BRIEVEN UIT FRANKRIJK. RECHTSZAKEN. COMITé TOT STEUN AAN NEDERLANDERS IN NOORD FRANKRIJK. In het voorjaar van 1921, had ik het voorrecht op uitnoodiging van het Comité tot steun van door den oorlog getroffen Nederlanders in Frankrijk, een tocht mede te maken door het ver woeste gebied in het Nporden en te kunnen spreken met onze hulpbehoe vende landgenooten. Uitvoerig schreef ik daarover in een van mijn brieven; thans na het bijwo nen der jaarvergadering van dat Co mité, wil ik eenige medeelingen doen uit het daar verhandelde. Onze gezant te Parijs Jhr. Dr. Lou don, heette als voorzitter de aanwezi gen welkom en de heer van Maasdijk, tijdelijk den heer Gorter, met het „Nansen-Comité" naar Rusland ver trokken, vervangende als secretaris, las de notulen van de vorige vergade- ring. Hulde werd door hem en meer dere comitéleden .gebracht aan den hr. Gorter, die zulk een uitstekenden ar beid tot heil van onze noodlijdende landgenooten heeft verricht. Bij acclamatie werd de heer van Maasdijk tot secretaris gekozen en aanvaard hij deze veel zorg en moei- tevereischende taak. De heer Louis Asscher, de ijverige penningmeester van het Comité bracht daarop zijn financieel verslag uit, dat onder bijzondere dankbetuiging, werd goedgekeurd en waaraan ik eenige be langrijke cijfers wil ontleenen. De ontvangsten bedroegen tot op 17 Januari 1922: Aan giften fres. 289664.35 Interest 2309.65 fres. 291974.— De uitgaven: Ondersteuning fres. 161917.25 Onkosten 1255.75 fres. 163173.— Zoodat op dien datum disponibel was een bedrag van fres. 128801. Vermelding verdienen eenige spe ciale giften in het totale bedrag opge nomen. Het Centraal Comité tot steun van Nederlanders in het Buitenland schonk fres. 116586, het Roode Kruis fr. 64197 terwijl een collecte te 's-Gravenhage gehouden, fr. 83357 opbracht. Het batig saldo van fr. 128801 moge op het eerste gezicht bevredigend schijnen, indien wij weten dat reeds aanstonds fr. 100.000 benoodigd zijn om de meest dringende uitkeeringen te voldoen, zal men begrijpen dat een kassaldo, feitelijk dus van ruim 25000 fres. zeer gering is en hoogst noodig om in spoedeischende gevallen te kun nen voorzien. Hoe dankbaar het comité, dat geheel op particuliere hulp is aangewezen, ook is, het beschikt nog over te gerin ge fondsen om den inderdaad nijpen den nood te kunnen lenigen. Zeer gering is de steun dien men in staat was te verleenen, in verhouding tot wat daadwerkelijk noodig is, om afdoende hulp te bieden. Het blijft dan ook te betreuren dat de Nederlandsche Regeering gemeend heeft, onze zwaar getroffen landgenoo ten in het Noorden, financieel niet te hulp te moeten komen, te meer, daar het zich laat aanzien, dat zij, noch van Fransche, noch van Duitsche zijde, schadeloosstelling zullen krijgen. Het aantal schadevorderingen bü het Comité ingediend, bedraagt 129, waarvan 23 buiten beschouwing kun nen blijven, als zijnde onbelangrijk of personen betreffende, waarvan het Ne derlanderschap niet vaststaat. Een 50 tal gezinnen is gesteund met 60 uitkeeringen, 17 schadevorderingen zijn geheel ter afwikkeling gereed. Een bedrag van fr. 40.000, op deze vergadering o.a. hiervoor toegestaan, zal dan tevens tot gevolg hebben dat 19 gevallen, haast alle kleinere, geheel zijn afgehandeld. Over 4 gevallen, die zeer groote be dragen betreffen, werd op de verga dering uitvoerig van gedachten gewis seld. Het geldt hier sommen van 43.000 fres. voor een schipper die zijn sche pen in den oorlog heeft verloren; van 310 en 250.000 fres, voor oeconomen, wiens gansche bedrijf is vernietigd. Hoe noodig ook, het comité ziet op dit oogenblik geen kans met bedragen grooter dan 10—12000 fres. te hulp te komen. Zoo blijven dan nog over 35 geval len die eveneens ten spoedigste zullen worden onderzocht en eventueel, als nieuwe bijdragen inkomen, zooveel mo