Indrukken van den dag Stadsnieuws DAMIaATJES DINSDAG 28 FEBRUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14078 PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. V BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING.* EERSTE BL&D Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 1 MAART De Grensregeling. De Duitsche trawlers te IJmuiden Het eerste beeld, vertoonde een dame in Friesch kostuum (een op het gebied der volkskunst zeer bekende persoonlijkheid), gezeten aan het spinnewiel, waaraan ze zijde spint. Van deze zijde weeft zij zelve de stof fen voor de kostumes, die zij draagt. Vervolgens kregen we Hinloopensclie kleederdrachten en meubels te zien o. a. ook prachtig uitgevoerde poppen-! meubeltjes. Het is bekend hoe voor den oorlog, vooral te Berlijn, de te Hinloopen vervaardigde meubels een geweldigen aftrek vonden. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. HAARLEM DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 266. EEN GROOTE DOODE. Gisteren hebben wij het overlijden ge meld van een der grootste sieraden der Roomsche Kerk in Nederland, pater J. V. de Groot. De invloed, welken deze eenvoudige, beminnelijke en toch zoo geleerde en ta lentvolle priester op het openbare Roomsche leven en het private leven van duizenden Katholieken heeft gehad, is niet te schatten: iedere poging daartoe zou al te ver van de werkelijkheid ver wijderd blijven! Wij zullen ook niet trachten een uitvoe rige beschrijving van het werkzame leven van dezen grooten doode te geven, we tend dat niets meer dan dat zijn afkeer zou hebben. Wij herinneren ons, hoe eenige Katho lieke journalisten en een aantal zijner vrienden in 1913 probeerden aan zijn veertigjarig priesterfeest een feestelijk karakter te geven en hoe hij het hun bij na verbood, indien dit woord voor zijne minzaamheid niet te krachtig gekozen is; hoe hij zich in ieder geval door een reis buitenslands aan alle openbare hulde ont rok. De ware bescheidenheid van den groo- :n geleerde en de eenvoud van den op rechten christen heeft dezen man tot zijn 'aatsten dag gesierd en deze deugden maakten hem juist zoo aantrekkelijk. Wanneer iemand had mogen roemen op zijn verdiensten en talenten, dan ware het :eker professor de Groot geweest! Reeds als kapelaan van de Dominicanerkerk te Nijmegen, trok hij als kanselredenaar groote scharen tot zich. De prijzenswaar dige gewoonte van de laatste jaren, om in den Vastentijd in de groote steden con ferenties te houden over de brandende godsdienstige en maatschappelijke vraag stukken van den dag, is door pater de Groot ingevoerd. Door zijn glasheldere uiteenzettingen van de leer der Katho lieke Kerk, heeft hij vooral in de jaren, dat de eerste gisting der geesten ten op- :ichte van het arbeidsvraagstuk ook. in onze rijen merkbaar werd, onnoemelijk veel goeds tot stand gebracht. In deze richting is hij sprekende en schrijvende voortgegaan: in het dagelijk- sche leven ontging maar weinig aan zijn aandacht en al wat er woelde en werkte in het gedachtenleven zijner medemen- schen onderwierp hij aan den zuiveren locts van zijn in de Roomsche wijsbe geerte fijn geslepen critischen geest. Doch de wijze, waarop hij zijn oordeel gaf, was altijd aantrekkelijk voor een ieder: nim mer afstootend door geleerde termen, door persoonlijke polemiek, door opdrin gerigheid van het eigen oordeel als het baste. Hoeveel geschriften zijn er van de hand van pater de Groot niet verschenen en vooral hoe ontelbare