De Kieskring Haarlem. DAMIAATJES WOENSDAG 1 MAART *92? 44ste JAARGANG No. 14079 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN A6ENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57*/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 274PEN 1748, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. W* DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HAARLEM. De Grensregeling. De Duitsche trawlers te IJmuiden J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten, Koningstraat 10 Haarlem. BUREAUX: Nauwelijks hebben wij in de Aigemee- |le Jaarvergadering van onzen Kieskring durven zeggen, dat men den personen strijd in onze Staatspartij niet als een be dreiging der eenheid moet aanzien, of in den Kieskring Haarlem wij vermoedden het-niet staat de waarachtige dreiging op: de strijd der richtingen, de scheiding der programs. Het is wel te juister tijd, dat alle orga nisatiemannen van den Haarlemschen Kieskring elkander de hand gegeven heb ben, ook zij, dis in heftige polemieken ge wikkeld waren, alweder om persoonlijke uitlatingen, want nu wordt het tijd, om de organisatorische kracht der Haarlem- sche Kamercentrale te toonen, nu het sein tot nieuwe programmatische partij formatie gegeven is in klaarblijkelijk on geduld, immers, zonder de publicatie van ons eigen concept-program af te wachten. Het stormt. Het stormt ook over Katho liek Nederland, zelfs over de gardegelede ren der Haarlem-Heldersche gewesten. Moeten wij tegen eigen broeders gaan vechten? Niets smaakt bitterder, doch als het moet, zullen de Haarlemsche vetera nen der hechte organisaties ook dien bur geroorlog tegemoet treden met de aloude liefde voor de eeuwenoude zaak, zonder welke liefde wij niets vermogen en welke spoorslag voor ons de waarborg zal zijn, dat ook deze strijd gevoerd zal worden in Christelijken zift, met sparende kracht. Indien het dan Haarlem moet zijn, waar de vaan voor de nieuwe richting ont plooid zal worden, indien dan te Haar lem de bazuin van verzamelen zal gesto ken worden als een roepsteip voor allen.... die Aalberse niet willen, welnu, dan ont brandt onze strijdlust op datzelfde sig naal, dan stellen wij er een eer in de be dreigde veste te mogen verdedigen, dan zegenen wij het oogenblik, dat de Alg. Vergadering haar voorzitter voorloopig nog tot blijven dwong, want, Katholiek Nederland kan gerust zijn, hier zal geen bres geslagen worden, wij zullen op de ..wallen staan, bewust van Gods genade, dat wij juist het bedreigde punt bezetten mogen. Er zal mannenkracht varen door onze provinciale en locale kiesvereenigin- gen, te zamen vormend de roemruchte Kamercentrale Haarlem, saamgekoppeld en verbonden aan Den Helder, als twee zielen, gloeiend aaneengesmeed. Den Helder heeft zijn vrouwenactie, in Haarlem-Helder meer dan ergens misplaatst. Haarlem bleef tot heden vrij, doch het schijnt dat de zwaarste bui het langst bleef hangen. Wij wachten af, wat er in onze om streken tegen de R.-K. Staatspartij onder nomen zal worden, doch men moge reeds nu van ons vernemen: wij transigeeren niet. De Roomsche Staatspartij zij één. of anders liever geenl Zij, die heengaan, beseften nimmer de heerlijkheid onzer kloeke partij. Ken ik de Roomsche Staatspartij? Ik heb althans de fractie mogen bewonderen in hare of fervaardige hardnekkigheid gedurende, vier moeizame jaren: blijft één, opdat de wereld'daaraan de waarheid erkennel Voorbeeldig inzicht van bovenaf. Ken ik de partij? Meer nog heb ik althans met ontroering mogen