Uit het Sociale Leven, 25 Februari BUITENLAND Derde Biad. Z!JN SLACHTOFFER. 4 O O Verkeerde middelen. Te ontkennen, dat er malaise in ons bedrijfsleven heerscht, is in alge- ineenen zin gedacht niet meer mogelijk. De feiten spreken te luid. Daarover valt dus niet te twisten, al zullen de meeningen uiteenloopen over den ernst van den toestand ai naar gelang men bij een méér of min der getroffen bedrijfstak betrokken is. Iets anders is het wanneer we 't over de middelen hebben om de ma laise tegen te gaan of het hoofd te bieden. Wat door den een als onfeil baar middel wordt aangeprezen, wordt door den .ander afgewezen, als hei schadelijkst wat men bedenken kan. Het moge dan moeilijk zijn, een voor alles geldende remedie op te geven moedeloosheid is wel het meest ongeschikte middel voor elke kwaal, en is dat zeker ook voor de economische ziekte, waarmede ons bedrijfsleven is aangetast. Ee" moedeloosheid van zeer beden kelijke soort zou het zijn, als door gemis aan vertrouwen de met zooveel offers opgebouwde organisatie's zou den verzwakken. Dit geldt vooral onze sociale organisatie's en voor alle groepen, maar 'zoo al niet bijzonder, dan toch óók voor onze arbeiders- vereenigingen. Meer dan ooit zal juist nu en in de komende rijden alles afhangen van het feit of het de organisatie's gelukt is, in dagen van betrckkelijken voor spoed bij 't voeren van haar actie's een vertrouwen en een zoodanig in zicht bij hare leden bij te brengen, dat zonder verzwakking van de organi satie ook moeilijkheden kunnen ge trotseerd worden. De jaren welke dit tijdvak vooraf gingen, waren echter al bijzonder slecht geschikt om een juist inzicht in de taak van de arbeidersbeweging te vestigen. Over de geheele linie moesten de loonen met snelle en groote sprongen opgevoerd worden, om aan de steeds toenemende duurte te kunnen weer staan, waardoor weer de duurte ver hoogd en de behoefte naar hooger loon zwaarder gevoeld werd. Hierdoor is een mentaliteit gevoed allerminst geschikt voor hetgeen we au juist zoo zeer behoeven. De organisatie's werden steeds meer beschouwd als loon-machine's, waarin men maar cenigc weken contributie behoefde te storten en een grootere of kleinere loonsverhoogine kwam uit de bus. Dit, gevoegd bij nog eenigc andere factoren, waren oorzaak van een ge weldige vlucht op het terrein van or ganisatie, maar het zou iet zoozeer te verwonderen zijn, wanneer daar door ook meer op den achtergrond was geraakt het juiste inzicht in de wereldhcrvormde taak, welke die or ganisatie's op zich hebben genomen 'en waarvoor met lofwaardigen ijver zooveel opofferingen zijn gebracht. Wanneer de arbeiders dus thans voor het feit'staan, dat zij ondanks hun organisatie niet kunnen beletten dat zij terug moeten en een stuk moe ten prijs g.cven van dat reeds gewon nen scheen, is het den rug toekceren aan de organisatie wel het meest dwaze middel, wat zij kunnen aan wenden en zou het duidelijkst bewijs zijn, dat zij van onze organisatie niets begrepen hebben. Het is niet overbodig daar nog eens goed den klemtoon op te leggen. Geen macht ter wereld kan op den duur boven het economisch mogelijke en ook de organisatie's kunnen dat nietmaar juist in dagen van terug gang zullen de arbeiders hun orga nisatie's he: ingest behoeven en kan dus geen moedeloosheid geplaatst worden. Zeker, het kost méér inspanning, de opoffering wordt grooter maar het resultaat is zonder ecnigen twij fel veel grooter dan bij hoogconjunc tuur, óók al is de schijn soms anders. In dagen van voorspoed, kan hij, die w:l, het lang zónder' rgani-j eren. satie stellen bij tegenspoed kan men zichzelf en anderen slechts onbere kenbare schade toe brengen, wanneer men