BUITENLAND. ZIJN SLACHTOFFER BINNENLAND. imeey w ISTWss^ersj. De Conferentie van Genua. FEU ILL ET O N Z.pie moeder greep hem aan. „Alaar ziet gefjdan niet, dat hij stikt! 0, wat lijdt hij Kon ik hem maar lucht inblazen." Zij plaatste haar mond op dien van het kind, hopende zoo de ziekte, waaraan hij leed, op haar te doen over gaan. „Christine," zeide haar moeder, „Christine, ge zijt gek „De ziekte if aanstekelijk," zei :!e arme moeder, „maar wat kan nu dat schelen als hij sterft, wil ik ook sterven De toestand van het kind werd steeds erger. De dokter kwam niet en het zou wel een uur op z'n minst duren, eer hij hier kon zijn. En eer een uur voorbij was, zou het kind dood zij- Christine wist van wanhoop niet, wat te doen. „Wij kunnen hem toch zoo maar niet voor onze oogen zien sterven," riep zij, „zonder een enkele bm. B09TE1L. BIRSOHTEH. Een mislukte aanslag op Ferdinand van Bulgarije. De Journal verneemt uit Mainz, dat Tsjemakof, een Bulgaarsch stu dent, twee revolverschoten heeft ge lost op ex-tsaar Ferdinand, toen deze de opera te Miinchen verliet. De schoten misten. De dader heeft verklaard, dat hij den ex-koning als een der ergste oorlogsmisdadigers be schouwt, wiens bestraffing al te lang is uitgebleven. De Times verrieemt uit Patiala: Op verscheidenee leden van het ge zelschap van den pi ins van Wales, die van Dehli naar Patiala tuften, is onderweg gevuurd, maar niemand werd getroffen. Wie de aanvallers zijn geweest, is onbekend. De politie stelt een onder zoek in. Drie vertegenwoordigers van de Duitsche industrie die alle drie lid van den economischen rijksraad zijn, zijn naar Rusland vertrokken om de economische toestanden in dat land te bestudeeren. Ook de gewezen staats secretaris dr. August Muller vertrekt vermoedelijk een dezer dagen naar Rusland. De Duitsche regeering heeft hun tocht goedgekeurd. De coalitie in Engeland heeft weer een zetel verloren bij de tusschen- tijdsche verkiezing te Bodmin. Foot (onafh. lib.) kreeg 13,751 stemmen tegen generaal-majoor Poole (coal, un.) 10,610. Volgens officieele berichten is het aantal werkloozen in Zweden tot 31 Januari gestegen tot ruim 158,000. De'stad Stockholm had op dit oogen blik 61,000 werkloozen, tegen 47,800 op einde December, en 22,700 op einde October 1921. De Duitsche rijkspresident heeft Pacelli, den apostolischen nuntius te Berlijn ontvangen, die hem een eigenhandigen brief van den paus over diens ambtsaanvaarding heeft overhandigd. Ten gevolge van de duels tus schen den hertog van Tortonia en graaf Lovatelli heeft de paus, naar men uit Rome meldt, een streng ver bod van het tweegevecht aan de Ro- meinsche aristocratie uitgevaardigd. In zake den moordenaar van Kleppersdorf meldt men nader Peter Grupen heeft zich weer in de gevangenis van Hirschberg gemeld. Evenplotseling als hij verdween, stond poging te doen om zijn leven te verde digen, zijn bestaan te redden Maar wat te doen Wat te doen Zij wendde de oogen niet meer van het kind af, de verergering der kwaal stap voor stap volgende en pogende iets te vinden, wat verlichting kon aanbrengen. Plotseling zei ze: „Als ik uit zijn keel het vel of het slijm, dat hem doet stikken, eens kon verwijderen. Ja, dat is het. Marie, haal mij 't een of ander." „Wat bedoelt ge, mevrouw „Een buisje, een ganzenschacht, wat 't ook zij, alles is goed." De dienstbode keek de barones aan, als om haar raad in te winnen. „Ga gauw," zei deze. Zij begreep de opoffering harer doch ter. Zij begreep de gedachte, die haar deed handelen, om het lijden van haar kind te verlichten. Zij leed bij de smar ten van het kind. Zij zou haar leven gegeven hebben, om zijne smart te verminderen. Als er geen wonder ge beurde, wist zij zeer goed, dat het kind verloren was. Het zou niet meer leven bij de komst van den dokter, daar deze