De Kieskring Haarlem. Stadsnieuws. DAMIAATJES WOENSDAG 1 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 14079 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 2 MAART Kamer van Koophandel. Een nieuwe wegverbinding met Den Helder. VAN ONS KANTONGERECHT. Nog eens: de bioscoopcommissie J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: Nauwelijks hebben wij in de Algemee- r.e Jaarvergadering van onzen Kieskring durven zeggen, dat men den personen strijd in onze Staatspartij niet als een be dreiging der eenheid moet aanzien, of ut den Kieskring Haarlem wij vermoedden het niet staat de waarachtige dreiging op: de strijd der richtingen, de scheiding der programs. Het is wel te juister tijd, dat alle orga nisatiemannen van den Haarlemschen Kieskring elkander de hand gegeven heb ben, ook zij, die in heftige polemieken ge wikkeld waren, alweder om persoonlijke uitlatingen, want nu wordt het tijd, om de organisatorische kracht der Haarlem- sche Kamercentrale te toonen, nu het sein tot nieuwe programmatische partij- formatie gegeven is in klaarblijkelijk on geduld, immers, zonder de publicatie van ons eigen concept-program af te wachten. Het stormt. Het stormt ook over Katho liek Nederland, zelfs over de gardegelede ren der Haarlem-Heldersche gewesten. Moeten wij tegen eigen broeders gaan vechten? Niets smaakt bitterder, doch als het moet, zullen de Haarlemsche vetera nen der hechte organisaties ook dien bur geroorlog tegemoet treden met de aloude liefde voor de eeuwenoude zaak, zonder welke liefde wij niets vermogen en welke spoorslag voor ons de waarborg zal zijn, dat ook deze strijd gevoerd zal worden in Christelijken zin, met sparende kracht. Indien het dan Haarlem moet zijn, waar de vaan voor de nieuwe richting ont plooid zal worden, indien dan te Haar lem de bazuin van verzamelen zal gesto ken worden als een roepstem voor allen..,, die Aalberse niet willen, welnu, dan ont brandt onze strijdlust op datzelfde sig naal, dan stellen wij er een eer in de be dreigde veste te mogen verdedigen, dan zegenen wij het oogenblik, dat de Alg, Vergadering haar voorzitter voorloopig nog tot blijven dwong, want, Katholiek Nederland kan gerust zijn, hier zal geen bres geslagen worden, wij zullen op de wallen staan, bewust van Gods genade, dat wij juist het bedreigde punt bezetten mogen. Er zal mannenkracht varen door onze provinciale en locale kiesvereenigin- gen, te zamen vormend de roemruchte Kamercentrale Haarlem, saamgekoppeld en verbonden aan Den Helder, als twee zielen, gloeiend aaneengesmeed. Den Helder heeft zijn vrouwenactie, in Haarlenj-Helder meer dan ergens misplaatst. Haarlem bleef tot heden vrij, doch het schijnt dat de zwaarste bui het langst bleef hangen. Wij wachten af, wat er in onze om streken tegen de R.-K. Staatspartij onder nomen zal worden, doch men moge reeds nu van ons vernemen: wij transigeeren niet. De Roomsche Staatspartij zij één, of anders liever geen! Zij, die heengaan, beseften nimmer de heerlijkheid onzer kloeke partij. Ken ik de Roomsche Staatspartij? Ik heb althans de fractie mogen bewonderen in hare of fervaardige hardnekkigheid gedurende vier moeizame jaren: blijft één, opdat de wereld daaraan de waarheid erkenne! Voorbeeldig inzicht van bovenaf. Ken ik de partij? Meer nog heb ik althans met ontroering mogen kennisnjaken met tal- looze besturen, van Oostburg tot Delfzijl en Kloosterburen, van Kerkrade tot De'n Burg op