I Augustinus Josephüs Gallier, Stadsnieuws. DAMIAATJES MAANDAG 27 FEBRUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14077 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL J jj.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. 'IL-HÖ0" BISSCHOP VAN HAARLEM, aan de Geestelijkheid en de Ge- loovigen van Ons Bisdom, Zaligheid in den Heer. AGENDA 28 FEBRUARI Op weg naar Tweespalt? Rector J. P. J. Kok. Haarlem en de Buitenwereld l'ofy Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. BUREAUX: door de genade Gods en de gunst vai _en Apostolischen Stoel, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assis tent-Bisschop bi) den Pauselijken troon, Op het Driekoningenfeest van het vo rige jaar, zond de thans in den Heer over leden Paus, Z. H. Benedictus XV, z.g. aan alle Bisschoppen een schrijven, waarin Hij her,-naar aanleiding van het aanstaan de zevende eeuwieest van de stichting der Derde Orde van den H. Franciscus. aanspoorde om te zorgen, dat deze zegen rijke Orde overal, waar zij in verval ge raakt mocht zijn, opnieuw zou opleven en waar zij nog niet bestond, zoude worden opgericht, opdat zij niet alleen door het aantal harer leden, maar ook vooral door de trouwe naleving van haar heiligen re gel tot grooteren bloei zou geraken, Z. H. vertrouwde, dat de H. Kerk, zoo als in de dertiende eeuw zoo ook in deze tijden, welke zooals Hij zich uitdrukte zoo vijandig staan tegenover de deugd en het geloof, van die Derde Orde het grootste nut voor het Christenvolk ver wachten mocht. Dit toch *:>o schreef Hij is wel het voornaamste kenmerk dier Orde, dat zij in haar leden de broe derlijke liefde en het ernstig streven naar vrede en eendracht aankweekt, wat O. H. J. Chr. bij voorkeur Zijn gebod heeft ge noemd; en. zoo ooit, dan heeft de tegen woordige wereld juist daaraan de grootste behoefte, nu na een langdurigen en aller- verscKrikkelijksten oorlog de volmaakste vrede tusschen de volkeren niet schijnt hersteld te kunnen worden, en de ver schillende standen der maatschappij over de verdeeling der aardsche goederen een zoo hardnekkigen strijd blijven voeren. De haat tusschen de volkeren kan niet duurzaam gebluscht, de strijd tusschen de burgers kan niet blijvend beëindigd wor den, zoolang niet de ware geest van Christus in de menschen herleeft, zoolang de afzonderlijke menschen zich zoozeer door den geest def wereld laten leiden. Die geest dezer wereld is in onze dagen vooral een onbegrensde begeerte naar stoffelijk bezit en een onverzadigbare dorst naar genot, zoodat van den eenen kant vrij algemeen heerscht een onbe perkt jagen naar bezit en naar vermeer dering van stoffelijke goederen en van den anderen kant al te zeer ontbreekt het geduld om de lasten, aan gebrek of min deren welstand verbonden, te dragen. Daarbij worden dan nog dat ongeduld en die ontevredenheid bij de minder gegoe den geprikkeld door het tentoonspreiden van een buitensporige weelde, waaraan zoovelen op een geheel onwaardige wijze zich veroorloven toe te geven. Op dit punt, zoo klaagt de H. Vader, kunnen Wij niet genoeg betreuren de verblinding zooveler vrouwen van iederen stand en van iederen leeftijd, die, ver dwaasd door behaagzucht, niet inzien, hoezeer zij door haar ongepaste kleeding niet alleen aan alle weidenkenden misha gen, maar ook God beleedigen; om nog te zwijgen van de aan onbeschaafde volke ren c ntleende dansen, die meer dan wat ook geschikt zijn, om alle schaamtegevoel le dooden. Tegen die onchristelijke zeden nu zal de Derde Orde van den H. Franciscus met vrucht optreden, wanneer slechts een groot aantal in iedere gemeente zich bij haar