eerst over twee uren hier hij ook weer op de binnenplaats van dé gevangenis, zonder dat iemand begreep, hoe hij daar was gekomen. De man was erg opgewonden en ge heel uitgehongerd. Eerst weigerde hij op de hem gestelde vragen te ant woorden, maar nadat hij zich wat had versterkt, verklaarde hij alleen te zijn gevlucht om te bewijzen, dat hij in staat is uit eigen krachten zijn vrij heid weer te veroveren. Dat Grupen op eigen handje heeft gehandeld, gelooft intusschen niemand. Men meent veeleer, dat het plan voor zijn vlucht zorgvuldig was voorbereid, maar dat er op het laatste oogenblik, toen Grupen reeds in vrijheid was, iets aan het plan heeft gehaperd. Mis schien heeft hij zijn helpers niet op de afgesproken plaats getroffen. Gru pen zag toen in, dat hij in zijn gevan genis-plunje en zonder een cent op zak wel niet heel ver zou geraken, daar bovendien iedereen hem, daar hij één arm mist onmiddellijk zou hebben erkend. Grupen beweert bij zijn terugkeer over den gevangenis muur te zijn geklauterd. Onbekende personen hebben hem hierbij geholpen. Hij weigert hun namen té noemen. Het al-Russische centraal co mité tot hulp aan de hongerlijdenden heeft zich met de volgende circulaire tot alle plaatselijke comité's gewend. „Over twee weken breekt het tijd perk aan, waarop de wegen onbe gaanbaar worden en het vervoer der levensmiddelen naar de honger lijdende gebieden zal dan nog meer moeilijkheden meebrengen. In ver band hiermede moet men in. de dis tricten, waar de oogst goed is geweest, al zijn krachten inspannen om zoo spoedig mogelijk het graan naar de stations te vervoeren. Wanneer de geheele voor de hongerlijdende ge bieden bestemde voorraad graan niet vóór 15 Maart aan de stations is af geleverd, zal de nood van het oogen blik verbleken bij de ellende, die in de toekomst wacht. De velden zullen dan onbebouwd blijven en de reus achtige inspanning van de Russische staat zal tevergeefsch geweest zijn. „Het centraal comité voor hulp aan de hongerlijdenden roept alle plaatselijke comité's op om hun plicht tot het einde te vervullen. Tegen 1 Maart mag in de pakhuizen van de plaatselijke comité's geen enkei poed graan achterblijven. Ieder uur van vertraging beteekent de dood van vele duizenden menschen." Het Russische Volkscommissari aat van gezondheid heeft bericht ont vangen over den dood van een grpot aantal artsen, die in het gouverne ment Samara en in de Duitsche ko loniën werkzaam waren, en het slacht offer werden van den heerschenden vlektyphus. Uit Charkof wordt gemeld, dat in de omstreken van Odessa turflagen ontdekt zijn, bevattende 120 tniilioen poed turf. De oppervlakte vart de truflaag bedraagt 1,878 desjatinen. De te Londen vergaderde com missie uit den Volkenbond heeft de Oostenrijksche regeering telegrafisch uitgenoodigd, om een financieelen deskundige naar Londen te zenden, om mede te werken bij de besprekin gen over het voortzetten van de actie van den Volkenbond, en zoo rtoodig, oplossingen aan te geven. Hiermee is dr. Grimm. de vroegere minister van financiën, belast, die vannacht naar Londen is vertrokken. Naar de Lancet, het Engelsche medische tijdschrift, meldt, heeft de Bulgaarsche regeering, ter bestrij ding van het drankmisbruik, een wet ingediend, welke o.a. inhoudt, dat op alle scholen de beteekenis van het alcoholisme in het onderwijsprogram ma zal worden opgenomen dat stu denten, soldaten en personen jonger dan 20 jaren niet mogen worden toe gelaten op plaatsen, waar drank- wordt verkochtdat zulke plaatsen op Zon- en feestdagen om 5 uur 's middags moeten worden gesloten dat daar geen zaken mogen v, orden gedaan door de bezoekers,en dat alle afspraken, betalingen, vorderingen enz.' in dranklokalen, gedaan of ont staan, ongeldig zijn dat in dorpen niet meer drankgelcgenheden mogen