zich onttrekken zou aan ons ver- vereenigingsleven en kan ook niet worden volstaan met eens per jaar een feestavond bij te wonen. We zullen weer als voorheen te overwegen hebben, hoe we stap voor stap vooruit kunnen zetten we zul len door eendrachtig optreden de wereld te overtuigen hebben, dat er geen productiestelsel rechtvaardig zal zijn, wanneer niet de Christelijke beginselen als uitgangspunt worden beschouwd zoowel bij de productie als bij de verdeeling der goederen we zullen zeker met alle kracht heb ben op te dringen om de practische doorvoering daarvan te bespoedigen. Dat kan niet met „kant-leden" maar slechts met overtuigde mannen, die begrijpen, dat alleen door ver sterking van de organisatie's kan ge daan worden, wat thans gedaan moet worden om te zorgen dat niet meer op de arbeiders wordt afgewenteld, dan door reeële feiten geboden wordt. Leiders en leden zullen dus hebben te overwegen, wat gedaan kan en wat gedaan moet worden, maar zulks kan nu eenmaal niet met een moede- looze massa dat kan alleen wanneer we "allen vertrouwen hebben in onze organisatie's, vertrouwen in de be ginselen door haar voorgestaan. Wat ook het juiste geneesmiddel moge zijn om deze economische ziekte weer te boven te komen, zonder or ganisatie zal het in geen geval gaan en naar mijn vaste overtuiging zal elke verzwakking van de organisatie het proces bemoeilijken. Ontstellende berichten. Aan „Het Volk" (21 Feb.) schrijft men, dat het in het voornemen van de Regeering ligt om een paar dui zend Drentsche arbeiders in de om geving van Coevorden aan het gra ven van een kanaal te werk te stellen. Het loon zou dan zijn, volgens de bepalingen van de Armenwet.(?) Het bericht is inderdaad ontstel lend. Men wordt er koud van, als men het ten einde uit leest.; en de arbeidersbeweging wordt met. klem op het hart gedrukt, toch vooral op haar hoede te zijn, want er staat „Wij meenden de arbeidersbewe ging te moeten waarschuwen voor „deze nieuwste plannen, die bezig „staan uitgevoerd te worden, „Het ware al te bar, wanneer de „werkloozen zouden worden overge leverd aan den Minister van Land- „bouw en het bovengenoemde vier- manschap (bedoel worden de heeren „Zaalberg, Harders, Trip en Foimer) „waarin het reactionnaire sentiment „met den dag sterker wordt." Vooral dat „overleveren aan den Minister" enz. is in staat om je kop schuw te maken, voor je eigenlijk weet wat er aan de hand is. 't Kan al weer aan mij liggen, maar ik vraag mij af, wat of schadelijker is voor de veenarbeiders Braaf, die voor de variatie het doet voorkomen of er onder de veenarbeiders 'n „soort" weelde heerscht, of „Het Volk" dat zonder eenig commentaar dergelijke berichten opneemt. Bij een zóó enorme werkloosheid ais in de Drentsche venen heerscht, zou iedereen het toch moeten toe juichen, als er een paar duizend man te werk werden gesteld. Want daar zal het toch op aan moe ten. Er is niet het minste vooruit zicht, dat binnen jaren de turfpro- ductie in Drente loonend zal zijn en het is dus toe te juichen, wanneer door het scheppen van productieven arbeid te gemoet wordt gekomen aan de wenschen van het grootste gedeelte van de Drentsche bevolking, dat het verdienen van eigenonderhoud' vér verkiest boven steunregelingen en onderstand. Als eerst het werk er maar is, dan kan over eventueele fouten in het loonstelsel altijd nog wel gepraat worden maa'r vóór het werk er is, het al te doodverven omdat het loon stelsel niet zal deugen lijkt toch wei nig geschikt om dat werk te bevor- Braat is maar één man en nog wel een, die door weinigen ernstig geno men wordt maar „Het Volk" dat zich nog wel doet voorstaan, als te zijn het' arbeidersblad bij uitnemendheid, mocht