De vastenmandementen. BUITENLAND BINNENLAND ZIJN SLACHTOFFER. Tweede Had üaarf £922 Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, herinnert in zijn Vastenman- deinent den onverwachten dood van Z. H. Paus Benedictus XV, die de ka tholieken over de heele wereld in rouw dompelde. Verder wijst Z. D. H. er op, dat de verkiezing van Z. E. Kar dinaal Ratti tot den wettigen opvolger van den overleden Paus, onder den naam van Pius XI met gejubel door de Katholieken is ontvangen. „Hoe heerlijk, B. G, bleek nu weer de .onvergankelijkheid van de Katho lieke Kerk tegenover de verwording en verwarring der wereld. Geen rijk ter wereld wordt -zoo fel bestreden en zoo heftig aangevallen als de Kerk van Christus. Terwijl de machtigste rijken om haar heen in puin storten en verdwijnen, blijft zij, de door Chris tus op de steenrots gebouwde Kerk, voortbestaan met ongebroken kracht is ongerepte eenheid. Toch zijn er helaas katholieken, die zich veeleer schamen voor hun Katholiek geloof, dan dat zij er groot op gaan over tuigd te zijn van de waarheid van den Katholieken godsdienst. Dit is in den regel alleen toe te schrij ven hieraan, dat zij zoo weinig van der, Katholieken godsdienst kennen, om dat hun kennis van de Geloofsleer zoo oppervlakkig is. „Immers hoeveel Katholieken zijn ,-r niet, die, sinds zij als kind de cate chismus verlieten, nooit meer een boek hebben ingezien, om wat meer van den godsdienst en de waarheden des ge- ïoofs te kennen. Het is als achten zij het niet noodzakelijk die geloofskennis bij te houden en te ontwikkelen. Vandaar dan ook dat, worden zij op latcren leeftijd ondervraagd over de waarheden des geloofs, het niet zel den blijkt, dat de beperkte en opper vlakkige kennis der geloofswaarheden, welke zij als kind in den catechismus hadden geleerd, bijna geheel verloren is, zoodat zij ternauwernood de waar heden kennen, welke ieder kennen moet om zalig te kunnen worden. Is er sprake van verkrijgen van kennis op ander gebied, zal iemand zijn ambt, zijn beroep naar behooren blij ven vervullen, dan zegt een ieder, en met recht, dat hij moet werken en studeeren, blijven werken en stu- deeren. Immers doet hij ook dit laat ste niet, dan zal hij zich nooit bekwa men en 11a verloop van tijd zelfs de weinige kennis, welke hij verkregen had, voor een goed deel weer verliezen,. Zoo oordeelt men over het verkrijgen en het ontwikkelen van kennis op wetenschappelijk of ander gebied. Komt er echter sprake van godsdienst kennis, dan schijnen sommige katho lieken te meenen, dat voor deze ken nis de algemeene regel niet geldt en het voldoende is in den catechismus eenigc kennis te hebben opgedaan, om goed Katholiek te zijn en te blijven. En toch is de kennis van God en van de door Hem geopenbaarde waarheid de noodzakelijkste kennis voer den mensch, daar van deze kennis zijn ge luk in dit leven en zijn zaligheid voor alle eeuwigheid afhangt. Immers het eenige doel van ons bestaan is ten slotte geen ander, dan in dit leven God te kennen, te dienen en te beminnen en daardoor onze ziel zalig te maken. En kunnen wij God dienen en bemin nen, wanneer wii Hem niet kennen Daarom bidt de H. Augustinus Heer, geef dat ik U kenne, opdat ik U be- minne. Hoe beter wij God kennen, kennen Zijne liefde en barmhartigheid des te meer zullen wij Hem beminnen en des te trouwer dienen. Gelooven toch bestaat niet in het alleen maar kennen van de waarheden des geloofs, maar veeleer in het van de geloofs waarheden doordrongen zijn, zoodat deze de richtsnoer worde van ons le ven. Wij moeten leven uit het geloof, dat wil zeggen, wij moeten van de waar heden des geloofs zoo overtuigd en doordrongen zijn, dat deze al ons doen en laten, geheei ons leven beheerscher. In de bergrede zegt de Goddelijke Zaligmaker„niet ieder, die tot Mij zegt Heer, Heer, zal binnengaan in het rijk der hemelen, maar wie den wil mijns Vaders