Stadsnieuws. DAMIAATJES ZATERDAG 25 FEBRUARI 1922 44ste JAARGANG No. 1407$ PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57«/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 5970. EERSTE Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EN ©IJ. KATHOLIEK NEDERLAND? AGENDA 26 FEBRUARI AGENDA 27 FEBRUARI De St. Vincentius-Bibliotheken zijn geopend: Woonwagen wee. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Otto van Tussenbroek blijft Direc teur van het Museum voor Kunstnijverheid. Luxor-Tfaeafer. De staak Geheimen der H. Mis van Calderon de la Barca. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Gitten. 12 .Den 6den December richtte ko ning Lodewijk uit Parijs een schrijven van den volgenden inhoud aan zijn ministers in Holland „De zaken staan slecht voor ons dierbaar Vaderland. Door de beproe vingen en de krenkende bejegening welke ik hier moet ondervinden, wor den de gevoelens van aanhankelijkheid dte ik voor mijn volk koester, verdub- Het lot van uwen koning is met jen band der verknochtheid aan Hol- and verbonden. Wanneer mijn kei- on llke broeder het prijsgeven der wil h jkheid mijner onderdanen flnfip °rzetten,dan rest ons helaas niets Biin daarin te berusten. Wij Apnzii iv os- Maar dan zal ik ook wordt iehonrf* geweld hier gevanSen iIr„„L!!.°uden naar mijn land eru.keeren, om getuige te zijn vani een gebeurtenis, die als een centenaars- last zal drukken op de treurige dagen, die ik hier op aarde nog zal beleven." Wel duidelijk treedt in de laatste regels van dezen brief, het melancho lisch' karakter van den toen nauwe- lijk 32 jarigen vorst, aan den dag. Inmiddels trachtte Lodewijk het verlies van ons anafhankelijk volks bestaan te voorkomen, door aan den Keizer, Zeeland en de geheele land streek ten Zuiden van de Maas, tegen een gelijkwaardige vergoeding af te staan. Zijn aanbod werd met min achting afgewezen. Meerdere dagen bewaarde Napo leon nu een hardnekkkig zwijgen tegenover zijn broeder,. Hij ontweek hem, wrokte in stilte voort, en peinsde op het middel, waardoor ons Vader land, zonder tegenstand te bieden op de meest doetreffende wijze bij Frank rijk kon worden ingelijfd. Op 21 December eindelijk verbrak de Keizer het stilzwijgen. Niet door een onderhoud met den koning van Holland, maar weder dooreen missive, even bitter van toon, als onrechtvaardig in de beschuldi ging aan het adres van den jegens zijn land en volk zoo welwillend gestemden vorst. De liefde tot zijn onderdanen, voor wier bedreigde belangen koning Lodewijk steeds in de bres sprong, was een doorn in het oog van den machtigen dwingeland. Die liefde werd door hem schier als verraad je gens Frankrijk beschouwd. „Gij hebt aldus luidde Napoleon's epistel na liet bestijgen van den troon van Holland geheel vergeten, dat gij Franschman zijt en derhalve alles wat gij bezit, aan Frankrijk hebt te danken. Zoowel uw verstand als uw geweten hebt gij geweld aange- daan(!) om U diets te maken, dat gij Hollander waart geworden. De Hol landers die Fransch gezind waren, zijn achteraf gezet en vervolgd, zij die debelangen van Engeland voor stonden, werden op den voorgrond geschoven en met gunstbewijzen en goederen overladen. Alle Fransche officieren en soldaten zijn verjaagd of worden met verachting behandeld. Zoo moest ik met droefheid er getuige van zijn, dat onder het bestuur van een mij zoo na in den bloede ver want vorst, de Fransche naam alom in Holland in discrediet is gebracht. _Maar Frankrijk's eer en aanzien zijn veilig in mijn handen. Ik heb ze toevertrouwd aan de bajonetten mijner soldaten. Noch Holland, noch eenig land ter wereld, zal straffeloos die eer bezoede len, dit aanzien doen dalen. Weet, dat ik onafscheidelijk ver bonden