DE TUBANTIA-UITSPRAAK. BINNENLANDSCH NIEUWS. Giften. tt TWEEDE KAMER. EEN REDE VAN DEN FRANSCHEN GEZANT. ÖMü m ARBEID. GEMEN6D NIEUWS. DE RAAD, DE PERS EN DE THEE. KORTE BERICHTEN. Wij zijn volstrekt niet blind voor de zelfzucht der massa. Wij zien ook wel strijd voeren, loonstrijd allereerst, die geen ander ideaal dient dan eigenbelang, en geen hart toont voor belangen van anderen, ook al zijn die anderen van de eigen klasse, waartoe men zelf ook be hoort. Ja, wij zien dat niet alleen, maar het houdt onzen geest voortdurend bezig, hoe wij de arbeiders zullen opvoeden tot het sociale wezen, waarmee alleen de sociali satie van het bedrijfsleven slagen kan. Dit zorgzame besef wij weten het ze ker leeft niet alleen bij de leiders, maar ook bij het beste deel van de vol gers onzer beweging. De geschoolde so ciaal-democraat uit onze rijen heeft den ernst van dit vraagstuk volledig leereD verstaan. De „N. Tilb. Ct." merkt hierbij op: Hier is eerst opmerkelijk, de tamelijk duidelijke bekentenis, dat het „Volk" „de waarheid niet durft zeggen, als zij voor de volksklasse onheusch klinkt", wat overigens niet te verwonderen is bij een blad dat schrijft voor de lezers door de Volkspropaganda opgevoed. Het is zoo, de arbeiders onder den in vloed dier propaganda, kennen alleen nog hun eigen kringbelang en dulden na- j tuurlijk in hun blad niet, dat hun „de waarheid" wordt gezegd. Maar hoe vindt men de opmerking van het „Volk," dat het voortdurend bezig is met de vraag hoe het den „arbeider zal opvoeden." Sapperloot als dat opvoeding is tot „sociaal wezen," dat eeuwigdurend gebak en gezaag over de bourgeoisie, die als vijand van het mensehdora wordt nage jouwd en in al haar wezen en streven verdacht gemaakt dan moet men toch medelijden hebben met zulke opvattingen. Voor verontwaardiging mag er geen re den zijn, omdat men dan aan bewuste volksmisleiding zou moeten denken, wat wij geenszins doen. Het moet verwarring zijn in de netten van sociaal en politiek vooroordeel, dat meent de wereld te kun nen verbeteren met de massa op te zwee- pen en op te jagen van de eene ontevre denheid naar de andere afgunst en van de andere afgunst naar de eene ontevre denheid. De Commissie, die met het onderzoek der kwestie van de schuld aan het in den grond boren van de „Tubantia," een der fraaiste passagiersschepen van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, belast is geweest, heeft dus uitspraak gedaan. Men herinnert zich ongetwijfeld zegt het „Handelsblad" de groote opwinding, wel ke deze wandaad destijds hier te lande terecht heeft veroorzaakt. „Hoewel alles op schuld der Duifsche marine scheen te wijzen (immers waren er stukken van Duitsche torpedo's aan boord gevonden), ontkende de Duitsche regeering nadrukkelijk, alle schuld. Eerst na lange en moeilijke onderhandelingen gelukte het, haar te bewegen, toe te stem men in de benoeming van een ccmmissie van onderzoek, die echter eerst na het einde van den oorlog haar werkzaam heden zou mogen aanvangen. De uit spraak luidt dus in dien zin, dat het tot zinken brengen van de „Tubantia" in derdaad te wijten is geweest aan een Duitsche torpedo, afgeschoten door een Duitsche duikboot. Het rechtsgevoel zal door deze uit spraak ongetwijfeld worden bevredigd, daar het thans niet langer mogelijk is in strijd met alle aanwijzingen de verant woordelijkheid voor het gebeurde af te wijzen." Het mad spreekt een woord van vol doening over het verkregen resultaat, en van waardeering voor de werkzaamheid der Commissie, waarin immers ook Duitsche deskundigen zitting hebben ge had, en die niet heeft geschroomd, een uitspraak te vellen die sommigen der le den misschien pijnlijk moet zijn gevallen, maar die door de rechtvaardigheid was geboden. De Duitsche regeering heeft indertijd alleen tot de instelling eener commissie van onderzoek toegestemd onder voor waarde, dat aan de uitspraak geen recht- streeksche financieele consekwenties zou den verbonden zijn. De Duitsche regeering is dus op grond van de thans gevallen uitspraak niet of ficieel verplicht, om