eeïstOII© Stadsnieuws. DAMIAATJES DONDERDAG 2 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 14080 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. AGENDA 3 MAART DE GRENSWIJZIGING. De Bloembollen. Postkantoor te Haarlem. Carnaval J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Faillissementen. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 BUREAUX: Sociëteit „St. Bavo". Bietenverceniging „Holland", half drie. Bestuur Vrou wenbond, 3 uur. Rederijkers, 8 uur. Bestuur „Hanze", 8 uur. Bond Tech nici, 8 uur. Bestuur Grafische Bond, 8 uur. Bestuur Meubelmakers, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Sohslenconcert Mia Peltenlburg en H. Andriessen, 8 uur. Waaggebouw. Tentoonstelling door „Kunst zij ons doel". Spaarbank „St. Rosa". Van 7.30 8.30 uur, in het Patronaatsgebouw, Nassau- laan 50. R, K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 2—5 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen, B. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, nam. van 2—a uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 10—12 uur, nam. van 2—4 en van 89 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. De Commissie verklaart zich tegen het door Gedep. Staten ingediende plan. Nadere besprekingen zullen later wor den gehouden. Woensdagmiddag vergaderde in de raadszaal ten stadhuize. de om- missie uit de ingezetenen, voor do grens wijziging onder voorzitterschap van den burgemeester. Na eenigen tijd in geheime zitting bij een te zijn geweest, werd besloten, de vergaderingen openbaar te houden. Alvorens tot bespreking van het door God. Staten voorgestelde plan der grens wijziging oyer te gaan, wilde de heer DE KUITER eerst de kwestie der pre sentiegelden, waarover ook in de vorige vergadering gesproken is, geregeld zien. Het speet hem, dat B. en W. in aeze een afwijzende houding aannamen. De middagvergaderingen kunnen voor enke le leden loonverlies opleveren. Het is Bpr. bekend, dat een lid hedenmiddag de vergadering niet bij kon wonen, daar bij anders loonverlies zou lijden. Spr. 6telt voor, een adres in te dienen bij den raad, waarin verzocht wordt, pre sentiegeld beschikbaar te stellen voorde vergaderingen van de commissie uit de ingezetenen. De heer VAN DRIEL zou schadever goeding willen geven alleen aan hen, die daarvoor in aanmerking komen. Er zijn er misschien slechts drie. De heer JANZEN meent, dat er meer lan drie leden zijn, die daarvoor in aanmerking komen. Zakenmenschen kun nen ook schade lijden. Hij is voor het: Gelijke monniken, gelijke kappen. De heer DE ROOY is ook voor dit laatste. - De VOORZITTER meent uit het ge- snrolcene wel te mogen opmaken, dat de vergadering met eenparige stemmen den raad wil verzoeken .presentiegelden be schikbaar te stellen voor het houden dezer vergaderingen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten, Daarna kwam aan de orde he]i inge diende wetsontwerp van Ledcp. Maten. De heer KLEIN SCHIPHORST zeide, dat hij zich, als belangstellend ingezetene van Haarlem, de moeite had getroost de door Gedep. Staten voorgestelde grenzen te bestudeeren. Beginnende aan de Oost zijde meent hij, dat de uitbreiding j Spaarndam voldoende is, daar Haarlem hier zeggenschap over de" sluizen ver krijgt. Spr. meende echter, dat voor Haarlem ook nog wenschelijk is terrein langs de zijkanalen B en C tot aan het Noordzeekanaal. Spr. wil daarover ech ter niet veel zeggen, omdat hij meent dat er in deze vergadering leden zijn, die d? arover nog beter kunnen oordeelen dan bij, hij laat de