volbrengt, die in de hemelen is, hij zal binnen gaan in het rijk der hemelen." Met andere woor den niet hij, die Mij Heer noemt, maar hij, die Mij als Heer erkent door FEUILLETON „Ik zal u daaromtrent inlichten. Hij heeft in de eerste plaats het recht u te dwingen, weder plaats te nemen aan den huiselijken haard. Daar ge niet uit vrijen wil wenscht te komen, kan hij desnoods gebruik maken van de machtige hand der wet." „Laat hij dat maar proberen zei dc jonge vrouw met de diepste min achting. „De markies zal dat niet doen. Hij zou gelukkig geweest zijn, als hij u uit vrijen wil had zien terugkeeren, maar hij wenscht u niet met geweld bij zich te houden, als een gevangene." „Daar doet hij wel aan want hij zou me bij de voeten naar 't kasteel heb ben moeten sleepen, en ik zou er in stukken en in brokken aangekomen zijn.", „O," zeide de zaakgelastigde dood bedaard, „twee flinke veldwachters knappen zoo iets op, maar laat ons zijn teven aan aen dienst van God te wijden, zal binnengaan in het rijk der hemelen." Z. D. H. de Bisschop van Roermond spoort de geloovigen aan tot t veel vuldig, godvruchtig en waardig ont vangen van het H. Sacrament des Al taars en zegt dan o. m. Wij mogen ook niet vergeten B. G. dat het H. Sacrament des te meer vrucht in onze ziel zal dragen, hoe grooter het geloof, het vertrouwwen en de liefde is, waarmede wij het ont vangen. Het zij daarom onze grootste zorg bij het naderen tot de H. Tafel, dat geloof te verlevendigen dat ver trouwen te versterken die liefde te vermeerderen. Wanneer wij vast geloovend in de aanbiddelijke tegenwoordigheid van Jezus in het H. Sacrament, overtuigd zijn van de hooge waarde der Eucha ristie, dan zullen wij ook niet nalaten dikwijls te gaan neerknielen voor het tabernakel, om de hulde te brengen aan Jezus van onze aanbidding en onze liefde., om Hem in kinderlijken een voud onze belangen en de belangen der onzen aan te bevelen en zijn goddelij- ken zegen te vragen voor al ons doen en laten. En bij die audiënties welke de groote Koning ons verleent, verge ten" wij ook niet te bidden voor het heil van kerk en staat en voor alle geestelijk en wereldlijke gezagvoer ders. Mane nobiscum Dornine Heer blijf bij ons, zoo baden de discipelen van Emmaus. Dit zij ook onze bede Heer, blijf bij ons leef en werk met ons en maak dat wij met U leven en werken in en door uwe Eucharistie. Want de stormen eener goddelocze en bedorven wereld loeien aldoor rondom ons en drijven de donkere wolken van onge loof en zedenbederf samen boven on ze hoofden, om aan ons oog 't boven- aardsche te ontrukken. Blijve Uwe Eucharistie voor ons he licht in de duisternis, opdat wij den hemel nooit uit 't oog verliezen. Trek Gij ons steeds naar uw tabernakel, en help ons U daar te aanbidden, te loven, te prijzen als den redder onzer zielen. Z.D.H. ÊMgr.'A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch, behandelt in zijn Vastenmandemcnt de Christelijke op voeding der kinderen, daartoe gedrongen door de bedroevende en angstwekkende, alom te constateeren verruwing, verontchristelijking en ver- ontzedelijking der jeugd. De opvoeding, zegt Z. D. H., is en moet zijn een stelselmatige inwerking op het kind, ter harmonische ontwik keling van zijn lichamelijke en gees telijke vermogens, met het doel, het in staat te stellen, zelfstandig en met goed gevolg, zijn levensdoel voor de ze aarde en voor de eeuwigheid na te streven en te bereiken.. God heeft voornamelijk aan huis gezin, school en Kerk, en wel in on derlinge hechte samenwerking, de lichamelijke, godsdienstige en ver standelijke opvoeding toevertrouwd, met den plicht, dat ouders, onderwij zers en priesters, doch vooral het huisgezin, alles en allen zoo zouden bewaken, besturen, inrichten en rege len, dat die opvoeding slage en het kind leere zelfstandig dit aardsche bestaan zoo te verheffen, dat het zich het eeuwig