gelijk afdoende behandeld. Nieuwe middelen worden aangewend om de kas te stijven, propagandabil- jetten met een welgeslaagde prent van W illy Sluiter, worden op groote schaal onder de Nederlanders in Amerika ver spreid, terwijl pogingen in het werk worden gesteld comité's in Zuid-Afri- ka en in wereldsteden, waar Holland- sche Kolonies zijn gevestigd, in het leven te roepen. Op hulp en steun van uit het moe derland wordt op de allereerste plaats gerekend. Gaarne ondersteunen ook wij dien oproep, van het comité, uit persoon lijke ervaring wetend, hoe ellendig de toestand voor velen onzer landgenoo ten is. Zeker, de tijden zijn moeilijk, ook voor zeer velen in het eigen land, maar moeilijker nog voor hen van wie de woning is ineengeschoten, het huis raad vernield, het vee gedood en van wiens vroegere welvaart niets, abso luut niets is over gebleven. Nederland heeft reeds zooveel gedaan voor de Franschen zelf, het mag niet achter blijven, waar het eigen landgenooten betreft. i/eze vergadering met een woord van dank aan de enkele uitgenoodigde correspondenten van Nederlandsche dagbladen door Jhr. Dr. Loudon ge sloten, is een welkome aanleiding, nogmaals een beroep te doen op het goede hart van mijn lezers. Zoo bijzonder goed besteed zullen uwe gaven, ook de kleinste, zijn en het Comité dat zoo onvermoeid de krachten inspant, zal, als nieuwe gif ten toestroomen, weer in staat zijn, de noodige uitkeeringen te doen. Hoewel, waar het geldt nood te le nigen en steun te verleenen in ellende, de godsdienstige richting geen rol speelt, mag hier zeer zeker in herinne ring gebracht, dat het grootste gedeel te van deze noodlijdende landgenooten bestaat uit Katholieke Nederlanders. Reden te meer, het goede voorbeeld te geven en eene bijdrage aan de Ne derlandsche legatie te Parijs „rue de Grenelle 85" te zenden. Mr. P. ,v. S. Parijs, 15 Februari 1922. BINNENLANBSCH NIEUWS, Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost. WITTE PROPAGANDA. De heer C. Moll schrijft aan het „Soer. Hbld." Indië is, evenals Nederland, een merkwaardig land heeft Utrecht bijv. zijn theerandjes, Sepandjang (nabij Soerabaja) heeft massa's witte gedaanten, die 's nachts spookachtig langs de wegen kuieren. Maanaagnacnt, circa 1 uur, sloegen mijn honden zóó aanhoudend aan, dat ik ge drongen werd de oorzaak daarvan eens te onderzoeken uit bed naar de voorgale^ rij gaande, welke galerij het uitzicht biedt op den weg Soerabaja-Sepandjang, werd ik door een merkwaardig schouw spel getroffen. Aldoor maar witte gedaan ten circa 30, die spraakloos voorbij gingen in het volle heldere maanlicht. Eén der witte gedaanten ging van den grooten weg naar de brug, welke toegang tot het huis verleent, ging de brug over, maaket het hek open en hief zijn vuisten dreigend op naar het huis van den Euro peaan. Wat later (de heer Moll was inmiddels aan het hek gaan staan) kwam een tweed troep circa 20 witte gedaante aan en passeerde mij op 2 meter afstands, zoodat ik alles duidelijk in het volle, heldere maanlicht kon waarnemen allen waren geheel in het wit gekleed, ook de twee vrouwen, die afgescheiden van de mannen liepen kinderen waren niet aanwezig spraakloos "en geruischloos gleed die twee de troep voorbij zonder, dat er verder iets gebeurde. Naar het ,,S. H." verneemt, heeft de zaak reeds de aandacht van het bestuur. Men herinnert zich dat in de streek, waar in de witte gedaanten thans „opereeren." jaren geleden ernstige ongeregeldheden voorkwamen. HANDEL EN NIJVERHEID. DE ZESDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. INGEZONDEN. Maasland, Febr. "2,2. Oeachte Redactie. In een onzer Katholieke dagbladen kwam dezer dagen 't volgende bericht ,,e Plaats mijner inwoning voor „Verleden week hebben we hier onze Missiedagen gt had. Eerst ker kelijk. Pater Viegen m.s.c., op vacan- tie te