OPPERPRIESTER OF till-CKf INGEZONDEN, fg&Tmam i nt-T^blé$tgtf -f]B.rt -Be s m et ti it§ ►I Jubilea. De Grenswijziging. Verkoopingen. Burgerlijke Stand. UIT SEN 0ÜTREK. HiLLEGOM. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. IJMUIDEN. VELSEROORD. VOORHOUT. VELSEN. HEEMSTEDE. CASTRICUM, Telegrammen van onzen draadloozen dienst. «MSTER9AMS0HE BEURS. SPORT EN SPEL. Biljartbond Haarlem en Omstreken. VOETBAL De Vastenavond-Wedstrijd In (foor dan inhoud dezar rubriek «tatt ét Redactie zloh afei aansprakelijk. VRAËENByS. VERSCHENEN Pater VAM DER SANDENO.P miBöRHÜ A. VERNÜUT - MQLSMÏ 10 OrkesJvereerJging K.E.S. - Haarlem. Directeur: L. H. DELACHAUX Schouwburg Jansweg - Vrijdag 3 Maart - 8 uur B4T SOLISTEN-CONCERT MIA PELTEN BURG, Sopraan H. ANDRIESSEN, Piano. Programma bevat liederen tan Oiepenbroek, H. Andriessea, Ouparc, Bizit, is voor LEI DEM ea QfêSTREKEPi het aangewezen Dagblad voor Advertentiën VRIAG PROEFEXEMPLAAR# 1m, of kan zij, ,,met d« naad op het hart getuigen, dat tij den haar voorge schreven pucht doet? Elf dan zeg ik op feet laatste gedeelte der Traag volmondig: Mocht Damiaatjes echter hiermee nog stiet instemmen, dan zal hij de film-com missie zeker zeer verplichten met op te geven welke films hij zelf heeft gezien (niet van hooren zeggen) die naar zijn oordeel ten onrechte door de commissie Zijn goedgekeurd. Dan valt er verder te redeneeren. (11) Met beleefden dank, enz. Tot zoover de inzender. (1) En indien dan ook de bioscopen zouden worden gesloten voor personen beneden de 16 jaar (voor mijn part beneden de 21 jaar of geheel gesloten) dan zou er heel wat zielenvergif minder in de wereld zijn. De heele polemiek bewijst wel zeer sterk dat een indijken van het kwaad door keuring, zelfs keuring door een commissie bestaande uit goedwillende mannen, het kwaad niet keert. (2) Die onmogelijkheid zal ieder vol strekt niet beamen. Wel zou practisch het gevolg zijn, dat de kinderen 's avonds niet meer in de Bioscoop kwamen en er waarschijnlijk 's middags echte kinderma- tinée's werden gegeven. En dat gebeurt nu niet. (3( De geachte inzender heeft het maar altijd over kinderen van 5 of 6 jaar. Daar gaat het in hoofdzaak niet om, wel over den gevaarlijken leeftijd van 12 tot 16 jaar en misschien nog ouder; maar over dezen laatsten leeftijd heeft de commis sie tot heden nog niets te zeggen. (4) Dit argument versterkt toch heusch de positie van den inzender niet.' Uit het verband zou blijken, dat de Commissie bij het keuren rekening moest houden met de finantieele belangen van de Bioscoop ondernemers. Maar dat meent inzender toch hoop ik niet. Ik kan me voorstellen, dat de bedoeling van die woorden is, te zorgen, dat de zaak geregeld marcheert, dai de ondernemers geen finantieele scha de hebben door minder medewerking van de commissie, dat dus de leden der Com missie zooveel mogelijk zorgen, dat de films op tijd gekeurd worden en in alles medewerken, wat gedaan kan worden om geen stagnatie in het bedrijf te brengen, maar dit alles toch buiten de keu- xing zelf. Dat ware al te dwaas en deze meening zal niemand voor zijn ver antwoording nemen, (5) Deze ouderkwestie werd reeds in bet vorige stukje besproken. (6) Ook wij kijken in de vacantie wei eens in de theaters, maar van speciale kinderprograms merken we niet veel, een heel enkele keer uitgezonderd. Over het algemeen draaien de theaters ook in de vacantie dezelfde films van de avond voorstellingen. (7) Art. 6 der A. P. V. luidt als volgt: Ieder, aan wien bij deze verordening be voegdheld is gegeven tot het verleenen van vergunning, kan daaraan voorwaar den verbinden in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid. Art. 