toch wel eens bedenken, dat het op zijn zachtst uitgedrukt, toch niet in het belang van de veenarbei ders is, wanneer men pogingen ter verruiming van werkgelegenheid, al bij voorbaat verdacht maakt. Het arbeidersbelang lijkt mij door dergelijke berichten wel bijzonder slecht gediend. A. J. LOERAKKER Werkeloozenkassen van landarbeidersbonden. Door de Hoofdbesturen van de Landarbeidersbonden is een onder houd gevraagd met Z.Ex. den Minis ter van Arbeid, mede in verband met de groote crisis in den landbouw, welke het aan de werkloozenkassen van die Bonden onmogelijk maakt te blijven functioneeren wanneer niet eenigc hulp door de overheid wordt geboden. De kassen van de drie groot ste Bonden hebben dit jaar reeds meer dan een half millioen gulden uitge keerd. Loon om van Bloemist- arbeiders in Engeland. De „Lea Valley"-kweekers hebben in een vergadering de arbeidsloonen vastgesteld als volgt Minimum uurloon voor volslagen mannelijke arbeiders van 21 jaar met vakkennis 11 pence i 0.55) pei uur. Het weekloon, gebaseerd op een werkweek van 48 uur, is f 26.40. Overwerk wordt betaald met meer, Zondagsarbeid met bijbereke ning van een kwartier voor elk uur dat gewerkt wordt. Men ziet hieruit, dat er met veel verschil is tusschcn de Hollandsche en de Engelsche loonen. Kw. blad. Schriftelijke cursus. De Federatie van R. K. Voiks- en Werkliedenbonden zal een schrif telijken cursus organiseerem Deze cur sus zal ongeveer een jaar duren en zal bestaan uit 24 lessen van 8 blad zijden. De kosten hiervan zijn 2.— per kwartaal. Bedoeling van dezen cursus is voor namelijk de Kader vorming, d. w. z. het aantal personen, dat voldoende onderlegd is om te verkiezen tot be stuurslid van onze sociale vereenigin- gen, uit te breiden en daarnaast hen die reeds als zoodanig zijn benoemd, in de gelegenheid te stellen zich te bekwamen voor de vaak moeilijke taak, welke zij op zich genomen heb ben. Op aanvrage worden proeflessen toegezonden en voorts zijn alle in lichtingen te verkrijgen aan het kan toor van de Federatie 2de Louise de Coligny 55, Jen Haag. Alweer verkeerd. De Bond van Aannemerspatroons in de bouwvakken in Z. Vlaanderen heeft besloten om per 6 Maart 't loon van de bouwvakarbeiders met 10% te verlagen later zullen de „abnormaal opgedreven loonen nogmaals „her zien" worden." Voor wie in Z.Vlaanderen eenigzins bekend is, zal het een eigenaardig ge luid zijn, van daar uit van „abnormaal opgedreven loonen" te hooren gewa- geu. Maar 't voornaamste is, dat ook hier alweer niets blijkt van eenig over leg met de organisatie. Wat beslist noodig is, moet gebeurgn maar we komen van den wal in de sloot, wanneer zonder de wederpartij te hooren en iiet uiterste te probeeren om tot een vergelijk te komen, maar besluiten worden genomen. Zoo ooit, dan is thans zeker het al gemeen belang niet gediend met het opwekken van haat en wrevel, van welke zijde dat dan ook moge uitgaan- Ongevallenverzekering van den L. T. B. Vrijdag vergaderde de „Diocesane Onderlinge" van den L. T. B. in 't ge bouw St. Bavo te Haarlem. Medegedeeld werd, dat het maxi mum loonbedrag wat verzekerd kan worden is verhoogd voor ongevallen totf8 per dag voor ziekte tot f6 per dag. Ooi* zal voor de eerste ziektedagen uitkeering worden verstrekt, vooral met het oog op verschillende Collec tieve Contracten, waarin een derge lijke regeling voorkomt. Deze veranderingen zulien per 1 Mei in werking treden." Voorts werd besloten tot reorgani satie van de „Diocesane Onderlinge, welke onder den naam van Boereti- en Tuinders-Onderlingezal worden voortgezet. De voorloopige statuten, welke straks op de Algemeene vergadering van de Boerenherverzekering defini tief vastgesteld