Tilburg, wist zijn hoorders Aoor de missiën te begeesteren. Toen verder wereldlijk in 't gymnastiek- lokaal der nieuwe school. Op den dag expositie van paramenten en missie- kleeren verder attracties genoeg voor ong en oud. Een en an der, uitgaande van den Missie-naaikring, dis hier enkele jaren bestaat, 's Avonds zang van den kring voornoemd en het dra ma van Pater Keulers m.s.c. „Het doopsel van Tomi", opgevoerd door de leden van de tooneelvereeniging „Utile duld", waarvan de meesten voor het eerst op de planken stonden, maar zich heel eoed hieldeiv Na afloop bleken de Zwitsers goed {r boordevolle manden den eersten tijd geea te paradeeren netto ontvangst 700, alles ten bate der missiën. Hulde aan allen die tot dit succes hebben meegewerkt." 't Is naar aanleiding daarvan, dat ik U eenige gastvrijheid vraag. Ter zake. In bovenstaande is eer te weinig dan te veel gezegd de missiedagen alhier waren eenvoudig schitterend. Eerst even over den Missie-naaikring. Ruim twee jaar geleden (Sept. 1919) vereenigden zich alhier een 15-tal jonge dames met het doel nuttig werk zaam te zijn voor de Katholieke mis siën. Er zouden giften worden ge vraagd, katoenen stoffen worden ge kocht, missiekleeren genaaid, 't Ging de verwachting te boven. En in Nov. '20 kon de eerste tèntoonstelling ge houden worden. Mooi resultaatOok financieel500.vrij geld. Al maar verderer zouden ook paramenten bewerkt worden, oude opgeknapt, nieuwe genaaid. Die opgeknapte en nieuwe hebben we gezien en bewon derd. Vol liefde voor de schoone zaak der buitenlandsche missiën hebben de dames-leden van den naaikring gear beid. En in de missiedagen, die achter ons liggen geen moeite gespaard om ook 't financieele resultaat zoo schit terend mogelijk te doen zijn. Dank hiervoor ook zeker aan allen, te Maas land zoowel als elders, die door hun giften in geld zoowel als in natura, t succes mogelijk maakten. Winke liers schonken artikelen uit winkel of magazijn, de boeren van hun melk en boter, allen vol liefde voor de goede zaak. Maar de edelmoedige vrouwelijke jeugd komt op de eerste plaats eere toe. Zij zoekt die niet, maar zou zeker haar arbeid bekroond zien, als haar voorbeeld in andere plaatsen navolging vond. Katho lieke dames van Nederland, die over wat vrijen tijd beschikt, weest edel moedig Helpt de Katholieke pries ters-missionarissen in hun zwaren ar beid voor 't Rijks Gods. De Weleerw. Pater Viegen, waarvan boven spra ke is, heeft 23 jaar in de missiën ge werkt waarvan 8 „in de modder" bij de koppensnellers van Zuid-N. Guinea. Tot zulk een arbeid wordt niet een ieder geroepen. En de roe ping van de meesten uwer zal ver moedelijk wel niet die van missie zuster zijn. Maar ge kunt toch ook helpen. Vereenigt u in een naaiclub of naai kring en steunt hen, die alles voor de missiën offerden Gaarne, daarvan ben ik over tuigd, zal iedere missioneerende orde of congregatie u adressen noemen, waar ge 't noodige licht kunt ontste ken, en ook 't bestuur van den naai kring alhier is gaarne tot het geven van inlichtingen bereid. Presidente: Mej. A. Ham, secretaresseMej. C. Wittenberg, beiden alhier. Aan de redactie mijn vriendelijke dank voor de opname. EEN MISSIEVRIEnD. EEN WAARSCHUWEND WOORD AAN DE ROOMSOHE VROUWEN EN DE R. K. KIE3VEREENIGINGEN. GEMENGD NIEUWS. MELKOORLOG TE MIJDRECHT. 