ben aan mijn voorganger op den Franschen troon, en dat van af Clovis tot aan het Directoire 1), ik al het kwaad dat van Frankrijk gespro ken worclt, beschouw, als van mijn persoon gesproken. Reeds heb ik in mijn toespraak in liet Wetgevend Lichaam mijn ontevredenheid over U duidelijk laten doorschemeren en ik verheel het niet, dat het mijn voorne men is Holland bij Frankrijk in te lij ven als bij het Keizerrijk behoorend. Daardoor zal ik Engeland een zwa- ren slag toebrengen en de beleedigin- gen wreken, die de leden van Uw Mi nisterie mij onophoudelijk aandoen. Inderdaad, de monden van den Rijn en de Maas behooren mij rechtens toe. Luister nu naar mijn wil, in de volgen de punten vervat. Ie Geen handel en gemeenschap hoegenaamd met Engeland. 2e Het onderhouden van een vloot van 40 linieschepen, 7 fregatten en 7 brikken, en dit alles behoorlijk en vol ledig bewapend en bemand. 3e Het onder de wapens roepen en houden van een leger groot 25000 man. 4e. Opheffing van den maarschalk staf inliet leger. 5e. Afschaffing van al de voorrechten van den adel, in strijd met de grond wet die ik gegeven heb en die stipt moet nageleefd worden. Uwe Majesteit kan op dezen grond slagmet mijn ministers in onderhande ling treden, maar zij bedenke tevens, dat de eerste pakketboot of het eerste smokkelvaartuig, dat een der Holland- sche havens aandoet, mij tot aanleiding zal strekken om het getal douane-be ambten te verdubbelen, en dat bij de eerste en geringste beleediging de Fransche vlag aangedaan, ik den Hollandschen marine-officier die dit heeft durven onderstaan, aan den grooten mast van zijn eigen schip zal laten opknoopen." Niet onvermakelijk doet in dit epistel van den Franschen keizer aan, het bombastische, het snorkende, het hol le, dat er van 't begin tot het einde in domineert. Men leest er zoo duidelijk in, dat de stok om den hond te slaan, hier moeilijk te vinden was, maar het koste wat het wil, gevonden moest worden. Napoleon's argumenten, die in den regel zoo klemmend zijn en een schit terend getuigenis afleggenvan zijn verheven, scherp verstand en geniaai doorzicht, sleepen door de missive van den 21sten December 1809, hun treurig bestaan moeizaam voort tot aan het droevig einde er van. En we kunnen niet nalaten te meesmuilen bij de kennisname van het beroep op een regeeringslicliaam als bet Di rectoire door den man, die enkele ja ren geleden, dat zelfde Directoire als een krachteloos, van alle merg en pit beroofd stelletje regeerders, van de hoogte waarop zijn leden als verachtelijke tirannen zetelden, naar den beganen grond en de vergetel heid die het verdiende, had verwezen. Wordt voortgezet.) 1) Het Directoire vormde het opper bestuur in Frankrijk na den val van het Schrikbewind. Het bestond uit 5 leden, waarvan elk jaar één moest aftreden. Door zijn willekeurige en onverstandige maatregelen van bin nenlandse!! bestuur, meer nog door de gebleken zwakheid van zijn bui- tenlandsche politiek, bereidde het Directoire zijn eigen val voor. Napoleon (toen neg generaal Bonaparte) nood zaakte het "door zijn staatsgreep van den 18den Brumaire (9 November, 1799, om af te treden. MSCHE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: In Den Haag sprak Zondag Dr. Nansen, ooggetuige van de gruwelijke ellende, door millioenen onschuldige Russen ge leden, leider der hulpactie. Zijn woord maakte diepen indruk, bewoog de groote vergadering tot schreiens toe, maar was tegelijk eene aanklacht tegen geheel de beschaafde wereld, die reeds lang moest zijn opgesprongen ter hulp in den nood, tegen het grootste deel van Nederlands bevolking, maar vooral tegen de leiders, die talmen met het organiseeren en be vorderen der hulpactie. Er wordt in ons land