bestaan dan 1 op de 1000, en de ste den niet meer dan 1 op de 2000 in woners dat de staat geen contracten tot koop en verkoop van drank mag beschermendat de belasting op alcoholische dranken wordt vertien voudigd. Volgens bericht uit Belgrado kon zijn. Zij zou hetzelfde gedaan heb ben, wat Christine ging doen, haar le ven wagen, om dat van haar zoon te redden. Marie kwam terug. Met een vastheid van hand, een geestkracht waarover zij zich later alUjd heeft moeten ver bazen, greep Christine het buisje, stak het in den mond van het kind, nam het andere einde tusschen haar lippen en zoog toen op met al haar krachten, om het vaste slijm, dat de ademhaling onmogelijk maakte, te verwijderen. Na geruimen tijd, toen zij niet meer ophaalde, ontzonk haar den moed. Zij kreeg een duizeling, sloeg met de handen door de lucht en viel buiten kennis op den grond. Maar het kind haalde verruimd adem, en toen de arme moeder de oogen weder opsloeg, rustte het in zijn klein bedje, onder de trouwe zorg van de barones en dokt "- Bern au, die zoo juist gekomen vos. Zij slaakte een kreet. „Mijn zoon 1" „Hij is gered," zei de dokter. „Ge red, dank zij u. Ge hebt meer gedaan dan ik ooit had kunnen doen." Christine zonk op de knifën, ..Mijn nemen de fascisten te Fiume weder een dreigende houding aan. Er heerscht veel ongerustheid onder de bevolking van de buitenwijken. De schoenen- en laarzenfabrieken in Nottingham, die een moeilijken tijd hebben ten gevolge van de ver mindering van den uitvoer, hebben, volgens de Daily Express, de ont dekking gedaan dat hun Duitsche concurrenten in Nederlandsch-Indië op het oogenblik heerenlaarzen van glacéleer voor 6 sh. 8% sh. het paar, lage heerenschoenen voor 6 sh. 1 st/ en zwarte verlakte damesschoenen voor 6 sh. y2 st. het paar op de markt brengen. Onverschillig de soort van het leer, betalen de Nottinghamsche fabrikanten alleen 5 sh. per paar aan maakloon, zoodat zij niet de minste kans zien, om tegen de Duitschers te concurreeren. De zuiderwind heeft groote ijs massa's het Christiania-fjord opge dreven, die de scheepvaart ten zeer ste belemmeren, vooral tusschen Moss en Hitten. Twintig stoomschepen la gen daar gisteren in het ijs bekneld. Groote ijsbrekers zijn bezig een vaar geul te maken. De Poolsche regeering heeft be sloten, als middel tegen de steeds toenemende duurte, voorloopig den invoer van een aantal producten zoo als meel, rijst, macaroni, aardappelen, boter, geconserveerd vleesch, vet, margarine, gezouten vleesch, enz., vrij te laten. De invoer van keeren, schoenen, ondergoed en zijde zal ge deeltelijk worden vrijgelaten. Tevens besloot de regeering het uitvoeren van eieren te verbieden en de spoorwegtarieven voor het trans port van levensmiddelen aanmerke lijk goedkooper te maken. De Spaansche ministerraad heeft gisteren besloten, alle onnoodige uit gaven bij alle ministeries af te schaf fen. De begrooting der uitgaven be draagt thans drie milliard. De vrouwelijke afgevaardigden van den Duitschen Rijksdag hebben een oproep gedaan tot een openbare collecte om de 100,000 mark bijeen te brengen, die noodig zijn voor den terugkeer van het Duitsche kind Mar- ceili Hijman, dat in Frankrijk als pand achtergehouden wordt, omdat haar ouders de onderhoudskosten niet kunnen betalen. Een wisselwachter te Keulen is wegens moord met diefstal door de gezworenen ter dood veroordeeld. HET RECHT VAN INTER PELLATIE. God mijn God," zei ze, „gij hebt mij dan niet geheel verlaten. Wees ge dankt Daarop liep zij naar het bedje, waarop het kind lag uitgestrekt. Zij zag Mark slapen. Het gelaat van den kleine was rustig, al scheen 't ook, dat zijn ademhaling nog niet geheel in orde was. Zij zei„Ge bedriegt me toh niet, niet waar En ge vergist u toch niet, hoop ik Is hij werkelijk gered „Hij is gered. "Znder uw