moeten worden, wer den behandeld. De vergadering kon zich vereenigen met de voorgestelde wijziging te meer waar zulks nood zakelijk werd geacht voor een goede voorbereiding om straks bij aanneming van de „Landbouw-ongevallenwet" als bedrijfsvereniging te kunnen op treden. Ten slotte werd nog besloten om de ziekteverzekering naast de ongevallen verzekering overigens voorloopig onge wijzigd voort te zetten. De samenkomst der premiers. De lersche kwestie. fiEli. BUITïSL Ë&RtttXTEa. GRUPEN ONTVLUCHT. FEUILLETON „Ongelukkig kind Hetgeen re ge beurd is, moet dus. wel verschrikkelijk zijn." „Versclirikkei-..,r, moeder, dan iets wat then zich 'kan voorstellen 0, goede God, welk een treurspel." „Maar wat is 't dan toch," vroeg de barones, steeds nieuwsgieriger. „Vraag 't mij nietSpreek er mij nooit over. Dat geheim moet hier met niij sterven Zij wees op haar hart. Mevrouw drong niet verder aan. Zij zag haar dochter zoo ongelukkig, 2°o verschrikt, dat zij niet wilde door- pan met haar te kwellen, door nog anger te vragen. Alleen zeide zij nog »Weet hij, dat ge weggegaan zijt?" ..Zeker, weet hij dat." >e'bf gÜ uw zoon medegenomen "He,i0ort nijj nJet tof5". Aan héin ra 2311 hcra" „Hij heeft Mark erkend en de Wet is aan zijne zijde." Christine legde de hand op het hoofd van haar kind, en terwijl haar oog woest flikkerde, zei ze „Laat hij het mij dan komen ontnemen De moeder zei niets meer. Zij wilde haar dochter geen nieuwe reden tot smart en vrees geven, maar zij wist wel, dat markies d'Arbois het kind kon opeischen en dat 't hem volgens de wet toegewezen zou worden. Maar waarom zou hij 't gedaan heb ben Het hind was niet van hem. Mark kon niet anders doen, dan de herinnering aan een "verafschuwden vijand in hem opwekken Het werd doodstil in het vertrek. Mark, thans door en door warm, was in de armen van zijne mama in slaap gevallen. „Arme, arme kleine," prevelde zij, opstaande, om hem naar het gereed gemaakte bedje ie brengen. En 'terwijl zij hem neerlegde, kuste zij hem hart stochtelijk, alsof zij bevreesd was, dat men hem haar wéldra zou ontne men en toch had zii niets gevoeld van den angst hare# moeder," XIII. DE KROEP. Toen de kleine Mark te slapen was gelegd, in de kamer, welke Christine, als meisje bewoond had, had de jonge moeder hem eenige minuten in stilte aangestaard, en met onrust luisterde zij naar zijn ademhaling, die iets flui- tends had. Maar overmeesterd door vermoeienis had zij zich ook ter ruste begeven en eindelijk was zij in een zwa- ren, weinig verkwikking schenkenden slaap gevallen. Toen het reeds helder licht was, werd zij gewekt door een vreemd geluid, dat zij niet dadelijk kon thuis brengen, een soort van roche lend gefluit, veel gelijkende op het kraaien van een schorren haan. Nog half slapende, wist zij niet da delijk, waar zij zich bevond, daar zij ontwaakte in een vertrek, hetwelk ze ontwend was, maar plotseling dacht zij aan haar zoon. Mark was daar in haar nabijheid. Was 't Mark, die dat geraas maakte? Zij richtte zich in haar bed op, sidderend van angst. Zij luisterde. Het geluid kivam werke lijk uit het bedje van den kleinen Mark. Zij sprong op den grond, liep naar haar zoon en nam hem in haar armen. „Wat hebt ge, Mark, wat hebt ge Het kind opende de oogen, die ver wijderd stonden, en blijkbaar kon hij slechts ten decle zien. Daarop bracht hij de hand aan zijn keel, met een uitdrukking van diep lijden. „O, moedertje," zei hij, „moeder- tjej" Christine begon te schreien, zij was krankzinnig. „Mijn zoon sterftMijn zoon sterft," riep zij. En op bloote voeten liep zij maar voortdurend door de kamer, met haar zoon vast in de armen gesloten. De barones en de bedienden snelden