m lil i wWm i Tweede Blad - 28 Fefer. 1922 PARLEMENTAIRE KRONIEK. BUITENLAND GEM. BUITENL BERICHTEN. ELCK WAT WILS. De samenkomst te Boulogne. Interpellatie spoorwegpersoneel. De motie-Van Braambeek. Interpellatie Kleerekooper en Duys. Wanneer iets bij de interpellatie-Wijn koop over het spoorwegpersoneel duide lijk bleek, dan was het haar overbo digheid. Immers, dö betrokkenen zijn nog in onderhandelingreden waarom de so cialistische heer Braambeek, zelf spoor wegman, geen interpellaties had aange vraagd. De Minister van Waterstaat begon met de verklaring dat hij de voorstellen der directie tot opzegging van het reglement had afgewezen, m. a. w. de onderhande lingen zijn op een dood punt. Wel trachtte de Minister ze daar weer over heen te helpen door allerlei amendemen ten in te dienen op de voorstellen. Deze waren echter moeilijk te beoordeelen, om dat gelijk later de heer Bely opmerkte, de aanduiding van maxima alleen geen voldoende kenschetsing van den toestand geeft. In hoofdzaak komen do veranderingen, die de Minister in overweging gaf, op het volgende neer In de eerste plaats moet de diensttijd weer als arbeidstijd gelden; een dienst tijd van zestien uur op Zondagen zal niet worden voorgeschreven. De rusttij den zullen van 10 op 12 uur worden ge bracht. Behalve twee maal per veer tien dagen. De machinisten-diensttijd wordt op 12 uur gebracht en zal slechts 4 maal in do 14 dagen 14 mogen bedragen. Voor het locomotief-personeel wordt de diensttijd van 102 op 108 uur gebracht. Voor het onderhoudspersoneel blijft de toestand vrijwel gelijk met een maximum van 102 uur in 14 dagen. De vrije dagen blijven zooals zij zijn, alleen wordt de Juur van 48 rosp. 54 en 60 uur gebracht. De praktijk heeft uitgewezen, dat een enkele diensttijd van 14 uur onvermij delijk is, echter als hooge uitzondering. Daarmede had de Minister al de hoofdzaak van de interpellatie afgedaan. Maar do eeuwige chicaneur David Wijnkoop, die natuurlijk nooit tevreden is over eenig antwoord van een „Kapita- Ijstischen minister" stelde weer vragen, die buiten het eigenlijke onderwerp m kwestie stonden. Ziehier: Waaraan ontleent de directie der -Ne- ierlandsche Spoorwegen het recht, om le vastgestelde dienst- en rusttijden, feitelijk te overschrijden; en hoe komt het, dat, waar de maximum-diensttijd, wettelijk geregeld heet, telkens tv eer ovet matig lange diensten kunnen worden ver ordend en verricht, zonder dat de be trokken superieuren worden gestraft: Acht de Minister de diensten, waarhij de rust op een bepaalde wijze op een andere standplaats moet worden genoten, niet formeel in strijd met de Arbeidswet, en reëel in strijd met de eischem van zedelijkheid, bewegingsvrijheid en ont- "^Adtt do Minister het niet noodzakelijk pal te staan tegenover de kunstmatige vergrooting der werkloosheid door een hier goeddeels ongezond drijven naar ver mindering van personeel, en vooral tegen het drijven naar vermindering van per soneel, en vooral tegen het drijven naar directe loonsverlaging en naar afwijking van de normen, welke aan de Arbeids wet 1919 ten grondslag liggen; en is de beteringen voor tal van categorieën van spoorwegpersoneel te helpen doorvoeren Wiat is er waar van de in en buiten spoorwegkringen vernomen bewering, dat de aanval der directie van do Ned. Spoor wegen op de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel zou geschied zijn op directe of indirecte aansporing van de regeering? Ten slotte: Acht de Minister niet ein delijk 't tijdstip gekomen om mede te werken tot de opheffing van de zooge naamde anti-stakingswetten van 1903? De Minister herinnerde wat de eerste dezer vragen betreft aan art. 95 'bis van het Reglement dat de directie de bevoegdheid geeft tot afwijking in drin gende gevallen. Die bevoegdheid moet blijven. De regeling van den diensttijd heeft de Minister onderworpen aan het oor deel van zijn ambtgenoot van Arbeid en die heeft ze goedgekeurd. Beter kan ihet dus al niet. Wat de bezuiniging op het personeel betreft, er zijn 48 duizend man in dienst, waarvan tweeduizend overcompleet is. Nu tracht de directie zooveel mogelijk ont slag te voorkomen. Hot jaarlijksche ver loop is voldoende om die tweeduizend spoedig to doen wegvloeien. Zijn er ech ter ontslagen noodig, dan gaat eerst de jongere ongehuwde den dienst uit. Yan intrekking der et akings wetten kon naar het oordeel der Begeering geen sprake zijn, omdat Staking bij de spoor wegen met het oog op het groote eco nomische belang ontoelaatbaar is. Binnen het half uur had de Minister zijn mededeelingen gedaan en zelfs de heer Wijnkoop was op vele punten te vreden. Wat wel met een extra stroepje aan den parlementairen balk mag worden ge noteerd. In 't geheet niet tevreden was de heer van Braambeek, de socialistische spoorwegman die niet minder dan drie moties voorstelde: één om uit te spreken dat de regeling der arbeids- en rust tijden van het spoorwegpersoneel niet bij algemeenen maatregel van bestuur, maar bij de wet dient te worden vastgesteld, één om uit te spreken dat een herziening op dit oogenblik niet gewenscht is en één om te zeggen dat geen personeel om reden van bezuiniging ontslagen mag worden. Alle drie de moties waren nogal overbodig. De wettelijke regeling komt er niet; de wijziging der voorwaarden komt er wel on de directie zal zich bij haar bezuiniging vast niet asm hot oor deel der Kamer storen, .Zelfs kwam do heer Schaper, partijgenoot van den voorsteller, wijzen op hot gevaarlijke van die motie voor wettelijke regeling. Als die zou worden verworpen, had dat een leelijk effect op de aanstaande wijziging der Arbeidswet. Die motie verdween dus gauw. Door Minister Köniiig werden ®e «He drie ontraden. CWk de drie sprelkers, de hoeren Hermans, Srooeck Henttemaras en de 'heer Leily zaïgien er niet veetl heil in en. zooals Ie vooraren was: veel genoagien be leefde de iheer Braambeek niet van zijn ingediende moties. Eén trek hij in. Op hoog bevel van dien beer Schaper. De belde anderen wenden netjes verworpen. De 24 voorstemmers waren de communis ten, de socialisten, de onvermijdelijke heer v. d. Laar, en de heenen Teemstna en Van Beresteyn. De interpellatie-Wijnkoop en de moties-Van Braambeek, hebben nidjs, zelfs geen muis gebaard. Er gaat bijna geen zitting van de Minister van plan de hoog noodige ver- Tweede Kamer voorbij zonder dat Vlijt in maten. blijven onder het lichaam goed op hunne plaats, terwijl de armen in overeenstemming er mede bewegen stiiluut met interpellaties ieni moties wordt gezegend. -IS-kgij Dc heer Kteerökoper praatte lang, veel te lang over het overbekende geval van den Bredasdhen politieagent, die ontslagen werd omdat hij op een carnaval rich ver- loonde met een papier, waarop stond: Weg mat art. 86 der Politieverordening. De Katholieken hadden bat natuurlijk bij den interpellamit Kteerökoper gedaan. 