v.h. JOH. MAAS 1 In en om Haarlem. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad! Buitengewone aanbieding Reynvaan Sigaren Van 10 cent voor 7'|2 cent bij 100 stuks 17- N.V. Sigaren en Sigarettenhandel Groote Markt 14. Stadsnieuws. DAMiAATJES iVRIJDAG 24 FEBRUARI'1922 44ste JAARGANG No. 14075 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEK f 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BH VOORUITBETALING f 3.57»/? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. DE GRENSWIJZIGING. ui. AGENDA 25 FEBRUARI. Alliance Frangaise. - Charles le Gofflc. Garnlzoensberichten. De Hongersnood. Van onze Rechtbank. p Haarlem, eensgezind J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. De collecte voor hongerend Rusland. HAARLEMSCHE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: In dit artikel willen we de vraag ionder de oogen zien. of de grens regeling, zooals die nu door Gedep. Staten wordt aangegeven, gesteld dat ruimere grenzen op dit ©ogenblik niet te verkrijgen zijn, door Haarlem mag of misschien moet worden geaccep teerd ,met het oog op de behoef ben Van Haarlem en van deze geheele streek. Er is wel eens gezegd dat Haarlem moreel verplicht is Schoten en het .stadskwartier van Haarlemmerliede binnen zijn grenzen te betrekken, om dat het uitbouwsels der stad zijn, die zeer zeker binnen de Haarlemsclie grenzen zouden verrezen zijn, indie11 daarvoor plaats geweest ware. We zijn van die moreele verplich ting niet overtuigd, want zij vloeit voort uit de stelling dat Schotter- kwartier en Amsterdamsche kwartier inet Haarlem feitelijk één geheel vor men en gemeenschappelijke belangen hebben. Dit moge waar zijn, maar dan is ons niet duidelijk waarom die twee kwartieren alleen met Haarlem één geheel vormen en waarom niet even zeer Heemstede en Bloemeindaal daar- loe behooren. Integendeel. In ons vo rig artikel hebben we betoogd, dat Haarlem, Bloemendaal, Heemstede. Schoten en Haarlemmerliede (stadsge deelte), zooals de heer Slingenberg het uitdrukt, sociaal, economisch, hy giënisch en intellectueel bijeen hooren. 'Men kan dan ook niet beweren, dat de moraal Haarlem oplegt zich over een noodlijdend gedeelte van dit com plex te ontfermen en diezelfde mo raal niet laten gelden voor het an dere. Niet alleen Schoten en Haar lemmerliede behooren bijeen, maar dan evenzeer de andere genoemde 'gemeenten. Bovendien is het niet dui delijk waarom speciaal en alleen Haarlem den plicht zou hebben nood lijdende gemeenten te helpen en niet de andere gemeenten. De toestanden, zooals die ten Noorden en ten Oos ten en ten Zuiden van onze stad zijn ontstaan, zijn een natuurlijk gevolg Van de ontwikkeling van deze geheele streek. Beziet men de grensuitbreiding van Haarlem in 't algemeen, dan kan men Öe stelling poneeren dat een uitbrei ding der grenzen noodig of wenschelijk is voor Haarlem, dat nu al jaren uit zijn te nauw verband is gegroeid en geen gelegenheid meer heeft de noor dige ontplooiing aan zijn levenskracht te schenken. Maar men kan ook fle veronderstelling opperen dat ophef fing van de noodlijdende zelfstandige gemeenten Schoten en Spaarndam, die zijn aangewezen op financiëelen steun van Provincie en Rijk, niet onwel kom zou zijn aan het provinciaal- en het Rijksbestuur. Uitbreiding der grenzen is voor Haarlem zeer zeker wenschelijk. Deze stelling zal wel zoo algemeen aan vaard worden, dat we ze hier niet nader behoeven te ondersteunen. Maar 0. i. moet de vraag -worden gesteld of uitbreiding der grenzen ook noodig is. Dat laatste ontkennen wij. Indertijd is op uitbreiding van Haar lem aangedrongen vooral op deze gronden, dat Haarlem behoefte heeft aan meer bebouwbare oppervlakte en ten tweede dat Haarlem behoefte bad aan een terrein om dat in te richten tot haven- en industrieterrein en over dat terrein, •begrijpelijkerwijs, ook zeggenschap wilde hebben. Wat de bebouwbare ruimte betreft, heeft deze streek zeer zeker behoefte aan meer bouwterrein dan op dit oogenblik binnen de grenzen van Haar