115bis der A. P. V. luidt: „Met boe- je van ten hoogste 25 wordt gestraft de ondernemer eener bioscoop-inrichting, die tot het bijwonen eener Voorstelling toe gang verleent of doet verleenen aan kin deren beneden den leeftijd van 16 jaren. Onder nader door hem te stellen voor waarden kan door den Burgemeester ont heffing van deze bepaling worden ver leend." Zooals inzender weten kan, heeft de burgemeester zijn macht in dezen gedele geerd aan de bioscoop-commissie. I#het door hem gekeurde reglement, waaraan de commissie zich te houden heeft en on der welke voorwaarden de burgemeester zijn macht, hem door de A. P. V. verleend, aan de commissie afdraagt, luidt art. 4 als volgt: „De taak der Commissie is den burge meester te adviseeren, in hoeverre de films te Haarlem, te vertoonen in inrich tingen voor het publiek bestemd, al of niet geschikt zijn voor kinderen be neden den leeftijd van 16 jaren." Dit luidt iets anders, ik geef het toe, dan het door mij uit het hoofd geciteerde, maar waar het op aankomt is, dat de commissie moet beoordeelen of de film geschikt is en het meerendee! der commissieleden beoordeelt niet of een film geschikt is, maar of die toelaat baar is. Dat is mijn grief en ook de re den, dat vele door de commissie goedge keurde films door mij ongeschikt worden Verklaard voor kinderen. In dezen durf ik gerust een beroep op het oordeel van het publiek te doen. Heeft trouwens ook een raadslid jk meen mevr. Willekes Macdonald zich niet in 'n raadszitting in dezen geest uit gelaten? (8) Deze zaak laten we aan het oordeel der commissie zelf over. (9) Wie zegt inzender, dat we hier ouders op het oog hadden met kinderen van 6 jaar op hun schoot, neen, die wa ren heusch wat ouder en mochten voor ;een familiefeestje b.v. eens een middag naar de bioscoop. Goed willende ouders dus, die willen steunen op het oordeel van de commissie. De geachte inzender tracht de verantwoordelijkheid van de commis- •ie af te schuiven op de ouders, maar dat faat niet. De commissie is een gemeente- jke instelling ter voorlichting van de ouders. (10) In 't algemeen durf ik te zeggen, dat de redactie der N. H. Crt. vrij uitgaat. (11) Dat laatste achten we vrijwel nut teloos. Ik geloof niet, inzender van de onjuistheid een door hem of andere commissieleden genomen beslissing te kunnen overtuigen. Uit de heele polemiek moge echter blijken, dat ik het met het standpunt van de commissie in 't alge meen niet eens ben. Ik laat verder gaarne het opperste oordeel aan het publiek zelf. Jk stel het deze vraag: acht gij alle films door de Haarlemsche bioscoop-commissie .toelaatbaar geacht voor personen bene den 16 jaar, acht gij die ook geschikt voor die personen? Onder veile Wijken van batamgstólLing ticrdtuciliit de heer J. G. Samibewg Sieden den dag, «lat hij 25 jaar werkzaam was aan hei boofdimag'azijn der Ned. Spoorwegen. Eveneens herdacht onder vble blijken, Van belang"? telling de heer A. Tappee he den den dag, waarop hij vóór 25 ja-ar als madhiime-ijank wenk er aain de Genlirale Werkplaats -der H. IJ. S. M. in dienst trad. DE HAARLEMSCHE HANZE. De Bondsvergadering van de Diioc. "R. K. Iffiddtenstandsvereeniging in het bisdom fJanmkim zal worden gehouden1 op 21 Juni. Aangehouden. Hier ter «lede is aangehouden die koop- naam van H. alhier verdacht van verduiste ring vam 1600 ten- nodeele van de de fir ma Remand te Delft. s- Hedenmiddag vergaderde de Commissie uit de burgerij voor de grengwijdzging ten tweede male, in het Stadhuis. Na in gehei me zitting de vraag besproken te hebben of de verdere behandeling openbaar zou zijn, werdlen te twee uur de deuren ge opend en werd de pers toegelaten. In