kloek op treden," zeide de dokter, zou hij ted- deloos verloren geweest zijn. Dan zou hij daar in dit oogenblik als lijk gelegen hebben." Christine sloeg de oogen hemel waarts en prevelde „Dood, mijn zoon' „Zeker zou hij dood geweest zijn," zei de dokter en darop voegde hij er glimlachend aan toe: „Ik wist niet, dat he zoo handig waart. Een dokter z er jaloerscli op kunnen worden." „O, ge moet het aan mij niet danken, zei Christine. „Ik wist niet wat ik deed. Ik was krankzinning „Ge hebt uw leven gewaagd." „Ik hb zelfs niet de verdienste, het gedaan te hebben." met de wetenschap SOCIALISATIE EN NOG WAT. Bi»Ml«§SH MSEIIWSr dat ik zulks deed, Ik wist er niets van." „Gij zijt zelf nu nog niet buiten ge vaar. De ziekte is aanstekelijk." „O, wat geef ik daar om, als mijn zoon maar blijft leven." „Thans komt 't er op aan, zijne moe der voor hem t behouden. En dat zul len wij trachten te doen. Ge moet be ginnen met zorg voor u zelve te dragen Ik zal doen, wat ge mij vrooschrijft. Mijn zoon zal leven. Ik ben gelukkig Zij boog zich opnieuw over het kin' heen, wiens ademhaling., van minuut tot minuut bedaarder werd. „Lijdt hij geen pijn mer „Volstrekt niet. Wanneer hij wak ker wordt, zzl hij volkomen genezen zijn." „Was het de kroep „Neen, een keelontsteking. Blijk baar heeft hij koude gevat." „Ja, het moet van nacht gebeurd zijn. Heeft moeder u alles verteld „Uwe vlucht, midden in den nacht, in een ijskouden regen, met uw zoon „Ja, toen heeft hij 't gekregen." „Zeker." Christine stond op. Haar oogen schitterden van verontwaardiging. „Die man," zei ze. zou dus alles DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE AALSMEER. Uit de uitgebreide lijst van bekro ningen. en prijzen, die werden toe gekend aan de inzenders op de bloe mententoonstelling te Aalsmeer, ver melden wij het volgende: De gouden medaille werd geschon ken aan de firma Jac. Hansen en Zonen; een kleine gouden^ medaille ontvingen P. Buis Gzn.. de firma s W:. J. Tas en Zonen; W. Keesen Jr en Baardse Dzn.; een verguld zilveren medaille: M. Baase Dzn., „Helios", de firma Harmsen en Keessen en D, Keessen Gzn. Een zilveren medaille werd uitge reikt aan: W. Keessen Azn., de Erven W. C. Keessen, Gebr. J. en A. Al- derden, Gebrs. Man, de firma D. Eve- Ieens Dzn. en Zonen, P. Bol Czn.y Gebrs. J. en A. Alderden. Aldt Maarsc Gzn., de firma W. D. Keessen Dzn. en Zonen, Gebrs. J. en A Alderden, J. C. Maarse, D. Baardse Dzn., M. Baarse Dzn., „Helios" en de firma D. J. Tas en Zonen. vermord hbben, „wat ik beminde. Hare moeder en de dokter keken haar aan, zonder te begrijpen wat zij bedoelde. Maar zij verklaarde zich niet nader. Zij vreesde reeds te veel gezegd te hebben. XIV. DE ZENDING VAN DEN MARKIES Op-een middag, na den vreeselijken ochtend hier bovn beschreven, zaten Christine de Mézière, haar moeder en Bernau die thans slecht hoogst zelden er niets anders dan in de uiterste nood zakelijkheid het kasteel verliet, b' een in de kleine zaal der benedenverdie ping, toen een bezoeker, de haar Lantin aangediend werd. Onze drie vrienden keken elkander eens aan. Alle drie hadden dezelfde gedachte. Die man kwam -uit naam van mar kies d' Arbois. Christine was thans bekend met het gevaar, dat sedert de vlucht uit het kasteel boven haar hoofd zweefde. Zij wist., dat haar echter- noot het kind kon terugeischen, dat zijn kind beworden was, omdat hij 't erkend had en haar wettige echtgenoot was. Lloyd George en Poincaré. Ltoytl Gearde is Zaterdagmiddag om kwairt voor 3 te Boulogne aangekomen. Hij öcheen in de beste stemming. Zijn bespre king met Poincaré is onmiddellijk begon oren. Poincaré is om 11 uur 40 aangekomen, en heeft zich naar de ambtswoning van den onderprefect begeven. Poincaré wikte niets loslaten. (Zie verder telegrammen) De houding van Italië. De Information