leven verwerve. Aan huisgezin, school en Kerk moet in onze tijden noodzakelijk worden toegevoegd de R. K. Jeugdorgani satie, die tot onmiddellijk doel heeft aan de schoolvrije en vooral aan de rijpere R. K. jeugd, in-haar beslissend overgangstijdperk tot de zelfstan digheid der volwassenen, het bewaren en" het voltooien harer katholieke opvoeding te helpen verzekeren. Ter wille onzer dierbare kinderen waarschuwt de Bisschop tegen de ergerlijke buitensporigheden, waartoe de ongeloovige lichamelijkeopvoeding, in naam van hygiëne en sportvermaak, de ouders tracht te verleiden. Die moderne lichamelijke opvoeding en sportbeoefening:1 met hare naakt- cultuur en sportexcessen, belooft naast lichamelijke kracht en schoonheid, geestelijke ontwikkeling en karakter vorming Bedriegt u niet. Men spot niet met God. Reeds faalde de negentiende eeuw in hare belofte, dat haar van God vervreemde eenzijdige verstandsont wikkeling karaktervorming zou bren gen. daarover verder niet spreken. De mar kies heeft afschuw van geweld. Wat hij echter niet kan toestaan, is dat zijn kind. Christene werd nog bleeker. Haar geheele lichaam trilde. „Het kind, dat zijn naam draagt. Hij kan niet toestaan, dat dit kind ver van hem opgevoed worde door een moeder die niets bezit, die aan alle mo gelijke gevaren onderworpen zal zijn." Christine fronste de wenkbrauwen. Wat bedoelt ge daarmede mijnheer. Wat zijn die gevaren „Nu, dat is nog al eenvoudig, eene vrouw alleen, jong, schoon Christine werd rood van drift. „Gij beleedigt mij, mijnheervertrek!" De man stond op zonder zich eenigs- zins te haasten. De barones snelde naar hare dochter toe„Kind houd u be daard." De jonge vrouw schreide van woede. „Maar bemerkt ge dan niet, moeder, dat die man mij opzettelijk beleedigt?" Dokter Bernau was, bleek van woede op den afgevaardigde van den markies toegegaan. „Mijnheer ge zijt een ellendeling." „En waaronj dat" «qtwoordde de Het falen in haar beloften, is reeds en zal ook de vloek zijn der huidige moderne lichaartifcdultuuur Hare beschamende uitkomsten zijn al overal zichtbaar 1 Onze H. Vader Pius XI schreef niet ten onrechte, als Aartsbisschop van Milaan „De moderne lichame lijke opvoeding toont een verbijste rende overeenkomst met het deca- ,'dente Romeinsche heidendom." Of roemt zij ook thans niet op haar moor dende wedrennen en verontzedelij- kende bokspartijen Zij vormt en zal niet anders vormen dan verfijnde dier-menschen. Laat u dan niet bedriegen. Neen, de uitstalling der schoone of forsche naaktheid bedwingt in sportveld, zwemkom en jeugdbal den bedorven oogenlust des harten niet Het schrille fluitje van den scheids rechter is niet voldoende om onvoor waardelijke eerbiediging van het wet telijk gezag te leeren, evenmin als de grauwe tent of de grove kiel van den padvinder hem studielust en ont hechting aan weelde en gelddorst zullen bezorgen. De karakter-bedervende vergoeding van den sportheld leert hem geen nederigheidzij beschut hem niet eens tegen den verderfeüjken invloed zijner ongeloovige sportmakkers Begrijpt dan, gij, R- K. opvoeders en R. K. Sportverenigingen, begrijpt allen, vóór het te Iaat is, dat gij, ge leid door uw gezond verstand en uw beschermend geloof, krachtig en on verwijld, in eigen boezem, in verzet moet komen tegen die brutale en jammerlijke ontaarding. Ten slotte vraagt Z. D. H. reeds thans de bijzondere gebeden der ge loovigen, opdat ons dierbaar Vader landvoor de onschatbare weldaad van n Christelijk ministerie moge bewaard blijven. Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, waarschuwt o.m. tegen 't gevaar en het verderf, dat in het lezen van slechte lectuur ligt verscholen. Na ouders en oversten er op te hebben gewezen, dat door onbeteugel de lectuur in 't algemeen, de geest der kinderen geheel in beslag wordt genomen en ongeschikt gemaakt voor ernstigen arbeid, vervolgt Z. D. H. „Ouders en oversten, gij hebt ook goed toe te zien, welke lectuur, U en de uwen onder de oogen gebracht wordt. Heeft de ervaring U niet doen inzien, welk een machtigen invloed lectuur uitoefent op het kinderhart en hoe het denken en handelen van volwassenen zich regelt naar wat hun dagelijksch in hun lijforgaan of anders geschriften wordt opgedischt Uit uw dagelijksche lectuur kunnen wij af leiden, welke ideeën en beginselen Gij zijt toegedaan, welke uwe levensop vatting en uwe levenswijze zijn. Is dit wel te verwonderen Dagelijks dringt uw dagblad uw huis binnen, op geregelde tijden keeren de tijdschriften terug, onder verschillen den vorm worden dezelfde zaken her haaldelijk aan uwe aandacht voorge steld. Gelijk de waterdroppel den steen uitholt door er dikwijls op te vallen, zoo zal ook uw geest langzamerhand beïnvloed en overheerschtworden door geregeld gelezen bladen en geschriften, hij zal de aanhoudend gepredikte leer in zich opnemen en daarnaar zijn levensovertuiging regelen. Heeft goede lectuur eene uitwerking ten goede, is gezonde, katholieke lec tuur binnen bepaalde grenzen, aanbe velenswaardig en bevorderlijk aan uw godsdienstig leven en werken, tegen slechte lectuur kunnen wij G nooit ernstig genoeg waarschuwen, omdat zij is de leerschool van ongeloot en zedeloosheid Wie pek aanraakt, zegt de H. Geest, wordt er mede besmet." Na de conferentie te Boulogne- ander zonder van de minste ontroering blijk te geven. „Omdat ik de vrees van den markies in woorden breng „Hij koestert een vrees, waarover men niet tegenover de markiezin d Arbois spreekt." De man fronste zelfs niet de wenk brauwen. Christine en de moeder hadden van dit kort gesprek niets ge hoord. De jonge vrouw snikte nog steeds zenuwachtig. De man keerde zich om. „Ja, wilt ge dan, dat ik wegga Nog enkel woorden ;§Smijn zending is nog niet geheel afgeloopen." „Zeg dan snel, wat ge nog te zeggen hebt." De heer Lantin was naar 't venster getreden, en keek bedaard naar bui ten, tot de bui voorbij zou zijn. Christi ne zag hem staan „Is die man nu nog niet weg Zal hij dan niet gaan De dokter ging naar hem toe „Is dit alles wat ge ons te zeggen hebt, mijnheer XV. MOEDER EN ZOON. De heer Lantin had weder kalm plaats genomen, alsof er niets^was ge- beurd. Hij snuffelde opnieuw in zijn portefeuille en haalde er het papier uit, waarvan hij reeds iets afgelezen had. „Wij zeiden dus," ging hij voort, „dat mijnheer de markies d'Arbois, persoonlijk willende waken over het kind, dat zijn naam draagt, en waar aan hij zeer gehecht is. „Zeer gehecht.." zei Christine op bitteren toon. „Hij kan 't niet uit staan, het arme kind." De man ging voort„Mijnheer de markies wenscht dus dat de opvoeding van zij'n zoon, jonker d'Arbois, vol tooid zal worden op het kasteel en eischt, dat zijn zoon er oogenblikkeiijk teruggebracht wordt, al dan niet of vergezeld van zijne moeder. Hij zou echter wel zoo gaarne zien, dat defmoe- der meekwam." Christine had den zaakgelastigde laten spreken, zonder hem In de rede te vallen, hoewel haar geheele lichaam trilde van verontwaardiging. Toen hij geëindigd had, vroeg zij„En als ik weiger Als Ik weiger mij mijn zoon te laten ontnemen, want 't is mijn zoon en niet die van Iemand anders weiKRt* ^prjjsLUenoqt. De toestand in Ierland. GEM. BÜITENL BERICHTEN.. zich tot de rechtbank wenden." „Zou hij dat durven Of hij dat durven zal, waarom niét En de zaak zal niet lang duren. De wet moet uitspraak doen ten voor- deele van den markies." „Maar is hij dan niet bang vroeg Christine. 