aansluit en al hare leden zich blij ven spiegelen aan het voorbeeld van hun heiligen Vader, die in zijn ongemeene liefde tot Christus zoozeer de aardsche goederen gering schatte, dat hij den bij naam kreeg van „arme kleine", en die alle zinnelijk genot zoozeer vluchtte, dat hij verdiende in zijn lichaam te dragen de wonden van den gekruisten Christus, Ziedaar, B. G., in het kort weergegeven het schrijven van onzen zoozeer betreur den H. Vader Benedictus XV, die, tot op- wekking om tot de Derde Orde toe te treden, wenschte, dat overal tot aan den 6sten April van dit jaar een Triduum zou wor en gehouden in de kerken, waarin die Orde is gevestigd, en die aan het bij- wonen dezer godsdienstoefeningen, niet slechts voor de Derde Ordelingen, taaar ook voor alle Geloovigen, groote aflaten vergunde. Dit schrijven bereikte Ons verleden jaar te laat, om het reeds in Ons laatste Vasten-mandement te behandelen, maar aanstonds besloten Wij een andermaal U op dien hoogst belangrijken brief van Z. H. den Paus opmerkzaam te maken, te meer, omdat daarin bevestigd werd, wat Wij U in bijna al Onze Vasten-brieven hebben voorgehouden. Voortdurend toch hebben Wij U, B. G. met groote droefheid gewezen op het verslappen van den christelijken geest ook onder onze eertijds zoo strenge Ka tholieken, op het hartstochtelijk begeeren en najagen van tijdelijke goederen, op de voortdurend ook onder ons groeiende zucht naar zinnelijk, dikwijls zelfs zondig, maar altijd hoogst gevaarlijk genot en vermaak, in één woord op de verbijste rende verflauwing van den christelijken ernst, die de navolging van Christus als het eerst en hoogst noodige op aarde be schouwt en nastreeft, omdat alle andere zorg ook heidensch kan zijn, terwijl alleen de navolging van Christus ons waarlijk Christen maakt; de na volging van Christus in zelfverloo chening, in het behartigen van Zijn woord: dat Zijne leerlingen niet zijn van deze wereld, zooals Hij niet van deze wereld was. Immers, als wij Zijne getrouwe na volgers willen zijn, moeten wij met den Apostel Paulus kunnen zeggen: wij heb ben niet den geest dezer wereld ontvan gen, maar den Geest Die uit God is, en Dien Ifij ons beloofd en gezonden heeft. En daar ook Wij, B. G. de Derde Orde van den H. Franciscus beschouwden als een zeer geschikt middel, om dien waien christelijken geest in ons op te wekken en te voeden, hebben Wij reeds terstond na Onze Bisschops-wijding gevraagd en verkregen, dat Wij in iedere parochie van Ons Bisdom die Orde zouden mogen op richten. Nu, na boven aangehaalde vermaning van den Oppersten Herder der H, Kerk, vertrouwen Wij, dat er na den 26sten April van dit jaar geen enkele parochie zal zijn, waarin die Orde niet is opge richt en bovenbedoeld Triduum gehou den. God zij gedankt, reeds vele parochiën hebben dezen Onzen wensch vervuld en de nu aanstaande Vasten-tijd, die tijd van verstèrving en van zelf-verloochening, die tijd, waarin een goed Katholiek zoo ge makkelijk zich onthoudt zelfs van geoor loofde wereldsche vermaken, is wel de meest geschikte gelegenheid, om die Orne van zelfverloochening daar, waar zij nog niet bestaat, op te richten; en dan zul len Wij met de grootste vreugde van on zen overleden Paus Benedictus XV kun nen zeggen: gestorven, spreekt Hij nog, en niet zonder groote vrucht voor de H, Kerk, en daardoor tevens voor de gehaele zoowel onchristelijke als christelijke maatschappij. Immers de grootere heilig heid van leven zal de gebeden van zoo veel ware leerlingen des Heeren krachti ger maken bij God, omdat zij dan waarlijk in den naam van Christus worden gestort, Die ons beloofd heeft: alwat Gij den Va