ons voigend nummer zullen wij dus verslag geven van liet gesprokene. Uitstag der vetting van" huizen en erven gehouden "ten overstaan van notaris Ra- teülband op Maandag 27 Februari 1922, des avonds 7 u-ur in- het Algemeen Verkoopiio- ikaat te Haarlem aan die 'Nieuwe Gffladhl. No. 1. De vil'la genaamd „Coamelia-Ca- tharina" mot tuin en toosch Iggemte in den Aerderahont, gem-eenite Bloemend-aal, aan de ZamdtvoorlsdheJaan no. 53 en 55, 26100, M. J. Meyer. Nos. 2i. Drie huizen en erven 'te Heem-stede tin de Geweerstraat; n-o. 2 2090, S. iH. J. Caron, no. 3 2060 G. W. de Jonig~q.q„ no. 43025 W. Stapper. HaarL Palestrinakoor. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de uitvoering van het Haarlem's Palestrimakoor op Donderdagavond 2 Mfet. a.s. 's avonds It uur in het gebouw van den Protestantenbond. Ned. R.-K. Bond van Technici, Aid. Haarlem en Omstreken. Vrijdag 3 Maart a.s, zal den Weleerw. Heer Kap. Wennen voor bovengenoem de afd'eeling een lezing houden over „Spi ritisme", des avond te acht uur in het ge bouw ,3t Bavo". Atle R.K. zoowel theore tische las praktisch-Sl technikers worden uitgeuoodigd deze zeer interessante lezing bij te wonen. Het bestuur verwacht u in grooten getale, ook uit de o-mslreken. Het secretariaat is met kigang van heden ge vestigd Rozenstraat 63. Blindenzorg. De veneendging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en Koloniën, af deeling Haarlem en omstreken hield) ^na re jaa.rlijksclie algemeen-O vergadering op Maandag 27 Februari in de „Nijverheid". Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat 86 blinden door de vereenig-iog gesteund werden; 7 nieuwe blinden meld den rich aan om steun. Het aantal dona teurs bleef vrijwel gelijk. Het is echter noodig dat dit aantal girooter wordt, daar uit het verslag van den penningmeester bleek, dat veel geld noodig is. Wij hopen voor deze vereenóging, dat .nog velen zich als donateur zulen opgeven^ opdat zij haar nuttig werk kan voortzetten. Brandje. In de fabriek van de firma Sabelis en Oo. aan de Anthoniestraat is giste ren brand ontstaan in dat gedeelte, waar de glas-oteerij gevestigd is, doordat de vlam in een pan met lak sloeg; welke op een brandend gaecamfoor stond. Door een werkman is het brandje met zand, dat steeds in de nabijheid gereed staat, gebluscht. Benige brandschade ontstond. De brandweer was met de 9taf aan wezig, doch behoefde geen dienst te doen. Verduistering. Door den winkelier P. in de Zijlstraat is aangifte gedaan, dat zijn loopknecht met een bedrag van ruim/ f 90 verdwe nen is. Voor Rusland. Op de uitvoering van „Jacob van Len- nep" zijn Dinsdagavond ten bate van hon gerend Rusland eenige kleinigheden, als serpentines, mutsen, s.d. verkocht. Het batig saldo van dien verkoop bedraagt f 62. Ben collecte bij „Oremer" bracht -f 13.06 op. W oonwagenwee. Tot groote vreugde der omwonenden is aan de Ter Spijtlaan een groote schoon maak gehouden. Door de gemeentereini- ging is gisteren het vuil bij karrenvrach ten weggehaald, terwijl mede eenige orde is gesteld op de plaatsing dor wagens. Afdoende verbetering echter wordt slechts door verwijdering der wagens aangebracht. Na ons stukje van Zaterdag begrijpt ieder, dat het ons verheugt, dat eenige verbetering in den toestand daar ter plaatse is gebracht. Ondertrouwd: 1 Maart. A. H. Martens en M. J. de Vries. T. P. Tarlupin en C. A. Salice. A. Wijkhuisen en A. de Raadt, P. J. Gelaudie en A. Verwaljen. A. Suweijn en C. J. Wijnkamp. H. v. d. Pligt en A. M. den Held. M. Tanis en J. S. Borgo. Getrouwd: 1 Maart. H. Zuiderduijn en F. H. Beek. Geboren: 27 Februari, z. van G. P. BlankwaterKolkman. 