't Spreekt vanzelf, dat interpellamit alles toeschreef aan Roomisdlie oiigcrechlaghedd tegenover neutrale organisaties. Zijn vragen waren de volgende: 1. Beschouwt de Minister een vengum- mingslotkalitoit, waarin op grond van aait. 197 der Bredasöhe politieverordening dtoor den Burgemeester aan een' wettig erkendie Vereenliigiiing vergunning is verleend' tot het zich geheel of gedeeltelijk gemaskerd, ver momd of op eeriige andere wijze ontken baar gemaakt vertoonen, en tot wdlke lokaliteit alleen laden en donateurs zijn toegelaten, als een openbare plaats, voor het pubielk toegarikeijk? 2. Acht die Minister het verboden, aan zoodanige feestviering als in vraag 1 om schreven' dieel te nemen, omdat men tot de politie behoort? Acht 'de Minister de verschijning «ener politic-uniform op zoodanige plaats een zoo ernstige font, da't diegene, idle zijn umi. formikJieeding voor zulk een feest vertoont of doet vertoonen, ontslag of degradatie verdient? 4. Acht de Minister hel gemis van rechtspositie houdbaar voor pod trema ti men. indien zij terzake vain een onschuldige grap biroodetous worden gemaakt? 5. Zoo neen, wil de Minister bevor deren, dat liet te Breda gepleegde omirecht hersteld worde? Omdat het in één moeite doorging, slaakte Kleerelkoper meteen maar wat jam merkreten over het xnformeeren naar de politieke en godsdienstige gezindheid van oandidiaten voor bet burgemeesterschap en over burgemeesterlijke toonieel-oensuur. De heer Duys had het over de fttlilifese- mentsaanvrage van Wormerveer. Hij stelde de vragen: 1. lis de Minister van oordeel, dat het financieel beheer der gemeente Wormer veer te wenschen overlaat' Zoo ja, is de Minister dan beaoM aan, te tooi ten, in welk apzdclït het bestuur der ge. meentc dn de vervulling van zijin taaik te dlezent opzichte is te kort gescholen? 2. Is de Minister bereid deze gemeente uit baire financieele moeilijkheden te hel pen, en zoo ja, op welke wijze? 3. Is de Minister van oordeel, dat de burgemeester dier gemeente zijn ambt op zoodanige wijze vervult als in redietijikhdkl mag worden geëdseht? 4. Is dc Minister bereid om een alge meen» regeling te treffen ten aanzien van die gemeenten, die door hun economische, ■sociale en politieke omstandigheden in on. geveer dezelfde s&tuoMe komen te verkee- ren als b.v. Wormerveer, waarbij met vol. ledig behoud dor gemeentelijke autonomie, deze uit hunne financieele moeilijkheden- worden geholpen? Na deze interpellatie hield de heer Duys een dionider-rede tegen de burgemeesters van Weer1! en van Schijndcl, diie te veel de Katholieken protegeerden. Tenslotte gaf de socialistische jonkheer De Jonge een toelichting op zijn aanvraag van 1 ntillioen voor hongerend Rusland. Getemperd optimisme. Dc publieke opinie is gewend, dat el- ken keer, zoodra het hoofd van de re geering terugkomt van een diplomatieke conferentie, de officieuse kranten zijn groot succes uitbazuinen en vast stellen dat, dank zij deze resultaten, er een aan merkelijke verbetering in de situatie i» gekomen, aldus seinde Zondag de PariJ- sclie corr. van het Hbld. Dit keer echter zijn de resultaten van de ontmoeting tusschen Poincaré en Lloyd George zoo nnuwkeurig aangege ven, dat zij algemeen oprechte genoeg doening hebben verwekt in alle kringen, ook buiten de officieuse. Het eerste resultaat is het herstel van de goede persoonlijke betrekkingen, zon der welke de strijdpunten een kwaadaar dig karakter dreigden aan te nemen. Poincaré heeft reeds beloofd einde Maart naar Londen te zullen gaan, om do