nu ook de toege brachte schade te vergoeden. Het spreekt echter vanzelf, dat zij moreel hiertoe wel degelijk verplicht is, schrijft het blad. De directie van den Koninkl. Hollandschen Lloyd zal zich thans hebben te beraden of zij rechtstreeks dan wel door bemid deling onzer regeering een eisch tot scha deloosstelling wil indienen. Wordt schade vergoed, dan zal het be drag daarvan in de eerste plaats moeten worden aangewend tot terugbetaling van de assurantie-penningen. Voor zoover de waarde van het schip betreft, bestaat er in verband hiermede voor de maatschap pij eigenlijk derhalve weinig aanleiding om nieuwe langdurige en kostbare onder- derhandelingen te beginnen. Voor de as suradeurs staat de zaak natuurlijk anders. NEDERLANDSOHE JOURNALISTEN KRING. Do Nederlandsche Journalisten Kring heeft Zondag j.l. te Rotterdam, onder voorzitterschap van den hoor D. Hans, zijn algemeene vergadering voortgezet, na dat, zooals reeds gemold is, den avond to voren het onderwerp „Justitie, Po litie cn Pers" was besproken, waarvan ':o behandeling binnenkort in oen nieuwe vergadering zal worden vervolgd. Besloten werd over 1922 in do weer stand skas 10 pOt. van do inkomsten van den Kring to storten - t» 'J-1 Tot bestuursleden werden herkozen, de heeren C. A. Crayé Jr., (Amsterdam) cn G. Polak Daniels ('s-Gravenhage), tot leden der commissie van Advies, mej. J. II. van Strien (Rotterdam) en de heer P. Derjéu (Amsterdam). De heer P. A. Haaxman Jr. to 's-9ravenhage werd tot eere-lid benoemd. Aangezien op de algemeene vergade ring in December j.l. de stemmen had den gestaakt over de vraag, of de Kring moest toetreden tot de eventueel nieuw op te richten Internationale Pers-Unie. en zoo ja, onder welke voorwaarden, moest daarover thans Worden herstemd. De vergadering besliste met groote meer derheid, dat de Nederlandsche Journalis ten Kring alleen dan zal toetreden, wan neer alle landen zonder eenig onderscheid, worden toegelaten. De vertegenwoordigers van den Kring op de volgende internationale conferentie, de heer D. Hans en mr. P. H. Ritter Jr., zullen alleen onder genoemde voorwaar den tot toetreding mogen besluiten. Bij het jaarverslag van den secreta ris, den heer Wi. N. van der Hout, had een uitvoerige discussie plaats over de mogelijkheid van meer en regelmatig con tact met het Departement van Buienland- sclie Zaken, waarbij vooral de heeren A. J. Luikinga en Dr. M. van Blankensteijn op dat contact aandrongen. Resultaat van het debat- was de toezegging van den voorzitter, dat hij als president der Pu- bliciteitecommissie de kwestie bij den mi nister van Buitenlandsche Steken aan hangig zou maken en daarover in de vol gende vergadering nadere mededeelingem zou doen. j Het jaarverslag werd goedgekeurd. De onlangs afgetreden redacteur van het orgaan, de heer W- N. van der Hout, werd herbenoemd, doch verklaarde zijn benoeming niet te aanvaarden. Daarop werd tot redacteur benoemd de heer O. A. Crayé Jr. to Amsterdam en tot diens plaatsvervanger de heer G. Polak Da- niëls te 's-Gravenhage. In den loop van deze algemeene ver gadering heeft de voorzitter er op ge wezen, dat de werkzaamheden van den Kring steeds toenemen en dat het leden tal blijft groeien. Terwijl de Kring 5 jaar geleden nog geen 300 gewone leden telde, mag thans worden verwacht, dat ze:r binnenkort het cijfer 500 zal wor den bereikt. TEGENSTAND BIJ MALARIA BESTRIJDING. Noodig is 1 hef ook op Walcheren met kracht de bestrijding der malaria aan te pakken. Dit werk is door het rijksloezicht op de gezondheid dan. ook ter hand geno men en men rekende daarbij begrijpelijk op den steun der gemeente, aan wie slechts 5 cent per inwoner werd gevraagd. Toch zijn er nog verschillende gemeente- baden die het gevraagde durven weigeren, zoo o.a, verleden week weer de gemeente St. Laurens. Een dergelijk optreden van deze gemeenteraadsleden, getuigt al heel weinig, dat zij hun roeping van vroede vaderen begrijpen. Door meeningsoerschil. Het burger lijk Armbestuur van Zaandijk heeft en-iMoc haar functie neergelegd, tengevolge