toe. „Een dokter," gilde Christine, „gauw, gauw mijn zoon steft Baptist snelde weg. „Maar wat heeft hij dan toch," vroeg de barones. „Hoort gc 't dan niet, moeder? Hij stikt, hij sterft." „Ongetwijfeld een eenvoudige ver koudheid, Hij zal vannacht koude ge vat hebben. Houd u toch bedaard." HRristi-tifï bleef midden in het ver- trkc staan. „Vuur," zei zij, „laat da delijk vuur aanmaken Mijn God, mijt! God." Zij ging bij den haard zitten, niet meer wetende, wat zij deed, daar 't haar toescheen, alsof alles om haar heen vernietigd werd. Zii prevelde: „Dit is de laatste slag 1" Met glazigeoogen, zonder tets te onderscheiden, zat zij te sta. - t naai den haard, waarin Marie het vuur aanlegde. De barones had het kind genomen. Hoewel zij haar ontroering wilde ver- bergen, om hare dochter niet tot wan- 11 nop te drijven, was ook zij ver SC rikt. De arme kleine leed blijkbaar ontzettend. Met zijne handjes scheen hij zijn keel open te willen scheuren, alsofhij de pijn wilde wegrukken. Hij kon' niet spreken, de kreten, die hij nu en dan deed hooren werden rauwer en rauwer en klonken steeds pijnlijker. Christine wrong wanhopig de han den. „Hij gaat sterven! Mijn God! mijn God'! Ik was dus nog niet onge lukkig genoeg En daarop zicJU tot haar moeder wendende: „Het is de kroep, niet waar De arme vrouw zeide maar op goed geluk af„Ik weet 't niet, mijn kind." „0, tracht 't maar niet voor mij te verbergen." „ik verberg u niets, want ik weet 't zelve niet." „Ja, ja, 't is de kroep," huilde zij met een akelig wanhopige uitdrukking op haar gelaat, het woord kroep uit sprekende, die afschuwelijke ziekte, waarvan de naam alleen de moeders reeds doet sidderen. Zij slaakte een doffen wanhoops kreet: „Mijn zoon is verloren „Neen, neen, mijn kind," zei dc ba rones, „wanhoop niet, zeifs al is het kroep, daarom toch behoeven de kinderen niet altijd te sterven." De barones hield het kind voor het vuur, een weinig voorover gebogen, opdat het gemakkelijker kon ademen. Christine keek hem aan.. Het griaat van den kleine was door.de benauwd heid purperrood en zenuwachtig sloeg hij met de kleine handjes, in dc p-jn- lijke pogingen om adem te halen. t J De eerste proefles behandelt de „leiding" van de organisatie's in het algemeen en geeft den indruk, dat ge streefd wordt om in klare, duidelijke taal werkelijk iets te geven, waaraan reeds lang groote behoefte bestond. Het onderhoud fin1 heden in of bij Bou logne tu-ssohen toend-ij premiers zal plaats hebben, zal, naar bevestigd wordt, een ge. heel privé 'karakter dragen. Poinearê neemt zijn directeur -der politieke aange legenheden aan de Quaii -ct'Orsya, Perreiti Delta R'occ-a en den tolk Camcrlynak mee, doch 'het is zeer -wei mogelijk dut alleen iaatst^énioeimdie het gesprek zal bijwonen. Dit zal enkele uren duren; na a-Hoop zal een document worden opgesteld' waarin opgesomd wordit wat 'le Genua wel en wat niet aal worden bespreken. Volgens „l'Oewvre' zou Ll-oyd George behalve de quaesfi-e van Genua, ook die van 'bet Franseh-Eiigelsdhe 'verdrag wilien bespreken, waartegen Poi-nca ré zich zou Willen verzetten omdat hij vreest dat zijn Engelschc collega, nu hem ten aanzien van Genua 'te hebben toegegeven, op dat tweede punt concessies zou willen, afdwin gen. Hij zou daarom volhouden dat beü'de vraagstukken niets mot ©Ika-n-ckr te maken 'hebben. Hetzelfde blad verzekert, da.t Lloyd George gewild had, dat van deze bijeenkomst niets op schrift gesteld zou worden, maar dat Boincaré hecih.t aan de opstelling van een protocol, waarin al thans de conclusies, waartoe men komen zal, -zullen worden vastgelegd, DE 'REIS VAN 'Dr. BENES. Voordat Benes, de Tsjecho-Slowaksche Minister van Ruitemlawtbc'he