Fransch-Engelsche overeenkomst te tee kenen. Men erkent dat Poincaré vele concessies heeft moeten doen om tot deze overeenstemming te geraken. Met name heeft hij er van moeten afzien bijzondere garanties te verkrijgen voor Polen, dat er naar streeft zijn vrede met Rusland te consolideeren. Dit beteekent de definitieve weigering van Engeland het Fransch-Engelsche ver drag uit te strekken over de gebieden door Polen veroverd. Poincaré heeft eveneens zich moeten neerleggen bij Lloyd George's weigering een soort van solida riteit onder de geallieerden tot stand te brengen tegen Rusland, door overeen te komen dat geen der geallieerden voor zich dc sovjet-regeering zou erkennen. Maar Lloyd George heeft nog groote. re concessies gedaan dan Poincaré door te aanvaarden dat de kwestie van de schadeloosstelling door Duitschland te voldoen niet geplaatst zal worden op hel program van de confercnlie te Genua, en door zijn toestemming eraan te geven dat de volkenbond competent Is te be slissen over' de ontwapeningskwestie. Hij betoogde verder den Franschen eisch te ondersteunen, dat de Russische schulden van voor den oorlog erkend zouden wor den, afgescheiden van de schulden, door Rusland aangegaan tijdens den oorlog en van de schadevergoeding, waarop Rus land aanspraak zou kunnen maken. Van groot gewicht wordt ook de be lofte geacht door Lloyd George gedaan, nooit eventueele sancties tegen Duitsch land Voltrokken in overeenstemming met het verdrag van Versailles, te zullen be schouwen als in strijd met de bepalingen van de conferentie te Cannes, die alle deelnemers aan de conferentie te Genua zullen moeten onderteekenen en die vijan delijkheden van den een tegen den ander verbieden. Zeer op prijs wordt gesteld de conces sie van Lloyd George len opzichte van de. prerogatieven van den volkenbond, om dat Poincaré hierdoor te Genua geen or ganisme zal kunnen in het leven roepen dat het onderzoek in of de controle over enkele aangelegenheden zal kunnen voort zetten, dat dergelijke aangelegenheden ter beslissing zullen blijven van den volken bond. Om een denkbeeld te geven hoezeer Poincaré tevreden is over het resultaat van deze bijeenkomst, deelt men nu reeds mee, dat Poincaré, niettegenstaande hij een tegenstander is van dergelijke monde linge besprekingen, thans persoonlijk den nieuwen Ifaliaanschen premier wenscht te ontmoeten. De „Matin" meldt nog, volgens een Ha- vastelegram, dat de Franschc regeering bereid is Duitschland en later Rusland 'oe te laten tot den Volkenbond, maar dan moet de houding dier landen te Ge nua daar ook naar zijn. Beide ministers waren het er over eens, dat geen enkele hinderpaal in den weg gelegd mag wor den aan de hervatting der handelsbetrek- hingen met Rusland; een hervatting der diplomatieke betrekkingen zal echter al leen kunnen worden overwogen, indien de waarborgen, verschaft bij het herstel der eerste betrekkingen, in staat stellen dit zonder gevaar te doen. De instelling van capitulaties in Rusland voor de be scherming van vreemdelingen zal voor behouden blijven aan de commissie der deskundigen, die te Londen bijeen zal komen. De „Matin" voegt hieraan toe, dat Poin caré Lloyd George de Franschc mede werking toezegde voor elk initiatief om te geraken tot een verlichting van de eco nomische crisis in Engeland. De diplomatieke redacteur van Havas weet te vertellen, dat beide premiers met de grootste nauwkeurigheid het commu niqué samenstelden en inzonderheid