van een meeningsverschil met Burgemeester en Wethouders. i De Tweede Kamerveilktezingen. De Plaltelandersbond beeft te Utrecht een algemeene vergadering gehouden en beslo ten in alle 18 kieskringen op de linksche lijsten den heer Braaf, op de rechtsche den heer Van dier Hoeven en op de R.K. den hoer Rok veld no. 1 te plaatsen. Voor de Brood- en Boterweek voor Rus land van B. P. f 2.50. HET NED. R. K. HUISVESTINGS- COMITé. Het Ned. R. K. Huisvestingscomité hield vorige week te 's-Hertogenbosch een vergadering van afgevaardigden der kringen in alle deelen des lands. DE VERKIEZINGEN VOOR DE KAMER. Bij de Maandag gehouden stemming in de afdeeling Arnhem van den gecombi- neerden kieskring ArnhemNijmegen is de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1. Mr. J. R. H. van Schalk; 2. mevrouw S. L. Bronsveld-Vitringa; 3. mr. A. baron van Wijnbergen; 4. A. H. Smulders; 5. G. Bulten; 6. L, baron v. Voorst tot Voorst; 7. P. J. J, Haazevoet; 8. B. Th. de Wolf; 8. rttevr. W. Brouns van Besouw. Vóór het politiek advies werden elf stemmen uitgebracht. DE AARDAPPEL- EN GROENTEN- PRIJZEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Sannes, heeft aan den Minister yon L., N. en H. de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de Minister een onderzoek in gesteld naar de oorzaken deir buitenge woon hooge verbruikersprijzen van aard appelen en groenten, alsmede naar de vraag, of cr voldoende zekerheid beslaat, dat goede consumptie-aardappelen in wol- doende hoe/veelheid lot den nieuwen oogst verkrijgbaar zullen zijn? 2. Zoo ja, wil de Minister de resultaten van dit onderzoek mededeelen? Is de Mi nister voornemens maatregelen te treffen, die: a. tot prijsdaling kunnen leiden; b. de in vraag 1 bedoelde zekerheid zooveel mogelijk kunnen waarborgen, met name door! beperking of stopzetting van den uitvoer van aardappelen? 3. Indien het antwoord op vraag 1 ont kennend luidt, is de Minister alsdan be reid, een onderzoek als in vraag 1 bedoeld met spoed te doen plaats hebben en in af wachting van de uitkomst van >dit onder zoek den uitvoer van aardappelen te doen ophouden? Gesloten vischtijd noor de vischzegen en het schrobnet. De Minister van L., N. en H. heeft bepaald, dat in 1922 de ge sloten tijd voor het vissChen met de visch zegen en het schrobnet zal ingaan op 15 Maart, bidplaats van op 1 Maart o.a. voor de provincie Noord-Holland ten Zuiden van het Noordzeekanaal en den pollder de Berkmeer. RADENWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der Radenwet. Volgens de bestaande wet is aan den i Verzekeringsraad het toezicht opgédra-vnuis, en voorts op de gezondheid van 'gen op do Raden van Arbeid voor zoo-1 Koningin, Koningin-Moeder, den Prins ver betreft de uitvoering van wetten - en algemeene maatregelen van bestuur betreffende arbeidersverzekering. De noodzakelijkheid is gebleken, dat de Ver zekeringsraden ten behoeve van het door hen uit te oefenen toezicht, zij het on der zeker voorbehoud de bevoegdheid be zitten, een of meer hunner bezoldigde leden, hun secretaris of een of meer on- dder deze werkzame ambtenaren te mach tigen bij de Raden van Arbeid inlich tingen in ite winnen of een onderzoek in te stellen, het onderzoek der boeken on kassen inbegrepen. Verder geeft tot een ongewensohte ver traging aanleiding de bestaande gang van zaken, volgens welke de leden van den Verzekeringsraad bij de uitoefening van de aan den Raad opgedragen taak steeds gezamenlijk optreden en dat de (Raad in zijn geheel de geheele taak af doet. Daarom heeft zich in de praktijk een verdoeling van werkzaamheden ge vormd, waarbij de in de artikelen 78, 79 en 80 der Radenwet neergelegde taak verricht wordt door de bezo'digie leden, krachtens uitdrukkelijke of stilzwijgende machtiging van den Raad, met dien ver stande, dat, zoo daartoe aanleiding be staat, daarover in de vergaderingen van den Raad hetzij vooraf, hetzij later, wordt beraadslaagd of meledeolingea worden gedaan. Tegen deze methode kan naar en Prinses Juliana. MR. P. RINK EN DR. 0. LELY. De oud-ministers Mr. P. Rink