kennismaken met tal- looze besturen, van Oostburg tot Delfzijl en Kloosterburen, van Kerkrade 'tot Den urg op Texel. Wat een massale kracht, die Roomsche Staatspartij. Wat al wer kers in God's wijngaard, onbeloond zwoe gend, vol liefde voor de „machtige", de Roomsche partij, handhavend, elk op zijn dorp, de éénheid, puur uit liefde rein pro Deo. Eenheid van onderaf. Als propagandist herdenk ik deze toch ten als de schoonste dagen van mijn le ven. En daarbovenuit stak de Kieskring Haarlem. De meest trouwe, de wonder bare in 1918. De Heldersche broeders volbrachten met ons het ongedachte: drie Katholieken naar de Tweede ICamer; wij formeerden den grondslag van de moge lijkheid voor een rechts bewind. Van alle Roomsche Kieskringen, van lijsten, van alle partijen: Ilaar- kiezen. Onze Kieskring is nóch egoïstisch, nóch egocentrisch. Het Gooi schrijdt voor onder de be kwame voormannen, merkwaardig kloeke voorzitters vooral, het Gooi groeit in kracht en katholiek Gooi kent een ijze- 1 ren saamhoorigheid, Amstelland levert jongere krachten naast veteranen, die het veld niet rui men, Bestond er mogelijk een oogenblik gevaar voor botsingen, de liefde der jonge Amstellandsche strijders is ons een open baring geweest; vóór alles de Katholieke zaak! Daar ligt een toekomst. De Haarlemmermeer, de trouwe Meer... in dit epitheton ornans is zijn eer besloten. Koppig desnoods, morrend hier en daar? Maar trouw aan de Roomsche vanen als geen gewest of streek. De Meer baarde in 1918 het wonder méér stemmen op de Katholieke lijst te hebben uitgebracht dan er Katholie"ke Meerbewoners zijn. De omstreken van Haarlem? En Haar lem? De grens-uitbreiding bracht een ver warrend element in de stemming van het Roomsche volk van Bloemendaal. Heem stede hield zich beter. Is het niet te verge ven, immers te begrijpen? Wie zal het onze Bloemendalers kwalijk nemen? Ik althans niet, die toevallig „de dupe van de historie' ben. Maar als men daaruit concludeert, dat onze lijst door de Bloe- mendaalsche Katholieken verlaten zal worden.... heeft de linkerzijde eenige hoop gekoesterd? De vergissing is dan minstens even groot. Haarlem doet goed. Vuurvast door ja- renlangen strijd. Gelouterd door voortdu rende wisseling van zegepraal en neder laag, maar altijd bezield met dezelfde werklust en hang aan de Roomsche zaak, een voorbeeld onder de steden van Ne derland op het stuk van Roomsche actie. Rest: Kennemerland! Beter dan ooit. Velsen, volkomen genezen van roode experimenten. Beverwijk onder den on verschrokken ouderling, wiens bezieling ééns Pastoors naar den Haag afvaardigde. Tot den laatsten man en de laatste vrouw: Wijk aan Zee. De verwarring te IJmuiden behoort tot het verleden. Daar is w?er zoo n voorbeeld. Een jonge candidaat- notaris, die het roer te pakken heeft en zeevaartkunst vertoont op moeilijken bo dem. De oude partij, altijd jong. Met volle zeilen stevent de actie daar vooruit. Mogen wij vertrouwen hebben in den Kieskring Haarlem? Voelt men de schoon heid niet aan van de samenwerking al dezer strijders, jong of oud, bezield door hetzelfde verlangen om het erfdeel der vaderen te handhaven, te omstrijden, te vergrooten en verrijken en aan onze kin deren ongerept na te laten. Nog davert dr. Schaepman s leuze over Haarlem's Room sche kiezerscorps van Aalsmeer tot de Wijk: Vindicamus hereditatem patrum nostrorum! Ja, dat men de Roomsche Staatspartij bespringe, wij zijn bereid, ge reed en in staat om het erfdeel onzer va deren te verdedigen. Mr. BOMANS, Voorzitter