'DE SCHEEPVAART WEER NORMAAL. KORTE BERICHTEN. LANDBOUW EN VISSCHERKL tullen opleveren. De cijfers wijzen integen deel op een aanzienlijke bate. Het eerste rapport kostte 203 p.st. aan drakken en pnbliceeren. Deze kosten zouden al ge dekt zijn door den verkoop van 1015 exemplaren tegen 4 sh. per stuk. In wer kelijkheid werden er als eerste oplaag 2500 exemplaren gedrukt, óie in één dag uitverkocht warenl Het tweede rapport kostte 135 p.st.; de kosten zouden door den verkoop van 900 exemplaren tegen 3 kh. per stuk gedekt zijn. De eerste oplaag van 2500 exempla ren was in één dag van de hand gezet. LANDRU. Landru's advocaat is bij' den Fran- echen president, Millerand, geweest en heeft hem verschillende med dee'mgea gedaan, o.a. herinnerd aan een zaak, waarin een zekere Pel, ook beschuldigd werd, een vrouw verbrand te hebben en in weerwil van het veroordeelend vonnis later gegratieerd. Van dien Pel was toen Millerand zelf verdediger. Millerand maakte verschillende notities, maar liet zich verder natuurlijk niet uit. Zijn be slissing kan thans elk oogenblik wor den tegemoet gezien. Landru heeft bezoek ontvangen van zijn beide zoons, lezen wij in de Pa- rijsche bladen, met wie hij een lang ge sprek gehad heeft, waarin hij nogmaals zijn onschuld betuigde. Mr. Navière de Treuil heeft he:n ge zegd dat Mme. Heen nit Montreal, niet die is die Landru gekend heeft. (Zie verder onder de Telegrammen). Begin Maart zal te Marseille een boot aankomen, waarop de eerste Eu- sische kinderen zijn, die via Constanti- nopel in Frankrijk komen om daar ver zorgd te worden. De lugubere ontdekking van twee »rbeider3 te Noyel'.es (Somme), die een ieege doodkist drijvende vonden in een vijver (wij hebben het géval gisteren ver meld), is opgelost. De kist, die het lijk bevatte van den in 1918 gesneuvelden slioger Albert Pourcel, wa3 opgegraven om naar Yalbonne, de geboorteplaats van den doode, te worden vervoerd. Onder weg was de kist in elkaar gevallen, waarna de begeleiders het lijk in een andere kist hadden overgebracht. De ka potte kist was daarna in den vijver ge worpen. Tot 31 Des. 1921 hebben in Duitsch- land 166 couranten en tijdschriften opge bonden te bestaan. Bovendien komen eenige couranten, di3 vroeger tj weemaal per dag verschenen, thans maar eenmaal per dag meer uit. Maandag wordt de prijs van het vierpondsbrood (1820 gram) te Londen van acht op tien stuivers verhoogd. Har- rod die voordeelig bloem ingeslagen heeft, blijft het echter voor acht stuivers ver- koopen. De meelhandelaren te Londen zeggen dat de schaaxschte van bloem en meel maar tijdelijk is. Men verwacht spoedig grooten aanvoer. Duiteehland is als koo- per op de markt gekomen en heeft op grooto voorraden beslag gelegd. Naar men weet bestaat het voor nemen een waterweg aan te leggen van den Atlantischen Oceaan naar de groote meren op de grens van do Vereenigde Staten en Canada. Thans heeft de pre mier van de provincie Quebec, Tasche- reau, aan de Oanadeesche regeering een protest gezonden tegen dit plan, dat na deel ig genoemd wordt voor de belangen van Quebec. Verdacht van de vlucht der beide moordenaars van Erzberger te hebben be vorderd, is de gewezen kapitein en ad vocaat dr. Ad. Müller door de politie te Mnnchen gearresteerd. Hij moet de vlucht van Schulz en Tillessen naar Boe dapest hebben voorbereid. Men heeft in Boedapest zeer bezwarend materiaal te gen hem gevonden. -:o: IK KOM BESLIST NIETI Een kamerverhuurster in de Gom. An- Ghonttzklraat te Amsterdam, stond terecht, wegens het niet verschijnen, als getuige. Toen de rijksveldwachter met die dagvaar ding aan haar huis verscheen, zeide de juffrouw: ,jk kom besKst ndetl" Deze be slis" e woorden, zullen haar lamg in de her. irmering blijven, want de officier van jus titie noemde het feit ernstig, en eischic tegen de bcshsle juffrouw een maand ge vangenisstraf. Als verontschuldiging voer de zij aan, dat zij „de Spaansche griep onder de leden had". De president zeide, dat, wanneer de juffrouw een 'briefje aan den recfater-commissaris, voor wien zij in een zaak, als getuige moest komen, had geschreven, er geen vervolging ingesteld zou zijn. Te voren was zij ook reedis ge dagvaard. 