na druk legden op de hartelijkheid der ge houden besprekingen. De gedragslijn van beide regeeringen zal gebaseerd wor den op het Fransche memorandum. Niet alleen het verdrag van Versailles, maar ook de verdragen van St. Germain, Neu- illy, Trianon en Sèvres zullen te Genua niet ter sprake worden gebracht, evenmin als de verdragen door de sovjets aange gaan. Artikel zes van de resolutie van Cannes, bevattende die renplidhitimg zich te omtihou- den van c.ken aanval, laat het recht tot het toepassen van sancties intact, in ge val 'Dult'sohlaind tekort schiet in het nako men vam zijn verplWhinigen. In het alge meen zal de conferentie van Genua niieit ik'Uiniraen raken aan dc rechten ider ge allieerden op herstel, noch zal men het bedrog of dc wijze van betaling kunnen bespreken.. Men geeft toe, dat dc geallieer den de te Genua te besproken problemen in handen vam den Volkenbond zoudien heb ben gegeven, indien Duitschland daarvan li d ware. Sommige quae sites kunnen naar dat lichaam worden verwezen ter uitvoe ring, andere zullen ter toepassing worden overgelaten aan bepaalde belanghebbende mogendheden. Men zal voor doouimenlee- ring gebruii'k 'kuunnen maken van het in tern. arbeidsbureau en andere organen van den Volkenbond. De conferentie van Genua zal geen penna neut ongaan kunnen zijn in concurrentie niet den Volkenbond. De qu-aestiie van de erkenning der sov jets zal bewaard worden voor hot slot der beraadslagingen, waarbij elke regeering haar bewegingsvrijheid behoudt. De sov jets zullen aansprakelijk worden gesteld voor de Siaaiisteentiingen van vroegere re- geeringen. Het vraagstuk van de ontwa pening var- Europa zal 1e Genua aam de orde worden gesteld, nu Duitschland rtlet ten volle &n di't opzicht zijn venpleohtingen iiis nagekomen. De geallieerde deskundigen zullen waar schijnlijk aan het einde van de volgende week te Londen bijeenkomen. Havas meldt tenslotte nog, dat Lloyd George erop aandrong, dal Poincaré Frankrijk te Geniua zal vertegenwoordi gen; beiden waren het erover eens, dat de zaak spoedig dient geregeld te wonden. Aldus was de stemming Zondag. Gisteren seinde dezelfde correspondent echter al het volgende: De algemeen» vol doening over het 'behaalde succes 'bele> sommige kringen niet de noodige reserve» te maken. Heden begibt men in de per» de nadoelen op te sommen, welke die door Poincaré gedane concessies met zich kun nen brengen. Zoo wijst men er op,, dat de weigering vam Lloyd George om het Poalsöh-Russische verdrag te waarborgen ibcnevens de annexatie van Besarabië Hoor Roemenië, deze landen er 'toe zou kunnen brengen nieuwe moefdijkhoden te schep pen betreffende de conferentie te Genua. •Dit schijnt een reohtstrceksclhe raad aan de Polen en Roeineniërs gegeven om in diic richtfsng 'Ie reageoren tegen de resulta ten van Boulogne, Verder werden reserves gemaakt aangaande den daitunn vam 10 April, daar deze te nabij wordt geacht. Men 'koestert de hoop, da't de nieuwe Ha- Haamscihe regeering «en lateren datum zal vaststellen en dat mog over de vasts telling zal worden gesproken, teneinde deze te verschuiven. Men neemt vervolgens nota van de con cessies van Lloyd George, maar merkt op, dat de positie van Lloyd George onvast is, dat de tussohentijdsohe verkiezingen ia» Engeland wijzen op een aan de huidige politieke opvattingen vijandige stnoomdug en dat in de naaste toekomst alles zal af hangen van de interpretatie der thans af gesloten overeenkomsten. De