der in Mijnen naam zult gevraagd heb ben, dat zal U worden gegeven. In dat vertrouwen wekken Wij U op, om in den Vastentijd en vooral gedurende bet Triduum van de Derde Orde, waar dit nog zal gehouden worden, veel en vu rig te bidden voor den terugkeer van den waren vrede onder de volkeren, voor den vrede onder de verschillende standen der maatschappij, welke standen toch alle in broederlijke liefde met elkander leven moeten, voor den blijvenden vrede in on ze harten, die alleen kan samengaan met ware christelijke deugd. Bidt dan ook voor' allen, die Uwe ge beden zoo noodig hebben, voor al Uwe geestelijke cn wereldlijke Overheden; voor onzen nieuw gekozen H. Vader, Paus Pius XI, opdat ook Zijne bemoeiing voor het herstel van den vrede en voor de her nieuwing in Christus niet vruchteloos mo ge zijn; voor onze geëerbiedigde en ge liefde Koningin, die tot dusverre Haar volk in vrede mocht regeeren, voor Haar en geheel Haar Koninklijk Huis en zoo vragen Wij ernstig en dringend bidt ook voor Ons, gelijk Wij niet ophouden te bidden voor U. En zal dit Ons herderlijk schrijven, op Zondag Quinquagesima, in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen waarover een Rector is aan gesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den 13den Fe bruari 1922. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, 1 Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, I J. M. v. d. TUIJN. Secretaris. I Krcahtens Apostolische volmacht ge ven Wij voor Ons Bisdom de volgende dispensatiën: i. Dispensatie gedurende de Veertig- daagsche Vasten. Aan alle geloovigen, die door de wet op de onthouding gebonden zijn, dat is, die den leeftijd van 7 jaren bereikt heb ben, wordt de volgende dispensatie in de ontlioudingswet verleend: Het wordt toegestaan gedurende de Veertigdaagsche Vasten vleesch te eten, op alle Zaterdagen, behalve Quatertem per-Zaterdag en Zaterdag van de Goede Week tot den middag zoodat het ge bruik van vleesch geoorloofd is op alle dagen, behalve op Aschwoensdag, de Quatertemperdagen en de Vrijdagen en op Zaterdag van de Goede Week tot den middag. Degenen, die van deze dispensatie ge bruik maken, zullen op alle Zaterdagen, waarop zij vleesch eten, zevenmaal het Onze Vader en hef Wees Gegroet met de twaalf Artikelen des Geloofs bidden, of met Paschen minstens 15 cents offeren. Bij nalating der voorgeschreven gebe den, ook maar eens, is men het geringe offer van geld geheel verschuldigd. De of fers zullen gestort worden in eene daar toe bestemde bus, door de Eerwaarde Heeren Pastoors aan te wijzen. II. Dispensatie voor eenige klassen van personen, zoowel gedurende de Veertigdaagsche Vasten als daarbuiten. Tot aan de Veertigdaagsche Vasten van het volgend jaar wordt de volgende dis pensatie verleend in de Onthoudingswet: le. De Militairen in werkelijken dienst, de vrouwen, kinderen en dienstboden, die bij militairen in actieven dienst in den kost zijn, mogen binnen Ons Bisdom, het geheele jaar door, vleesch gebruiken op alle dagen, behalve Aschwoensdag, de Vrijdagen van iedere week en Zaterdag van de Goede, Week tot den middag. On der de benaming van Militairen worden ook begrepen de Maréchaussees en de douaniers of grenscommiezen, allen voor zoover zij in werkelijken dienst zijn. Dezelfde dispensatie verleenen Wij aan hen, die doorgaans óf bovenmate zwaren arbeid, b.v. den arbeid van veenarbei ders en grondwerkers, óf zeer ongezonden arbeid in hoogverhitte lokalen verrichten, zooals b.v. de stokers en arbeiders bij ring-, gas-, aardewerk-, porcelein, steen- en glasovens, de glasblazers en glasslij pers, de zoogenaamde faienciers, en de arbeiders, die onder een zeer Tioogen warmtegraad werken in de papier-, sui ker- en zinkwitfabrieken en in de ijzer gieterijen, Dezelfde dispensatie wordt verleend aan de stokers en machinisten der stoombooten en aan het trein- en trampersoneel, namelijk aan de stokers, machinisten, wagenvoerders, conducteurs, remmers in vasten dienst en postbeamb ten der treinen. Ook hunne huisgenooten mogen van deze dispensatie gebruik maken, wanneer zij te zamen met hen denzelfden maaltijd gebruiken. 