malen is hij als leeraar, prediker, feestredenaar opgetre den! En altijd weer bracht hij een onder deel van de onveranderlijke Katholieke waarheid naar voren, verklaard, belicht en pakkend gemaakt door de voorbeelden, welke hij uit het moderne leven greep, opnieuw verhelderd door een schoonen vorm of vergelijking, waartoe zijn ontzag lijke belezenheid hem in staat stelde. Als hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit is hij een steun en voorlich ting geweest voor een zeer groot deel van het tegenwoordige intellectueel Katholiek Nederland. Hoevele goed Roomsche ouders in Brabant en Limburg overwonnen hunne eerbiedwaardige be zwaren tegen het studentenleven en zonden hunne zonen naar Amsterdam, omdat zij wisten, dat het scherpziend oog van prof-ssor de Groot waakte. Laten wij nu niet enghartig zeggen, dat dus onze dokters, advocaten en leer-ren aan den gestorven dominicaner pater voornamelijk dank verschuldigd zijn. Neen, wanneer wij thans iu het openbare leven van Nederland vele Ka'holi».i.an eerste plaatsen zien innemen, va'.neer wij een Roomsch geslacht hebben, waarin wij roemen, laten wij dan bedenken, dat er een man was, die aan vele tientallen Roomsche sociologen, politici, rcc!it«rs, advocaten, medici enz. een Katholieken stempel meegaf, welke zich nog voort durend afdrukt in hun daden en waarvan wij allen voortdurend nog de zegen rijke uitwerking ondervinden. 't Is een droevig stemmend schouw spel juist in dezen tijd van stofver- goding en materialisme, in dezen tijd, waarin alles hunkert naar meer genot, waarin zooveel klatergoud opgeld doet bij gebrek aan eldel metaal, telkens mannen te zien heengaan uit ons midden, die door de hoogheid van hun geest en den adel van hun karakter als lichtende vuurtorens waren in de duistere levens zee. Zij ontvallen ons de een na den ander en wij zien hun plaatsen helaas niet vol doende aangevuld. Daarom zij hunne geestelijke nalatenschap en het voor beeld, hetwelk zij ons lieten, ons een des te kostbaarder bezit! Sociëteit „Sint Bavo". Ledenvergade ring R.K. Volksbond, afd. Haarlem, 8 uur. Haarl. Inkoop-Combinatie, 8 uur. Ledenvergadering „Westen", 8 uur. Maria-Vereeniging, 8 uur. Waar/gebouw. Tentoonstelling door „Kunst zij ons doel". Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. B. K. Leeszaal en uitteenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 2—5 en van 7—10 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen.Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorin, van 9—12 uur, nam. van 2—5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 10—12 uur, nam. van 2—4 en van 89 uur. We hebben ook eens de meening ge vraagd van gezaghebbende Haarlemmers omtrent de grensregeling, met het doel die aan onze lezers mede te deeleu. We laten hieronder volgen de opinie van den heer Gerrilsz, secretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en lid van den gemeenteraad. De heer Gerrilsz begon met als zijn mee ning mede te deelen dat hij het niet eens is met hen, die een Haarlem willen, dat zich uitstrekt tot aan het Noordzee-Ka naai. Dat Haarlem zeggenschap krijgt over de Spaarndammersluizen, A Ia bon- heur, met een strook industrieterrein langs het zijkanaal B„ nog beter, maar grondgebied tot aan het Noordzeekanaal is niet noodig. Een industrie-wijk, die zich daar langs de zijkanalen en het Noordzeekanaal zou ontwikkelen, kan geen uitbreiding van Haarlem genoemd worden, maar is een uitbreiding van