Texel. Wat een masSale kracht, die Roomsche Staatspartij. Wat al wer kers in God s wijngaard, onbeloond zwoe gend, vol liefde voor de „machtige", de Roomsche partij, handhavend, elk op zijn dorp, de éénheid, puur uit liefde rein pro Deo. Éénheid van onderaf. Als propagandist herdenk ik deze toch ten als de schoonste dagen van mijn le ven. En daarbovenuit stak de Kieskring Haarlem. De meest trouwe, de wonder bare in 1918. De Helderschc broeders volbrachten met ons het ongedachte: drie Katholieken naar de Tweede Kamer; wij formeerden den grondslag van-de moge lijkheid voor een rechts bewind. Van alle Roomsche Kieskringen, van alle lijsten, van alle partijen: Haar lem-Helder het sterkst organisatorisch: negen-en-negentig procent stemden op No. één! Haarlem, d e Kieskring! Wij verloren duizenden kiezers aan Amsterdam, door een grenswijziging, maar de besturen be grepen de eereplicht: inhalen! En door stelselmatige propaganda hoopten zij in 1922 op het stemcijfer van 1918, van har te aan Amsterdam haar winst (ons ver lies) gunnend, omdat daardoor de hoofd stad in staat werd gesteld den tweeden Katholiek (d.i. de tweede Katholieke) te kiezen. Onze Kieskring is nóch egoïstisch, nóch egocentrisch. Het Gooi schrijdt voor onder de be kwame voormannen, merkwaardig kloeke voorzitters vooral, het Gooi groeit in kracht en katholiek Gooi kent een ijze ren saamhoorigheid. Amstelland levert jongere krachten naast veteranen, die het veld niet rui men. Bestond er mogelijk een oogenblik gevaar voor botsingen, de liefde der jonge Amstellandsche strijders is ons een open baring geweest; vóór alles de Katholieke zaak! Daar ligt een toekomst. De Haarlemmermeer, de trouwe Meer.,, in dit epitheton ornans is zijn eer besloten. Koppig desnoods, morrend hier en daar? Maar trouw aan de Roomsche vanen als geen gewest of streek. De Meer baarde in 1918 het wonder méér stemmen op de Katholieke lijst te hebben uitgebrachf dan er Katholiek^ Meerbewoners zijn, De omstreken van Haarlem? En Haar lem? De grens-uitbreiding bracht een ver warrend element in de stemming van het Roomsche volk van Bloemendaal. Heem stede hield zich beter. Is het niet te verge ven, immers te begrijpen? Wie zal het onze Bloemendalers kwalijk nemen? Ik althans niet, die toevallig „de dupe van de historie" ben. Maar als men daaruit concludeert, dat onze lijst door de Bloe- mendaalsche Katholieken verlaten zal wordenheeft de linkerzijde eenige hoop gekoesterd? De vergissing is dan minstens even groot. Haarlem doet goed. Vuurvast door ja- renlangen strijd. Gelouterd door voortdu rende wisseling van zegepraal en neder laag, maar altijd tezield met dezelfde werklust en hang aan de Roomsche zaak, een voorbeeld onder de steden van Ne derland op het stuk van Roomsche actie. Rest: Kennemerlandl Beter dan ooit. Velsen, volkomen genezen van roode experimenten. Beverwijk onder den on verschrokken ouderling, wien9 bezieling ééns Pastoors naar den Haag afvaardigde. Tot den laatsten man en de laatste vrouw: Wijk aan Zee. De verwarring te IJmuiden behoort tot het verleden. Daar is weer zoon yoorbeeld. Een jonge candidaat- notaris, die het roer te pakken heeft en zeevaartkunst vertoont op moeilijken bo dem. De oude partij, altijd jong. Met vcdle zeilen stevent de actie daar vooruit. Mogen wij vertrouwen hebben in den Kieskring Haarlem? Voelt men de schoon heid niet aan van de samenwerking al dezer strijders, jong of oud, bezield door