Glemencistische bladen beloogen, dait •deze overeenkomsten alleen een voorioo» page waarde hebben; de „Echo de Paris* betoont zich uiterst sceptisch. Gemeld wordt, dat Poincaré zijn reis naar Londen zal vervroegen en zal gaan zoodra het weitk van de desk undigen aldaar is afgeloopen. Men verwacht le Parijs den Engeisahen minister ter Home om met den Franschen minister van financiën en de finantieele vertegenwoordigers van Italië en België de quaestiies betreffende de Duïtsdhe bte talingen te bespreken. HET ZUJD2EE-VERDRAG. De Amerikaansohe Senaatcommissie voor de buitienlandsche betrekkingen heef» gunstig advies uitgebracht over 'het V&er- mogendihedenveaidrag betreffende de Zuid, zee, tezaanen mot de aanvullende verdra gen betreffen» de vloolbeperkimg en hel duik boo tenverd rag. HET LOONGESCHIL IN DE AMERIKAANSCHiE MIJNINDUSTRIE. Het bestuur der vereendgimg van eige naars van aialhraoietikolenmijnen in d« Ver. Staten heeft de uitnoodl'ging van Lewus, den president van den Bond van Vereenigde Mijnwerkers, aangenomen tol het honden van een conferentie op 14 Maart, tot liet oplossen van. hei toonge schal, waardoor de dreigende staking wordt voorkomen. De correspondent van de „Daily Tele graph'' Ie New-York meldt, dat het drie voudig verbond voin mijnwerkers, spoor- wegairbei<dors, en tramsportarbeides, dait dezer dagen te Ghicago is gesloten en scheen gebaseerd op dezelfde beginselen als de Triple Alliantie in Engeland by nader onderzoek minder radicaal blijkt te zijn, daar de organisaties, die het omvat, speciaal hebben gestipuleerd dait „er geen sympathie-stakingen paa'ts zullen hebben". De oorrespondent voegt hieraan toe, dat evenmin als in Engeland, in Amerika een organisatie in de voorname industrieën door stopzetting van den arbeid slagen zal zonder den vollodiigen steun der publieke meening. De Amerikaansohe verbruikers van steenkool, die thans drie pond per ton betalen, zijn volgens den correspondent van gevoelen, dat de mijnwerkers, evenals andere arbeiders, zich een loonsverlaging moeten laten welgevallen en langer mo» ten werken dan flhains. DE TOESTAND IN IERLAND. De besprekingen met de Iersche gedele geerden schijnen het Bngelsche kabinet gerustgesteld te hebben. Ten aanzien van de beteekenis van liet uitstel der Iersche verkiezingen heet bet da't Griffith in slaat was de Brjtsciie mi nisters te overtuigen, dat het bestand met de Vaileraïsten een stap is ten voordeela der Iersche vredespartij. Verwacht wordt, dat de behandeling vam bet Vrijstaat-wets- ontwerp zal worden doorgezet in eenügs- zins geaintendeerden vorm. Griffith beeft in een interview ver- klaard, dat de Britsohe regeering vast houdt aan de verdragsbepalingen, welk* hij met zijn collega's voornemens is uit tg voeren naar dien geest en de letter. HET HUWELIJK VAN PRINSES MARY, Vandaag zal de groote plechtigheid van het huwelijk van prinses Mary van Enge land plaats hebben. DE KUNST VAN LOOPEN. De kunst om met waardigheid en bevalligheid te loopen, is verloren. Indien men van een passer de bee- nen uitzet en hem dan vooruit be weegt, heeft men de waggelende be weging van het tegenwoordige loo pen. De natuur heeft den mensch van heup-, knie- en enkelgewrichten voor zien, met de bedoeling, dat zij allen by de voortbeweging zouden gebruikt worden. Maar het is alsof we geen gewrichten hadden, en voor 't gemak laten we twee derden van de onderste gewrichten buiten bewerking, terwijl wij, om zoo min mogelijk