Zaken, door velen uitgei-esd-e gedaan, Parijs verliet, heeft hiij nog 'I woord gevoerd en o.a. ge zegd. dfit hij .fe Parijs -su Loml-en, oniiiek'- I-ijk goede bedoelingen beeft gevonden ten aanzien van het herviel van Europa en dat hij zich gelukkig rokende het ver trouwen 'te hebben genuien' van -en ie mogen sanienwenken in-et de merkwaardige mannen, die zich wijden aam foei -herstel op stevige g-rondsfoi'gen van -een vasteland, dat door -den -oorlog en zijn gevolgen uit eengerukt is. Aan do verwoestingen-, wer- k-elo-o-held en foongereavoort moot een eind komen. O® bijeenkomst l-e Genua -magihen, ure -van haar hun dagelijksch -brood wach ten, nie-t teleurstellen. Ben-es legaé den na druk op do saaiUilvo-origlheid 'der landen van Euro-pa, -die hij vergelijkt met ©en ge zelschap bergbeklimmers, door ©en touw m-cft elkaar verbc-nden; die val van -den een -sleept hel heede gezelschap ia den afgrond. Hij heeft echter ©en gevoel -van groote vei- J'ig'h'eid on er zich gekregen hij toet aan schouwen van twee gidsen als Lloyd George ,en Pouncaré, die vast -besloten zijn lol overeenstemming -te komen teneinde die karavaan, die den berg -der vooruit gang beklimt, langs d-en toosten weg te ge leiden tot het do-el, d.en internationalen vrede. Bienes 'herinnerde eraan, dat de kleine entente steunen moot o-p 'de groote ■entende, dat foee-1 midden-Europa, van 'Danlzig tot Saloniki er 'behoefte aan heef!, dat Pa-rijs en Landen het eens blijven. De genezing .van Europa za-.l -natuurlijk traps gewijze He werk gaan, ©Ik congres •betoe- ■kenit ©en mijlpaal op den weg 'der ve.Tbete- riu-g en> de 'volkenbond, met al zijn instel lingen van de jongste overlevering, dient voor het onderhouden en de ontwikkeling van hét verain!woordelijkheid:gevoel dei- volken jegenis elkander. De hulp aan Rus land' voor-onderstelt -die samenwerking -van allo -staten en dientengevolge een politiek voor het herstel van .allen -en dus een poli tie!-; van herstel, welke Duiischlanidi in staat zal stelten aan al zijn verpicfolangen ie voldoen en mcl do heele gemeenschap ■samen te werken aan de noodzakelijke al gemeene hervorming. ONTSTEMMING OVER HET OPTREDEN VAN HARVEY. In het Huis van Washingfoin', heeft Ryan {republikein) een -resolutie inge diend, welke de terugroeping van Harvey, den Ainerikaanisch-en gezant te Looiden, ei-scht. Hij -stelt voor, het Congres ©en on. 'derz'C-c-k te -doen instellen naar de verkla ringen, die Harvey heeft afgelegd aan den maaitijd ter gelegenheid' van Balfour's 'terugkeer uit Washington, en naar zijn uitlatingen -kort na zijn aankomst in -Enge land met betrekking tot dIs motieven van Ameri'kaTs toetreden lot den oorlog. Be weerd wordt 'dat liarvey'.s houding 'te allen •ij-de han veeleer als ©en- voorstander van Engeland'* -bedoelingen en ambities dan van die van zijn eigen land heeft doen kennen. Aan 'li-fc-f verslag in de' Engelsche bladen van Harvey's rede aan 'net diner 'ter ©ere, van Balfour, ontleent het „-HM." dé vol gende uitlatingen, die waarschijnlijk de gewraakte pa--age vormen, waarover men in Amerika gevallen is: „Er is veel gezegd over de offers, die de verschillende naties zich in Washington hebben getroost. Maar weet men wel, dal deze edelmoedigheid voor de Ver. Stalen geen enkele vertik u-s ie insluit? Zij hebben geen enkele opoffering gedaan. Zij schrapten lal van kostbare oor logsschepen, zij gaven vérstrekkende plan nen van militaire versterkingen prijs, zij zagen af van den valschen trots de eerste maritieme mogendheid' te worden -en gaven prijs hetgeen van 'hun groot leger was overgebleven. doch al deze feiten hou den geen offer in; zij zijn slechte ©en ■vriendelijke gunst. Verre -van- verlies, met zich te brengen, brachten zij slechts winst, voor on-s zelf en voor de wereld." In een vergadering van de Friends of Irish Freedom te Chicago heeft Senator Reed het optreden van Harvey scherp ge- critiseerd, en hem „Engeland's groote vleier" genoemd. De gezant dient ten spoedigste te worden teruggeroepen, zei- de hij, en voegde er aan toe dat, terwijl Washington de ziel der Amerikanen weer geeft, Harvey slechts de uiting is van een geest van vleierij. DE MALAISE IN HET ENGELSCHE SCHEEPSBEDRIJF. Aan een feestmaal van de Society of Consulting and Marine Engineers and Ship Surveyors heeft de heer Humphrey die presideerde, verklaard dat het scheepsbedrijf een periode van groote de pressie doormaakt. De groote winsten, welke kortelings zijn gemaakt, hebben veroorzaakt, dat allerlei lieden zich aan den scheepsbouw wijden met het resul taat dat men, ten gevolge van een te veel bouwen, in alle deelen der wereld meer schepen heeft dan er werk voor te doen is. Hoe langer de malaise duurt, hoe meer deze avonturiers en beginnelingen, die in het zakenleven zijn binnengeslopen er uit zullen verdwijnen, en men terug- keeren zal tot de reedei- van eertijds, die zijn vak verslond. Sir George Hunter, president van de scheep sbouwonderneming Wigham Ri chardson, meende als vertegenwoordiger der reeders wel te kunnen zeggen dat men een tijdperk van groote meilijkheden doormaakt. Er dient een vermindering te komen in de kosten van den scheepsbouw en de reparatie. De reeders doen best om deze le verwezenlijken door bi sten Ier zijde te. stellen en door de mannen gedaan te krijgen dat ze harder werken of lager loonen aanvaarden. In dien dit niet geschiedt kan de industrie zich niet herstellen. Het verheugde hem te zeggen dat er nimmer een betere ver houding tusscben werkgevers en werk nemers heeft bestaan. Hij gelooft niet zoo zeer in betgeen de bladen ,,do onrust in de arbeiderswereld" noemen. De werk gevers en de arbeiders staan in de beste verhouding. De beslissing van Ard F heit. Het uitstellen der behandeling door het j Brilsche parlement van de wet inzake het lersche verdrag is volstrekt noodzakelijk geworden door de beslissing van Ard Fheis om de algemeene verkiezing drie maanden uit te stellen, terwijl volgens art. 2 der wet de verkiezing zoo spoedig mogelijk na aanneming der wet moet worden gehouden. Het geheele plan der regeering om een op wetteliiken grond slag berustend bestuur in Zuid-Ierland In te stellen, wordt in gevaar gebracht, tenzij men tol eenigerlei regeling kan komen met de ministers der voorloopige regeering, die naai' Londen zijn ontboden en verzekeringen zijn ontvangen, dat cljo regeling kan worden doorgevoerd. Uit Dublin wordt gemeld, dat Griffith en waarschijnlijk een of twee andere minis ters Vrijdagavond uit Dublin naar Loncien- vorl rekken DE POLITIEKE TOESTAND. ue Lord-Chnneellor Birkenhead heeft te Londen over den politicked toestand spre kend gezegd, dat er in huidige omstan digheden niet de minste kans is op een zelfstandige unionistische regeering met te voldioende „working majority". Spre' rodel over wat hij noemde de groote bedreiging der Labourparty zeide hij ,dat deze partij zetels zou blijven winnen lot zij kwam te staan tegenover een samenhangende ver standige leer, -geuit door moedige mannen, dSe hun eigen geest begrepen, die op hun eigen vrienden konden vertrouwenden op de trouw hunner eigen 'aanhangers. Naar Birkenhead's oordeel had Tho mas blijk gegeven van een moed en -een staatsmansbeleid van een aard, als door geen anderen Labour-leider getoond en was de gemeenschap in haar geheel meer aan hem verschut* digd dan aan een van die „chloro form-doktersdie