hetzelfde verlangen om het erfdeel der vaderen te handhaven, te omstrijden, te vergrooten en verrijken en aan onze kin deren ongerept na te laten. Nog davert dr. Schaepman's leuze over Haarlem's Room sche kiezerscorps van Aalsmeer tot de Wijk: Vindicamus hereditatem patrum nostrorum! Ja, dat men de Roomsche Staatspartij bespringe, wij zijn bereid, ge reed en in staat om het erfdeel onzer va deren te verdedigen. Mr. BOMANS, Voorzitter der Kamercentrale Haarlem. Sociëteit „Sint Bavo". Esperanto, 8 uur. Coöp. Haarl. Groen ten veiling, 6 uur. Bestuur Spoor en Tram, 8 uur. Prop. club, 8 uur. Leerbewerkers, 7.30 uur. Eerbied in Godshuite, 8 uur. Waaggebouw. Tentoonstelling door „Kunst zij ons doel". Gebouw Protestantenbond. Haarlem's Palestrinakoor. B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorin, van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. Ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorin, van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Bisschopprlijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uilgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. DE RICHTING IN DE POLITIEK. (Ingezonden.) De bezadigde woorden van den Voorzitter onzer Kiesvereeniging, den lieer Michielsea, nopen mij tot een kort antwoord. Noodtoestanden maken noodmaat regelen noodzakelijk. Noodtoestanden heerschen er in ons land op financieel, economisch en politiek gebied. De financicele vooruitzichten voor Staats- en Gemeentekassen zijn erbar melijk. De finauciëele draagkracht der be lastingbetalers is onrustbarend ver minderd. De industrie zit beklemd tussclien buitemlandsche concurrentie en 't bin- nenlandsche dwangbuis. Op politiek gebied kraakt 't overal. Ving en krachtig moet worden in gegrepen, wil het niet te laat zijn. W,at den te bewandelen weg betreft, zoo heel onorganisatorisch zal hij blij ken niet te zijn, al is hij niet de nor male. In dit verband verwijs ik naar de „Kroniek van de Week" van „De Nieuwe Eeuw" d.d. 25 Februari j.l. We lezen daar o. a.: ,',Wij hebben dit alles te over wegen, nu er in orize Katholieke partij van alle kanten menschen op staan, die ontevreden zijn met de gevolgde politiek. Wij mogen die lie den niet den mond stoppen met den dooddoener: „ge zijt Katholiek dus moet ge ook stemmen voor de Katholieke partij, al acht ge hare politiek verkeerd". Dan behalen we misschien wel politiek gewin, maar zeker storten we onzekerheid en twijfel in vele Katholieke harten; en die prijs is véél en véél te iduur voor hetgeen er mede gekocht wordt. „Wanneer wij als echte Christe nen willen handelen, wanneer wij onze ééne Katholieke partij onge rept willen handhaven, moeten we zinnen op middelen, om hen die het met de gevolgde politiek niet eens zijn en niet tot een andere overtuiging kunnen worden ge bracht, volledige gelegenheid te ver schaffen om hun afwijkende inzich ten binnen het kader onzer partij en ook van onze Kamerfractie tot volledige uitdrukking te brengen. En daarbij moet men zich zelfs niet blind staren op theoretische mo gelijkheden, om dit langs den gewo nen organisatorischcn weg te doen doch integendeel trachten de mid delen te vinden, die hen er toe kunnen bewegen hun streven te brengen binnen bet organisatorisch verband. Het groote middel daartoe lijkt ons nog altijd een ingrijpende wijziging van het stemrecht in onze Kiezersorganisatie, zóó dat alle nu ances van eenige be te eken is tot uit drukking