'Poen had zij gezegd: „ik kaa niet" en de tweede maal gebruikte zij bo vengenoemde woorden, zelfs, toen de veld wachter opmerkte, dialt zij anders met den „sterken arm" voorgeleid zou worden. EEN WORSTELING MET EEN INBREKER. De heer F. J, M. Th., ingenieur te Amersfoort, bemerkte bij zijn thuiskomst op 15 Januari 1.1., dat er in zijn woning ingebroken was. Bij een tocht door het huis vond hij in een der kamers op den divan een onbekende, die zich onder kleeden trachtte te verbergen. Een wor steling ontstond tusschen den heer Th. en den inbreker, totdat ten slotte een buurman, welke inmiddels gewaarschuwd was met een revolver te hulp snelde. De heer Th. wist de revolver te bemachtigen en loste een schot op den inbreker, die in de beenen getroffen werd. Het bleek, dat hij 300 ontvreemd had, plus een spaarboekje en een briefkaart. De 300 werden den beer Th. ter hand gesteld, het spaarboekje was op de rechtszitting aanwezig. Als verdacht van dit misdrijf moest voor de rechtbank te Utrecht terecht staan de 25-jarige zwervende diamant bewerker B. J. P. van L., die wegens ziekte niet kon verschijnen. Het O. M. eischte tegen beklaagde vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. SPEOLALE MACHINES TEGEN WIS SEL- EN ANDERE VERVALSOHIN- GEN. Door het Kamerlid den heer Bijleveld rijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: le. Is het juist, dat overgegaan zal worden tot aankoop van speciale machi nes tegen wissel- en andere vervalschin- gen- en dat deze machines geplaatst zul len worden in de voornaamste jnostkan- toren van Nederland? Zoo ja, is deze maatregel dringend noodzakelijk? 2e. Is de Minister 'bereid mode te deelen welke kosten hiermede gemoeid rijn voor "s lands schatkist en voorts be reid nauwlettend toe te zien, dat voor de eventueel aan te koopen machines in geen geval meer zal worden betaald dan voor elk ander deugdelijk fabrikaat voor gelijk d oei in open concurrentie ge vraagd wordt? DfiüKKE BEZIGHEDEN. Dezor dagen kwam ter secretarie van een onzer welvarendste Betuwsche ge meenten een knaap rich aanmelden ten einde een kaart van een werklooze te doen afteekenen. Op de vra;g van een der ambtenaren aan het ventje, waarom de werklooze zelf niet kwam, antwoordde de jangendat die het te druk had. HET RAPPORT DER SUBCOMMISSIE UIT DE COMMISSIE VOOR DE ECON. POLITIEK. Door het Kamerlid, den heer Boimans, is aan dien Minister van L., N. en H., de voihgenide vraag gesteld: Wil Zijne ExceHen'lie modedeelen welke gevolgen hij zich voorstelt te verbinden aan het gepubliceerde rapport der sub. commissie uit de Commissie voor de Eco nomische Poli lick -LOONRAAD NED. SPOORWEGEN. In den Loon raad voor het Spoor v g personeel is benoemd door den minister van Waterstaat: voorzitter mr. dr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter der Tweede Ka mer, Utrecht; plaatsv. mr. dr. S. van Bxakel, rechter arrr.-rechtbank, Utrecht. Door het hoofdbestuur van St. Raphaël zijn aangewezen: F. F. van Leur, draaier te Utrecht; plaatsv. J. Hellemans, as sistent-controleur inventarisgoederen te Utrecht; O. P. van Oostveen, ambt. van den Bond; plaatsv. G. H. H. Haen, ma chinist, Zwolle. Door het hoofdbestuur van den Prot. dhr. Bond rijn aangewezen: W. Belger, werktuigkundige, Utrecht; plaatsv. J. Augnsteijn, hoofdcontroleur te Zwolle. Secretaris van den Loonraad is Th. ,J. Koning, eerste chef de bureau bij de tweede afd. van den algem. dienst te Utrecht. R. K. MIDDENSTANDSBOND IN HET AARTSBISDOM De jaarvergadering van den R. K. Mid denstandsbond in het Aartsbisdom Utrecht, die Donderdag te Zwolle zou plaats hebben, is uitgesteld tol 22 Maart a.s. wegens riekte van den voorzitter en andere bestuursleden. DE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. Men meldt uit Oldenzaal aan de Msb.; De heer O. Bloemen (R. K.) te Olden zaal, die als nummer 1 was geplaatst op het advies van de lijst, door eenige fabrikanten en middenstanders cpgsmaakt tegen 't Politiek Advies, deelt mede dat hij rich