2e. Aan alle Militairen en alle perso nen van beider geslacht, die op eenige wijze, hoe ook genaamd, tot de legers van het Koninkrijk behoofen ingeval en voor zoover zij zich bedienen van de spij zen, welke hun volgens de militaire regle menten worden verstrekt, wordt ver gund, gebruik te maken van vleesch op alle dagen des jaars, uitgenomen alleen de Gosfde Vrijdag. Aan de Zeevarenden, voor zooverre zij kunnen geacht worden onder Ons her derlijk bestuur te behooren, wordt de zelfde dispensatie verleend, doch slechts wanneer zij zich bedienen van den scheepskost en dan alleen gedurende dc Ten slotte vermanen Wij alle aan onze zorgen toevertrouwde geloovigen, om door aalmoezen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik ma ken van de door de Kerkelijke Over heid ingevoerde verzachtingen en ver leende dispensatiën, aan hunne boete doening ontbreekt. Begeven te Haarlem, den 13den Fe bruari 1922. f AUGUSTINUS JOSEPHUS. Bisschop van Haarlem. Sociëteit „Sint Bavo". Reddingsbrigade, 8 uur. Verbande.ursus, 8 uur. Rechtskundig Advies van half 9 tot half 10. Gem. Concertzaal „Vereeniging"De ge heimen der H. Mis van Galderon. Waaggebouw. Tentoonstelling door „Kunst zij ons doel". Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. It. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur, R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Heden (Maandag)avond. Alg. Verg. v. h. Ned. Gen. t. Zed. Verb. d. Gev. op Maandag 27 Februari 8 uur in de „Nijverheid". Ook toegankelijk voor miet- leden. O.a. voordracht van Mr. J. H. Schullz van Ha eg" en over „de Kinder rechter" en „art. 248bis W.v.S." (Ingezonden.) Van de hand des heeren van Cra- nenburgh, notaris alhier, verscheen in „De Maasbode" en in .,De Tijd" een artikel, waarvan de strekking is te pleiten voor het afzonderlijk optrek ken van een gedeelte der Katholie ken, onder een eigen van de Ka tholieken afwijkend beknopt pro gram en met eigen candidaten en dit al of niet in samenwerking met de officieele Katholieke lijst. Tën slotte wordt de wenschelijk- lieid uitgedrukt van het houden cener, buiten de Katholieke organisatie staan de. bespreking dezer aangelegenheid. „De Maasbode" laat den geachten inzender met eenige aarzeling aan het woord, maar pleit ten slotte tioch ook voor dergelijke bespreking. „De Tijd" breekt daarover aanstonds den staf in scherpe bewoordingen. Wij scharen ons aan de zijde van laatstgenoemd orgaan, doch zouden geen aanleiding hebben gehad ons in deze kwestie te mengen, ware liet niet dat ons tér oore kwam, 'dat' men hier in Haarlem het gezagheb bend woord van den heer van Cranen- hurgh in een daad wil omzetten. Er ■worden hier, naar verluidt, pogin gen aangewend handteekeningea te verzamelen ten einde tot een der gelijke onorganisatorische bespreking te komen. Wij voelen ons nu genoopt over deze plaatselijke actie een enkel woord fee zeggen. In de eerste plaats 'vreezöil wij en dan hebben wij den heer van Cra- nenburgh niet persoonlijk op 't oog dat zich achter deze actie zullen scha ren Katholieken die, misschien lid der Katholieke Kiesvereeniging, die orga nisatie in het verleden steeds