28 Februari, d. van E. v. KleefPhilippi. Overleden: 28 Februari. J. M. Scheer, 58 j., Leldschevaart. J. A. Wielart v. d. Brugge, 78 j., Korte Hofstraat. Duo Busch. Gisteravond tratd in die zaal van den heer Van Dril op het duo Busch met een rijk afwisselend program ma. De talrijke aanwezigen hebben een avond gehad van dolte pret. Gezonde hu mor en fijne geestigheid kenmerkt het op treden van de* heer en mevr. Busch. De goede per oeft het optreden van dit Duo gerot.;:J en zij heeft niet tc veel gezegd. Zang en Vriendschap. Deze -muziek- vereeniging gaf gisteravond in ha) tel Sis termans eeii keurig concert, onder de be kwame leiding van den heer H. Pielage te Haarlem, 't Programma was goed ver zorgd en rijk aan afwisseling. Een avond van kunstgenot. B.K. Onderwijs. De heer J. J. -H Brnschke, onderwijzer aan de R.K. Jon gensschool alhier (hoofd de heer E. A. Janssen) is met ingang van 1 Mei benoemd tot onderwijzer aan de R.K. M.U.L.O. te Leiden, (hoofd de heer Snijders). De heer Brnschke wordt uitsluitend beiast met de vakken Wis- en Natuurkunde. Annexatie Haarlem. Heden zijn bh enkele c an didaat stelling gekozen ver klaard tot leden van de Commissie uit de ingezetenen als bedoeld in art. 131 der Gemeentewet, aan welke Commissie zal worden voorgelegd een door de Gedepu teerde Staten van deze provincie opge maakt ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeente Haarlem, Vel- sen, Bloemendaal, Heemstede alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoude en tot opheffing der gemeenten Schoten en Spaarndam, de heeren: J. Gravemaker, lib.; J. van der Laarse, lib.; G. Luijt, A.-R-l C. A. Nelis; P. G. van Seggeien; W. Vel- terop, allen R.-K. en E. H. Weimar, S. D. A. P. Het Belgische marineschip „Zinnia", dat het politietoezicht bij de visscherij op de Noordzee uitoefent, is Zaterdag, voor een bezoek van eenige dagen, de haven van IJmuiden binnengelopoen. Donderdag 2. Maart a.s. komt in het Pa- Ironaatsgebouw „St. Fid-eiis" alhier, de R. K. Middenistendsverejen-iging Velsen en Omstreken, af-deeling van de Hanze", in jaarvergadering bijeen. Voethal. De ontmoeting te Warmond tusschen S.BJ0. I van hier en 8.M.C. I en II gecombineerd van Warmond, ein digde met 21 in 't voordeel van eerst genoemde. Loonsverlaging. De directie der pa pierfabriek heeft aan de organisaties be richt gezonden dat de loonen met 10 pro cent zuilen worden verlaagd. De organisa ties zullen hierover dezer dagen vergade ren. Kermemer Kegelbond. In de gehou den jaarvergadering van den Kennemer Kegelbond, welke slecht bezocht was werden de jaarverslagen door secretaris en penningmeester uitgebracht.. De laatste kon een batig saldo van f 30,21 vermel den. De aftredend^) bestuursleden werden herkozen. Tot 2e secretaris werd gekozen de heer G. Heykoop te IJmuiden. Tot af gevaardigde naar de vergadering van den Ned. Kegelbond werd benoemd de heer R. H. P. Fischer te Velsen. Het voorstel tot conjtributieverboogiug werd goedgekeurd. Burgerl. Stand. Geboren: dochter van T. KraaiyerRoodema. zoon van E. Filarskide Boer, dochter van J. M. Duivesteinv. d. Bosch. dochter van A. M. van NesteRuigrok v. d. Werve. zoon van C. Meyer"Schipper. zoon v. C. C. VerhoogMastenbroe?