lem is gtelegen, maar dat Haarlem daarom meer behoefte heeft aan be bouwbaren grond, durven wij niet di rect te aanvaarden. Haarlem kan met He beschikbare ruimte zeer zeker aan allen, die binnen zijn grenzen werk vinden, een geschikte woongelegenheid ®cheppen. Men ga daarvoor maar eens ha welke industrieën en bedrijven in Haarlem gevestigd zijn. Wanneer de omliggende gemeenten in dezelfde 'bate voor woongelegenheid zouden z°rgen, en konden zorgen, ware de ?aak m orde. Dat Haarlem's bemoei- Jbg op het stuk van woningbouw zich. "'rikt genomen ook iot over de gren- jjb moet uitstrekken, ontkennen wij. aar-lern. neemt daarmede een taak t^P^mh, die feitelijk aan andere ge- zct^'t«u behoort. Wenschelijk is het die^ 2eker, maar noodig niet. Bovem- jiïac^^Hgen wij hier nog eens de aan- Vrofc bP het feit, waar wij ook in ons zen, ^jëedteerd artikel reeds op we- nitbreüji de voorgestelde gebieds- aanzienlpv Haarlem's grondgebied wel grond Vordt uitgebreid, maar de meerendeei *r bi^ komt h' yoar het Waf Polderland, terrein dus, Heeft Haarlem echter terreinen noo dig voor de inrichting van haven- en industrieterrein Wij achten ons niet geheel compe tent die vraag te beantwoorden. In dezen zullen onze industriëele speciali teiten van advies kunnen dienen en wa zijn gelukkig dat de commissie uit de burgerij vele in dezen competente Le den telt. Toch wagen wij het te betwijfelen of pogingen Haarlem tot industrie stad te ontwikkelen veel succes zul len hebben, afgezien van de vraag of het wel wenschelijk is, waar Haar lem door zijn gunstige ligging veel meer aangewezen is voor rustige woon plaats. Indien de energie en kosten, die zouden moeten aangewend worden om van Haarlem eeii goede industrie stad te maken werden aangewend om Haarlem als woon- en rustplaats aan trekkelijk te nikken, dan zou, naar onze meening in deze richting nog heel wat bereikt kunnen worden. Dat wil niet zeggen dat de industrie belemmerd moet worden zich in Haarlem te vestige-n of dat we gaarne de bestaande industrieën zouden zien verdwijnen. Maar dat is nog heel wat anders dan met groote kosten en moeiten Haarlem kunstmatig tot'groot industriestad of havenplaats temaken. We verkeeren. in de gelukkige om standigheid dat alle groote industrie ën, die behoefte aan vaarwater heb ben, langzamerhand uit de bin nenstad zijn verdwenen en zich heb ben gevestigd aan onzen natuurlijken haven: het Spaarne. Het Spaarne biedt nog plaats aan vele andere industrieën, die zich eventueel hier willen vestigen.. Het graven van een haven en bouw klaar maken van industrieterrein, aan deze zijde, dan wel aan gene zijde van de Spaarndammersluizen, zou alleen tot^dod moeten^ hebben, niet onze om andere industrieën hierheen te lokken. Dat dit sucoes zou hebben, geloo- ven wij niet. Haarlem heeft op dat gebied maar weinig voordeelen aan *te bieden en komt verre achteraan bij tal van an dere plaatsen in ons land. Een onder nemer, die ergens in ons land een bedrijf wil vestigen, en daarvoor naar terrein zoekt, heeft nog hsel wat an dere keus, voordat hij aan de boorden van het Spaarne met de sluizen voor zn neus of de oevers van zajkanaal A en B behoeft te denken. We her inneren aan Zaandam en de oevers van het Noordzeekanaal, ook aan de bree- de, schitterende oevers van den Nieu wen Waterweg vanaf Iloek van Hol land tot Rotterdam en Dordrecht toe. De toekomst van Haarlem als groot industriestad schatten wij niet zeer hoog en het zou voorbarig zijn op dezen grond de noodzakelijkheid van grensuitbreiding te bepleiten. Zoo al thans zien wij de zaak; wellicht dat onze groot-industrieëelen in Haarlem sterke argumenten kunnen aanvoeren voor den aanleg van haven- en indus trieterrein. Nojdig achten wij' dus een grensuit breiding van Haarlem niet; wdtsch 'ijk achten wij haar echter wel, in elk opzicht. Wenschelijk achten wij haar omdat Haarlem te klein is geworden door zijn grooten groei; wenschelijk co.'c voor een rustige, ordelijke ontwikke ling van deze geheele streek. Die wenschelijkheid