verneemt uit' Rome: ■Daar alle partijen, ook die, welke tegen de samenkomst van de conferentie zijn, willen, dat ze te Gennua vergadert, acht men den president van den ministerraad aangewezen haar te leidton. Al schijnt die vorming van het kabinet maar een kwestie van da^en, toch is men niet zeker, dat het dé meerderheid in het parlement zal vin den. noch. dat het tot <te conferentie aan het bewind kan blijven. Zijn eerste daad zal zijn aan het parlement de onverwijlde benoeming van de delegatie voor Genua voor te stellen. Deze zal zelfs in geval van een nieuwe ministerieele crisis, aanblijven. Aldus zal de conferentie kunnen worden geopend op den dag. die spoedig zal wor den bepaald. Een lid der ïlaliaaiische ambassade heeft Vrijdag aan de Duitsche ^regeernjg de Italiaansclhe nota betreffende de verdaging van de conferentie van Genua overhandi gd. In deze nota zegt de flaliaansehe regeering, dat de conferentie „voor korten tijd" is verdaagd. Zij zal weldra een defiïïïtieven datum voor het begin der conferentie be kend maken. Een tienjarig bestand voor Europaf Volgens de Daily Ohcon'ete, is Lloyd George van plan, om te Genta een tien jarig bestand voor gelheel Europa voor te stelden. Deze periode zou gebruikt worden voor herstelwerk, vredesarfceid, •stabilisa tie van financiën, handel en bedrijf en een actie voor gemeenschappelijke atgemeene .vermindering der iegers. Volgens dit plain, zouden alle naties, ge allieerde en vroegere vijanden, zich plech tig onderling verbinden om eikaars gren zen gedurende dien tijd 'te eerbiedigen, ziioh te onthouden van aide aggressieve plannen en zich, vrij van deze afleiding, geheel te .wijden aan de werken des vredos. van stabilisatie van geldmiddelen, handel en nijverheid en zich te verstaan over onder- Moge algen-.-ene vermindering van die wa peningen te land. De Russische delegatie. Uit Beval wordt gemeld, dat de Russi sche delegatie ter conferentie van Genua door ft* beambten der vroegere Tsjeeka {buitengewone commissie ter bestrijding der legen-revolutie) zal worden vergezeld. ■Nog voor het vertrek van dé delegatie zal een aantal dezer agenten naar West- Europa reizen om de noodige v eiUg.itvJs- maatregel-en voor de Russische gedeiegeer- Alliantie te noemen. DE 1,LRINF. 'ENTENTE VERVANGEN OOOR DE VIERVOUDIGE ALLIANTIE. De Tagespost verneemt uit Belgrado: Zaterdagochtend heeft de laatste bespre king ran de Roemeensche en Zuid-Sla vische staatslieden plaats gehad, waar aan ook de gevolmachtigden van Polen en Tsjecho-Slowakije deelnamen. De Poolsche regeering heeft gemeld, dat zij tot de kleine entente toetreedt. Er werd besloten van den naam Kleine Entente, af te zien en den bond de Viervoudige Alüanl'o te voeren. DE MOORD OP ERZBERGER. De arrestatie van dr. Adolf Miiller uit Munchen, die beschuldigd wordt van de moordenaars van Erzberger te hebben begunstigd, heeft nogal sensatie verwekt. Een avondblad beweerde heden, dat dr. Adolf Miiller sleeds het bijzondere ver trouwen van den gewezen Beierschen mi nister-president Von Kahr heeft genoten, en zelfs verleden jaar tijdens de geschil len tusschen Beieren en het rijk als lid van de officieele Beiersche delegatie te. Berlijn is geweest. Volgens de Miinchener Post zou dr. Miiller in het geheel niet meer als ad ve en a I werkzaam zijn, maar met twaalf andere lieeren in dienst staan van 'n po litieke organisatie, die, door een zekeren dr. Pittinger wordt geleid. Op het oogen- blik, dat deze twaalf heeren vergaderden, werden zij door de politie verrast. Onder hen bevond zich een Hongaar, die lid is van het „Ontwakende Hongarije", verder de gewezen leider der politieke politie te Bamberg en een regierungsrat genaamd graaf Soden, die onlangs wegens zijn op vallend reactionnair optreden een jaar verlof kreeg. Graaf Soden was