komen op de candidaten- lijst. Dit is een urgente kwestie, waarvan de regeling nog vóór de verkiezingen wensclielijk is, zoo-als wel blijkt uit de overal opkomende en toenemende ontevredenheid, die nu ook zooals te voorzien was onzie Katholieke vrouwen begint aan te tasten. De ontevredenheid beperkt zich ook niet meer tot de ICiczersorganisatie, maar begint zich al meer en meer te richten tegen de regoeringspolitiek." Ten slotte verzoek ik den heer Mi chielsea mijn artikel nog eens kalm óver te lezen en zich dan af te vra gen, of hij in aanmerking genomen hetgeen er broeit in den lande de strekking niet heeft misverstaan. VAN CRANENBURGH. I)o Kamer van Koophandel vergaderde Ddusdiaigaivomd onder presidium van dien iheer W. G. H. Jacobs. Afwezig waren de heer,en v. -d. Boogaard, Heems en Pastoor. Bij de ingekomen! stukken werd medege deeld, dia't van den directeur van het post kantoor een verzoek was ingekomen medie te dieeJen of er bezwaar lis de opensteltag van -die bijkantoren! te beperken tot iVz uur per dag en dan die uren te bepalen van 912 en 16% uur. Naar aanleiding daarvan had de voor- aïiter namens bet Bureau der Kamer ge antwoord, dat een dergelijke 'beperking van deuren van openstelling niet wenscfliehjk wondit geacht. Vain idle Kamer van Enschedé was een -verzoek ingekomen om adhaesiie te 'betui gen -aam baar adires aan die Tweodie Kamer, belreffienlde dien wet©! ijken arbeidstijd of om zelfstandig te dezer zake te a'diressee- ren. De Kamer besloot de gevraagde adba®sse te betuigen. Ter sprake Ikwam oolk de nieuwe dienst regeling voor de zomermaanden van de spoorwegen, voornamelijk wat betreft den ilaatetien trein uit Amsterdam u-aar Haar lem. De aandaoh t werd er op gevestigd, dia't deze juist 'de aansluiting laat missen uit bet verdere deel van o-ns land. B.w. uit bet Zuaidian. Besloten werd zicb telegrafisch tot den Minister van Waterstaat -te wen den, om daarin te voorzien. Een brief met een nadere niteenizetting zal volgen. Hierna word de vergadering gesloten. Derde uitvoering van de Geheimen der Mis. Deze derde u'iWoeniog, de vorige woon den wij niet bij, opende ons nieuwe izddhitspunten omtrent bet 'talend als com ponist des beeren Jo-s de Klerk. De muziek 'tocb, dlie de Klerk componeerde, imponeert door reünie en devotie. Voor de uitvoeren den brengt ze, vooral wat de 'ligging der sopraan-partij betreft, wel moeailijklhedien. do>cb geen tie groote moeilijikiliedcn mede, om goed' uitgevoerd te kunnen worden, 't Speet ons dan ook inderdaad voor den componist dat èm door de primitieve op- s'teffi.ng van zijn koor en bet minder juist intonoeren der sopranen menig glanspunt zijner oomposilidc verbleekte. Wol constateerden wij een klankrijken bastoon en imood fimbre dor tenoren van hot zangkoor Te Doum -Laudiamus, dioóh over bet algemeen bad de Klerk's imvziók béter uitvoering verdiend. Hef „Saaotus" klonk ©venwel beel mooi, 'alsmede de met mooi gedulid voorgedragen solo dn het „Credo". Zeer veel betoben wij, hoewel dit vol strekt nde't tot onze bevoegdheid' behoort te bcoonclieelien doch voill-ediigbcudlsbalrve me. idiedieeien, genoten van bet „gesproken'" woord alsmede van de uitbeelding van sommige hoofdfiguren. Dat men eventueel bij zulke venhoven voorstellingen zti'dh niet onthouden ikan door applaus zijn goedkeuring te doen blijken was ons een raadsel. De zaal was matig bezet. K. H. KERKHOFF. Bezuiniging bij de Nederl. Spoorwegen. Als