klemt zoozeer, dat wij geneigd zouden zijn voor aan vaarding der aangeboden grensuitbrei ding te stemmen, mits dié maar niet klaarblijkelijk een groot nadeel, huise- hjker gezegd een strop, voor Haar- lein oplevert. De aangeboden gebiedsuitbreiding schept voor Haarlem de mogelijkheid volkshuisvesting te bevorderen, zij het dan/ n een gewrongen richting. Maar de vraag komt naar voren of die ontplooiing op den duur Haarlem's krachten niet zJl te boven gaan en of door toevoeging van Schoten en Haarlemmerliede, waartegenover geen behoorlijke compensatie staat, Haarlem zelf niet een noodlijdende get- meente zal worden. Te meer daar hef voor de goed gesitueerden zoo ge makkelijk zal zijn de lusten eetier groote stad te genieten, doeh de las ten van zich af te wentelen door even over de grenzen te wonen in een gemeente met lage belastingen. Of de tegenwoordige grensregeling een strop voor Haarlem zal worden moet een deugdelijk onderwerp van onderzoek uitmaken. Reeds is mein ten stadhuize bozig te onderzoeken hoe veel naar schatting de verschillende diensten de gemeente me|e.r zullen kosten, ingeval de grenzen zijn uit gebreid zooals nu wordt voorgesteld. De resultaten van die becijferingen zullen moeten afgewacht worden en, INDUSTRIA daartegenover zal men moeten schatten de meerdere opbrengst aan belasting. Oppervlakkig beschouwd zou men ech ter zeggen dat de grensuitbreiding, al thans in do eerste jaren, een strop voor Haarlem moet worden. Het is immers niet te veronderstellen dat Sohoten en Spaarndam, die thans elk jaar enkele ton nen gouds in de gemeentelijke huishou ding te kort komen, door toevoeging aan Haarlem plotseling zich zelf zou den bedruipen, te moer daar de burgers, die dan toch ook belasting zullen be talen, na annexatie, zeer zeker den bil lijken eisoh zullen stellen, dat zij van de gemeente vele voordeelen en facili teiten verkrijgen, die zij nu, door nood wendig zuinig beboer hunner gemeente besturen, missen. Wel staat daartegenover een verhoo ging van het belastbaar inkomen met een f 10 millioen aan de zuidzijde van tt,..-iook in Bosch on Vaart zal men aan. de gemeente weldra billijke wenschen gaan stellen, b.v. óp het gebied van onderwijs. En dan niet te vergeten fle te betalen schadevergoeding aan Heemstede en Bloemendaal. De heer Slingenberg deed een denk beeld aan do hand om van die schade vergoeding af te komen door verdeeling der gemeente Bloemendaal voor te stel len. In alle geval zal het gemeentebestuur van Haarlem moeten traohten zekerheid te krijgen over de hoegrootheid van de schadevergoeding. Zooals bekend is weidt- die vergoeding, volgons de wet, pas vast gesteld wanneer het wetsontwerp to. grenswijziging is aangenomen. Maar wan- nee rdie vergoeding ,niet te voren, al" thans officieus, wordt vastgesteld,, zou men wel eens een leelijken kater in den zak kunnen koopen. Resumeerende stiafc, naar onze meening» de kwestie als volgt: Uitbreiding der grenzen van Haarlem is wel wenschelijk, maar niet noodzake- lijk. i De beste grensregeling zou zijn cüe Welke Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Sohoten, Spaarndam en Haarlemmerliede (stadsgedeelte) binnen dezelfde grenzen brengt. De voorgestelde grensrcgjl'ng mag iQ geen geval aanvaard worden, als zjj ken nelijk een groot nadeel voor Haarlem zou opleveren juist omdat grensuitbrei ding, ho:z e.- cok ge wens hi, niet diret noodig is. Tenslotte zij nog opgemerkt dat Haar lem door te wachten B'echts kan win nen en niets verliezen. Aanvaardt Haarlom daze g ensregeling, dan is een nieuwe, grensregeling voor ja tten van de baan. In geen eeuwen zullen de Haarlemmers de noodzakelijkheid v. n nieuwe gebiedsuitbreiding met zooveel klem kunnen bepleiten als nu. Aanvaaidt Haarlem d z) voor tellen niet, dan blijft de wenschelijkheid van grensuitbreiding klemmen, elk jaar meer len na een tiental jaren zal duidelijk ge" jlemonstreerd zijn welke grenzen voor Haarlem het meest in het belang zijn van dit geheele gewest, vooral ook door den