der Kamercentrale Haarlem. all lem Helder het sterkst organisatorisch: negen-en-negentig procent stemden op No. eéni Haarlem, d e Kieskring! Wij verloren duizenden kiezers asn Amsterdam, door een grenswijziging, maar de besturen be grepen de eereplicht: inhalen! En door stelseJmahge propaganda hoopten zij in iv-fj op het stemcijfer van 1918, van har te aan Amsterdam haar winst (ons ver- es) gunnend, omdat daardoor de hoofd- l* !fa.a' werd gesteld den tweeden Katholiek (d.i, de tweede Katholiekel te We hebben ook eens de meening ge vraagd van gezaghebbende Haarlemmers omtrent de grensregeling, met het doel die aan onze lezers mede te deelen. We laten hieronder volgen de opinie van den heer Gerritsz, secretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en lid wan den gemeenteraad. De heer Gerritsz begon met als zijn mee- ning mede te deelen dat hij het niet eens is mei hen, die een Haarlem willen, dat zich uitstrekt tot aan het Noordzee-Ka- naal. Dat Haarlem zeggenschap krijgt over de Spaarndammersluizen, a la bon- heur, met een strook industrieterrein langs het zijkanaal B„ nog beter, maar grondgebied tot aan het Noordzeekanaal is niet noodig. Een industrie-wijk, die zich daar langs de zijkanalen en het Noordzeekanaal zou ontwikkelen, kan geen uitbreiding van Haarlem genoemd word ui, maar is een uitbreiding van Vel sen. Geografisch geiVm, is dat niet tegen te spreken. Naar de meening van onzen zegsman zijn er twee uitgangspunten om de wen- schelijkheid te bepleiten van grensuitbrei- ding in 't algemeen. Dat is ten eerste dat de stad zich over haar grenzen ontwik kelt, dat zij over haar oude territoir heengaat en 'n and:r uitgangspunt is dat een of meer gemeenten niet meer in hun eigen onderhoud kunnen voorzien eD daarom gesteund dienen te worden door andere, grootere en financiëel krachtiger gemeenten. Dat is b.v. het geval met Spaarndam. dat zich niet meer bedruipen kan en waarvoor het goed is dat Haarlem zich zijner ontfermt. Dat zou cok hef geval kunnen zijn met Bennebroek b.v., dat,alleen niet finan ciëel krachtig, met Heemstede tezamenge- voegd een krachtig geheel zou kunnen vormen. 1 Over den groei van Haarlem buiten zijn grenzen zeide deK- heer Gerritsz belang wekkende dingen en daaruit bouwde hij op wat hij voor den bloei van Haarlem aan grensuitbreiding wenschelijk en noo dig acht. De heer Gerritsz acht de voorstellen van Gedeputeerde Staten onvoldoende. De groei en de invloed van Haarlem strekt zich veel verder uit dan uit 't ont- werp-wet als de meening van Gedepu teerde zou blijken. De bouw in het Haarlemmerhoutpark is, naar de meening van den heer Ger ritsz, zeer zeker een gevolg van de nabij heid van Haarlem, evenzeer als Bosch en Vaart. Weinigen zullen dat tegenspreken. Was Haarlem er niet geweest, zeer waar schijnlijk zouden dan ook die kwartieren niet zijn ontstaan. Hetzelfde geldt voor den uitbouw bij de Zantvoortsche laan. die zich daar in den laatsten tijd heeft ontwikkeld en die geweldig gepropageerd is door de mededeeling dat daar binnen een jaar een tramverbinding met Haar lem zou zijn tot stand gebracht. Een be wijs, dat de menschen zich daar vestigen om de nabijheid van Haarlem met zijn kens van scholen, specialisten op allerlei gebied, gasthuizen, cultuur-ontwikkeling enz., en niet omdat het de gemeente Heemstede is. Ze nemen die gelukkige omstandigheid er bij en varen er wel bij doordat er lager belasting is dan in Haarlem. Maar een uitbreiding van Haar lem is hetfeitelijk. Zoo