bezuinigingsmaatregel zal dn dien' fooip van dit jaar, de voorgestelde draagtijd voor de dienstkleediingst ukken voor hot perso neel wordien verlengd. Kostwinnersvergoeding. De Burgemeester van Haarlem brengt hierbij ter kennis van belanghebbenden, dat van 1 Mirt. af de om,slagen, waarin- besebei- dien, betreffende vergoeding wegens kost winnerschap worden toegezonden -aan bét Departement van Oorlog, niet meer voor zien moeten worden v-an die bijzondere adresaanduiding „Plein no. 28". Het adres moet van 1 Ma-art a.s. af slechts luiden: „Aan Zijne Excellentie dien Minister van Oorlog, te VGravenhage.' Centraal Bloembollen-Comité. De 2de 'bijeenkomst van de Dagetijkjsehe Besturen der drie organisaties had plaats op Dinsdag 21 Februari op het Secreta riaat van Bloembollencultuur. Als naam voor deze bijeenkomsten werd aangenomen Centraal BHoetmbollen-Comité. Van de zijde der Algomeene Vcreeniging werd in bespreking gebracht de vraag of iet gewenscht is, dat omtrent de verhou ding van kooper en verkooper bij de le vering van een partij bloembollen, door eenige ziekte aangetast, nadere bepalingen worden opgenomen dn het Handels-Regle ment voor den Bloembóllenhandel. Deze vraag werd door de vergadering bevestigend beantwoord, omdat hoetwel het H. R. bij levering, die niet aan redelijk gestelde eischen voldoet, deze verhouding reeds vastlegt (terugzend, binnen 8 dagen van de partij door den kooper), het uit de parctijk blijkt dat niet door ieder de leve ring van een zieke partij beschouwd wordt als te zijn een levering, die niet aan rede lijke eischen voldoet. Uitdrukkelijk werd door de vergadering uitgesproken dat door de levering van een zieke partij tussclien kooper en verkoop-er dezelfde verhouding ontstaat als bij een levering, die niet aan de eischen van keur, maat of monster vol doet. Uitzondering hierop is slechts moge lijk, wanneer dit bij den koop uitdrukke lijk is overeengekomen. Teneinde te bereiken, dat de „Invoerbe- williging" voor bloamboilen in Duiitsch- land dit jaar bijv. reeds in Mei wordt be kend gemaakt zullen stappen worden ge daan. In verband met het advies van de Sub commissie uit de Commissie voor de Eco nomische politiek inzake invoerverboden als relorsie-niaatreget, wordt liet juist ge acht thans af te wachten wat het gevolg van dit advies zal 'zijn t.o.v. de beöemmeiiim gen die aan den invoer van bloembollen worden in den weg gelegd. De aangelegenheid van den Boibfloemen- invoer in Engeland wordt besproken, doch een actie daartegen niet noodig en ge wenscht geacht. Dc bollen worden door dit massabroeibedrijf evengoed tot hun be stemming gevoerd, en de afnemers van de Hollaridsche bolbloemen in Engeland kun nen propagandisten zijn voor het gebruik onzer artikelen; de invloed door dit ex portbedrijf op .de afname van droge bollen wordt niet overwegend geacht. Van de aucties van droge bollen ver wacht men evenmin grooten hinder; mis bruiken in dezen handel komen bij de bol len weinig voor. Van gedachten wordt gewisseld over de uitbreiding van de teelt van Darwintulpen en. de nadoelen die daaruit voor het vak eventueel zouden kunnen voortvloeien. („Wkbld. v. Bl.C.") Maandag vergaderde te Schoorl onder voorzitterschap van den heer F. Scher mer, Voorzitter van de V.V.V. voor Schoorl, de vertegenwoordigers van de gemeenten langs de duinstreek vanaf Helder-öastricum, teneinde plannen te beramen voor wegverbetering: Castricum- Helder. Na