toestand waarin Saho'.e 1 en Spaarn dam blijven verkeeren. Men vergete ook niet dat het huidige wetsontwerp er slechts toevallig zoo uit ziet. Het is ons bekend dat on der een vroegere samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten de plan toen veel meer in de richting gingen van wat Haarlem wenschfe. Ook die opvattingen zijn dus aan ver andering onderhevig. En zou deze „toevallige" re geling de beste zijn? De Haarlemmers zullen het vraagstuk der grensuitbreiding van Haarlem onder de oogen moeten zien, zonder al te veel te letten op dit onderhavige ont werp. Sociëteit „St. Bavo". Bestuur Prov. Kieskring Velsen, 3 uur. Rijtuig- en Wagenmakerspatroons, 3 uur. Gewo ne zittingen. Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel. „De Paradijsvloek", 8 uur. Schouwburg Jansweg. i Capet-kwarlet, 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstnaat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansslraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 Uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. X. Arbeidsbeurs voor vrouuren. - Klei ne Houtweg 13. Atle werkdagen voorin, van 1012 uur, nam. van 2—4 en van 89 uur. Hoe komt het toch dat in vergelijking niet andere volken de Hollander zoo wei nig voelt voor zijn land en de schoonheid daarvan? Wat is de oorzaak van die wei nige liefde voor het waderland bij ons Hollanders (misschien de „Zuiderlingen" hierbij uitgezonderd), en van de kleine plaats, die het vaderland in onze littera tuur inneemt, wanneer wij niet mede re kenen den tijd der kouden-grond-poëzie °P het „lieve vaderland, ontwoekerd aan den baren" der vorige eeuw? Wij hebben geleerd gisterenavond van den vurigen Breton, zijn liefde, de liefde van zijn dichters, de „poëtes de clocher' voor hun eigen mooie land, met zijn eenvoudige, mooie menschen; zij hebben ons geleerd, hoe wij het onze zullen gaan liefhebben. Het is dan ook niet in de brallende phrasen onzer vorige eeuw dat de Fran sche dichter zijn land bezingt en niet in vage algemeenheid blijft hij stoffen op heldendaden van voorgeslachten, „die nooit verwonnen hebben gebukt" (en zoo meer); hij is geen historie-op-rijm-schrij- ver, maar hij is Breton, Provencaal, Nor- mandiër, of wat ook èn dichter, met open oog en oor engemoed voor het mooie dat er leeft in natuur en menschen van ziin land. O ja, zulke hebben wij ook wel: veel Middeleeuwers, ja, en.... na tuurlijk Poot, en.... eenige modernen, maar we zijn al gauw uitgeteld. Dok in de Fransche litteratuur is een lacune geweest in do „poësie du pays," eigenlijk „poësie des pays", zooals spr. verklaarde: de Renaissance, die zeide: „soyons Grecs, sovons Latins, cessons d être Francais," de tijd der humanisten, waarvan men vragen kon: „sont iis nés S Paris? sont ils nés A Ia Itine?".... Maar de Romantiek, die ons de Bilder- dljkende vaderland :;ohe-trompetters-en- tamboers bracht, schonk de Fransche lit teratuur Chateaubriand, den Kelt, die de geestelijke overheersching der Romeinen afschudde en na hem weer een heel ge slacht „dichters van het platteland": La- marline, Brlzeux, Gabr. Vicaire, om er een enkelen aan te stippen. De geheele geschiedenis van die „poë sie des pays de France" is ons in een be knopt résumé geteekend: dat was het historisch gedeelte, dat de fijne declama tor keurig wist te doorzingen met ver scheidene citaten van de besproken dich ters, waarmede hij herhaaldelijk een spontaan applaus aan de assemblee ont lokte, vooral bij hel voordragen zijnor eigen „Légende." r»r--/? j. In zijn slotwoord deelde de hoer San-1 veur mede, dat de Molière-avond, waar op Royaards den „Misanlhroop" komt spelen, na de griep-pecli bepaald U op IQ Maart a.s. De sergeant de Zee, R. van 't 21e reg. inf. wordt met ingang van 1 Maart a.s. overgeplaatst bij het 10e reg. inf. en gede tacheerd bij de le compagnie wielrijders te Nieuwersluis. De sergeant A. L. J. M. Wolff van het 10e reg. inf. wordt met ingang van 1 Maart a.s. van zijne detacheering bij het 3e reg. huzaren te 