniform-tarief van 9 sh. 6 pence {f 5.70) voor 'n één-persoons- en 16 sh. 6 pence f 0.90) voor een twee-persoons- kamer met bad, volledig ontbijt en geen fooien. Vóór den oorlog was het tarief hier 6 en 12 sh. f 3.60 en f 7.20). De resultaten der laatste volkstelling in Frankrijk zijn bekend gemaakt. 'De to tale bevolking vaar Frankrijk bedraagt 39.200.000 menschen. Slechts 15 steden hebben meer dan 100.000 inwoners, te be ginnen met Parijs, dat er 3 miliioen heeft, dan volgen Marseille en Lyon met elk 600.000 inwoners, Bordeaux met 270.000 en Rijssel met 200.000. In Maart van het vorige jaar werd te Parijs een concert gejjeven door de viofloaioelliste Eluehmé. Tijdens het con cert werd door de gravin De GurméTré- cesson in 't openbaar gezegd, dat de ur- tjste geboren was in Duitsohland. De vio loncellist© beriep zich op den rechter. De ze veroordeelde in eerste instantie de gra vin tot 200 frc.s. boete en 300 fres. scha devergoeding. Het Hof vare appèl vermin derde de boete tot 100 fres. In bet historisch museum te Dresden is ingebroken. De wachter vond 's avonds op zijn rond gang een kast opengebroken. De onmid dellijk gewaarschuwde politie d/oorzoclit 't gebouw, van welke .gelegenheid de dief ge bruik maakte om zich langs een touw uit de eerste verdieping te laten zakken. Bij het overklimmen van een zes meter hoog hek werd hij door burgers gegrepen. De man bleek in het bezit van twee kostbare broches, terwijl in het gebouw nog een pak werd gevonden met twee waardevolle maarschalkstaven en paardetoomen. Mrs. Robertson, een te Deal in New Jersey wonende dame, 'had een dezer avonden te barer huize een soupertje aan gericht, waaraan een vriendin en drie vrienden deelnamen. Toen er werd ge scheld, ging de gastvrouiw zelf even open doen en zag een revolver op haar gericht. Te zeer geschrokken om iets te zeggen, week zij stap voor stap achteruit, gevolgd door den indringer, die gemaskerd was en een volkomen stilzwijgen bewaarde. Zoo kwam zij de kamer bininen, waar haar gasten zich aan cock-ta;ils verlustig den. De dief Neef bet gezelschap met zijn revolver beheerschen en sommeerde de heeren hun geld af te geven. Hetgeen ge schiedde. Vervolgens maakte hij zich van een aantal juweelen ter waarde van vier duizend dollar van mevr. Robertson mees ter, en verdween daarop in een voor de deur wachtende auto. t-, n"!e ©-notie gewekt dcro 't feit, dat Paul Meutuer en madame te Beroain de Ravisi die sinids 28 maan den in voorloopige hechtenis zaten, be schuldigd van spionnage en oraderhandeïm* gen met den vijand tijdens den oorlog, Dinsdag door de Kamer van iw beschuldi- gftngsteHing van verdere rechtsvervolging ontslagen zijn wegens Onvoldoendheid van het tegen hen bestaande bewijsmateriaal. Zij zijn toen natuurlijk onmiddellijk uit de hechtenis bevrijd. De verloving van Mathilde Cormick met Max Oser is er door! We vertelden gisteren welk een emotie deze verloving van de zestienjarige kleindochter van Rockefeller met Oen Zwitserschen manege directeur in de Amerikaansche bladen heeft gewekt. De geheele familie was aan vankelijk tegen deze zonderlinge verbinte nis. daar Max Oser niet meer tot de piep jongen behoort, en 48 jaren te#l. (Kwade tongen beweren, dat het er zelfs 58 zijn). Maar tenslotte heeft iedereen toegegeven, en zoodoende is ook de onbescheiden pers tot stilzwijgen gebracht. De circusdirecteur Stosch-Sarasom ij tijdens de dressuur in zijn cirsus te Dres den door een olifant aangevallen, die