1$ „Mijnheer d'Arbois is voor niets bang. Hij is algemeen bekend als een geacht man en van niemand heeft hij niets hoegenaamd te vreezen," antwoordde de heer Lantin. Hij keek Christine vlak In het ge laat en voegde er aan toe„Alle be schuldigingen zullen langs hem heen- glijden, als regendruppels langs de schaal van een schildpad." De jonge vrouw was niet lang mees- teresse over zichzelve. Ze sprong op, alsof een adder haar gestoken had. Terugkeeren bij dien man „Ik weet niet, wat hij u gedaan heeft," sprak de moeder. „Ik weet niet, wat er tusschen u beiden is voor gevallen, maar mijnheer brengt u uit zijn naam woorden van vrede en verzoening, bijna verontschuldigin- gen." De dokter,liet er nog op.volgen: OPVOEDING TOT SOCIAAL WEZEN. „Dat zou inderdaad de verstandigst» partij zijn." Christine glimlachte bitter, ,,'t li dus op die wijze," prevelde zij, „dat ge mij verdedigt „Wij geven u slechts een raad," zei de barones. „Om naar dien man terug te kee ren „Als ge niet van Mark wilt schei den." „Maar ge weet niet, wie die man is, wat hij gedaan heeft.. Hij is 't dik Paul vermoord heeftziedaar het ge heim, dat ik niet wilde zeggen, maat idaar men er mij toe dwingt.." De barones en de dokter waren op gesprongen. De heer Lantin bleef volmaakt ba daard. „Hij Paul gedood hebben," zeide de dokter met een schorre stem. „De-J Markies d'Arbois „Ja, mijn echtgenoot. Het Is af schuwelijk, niet waar Hij heeft 't mij zelf bekend. Bebgrijpt ge thani waarom ik hem niet wil terug zien, waarom ik niet wil, dat mijn 20on door hem worde opgevoed 27 Poincaré naar Londen? Gemeld is, dat Poincaré een tegenbe zoek aan Londen zal brengen, vóór de conferentie van Genua. Reuter seint nu uit Parijs: Opgemerkt dient te worden, dat geen enkele schikking in dien geest genomen is; het stadium waarin de on derhandelingen nu zijn, rechtvaardigt op het oogenblik geen enkele bijeenkomst van de beide premiers. Zeker is echter, dat indien Lloyd "73* George een onderhoud met Poincaré wenscht te hebben, hetzij over het tech nisch programma van de conerentie wan neer de groote lijnen zullen vaststaan, hetzij over het Fransch-Engelsch verdrag wanneer de onderhandelingen definitie ven vorm zullen hebben aangenomen. Poincaré gaarne aan de uitnoodiging van Lloyd George gehoor zal geven. De voorbereiding van Genuaj De reeks bijeenkomsten en conferenties ter voorbereiding van de conferentie van Genua werd gisteren voortgezet met de ontmoeting van Poincaré met den nieu wen Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken Schanzer, die zoo juist uit Washington is teruggekeerd. Maar de ze conferentie zal geen beslissend karak ter kunnen dragen, daar Schanzer, alvo rens voeling te hebben genomen met den nieuwen Italiaanschen premier, de nieu we politiek van Italië niet kan vastleg gen. Toch merkt men op, dat Schanzer tijdens de conferentie te Washington zich weinig tegemoetkomend toonde tegenover de Fransche delegatie. Waarschijnlijk zal hij een lastige wederpartij blijken in de conferentie der drie ministers van buiten- landsche zaken, welke ter bespfeking van de Turksch-Grieksclie kwestie bijeen zal komen onmiddellijk na de conferentie der geallieerde ministers van financiën. Ver klaard wordt, dat, indien Poincaré naar Londen moet gaan, dit pas zal geschic- den na de conferentie der drie ministers van buiteniandsche zaken. Maar men voegt cr bij, dat de reis heeiemaai niet noodig zou kunnen zijn voor de confe rentie van Genua; Lloyd George staat er niet op, zoodat Poincaré alleen uit be leefdheid een tegenbezoek zal brengen. De Fransche deskundigen houden voor bereidende bijeenkomsten voor hun ver trek naar Londen en bestudeeren in het bijzonder plannen om te komen tot een stabilisatie der wisselkoersen door inter nationale finanlieele samenwerking, met name door finantieele hulp vooral ook van de neutrale landen aan de finantieel zwakke landen door middel van groote credieten. De Duitsche pers over Boulogne. Men heeft hier uit de geschiedenis der der drie laatste jaren geleerd en beoor deelt de internationale politiek niet meer zoo naief ais in de dagen van den vrede van Versailles, de conferentie Van Spa en het ultimatum van Londen. Slechts Lloyd George oefent