ver waarloosden; die hare vergaderingen niet of schaarsch bezochten; die ma ling aan de politiek liaddén; ja, mis schien zal er wel een enkele onder loopen die de Katholieke Kiesver eeniging slechts met moeite aan de stembus kon krijgen. Nu verandert dat in eens; nu komt er belangstelling. Wij verheugen ons van harte, doch betreuren alleen, dat die belangstelling zoo laat komt en zich zoo averechts uit. Waren de heeren tot de Kiesver- eenining gekomen en hadden zij-zich daar geuit, dan zou huu zienswijze ongetwijfeld op de juiste waarde ge schat zijn, want de heer van Crancn- hurg en zijn medestanders mogen zich overtuigd honden, dat zij met hun bezwaren niet alleen staan. Ook in de Kiesvereeniging zouden zij on getwijfeld personen ontmoeten, die in hunne richting denken. Maar zij had den dan eerder moeten komen 1 In dien zij thans mochten komen, zijn zij nog welkom. Wat zal nu het gevolg zijn van de actie van den heer van Crananburgh c.s.? Waarschijnlijk zal zij tot mis lukking gedoemd zijn. 't Is ook te hopen. Maar mocht zij slagen, dan krijgen wij onherroepelijk tweespalt onder de Katholieken. Bereikt zal dan zijn, wat de linker zijde reeds zoolang nastreeft; bereikt datgene wat we in het buitenland met) zooveel leedwezen gadeslaan. Verloren zal zijn de eenheid, waarop Katholiek Nederland en terecht roem droeg en welke zulke rijke vruchten afwierp. Het zal uit zijn met de Christelijke politiek, ook al beoogt men dit niet. De aanvoerders dezer beweging mo gen dit toch waarlijk wel eens ernstig overwegen. Wat moet er dan gebeuren? De heeren moeten zich op orga nisatorische wijze doen gelden; niet alleen hier in Haarlem, maar overal, in de Kiesvereenigingen. Wanneer mannen als notaris van Cranenburgh en zijn medestanders overal op gematigde, tactische wijze in de Kiesvereenigingen hun oud en nu toch weer nieuw geluid doen hoo- ren, dan twijfelen wij er niet aan, of zij zullen meer bereiken dan door deze buitenissige vergadering en voor al zullen zij de Katholieke zaak een dienst bewijzen, in stede van haar te schaden. De deuren der Katholieke Kiesver eeniging stonden steeds en staan nog open! A. B. MIGHIELSEN, Voorz. der 11. K Kiesvereeniging. Het kinderfeest van den Bond van Groote Gezinnen. Koning Laborius, als een andere Sin terklaas, heeft dan Zaterdagmiddag zijn visite gemaakt op het kinderfeest van den Bond van Groote Gezinnen, dat in de gemeentelijke concertzaal aan de Lange Bagijnestraat gegeven werd. Die groote vereenigingszaal was stampvol. Meer dan duizend kinderen zaten daar in spanning en vol verwachting, de komst van den Kabouterkoning af te wachten. Dit geschiedde door twee narren, die zich op uitstekende wijze kweten van hun dankbare taak, om voor de grappen te zorgen. De koninklijke intocht geschiedde van achter in de zaal, nadat een twintig tal kaboutertjes, keurig aangekleed, de zaal waren binnengesprongen en op het Eodium hadden plaats genomen. Koning aborius was omgeven door zijn hofstoet en werd 'door het koninklijk orkest, met volle muziek, voorafgegaan. Koning, ho- veilingen en muzikanten waren allen in kleurige kleedij gestoken, wat een mooi effect maakte. Z. M. nam plaats op den troon, die op het podium was opgeslagen, versierd met groen en vlaggen en gloei lampjes, voor welke laatste opluistering meer speciaal gezorgd was door de vaar dige hand van den electricien, den heer Bosse. Nu was aller aandacht gericht op het podium en ook wij waren in afwachting, wat er gebeuren zou. Welnu, de kinderen werden uitstekend vermaakt. De groot vizier van den Koning vervulde de rol van conferencier. Hij noodigde allereerst het