en Dr. 0. Lely, die thans voor den Vrijheids bond zitting hebben in de Tweede Ka mer, zullen zich bij de Kamerverkie zingen niet meer voor het Kamerlid maatschap beschikbaar stellen. Vergadering van Dinsdag 28 Eebr. BEGROOTING VAN BINNEN- LANDS0HE ZAKEN. De heer VAN RA VESTE YN, C. P., bepleit opheffing van kloino gemeenten. Hij dringt aan op uitgebreide steun- verleening aan Rusland. Spr. wenscht dat 10,000,000 voor Rus land zat worden beschikbaar gesteld. De heer KOLTHEK, 0. P., klaagt over verschillende gevallen van burge- meesterlijke willekeur. De heer VAN BERESTEYN, V. D., wijst erop, dat de gemeentelijke belas tingen op publieke vermakelijkheden de kunst onredelijk drukken. De heer BOMANS, R. K., zal stem men tegen de mofe inzake steunverle ning aan Rusland. Hij wit deze geheel overlaten aan het particulier initiatief. De heer TER HALL, V. B„ wijst op de willekeurige tocneeb n uur door bur gemeesters. De heer SCHAPER, S. D.~A. PT, ver- gcv.oo.il. iogw ueze memoae Kan naar jje SCHAPER, S. D.~A. PT, ver- de meening van den Minister van Arbeid klaart zich tegen het denkbeeld om 10 OOOTl nrvonrcov OAc+onri TT1 -nu /w\'li -rv geen bezwaar bestaan. Het komt nu ge- wenscht voor in de wet uitdrukkelijk te bepalen, dat den Verzekeringsraden de bevoegdheid toegekend wordt hunne ge zamenlijke bezoldigde leden te machti gen, af te doen, de zaken of groepen van zaken in de machtiging omschreven. Ten einde het uit te oefenen toezicht tot zijn recht te doen komen is het voorts gewenscht, dat aan de Raden van Arbeid, hun organen en ambtenaren, de plicht wordt opgelegd le a behoeve van dat toezicht aan de bezoldigde leden en ambtenaren van de Verzekeringsraden do gevraagde inlichtingen te verschaffen, hun desgewenscht gelegenheid te geven tot het instellen van een onderzoek en hun inzage te geven in de boeken en bescheiden den dienst van den Raad van Arbeid betreffende, zoomede in gelden en waarden, welke vanwege of door den Raad van Arbeid worden beheerd of be waard. Het aangeboden wetsontwerp strekt nu om aan het vorenstaande wettelijke basis te verleenen4 Voorts worden hierbij nog enkele an dere, het stelsel der wet onaangetast latende, wijzigingen in do Radenwet aan gebracht, waarvan de practijk de wen- schelijkheid heeft doen blijken. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De uitslag van de Zondag gehouden stemmingen der R.K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Nijmegen, luidt als volgt: Totaal ingediende stembiljetten bedroeg 850, waarbij gevolgd werd het Politiek Advies door 703, afgeweken werd van het Politiek Advies door 130, van onwaarde waren 17 stemmen. De navolgende punten werden gegeven aan: Mr. A. Baron van Wijnbergen te Utrecht, 3743; mr. J. R. H. van Scliaik te 's-Gra venhage, 3231; G. Bulten te Voorhout, 2404; P .J. J. Haazevoet te Amsterdam, 1 91; L. Baron van Voorst tot Voorst te Twello, 1006; mevr. W. A. Brouns van Besouw te 's-Hertogenbosch, 116; S. Bruisten te 's-Gravenhage, 61; B. Th. de Wolf te Roermond, 58; A. H. Smulders te Utrecht, 52; mevr. S. L. C. Bronsveld- Vitringd te Hoorn, 51; L. A. M. van Bas ten Batenburg, te Lichtenvoorde, 28; mr. C. Prinsen te Oosterbeek, 20; M. J. Mul ders te Zutphen, 18; L. J. M. Feber te Den Haag, 16. Bij dezen uitslag moet rekening wor den gehouden, dat de candidaten mevr. Bronsveld-Vitringa, mr. C. Prinsen en L. van Basten Batenburg mede tot het Po litiek Advies behooren. Geld. Aan het diner dat Zaterdagavond j.l. gegeven werd ten huize van den Fran- schen Gezant en waaraan Z. K. H. de Prins benevens alle leden van het Per manent Gerechtshof van Internationale Justitie deelnamen, heeft de Gezant, de heer Charles Benoist, een rede gehouden, De gezant wees er op, dat het Hof zich in het gebouw der Fransche Legatie bij zich thuis kan gevoelen, omdat, in zijn oorsprong, het denkbeeld van een Volken bond, waaraan het Hof ontsproten is, een Fransch denkbeeld is, hetgeen de ge zant met een korten historischen terug blik toelichtte. En thans is die rechtbank geschapen, saamgesteld en