rondgaan en ge matigde leerstellingen verkondigen terwijl de bolsjewieken Russisch geld ontvangen om de partij in stond tc houden. Clyncs en Henderson zijn volgens Birkenhead de fatsoenlijke lei- ders-in-naam van een beweging, die zij niet begrijpen en niet kunnen be- heerschen. Zij worden telkens als liet noodig is naar voren geschoven als een dosis pijnstillende stroop. GEBROKEN GLAZEN! Op den hoek van de Sellumamistrass< en de Albrechtstrasse te Berlijn liep oensdagmdd-dag een groote m-enschenme- nigte bijeen: Vrouwen, kjaderen, nietsdoe ners keken met ©pea mond naar de bo venste verdieping van no. 9. waar een def- tig gekierde heer bezig was het eene glas water na het andere uit het venster te werpen, terwijl verschillende andere hee ren op straat staande, met de grootste be langstelling toekeken, hoe dje glazen wel door de lucht vlogen en tot groot pleizier van de jeugd op de steenen aan stukken vielen Uil de gesprekken der heeren, waarbij telkens de klanken „Herr Vorsitzender", „Her Verteidig-or", „Mei-u© Herren Ge- schworenen", werden opgevangen, bleek den toeschouwers, dal men hier niet te doen had met een fihnopnenting, zooals men eerst had gedacht, maar niet een hoogst gewichtjg justitieel onderzoek in ioco. De zaak was namelijk in foei kort deze; ©enige maanden geleden was voor het hui! no. 9 van de Schumann straat een arres tant door twee politiebeambten, die door hem werden aangevallen, neergeschoten. Op het oogenblik, dat de gewonde door hen in een rijtuig werd getild, kletterde naast hen een van boven komend glas wa ter neer. De f'ilmactrjce Drafiuikorska werd be schuldigd het glas naar de beambten te hebben geworpen. Een vriendin van- de actrice had verklaard, tijdens het gebeur de bij haar in de kamer te zijn geweest en van de schoten zoo te zijn geschrokken, dat zij een glas water had moeten drinken, uit het venster kijkende was het glas haar toen ontgleden. Zoodat zich thans een wettig ambtenaar van het O. M. onledig hield met bet naar beneden werpen en laten vallen van tal rijke waterglazen lukte toegejuicht -door de kinderen uit de buurt, die deze proefnemingen natuurlijk „reuzen leuk* vonden. Peter Grupen, wiens veroordeeling door de weigering tot revisie door hei Hoogge rechtshof te Leipzig rechtsgekljg geworden is, is in dén afgcloopen nacht uil de gevan genis te Hi -hberg, 'waar hij was opge sloten., uitgebroken en ontvlucht. Zijn vlucht is slechts met behulp van derden mogelijk geweest. Daar men vreesde, dat "hij zijn poging lot zelfmoord, diie hij reeds eens gedaan -had, zou herhalen, was hij jn de gevangenis met twee anderen- in een cel opgesloten. De vlucht heeft tegen mid dernacht plaats gelvad. De tralids voor het vensier waren doorgezaagd, en daarna heeft Gurpen zich aan een touw laten zak ken. Men vermoedt, dat hij nog vannacht over -de grens is gevlucht. Met hem wa ren ook zijn twee celgenooten ontvlucht; deze hebben zich echter in de vroegte «eer aan de gevangenispoort aangemeld. Daardoor is de vlucht békend geworden. Met politiehonden werd naar iiet .spoor van den ontvluchte gezocht. Da honden vonden het spoor onmiddellijk, dodh kon den het slechts korten tijd vofigen, daar het tengevolge van dén regen was uiige' wischt." DE RAPPORTEN DER ENGELSCHE BEZUINIGINGSCOMMISSIE. Kapitein Wedgwood Benn zal Maandag in het Lagerhuis vragen, hoe groot het personeel-iis geweest van de bezwinigings- comimisste-Geddes en wat de totale kosten zijn geweest van de «-erkzaamlieden der commissie. De ..Evenig Standard" weet in dit ver band te vertellen, dat de drukkosten van -de rapporten vcrmoedelük geen verliei 2-1 /Worii vervolgd)*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9