bestuur uit, bij den Koning te komen, om te worden voorgesteld, waarop de heer W. J, B. van Liemt den koning met eenige hartelijke woorden welkom heette. Z. M. sprak daarna dankwoorden en hield een toespraak om met „hoera's" voor den Bond van Groote Gezinnen te eindigen. Later richtte hij zich tot de kinderen, ven- telde van zijn schoone land Laboria en vermaande de kleinen om altijd zoet te wezen, en braaf, in de kerk, in huis en ijverig op school. De ondeugende narren maakten van de gelegenheid gebruik, om den troon te beklimmen, waarvoor ze ge voelig gestraft werden, tot groot ver maak van de kinderen, die inmiddels op verschillende lekkernijen onthaald wer den. Na de pauze deelde Koning Laborius straffen uit aan twee kinderen, Piet Inkt vlek en Sientje Babbel, en belooningen aan Jan Student en Betje Leergang. De zen, die hun best deden op school, ge nen, die hun tijd verknoeien en verpra ten. Dit alles ging met de noodige statie in zijn werk en hield de kinderschaar prettig bezig. De voorzitter van den Haarlemschen Bond van Groote Gezin nen, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die inmiddels ook op het feest was ver schenen, sprak nu woorden van dank tot Koning Laborius en zijn gevolg, waarna opnieuw versnaperingen werden rondge deeld. Toen volgde een mooie voorstelling van den bioscoop en dat was ook al weer een koninklijke, als we Z. M. gelooven mogen. Men begrijpt, dat de kinderschaar zich. ook nu hartelijk amuseerde en het groote kinderfeest in den grooten gezinnenbond. dat volkomen aan zijn doel beantwoord' heeft, is schitterend geslaagd. Hulde en eerbiedige dank daarvoor aan Koning Laborius en zijn staf! Vergadering Haarl. Handelsschool- Vereeniging. De eerste algemeene vergadering van de leerling-leden-afdecling werd! Zaterdag avond gehouden in een der bovenzalen van het café-restaurant Brjnkmann. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Als tweede agenda-punt kwam de be goot oftng in behandeling, -welke onveran derd werd goedgekeurd. De bestuurisatfgevaardügd© der H.H.V. bracht een verslag uit over de Central© Commissie tot organisatie van lezingen voor de Haarl Schoolvereenjigingen. Het verslag van de kascoimmissie ieevr- de geen commenatar op en het navolgende bestursvoorstel om nu reeds met ihet oog op zallennood maatneglelen te treffen voor de in October te houden, Inaugaitatfieavond werd bij acclamatie aangenomen. Nadat de vergadering tot 2e commissa- resse had verkozen mei. A. Gimbeig, werd deze gesloten. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft den Zeereerw. Hieer J. P, J. Kok, rector van het St. Jdsepbgesticht, Spaarne 108, alhier, benoemd 1. tot Algemeen Adviseur van het B K. Vereenigjiingsleven in Haarlem. 2. tot Geestelijk Adviseur a van den Dioc. R.K. Land en I uin- bouwbond in bet Bisdom Haarlem en den Ned. R.K. Bond van Land- en Tuinbouw- arbeiders, b; van Groep I in Haarlem omvattende R.K. Vereeniging voor1 'Groote Gezinnen, R.K. Vereeniging van Handelsreizigers, Plaatselijk Comité der K.S.A., R.K. Mid- denistandsvereeriigjng, R.K. Volksbond en R.K. Vrouwenbond. 3. Tot directeur van het Liefdewerk van den Catechismus te Haarlem. Verschenen is het ontwerp Zomer dienstregeling 1922 van de treinen der Nederlandsche spoorwegen. Wie het wil inzien heeft daarvoor ge legenheid ter gemeente-secretarie, waar het op de 10de afdeeling ter inzage is neergelegd. Veel ontstemming zal bij de Haarlem mers wekken het feit, dat de laatste trein uit Amsterdam naar Haarlem dezen zo mer om 11.14 vertrekken zal. Nu kan men nog om twintig minuten voor twaalf uit de hoofdstad. Dit is een groot inconvenient. Zeker voor de Haarlemmers, die in de hoofdstad zijn en nog naar huis moeten is het onaangenaam op deze wijze met de bewoners van een besjeshuis te worden gelijkgesteld, maar per saldo is er wel overheen te komen, dat men er op reke nen moet een half uur vroeger uit de Me tropool te vertrekken. Bovendien is er nog altijd de ideale E. S. M.