zal het ook zijn met de ontwikkeling van Bosch en Ho ven en het geheele kwartier over hef Blauwbruggetje. Naar de meening van den heer Gerritsz behoort het geheele kwartier over 't Blauwbruggetjet ot en met de Koediefslaan bij Haarlem. Dat ge heele kwartier zou er niet zijn als Haar lem er niet was. Over de Koediefslaan krijgt Heemstede weer 't specifiek lande lijk karakter, waarvan men niet zeggen kan dat het een gevolg is van de ontwik keling van Haarlem. Hetzelfde wat gezegd is van de ontwik keling aan de zuidzijde van Haarlem geldt ook voor Aerdenhout. Ook Aerden- hout is een uitgroei van Haarlem. Aer denhout zou niet zijn wat het is, als_ Haarlem er niet geweest ware, sterker: Aerdenhout zou er niet zijn zooals nu als er geen tramverbinding met Haarlem ware gekomen. Vóór die verbinding kon er zelfs geen dokter een bestaan vinden: op Aerdenhout ligt een servituut, zoodat re geen winkels mogen zijn. Daarvoor is Aerddenhout op Haarlem aangewezen. Na de tramverbinding ontstond de bouw in Aerdenhout, gevolg van het feit dat er in Haarlem goede scholen, dokters, cul tuur enz. waren. Hetzelfde geldt ook voor Bentveld en Overveen en Kweekduin. De ontwikkeling van Haarlem ligt naar 't Westen, zooals men die ziet in den Haag en Leiden. Men moet de zandgron den hebben en in die richting moet lucht komen. Wanneer maar eerst de spoorlijn Haarlem-Rotterdam doorbroken is en een doorgang in Leidsche kwartier en bij het goederen-emplacement is gemaakt, dan zal men zien hoe Haarlem zich naar t Westen ontwikkelt. Men heeft het gezien in de richting Overveen, waar na den bouw van viaducten aan Zijlweg en Julia- nalaan een uitbouw ontstaan is, die ook natuurlijke ontwikkeling is van Haarlem. Voor Kweekduin en Overveen geldt het zelfde ten opzichte van Haarlem, wat ge zegd is ove» Aerdenhout. Bovendien is het van belang, aldus de heer G., dat wij zeggenschap hebben over onze water winning in de duinen. Voor het dorp Bloemendaal geldt al precies hetzelfde. Ook dat zou zich niet zoo hebben uitge breid als Haarlem er niet geweest was. Dat is met cijfers aan schoolbezoek, gast- huisverpleging enz. ontleend, te deihon- streeren. Haarlem heeft Bloemendaal(dorp)f Duinendaal, Overveen, Kweekduin, Aer denhout, Heemstede tot en met de Koe diefslaan noodig voor zijn natuurlijke ont wikkeling. Niet als ruilobject voor het noodlijdende Schoten en Spaarndam, al dus de heer Gerritsz. Dat kan trouwens ook geen motief voor Ged. Staten zijn. Wat er dan met Vogelenzang moet ge daan worden? Zouden Vogelenzang, Bennebroek, Heem stede geen prachtgemeente vormen? Aldus ongeveer de*mee"ning van den heer Gerritsz. Geloof en Wetenschap. Bowenstauicte vereeniging vergaderde Maandagavond in de St. Jozefsge-zeilcniver- eenliigiinig. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, de heer A. B. Msohdelseii mede, dait hel plain bestaat bij „Geloof en Welen,schap" het volgend winltewseizoen een viertal cur sussen voor de leden te arganiseenen, it-f an ecoraoonle, iin kerkgeschiedenis, in bij belkennis en in literatuur Tet zijner tijld zullen nadere mededcelin- gen volgen. Dan was hel woord aan den spreker van den avond, den WelEerw. Pater mr. dr. Beuins, S. J., die liet onderwierp: ..De L/eenrenite en hot kapitalisme" zou beton- dielen. Na op de vraag of in hot heden het ne men van rente geoorloofd is, geantwoord te hebben, dat dit ontwijfelbaar zeker is, zeddie de Eerw. spreker, dait hij voor de pauze wilde behandelen de vraag: Wa!l i* rentte? Verder