geconstitueerd in een stad, welke een andere Fransche voor spelling, twee eeuwen geleden, reeds voor bestemde tot werken des vredes. Verder schetste de gezant de niet ge makkelijke taak van de rechters, waar het gaat om het wijzen van nauwkeurige vonnissen naar soms nog onduidelijke re gelen van een soms nog onzeker recht. Maar geest en geweten van de rechters achtte spreker tot die taak in staat. De geheele wereld zeide hij verder die u hierheen gezonden heeft cn die haar hoop op u gevestigd heeft, verwacht van u voortaan minder in bloed en tranen gebaad te zullen worden. Geen gezin waarin de zegen Gods zijn intrede heeft gedaan in de bekoorlijke gedaante van het kind, of 't doet een beroep op uw billijkheid, en de jonge moeders, heffen met haar smeeker.de handen de onschul dige lichaampjes van hun kinderen tot u op. Fiat Pax Per Jus! op deze spreuk grondde de gezant een peroratie waarna hij zijn gasten uitnoodigde de glazen te heffen op den voorspoed van Nederland, dat, als door een geheimzinnigen band, verbonden is aan zijn roemrijk vorsten- raillioen voor Rusland beschikbaar to stel len. Hij protesteert tegen het optreden Van den heer Beresteijn, die naar aan leiding van zijn eigen teleurstelling in do Vrijzinnig-Dedooratiscke pirtij wette lijke maatregelen vraagt. De heer KRUYT, 0. P., ba toog t nader do noodzakelijkheid van hulpverleening nan Rusland. I lij wijst op do wensche- lijkheid van een permanente hulpver schaffing. MINISTER BUYS DE BEERENiBRÖUGK gaat op de beschou wingen over de kieswet niet dn. Deze zaak is pas opnieuw geregeld bij de grondwetsherziening. De motie-De Jonge wordt door den Minister ontraden. Bij den tegenwoordiigen toestand van is lands financiën kan de Reigeering niet de verant woordelijkheid aanvaarden voor "te beschikbaarstelling van geilden uit 's lands sdbaltkist voor Rusland. Spr. 'hoopt jte't particulieren in ruime mate zullen nelpen. Ook de Minister keurt het machtsmis bruik van den burgemeester af. Hij zal het denkbeeld van den heer Ter Hall, betref fende de instelling van honger beroep op bet verbod varn opvoering tooneelwerlken overwegen. De Minister betoogt verder dat de 'po litieagent de Breda terecht werd gestraft, omdat hij zijn uniform en de poilitoveror- deniimg bespottelijk maakte in een voor 'het publiek toegankelijke liocaEleit. De toestand te Wormerveer is vooral te wijlen aan de socialistische Raadsmeerder- heid, die de izuii-nigheiid' niet wist te be trachten. Eohiter had de burgemeester mee? tadtisdh kunnen omgaan met zijn wethou ders. De itegeerimg overweegt de gemeente te helpen door een uitkeering van ƒ119,000 uit de O.W.-betasting te nemen van de Üeening voor rekening van de een of ander,e Rijksinstelling. Daarna wordt gerepliceerd. De heer KLEEREKOPER, S, D. A. P., dient een motie in, vTagende, om een nadei onderzoek naar heit gevail van ontslag van den Bredasdhen politieagent, en een motie, waarin de toonedcemsuur van sommige burgemeesters wordt afgekeurd. LOONSVERLAGING. Te Zaandam hebben de werklieden aan de meelfabriek „De Vrede'' varn de firma C. Kamphuys, aanzegging gekregen, dat de toonen melt 1 Maart met 10 pet. en mei 1 April nog eens 10 pet. zuilen worden ver laagd. De directie der Papierfabriek van de firma Van Gelder Zonen te Velsen heeft meegedeeld, dait de Joomen mét 10 pot ver laagd zullen worden. De organisaties zullen hier deze week over vergaderen om hun standpunt te be palen. Loonen op het land. In West-Fries land worden^ de loonen van lauid-, tuin bouw- en zuivelarhedders gaandeweg ver laagd. Alis gevolg van de lagere prijzen van land- eu tuinbouw- cn zuivelproducten. Arbeidsduur in den landbouw. De af- deélinig Hoorn van de HoJtaudsche Maat schappij van Landbouw heeft zich met 10 tegen 7 stemmen tegen diumienging der Overhead jin den arbeidsduur bij het Lande bouwbedrijf verklaard. EEN MEEVALLERTJE. Een landbouwer te Boek (N.