-verbinding. Erger is het echter dat reizigers uit het achterland van Nederland, door dien vroegeren dienst gedupeerd worden. Neem b.v. de reizigers uit het Zuiden des lands. Vanuit Maastricht loopen een drietal sneltreinen per dag in beide richtingen: 's morgens, 's middags en 's avonds één. Tot nu toe kon men nog om kwart voor zes uit Maastricht vertrekken en 's avonds in Haarlem a.nkomen. Dit zal nu niet meer gaan. De laatste sneltrein uit Maastricht, dien een reiziger voor Haarlem kon nemen, vertrekt nu rond 1 uur uit Limburg's hoofdstad. Dat is toch wel wat al te dwaas. Thans kan men, zij het met pootaan spelen, op één dag heen en weer naar Maastricht, dan zal dat niet meer mogelijk zijn. Alsof we in Groningen of Hoorn woonden! De trein, die 6.57 uit Maastricht ver trekt komt om 11.19 in Centraal aan. De trein naar Haarlem vertrekt om 11,14, zoodat men nu om 1.09 uit Maastricht zal moeten vertrekken. We hebben het over een reis uit Maas tricht, maar 't geldt natuurlijk evenzeer voor alle plaatsen gelegen tusschen Maas tricht en Eindhoven. We zullen niet nalaten deze billijke grief tegen de nieuwe regeling ter kennis te brengen van den Raad van Toezicht op de Spoorwegen. Barometers land: 760. Neiging: Vooruit. Vergaderde op Dinisdag 28 Februari a.s. des namiddags 8 uur ten Stadhuize. De agenda vermeld: 1. Notulen. - 2. Ingekomen stukken en mededeelin- D 3. Vaststelling Relkenig en Verantwoor ding. 4. Rondvraag. 5. Besloten vergadering. Misplaatste grap. Zondagmorgen ontdekten de bewoners ,-an perceel Raamsingel 3, bewoond door mevrouw de wed. B. dat in den post van 1 de deur een bijl geslagen was, waaraan een OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Febr. 1922. Hoogste barometerstand 768.4 rn.M. tö Toulouse. Laagste barometerstand 726.1 m.M. te Seydisfjord. Verwiachting van den avond van, 27 lot den avond van 28 Febr. 1922: Matige tot krachtige Zuidelijkia tot Zuid westelijke wind, Zwaarbewolkt of betrok ken. Regenbuien. Dezelfde temperatuur. briefje bevestigd was, waarin gezegd werd, dat de bewoonster 2000 op een be paalde plaats moest deponeeren. Het brief je was onderteekend„De Zwarte Hand". De politie stelt een onderzoek in. Rijnlandsche Hypotheekbank. Naar wij vernemen zal worden voorge steld aan aandeelhouders dit jaar 8% di» vidend uit te toeren, (vorig Ijaar 7%.) Orkestvereeniging K. E. S. Vrijdagavond 8 Maart a.s. geeft de Or- kestvercenigiilng K.E.S. een soilsten concert in den schouwburg Jansweg. Als solisten zuilen optreden de sopraan- zangeres Mia Peltenburg en de pianist Hendrik Andriessen. Kindervoeding. De vereeniging Kid'ervooêGng rSfikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 117; Dinsdag 117; Woensdag 100; Donderdag 117) Vrijdag 116 en Zater dag 108 porties. Hinderwet. Ter inzage is n-edergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van de N.V. van Ommeren en Ketelaars Aanne mersbedrijf om vergunning tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbe werking in het perceel staande op het ter rein aan de Spoorwegstraat no. 1, kad„ sectie no. 3956 ged. waarbij electrische be weegkracht zal worden aangewend tot een gezamenlijk vermogen van 20 P.K., tot het aandrijven van te Dlaatson werktuigen;.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1