Vel- sen. Geografisch gezien, is dat niet tegen te spreken. Naar de meening van onzen zegsman zijn er twee uitgangspunten om de wen- schelijkheid te bepleiten van grensuitbrei- ding in 't algemeen. Dat is ten eerste dat de stad zich over haar grenzen ontwik kelt, dat zij over haar oude territoir heengaat en 'n ander uitgangspunt is dat een of meer gemeenten niet meer in hun eigen onderhoud kunnen voorzien en daarom gesteund dienen te worden door andere, grootere en financieel krachtiger gemeenten. Dat is b.v. het geval met Spaarndam dat zich niet meer bedruipen kan en waarvoor lxet goed is dat Haarlem zich zijner ontfermt. Dat zou ook liet geval kunnen zijn met Bennebroek b.v., dat, alleen niet finan cieel krachtig, met Heemstede tezamenge- voegd een krachtig geheel zou kunnen vormen. Over den groei van Haarlem buiten zijn grenzen zeide de heer Gerrilsz belang wekkende dingen en daaruit bouwde hij op wat hij voor den bloei van Haarlem aan grensuitbreiding wenschelijk en noo dig acht. De heer Gerritsz acht de voorstellen van Gedeputeerde Staten onvoldoende. De groei en de invloed van Haarlem strekt zich veel verder uit dan uit 't ont- werp-wet als de meening van Gedepu teerde zou blijken. De bouw in het Haarlemmerhoutpark is, naar de meening van den heer Ger ritsz, zeer zeker een gevolg van de nabij heid van Haarlem, evenzeer als Bosch en Vaart. Weinigen zullen dat tegenspreken. Was. Haarlem er niet geweest, zeer waar schijnlijk zouden dan ook die kwartieren niet zijn ontstaan. Hetzelfde geldt voor den uitbouw bij de Zantvoortsclie laan. die zich daar in den laatsten tijd heeft ontwikkeld en die geweldig gepropageerd is door de medcdeeling dat daar binnen een jaar een tramverbinding met Haar lem zou zijn tot stand gebracht. Een be wijs, dat de menschen zich daar vestigen om de nabijheid van Haarlem met zijn kens van scholen, specialisten op allerlei gebied, gasthuizen, cultuur-ontwikkeling enz., en niet omdat het de gemeente Heemstede is. Ze nemen die gelukkige omstandigheid er bij en varen er wel bil doordat er lager belasting is dan in Haarlem. Maar een uitbreiding van Haar lem is het feitelijk. Zoo zal het ook zijn met de ontwikkeling van Bosch en Ho ven en het geheele kwartier over het Blauwbruggetje. Naar de meening van den heer Gerrilsz behoort het geheele kwartier over 't Blauwbruggetjet ot en met de Koediefslaan bij Haarlem. Dat ge heele kwartier zou er niet zijn als Haar lem er niet was. Over de Koediefslaan krijgt Heemstede weer 't specifiek lande lijk karakter, waarvan men niet zeggen .kan dat het een gevolg is van de ontwik keling van Haarlem, Hetzelfde wat gezegd is van de ontwik keling aan de zuidzijde van Haarlem geldt ook voor Aerdenhout. Ook Aerden- hout is een uitgroei van Haarlem. Aer denhout zou niet zijn wat het is, als Haarlem er niet geweest ware, sterker: Aerdenhout zou er niet zijn zooals nu als er geen tramverbinding met Haarlem ware gekomen. Vóór die verbinding kon er zelfs geen dokter een beslaan vinden; op Aerdenhout ligt een servituut, zoodat re geen winkels mogen zijn. Daarvoor is Aerddenhout op Haarlem aangewezen. Na de tramverbinding ontstond de bouw in Aerdenhout, gevolg van het feit dat er in Haarlem goede scholen, dokters, cul tuur enz. waren. Hetzelfde geldt ook voor Bentveld en Overveen en Kweelcduin. De ontwikkeling van Haarlem ligt naar 't Westen, zooals men die ziet in den Haag en Leiden, Men moet de zandgron den hebben en in die richting moet lucht komen. Wanneer