niet voor een dergelijke actie wenscht te leenen. DE DIENST- EN RUSTTIJDEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De Tweede Kamer heeft Vrijdag de motie van den heer Van Braambeek, lui dende: „De Kamer, van oordeel, dat het niet noodig is, de dienst-en rusttijden van het spoorwegpersoneel in ongunstigen zin te wijzigen, gaat over tot de orde van den dag", verworpen met 50 tegen 24 stem men. De andere motie van denzelfden voor steller, luidende: „De Kamer, van oordeel dat 't niet wenschelijk is te bezuinigen op de exploi tatie-uitgaven v. d. spoorwegen door ont slag van personeel, op hetwelk R.D.V. van toepassing is, overwegende, dat, Zoo bezuiniging moet plaats hebben op de personeel-uitgaven, dit zal behooren te geschieden door ntet-aanvulling van va catures. gaat over tot de orde van den dag" werd verworpen met 48 tegen 26 stem men. Naar wij vernemen bedroeg het getal bezoekers den eersten dag, dus die der opening 600 den tweeden 9700, den der den, gisteren 2200. Deze cijfers kunnen natuurlijk, afhan kelijk als het bezoek is van verschillende factoren, geen juiste maatstaf zijn voor de beoordeeling der zakelijke levendig heid op de beurs. De economische crisis en de overal heer schende malaise in aanmerking genomen zijn de exposanten over het algemeen dan ook niet ontevreden over den gang van zaken. In de verschillende branches wor den bevredigende orders afgesloten. On der de deelnemers is wel een vrij algemee- ne neiging tot uitdrukking gekomen, om het aantal beursdagen iets teruggebracht te zien. In een harcr eerstvolgende bijeenkom sten zal de Raad van Beheer aan dit on derwerp met betrekking tot de volgende beurs dan ook haar volle aandacht schenkeni BEROERING IN DEN TABAKSHANDEL Een erg geheimzinnig bericht. Het „Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren" meldt, dat dezer dagen in den tabakshandel eenige beroe ring zal komen. Zonder nog publiek te kunnen maken, wat het heeft vernomen, meldt het blad toch dat er eenige wrij-' ving bestaat tusschen de grootere gros siers en de kleinere grossiers. Misschien is er de volgende week iets meer mede te deelen. Het blad hoopt, dat de vereeniging het dan nog in haar macht heeft, om haar invloed bij den minister te doen aanwen den, dat de tabakswet ofschoon in beide kamers aangenomen door den minister nog wordt ingetrokken. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de aflevering van 20 Februari tref fen wij o.a. aan: Een bespreking over het onderwerp Nederlandsch Fabrikaat of fabricage, overgenomen uit de Nieuwe Courant, waarin de verschillende punten welke hierbij in aanmerking komen, onder de oogen worden gezien. Een met verschillende afbeeldingen voorziene mededeeling omtrent de Neder landsche Monsterkamer te San Francisco zal ongetwijfeld de aandacht trekken van hen, wier exportbelangen naar Noord- Amerika wijzen. Het artikel „De Nederlandsche winke lier en het Nederlandsch Fabrikaat" be vat een beschouwing omtrent de „calcu latie waarin o.a. het vraagstuk omtrent de vaststelling van de prijzen voor het publiek door den fabrikant worden be sproken. „Een mooi succes" geeft een uiteen zetting van het resultaat met de Neder landsche dorschmachine eerst in Enge land en nu weder in Duitschland be haald. Een H. B. S.'er geeft een aardig ver slag van de bezoeken, welke door zijn club aan verschillende fabriéken, die vol gens een opgave in het blad bezichtigd kunnen worden, zijn gebracht. „De nijverheid te Helmond" geeft een vervolg van een overzicht omtrent dit be langrijke industrie-centrum. Van de rubriek „Van alles wat" moet ditmaal in het bijzonder worden gewezen op een aantal mededeelingen „uit de ou de doos" waarin verschillende aardige historische bijzonderheden omtrent ver schillende takken van industrie worden gegeven. Naar aanleiding van de verschillende