-., Overleden: M. M. Westerveld, 78 jaar. wed. van L. Verschoor. E. A. Themann, 78 jaar, wedn. van G. Hendriks. H. Zegwaard, 1 jaar. A. Vons, 56 jaar, vr. van H. Schoen. taak van naar eigen bevolking, deze te coosoflidcerai. Daar de meded&e;- Hng is voorgelegd aan het Parlement,, heeft zij een grootere beteekenis dan een verklaring. De „Manoh. Guardin" zegt dat een hoopvolle en nuttige stap voorwaarts is gedaan, om tegemoet te komen» aan de Egyptische verlangens en dat een basis wordt gehoden, waarop een oplossing kan worden gevonden. Lord AJlenby heeft de rol van een good staatsman gespeeld. Hij heeft zijn ge laat naar de Egyptenaren gewend en, wat belangrijker is, hij heeft hun ver trouwen in hem weten te behouden. DUITSCHtLAND (BETAALT. BERLIJN, 1 Maart. De Dufecihe regee- riög heeft aan de Commislte ivan Hetwtel meegedeeld, dat op 27 Ftebr. de 5de star ring van 31 tni'IiKoeni te goud heeft plaat s Te Amsterdam in gestaagd voor het examen nuttige hflndWieriken mej. L. G. M. Zwinikets. alhier. Aangifte is gedaan van het vermissen van verschillende zilveren en andere voor worpen uit een tijdelijk onbewoond per ceel aan den Heeren weg alhier. Terug te bekomen bij W. Roose- boom Glipperweg 91 B, een klein geel- harig smaushondje; H. Amoldns, Eiken laan 61, een rekenhoekjp ;i Bureau v. po litie, Boekenrodestraat 9, een portemon- naie mot inhoud. Gasbedrijf. De tijdel. fitter aan het gasbedrijf alhier, A. H. Boudewijn, is be noemd tot le fitter aan de gemeente-gas fabriek te Steenbergen. Sport. Zondag speelde C.S.V. I tegen Helder II te Den Helder en wist daar een gelijk spel te spelen. C.S.V. II «peelde op eigen terrein tegen Go-Ah and van Alkmaar en won door mooi spel met 20. A.s. Zondag zullen te verband met het 40-urig gebed geen wedstrijden worden gehouden. DE DUITSCHE BELASTING- POLITIEK. BERLIJN. 1 Maart. Gemeld wordt, dat der ijkskansslier, dr. Wirtz, mor gen te Berlijn zal terugkeerem. Hij zal besprekingen voeren inzake de be lastingkwestie en over de gedwongen eleening. De „Lok. Anz." meldt, dat ook de Duitsche Volkspartij aan de beraadslagingen zal deelnemen. DE STATEN VAN EGYPTE. LONDEN, 1 Maart. De houding van de Britsche regeering ten opzichte van Egypte werd gisteravond in het Lagerhuis uiteengezet door Lord Craw ford, die de verklaring voorlas over de politiek welke de regeering zich thans voorstelt te volgen. Hij wees er op, dat er tot nu hoe geen Egyp tische regeering bestond, die zoo ver bon gaan, een verbond te sluiten met de Engels cher egeering of in staat was, waarborgen te verstrekken. De Britsche regeering heeft besloten te handelen overeenkomstig de verkla ring. Zooals reeds gemeld, is het essen- tieele punt uit de verklaring, dat het proiectariaat over Egypte wordt op geheven en dat Egypte vrij is, haar eigen nationale instellingen te verzor gen, welke met de verlangeins der bevolking overeenkomen. Markies Crewe, de leider der op positie in het Lagerhuis, juichte de verklaring zeer toe en was van mee ning, dat het land bevredigd zou zijn door deze goede vooruitzichten voor een gelukkige oplossing der Egypti sche moeilijkheden. In hun commentaar toon:n de bla den van heden, dat de meen'mg van Crewe over het algemeen in Enge land gedeeld wordt. De „Times" zegt: Het belangrijk ste punt van de geheele verklaring is de aankondiging van de opheffing van het protectoraat van Egypte. Egypte verlangt formeele onafhan kelijkheid en eouvereinjteit. Het is de Dc Beurs opende heden flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87%; 6% Indië 95%. Culturen. Koloniale Bank 123%; In dische Bank 98; Vorstenlanden 160%; H. V. A. 353%. Industrieele waardien. Insulin de olie 6%. O bewaarden. Koninklijke 417; Con sols 146; Orion 31%. Tabakken. Deü Mij. 262; Besoeki 67; Rotterdam Deli 28%; Seoembak 371. Rubberls. Amsterdam Rubber 87; De- Bataria 60; Nederl. Rubber 60; Rott. Ta- pnaocli 19%. Scheepvaart waarden. Hoffl. Aan. Lijn 154; Hol. Boot 61; Kon. Ho81. Lloyd 24; Japa.nlija 106Pakketvaart 96; Scheepvaart Unie 105%; Marine 16%. Anierikaanischie waarden. Hide and Leather 72; Steel 99; Smelting 49%; Ana conda 102; Cigar 