de po litieke vertrouwensman van minister-pre sident Von Kahr en van den beruchten hoofdcommissaris van politie van Miin- chen: Poehner. Op bevel der autoriteiten is nu bij Poehner een huiszoeking gehou- 25 den. Deze leverde in het geheel geen re sultaat op. IERLAND. President Griffith is Zaterdag met twee collega's te Londen aangekomen ingevol ge een uitnoodiging van de regeering voor een bespreking in zake de toestand die ontslaan is door het uitstel van de Iersche verkiezingen voor een tijd van drie maanden. Griffith had een lang on derhoud met Churchill en hoopte Lloyd George Zondag te ontmoeten, indien deze tijdig terugkeert van zijn ontmoeting met Poincaré. Griffith zal ook met den mi nister van ooriog de kwestie bespreken van de ontruiming van Ierland door de Engelsche troepen. Deze minister heeft besloten, dat die ontruiming Maandag weer zal beginnen. HET ONTEVREDEN DUITSCHE SPOOR WEGPERSONEEL. Nadut minister Groener had geweigerd met een afvaardiging van de Reichsge- werkschaft te onderhandelen over de kwestie wie als aanstichters van de jong ste spoorwegstaking te beschouwen zijn, heeft Vrijdagmiddag een deputatie, waar van gen beambten, tegen wie een disci plinair onderzoek gaande is, deel uitmaak ten, zich bij den minister vervoegd. Deze verklaarde geen verzachtingen van dis ciplinaire straf te kunnen toezeggen, doch beloofde bij de toepassing der straf schappelijk te zullen optreden. Naar aanleiding hiervan schrijft het Berl. Tageblatt, dat het bestuur van de Reichsgewerkschaft deu tften dezer een vergadering met gestoten deuren heeft gehouden, waarin de voorzitter Menne verklaarde, dat de strijd slechts was op geschort en elk oogenblik kon worden hervat. De nieuwe strijd zou zich dan niet bepalen tot de spoorwegbeambten, maar een groote krachtproef worden tus schen kapitaal en arbeid. De regeering moest tot toegeven worden gedwongen. De "vertegenwoordigers der gematigde richting kwamen tegen deze woorden op en keurden af, dat de staking in strijd met de statuten van de Reichsgewerk schaft was afgekondigd. Reeds geruimen tijd zijn besprekingen en onderhandelingen gaande over de dienst- en werktijden van het spoorweg personeel, tusschen de spoorwegdirectie en de vakvertegenwoordigingen, tusschen de Regeering en de beide bij de dieust- voorwaarden van het spoorwegpersoneel betrokkenen. De aangelegenheid is bij de Regeering in studie en overweging. David Wijnkoop heeft inmiddels ver zocht de Regeering over de zaak te mo gen interpcüeeren en de Kamer heeft het verzoek ingewilligd. De „N. Rott. Crt. vraagt echter of dit het oogenblik is om zulk een interpellatie te houden. „Er is immers nog geen besluit of be slissing der regeering, waarvoor de Mi nister verantwoordelijk kan worden ge steld, waarover hem opheldering kan worden gevraagd. Er is geen handeling, geen daad, die door de ministerieele ver antwoordelijkheid wordt gedekt en waar over critiek kan worden geoefend. Dat is den heer Wijnkoop natuurlijk om het even. Het zal hem met zijn interpel latie waarschijnlijk vooral om propaganda te c'oen zijn, en om door zijn betoog op de beslissing, die de Minister nog nemen moet, invloed te oefenen. Het lijkt ons echter niet gewenscht, dat de Kamerver gaderingen hiertoe worden gebruikt. Pro paganda kan elk die wil evengoed buiten Re Kamer voeren, en wie den Minister zijn inzichten omtrent een of andere zaak verlangt te doen weten, behoeft daartoe niet op een ongelegen oogenblik de pu blieke tribune te gebruiken. Want ongelegen is het oogenblik zeer zeker. Interpellaties als die van den heer Wijnkoop wij gebruiken deze slechts als voorbeeld, want wat wij opmerken, geldt algemeen in alle dergelijke gevallen als dit bergen het groote gevaar in zich, dat de Kamer ze bezigt, om mee aan het regeeren te gaan. Men