eenige besprekingen bleek men al gemeen van gevoelen te rijn, dat deze weg voor de betrokken gemeenten en het provinciaal verkeer van groot belang ie. zoodat besloten werd met bekwamen spoed aan het werk te gaan om de noodigo plannen op te maken en sub- sidiën bij Rijk en Provincie aan te vragen. Door den Burgemeester van Öastricum werd opgemerkt dat reeds een in alle deelen uitgewerkt plan bestaat voor wegverbetering Castricum—Bergen en het in de bedoeling ligt van het gemeente bestuur van Öastricum om binnenkort aan to kloppen tot medewerking van de heide andere betrokken gomeonten (Eg- mondbinnen en Borgen N.H.). Hij achtte echter do uitvoering van hot plan Cas tricumHelder urgent en meende dat het provinciaal belang daardoor grooter zou wprden, zool at de kans op subsidie groote rzoll worden. Hij merkie echter op, dat het niet in de bedoeling ligt van B. en W. van öastricum om het plan öastricum—Bergen, dat gereed is, te laten liggen, totdat de plannen Öas tricumHelder rijn uitgewerkt, maar meende dat het mogelijk is om het on derdeel ÖastricumBergen zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Tot uitvoerend bestuur, dat steeds in verbinding zal blijven mot de overige gemeentebesturen werden gekozen: P. H. L. J. Lommen, Burgemeester van Öastricum, voorzitter A. G. A. Verste- gen, Wethouder van Helder en A. J. Peeck, Burgemeester van Schoorl, leden. Algemeen werd verlangd, dat het be stuur spoedig stappen zal doen tot ver wezenlijking van het plan en 't meende dat het cup den weg der provinciën ligt de wegverbetering tot stand te brengen met subsidie van gemeenten en polder besturen. Niet-geijkte gewichten. De apotheker J. E. moest hedenmorgen terecht staan, beschuldigd een aantal gewichten niet te hebben doen ijken. Bekl. vertelde, dat alle gewichten ge ijkt waren. De politie i3 echter niet bevoegd, apothekersgewichten te contro leeren,- aldus bekl., want valt er op het ijkmerk een of andere chemische stof, bijv. kwik, dan bijt deze het merk uit, waardoor dit van het gewicht ver dwijnt. Daarom moeten deskundigen met een microscoop de gewichten onderzoeken. De kantonrechter merkte op, dat toch de indruk van het merk achterblijft, doch bekl. ontkende dit. Verder meende mr. Dol Baere, dat het toch wel toe vallig was, dat op de gewichten wel andere letters intact gebleven en zeer duidelijk zichtbaar zijn, terwijl juist op alle de letter Z, welke het ijkmerk was, er niet op voorkomt. Bekl. bleef evenwol- bij zijn bewering, dat de gewichten goijkt waren, waarom de kantonrechter besliste, dat de ijk meester gehoord zal worden en de zaak tot de volgende week uitgesteld werd. Geen waterleiding. Juffrouw J. W. G., te Haarlemmer- liede, had een haar toebehoorende wo ning niet aangesloten bij de waterleiding, weshalve zij .zich thans voor dit feit moest verantwoorden. Zij beweerde niet geweten te hebben, dat aansluiting bij verordening ver plichtend was gesteld. De ambtenaar van het O. M. merkte echter op, dat zij verscheidene malen gewaarschuwd was, doch gezegd had: „Ik denk er niet aan. Ik ben het niet van plan". De juffrouw wille dus de woning niet aan laten sluiten en de ambtenaar vroeg daarom f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Concerten. Het concertbureau Vernout deelt ons mede, dat gedurende de maand Maart on derstaande concerten te Haarlem zullen worden gegeven: 2 Mrt. Haarl. Palestrinakoor. Geb. v. <1. Protestantenbond. 