maar eerst de spoorlijn Haarlem-Rotterdam doorbroken is en een doorgang in Leidsche kwartier en bij het goederen-emplacement is gemaakt, dan zal men zien hoe Haarlem zich naar 't Westen ontwikkelt. Men heeft het gezien in de richting Overveen, waar na den bouw van viaducten aan Zijlweg en Julia- nalaan een uitbouw ontstaan is, die ook natuurlijke ontwikkeling is van Haarlem. Voor Kweekduin en Overveen geldt het zelfde ten opzichte van Haarlem, wat ge zegd is over Aerdenhout. Bovendien is het van belang, aldus de heer G., dat wij zeggenschap hebben over onze water winning in de duinen. Voor het dorp Bloemendaal geldt al precies hetzelfde. Ook dat zou zich niet zoo hebben uitge breid als Haarlem er niet geweest was. Dat is met cijfers aan schoolbezoek, gast- huisverpleging enz. ontleend, te demon- streeren. Haarlem heeft Bloemendaal(dorp), Duinendaal, Overveen, Kweekduin, Aer denhout, Heemstede tot en met de Koe diefslaan noodig voor zijn natuurlijke ont wikkeling. Niet als ruilobject voor het noodlijdende Schoten en Spaarndam, al dus de heer Gerritsz. Dat kan trouwens ook geen mptief voor Ged. Staten zijn. Wat er dan met Vogelenzang moet ge daan worden? Zouden Vogelenzang, Bennebroek, Heem stede geen prachtgemeente vormen? Aldus ongeveer de meening van den heer Gerritsz. Gelooi en Weienschap, fkvvïenisitamide vereeniging vergaderde •Maamdagtayonid in de St. Jozeisg-ezeileiwer- eerfigim/g. In rijm openingswoord' doekte de voorril- ter, de linear A. B. Mlichiietisen jnecSe, diait hot pijam toestaat bij „Geloof en Wetenschap'* hot voligienld winterseizoen ©en viertal cur sussen voor de leden te argaraseeren, ui. in economie, ira kerlkgieschfedieniiis, in bij- beJkiemmiis en in liiitaraltuiiir Tet zijner tijd zullen nadere mededeeiin- gen volgen. ■Dain was h©t woord aan den spreker van den avond, den WelEorw. Pa iter uw. dr. Biennis, S. J„ die het onderwierp: „De 'Leenrenite en het kapitalisme" zou behan delen. Na op de vraag of in het heden het ne men van rente geoorloofd liis, geantwoord te hebben, diait dit ontwijfelbaar zeker is, zeide de Eerw. spreker, idait hij voor de pauze wildle behandelen de vraag: Walt i'5 mute? Vender de vardadiiigiieg van nemen van rente en ten slotte -die vraag, of het kerkdijk rente-verbod niet in slrija' is met dlie verdediging. Met voorbeelden toornde Zijn Eiarw. na®, hoe een groot gedeelte der menisehheid het bedt van heit tegenwoordig goed hooiger sohat dan het bez>i<t 'van itoekom'stig goed. De tegenwoordige goederen izijin voor de" bezitter ©en 'bron van inkomen, ge-vten renlle af. Goederen, welke men afgeeft, hebben minder waar die voor dien bezittel, dam wanneer hij ze 'behoudt. Krijgt hij die goederen na een zekeren itijld terug, dan 1' Ihet inlet meer dian billijk, dlalt hij meer te rugkrijgt dan hij gaf en' wei zooveel, ah» hij op d'at tijdstip van teruggave zou beze ten hebben. Hdt kerkelijk rente-verbod, daiteenenide uit de mlidid'eieeuwien, verbiedt iels aan te nemen, tenzij er iets gel ijk waardigs voo-i in de plaats gegeven wondt. In die niid- deieeniuwen wend het geMi zoo goed al® niet als ruilmiddel gebruikt. Helt geld dal! hier en daar ontvangen werd, wei'dl in zwa re eiken kisten weggeborgen, totdlalt mien hel eens moodlig zotu kunnen1 hebben. Ge bruikt werd' het dus bijna nlLel, Hot wao Hoen dus Mllijk, dat geen rente gevraagd werd, als- men het Oems uitleende, want ■de bezitter haid het toch niet noodig., kou er toch niets mee doen. Daar kwam nog bij, idiat zij, -die kwamen leemten, waarschijn lijk niet tot de meesitibeziiliteiiidcn zullen hebben behoord. Omdat hielt bezit van gekl' in de mididideenwien voor dien bezitter evtenVeel waarde had als toekomstig geld', hamidlhsj^fde idle kerk het remte-verbod'. In die tegenwoordige maatschappij wordt ren- 'benemiing billijk geacht, omdat ihij, die vam rente zou afzien, zich zou beirooven vam ©en vruchtbare winst; omdat het geld, In tegenstelling met de middeleeuwen, tlhamis ©ogenblikkelijke waarde beeft. 