op het Duitsche volk en ook op de Duitsche pers een zekere be- toovering uit, en slechts daardoor is het le verklaren, dat men na de conferentie Van Cannes hier al weer hoop koesterde, al trachtte men die achter een slecht ge speeld scepticisme te verbergen. De gis teren ingekomen berichten over de resul taten van Boulogne, die hier reeds in een deel van de avondbladen gecommenteerd werden, zijn hier als een bom ingeslagen, en algemeen is de verwondering over dezen, zooals men meent, nieuwen verras senden ommekeer- van Lloyd George, die naar Duitsche meening de conferentie van Genua voor Duitschiand volkomen waar- rfefoos maakt. Het resultaat van Bou logne is thans van zuiver negatieven aard. „Geen vastomlijnd program voor de red ding van Europa is opgesteld; slechts re serves heeft Poincaré bedacht en Lloyd George aangenomen", merkt spijtig het voornaamste Stinnes-orgaan, de „D. Allg. Ztg." op, en evenzoo klaagt het „Berl. TagebL": „Dat in Genua over de schade vergoeding niet gesproken zou worden, hebben wij reeds in Cannes geweten. Het communiqué roert dit punt echter eenigs- zins voorzichtig aan want het zegt slechts dat men aan de rechten der geallieerden op schadevergoeding geen afbreuk mag doen. Niemand heeft dit principieele recht der geallieerden bestreden, en dc strijd gaat slechts over de grenzen van deze rechten en om de mogelijkheid van betaling. Het spreekt vanzelf, dat de geheele con ferentie van Giemia o-p het o ogenblik haar oorspronkelijke foetteekemis, en wellicht alle heieekenós heeft verloren, imcfeen men be sloten heeft de schadcaergwdintiqu'aestic ulit te schakelen, want het is riet mogelijk over den rccdis veel besproken economi- 'Scben herbouw van Europa te spreken, in dien niet over de Duitsche schadevergoe ding gesproken mag worden. Voor Duafsoh- fonnd is in deze omstandigheden die deelne ming aan de oonferenrtlie te Genua niets dan een heleefidhoidsvocm, en om deze be- leefdlhejidl met oen andere Ie beantwoorden', zai men waarschijnlijk trachten ons te be lemmeren in helt economische verkeer met Rusland' ons, als we tegenstribbelen-, als <le verstoorders van de conferentie voorstellen." En nadat het gisteravond laat vernomen had, dait Poincaré ook voor nemens is van Duibsohianid de uitlevering van de „oorlogsmisdadigers" le eischen', voegt het „Beri. TagebL" hedenochtend zeer gereserveerd hieraan toe: „Of Duitech. land in het geheel neg aaïi dieze oomfereh- tie kan en rocet <!ediuamen, zuilen de nadere mededeel in;gen e-per de Bngdsdh- Fransche besprekingen snoeten, uitwijzen." De „TagJ. Runtdiscthau" tracht dien sluier van Lloyd George's politiek weg te rukken en waagt de volgende, voor een Duitsch blad verwonderlijke kritische beschouwing: „•Voor dtei gewoonlijk met de verschijnselen in die burtenlaind'Sdhe politiek weinig ver trouwde Dudtschers is het moeilijk, zoo soei „umzutemen" aJs de politieke veran deringen van deze dagen >vaa,k noodzake lijk maken. Ln dit opzicht beschikt Lioyd George voor zijn deel over de grootst mo gelijke handigheid om snel van houding 'Ie veranderen. Daar Frankrijk de troeven van het spet in handen bad, maalde Lloyd George .bonne mine" bij dit voor hem erg slechte «pet en traciht intussdbera zijn Framsohen tegenspelers den eenen troef na den anderen uiit de hand le slaan. Terwijl Frankrijk er prijs op stelt, door het vest'igien van zijn almacht op het vaste land van Europa, Engeland te isoleeren en overal bandgenoolscha.ppen tracht aan te knoopen, streeft Engeland naar de isotee- ring van Frankrijk." Slechts de democratische „Beri. Zefaatf' neemt hef kalm op en meent, diat de i-g. overeenkomst van Boulogne noodig wm om Genua niet te laten mislukken. Mwr toch kan men in de Berlijnsehe pers tus- sdhen de regel» lezen, -"Lt men weer eens „zuan Tode bstridk" Is, nadat men eeret over Cannes .jhimmelhoek gejanchzf heeft. Handelsbetrekkingen