onze heupen te gebruiken, voort waggelen als de bovengenoemde passer. Wanneer we de afbeeldingen be schouwen van de Grieken en Romei nen van voor tweeduizend jaren, zien wij, dat zij 'n geheel andere wijze van loopen hadden. Zij stuwden zich voort. De werking van het been begon, zoo dra het zich achter het lichaam be vond. Bij het opheffen eu vooruit- bewegen van den voet, hield men de zool zooveel mogelijk evenwijdig me,t den grond, niet met de teenen in de lucht, maar strak-vooruit en vlak. Men liep veerkrachtig, zonder schokken. Vergelijk het bevallig loopen van de katachtige dieren eens met dat van een rij soldaten, wien men leert hun beenen vooruit te schoppen en de armen stijf en onbeweeglijk te hou den, waardoor het lichaam zijn na tuurlijk evenwicht verliest. Maar hoe moet men dan leeren goed te loopen? Oefen u dagelijks in het loopen met een gewicht op het hoofd, daar van gescheiden door een kussentje of iets dergelijks om pijnlijk drukken te voorkomen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat gc uw lichaam en 't hoofd rechtop houdt, om Jiet gewicht juist' boven de wervelkolom te brengen, want als liet niet in een rechte lijn daarmede ligt, valt het. Indien de last in evenwicht is, kunt ge u voorwaarts bewegen. Ge zult dan zien, dat de lieenen instinctmatig ten opzichte van de heupgewrichten bewogen worden; de voeten glijden sierlijk en alle lede- van figuur en uitzetting van de borst beter verkregen dan door alle moge lijke kunstmiddelen. Meisjes kunnen en nipt als lamme pompsUngers langs dus scheef groeien voorkomen, daar het lichaam slingeren. Aan het dra- een lichte last op 'jt hoofd aan den gen van een last op het lioofld, hebben ruggegraat een grootere vastheid geeft de Spaansclie, Moorsche en Italiaan- en een drukking op de gewrichten uitoefent. Het is inderdaad merkwaar dig, welk een groot gewicht op deze wijs gemakkelijk kan gedragen worden. DB KLEINE VOETEN VERDWIJNEN. Een missionaris van Kan-su schrijft sche boednnetjes haar bevallig,en tred te danken. Indien men gedurende de oefening zijn schoenen uittrekt, zal men grootere gemakkelijkheid in het bewegen van de voeten en enkels ondervinden. Op deze wijze worden rechtheid aan do Annalen van Sparrendaal: NIEUWE SPREEKWOORDEN IN BEELD GEBRACHT. Eta „hallof" maakt nog geen lek dicht. Men hoort zoo dikwijls vragen: „Pa- ^er> hebben do Chineesche dames nu nog altijd kleine voetjes?" Do menschen donken al heel gauw, dat nu Ohina een Republiek is gewor den, alle dames daar, juist als hier, aan Vrouwenbeweging gaan doen, op do fiets rijden en hooi en al „modem" zijn ge worden en op al die. vragen, die den in t vaderland reizenden missionaris wor den gesteld, is 't soms moeilijk met een paar woorden antwoord te geren. Dat kleine-voeiten-systeem is al heel lang in de mode. Toen bestond de Pa- rijsche mode hier zeker nog niet, dat weet ik wel. 't W|aji in 't jaar 479 van onze jaartelling ten tijde der Ts'i-dynas- tie, dat een der vrouwen van den keizer zulke heele kleine voetjes had. Als deze, Panter, heette ze, geloof ik, voor den keizer danste, zeide zijne majesteit 6teeds: „Iedere stap van haar voet doet een lelie, uit den grond opschieten." Vandaar kwam de uitdrukking „gou den lelies", voor heel kleine vrouwen voetjes gebezigd, in de mode. Ieder die nu het vrouwelijk geslacht maar «enigs zins kent, begrijpt wat er ging gebeu ren. Alle vrouwen en meisjes wenschten ook zulke „gouden lelies" te bezitten. Van