'Na ©en korte pauze (behandelde de ge leerde sprodier dit deel van zijn ®tof, dial de voorstanders van een remteloozc samen leving in hun voorstellen wel een goede basis hebben, miiits zij de redhtmalSgheld van van dian bijzonderen eigenidlom erken nen. iDe Eerw. spreker besprak breedvoerig h©t kapitalisme, waarvan de geest is: ge win te maken om gewin; id. w. z. winst te maken, om steeds méér lin bezdit te krijgen. In de kapitalistische maait schapipij zijn vete omchriist-elljlkihetdlen en 'dlie moeien worden overwonnen door gebondenheden en ar moede van geest, zaoals bijv. ©en Frameis- eus van Assacdë ons leert. nfc»- Ëen denkbaar applaus volgde op KCl heldere, klare bdloog. v Na een dankwoord van dien voorzitter world de vergadering op de gewone wijze Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbete ring van gevangenen. Gisteravond hield bovengenoemd Ge nootschap in het gebouw „de Nijver heid" hare algemeene jaarlijkscho ver gadering, welke ook voor niet-leden toe gankelijk was. De voorzitter, Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, opende de vergaderingen heette allen welkom. Hij uitte zijn vol doening over de,goede opkomst. Hierna werden door den secretaris, den heer E. G. A. L. ter Haar, 'de notulen der vorige vergadering voorge lezen en goedgekeurd. Alvorens tot de benoeming van be stuursleden over te gaan, herdacht de voorzitter met enkele waardeerende woorden het aftreden van Mr. H. v. Lpghem de Josselin de Jong. Drukke werkzaamheden en gezondheid beletten hem langer een bestuursfunctie van 't genootschap te aanvaarden. Wat de bestuursverkiezing betreft: een zestal leden traden ari te weten de heeren Mr. H. van Loghem de Jceselin de Jong, W. Dyserinck, J. v. Brede- rode, H. Borgerding, J. Kort en W. J. Brongersma, welke niet herkiesbaar wa ren. Gekozen werden de heerenMr. J. H. Schultz van Haegen, S. Huizing, J. P-. Strijbos, P. N. Bijvoet, Z. J. Leen en W. H. J. van der Eijnde. Herkozen werden de heeren: T. H. Benraadt Jr., H. Oohen J. A. Buisman en 0. van Niel Ozn. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van het genootschap wer den benoemd de heeremE. G. A. L. ter Haar, secr. en H. Hylkema en tot hun plaatsvervangers de heeren J. A. Buisman en Mr. J. H. Schultz vau Haegen. Hiern awerd het jaarverslag uitge bracht, samengesteld door den secretaris, E. G. A. L. ter Haar, waaraan het volgende wordt ontleend: Door de maatschappelijke toestanden had de vereeniging met vele moeilijk heden te kampen. Over 't algemeen zijn zij van oordeel, dat ongeacht de ver- liooging der alcoholprijzen, het drank- verbruik niet afgenomen is sedert 1920, Zooais telken jare, doch nu minder dan in 1920, bestaat het grootste deel dér misdrijven uit eigen doms delicten, en wel 86pOt„ de overige zijn ontucht, brand stichting, vernieling en weerspannigheid, waarbij drankmisbruik gewoonlijk een rol speelt. 