met Frankrijk. Kemey, de ïersche handtelsveriegenwoor- digers 'le Parijs, is in Gom aangekomen ten einde rechlistrcehsche handelsbetrekkingen tussoben Frarikrijk en Ierland aan te knoo pen. Hij ondeihandeède met verscheidene 'haindetksiaedtón te Cork, Limerick en Waterford. Onrechtvaardigheid tegenover Ulster. Volgens die „Moroirag Post", die, naar men weet, de Sinn Fesn-hewegung steeds scherp heeft bestreden, legt de Kritische regeering aan de regeering van Ulster aller lei moctilijlkhedien dn den weg. De civiele diensten zijn nog steeds niet overgedragen, en de finanoeieie regelingen zijn niog even min getroffen. Daar ZuwMeriamd deloyaal is geweest en, beeft geweigerd zich «tan de wet van 1920 te houden, wordt Ui-ster, dat deze wei 'trouw is gebleven, gestraft. Er werd wet is waar een Civil Servies Com mittee opgericht, doelt dB voorioopige re geerdng trok haar vertegenwoordigers er uit terug. De noordelijke regeering werkt zoo goed zij kan met een ijverige staf amb tenaren, die meer dan twaaif uur per dag in touw zijn. ■Het is moeilijk, zoo zegt het blad, voor hen, dóe de feiten kennen, om niet de con clusie te maken, dat Downaingsfcreet aan Belfast al die hinderpalen dm dien weg stelt ten gevolge van dB weigering der Uister- in&nistons om recbtsitxeetos met de zuidelijke „robeüeri te omdertiamdetem. DE GONPERENTTE TE WAS HfNGTOiN. De vooruitgang, door de Amerikaansohe senaatscommissie voor dB fouifeiilondisahe aangelegenheden gemaakt met de'behande ling der door de conferentie te Washing ton geslot ernverdragen, en het gunstig rap port door die commissie over die ver dragen uitgebracht, geven in die Ver. Staten veel voldoening. De commissie heeft •net de reeds gemeldte ééne uitzondering de hdndex-Ujke reserve op tiet Zuidizee- verdi-ag, «Ke was voorgesteld, te niet ge daan. Naar de Doily Telegraph va-n zijn New Yonksoben correspondent verneemt gelooft president Harding niet, dat de eenige wël aangenomen reserve noodzakelijk is. Het eenige doel met die reserve is de onver zettelijke senatoren te verzoenen Het is niet zeker of de Senaat helt voor behoud zal willen doorzetten; doch de re geering heeft Ihet aanvaard, omdat volgens haar redleneering de reserve En overeen stemming is mdt wait het vier mogend heden verdrag volgens zijn voorstanders bciteekent, en ook om een Jong-gerekten strijd in den Senaat te voorkomen, weüke Strijd de ratificatie in gevaar zou kunnen brengen. De Daily TeJegraph-correspondient voegt erbij, dat iheit geheele werk dier conferentie waarschijnlijk binnen twee maanden door den Senaat zal zijn bekrachtigd. De correspondent te Washington van de Morning Post gelooft, stat het voorbehoud op het VieirniogenidfiiedtenHveiigelijk, door die Senaa l'S-commissie voor de buirteralanidsicihe aangelegenheden aanbevolen, door de» Senaat zal wiondlen overgenomen. Deze perscorrespondent ziet oenig bezwaar in de goedbedoelde pogingen vam geestdriftige voorstanders van het verdrag om bet voor behoud alsnog te doenriioniteerenieni den Senaat te dalen stemmen over het verdrag zooals Suet op «Je conferentie was itot stand gebracht EEN GERUCHTMAKENDI FAlLLISSEb MENT. Te Londen is eenige consternatie ver oorzaakt dood het fail leeren der City Equitable Fire Insurance Company, tegen welker directeur, Gerard Lee Bcvan, een tieren van Inhechtenisneming^ t» uitgevaar digd. De City Equitable Fire Insurance Company, een der groote Britsche levens- verzekeringsmaatschappijen, had R Febr, haar faillietverklaring aangevraagd. Den dag daarop trad; de heer Bevan tevens uit de firma Effis and Co., een der oudste stockbrokers firma's in de City, die even eens haar faillietverklaring aanvroeg. En kele dagen later verdween Bevan naar Pa rijs om niet meer terug te keeren. Het laatste is hij in het Spaansche consulaat te Napels gezien, waar hij een Spaansch vi sum verzocht voor