wel wat gedaan. Een aantal comité's vereenigden zich in éében Bond onder leiding van het Roode Kruis. De bond zond reeds een schip, zendt nog méér. Maar kan nog veel te weinig doen, Bij dien bond is aangesloten, met hem werkt meê onze K. S. A. Men begreep daar, dat men de katholieken niet uit schakelen of verwaarloozen mocht; een derde bijna van onze geheele bevolking. Men erkende, dat geen pers zóó de hulp actie steunt als de katholieke. De katho lieken waren de inzameling reeds begon nen, en spraken met den Pauselijken In ternuntius af, dat de K. S. A. alle ingeko men geldsommen zou afdragen aan den Paus, wiens eerste gift van een millioen Lire prof. Nansen in de gelegenheid stelde, den eersten grooten hulptrein, die naar hongerend Rusland stoomde, den „Pauselijken trein" te noemen. De Bond erkende de redelijkheid, dat ook van de gelden, door de gezamenlijke comité s op te brengen, een evenredig deel (4/13) aan de K. S. A. en daarlangs aan den Paus zou worden afgedragen. Zoodoende, en ook door eigen belangrijke inzamelingen, mocht de K. S. A. haar eerste half millioen Lire afdragen. Vóór April, zoo vertrouwt zij, zal een tweede hall millioen kunnen volgen, en dus wedereen „Pauselijke trein', onder den zegen van den nieuwen Paus, naar Rus land kunnen gaan, bekostigd door Neder lands Katholieken, Dat is mooi, zeker. Die gedachte, dat door orthodox Rusland een „Pauselijke trein" voortijlt, om voedsel te brengen aan die wegkwijnen en van razend en ber ger elkander verslinden, die gedachte doet ons goed. Maar er wordt nog véél te weinig ge daan. En wij zijn niet zeker, of de katho lieke gedeelten van ons land wel zulk een ijver ontplooien, dat de K. S. A. met gerustheid, als haar evenredig deel aan vaarden kan 4/13 van alles, wat bij de centrale organisatie binnenkomt. Er zijn nog honderden parochies en gemeenten, waar één enkel woord van het kerkelijk of burgerlijk bestuur, zon- r veel moeite, eene hulpactie kon or ganiseeren: een collecte langs de huizen o straat, 0p bijeenkomsten, in de kerk, e^n drukke verkoop der zoo aantrek kelijke geïllustreerde brochure der K. S. 1 welke 2icl> zelf verkoopt. Maar.... waar niets gebeurt, waar niemand een vinger uitsteekt! En intussc'nen sterven daarginds de millioenen, verslinden de moeders hunne kinderen, eten de menschen „brood" van gras, bladeren en klei gemengd. Waar blijft gij, katholiek Nederland? Welke sommen stelt gij tegenover die der Methodisten van Amerika, van de com munisten zelfs in ons eigen land? Zeker, deze laatsten hebben bijzondere redenen, om zich in te spannen. Maar hebben wij die niet, wier kenteeken, de eeuwen door, de liefde is voor elkander? Waar blijft katholiek Nederland? Niet die eenige tienduizenden bedoel ik, die hunne gave reeds stortten; maar die. honderdduizenden, die achterbleven. Waarom? Omdat zij niets geven willen? Neen! Allen willen geven. Maar het wordt hun niet gemakkelijk gemaakt. Er wordt geene actie op touw gezet, om overal'té gaan aankloppen. Zij zien niet vóór hen de open hand, waarin zij hunne gave kun nen neerleggen. Katholiek Nederland is volkomen ge rust, dat de gelden, aan den Paus af te dragen, goed terecht komen. Het vraagt zich niet af, of misschien door de bestrij ding van den honger in Rusland, de Sowjet-Regeering een maand langer aan het roer zal blijven. Het redeneert niet, tot het te laat is, over de vraag of de Russische boeren zelf hun best deden voor een ruime graanproductie en hoever de Regeering daarginds schuldig is aan de ellende. Wie iemand te water ziet- liggen, gaat niet eerst berekenen, hoeveel graden dat water warm is, of het drie of vier meter diep is, of de drenkeling mis schien onvoorzichtig was; maar hij tracht te redden, eerst en onmiddellijk. En gij, katholiek Nederland? Ook gij! Ons volk wil wel. Maar men biede het de gelegenheid, om zijn goed medelijdend hart te toonen. Gij, die het initiatie! kunt nejpen ter plaatse, bedenkt wat gij verzuiftt, wan neer gij dat niet doet, L. VAN AKEN, Voorzitter K, S, A. Amsterdam, 24 Febr, 1922. Sociëteit ,,St. Bavo". Dioc. Gymnastiek - bond, 3 uur. Stadsschouwburg. „Doornroosje", uur. Sociëteit „Vereeniging". H.O.V. Po pulaiir concert, half 3. Luxor-thcater. Groote Houtstraat 139. Bioscoop voorstelling. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorsletling. Waaggebouw. Tentoonstelling door „Kunst zij ons doel". Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel. „Vadertje Langbeen". - 8 uur. Luxor-theater. Groote Houtstraat 139 Bioscoopvoorstelling. Familie-bioscoop. Kleine Houtstraat 12. Voorstelling. St. Jozefsgezellën-vereenlging. Jans straat. Geloof en Wetenschap, 8 uur. „Zang en Vriendschap". Jansstraat. Noordihollandsche Ver. tot ibev. van volkskunst. Voordrachtavond met lichtbeelden. Waaggebouw. Tentoonstelling door „Kunst zij ons doel". Bisschoppelijk Museum. Jansstnaat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 2—5 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Huishoudschool. Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 24 uur, Donderdag van 1012 uur. St. Ellsabeth's-vereeniging. Jansstraat 49. Van 12 uur aanvraag om ver sterkende middelen voor arme zlieken der S.E.V. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 18. AMe werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. NIEUWE GROENMARKT: Woensdag en Vrijdag van 7%9 uur. ANTHONIESTRAAT: Woensdag en Vrijdag van 78% uur. KLARENBEEKSTRAAT: Woensdag van 1%9 uur. GEN. DE LA REYSTRAAT 2. Seholer- kwartier. Dinsdag en Vrijdag van 8—9 uur. Gegund. Het maken van de rioleeringswerken teZandvoort is opgedragen aan de firma H. de Weers, alhier, voor de som van f 37.500. Heden werd door den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat alhier aanbesteed het uitbreiden van de verde diging van den onderzeeschen oever vóór de Rijkszeewering aan het Horntje en vóór den kop van den Stuif dijk op de Hors en Texel, yolgens bestek no. 64, dienst 1922, raming 6440 M2. zinkstuk met zinksteen en nabestorting, te le veren voor een vaste som van f 75.000. Laagste inschrijver L. van der Valk te Tholen, voor 6900 M2. Hoogste P. Daalder te Alkmaar voor 8000 M2. ."22213 Zooals men in ons raadsverslag kon le zen, is bij de rondvraag door enkele leden geklaagd over den sléchten toestand nabij de woonwagens aan de Kleverlaan We zijn ons ter plaatse van den toesland eens gaan overtuigen, terwijl ons door enkele omwonenden mededeelingen ver strekt werden. De woonwagens staan aan de Ter Spijtlaan, welke loopt tusschen de Alge- meene Begraafplaats en den stadskweek- tuin. Vanaf de Kleverlaan kommd, staan zij links van de laan, doch ook de andere zijde is door de woonwagenbe woners in beslag genomen. Tusschen de boomen zijn lijnen gespannen, waar aan waschgoed te drogen hangt. Tot voor kort stonden de wagens nog aan bei de zijden der laan, doch dit is thans van gemeentewege verboden. De laan leidt naar de Hoogewoerd, doch de „entrée" voor deze bewoners is meer dan treurig. De weg is thans een modderpoel, doch na den sneeuwval van begin dezer maand met de. felle vorst daarna, moet hij bijna onbegaanbaar geweest zijn. Vroeger werd hij door de gemeente Haarlem (haar be hoort de weg) uitstekend verzorgd. Minstens twee maal per jaar werd hij begrind, doch sinds een jaar niet meer. De boomenrij langs één kant van den weg was vroeger als een sieraad er vcor, thans worden zij als stelselmatig vernield De bast wordt er af gehaald of