wil den Minister in een bepaalde richting dwin gen, hem zekere beslissingen in den mond geven en gaat er ook wel toe over door een motie vooraf de meening der Kamer kenbaar te maken." Dit is, meent de „N. Rott. Crt.", on juist, en de in de latere jaren insluipen de gewoonte verzwakt de Ministerieele verantwoordelijkheid. Zij acht het daar om gewenscht, dat de Kamer in den ver volge bij aanvragen om interpellaties zich wat nauwkeuriger rekenschap geven zal van haar roeping en taak en van de strekking van de inlichtingen, die aan de Regeering zullen worden gevraagd. In „De Strijd", het orgaan der N. V. V. schreef Stenhuis, de voorzitter dier vak centrale: „De vakbeweging der arbeiders heeft tot taak steeds het economisch mogelijke tc bereiken. In tijden van hoog-conjunctuur betee kent zulks, dat ze steeds in de aanval lende positie moet staan om de arbeids voorwaarden voortdurend gunstiger te maken. In tijden van laag-conjunctuur komt ze noodwendig in de positie van verweer en heeft ze tot taak alle kracht in te spannen de arbeids-voorwaarden niet te doen dalen beneden het peil dat economisch mogelijk is. Het boven het economische mogelijke te houden, kan ook de vakbeweging niet. Ook niet door aanwending van alle machtsmiddelen. Het is een waan, te meenen, door machtsontwikkeling alléén de maatschappij te kunnen verplichten, meer te geven, dan ze heeft. Dat is voor een sociaal-demokratisch gehoor wel heel wonderlijke taal en daar om stuift een zekere Kanne dan ook op: „Wij hebben ons te stellen tegen elke verslechtering. Sterker: de moderne vakbeweging heeft tot taak, het levenspeil harer leden steeds hooger op te voeren. Laten we toch dat scharrelen overlaten aan de andere z.g. vakbonden. Laten wij ons niet begeven op allerlei kronkelpaden! Laten we de crisis niet benutten, om ons zelf te vernietigen! Wat we kunnen en moeten doen is, te genover elke verslechtering stellen onzen eisch: Socialisatie," Daar heb je 'f! De artsenij voor alle kwalen De toovenaar, die guldens schudt uit een leegen mouw, die appels plukt van een kalen boom. Maar is 't den menschen wel kwalijk te nemen, dal e er zulke opvattingen op na houden. Is het niet jarenlang geschreven in kranten en georeerd in vergaderingen en geleerd in moties, dat het socialisme de kapitalistische woestijn opeens verandert in een lustoord voor het mendschdom? Dat had eerder gezegd moeten worden, wat Stenhuis nu antwoordt: „Er zijn een aantal bedrijven die voor socialisatie niet rijp zijn. Bovendien zou socialiseering van. een bedrijf in crisistijd volstrekt niet beteekenen, dat de moei lijkheden waren overwonnen. Ook 'n ge socialiseerd bedrijf moet zich bedruipen. Wanneer de socialisatie overigens tot stand kwam onder de leuze, dat het direct beter zou worden, dan zou 't een ramp- worden, want het zou de verwachtingen teleur moeten stellen." Maar de verwachtingen zijn reeds ge wekt en de teleurgestelden bestaan ook! Dat blijkt uit het schrijven van kameraad Kanne. DB VEEZAKKINGEN IN DE MIJN STREEK. Het Kamerlid, de lieer Hermans heeft den minister van L., N. en H. gevraagd: Is het den minister bekend, dat in de exploitatievelden van de Staatsmijnen Wilhelmina en Emma veol verzakkingen in den bodem voorkomen, en dat hier door tal van huizen en andere gehou wen zijn gescheurd P Is hot den minister hekend, dat het zeer lang duurt, vooraleer eenige of mee stal nog onvoldoende herstellingen aan de gescheurde huizen plaats vinden Is de minister niet van meening, dat hot plicht is van de Staatsmijndirectie, om dergelijke herstellingen zoo spoedig en zoo goed mogelijk te doen plaats heb ben en, waar "billijk, schadevergoeding te geven? GEMEENTEBEL ASTIN GEN. Waar zijn ze het hoogst? Als bijdrage tot de statistiek van Ne derland, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, is