Konslantinopel. Het failleeren der Londensche maat schappij vindt zijn oorzaak in de specula tieve verrichtingen van Bevan. De laatste balans der maatschappij gaf reeds niet meer den juisten stand van zaken weer. De vlucht-affaire van Peter Grupen wordt, naaf uit het vooronderzoek blijkt, sjteeds ingewikkelder. Grupen heeft thans medegedeeld, dat hij het terrein van dc gevangenis in het giehcel niet heeft veria ten en dat hij zich steeds in den kuil van den bliksemafleider heeft verborgen ge houden. Er zijn verschalende factoren, die voor de waarschijnlijkheid: Van. deze be wering pleiten. Zoo had Grupen bijv. geen schoenen aan, en de toestand van zijn kousen wijst er niet op, dat hij een heelen dag zonder schoenen zou hebben rondge- loopen. Grupen krijgt eiken dag van dames veie brieven, hloemen en chocolade, die hem echter niet overhandigd worden. Maarschalk F och heeft uit Parijs een gelukwensch' gezonden aan prinses Mary- en de Koninklijke familie. Hij zegt: „Nooit kon ik beter dan heden mijn hulde betui gen aan het leger van Briftannië, en mijn bewondering daarvoor; uiten. Ik heb Lord Lascellec, den held van prinses Mary, zien strijden met enthousiasme voor de alge meene zaak, en ik kan hem niet voldoende prijzen voor zijn grooten moed". De „Times" verneemt uit Genève dat in de afgeloopen week de telefonische en telegrafische verbindingen met het Santis- observatorium, dat op 8200 voet hoogte is gelegen op de oostelijke zijde van de top van den S5ntis-berg, in het kanton Appen- zell, ten gevolge van den zwaren sneeuw val waren verbroken. De opzichter van het observatorium en zijn vrouw waren aldus van de wereld geïsoleerd, doch daar dit vaker 's winters geschiedt verwonderde men er zich niet over. Toen evenwel Za terdag j.I. een beambte den berg beklom om levensmiddelen naar1 het observatori um te brengen, vond hij den man en de vrouw dood op den grond liggen. Alles wees op een moord, en op zelfverdcdlging der bedde slachtoffers. Een berucht Ty- roolsch skyiooper wordt van de misdaad verdacht. De Amerikaansohe regeering heeft sedert den oorlog 1.269.930.724 dollar uit gegeven voor hulp aan oud-strijders. Op het oogenblik krijgen 104.679 mannen een vakopleiding op kosten van dien staat; 104.558 mannen een andera jopleiding en worden 28.687 mannen in hospitalen ver pleegd. Van dc laatstgenoemde zijn 11.646 tuberculeus, 82712 gestoord Ér* hun geestvermogens en 8769 algemeene zieken. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft Radek in dte 'Moskousche voorberekhngs- comniissie voor Genua omtrent het resul taat van zijn buiteniandsche reis ver klaard, dat de uitvoering van de hem ge geven opdracht, met zekere West-Europee- sche staten onderhandelingen aan te knoo pen over een zuiver teakelijke toenadering, een gunstig verloop heeft gehad. In Duit sche leidende kringen had! men ingezien, dat het in dc eerste plaats van belang is, zelfstandig op te treden en tegenover Rus land economische toenadering tc toonen. Er zullen in den eerstkomenden tijd' onder deelneming van de sovjet-regeering en Duitsche induslrieelen verschillende maat schappijen worden opgericht, die in Rus land zullen werken. Naar aanleiding van een rede van prof. Eerdmans, die ook „over de zelfzucht eo het gemis aan gemeenschapszin bij de la gere volksklasse" had gesproken, schrijft het „Volk": Indien dit alles waar zou zijn, wat leert het ons dan? Dat deze wereld geknauwd wordt door het groepsbelang, dat oogen en harten sluit voor de rechten der gemeenschap wij zijn zeker de iaatsten om het te weer spreken. En ook al beschuldigt men ons, dat wij de waarheid niet durven zeggen, als zij voor de volksklasse onheusch klinkt, toch voegen wij daar zonder aarzeling aan toe, dat de arbeiders in dit opzicht het voorbeeld kopieeren van hun beter- bedeelde medeburgers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5