door de paarden, bij de woonwagens behoorend, afgevreten. Het te drogen hangen van het waschgoed doet aan het leven der boomen ook geen goed. Uit de woonwagens (er zijn er thans ruim 20, maar soms zijn er nog meer) komt een onaangename, benauwde lucht naar buiten, welke zich vermengt met den stank van het aan den weg neer geworpen vuil. Dit laatste is het ergste van al en verwekt daardoor dan ook juist 6 7 jaar soms geheel ongekleed rond. Zij blijven niet bij de wagens, doch ver- toonen zich onophoudelijk onder de vensters der huizen aan de Hoogewoerd. Een enkele maal is het reeds voorgeko men, dat dergelijke troepjes kinderen een dans uitvoeren. Des zomers maken de wagenbewoners gaten in den grond en met behulp van stee nen maken zij 'n oventje, waarin eten ge kookt wordt. De overblijfselen blijven lig gen. Afval en vuil ligt dan ook soms bij hoopen langs den weg. Een enkele maal wordt het door de gemeente Haarlem met karrevrachten weggehaald, doch dit is het eenigste, wat van gemeentewege geschiedt. Vroeger was er nog geregeld politie-toezicht, thans niet meer. De toe stand des avonds wordt nog verergerd, doordat er slechts één lantaarn, ongeveer midden op den weg, brandt. „Wij zijn dan ook," aldus was unaniem het bescheid der bewoners aan de Hoogewoerd, die wij spraken, „ten einde raad. Als de toe stand aldus bestendigd blijft, waar moet het dan van den zomer naar toe Waar om kan de gemeente Haarlem geen verbe tering in den toestand brengen Er wordt door Haarlem wel gezegd, dat er aan ver betering gewerkt wordt, maar die verbe tering blijft toch steeds uit." Een der bewoners meende zelfs, dat er opzet in het spel was. We laten dit voor wat het is. Het is niet aan te nemen. „Haarlem," zoo zeide hij, „heeft nabij Hoogewoerd op Schotensche grond willen bouwen, hetgeen Schoten geweigerd heeft. Uit weerwraak blijft Haarlem nu dien ellendigen toestand bestendigen. De weg behoort haar toe, maar de Haarlemmers zelf hebben er geen last van, doch wel de Schotenaren." Aldus onze zegsman, we geven het curiositeitshaive hier weer. Hoe het ook zij, verandering in den toestand aan de Ter Spijtlaan moet er komen. Her is reeds erg genoeg, dat hij op een dergelijke wijze aldus bestendigd is geworden. Thans is er van gemeente wege een waterleiding aangebracht ten behoeve der wagenbewoners, terwijl het gerucht gaat, dat er een W.C. aangebracht zal worden. Dit wijst er niet op, dat de bewoners der woonwagens tot vertrek ge dwongen zullen worden, hetgeen de vu rigste wensch der Höogewoerd-bewoners is. Het aanbrengen der waterleiding heeft eyenwel dit gunstige gevolg gehad, dat de wagenbewoners niet meer aan de huizen komen bellen, hetgeen voorheen eik oogenblik gebeurde, daar zij dan water kwamen vragen. Voor de bewoners van Hoogewoerd is het te hopen, fdat noodzakelijke verbete ring, welke alleen afdoende kan zijn door het verwijderen der wagens, zeer spoedig intrede. Onnoodig nog te zeggèn, dat er in den omtrek veel last is van bedelvolk. Door den hoer Otto van Tussenbroek is het volgend schrijven verzonden: Aan het Beduur der Vereeniging lo Beheer van het Museum van Kunstnij verheid enz. der Mij. van Nijverheid en Handel te Haarlem. In antwoord op uw schrijven d.d. 26 den grootsten wrevel bij de omwonenden. Januari j.i. heb ik de oer u mede te dee- De worm waven bewoners wemen alle icu> dat ik na rijp beraad besloten ben De woonwagenbewoners werpen soort vuil over den weg, daarbij zelfs niet lettende op voorbijgangers, zoodat dan ook reeds menigeen vuil water en zelfs erger over zijn of haar klceren gekregen heeft. De openbare weg wordt als W.C. gebruikt en de tooneelen welke zich daarbij af spelen, laten zich beter denken dan be schrijven. Wordt