de verdediging van heit nemen van rente en ten slotte de vraag, j>l het kerkelijk reale-verbod niet in strijd is met dlie verdediging. Met voorbeelden toonde Zijn Eerw. aam, hoe een groot gedeelte der mensolilhedd het beril van het tegenwoordig goed boog» schat dan het bezit van toekomstig goed. De tegemwjoorrfiae goederen zijn voor den bözitter een bromt van imlkoanen, geven rentte ftf. Goederen, welke men afgeeft, hebben minder waarde vow den bozöttei, dan iwannear hij ze behoudt. Krijg t hij die goederen ma een zeikeren tijd terug, dan is (bet niet meer dan billijk, idiat hij meer te rugkrijgt dan hij gaf en wel zooveel, al» hij op d'at tijdstip van teruggave zou beze ten hebben. Helt kerkelijk rente-verbod, dateerende uiit de middeleeuwen, verbiedt iets aan te nemen, tenzij er iets gelijkwaardigs voor dn de plaats gegeven wordt. In de mid del,aenuwien wend helt geld zoo goed alis miiet als ruilmiddel gebruikt. Het geld dait hier en daar ontvangen -werdwerd in zwa re eiken kisten weggeborgen, totdat men het eens moodlig zou kunnen hebben. Ge bruikt werd ,het dus bijna nietHet was 'toen dus billijk, dat geen rente gevraagd: weird, ais men heit eens uitleende, want de bezitter had heit toch niet noodig, kon er toch niets mee doen. Daar kwam nog hij, dat zij, 'die kwamen leemen, waarschijn lijk niet tot de meestbeztititeniden zullen hebben behoord. Omdat helt bezit van gela in de middeleeuwen voor den bezitter evenveel waarde had als toekomstig geld, handhaafde de kerk het renile-verbod. In de tegenwoordige maatschappij wordt ren- iteneming hilüjik geacht, omdat hij, die van rentte zou afzien, zich zou banooven van een vruchtbare winst; omdat hét geld, in tegenstelling met de middeleeuwen, thans oogenbüiïk'kelijke waarde heeft. Na «en korte pauze behandelde de ge leerde spredier dit deel van zijn stof, dait de voorstanders van een renteloozc samen leving in hun voorstellen wei een goede basis hebben, mits zij do rechtmatigheid van van den bijzondersn eigendom erken nen'. De Eerw. spreker besprak breedvoerig het kapitalisme, waarvan de geest is: ge win te malken om gewin; d. w. z. winst to maken, onv slteeds meer in bezit te krijgen. In de kapitalistische maatschappij zijn vele onchristelijkheden en die moeten worden overwonnen door gebondenheden en ar moede van geest, zooals bijv. oen Francis- cus van Assicië ons leert. Een diamikbaar applaus volgde op dik heldere, klare beltoog. Na een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering op de gewone wijze gesloten. Ned, Genootschap tot Zedelijke Verbete ring van gevangenen. Maandagavond hield bovengenoemd Ge nootschap in het gebouw „de Nijver heid" hare algemeens jaarlijksuhe ver gadering, welke ook voor niet-loden toe gankelijk was. De voorzitter, Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, opende de vergadering en heette allen welkom. Hij uitte zijn vol doening over do goado opkomst. Hierna werden door den secretaris, den heer E. G. A. L. ter Haar, de notulen der vorige vergadering voorge lezen en goedgekeurd. Alvorens tot de benoeming van be stuursleden over te gaan, herdacht de voorzitter met enkele waardeerende woorden het aftreden van Mr. II. v. Loghem de Josseiin de Jong. Drukke werkzaamheden en gezondheid beletten hem langer een bestuursfunctie van 't genootschap te aanvaarden. Wat de bestuursverkiezing betreft: een zestal leden traden af. te weten de heeren Mr. H. van Loghem de Josseiin de Jong, W. Dyserinck, J. v. Brede- rode, H. Borgerding, J. Kort