1 Januari 1921 stonden onder 't pa tronaat der vereeniging 10 voorwaarde lijk in vrijheid gestelden en 4 voorwaar delijk veroordeelden, momenteel zijn deze getallen 9, resp. 3. In tal van gevallen kon het genootschap aan ontslagen ge vangenen hulp verleenon. Ook werd in het verslag gerappeleerd wat in het afgeloopen jaar word ge daan "om het bestaan der gedetineerden monschwaardiger te maken, in dat ver band wordt dank gebracht aan den Di recteur der strafgevangenis, alhier, voor zune medewerking in deze. Verder werd in het verslag een bijzonder woord van dank gebracht aan Mr. van Loghem de Josselin de Jong, als afgetreden voor zitter en de overige afgetreden be stuursleden. Het aantal oontribueerende leden steeg van 208 tot 244. Nadat het jaarverslag was vastgesteld bracht de voorzitter onder applaus van de vergadering, dank aan den secretaris, voor het samenstellen van het verslag De penningm,, de heer J. A. Buis man.. bracht vervolgens verslag uit van den toestand der financiën. Er bleek een nadeelig saldo in kas te zijn van f287.85 op een bedrag aan inkomsten van f2210.22. De penningm. werd onder dank ge- gechageord voor zijn beheer, nadat een oommissie van onderzoek de bescheiden in orde had bevonden. 'Dan was Ihet woord aan dien hear Mr. J- H. Schultiiz van Haiagieni, dlie een voor dracht hield1 over: „De Kiiinderrechitier ei* Art. 248 bis Wellboak wan Strafrecht", waarop ©en' aangename gedachtenWiscling voltgdie. Sipreflcar wend door dien voorzitter dank geibraelhit wooir zijn met aandacht gevolgd betoog. Te ongeveer ihallf elf werd' daarop de vergadering gesloten.. Volkskunst. In het benedenzaaltje vian het ge bouw „Zang en Vriendschap" hield gisteravond de heer G. J. Blees, voor zitter van de Noord-Hollandische Ver eeniging tot bevordering van Volks kunst, een voordracht ihet lichtbeel den over de volkskunst, voor de leden van de vereeniging. Het is algemeen gebruikelijk bij deze voordrachten, dat de spreker eerst zijn voordracht houdt en tot slot de lichtbeelden vertoont, waarbij hij dan nog een korte toe lichting geeft. De heer Blees had ech ter inet deze gewoonte gebroken en hield zijn voordracht tegelijk met het vertoonen van de lichtbeelden, het geen het geheel boeiender en vlotter maakte. Spreker gaf een overzicht van ver schillende soorten volkskunst bij ver scheidene volkeren en begon daarbij 'met.- Nederland. Men schrijft van reederszijde: Het verbod van uitvoer van visch uit Duiitschland heeft gedurende ©en korten tdij eenige rust en stabiliteit gebracht in de vischmarkt te IJmuiden., ©en rust en stabiliteit, die helaas maar al te zeer noo dig was en nog is. Nog steeds blijven de omstandigheden der versch-visscherij in Nederland ongun stig. Nog altijd moet een deel der vloot stilliggen en van de varende vloot een groot deel in Engeland markten, om dum ping van eigen markt te voorkomen en althans voor ©en deel der vloot nog een bestaansmogelijkheid open te houden. Maar lang heeft die rust niet geduurd. De Duitsche reeders hebben van hunne regeering gedaan weten te krijgen dat die schepen, die met vreemde kolen varen, ook in vreemde havens mogen markten en zoo zijn reeds spoedig de Duitsche traw lers weer op de IJmuidensche markt ver schenen en is het door groote inspanning verkregen even weer verstoord, zeer tot schade van het bedrijf. Wat t>aat het of het teveel aan Hollandsohe booten naar Engeland gaat, wanneer ze worden ver vangen door Duitsche trawlers, die hun visch op de IJmuider markt werpen en deze overvoeren. En dat dit niet gering is blijkt