hieromtrent of over een andere zaak tegenover de woonwagen luitjes geklaagd, dan worden dezen soms brutaal en dreigen tot handtastelijk heden over te gaan. Onlangs is iemand nog met modder gegooid geworden. Jonge meisjes, aldus werd ons verzekerd, kan men 's avonds de Ter Spijtlaan niet laten passeeren, daar zij geregeld lastig gevallen worden door 17- 18-jarige jon gens uit de wagens. De gemeenste taal wordt daarbij dan uitgebraakt en noch tans haalt dit niet bij wat het volkje ondere lkaar zegt of doet. Een onvrij willige ooggetuige vertelde ons, zeer on langs getuige te zijn geweest van een voor val, dat zich niet vertellen laat. De beide daarbij betrokken personen zijn door oog getuige niet meer gezien. Tot ergernis der bewoners van de Hoo gewoerd loopen jongens en meisjes van mijne ontslag-aanvrage dd. 22 November 1921 in (e trekkan daax verschillende fiantieele toezeggingen en da mogelijk heid van subsidie-verhooging door het Rijk de exploitatie van hef Museum in den zin zooals ik mij deza voarstel in de toekomst mgelijk maken. Mede aanleiding tot dit be'luit is wel het feit dat het inderdaad voor mij van geen beteekenis meer kan zijn dat het Museum geen Haarlemseh belang ge- )mht wordt, nu van vele en bevoegde zijden voldoende is gebleken hoezeer het algemeenor belangen dient. Met bijzon dere hoogachting.. Ww. Dn. In verband met dit schrijven, dat een antwoord is op den brief van het Be- latuur der Vereeniging tot Beheer van het Museum van Kunstnijverheid en de School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en. Kunstambachten der Mij. yan. Nijverheid en Handel vin 26 Ja nuari j.l. heeft genoemd Bo tuur aan dn heer van Tussenbroek me'o r d eli, het op prijs te stelten van diens gewaardeerde medewerking wederom verzekerd te zijn Wij zullen over deze kwestie nu niet veel meer zeggen. Maar we willen wel getuigen dat ons het besluit van den heer van T. verheugt, omdat wij hem ten slotte een zeor goed directeur van Kunstnijverheid ach'en. Wie voor de Vasten nog een recht gezelligen avond wil hebben, ga in Luxor-Theater het filmwerk „Een dra ma onder Napoleon" zien, vrij ver werkt naar den beroemden roman „Uncle Bernac" van den beroemden schrijver Conan Doyle. Dit prachtige nummer is een aaneen schakeling van fraaie en tevens boei ende tafereelen. Elke nieuwe acte (de film telt er 10) trekt nieuwe bewon dering. De geheele enscetieering valt te loven. Wat schitterend spel is ge geven door hen, die aan deze film meegewerkt hebben! Wat is de aan- klccding tot in de puntjes verzorgd geweest,. Welke fraaie natuurtaferee- len ook vertoonen zich aan het oog van den toeschouwer. Eenige der beste momenten uit deze film zijn o. m. de ruzie tusschen Louis de La- val. vereerder van Napoleon, en een vijand van den laatsten in een café te Asliford in Engeland; de overtocht van Engeland naar Frankrijk; de op namen van het legerkamp van Na poleon en de laatste acte, Alleszins te begrijpen is het dan ook, dat dit werk wekenlang' met suc ces te Amsterdam gedraaid heeft. Ook hier zal het suc.oes oogsten. Gister avond 'reeds werd verschillende ma- len geapplaudisseerd. 1 imuguuen souia Aan dit hoofdnummer gaat vooraf socialisatie, nooit populair worden een journaal, zooals we in langen tijd niet zagen. Het een al actueeler dan het andere. Noemen we vooral de opnamen uit het leven van Paus Be- nedictus XV z.g. en de kiekjes van de verkiezing van een hieuwen Paus. Alles bijeengenomen een uitstekend programma, alleszins een druk bezoek waard. Een inzender klaagt als volgt: U hebt op deze plaats al eens geklaagd over de nieuwe telefoongids voor Haarlem en Omstreken, 't Schijnt een prullenwerkje te zijn. Vier, vijf klachten hoorde ik al in mijn