en W. J. Brongersma, welke niet herkiesbaar wa ren. Gekozen werden do heeren: Mr. J. H. Schultz van Hacgen, S. Huizing, J. P. Strijbos, P- N. Bijvoet, Z. J. Leen 6n W. H. J. van der Ëijnde. Herkozen werden de heeren: T. H. Benraadt Jr., H. Cohen J. A. Buisman en 0. van Niel Czn. Tot afgevaardigde naar de algemeens vergadering van het genootschap wer den benoemd de heeren: E. G. A. L. tor ITaar, secr. en H. Hylkema en tot bun plaatsvervangers de heeren J. A. Buisman en Mr. J. H. Schultz van Haegen. Hiern awerd het jaarverslag uitge bracht, samengesteld door den secretaris, E. G. A. L. ter ITaar, waaraan het volgende wordt ontleend: Door de maatschappelijke toestanden had de vereeniging met véle moeilijk heden te kampen. Over 't algemeen zijn zij van oerdeel, dat ongeacht de ver booging der alcoholprijzen, het drank- verbruik niet afgenomen is sedert 1920. Zooals" telken jare, doch nu minder dan in 1920, bestaat het grootste doel der misdrijven uit cigondoms delicten, en wel 86 pOt., de overige zijn ontucht, brand stichting, vernieling en weerspannigheid, waarbij drankmisbruik gewoonlijk een rol speelt. 1 Januari 1921 stonden onder 't pa tronaat der vereeniging 10 voorwaarde lijk in vrijheid gestelden en 4 voorwaar delijk veroordeelden, momenteel zijn deze Befallen 9, resn. 3. In tal van gevallen kon het genootschap nan ontslagen ge vangenen hulp verlesnon. Ook werd in hot verslag gerappeleerd wat in het afgeloopon jaar werd ge daan om hot bestaan dor gedetineerden menschwaardiger te maken, in dat ver hand wordt dank gebracht aan den Di recteur der strafgevangenis, alhier, voor ziine medewerking in deze. Verder werd in hot verslag een bijzonder woord van dank gebracht aan Mr. van Loghem de Josseiin de Jong, als afgetreden voor zitter en de overige afgetreden be stuursleden. Het aantal contribueeronde loden steeg van 206 tot 244. Nadat het jaarverslag was vastgesteld O Men schrijft van reederszijde: Het verbod van uitvoer van visch uit Dmtsöhland heeft gedurende een korten tdij eenige rust en stabiliteit gebracht in de vischmarkt te IJmuiden, een rust en stabiliteit, die helaas maar al te zeer noo dig was en nog is. Nog steeds blijven de omstandigheden der versch-visscherij in Nederland ongun stig. Nog altijd moet een deel der vloot stilliggen en van de varende vloot een groot deel in Engeland markten, om dum ping van eigen markt te voorkomen en althans voor een deel der vloot nog een bestaansmogelijkheid open te houden. Maar lang heeft die rust niet geduurd. De Duitsche rceders hebben van hunne regeering gedaan weten te krijgen dat die schepen, die met vreemde kolen varen, ook in vreemde havens mogen markten en zoo zijn reeds spoedig de Duitsche traw lers weer op de ÏJmuidensche markt ver schenen en is het door groote inspanning verkregen even weer verstoord, zeer tot schade van het bedrijf. Wat baat het of het teveel aan Hollandsche booten naar Engeland gaat, wanneer ze worden ver vangen door Duitsche trawlers, die hun visch op de IJmuider markt werpen en deze overvoeren. En dat dit niet gering is blijkt wel uit het feit, dat terwijl er van half December 1921 tot einde Januari 1922 sfl-cchts twee Duitsche booten te IJmuiden kwamen, van einde Januari tot 26 Februari niet minder dan 60 Duitsche booten hun visch in IJmuiden losten, met een totaal besom ming van o.g. f 160.000 of o.g. Mk. 11.428.000. De Duitsche booten, die in de week van 1016 Februari te IJmuiden kwamen, in totaal 22, losten niet minder dan 