hens met zijn slagtanden en slurf bewerkte. Meer dood dan levend werd de man naar hel ziekenhuis gebracht. Slechts met d« uiterste moeite kon het personeel 'het woe dende dier van zijn slachtoffer afhalen. De oppositie legen de aanhangige vloot wet breekt van alle kanten los. Zelfs de Haagsdhe redacteur van het „Handels blad", die steeds gepleit heeft voor een weerbaar vaderland, vindt de Vlootwet, die 300 miliioen zal 'kosten, toch al te machtig. Na de meerdere zekerheid, die te Was- hintgon voor de veiligheid van Indië ver kregen is, beschreven te ihchben, meent de schrijver o.a.: „Mogen we dat nu achteloos voorbij, gaan? Is het redelijk, dat de minister van Marine zou doen alsof er niets was ver anderd in de Zuidzee, nadat zijn collega voor Binentandsche Zaken op het belang van de veranderingen ten goede 'heeft ge wezen? Wij kunnen ons nauwelijks voor stellen, dat de Regeering, na het resultaat van Washington, de Vlootwet ongewijzigd handhaaft. Doet zij dat toch, dan dient onzes inziens de Tweede Kamer de cor rectie aan te brengen, welke de verande. ring in omstandigheden ei'sóh't." De schrijver wil het heele vlootbasis- fonds doen vervallen en het vlootfond» halveeren. De „Voorhoede" gaat nog veel krach tiger Let ontwerp te lijf. Aan het artikel, dat getiteld is: „Weg met de vlootwet! oritleenen we het vol gende: „Er gaan sleeds krachtiger stemmen op tegen de ingediende vlootwet. Met groote bezorgdheid heeft men, voorail in handelskringen, van die wet kennis genomen cn de schrik is velen om ,het hart geslagen toen 't tot hun bewust zijn doordrong, dat de regeering 300 mil iioen gulden na'tuuriijk over eenige jaren verdeeld wilde gaan uitgeves voor den aanbouw en aankoop van nieuw zeevechtmateriaal en de aanbrenging van z.g. steunpunten in Indië. In dezen tijd van benauwend f'inanlieele zorgen, nn de betastingen zoo hoog wor den opgevoerd, dat er den debacle dreigt in dezen tijd leek het onverantwoord zóóveel milllioei'.en, die toch door het Ne derlandsche voük moeten worden opge bracht, 'Ie gaan uilgeven voor de marine. Maar we leven ook in een tijd van ern stig streven naar ontwapening, internatio naal en nationaal. In ons land betuigen bij herhaling ver schillende regeermgsper&onen, dat, ook voor ons land, ingrijpende bezuiniging op militaire uitgaven moodig is. Ben 'klein land alls het onze kon in ontwapening gerust ie'lwat voorop gaan, zoo sprak minister Ruys de Reerenibrouck in de Tweede Ka- nier; terwijl minister De Gcer in een inter, vieuw, en enfcdie weken geleden in d« Tweede Kamer, uitdrukkelijk verklaarde, dat ingrijpende vermindering van militaire uitgaven niogeiijk en beslist noodzakciijk is. En met deze feiten voor oogen 'krijgt straks de vofliksvertegenwoordiging te be slissen over de nieuwe vlootwet; een wet zoo mililairistiscfii van strekking als mis schien nog nooit in on® iamld is ingediend. En waarom dat? Omdat we ons bij deze wet niet uitspreken voor hetgeen op dit moment noodig geacht wordt, maar ons voor tientallen van jaren vastleggen aan een heel stelsel. Blijkt over eenige jaren, 'dat we in ver band met ide internationale situatie, aan- ztenüijk 'kunnen inkrimpen, wat betreft de uitgaven van onze vloot, dan zal dat niet mogelijk zijn, als deze vlootwet eenmaal laainigeano'iiiieii ms. Want dan zijn er weer contracten loo- penide over miMioemen guM-ms, die niet af. Jwvy-twp- -*"!•». "'ïiffli. 22 (Wsi.dt vervolad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5