onmiddellijke omgeving en geen klach ten dat er een letter foutief gedrukt is, maar klachten dat dé telefoonnummers niet ".toppen, namen van winkeliers (nota bene! winkeliers, voor wie het van het allergroot ste belang is, dat men hun firma in de te lefoongids kan vinden), die er glad verkeerd in staan. Prullenwerk leverlde ons 't Staatsbedïijl en doet ons eens te meer verlangen, naat de oude Bell, die ons althans beter bedien de dan de Staat. En 't ellendige van het geval is, dat er nieis aan te doen schijnt. Maar 't mooiste is dat men hier in Haarlem als uiterste troost aan de gedupeerde abonné'g de schuld aan den Haag, d.i. het hoofdbestuur in den Haag geeft. „We hebben hier geen revisie van d< Gids gehad en nu ziet men in den Haag eens tot, welke gevolgen dat leidt", zoo zegt men hier, en men krijgt den indruk dat hoe meer gemopper er over dat telefoon boekje komt, hoe liever men dat heeft. Maar daar zijn de abonné's, ik bedoel daar zijn de gedupeerde abonné's «iet mee geholpen. „Unverfroren" maalt de molen vao. dei Staat door, zich niet bekommerend om den abonné's, maar hen wel latend betalen: voor het Staatsbedrijf is een abonné slechts •nummer zóóveel. Dat is het verschil tusschen Staats- en particulier bedrijf en daarom zal het Staatsbedrijf, mitsgaders de 'socialistische imuim. i TIEN JAREN UIT ONZE VADER- LANDSCHE GESCHIEDENIS. 1 Naar wij vernemen is de opvoering van •Calderon's Geheimen der H. Mis a.s. Dinsdag 28 Februari in de Gemeentel. Concertzaal de Vereeniging de laatste in dit seizoen. Er bestaan plannen om van dit werk t gedurende den zomer eenige openlucht voorstellingen te geven, doch dezè zullen niet te Haarlem kunnen plaats vinden. Deze gelegenheid a.s. Dinsdag is dus de laatste om hier ter stede van het ei genaardige zeer mooi geënsceneerde Mys teriespel van Calderon te kunnen genie- teu. Personalia, Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames <T. L. Grolle, R. Friedmann, M. M. Etorman, G. Oancrinus en M. Fabel, allen alhier. De lieer Jae. Roose Jr., alhier, is in groep B. ingedeeld van. den cor respondentie-wedstrijd, uitgesohreven door den Nederlandschen Dambond. Tot plaatsvervangend lid van den Loonraad voor het Bpoorwegper,-oneel is benoemd o.m. de heer Th. H. F. Otto do Vries, ingenieur le klasse, alhier, aangewezen door de directie. In de jaarvergadering der Hulp- Spaarbank Haarlem van het Nederl. Onderwijzers Genootschap is gekozen tot Directeur de heer J. A. L. Doyer. In de plaats van den heer Tuijtel is tot Directeur-President gekozen de heer F. W. Fick. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek den gunstigen toestand. Er zijn nu 70 boekjes, 4.2 pet, rente is bijgeschreven. Naar wij vernemen is de heer Schuitmaker, leeraar bij het M.O. alhier voornemens zijn eervol ontslag aan te Barometerstand: 772. Neiging: Vooruit OPGAVE VAN; vragen wegens benoeming tot hoofd eener M.U.L.O. School in Zuid-Limburg Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen fraaie handwerken de dames M. J. Weijers en S. J. de Waard, terwijl voor het examen nuttige handwerken slaagde mej. J. H. Morsveld, allen alhier. Voor Rusland van N. J, T. 50 cta. Voor de Weensche Priesters 2.50 va» S. G. to Uitgeest. Garnizoensberichten, De fourier de Rie van het 21e Regiment Infanterie is op zijn ver zoek gebracht in de positie van ser geant, teneinde te worden ingedeeld bij het oefeningsdetachement van dat Regiment te Amersfoort. Ingekomen is een verzoekschrift van P. Iris, om verlof tot het ver- koopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer (beneden-voorlokaal) van het perceel aan den Kruisweg no. 15. (1806—1815) door Jos- P. H. Hamers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1