3 Mrt. Grkes t vereenigGn g IC. E. S. Solis tenconcert Mia PeltenburgHen drik Aiuiritessen, Sohonwburg Jausweg. 5 Mrt. Weliadïgheids-inatinée ten. bate van Hongerend Rusland, Schouw burg Jansweg. 8 Mrt. Kunstavond Moeton-Krjikker-Bys- ter. Groote zaal, Gem. Concertge bouw. 9 Mrt. A li anil e m en t sa vond Dr. de Koos. Soliste Judith Bok or, Schouw burg Jailsweg. 11 Mrt. Leerlingenconciert Mevr. R. Schön- berg, KI. zaal Gem. Concertge bouw. 16 Mrt. Kiavieravond Coba Kleber, KI. zaal Gem. Concertgebouw. 29 Mrt. Kaïmermuziekavonid Toonkunst. Solist Jacques Thibaud. Stads schouwburg. 31 Mrt. Wteldadigheidsuitv. Joh. Steen- man. Gem. Concertgebouw. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Mevr. Boesman, Kleine Houtstraat 52, armband; K. Mer- tens, Zomervaart 12c, boeken; H. Moots, Morinnesteeg 17, boek; H. Bijster, Gen. Jouberstraat 68, boorden; H. v. Wester hoven, Oranjeboomstraat 85, bril in étui; B. v. Tricht, Joh. de Breukstraat 23, man telceintuur en medaille; H, Keppel, Weverstraat 2, dasspeld; G. Kraak, Nic. Beetsstr. 7, Haarl.liede, wollen das; v. d. Veldt,- Rollandspad 35, Overveen, étui met schrijfbehoeften; B. H. Gort, Dubbelebuurt 10, autolantaarn; J. Koers, Bakkerstraat 36rd., portemonnaie; P. A. Bleumink, de Clercqstraat 93, portemonnaie en rozen krans; S. Top, Teylerhofjestraat 1, ,paar- dedeken; W. Roodenburg, Santpoorter straat 9, kinderschortje en kinderkousjes; Bierens de Haan, Paviljoenslaan 3, Lips- sleutel; De Graaf, Coornhertstraat 14; taschje met kerkboekje; W, Roet, A. L. Dyserinckstraat 11, bruin wollen kinder handschoen; C. Henneman, Gen. Joubcrt- straat 70, grijze dameshandschoen; Ver- brugge, 2e Zuid Polderstraat 27, R.-K. kerkboek; M. Schouten, Spaarndammer- weg 10b, hondje (bruin met zwart); Ken nel Fauna, Parklaan 119, hondje (bruin), gebracht door D. Schouten, Lange Poifl- laan 18e; Kat, (zwart), gebracht door M. "Pauw, Ripperdastraat 12. J. John, Lombard^teeg 6, bril; N. Spie lings, van Marumstraat 24rooid, bankbil jet; G. Alofs, ~01ycaustrasat 13, ceintuur (roodbruin)J. Otsen, L. Wijngaardstraat 2, ceintuur (groen-rood)H. Serné, Tem- peiiersStraat 28rood, d'anuesportemonnaie en ringetje; H. P. van Beek, Kleine Hout straat 105, heerenportemonnaie; W. Prins, Emostraat 3, kiindlerpoi temonmaie; W. v. d. Plicht, Hnrmen jams weg 76, 'heerenporte- mo-nn-aie en sleuteltje', I- Zwitser, Ridder straat 26, ring met tipssleutels; G. Zon neveld', Damilaten-straat 10, rozenkrans; R. Veggel, Sohoterstraat 21, sjaal; G. Griek, Harmenjansatraat 62, damesschoen; F. de Vries, Lridseheslraat 34, slang van een fietspomp; v. d. Broek, Zuid Brouwerstr. 39, damestasch en portemonnaie; 1 Brug man, Dubbelebuurt 76, leden taschje met portemonnaie; L. A. Duyt-s, Terhaarstraat 19, zakmes; J. BoeiudWn, Deidischeplein 45, bruine daoieshaml'schoen; J. J. W. Boe- rigter, Hodfmanstraat 14, 'herdershond; D. van Gasteren, Jan Stqenstraat 84, brui ne hcerenhmildsclioep- De heer Nuyens laat niet af en koml nog eens terug op het antwoord dat ik gaf op zijn meening over de bioscoop» commissie. Voor het laatst wil ik het ge val nog eens hier ter plaatse behandelen, omdat 't, zooals ik reeds vroeger zeide, hier een aangelegenheid van great belang geldt. Ik laat weer het stuk van den heer Nuyens in zijn geheel voorafgaan en zal het door middel van enkele nootjes com- mentarieeren. De heer Nuyens schrijft: Met genoegen las ik de aanteekeningen, die de