-B.), heeft een buitenkansje gehad door het vinden van een pot met inhoud. W-at er eigenlijk inzat, kunnen we niet precies zeggen; daar over ioopen de berichten uiteen. Het „Hgz.meldt m.l., dat de man bij bev afbreken van zijn oud huis one Ut den vloer een poit mét geld vond, inhoudende plim. 460 sluiks gave zilveren muntstukken uii't d® Ibe, 16e, 17e en 18e eeuw. Het jongste dateert 1808, „Lodawijk koning van Holland." In de, „Prov. 's-HctI. Cut. lezen we ech ter, dat de pot-inihouid1 bestond uiiit 95 rijks daalders, een partijtje 'kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes. Hoe het ook zij, 't is in alle geval een meevallertje zöó'n potje vol. EEN WONIDEIRVARKEN. Men méldt uit Ndspen (N.-B.) aan het „Hgz-": Door den heer C. Kooils alhier, is dezer dagen een wondervairlken aangekocht. Het beest weegt 100 K.G. en op den rug van het varken groeit een hond. Deze ligt pia't op den rug van het var ken, de teenen van den hond zijn in den rug van het varken gegroeid. In de Raadsvergaderingen der gemeente Afofaekerk (bij Medémblik), word t gewoon lijk een huiselijk, thee geschonken; ook „de pers" drinkt mee! Maar in de voorlaatste vergadering ging men de per-s voorbij en één der versjag. gevers (die van de „Mcdcmblikker Cou rant)" gaf hierover in dial blad een hartig woord. De Raad, opnieuw, vergaderende, wijdde hieraan een punt van bespreking; enkele leden vroegen hierover het woord en, hoe gemoedelijk toch den bedoelden verslaggever werd zelfs toegestaan aftn de discussie deel te nemen! 'De voorzitter meende, als er, zooals ge woonlijk, dirie verslaggevers zijn, gaalt "t toch niét aan, om -steeds maar op kosten van de gemeente thee Ie verstrekken. Een enkelen keer ging dialt nog wel Waarna een der leden o.a. opmerkte: wij roepen de verslaggevers hier niet, zij komen zóó maar! (Hbld.) TE HOOGE BELASTING. De te^ Wyohen bij Nijmegen gevestigde firma KooijmansMes, schoolmeubelfa- brikanten heeft aan haar personeel doen weten, dat wanneer de door haar te beta len belasting niet verminderd wordt, zij de fabriek met 1 Mei zal moeten sluiten. EEN BEROOVER. Door de Leidsche politie is de hand ge legd op een jongjnensch, die er zijn werk van schijnt te maken, personen mee te ne men naar een café om ze, wanneer zij on der den invloed van den drank gekomen zijn, te berooven. Het geval waarom hij werd aangehou den betrof een bedrag van circa f 300. Vermoed wordt dat de caféhouder met den dief in het complot is. EEN NEDERLANDER IN DUITSCHLAND VERMOORD? Uit Hamburg wordt aan de „Tel." ge meld: Zaterdagmiddag werd in een vijver te Bergedorf, ©en voorstad van Hamburg, het 1 k gevonden van een ongeveer 24-jarigen, keurig gekleeden jongen man. Uit het po litioneel onderzoek is 'tot dusver gebleken, dat men hier waarschijnlijk met een roof moord te doen heeft. Waarschijnlijk is de vermoorde een Nederiiander, die sedert drie dagen uit een hotel te Hamburg is verdwenen met achterlating van een waar devolle bagage. Aan het lijk zijn open won den, welke blijkbaar door slagen zijn ver oorzaakt. Het schijnt, dat het eenigen tijd na dén dood in het water geworpen is. De zakken van zijnkleeren waren leegge haald. HET LANDGOED VOLLENHOVEN. Naar aanleiding van de kwestie met het landgoed Vollenhoven, waarvan we on langs melding maakten, schrijft „de Kam pioen" het volgende: „Ook wij zouden de verbrokkeling van hfljt bijzonder mooie, uitgestrekte en bosch- rijke landgoed „Vollenhoven", dat zoowel grenst aan den straatweg naar Zeist als dien naar Huis ter Heide, in hooge mate betreuren. Aan het behoud van dit land goed is inderdaad een groot gemeentelijk, provinciaal en algemeen belang verbonden. Nu het te voorzien is, dat de Nood- Boschwet spoedig zal zijn vervjangien door een nieuwe Boschwet, rijst de vraag, of het niet op den weg van de betrokken ge meente ligt, om, zoo mogelijk financieel gesteund door Rijk en Provincie, dit land goed liefst in zin gjeheel, desooodls gedelte- lijk in eigendom te verwerven. In de provincie Utrecht dient er voor te worden gewaakt, dat niet alle mooie bezit tingen in villa-parken worden veranderjd. Men is daarmede lal aardig op weg". DE HUISSLACHTING. Zooals men weet heeft de algemeene aanval op het