bespreking dan ook gaarne aan hen over. De VOORZITTER stelt voor, eerst bet ontwerp van Gedep. Staten te bespreken en daarna de wenschelijkheid eventueel van uitgebreider grenzen. De vergadering gaat daarmede accoord. De heer SCHIPHORST zegt dan te zullen volstaan met de mededeeling da naar zijn meening, en voor zoover hi) thans over gegevens beschikt, het door Bedep. Staten aangeboden ontwerp on voldoende is wat betreft de daarin voor gestelde grenzen. Spr. becijfert dat in het tegenwoordige Haarlem bij een bevolking van 73000 in woners het belastbaar inkomen per in woner is 660 en na de annexatie bij 99000 inwoners het belastbaar inkomen per hoofd 673. Stelt men daartegenover de uitbreiding, die zal noodig zijn voor politie, onderwijs, openbare werken enz. dan kan deze uitbreiding niet anders dan nadeelig zijn voor Haarlem. De heer GOEDHART begint met te betoogen, dat Haarlem in een keurslijf zit, zoodat uitbreiding der grenzen ge- wenscht is, maar de door Gedep. Staten aangeboden grenzen zijn z.i. onvoldoende. Dat kan ook al blijken, wanneer men het ontwerp maar oppervlakkig beziet zonder zich in cijfers te verdiepen. Haarlem krijgt Schalen en Spaarndam toegewezen, Bloe- anmda»' slechts tot aan de tol, zoodat het grootst^ deel van Bloemendaal buiten de nieuwe grenzen valt. Zonder cijfers te hebben kan spr. zich indenken, dat deze commissie, die de belangen van Haarlem behartigt, zich niet vereenigt met deze plannen. De heer VAN DRIEL betoogt, dat bij elke annexatie, altijd ernstig dient te worden gestreefd, dat rekening wordt gehouden met bestaande gemeenten, die men zooveel mogelijk dient te sparen. Spr. zegt dan ook dat hij geenszins wil, dat Haarlem gaat annexeeren, gaat „nemen", maar spr. wil dat bij een rege ling der grenzen vastgesteld worden de werkelijke historische grenzen. Spr. heeft lof voor het streven van Haarlem's bestuur, dat, zooals uit de stukken blijkt, immer gestreefd heeft naar het vaststel len van die historische grenzen. Spr. is getroffen geworden door de voortvarend heid waarmede Haarlem's bestuur dat heeft gedaan eii wanneer er oponthoud is geweest, dan ligt de oorzaak van dat oponthoud niet bij Haarlem. Spr. cons]a- teert dan dat terecht gezegd wordt, aat in Schoten ook klopt het leven van Haar lem, maar, zegt spr., dat is ook het geval in Bloemendaal en Heemstede. Zoo Haarlem moreele verplichtingen tegen over Schoten heeft, dan hebben ook die gemeenten zulk een moreele verplichting. Haarlemmerliede vergelijkt spr. bij een moedertje dat thuis zit en een deel van baar huishouden ver van zich af heeft, na bij Haarlem, met bewoners, die met bij Haarlemmerliede maar bij Haarlem be- hooren. In Bosch en Vaart wonen men- schen, die eigenlijk in Haarlem thuis be- hooren, geen menschen, die daar, evenals in Schoten, door de omstandigheden ge dwongen, wonen, maar vrijwillig daarheen trokken. Dat is het geval tot aan de Koe- dielslaan toe. Tot hieraan toe is het fei telijk Haarlemsch gebied. Zeker, er gaan velen dezer bewoners naar Amsterdam, maar er zijn er ook velen, die in Haar lem hun betrekking hebben. Zoo woont b.v. een predikant der Ned. Herv. gemeen te uit Haarlem in Heemstede. Die vormt toch één met zijn kudde; er wonen ook vele ambtenaren, die in Haarlem werken, rechters, industrieelen enz. Voor wat Heemstede betreft, kan.spr. zich dus niet met dit plan vereenigen. Ook wat Lloc- mendaal aangaat niet. Wat van Bloemen daal buiten de grenzen gelaten wordt, zou spr. willen noemen wat zielen op een hoop grond. De regeling, die nu wordt