Damiaatjes-schrijver maakte bij mijn ingezonden stuk, maar toch kan ik niet geheel instemmen met zijn meening. Als de filnf-commissie haar oordeel zoa moeten vellen volgens de ideeën van dezen schrijver, kon de keuring gerust afgeschaft worden. (1) Immers, Damiaatjes zou willen, dat alleen d i e films goedgekeurd werden, die kennelijk voor hinderen bestemd zijn. Dit is een onmogelijkheid! Ik vraag op nieuw: „Voor welke kinderen?" Voor kinderen van 6 of van 16 jaar. (2) Als ik zoo nu en dan eens op cea matiné ga kijken, zie ik wel ouders, die hummels van 5 of 6 jaar hebben meege bracht! Moeten wij nu voor zulke „per sonen beneden de 16 jaar" films gaan keuren? (3) Volgens de instructie van dca burgemeester, moeten wij ook rekening houden met de belangen der bioscoop ondernemers. (4) Moeten wij nu bij elke keuring -ons ernstig afvragen of de ver toonde film geschikt is, om voor peuters van 6 jaar vertoond te worden? Dat is tocb te mal om los te loopen! Ik kan hier alleen herhalen wat ik reeds zei: De ouders zelf moeten zoo ver standig zijn, om kinderen beneden de 12 jaar geheel uit de bioscoop te houdenl (5) Of zij moeten alleen zulke matiée's bezoeken, waarop een speciaal kinder program wordt vertoond, zooals dat ia de meeste theaters in de vacantie-tijdcn geschiedt. (6) De commissie zelf kan alleen als haar meening te kennen geven, of een film toelaatbaar is voor personen bene den de 16 jaar. Damiaatjes haalt een be paling aan uit de politie-verordening, waarin zou staan, dat geen film goedge keurd mag worden, die niet speciaal voor kinderen is bestemd. Zulk een bepaling is mij niet bekend. Ook de secretaris van de film-commissie, de heer Ed. A, v, Bilderbeek, verzekerde mij, dat deze be paling niet bestaat. Damiaatjes zal dus een nuttig werk doen, als hij uit de politie-verordening bedoelde bepaling woo^elijk overschrijft en publiceert. Doet hij dit, dan geef ik mij graag ge wonnen (7) maar dan zal ook de bios coop-commissie haar arbeid geheel moe ten wijzigen (8) Van den beginne at heeft de commissie steeds gekeurd vol gens het reglement, haar door den burge meester gegeven en onze Burgervader heeft nog nooit te kennen gegeven, dat deze manier van werken naar zijn oordeel verkeerd is. Dat sommige ouders wel eens teleurge steld worden, als zij met hun kroost da bioscoop bezoeken, betreur ik oprecht, maar nogmaals: Wat doen peuters van 6 of 7 jaar in een theater? Laat ze toch spelen of wandelen. (9) Bovendien, de dagbladen gaan in deze ook niet vrij uit. Menigmaal las ik een zeer gunstig verslag over films, die ik ook voor personen „boven de 16 jaar" tamelijk laat ik zeggen opwindend vond. En op zulke critiek gaat het uit gaand publiek toch ook af. Vooral de z.g. cow-boy-films, die a la „Elmo ce machtige" en dergelijke, worden door de film-commissie wel niet afgekeurd, maar toch ook in geen geval aanbevolen. (10) De hoofdzaak van het debat blijft ech ten keurt de film-commissie er maar op Barometerstand 753. Neiging: Vooruit, OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in dien morgen van 1 Maart 1922. Hoogste barometerstand 765.6 m.M. te Zürich. Laagste barometerstand 730.6 m.M. Ie Thorshavn. Verwachting van den avond van 1 tot dien avond van 2 Maart 1922: Matige tot krachtige Zuidoostelijke lot Zuidwestelijke wind. Zwaarbewolkt of be trokken met tijdelijk!© opklaring. Regen» buien. Dezelfde temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1