de hofkringen ging die mode over vandaar op 't volk en duurt nog steeds voort bij de mandarijnendames. Om die gouden lelies te bezitten moet men heel wat jaren van kwelling en pijnen kunnen doorstaan. De binding der voeten be gint op den leeftijd van 5 tot 8 jaren. De vier kleine teenen worden onder de voetzool gebraoht, terwijl de hiel sterk naar beneden wordt gebogen en dan om wikkeld met een sterken, tamelijk broe den wit katoenen band. Dit verband wordt iederen dag opnieuw strak aangehaald. Mot den loop der jaren is de voet zoo danig misvormd, dat deze bijna geen hoek meer maakt met het been, maar een smalle verlenging daarvan schijnt te zijn. Van de kleine teenen is niets meer te bespeuren, alleen de groote teen ver toont zich nog eenigszins door een soort kleine vleezigo knobbel. Deze barbaarscho praktijk, welke de meisjes in de gunstige gevallen veel lij den on pijn veroorzaakt, brengt soms hevigo ontstekingen en kanker voort. Aan de kusten nu, in de groote ste den en zelfs op 't land, lean men zeggen dat deze kleine-vcetjee-mode sterk aan 't verminderen is. Bij het jongere ge slacht ziet men daar geen kleine mis- Toeschouwer: Goeie Hemel, wat is hier gebeurd? Motorrijder: Ik weet het niet, maar een ieit is, dat ik bang ben om te kijken. vormde vosten meer. In de binnenland®» is deze mode nog diep ingeworteld, vooral op 't platte land Op sommige plaatsen begint echter de niet misvormde, maar tech nog door wind- eels klein gehouden, vrouwenvoet in de mode te komen, vooral onder de hoogere en gegoede standen. Bij de öfficieele klas sen, d. w. z. bij de vrouwen, van ambte naren en mandarijnen, schijnt deze prak tijk van voeten te misvormen geheel en al verlaten te zijn en vertoonen zioh de meisjes uit die standen met normale voe ten. Gedurende velen jaren heeft men van verscheidene kanten actie gevoerd tegen die gruwelijke gewoonte van het ver minken der vrouwen voeten en nu eerst schijnt er verandering te gaan komen onder den invloed der Westersche be schaving, die zich langzaam maar zeker baan breekt. SOHOTSCHE SOEP. 750 gram schajaenvleesch van den hals, 2 L. water, 100 gram parelgort, 3 proieni, plak koolraap, eon paar worteltjes, pe per, zout, iets suiker, X eetlepel ge hakte peterselie. Bereiding. In het kokende water '4 vleesch en de gort opzetten, het weer aan de kook brengen en er dan het zout instrooien. Het schuim verzamelt zich daardoor bovenop en moet verwijderd worden. Bij het zacht kokende vleesch de ge sneden koolraap voegen met de gesnip- perdo prei en de in blokjes gesneden worteltjes, dan nog 1/2 theelepeltje suiker en een weinig poper. Nadat de soep aan den kook gekomen is, in goed gesloten pan 3 uur laten doorkoken. 15 Minu ten voor het opdoen eon geraspt wor teltje toevoegen, tegelijk met de peter selie. Het vleesch wordt afzonderlijk, op een schotel met een jiaar lepels bouillon over goten, tegelijk met de 3oep gepresenteerd. IN DEN BEZUINIGINGSTIJD. Hoeveel menschen werken er aan dit departement De helft zoo ongeveer. BEROEPSTROTS. Commissaris: Jij schijnt je vak wèl te verstaan. Dief: O, meneer, nou! Als u zoo goed kon gappen als ik, zou u ook niet meer bij de politie zijn. MUZIElKKENNIS. A: iWaar ga je heenP B: Naar het oonoeit. A: Wat 'n smaak, zeg. Ik ken geen vervelender boel. B: Och, ik ga er alleen om Verdi's Aida naar toe. A: Ia die mooi? B: Verrnkkolijk. Ai Zoo. .En heeft aa «old?. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5