stukken in de Kath. Pers over de groote ontstemming, die onder de Roomsche vrouwen heerscht over de achterstelling onzer candidaten op de voorloopige lijs ten meenen ook wij ons niet onbetuigd te kunnen laten. In aansluiting op hel stukje getiteld: „Mogen wij zwijgen" van De Studie-Club uit de oommissie van Pol. Voorl. in het Aartsbisdom raden wij alle Roomsche vrouwen aan straks, als de kiesvereeni- gingen hun leden zullen oproepen om deel te nemen aan de stemming voor de definitieve groslijst, trouw op te komen en hare stem dan uit te 'brengen „op de vrouwen," opdat de verkiezing van een of meer vrouwen tot lid van de Tweede Kamer mogelijk worde gemaakt zonder voorkeurstemmen. We doen dit voornamelijk, omdat we weten dat, vele vrouwen anders aan de stembus haar stem op een vrouw willen uitbrengen, waardoor de straks eenmaal vastgestelde rangorde in gevaar zou ko men, hetgeen we, en ieder met ons, zouden betreuren. Wij raden tevens de Kiesvereenigingen in haar eigen belang aan, de vrouwen hierin do behulpzame hand te bieden, opdat voor Juni oen groot gevaar gekeerd worde. DE COMMISSS1E TOT POLITIEKE VOORLICHT NO a. d. vrouwen, Bisdom Haarlem. Te Mijdrerht ho:r..oht een bosrensta- king. De zaak rit zoo: Door de melk fabriek Uithoorn en de V. A. M. I. wordt niet meer dan 10 cent per liter tmelk betaald. Daar deze prijs te laag. is in vergelijking met den prijs der zuivelproducten, staken de boeren met leveren aan deze fabrieken en trachten hu hun melk aan andere afnemers tegen hooger prijzen te verkoopen of ze zelf of gezamenlijk tet zuivel te verwerken. DE VERLAGING VAN DEN EIER- PRIJS. Men schrijft uit Bameveld aan de „Msb." De reeds esnigo weken ve.wachte, doch tot blijdschap der boertjes maar steeds uitgebleven verlaging van den eierprijs, is dan toch eindelijk ingetreden. Immers heden golden de eieren gemiddeld vijf cent per stuk minder dan de vorige week. Geruimen tijd duurde het dezen morgen, alvorens de verkoopers konden beslui ten de eitje3 voor een in hun zoo lagen prijs af te staan, zoodat de grooto eier- hal bijna te klein scheon te zijn, wijl de markt meer dan dubbel zoo lang duurde als gewoonlijk, on, er van tóevering der sprake was. Toch begrepen de eierbooren eindelijk, dat zij de markt niet foreseren konden en namen ten slotte zij hot ook Vaak tegen hun zin, met den geboden prijs genoegen. Dat de consumenten deze débacle van den eierprijs echter uit een geheel ander oogpunt berchouwen, spreekt Wel van zelf. Uit Kampen wordt ons geseind, dat de scheepvaart thans weer geheel normaal is. Alle verbindingen zijn geheel of zoo goed als geh'eel hersteld'. BESCHADIGING DOOR WILD. Op den rand van het Eibertisveld tus schen Sohoanloo eni Schoonoord (Drente) werd in 1920 dooT den heer Boon te Delft een complex theóde van pljm. 8 H.A. in cultuur gebracht door beplanting mee vrudbliboomeit, haogstammen meest met ais tusscheniboplanting struikvormen. Voor. oen paar weken constateerde men dat eeu groot aantal dezer boompjes, die 't in de t vorigen zomer vrij goed' deden, onder aan den stam van de schil waren ontdaan, gewoonweg geringd en men sprak er alge meen rijn afkeuring over uit, dat iemand zfoh tot zulk s<Randwerk 'had verlaagd. iEr weiden reed's allerlei gissingen ge maakt, tot onverwacht het raadsel werd opgelost: It was het werk van hazen en konijnen, die wegens de 'sneeuwlaag heel moeilijk op het heideveld aan voedsel 'konden komen en nu rich vergenoegden met dé schil van de vruchlboomen. Imlus- söhien is de schaide voor den eigenaar zeej groot en het vooruitzicht op toekomende winters niet aangenaam. Ook in dé slaaisbosschen nabij Odoora en in de bij het staatshosch'beheer behoo- onende Emmer Dennen constateerden wij aan het jonge loofhout veelvuldig bescha digingen door wild. „Hbld." MUIZEN- EN WORMENPLAAG. In de streek