voorgesteld voor Bloemendaal, noemt hij, historisch niet geëigend. Hij wijst nog op dc grensregeling in Bloemendaali grens langs keukens en kippenhokken loopt. Men voelt dat daar kunst aan te pas kwam, om die grens daar vast te stel len, het is een kunstmatige grens. De heer van Driel wijst er op, dat een stad voor goede ontwikkeling ook noodig heelt bosschen en pleinen. Daarvoor, alsook voor den woningbouw leenen zich de hoogere gronden, zooals wij die m het Westen kennen. Het Zuiden, waarheen verwezen wordt, is niet voldoende en spr. zou daarom verder willen gaan dan de heer Slingenberg en een regeling willen tot aan ds Amsterdamsche waterleiding. Hij wijst er op, van hoeveel belang het is dat Haarlem zijn prise d eau, zijn water leiding onder zeggenschap krijgt. Bloe mendaal behoort bij Haarlem; de bewo ners voelen zich Haarlemmers. Was het niet, bij gelegenheid van de kwestie met de school voor Kunstnijverheid, dat een bewoner van Bentveld in een ingezonden stuk schreef: „Wij Haarlemmers Men voelt er zich op en top Haarlemmers. Spr. wijst er op, dat de grenzen moeten zijn, aan de historie ontleend. De heer DE ROOY, (die moeilijk ver staanbaar is, wegens heesche stem) be toogt ook, dat deze voorgestelde grens regeling onaannemelijk is voor Haarlem Wat Haarlem aan Schoten en Spaarndam krijgt wordt niet gecompenseerd door an der goeds. Verder wijst hij er op, dat Haarlem noodig heeft de zandgronden in het Westen. Het belastingvraagstuk heb ben Gedep. Staten niet onder de oogen gezien. Naar spr.'s meening gaat de an nexatie niet ver genoeg. Wil Haarlem tot volle ontwikkeling komen, dan moet voorkomen worden, dat parasieten Ispr. vraagt excuus voor dat woord) dat para sieten, die wel de lusten, maar_ niet de lasten van Haarlem hebben, zich juist builen de grenzen van Haarlem vestigen. In verband met de grensregeling aan den Zijlweg vraagt spr. of er wellicht individu- eele belangen achter zitten. Wij moeten de zaak anders bekijken. Spr. is tegen dit voorstel. u De heer JANZEN wijst er op, dat Haar lem toegewezen krijgt den Waarderpol- der, den Velserpolder, den Romólenpol- der, die alle veel onder Amsterdamsch Peil liggen en dat deze grond niet dan door veel onkosten te maken en veel op te hoogen tot bouwgrond is geschikt te maken. Er wordt nu weliswaar gebouwd in den Romolenpolder, maar niet dan-zeer kostbaar. Daar, waar Gedep. Staten niet zoover willen gaan, is goed bouwterrein, dat Haarlem gebruiken kan. Spr. bedoelt een deel der duingronden. De grensrege ling, die Gedep. Staten nu aangeven, moet worden afgewezen. De heer DE BREUK betoogt dat een der hoofdredenen van Gedep. Staten om deze grensregeling ter hand te nemen, ongetwijfeld was het noodlijdende Scho ten. Spr. meent niet noodig te hebben cij fers te noemen om den noodlijdenden toe stand van Schoten te demonstreeren, maar hij merkt op dat Rijk en Provincie- al veel gegeven heeft en moet geven. Daar moet wat gebeuren voor Schoten. Spr. stelt voorop dat Schoten nu reeds noodlijdend is, hoewel het zoo zuinig mo gelijk beheerd wordt, maar behoort het bij Haarlem, dan zullen die bewoners, te recht, ook eischen gaan stellen. Spr. wil wel zeggen dat de opgaven, die verstrekt zijn door 'de diensten In Haarlem, (wal die diensten zullen kosten bij eventueele uitbreiding) naar zijn meening veel te laag ziin. De beweegreden voor de grens wijziging is voor Gedep. Stalen grootcn-1 wijst hij er op dat het van belang is, da j C_i. _i7/^.. >rii n t* wol non Ko T-Ioorlom IrtPïifJif hmulf r\T\ viin Vtvcnünl deels Schoten. Zouden