722; Atchison Topefaa 102; Voting Rails 23; Denver Southern Pacific 91%; Union Pacific 142%, Klasse B. KOiRENfilEURS—ONDHR ONS. Gisteravond haid onder veler belangstel ling in de ..Rorenibeurs'' bovengenoemde onlinoeting plaats. De Sctboitenaneii hebben rich kranig geweerd en| wisten zelfs te een dier partijen dte tihuiscteb een zware ne derlaag toe te brengen. Dit geschiedde door den. matador van O. O. „Korenbeurs" maaikite te totaal 459, te gen 427 voor „Ondier Ons". Desoen uatSIag brengt S. C. vaster oip dfe eerste plaats. EEN GELIJK SPEL (2-2). De wedstrijd te Brussel tusschen het Nederlandsche Zwaluwen-elftal en de Belgische „Roede Duivels" is ge ëindigd in een. gelijk spel. De Belgen Radden. de volgende opstelling: De Bie, doel; Swaertenbrtoeckx en Ver- bieeck, achter; Cnudde, Vandevelde 'en Vandenhoute, midden; .Van Hegge, Larnoe, Braire, Hendrickx en Michel voor. JDe Zwaljrwcn kwamen als volgt uit: Aengenent (Haarlem) doel; Van Haar ren (Wilhelmina) en Lietzen (Blauw wit) achter; Grobbe (Spartaan), Huls man (Feijenoord) en Scliafer (H.B.S.) midden; Broekman (Ajax), Blinkhof (Stormvogels), Pijl (Feijenoord), Ver- metten (H.B.S.) en Petit (N.A.C) voor. De wind deed veel afbreuk aan het spel en ofschoon de Hollanders hef eerst den wind meehadden, waren de Belgen toch tijdens de eerste helft sterker, al slaagden ze er niet in, een doelpunt te maken. Na een half uur kwam de Hollandsche ploeg er beter in en B linkhof opende de score mejt een schitterend schot (0—1). De Belg Michel moet dan het veld verlaten en Petit maakt op zijn eentje de twee de goal (0—2). In de tweede speelhelft waren de Belgen weer gecompleteerd en weder geregeld in de meerderheid. Larnoe maakte het eerste t'egonpunt (1—2) en na een half uur had Hen drickx den stand gelijk gemaakt. Meb 22 lcwam het einde van den wed strijd, die zich niet boven middel matig peil wist te verheffen. Van Aen- egenent zegt de „N. Rott. Ot," om. dat hij niet sleqhit heeft gespeeld, maar dat aan zijn techniek nog veel ont breekt vooral zijn wegwerken wordt zeer zwak genoemd. KUNSTVERLOTING TEN BATE VAN HONGERLIJDEND RUSLAND. Woensdag j Maart wordt er in den Kunsthandel F. h. Smit, Groote Hout straat 69, een tentoonstelling geopend van de prijzen die het Algemeen Comité tot steun aan de hongerenden in Sovjet- Rusland bijeen heeft gebracht. Deze prij zen werden grootendeels afgestaan door Nederlandsche kunstenaars en verzame laars. Er zijn over de 300 kunstwerken, w.o. een ets van Rembrandt, werken van Van Gogh, Mauve, Toorop, Isaac Israëls, Mendes, da Costa en andere meesiers en tal van Kunstnijverheidsvoorwerpen. Welwillend stelde de Kunsthandel Smit zijn zalen hiervoor beschikbaar. De ten toonstelling zal 14 dagen kosteloos open zijn. Uit naam van de heeren P. Alma en W. Steenhoff, die zich zoo beijveren voor de goede zaak, doet ondergeteekende een beroep op alle Haarlemmers, deze ten toonstelling te gaan zien en een lot of meer loten te nemen, 0.50) een klein offer, waardoor een wereldramp gelenigd kan worden. Er zijn 300 prijzen. In April zal de uit slag van de trekking in de voornaamste dagbladen pers annonce worden bekend vernietigen sde bacteriën verkoudheid, influenza, angina, jrcodvenk enz., in rnönd en {keel en beschermen gemaakt; voorts wordt bij ieder loten- depot de trekkingslijst ter inzage gesteld- MARIE C. VAN ZEGGELEN. HONGEREND RUSEAND. Het Sub. Gom. Haarlem «teelt mate: Eieni aamital persooen wéér namen ©en goeden,1 klaïïk hebben in Haarlem en daar buiten, woixMider «te dJames Kooïtwyven- Aste, Haitma-Mulier, Boel-ScliRiten, C. Wig- geiu (A'dfem) .Fpenisel Wegener, Koopman ien' de heer IDetadhause hebben een mood programma samengesteld', uit te voeren op 'Zaïterdiaig 5 Maart da dien Schouwburg Jansweg, die ons voor dat deel geheel be langloos word! afgestaan. Eten amidiere da tum was eenmaal niet 'beschikbaar en, de ti'jid van voorbereiidliing «ins hetel Ikort. Todh moet die izaal aoo mogelijk geheel udivor- ikoöht zijn. Weülke dames en heeren stellen zich 'beschikbaar om ons met 'den ikaartien- verkoop te helpen? 