verschenen een overzicht van den belastingdruk op het inkomen en het vermogen van alle gemeenten des Rijks. De gegevens zijn opgenomen over het belastingjaar 1 Januari31 December 1920, of, als het belastingjaar afweek van het kalenderjaar, het belastingjaar 1920/1921. De gemeenten, die in dat jaar heele- maal geen belasting aan haar bewoners vroegen (de dorado's dus) zijn: Prov. Noord-Brabant: Bokhoven, Crom- voirt, Üeurne en Lissel, Empel en Meer wijk, Engelen, Haps, Hcdikhuizen, Lith, Lithoven, Vlijmen, Westerhoven. Prov. Gelderland: Heumen. Prov. Limburg: Buggenum, Grevenbicht, Herten, Linne, Montfort. Sevenum. Wes- sem. In de gemeenten Vrijenban (prov. Zuid- Holland) en Finsterwolde (prov. Gronin gen) behoefde van een inkomen vaa 1000 nog geen gemeentelijke belasting te worden betaald. Bovendien behoefde van hetzelfde in komen van 1000 geen gemeentelijke belasting te worden betaald door gehuw den met 2 kinderen in de gemeenten: Helmond, Tilburg, Rotterdam, Amster-_ dam, Beerta, Muntendam, Noordbroek, Wildervank, Roermond. De gemeenten, waar de totale belas tingdruk het hoogst was, waren bij een zuiver inkomen: voor ongehuwden van 1000; St. Vol- lenhove ƒ59.15; Reek 59.20; Schoorl ƒ61.41; Escharen 62.80; Hoek T70.52H; Van f 2000: Rolde ƒ214.1714; Peize ƒ216.82; Weerselo ƒ218.20x.; Sleen 223.53; Westerbork 229.68. Van ƒ5000: Assen ƒ856.53; Zaandijk 856.91; Vrijenban 872.61; Emmen 948.63; Pei ze ƒ956.51; voor gehuwden zonder kinderen: van 1000; St Vollenhoven 59.15; Reek 59.20; Scnoorl ƒ61.41; Escharen ƒ62.80; Hoek 70.52X. Van 2000: Sleen ƒ210.09; Husel /210.49X; Rolde 214.17X; Peize ƒ216.82; van ƒ5000: Zaandijk ƒ841.91; Westerbork ƒ580.94; Vrijenban 871.61; Emmen ƒ948.63; Pei ze ƒ956.51; voor gehuwden met 2 kinderen: van ƒ1000: S'-'-corl ƒ50.17; Reek ƒ51.79x; Escharen 53.16; Wader 53.42; Hoek 64.72 X; van ƒ2000: Rolde 183.77 X.< Zuidwolde 183.88; Hunstl 192.05 X; Westerbork 196.86; Peize 197.42; van ƒ5000: Zaandijk 880.99; Westerbork 823.74; Vrijenban ƒ848.29; Emme* 900.60; Peize 929.31. EEN BROEKHUYS-PARTIJ. Broekhuys candhU at voor de Kamer f. Naar de „Crt." uit Rotterdam verneemt, ligt het in het voornemen van de vrienden van Broekhuys, om een Broekhuys-parti) op te richten, met het doel den directeur, van de Rotterdamsche Handels- en Land- bouwbank ,candidaat te stellen voor dei Tweede Kamer. Tevens zulten pogingen worden aangewend om de sodiaal-demo-i crtati'Sche voormannen, die wegens hun re laties met de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank uit de partij werden ver wijderd, op de Broefthuys-lijls-t te plaatsen, wijl men een groot aantal stemmen ver wacht, genoeg om minstens twee plaatse» op het gestoelte der eere te bezetten. De Sport-cdndidaat. Men meldt uit Den Haag aan de .Maasbode": Kapt. Scharroo, voorzitter van de N. A. U., lis aangezocht en bereid bevouidlen bij de aanstaande verkiezingen een camdi- ilaituur als Md van de Tweede Kamer ie aan, vaardten. Een jubileum. Donderdag 2 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de arfillerie- in.ridlvlingen van Delft naar dé Hembrug ■werden overgebracht. Op dien datum werd aanvankelijk met 400 main de patro# nenifabiiiek geopend. D E KAïMHflVEBK IiEZ INGEN Naar de verneemt heeft de R. K. Kies'vereen'iging „Recht en Ptkdhi' te Zaan. daan, besloten aan de ledenvergadering voor te stelten instemming 'ie betuigen met het afwijkend advies van dé 'R. K. Kiesver- eeniging te Blokker, ten gunste van de cnnfdlida'i'uiir-mevTouw Bronsveld'VitrRiga. Het bestuur van 'die Centrale Dordrecht van 'dien Vrijheddtóbond bericht aan d,e „N. R. Ct.", dat de heer P. J. die Kantor nfet ■meer voor een carwfida+uur voor die Twee de Kamer in aanmerking wenseht te ko men. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6