zij er wel aan be gonnen zijn als er geen Schoten, noodlij dend, ware geweest? Daarom wenscht bij dat hier tegenover ook wat compensatie voor Haarlem worde geplaatst. Wat door Gedep. Staten wordt aangeboden, is lang niet genoeg. Spr. wijst op den toestand nabij Haarlemmerliede, hoe Haarlem be lemmerd wordt in zijn werk, b.v. bij de Malariabestrijding. Ook deze spr. wenscht zeggenschap over de waterleiding in do duinen om te voorkomen dat die veront reinigd wordt, vooral nu Bloemendaat bouwterrein aankocht langs den Zee weg, hoewel dit besluit nog niet is goed gekeurd door Gedep. Staten'. Het is niet denkbeeldig dat de rioleering het Haar- lemsche water zal verontreinigen. Op dien grond voorkwam Haarlem ook al den aanleg van den zijtak van den Zee weg. Dit plan voldoet niet. Vooral ook omdat we niet weten welke vergoeding we moeten betalen. Deze regeling zou Haarlem meer achteruit dan vooruit brengen. De heer DE BOER zegt dat dit ont werp niet in overeenstemming is met wat Haarlem heeft gevraagd en niet tn over eenstemming met wat verwacht mocht worden. Het schijnt wel of Gedep. Staten hebben geredeneerd: hoe komen wij op de gemakkelijkste manier van de lastpos ten Schoten en Spaarndam af. Noch door de grondwet, noch door de gemeentewet worden aan grensregeling beperkende be palingen verbonden. Prof. Struyclcen, die over 't algemeen niet voor samenvoeging van gemeenten is, moet dat loegeven. Spr. wil niet ingaan op de vraag welke invloeden bij Gedep. Staten zijn werk zaam geweest om met dit voorstel te ko men. Schoten zal van Haarlem buitenge wone kosten vergen. Bij het zoeken naar nieuwe grenzen moet gevraagd worden: wat behoort bij Haarlem? Met Schoten hebben Gedep. Staten hierbij een goede greep gedaan al zal dat gedeelte aan Haarlem ook wat kosten. Ook voor Heemstede is de greep juist, alleen moest de grens meer zuidwaarts bij de Koediefslaan liggen. Alleen aan den westkant hebben Gedeputeerde Staten dit stelsel niet gevolgd. Dat is ei genaardig, want Gedep. Staten namen er wel Spaarndam bij. Wat daarvan dc re denen zijn, zal spr. niet nagaan. Het is een verschil in behandeling bij het eene deel, en bij het andere deel. Aan den westkant is het niet mogelijk een goeden overgang der grenzen te bewerken. Dan betoogt spr. dat Bloemendaal heeft ge profiteerd van Haarlem en bij Haarlem topogetisch en economisch behoort. In de laatste jaren is 'n streven bij Bloemendaal merkbaar zich van Haarlem onafhanke lijk te maken. Maar dit overgangstijdperk bewijst hoe Bloemendaal met Haarlem verbonden was en is. Spr. wijst daarvoor op het aantal leerlingen dat Middelbaar onderwijs genoot in Haarlem. Nu heeft het zelf een school. Bloemendaal doet nu alle pogingen om zelfstandig te worden- wat vroeger nooit gebeurde. Ook Aer- denhout is feitelijk een deel van Haar lem. Op alle mogelijke wijzen doet Bloe mendaal zijn best aan tc toonen dat bet niet met Haarlem verbonden is. Die po gingen hebben aanleiding gegeven tot een vermakelijken flaler in de officieele stuk ken. Uit de correspondentie van Bloemen daal met Gedep. Staten citeert spr. de volgende passage: D.d. 18 Maart 1920 of 1921 scheef Bloemendaal aan Gedep. Staten: Wij ver zoeken u te willen overwegen dat de duin en geestgronden een eigenaardig ge heel vormen, dat zich wat den aard van grond en bevolking betreft, onderscheidt van de lager gelegen* polderlanden en dat onze welvarende gemeente, geheel op die duin- en geestgronden gelegen, thans technisch als 't ware ideaal is af tc schei den van het in elk opzicht