's-Gravenihage onthe ven en naar zijn 'korps terug geplaatst. Het Saib-ootmi4é 'lot steun van de honge renden iin Sovjet Rusland, verzoekt ons mede te deelen dat de matinee welke door dien 'heer Mnsdh, Mej. v. Dijk, den ihoer IJ'do en Mej. Elii'as Zaterdag 25 Fefbr. zou worden gegeven, wegenis ongesteldheid moet worden uitgestald; waarschijnlijk tot 18 Maart, maar dli't wordt natuurlijk na der gemeld. H. N. diamantslijper, gadr H. van Bew, Haarlem, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis, A. K- arbeider te Ziandvoort, mishandeling, J maand gevangenisstraf. A. G. C. v R, te Haartom, mishandeling, geldboete van f 15. subs. 15 dagen (hedhteniis. B. G. loopjongen te Handtam., wedersparui ig- ihekl, geldboete van f 20, subs. 20 dagen hedhitenis. 1. A. v. G, lots workman te Haarlem, bij verstok, 2. W. F. v. dl L, los werlkman te Haarlem, 3. J. C. S. work man te Haarlem, 4. J. Tib. v. G, los werk man te Haartein, diefstal, Nos. 1, 2 eiv 3 aiedler geldboete van 5, subs, 2 diagen ih.edhtenais. No. 4, vrijgesprolkenl. H. J Ikruiicleinttersbeidliende, te Sdhoten, verduis tering, voorw. giev. straf van 2 maand'en met oen proeftijd van 2 jaar. J. P. M- balklkorskneehlt te Heemstede, verduiste ring, 14 dagen gevangenisstraf. N. L. v. N. stoker te IJmiukten, Ibdj verstak, weg maken van eeniig goed dait geheel aan oen andier toebehoort, 2 maanden gevangenis straf. C. A. S hrooidlbaikikar., te Amster dam, thans god. H. van Bew. Haarlem, opüdh'ting, 3 maanden gevam,genfe8tra.f met aftrelk preventieve hechtenis. J. W. K kapper., te Haarlem, wanen met valsdb merk vehjcooipen, gcftdlboete van 50 ©ubs. 25 dagen hechtenis. I. N winkelier-' te Haarlem, vrijgesproken, met ontzeg ging aan de ciivielle pairtij vain hane vorde ring. De loonsverlaging in de Typografie. De Algem. Nederl. Typografenbond, afd. Haarlem, heeft de volgende motio aangenomen en ons ter publiceering toegezonden „De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Typ. Bond, in drukbezochte huis houdelijke vergadering bijeen op Don derdag 23 Februari 1922; kennis ge nomen hebbende van de door helt Hoofdbestuur der Boekdrukkerij bonden voorgestelde verslechteringen van ar beidsvoorwaarden, in afwijking van het bestaande collectieve arbeidscon tract; verklaart dat deze verslechte ringen absoluut ongemotiveerd en on aannemelijk zijn; wenschen in geen geval mede te werken om de gevol gen van den minder gunsltigen be- drijfstoestand op de werknemers af te wentelen, mede omdat de patroons organisatie steeds in gebrek© is ge bleven voor onze werkloozen ook maar eenige r isico te dragenbe schouwt deze voorstellen als een brute uiting van reactie; besluit dezen aan val op het levenspeil van de arbeiders in de grafische vakken te verwerpen en geen medewerking te verleenen aan een arbeidsovereenkomst met slechtere arbeidsvoorwaarden als in de thans bestaande; en brengt deze motie ter kennis van het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typ. Bond en besluit deze te publioreren in de pers." Brand. Hedennacht half 2 is brand ontstaan in een steenen gebouwtje, staande op de binnenplaats, gelegen achter per ceel Oosterstraat 1, op den hoek der Da Costastraat, welk perceel bewoond wordt door den bakker K. v. B. In dat gebouwtje is de bakkerij geves tigd. Op het zolderkamertje er van heeft de zoon des huizes gistermiddag omstreeks 5 uur ©enige werkzaam heden verricht en men vermoedt, dat uit zijn brandende pijp eenige vonken terecht gekomen zijn op pakpapier, dat is gaan smeulen en later in brand geraakt. In de bakkerij waren 90 zak ken meel geborgen, waarvan 8 10 verbrand zijn en de overige water schade bekomen hebben. Ook de bak kerij bekwam waterschade, terwijl net zolderkamertje uitgebrand is. Met 2 slangen op de waterleiding is het vuur gebluscht. De staf der brandweer en de politie waren aanwezig. Verzeke ring dekt de schade. Vereeniging ontslagen Longlijders. Pogingen worden in het werk ge steld, om hier ter stede te geraken tot oprichting van een vereeniging van ontslagen longlijders uit diverse sana toria. Doel der vereeniging is, te trach ten, hare leden onder gunstige con dities arbeid te doen verrichten. Regell is het, dat ontslagen longlijders hun werkzaamheden weer als voorheen hei-vatten, waardoor zij niet zelden weer bedlegerig worden. Evenals in Engeland cn Amerika, wil de vereeni ging ook hier de zoogenaamde „after- care" wat; tuberculose-lijderji toepas- 0 <1 9 De algevaardigden van de R.