huisslachtingsverbod' zonder keur den minister bewogen, een wetswijzi ging voor te stellen, waardoor de huis- slachting vrij van keuring wordt .gesteld. Er dreigt nu echter een ander gevaar. De minister stelt nl. voor o.a dat, van zulken slacht zonder keur niets mag vervoerd worden.... Daar 'komen weer anderen door in verdrukking, die wel eens een lap je thuis krijgen. Een belangstellende, wiens staat en stand zich gemakkelijk raden laat, uit reeds zijn beduchtheid in dichtmaat op de volgende wijze in het „Weekbl. v. d. Noordbr. Chr. Boerenbond": O Rampe, die mij treffen gaat, Nu 't voorschrift aan de deure staat Dat al 't geslacht zal hebben keure; Wat hier gedaan, dat ik niet treure? Minister, dienaar van de Kroon, Wat vraagt gij u voor dank en loon, Om deze wet, die mij gaat moorden 't Zijn waarlijk geen te sterke woor- [den Te gooien weder in de sloot? Gij redt mij van een wissen dood! Als hij, die slacht het eigen knorre, Vervoeren "mag daarvan geen lorre, Hoe komt er braad dan in mijn pot? 'k Wordt van verwijfeling nog zot! O, helpt, o, helpt, die helpen kunnen En mij alsnog den dood niet gunnen. O helpt, o helpt toch, dat deez' wet De nek gedraaid word': 'k ben gered! EEN AANRANDING. Op d© Apeldoornscheweg is Zondag avond een brutale aanranding gepleegd. -Een heer, die in de richting Arnhem fietste, zag twee personen voor zich op het fietspad wandelen. Toen hij^ signalen gaf grepen de mannen hem in plaats van uit te wijken bpet, beroofden hem onder bedreiging met ©9n revolver van zijn horloge en brachten hem twee mes steken in den rechterbovenarm en een in den rechteroksel toe, waarna zij zich verwijderen. De mishandeld3 sl.iagde erin no| on geveer 20 minuten door te rijden, waar- ha hij ter hoogte van de Woeste Hoeve door bewoners opgenomen werd die hem voorloopig verhonden. Door zwaaien met een licht slaagde men er in een auto te doen stoppen. De inzittende bleek zoo welwillend den ge wonde naar het Stedelijk Ziekenhuis te Arnhem te vervoeren, waar hij verbon den werd. CARNAVAL EN MALAISE. Bij een der bankiers te Vaals ver voegde zich een dezer dagen een huis vader uit nette mid'enstandskrlngen, niet om Marken te koopen, maar.... om een voorschot van f 250. Aan rente wordt gepresenteerd 15 pCt. Het geld was „noodig" voor de.... car naval. En bakker, kruidenier, schoenmaker en kleermaker wachtten al maanden en maanden op een gedeeltelijke aflossing der zich opstapelende schuld.... Zóó hoog kan de „volkshart-docht" wor den opgezweept En als dan de Banken van Leening nog eens konden meesnrekenl (Tijd.) 'l'N DlBN TREIN. 'is Mongems, zoo vertelt een lezer in d« „Tijd", sta dik dn Woerdien op 'tt station en wadht oip idien trein, dde ons naar de Jaar. 'beurs «a)l brengen. De drukte dn dezen 'lijd 'kennend, apied dik, ais do trein binnen, dreunt, langs idé coupé'», of er misschien ook demand uitstapt, om terstond zijn plaats te kunnen innemen en ja, er 'Stapt iemand uit. Ik maar binnen' dm een nóg vollen coupé. De ruimte wordt in genomen door 1 daone, 8 heeren en een mosje van éen jaar of 5—6. Deze klein» Lezét ook een plaats naast haar pa. Pa, informeert ze belaingsitelïend als ik binnenkom, is er nog plaats voor dezen minheer? Jawel, zegt Pa, als jij maar bij mij' kooit zitten, en aanstonds neemt zij plaats op Pa s knie. iDe 'Iream 'blijft mog enkel» o ogen-blikken staan. Pa, klinkt het hélder, ik zou graag een wandeling maken, maar de 'heel»! coupé Is vol beenen. Stap er maar over heen, zegt Pa. Alsof ze aan een draadje zitten, verdwij nen alle beenen onder de baraken, en par mantig-, met de handjes op den rug, stapt ze tusschen ons op en neer ails een prin sesje, tot de -trein weer in beweging gaat. Pa, nu durf ï:k niet meer te wamieleif, en ze neamlt haar plaats weer dn op Pa's knie. Ze kijkt me eens aan, kijkt den cou pé eens rond, dan schiet haar iets te bin nen-, mag ik de portretjes ééns iatea' zien van mijn kleine broertjes? Pa Ihaa'lt zijn portefeuille voor den dag en msemt er 2 kleine portretjes uit. Allen moeten we ze zien. Zij begint heel netjes bij ld© dame, die