'Hoe meeraer zich aian- meldieni, 'hoe mdnider bezwaarlijk hot voor dedler op zdchaelf wordt. Heit HaaPlemscbie publiek hoeft getoond warm te voelen voor de ellende die er 4n Rusland geleden wordit. Haarlem to van ons coimtaté die der de stad dn 'lederfeinid, komt dadelijk na Rotterdam en i® in vertiouding tot het aan. tel in/woners guller geweest dan de groote steden. Dat moet zoo blijven! De dames en boenen kunnen ®idh ooi toegangskaarten wenden "lot het concert bureau Vermout, Warmoesstraait, dat wel zoo vriendelijk iwdi zijn ooicih met ide uit gifte te belasten'. Programmma'is iter inzage worden den verlkOopers meegegeven. Inlichtingen geven desgewemsebt gaarne Mievr. Frcmel-Wegener, Koopman „de Dlis. iteV', Aerdtemhout, S. Baikbuijzen van den Brink, secretaresse, Sub. Gom. Haarlem, Priosenboiiwerk 44. Vr. Ik ben aangeslagen naar een in komen van 1890, Rijksinkomsten, Ver dedigingsbelasting en gemeente-inkom sten, totaal 158.09. Is die aanslag nu juist? Ik ben ongehuwd. Antw. Die aanslag is juist. Vr. Ik heb een vrouw getrouwd met 7 kinderen en heb in het jaar 1904 een testament laten maken: „Wie het langst leeft alles". Hebben nu de kinderen nog recht op iets, als vvij een van beiden ko men te overlijden? Of is dat testament niet meer van kracht? Antw. De kinderen hebben recht op hun legitieme portie. In dit geval dus al leen wanneer hun moeder komt te over lijden- Wendt u voor verdere inlichtingen tot een notaris. Vr. Ik heb een mahoniehouten tafel waarin een blauwe plek is getrokken, vermoedelijk door een yarme theepot, Zoudt u mij ook een middel kunnen zeg gen, om die te verwijderen? Antw. Wendt u hiervoor tot een meu belmaker. Vr. 1. Hoeveel belasting moet een gejin, bestaande uit man, vrouw en drie jeugdige kinderen in Schoten betalen van een jaarinkomen van 2534? (Rijk, hoofd, omslag, personeele ,enz.) 2. Iemand is de huur opgezegd. De huurcomm. heeft opzegging vernietigd en reeds tweemaal de huur met een half jaar verlengd. Tot hoelang kan de huurcom- missie dien huur blijven verlengen? Antw. In Schoten zal ten bate Van de gemeente vermoedelijk worden geheven 100 procent op de Rijksinkomstenbelas ting, plus 3% procent voor de gemeente lijke belasting. De aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud zal vermoedelijk zijn 600 voor ongehuwden, 800 voor ge huwden en 50 voor elk kind beneden 18 jaar. In uw geval zal u dus moeten beta len aan Rijksinkomslenbelasting 71.71; aan gemeentelijke belasting 125.96. Per soneele belasting kunnen we niet voor u berekenen, omdat uw geval een speciaal geval is, dat moet worden geschat. Wendt u daarom tot den ontvanger. 2. De huurcommissie kan zoo dikwijls zij dat noodig oordeelt den huur verlen- gen. Vr. Mijn dochtertje, bijna 15 jaar, wil onderwijzeres worden. Is in' of bij Haar lem daar gelegenheid voor? Antw. Een opleiding tot R.-K. onder wijzeres bestaat in Haarlem niet. Er is er eene te Bergen bij Alkmaar, bij de Zusters Urselinen. Andere opleidingen zijn er in Haarlem wel. U kunt die desgewenscht te onzen kantore komen nazien. Vr. 1. Wanneer heeft de Stille Om gang plaats in Amsterdam? 2. Hoe laat begint de Stille Omgang. Antw, 1. 19 Maart; 2. Na middernacht. Vr. 1. Ik ben ingedeeld bij de Mili tie 3de ploeg infanterie 1922. Wanneer lAoet die opkomen en waar komt die te liggen? 