wel uit het feit, dat terwijl er van half December 1921 tot einde Januari 1922 dtechts twee Duitsche booten te IJmuiden kwamen, van ©inde Januari tot 26 Februari niet minder dan 60 Duitsche booten hun visch in IJmuiden losten, met ©en totaal besom ming van og. f 160.000 of o.g. Mk. 11.428.000. De Duitsche booten, die in de week van 1016 Februari te IJmuiden kwamen, in totaal 22, losten niet minder dan 7000 centner visch, met een opbrengst van f 47.410 of Mk. 3.386.000 in één enkkte week. Dat er, van Holliandsch standpunt be zien, alles tegen is dat er Duitsche schepen te IJmuiden komen, 'behoeft geen betoog, vooral niet zoolang door de valuta de ex- porthandel, waarop IJmuiden steeds was aangewezen, onmogelijk blijft. Maar ook van Duitsche zijde bezien valt er toch nog wel een enander op te merken. In de eert» ste plaats dit: Wie waarborgt dat niet een deel der visch, met Duitsche kolen gevan-i gen, toch zijn weg vindt naar de IJmuider! markt en aan de Duitsche voedselvoorzic ning wordit onttrokken. Een gemengd sy« steem, als hier wordt toegepast, leidt zoo' licht tol ontduikingen. En dan, waarom eisch niet de 'Duitsche regeering dat ook' die visch, die met vreemde koten is ge- vischt, naar Duiltsöhtaud wordt vervoerd'?, Over 't algemeen zijn de vischsoorten, die de Duitsohers dn IJmuiden aanvoeren, voor de consumptie hier tamelijk ongeschikt, zijn het speciaal de vischsoorten voor de Duitsche markt. En voor het directe voor deel behoeven de 'Duitsche rteeders het vaak niet te doen. Neem den aanvoer van 10 tot 16 Febr. Slechts één week. De 7000 centner Duit sche visch brachten op o.g. Mk. 3.386.000 of gemiddeld 4.83 Mk. per pond. Die prijs haddien de Duitsche reeders in Geestemün- de zelfs voor de minste vischsoorten kun nen krijgen. Maar sterker wordt het nog, wanneer men de vischsoorten, waarop het aan komt, afzonderlijk beziet. De Duitsche reeders krijgen voor de kleine schetvisch in IJmuiden 260 tot 270 Mark, terwijl de prijzen in Geestemünde waren 450695 Mark. Wdthlings 140—160 Mk. in IJmuis den en in Geestemünde 385490 Mark, kabeljauw III 180250 mark in IJmuiden en in Geestemünde 400425 mark. En zoo zouden we kunnen doorgaan. Dit leidde tot het resultaat, dat de Duitsche booten in IJmuiden de visch ver kochten, dat deze visch weer werd ingela den in trawlers om naar Duitsehland te worden vervoerd, om daar op de markt te worden verkocht tegen de hoogere Duit sche prijzen. Wat al verlies aan tijd voor de booten en aan geld door extra los- en laadkosten in IJmuiden en bovendien die veilmgkos- ten. En waarvoor? Daarvoor kan maar één reden zijn, n.l. in DujUschlamd de vischprijzeni kunstmatig omhoog te houden en dat in een land, waar het grootste vraagstuk 'is de prijzen der levensmiddelen naar beneden te krij gen. Wanneer waarlijk de Duitsche regee ring dien weg van gloedkoope volksvoeding uit will, dan zal het uitvoerverbod zich ook moeten uitstrekken tot d'e booten, die met vreemde 'kolen va rent, die onder bestaand© omstandigheden evengoed, neen veel beter hun visch kunnen) brengen in Geestemünde of in Cuxhaven, als in IJmuiden, Op het gebied van snijwerk toonde spreker afbeeldingen van de bekende geestige producten van volkskunst, die het Beiersche stadje Berchtesgade op levert. Ons Hollanders misschien een weinig te fel van kleur geschilderd) bekoren deze humoristische poppetjes toch altijd wel door de frischheidj waarmee ze Uitgevoerd zijn. Van gleheel ander genre waren de producten, van