7000 centner visch, met een opbrengst van f 47.410 of Mk. 3.386.000 in één enkkle week. Dat er, van Hollandsch standpunt be zien, alles tegen is dat er Duitsche schepen te IJmuiden komen, behoeft geen betoog, vooral niet zoolang door de valuta de ex- porthandiel, waarop IJmuiden steeds was aangewezen, onmogelijk bllijft. Maar ook van Duitsche zijde bezien valt er toch nog wel een enander op te merken. In de eer- ste plaats dit: Wie waarborgt dat niet een deel der vis^ih, met Duitsche kolen gevan gen toch zijn weg vindt naar de IJmuddefl markt en aan de Duitsche voedselvoorzie ning wordt onttrokken. Een gemengd sy steem, als hier wordt toegepast, leidt zoo licht tot ontduikingen. En dan, waarom edsch niet de Duitsche regeering dat ook' die visch, die met vreemde kolen is ge- vischt, naar Duitscshland wordt vervoerd?, Over 't algemeen zijn de vischsoorten, die de Duitschers dn IJmuiden aanvoeren, voor! de consumptie hier tamelijk ongeschikt, zijn het speciaal de vischsoorten voor de Duitsche markt. En voor het directe voor deel behoeven de Duitsche reeders het vaak niet te doen. Neem den aanvoer van 10 tot 16 Febr. Slechts één week. De 7000 centner Duit sche visch brachten op o.g. Mk. 3.386.000 of gemiddeld 4.83 Mk. per pond. Die prijs haddien de Duitsche reeders in Geestemiin- de zelfs voor de minste vischsoorten kun nen krijgen. Maar sterker wordt het nog, wanneer men de vischsoorten, waarop het aan komt, afzonderlijk beziet. De Duitsche reeders krijgen voor de kleine schelvisch in IJmuiden 260 tot 270 Mark, terwijl de( prijzen in Geestemünde waren 450595 Mark. Wdthlings 140160 Mk. in IJmui den en in Geestemünde 385490 Mark, kabeljauw III 180250 mark in IJmuiden en in Geestemünde 400—425 mark. En zoo zouden we kunnen doorgiftan. Dit leidde tot het resultaat, dat de Duitsche booten in IJmuiden de visch ver kochten, dat deze visch weer werd ingela den in trawlers om naar Duitschfand te worden vervoerd, om daar op de markt te worden verkocht tegen de hoogere Duit sche prijzen. Wat al verlies aan tijd voor de booten en aan geld door extra los- en laadkosten dn IJmuiden en bovendien de veilingkos- ten. En waarvoor? Daarvoor kan maar één reden zijn, n.I. in Duitsohland de vischpriizien kunstmatig omhoog te houden en dat in een land, waar het grootste vraagstuk is de prijzen der levensmiddelen naar beneden te krij gen. Wanneer waarlijk de Duitsche regee ring dien weg van goedkoope volksvoeding uit wil, dan zal het uitvoerverbod zich ook moeten uitstrekken tot de booten, die met reemde kolen varen,, die onder bestaande omstandigheden evengoed, neen veel beter hun visch kunnen brengen in Geestemünde of in Cuxhaven, als in IJmuiden. bracht de voorzitter onder applaus van de vergadering, dank aan don secretaris, voor het samenstellen van het verslag Do penningm.j de heer J. A. Buis man. bracht vervolgens verslag uit van den toestand dor financiën. Er bleek een nadeelig saldo in lcas te zijn van f 287.85 op een bedrag aan inkomsten van f 2210.22. De penningm. werd onder dank ge- gechageerd voor zijn beheer, nadat een commissie van onderzoek de be-cheiden in orde had bevonden. Dan was tot wooird aan den hear Mr. J. H. Schultz van Haiegen, die een voor dracht hield oiver: „De Kinderrechter en Art. 248 bits Wetboek van Strafrecht", waarop een aangename gedadhtenWj,setting w volgde. Spreker werd dioor den voorzitter dank gebradhit voor zijn mot aandacht gevolgd beloog. Te ongeveer half elf- werd daarop dc vergadering gesleten. Volkskunst. In