aan den anderen kant van den coupé bij het raam zit en vervol, gens komen we allemaal aan de beurt, en ai'ten krijigien we de noodiige verklaringen, en toelichtingen. Een portretje Stelt voor de 2 kleine broertjes, en op hét andere staan de 2 kleine broertjes en zusje zélf. Bah, zegt er een, walt een vies por tretje, wat 'kijk je ieelijk, dait portretje zou ik maar kapot soheureri Nee, nee, miét doien, diat hebben mijn 2 kleine broertjes gedaan! Zoo, walt hébben d'ie dam wél gedaan? Ja, die zaten met hun teentjes aan mijn haren te trekken- Em 'dat wais oo,k zoo; de 2 'kleintjes aa ien samen op een Ihoogen stoel en speel den met de bloot© beentjes in de haten van zusje, die er voor ^toinid. Allen hébben we de portretjes behoor lijk bewonderd en geprezen en ze verdwij nen weer in 'de portefeuille. Onderwijl raeemit zusje weer haar plaats in op pa'» kniie. Daar ziet zij de parapluie van pa en er mbe spelende, bemerkt zij, dat er 2 bal, Jél'jes aanhangen. Pa, wat is dat' Ja, kind, dait is nu parapluzaa'd; al» je diie dingen er afsmijdit en in den grond legt, komen er jonge paraplutjes uit. Ze kijkt pa aan, 'verwonderd, ongeloo- vig. Is dialt waar, Pa? ^éker kind, als je thuis komt, moet je ze maar gauw afknippen cn in een' bloempot zetten. Overtuigd is zij echter nog niet. Ze ineemit haar eigen kleine paraplu en züet daaraan geen balletjes. - En Ihaer zitten -ze niet aan, Pa. Laten we dan eens goed kijken, zegt Pa, en jawel, tusschen de plooien komen een- .paar kleine balletjes voor den dag. Z':-e je rau wel, zeglt Pa, maar ze vindt hét altijd nog een beetje kras. Tegenover Pa zit Grootpa, en die zal toch wel niet jokken. Grootpa, is dat werkelijk waar? Ja, 'kinddat is zoo, maar ditmaal vertrouwt ze grootpa ook niet- al te best, en rondziende merkt zij, dat oo'k ik een paraplu heb. Deze wordt onderzocht en werkelijk, mijn paraplu heeft geen bal letjes. Pa, en de paraplu van dezen minheer iheef-t geen balletjes. Ja, maar die m'niheer zal ze al gepoot hebben. Ja, m'Uheer, heeft aan uw paraplu oo»k zaad gezeten? Natuurlijk, zeg lik, maar ik heb helt al in een bloempot gedtaan. En zijn ze al uitgekomen? -Nu nog niet, dat gebeurt pas in Mol, als de zon goed geschenen heeft. Och, minheer, als ze uitkomen, krijg ik dan die kleine paraplutjes voor mijn 2 kleine broertjes? 'Natuurlijk, 'kind, als je maar zegt, waar je woont, dan zal Elk ze je netje» sturen. Ja, zegt ze, Pa bouwt een nieuw hui», een Iheél groot huis, en dn dat nieuwe hui» 'krijg ik twee kamers. Zoo, zieg ik, vol bewondering, twee kamers; en wait doe je daar wel mee; dat is zeker éen poppenlkaimer en een keu;ken7 Nee, geen poppenlkamer en geen keu ken, maar een zitkamer en éen studeerka mer. Maar mot je dan nliet ieeren koken? Nee, m'nheer, als ik Moe iedere wéék 5 oenten geef, dan zal moe wél zorgen, dat dik etien krijg. Maar hoe kom je dan aan die 5 centen? Die krijg ik iedere week van Pa. Iedere rveék id'oet Pa 5 centen in mijn spaarpotje, maar Pa houdt zooveel van klein geld, en als het potje vol is, haalt hij er alles weer nat. Nou, dat is ook niet mooi van Pa. Jawel, maar als hij het potje leeg maakt, doet hij er een briefje in. Ze wil nog doorvertellen, maar de rem Slaa't aan, de trein begint te schokken; we zijn in Utrecht. Jammer, het kleine ding had 2 minuten den hcclen coupé zoo gezel lig bezig gehouden. Als 'n groote dame doét zij de handschoentjes aan en ver dwijnt, door allen gegroet, mét Pa eB Grootpa in de 'drukte van hét station Doodgereden. Maandagavond om streeks tien uur wilde een ongeveer 17-jarige jongen op den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam op een in be weging zijnde tram springen. Hij viel' en kwam onder den bijwagen terecht, die hem over het lichaam ging. i Het hoofd was geheel misvormd- Per tram vervoerde men den onge lukkige naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, tijdens het vervoer over leed de jongen. Daar h(j geen papieren bij zich had. kon z'a identiteit niet vastgesteld worden^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6