2. Kan men ook aanvragen voor vrijstelling van militie of uitstel tot het volgend jaar? Tot wien moet ik mij wen den en wat is het adres? Antw. De derde ploeg komt op in November. Bij welk regiment bent u inge deeld? 2. Dergelijke wenschen moeten ge richt worden tot den Minister van Oor log. door met toepasselijke titelplaat. Een weerlegging van den aanval door Ds. De Pree te Alkmaar op den inhoud der conferenties voor niet-KathoIieken door de Eerw. Paters Dominicanen te Alkmaar gehouden. Voor ieder belangstellende rijk aan interesse. Afgehaald aan ons Bureau 10 cl., franco per post 12 ct. Ondergeteekende wenscht té ontvangen exempt. „OPPERPRIESTER OF ANTI-CHRIST Naam Plaats Adres Vr. Tot wien moet men zich wenden om aan de Centrale Werkplaats als hoor der te worden geplaatst? Antw. Schriftelijk bij den chef der Centrale Werkplaats. Vr. Wat kan de oorzaak zijn, dat een mijner kippen al twee dagen niet kan loopen en staan? Zij ziet er echter goed uit en eet «n drinkt gewoon. In het nacht hok heb ik stroo liggen tegen de koude. Is dat goed? Antw. Penseel de pooten eens per dag met Jodium-tinctuur, als u geen zichtbare andere oorzaak opmerkt als wonden of iets van dien aard. Zoodra vervelling In treedt, ophouden. Voorts zorgen voor krachtig voedsel en voldoende kalkstof- fep. Vr.l Kunt u mij ook inlichtingen ver schaffen over het Technisch bureau va# allerhand boeken? e Antw.i We begrijpen niet goed wat n bedoelt. Vr.; Ik verhuur een woning, waarin electrisch licht is. Nu was hèt veertje stuk waar men het licht mee uit en op doen kan. Ik heb enkel van de woning gesproken met 't verhuren. Moet ik dat betalen of de huurder? Antw.: Kleine reparaties zijn voor rekening van den huurder; groote, die dienen voor 't onderhoud van 't huis, voor rekening van den verhuurder. Deze repa ratie is dus voor uw rekening, Vr.: Wij wonen in een nieuw huis en hebben daar veel last van pissebedden, Weet u een middel daartegen? Antw.: Een uitstekend middel mout zijn borax met suiker mengen en strooien op de plaatsen waar de ongewensebte gasten loopen of te voorschijn komen. Vraag: Moet men, als men eei reisje naar België gaat maken, ncj passen en visums hebben? Antw.Wel passen, maar deze be hoeven niet meer geviseerd te worden. Vraag: Als men een inkomen heeft van f2700, geen kinderen, en men wil ia Schoten gaan wonen, hoeveel Rijks-In komsten-, Verdediging".?- en Geineenteia- komstenbelariing moet men betalen en hoeveel wordt voor noodzakelijk levens onderhoud afgetrokken? Antw.: Dat is alles nog niet bekend. Vermoedelijk echter zal van de gemeente 100 pOt. op de Bijksinkomstenbelastinj# worden geheven, plus 3V2 pOt., verder zal waarschijnlijk worden afgerrokken voor noodzakelijk levensonderhoud f600 voor ongehuwde en f800 voor gehuwde, plus f 50 voor elk kind -beneden 18 jaan U zoudt in dat goval moeten betalen aan Bijks-Inkomrienbela.ting f81.65, Ge meentebelasting f 165.15, Verdedigius- belasting f 11.25. Vr. Waar moet ik mij vervoegen om aan 't werk komen, bij de werkver schaffing door de gemeente? Ik bon zandschipper, kan ik mijn schuit er bii gebruiken? Antw. Wendt u voorloopig tot de Ar beidsbeurs. Vr. Kunt u mij ^opgeven, prijs, titel en uitgever van 1. Boekje voor de ver zorging van Kamerplanten2. Boekje over aanleg en onderhoud van bloemen en groententuintje. Antw. Wendt u tot een boekhande laar. U kunt me't hem de zaak bespre ken. 1 -i Entree voor niet-leden f 1.50 en f 2.50 pl. r. Toegangsbe wijzen dag. van 9—5 uur, bij het Concertbureau A. Vernout, Warmoesstr. 10.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2