het benedenzaaltje van hot ge bouw „Zang en Vriendschap" hield Maandagavond de heer G. JBlees, voor zitter van de Noord-Hollandsche Ver eeniging tot bevordering, van Volks kunst, een voordracht met lichtbeel den over de volkskunst, voor de leden van de vereeniging. Het is algemeen gebruikelijk bij deze voordrachten, dat de spreker eerst zijn voordracht houdt en tot slot de lichtbeelden vertoont, waarbij hij dan nog een korte toe lichting geeft. De heer Blees had ech ter met deze gewoonte gebroken en hield zijn voordracht tegelijk met het vertoonen van de lichtbeelden, het geen het geheel boeiender en vlotter maakte. Spreker gaf een overzicht van ver schillende soorten volkskunst bij ver scheidene volkeren en begon daarbij met Nederland. Het eerste beeld vertoonde een dame in Friesch kostuum (een op het giebied der volkskunst zeer bekende persoonlijkheid), gezeten aan het spinnewiel, waaraan ze zijde spint. Van deze zijde weeft zij zelve de stof fen voor de kostuums, die zij draagt. Vervolgens kregen we Hinloopensche kleederdrachten en meubels te zien. o. a. ook prachtig uitgevoerde poppen- meubeltjes. Het is bekend hoe voor den oorlog, vooral te Hinloopen vervaardigde meubels een geweldigen aftrek vonden. Op het gebied van snijwerk toonde spreker afbeeldingen van de bekende geestige producten van volkskunst, die liet Beiersche stadje Berchtesgade op levert. Ons Hollanders misschien een weinig te fel van kleur geschilderd, bekoren deze humoristische poppetjes toch altijd wel door de frischheid,- waarmee ze uitgevoerd zijn. Van geheel ander genre waren de producten van Indisch snijwerk. Hoe voornaam is toch altijd de 'kunst, die dat land oplevert. Afbeeldingen van een Indische kast en een prachtig bewerkte gong toonden dat ten dui delijkste. aan- Barometerstand 753. Neiging; Vooruit OPGAVE VAN: Op liet gebied van Indische volks kunst ook nog een foto van 3 vrouw tjes aan het batikkeu. Wat men voor resultaten bereiken kan met het snij den van ivoor, bewezen eenige foto's van Europeesch ivoor snij werk. Vooral de voorstelling van de satyr, omringd van eenige bachantjes, bleek een kunstwerk. Tot slot toonde de heer Blees nog eenige voorbeelden van kerkelijke volkskunst en wel voornamelijk snij werk, voorstellende de geboorte van Jezus, en eenige kruisbeelden. Na deze korte, doch belangrijke voordracht, was er voor de vele aan wezigen gelegenheid de tentoongestel de producten van volkskunst uit Oos- tenrijk-Hongarije en Tsjecho-Slowakijfl te bezichtigen. Er is een collectie bijeen gebracht die zéér de belangstelling waard is. Prachtige gebreide kanten, kleurige artistieke borduursels, damenblouses,- enfin van alles wat en van alles het beste. De dames hebben hun liart op, kun nen halen. Laten we hopen, dat deze expositie ook een succes mag blijken en dat er van al deze mooie voor* Berlijn, de te. werpen veel verkocht zal worden. Mooi resultaat. De gymnastiekuitvoering der leerlingen van de Rijkskweekschool, Rijksleerschool en Nutskweekschool ten bate van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- cn Vacantie-kolonies heeft opgebracht f 683.22 L. Een nvooi resultaat! Een verbetering. Van gemeentewege is,- tot behoud van het voetpad, langs de Houtvaart van af da PijfalaanZwemschool, bij het begin dei- Pijlslaan een ijzeren hek geplaatst hetwelk alleen toegang geeft voorvvoeIgangers, zoo- dat het verkeer daar voor wagens, karren, enz. buitengesloten is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1