-K. Ka mercentrale Haarlem hebben Zaterdag weer een klassiek voorbeeld van eens gezindheid en onderling begrijpen en waardeeren gegeven. Er zullen er geweest zijn, die met een ietwat bezwaard gemoed ter vergadering zijn gekomen. Tevoren immers was df critiek op de handelingen van het bestuui niet gespaard en ook op de vergadering is zij volmaakt tot haar recht gekomen. Maar bij alle verschil van meening bleek dat men van de wcderzijdsche goe de trouw overtuigd was. Men leze daar ons verslag nog eens op na in het num mer van Maandagavond. En toen de vergadering uiteenging wa ren alle duistere punten opgehelderd. De algevaardigden gingen naar hun localen en zullen daar verteld hebben, dat er in de Kamercentrale Haarlem zells geen spoor van krakeel aanwezig is. Dat is het logisch gevolg van den geest in den kieskring, die gelundeerd is op het eensgezind streven naar bloei, voorspoed en glorie van onze R.-K. Staatspartij. Waar ieders daden dit doel als richtsnoer heelt, daar kan het niet anders ol een schijnbrre oneenigheid blijkt tenslotte op niets dan misverstand te berusten. Wij verheugen ons dat weer eens te hebben meegemaakt, want het opent de magniliekste perspectieven voor den ko menden stembusstrijd. Haarlem zal dit jaar weer een voor beeld zijn voor het gansche land, zooali in 1918. Bijna honderd procent der R.-K. Kie zers stemde toen de R.-K. lijst. Barometerstand: 770. Neigtng: Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door liet Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Febr. Hoogste barometerstand 774.0 m.M. te Toulouse. Laagiste barometerstand 745.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Febr. 1922: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. Meest zwaarbewolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenige regen. Dezelfde temperatuur. sen. Men wil op medisch advies uitt gemaakt zien, of het niet beter is,- den ontslagen longlijder arbeid te doen verrichten als landarbeider, tuinman of in anderen, gezonden werkkring. Een jongen houdt mot vrijmoedig ge baar een dik heer 't colloctobusje voor. Een bewaarder van de orde komt jui6<, uit een zijstraat en zegt: „Weet jij wel dat dat eigenlijk niet mag: op straat oollocteerenMaar de jongen, overmoedig geworden door de zwaarte van zijn busje, trooft heel leuk terug: „Als mijnheer ©r zelf wat in wij doen mag ik hem toch niet tegenhouden". Heer lacht en agent zegt met weinig barsche stem: „Nou, hier", en stopt han dig een kwartje in het bijna volle busje. Een meisje aan mijn deur met oen heel bedenkelijk ernstig gezichtje zegt: ,,'t Spijt moeder wel en hier is de lijst terug en moeder kan hem niet vol krijgen. De bakker en de melkboer en de asch- man en allemaal die bij ons aan de deur kwamen hebben gegeven". „Lieve kind!" roep ik uit, ,,'t is im mers prachtig; als alle lijsten zoo terug kwamen". Het papier ia bijna volgeteekend door allerlei handen, weinig 't schrijven ge wond en de bedragen zijn meerendeels f 0.25 maar ook zijn or bij vtanj f 1 on 2 ia met elkaair is 't ruim', f 25 en dan nog t verlegen excuus Eon twoetal komt langs mijn ramen en ik hoor zeggen: „ja liior is 't" de bus tikt, een harde trok aan de bel, kinderen vliegen weg, in do bus ligt een enveloppe met „Voor Rusland" erop en tweo kwartjes erin. Twee kwartjes, lut tel bedrag en het zegt mij meer dan twee papiertjes van tien. Tweo kwartjes, en ik denk ineens aan de twee gulden, dio mijn jongen ver zamelde en zijn enthousiasme daarover.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1