Indisch snijwerk. Hoe voornaam is toch altijd de kunsit, die dat land oplevert. Afbeeldingen van een Indische kast en een prachtig bewerkte gong toonden dat ten dui delijkste aan. Óp het gebied van Indische volks kunst ook nog een foto yan 3 vrouw tjes aan het batikken. Wat men voor resultaten bereiken kan met het snij den van ivoor, bewezen eenige foto's van Europeesch ivoor snijwerk.Vooral de voorstelling van de satyr, omringd van eenige bachantjes, bleek een kunstwerk Tot slot toonde de heer Blees nog eenige voorbeelden van kerkelijke volkskunst en wel voornamelijk snij werk, voorstellende de geboorte van Jezus, en eenige kruisbeelden. Na deze korte, doch belangrijke voordracht, was er voor de vele aan wezigen gelegenheid de tentoongestel de producten van volkskunst uit Oos- tenrijk-Hongarije en Tsjccho-Siowakije te bezichtigen. Er is een collectie bijeen gebracht die zéér de belangstelling waard Is. Prachtige gebreide kanten, kleurige artistieke borduursels, damenhiouses, enfin van alles wat en van alles het bes|be. De dames hebben hun hart op kun nen halen. Laten we hopen, dat deze expositie ook een succes mag blijken en dat er van al deze mooie vooj-n werpen veel verkocht zal worden. Het ongeluk op het bal-masqué. Omtrent het hl brand geraken van ©en gccostuiinoerde op het balmasqué van D. I. in de sociëteit „Vereeniging", Zaterdag vernemen w© nog, dat deze, een bob- sleeër, die in watten gehuld was, ondanks het foolfverbod, tooh een dfgaret Opstak. Ben vonkje viel en in ©en oogenblik tljds stond hij in lichte laaie. In zijn schrik liep hij door een groep gecostumcerden, die eveneens licht ontvlambare kloeren droe gen. Dit liep echter gelukkig goed af. Door verschillende aanwezigen werden de Vlam men zoo spoedig mogelijk witgeslagen. l>e nam bekwam brandwonden aan hals <en Barometerstand: 765. Neiging: Voondt. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Februari 1922. Hoogst© barometerstand 768.2 rn.M. te Zürioh. Laagste barometerstand 727.6 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van' den avondi Van 28 Februari tot den avond van 1 Maart 1922: Aanvankelijk nog krachtig©, later wel licht afnemende Westelijke tot Zuidweste lijke wind. Zwaarbewolkt of betrokken, met tijdelijke opklaring. Regenbuien. Aan vankelijk iets kouder. handen. Htj werd in liet St. Elisabeth's Gasthuis opgenomen. Zijn toegtand is vooruitgaande. Haarlemsche Handels-Vereeniging. Men schrijft ons: Gisteravond is, onder voorzitterschap van den heer F. H. Smit, in het gebouw der H. H. een gecombineerde vergadering gehouden van het bestuur der Haarlem- sche Handel svereendgjng «n den Raad van Bijstand'. Tal van huishoudelijke aangele genheden werden behandeld. O.m. werd besloten voor den Raad van Bijstand ©e® nieuw huishoudelijk reglement vast te stol len. Als voorloopig secretaris werd l»- noemd de heer H. Stinis. Mooi resultaat. De gymnastiek uitvoering der leerlingen van de Rijkskweekschool, Rijksleefschooli en Nutsk week school ten hate van het Cen- jtraail Genootschap voor Kinderhersitellingis- cn Vacantie-kojtonies heeft opgebracht f 683.22 Een mooi resultaat! Een verbetering. Vain gemeenteweg© is, tot behoud van het voetpad, langs de Houtvaart van af do PijlkslaanZwemschool, bij het begin der Pijlstaan ©en ijzeren hek gleplaatst hetwelk alleen toegang geeft voor voetgangers, zoo- dat het verkeer daar voor wagens, karren., enz. buitengesloten is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1