van Ravenstein wordt door de landbouwers sterk geklaagd over de groote schade, welke muizen en wor men in de weilanden veroorzaken. Men schrijft deze plagen toe aan de mollenverdelging en de slechte naleving van de Vogel wet. Hiermee is het in sommige Streken in het Oosten des lande zoo treurig gesteld, dat vogelvangers blijkbaar ongestraft voortgaan met het vangen van nuttige en beschermde vo gels. VALSCHiE GOEDKEUREN. Voor dé Vijfde Kamer der recihthank te Amsterdam hebben, 'terecht gestaan twee goudsmeden, te Amsterdam, terzake dat zij verschillende gomden 'voorwerpen verkochten en in voorraad hadden zon der dat zij voorzien waren van het Rjpkis- keur. Inpiaats daarvan hadden zij eem nagebootst keur met een door een der her klaagden vervaardigd stempeltje in dg gouden voorwerpen gedrukt. 'B^ide 'beklaagden bekenden. Zij zeiden dat zij zelf de 'keuren op de gouden voor werpen gezét hadden, om hun orders vlugger te kunnen uitvoeren. Zij kregen dikwijls spocdoiders, en deze zouden te laat verzorgd worden, als de voorwerpen eerst opgestuurd moesten worden ter keu ring. Bekl. wezen er op, dot het goud van het zuiivere gehalte was, nJ. 14 karaat, daar het 'keur een „ei'kenbdaadje" was. 'De heer Hoitsema verklaarde als des> kundige, dat het Rijkskeur een sfaatswaaix borg voor het goud en tevens een lilscala maatregel is. De belasting voor het goud, thans 3 ct. per gram bedragend, bedroeg destijds 15 ct. per gram. .Een der beklaag den verklaarde, dat hij afcen het 'Stempel, ije gemaakt had, terwijl bedden de ze li gekeurde voorwerpen verkocht hadden. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat hier voorbeeldig ge- straft moest worden. Waar zou de Neder landsche goudhandel naar toe gaan, als iedere goudsmid maar zijn eigen fabri kaat ging keuren? Hij eischic tegen den beklaagde, die het stempeltje gemaakt had een maand gevangenisstraf en tegen den anderen befci. 14 dagen gevangenisstraf. Ongeluk aan de Hembrug. Don derdagmiddag is een adjudant-onder officier bij de Hembrug in het water geraakt. Bij het reddingswerk raakte de man bekneld tusschen het vaar tuig en den wal. Ernstig gewond werd hij naar liet hospitaal te Amsterdam,' overgebracht. Bij aankomst aldaar, bleek hij overleden te zijn. H'Ji'.igbejaftrde tweelingen, Te Op- hemert wonen tweelingen, die deji leeftijd van 94 jaar hebben bereikt, Beide vrouwtjes zijn nog helder van geest; alleen moeten zij een kommer vol bestaan lijden. SmokkelenMen meldt ons van de Geldersche grens, dat daar de laat ste dagen, de smokkelhandel in spi ritualiën nog toeneemt. Voornamelijk cognac wordt in aanzienlijke hoeveel heden over de grens gebracht. Ver schillende partijen zijn in beslag ge nomen. Verbrand. Te Bakel (N.-B.) had de ongeveer 23-jarige dochter van L. A. het ongeluk te vallen, de brandende kachel meesleurende, met het gevolg, dat haar kleeren vlam vatten en totaal van haar lichaam brandden. Ze werd zoo spoedig mogelijk van de H.H. Sa cramenten der Stervenden voorzien en is nog denzelfden avond overleden^ („M. Ct.") Brand te Valthemumd. Door on bekende oorzaak is, Donderdagmiddag te half 4 uur te Valthermond tot den grond toe afgebrand, het hotel Bos, be woond door don héér J. Mulder. Van den inboedel is bijna niets be houden gebleven. Verzekering dekt de schade. Handel in paarden. De handel in' de Betuwe begint iets levendiger te worden. Voornamelijk wordt gekocht voor Duitsche rekening ten behoeve van de uitlevering aan de Geallieerde landen. Af en toe gaan transporten merriën en' ruins, steeds van Belgisch ras op het 'spoor. In warmbloed is geen animo te bespeuren. UIT LANGENDIJK. De omzet van de Langendijker Groen ten-Centrale heeft over het afgeloopen boekjaar bedragen f4.158.417.37 tegen hi het vorige jaar f 2,899,018.6(

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10