geheel anders geaarde Haarlem." (Algemeene hilariteitl) alsof de Bloe mendalers van een heel ander ras dan de Haarlemmers zijn; alsof men aan eens Bloemendalers neus kan zien dat hij Bloemendaler is! Die passage is verma kelijk omdat ze aantoont op welke wijze Bloemendaal duidelijk maakt dat het niet bij Haarlem behoort. Het wijst op uitge putte argumenten. Spr. citeert Oppen- heim, die zegt dat er geen enkel bezwaar is bij grensuitbreiding gemeenten op te heffen. Het financicele argument moet niet 't zwaarst wegen, maar dat neemt niet weg dat met het onderhavige project en de cijfers in de liand kan worden aangetoond, dat deze regeling ontzettend zware kosten op Haarlem zal leggen. In den loop van zijn betoog zeide spr. nog dat niet juist is wat de heer de Breuk zeide: het initiatief voor grensregeling niet uitgegaan van Gedep. Staten, maar van Haarlem. De heer DE BREUK herstelde deze ver gissing en verklaarde te hebben willet» zeggen dat Gedep. Staten het verzoek van Haarlem waarschijnlijk niet zouden be vorderd hebben, als Schoten er niet ge weest ware. De heer VAN DRIEL wijst nog op de regeling nabij Spaarndam met name hoe ongewenscht het zou zijn dat de toegang voor de Haarlemsclie haven in handcD van Velsen zou zijn, zooals in dit ont werp wordt voorgesteld. Met het 'oóg op de paar duizend kinderen die uit de om- ligowte gemeenten Haarlem 1-czoeken, ccjni 'aclil Haarlem toezicht houdt op zijn hygiëni sche belangen, die met dit bezoek wel eens gevaar konden loopen. De BURGEMEESTER constateert dan dat er onder de aanwezigen een merk waardige homogeniteit heersclit in de af wijzing van het door Gedep. Staten voor gestelde. De leden zijn tot die conclusie gekomen na nauwkeurige bestudeering van het ontwerp. Geen der sprekers heeft dit plan verdedigd. De eenige conclusie uit deze bespreking is voor spr. dat dit plan voor Haarlem onaanvaardbaar is. Hij "Stelt voor dit als besluit der com missie te aanvaarden. Be heeren DE RUITER en DE BOER bepleiten uitstel van het nemen dezer be slissing. Ze willen eerst zien of er accoord onitrent andere voorstellen kan worden verkregen. De heer VAN DRIEL bepleit een da delijke beslissing, we moeten wat anders en dit plan in geen geval. De heer KRELAGE bepleit ook een di recte beslissing. Na eenige discussie 'wordt besloten nu een beslissing te nemen. ponder hoofdelijke stemming wordt mét eenparige stemmen (naar de voor zitter constateert) besloten aan Gedep- Staten te melden dat dit plan door de nmissie niet aanvaardbaar wordt ge it. Wegens het vergevorderde uur wordt het verdere debat n.l. het debat dyer de vraag welke grenzen bij even tueele uitbreiding van Haastein, naar het oordeel «Ier commissie, dan wel ge- wcnscht zijn lot een volgende vergade ring verschoven. De beer KRELAGE verzocht overleg ging van dc nota-Slingenberg aan de com missie. Dc VOORZITTER zal dit verzoek in de vergadering van B. en W. brengen. De beer DE BOER vroeg overlegging van de akten van Bloemendaal, Scholen en Heemstede. De VOORZITTER deelde mede dat Haarlem daarvan niet anders dan door Gedep. Staten hebben kennis gekregen. De vergadering achtte overlegging dier stukken niet noodig. Hierna sluiting der vergadering. Een nieuwe regeling bij den tramdienst. A. s. Maandag zullen op liet traject VorwulftO ver veen, motorwagens in dienst worden gesteld, in welke de pas- sn&iers aan de verschillende halten op do gebruikelijke wijze op het aohferbalcon uitstappen, doch waarin dan, ovenals bij de éénmanswagens het geval is, bij hot uitstappen met gepast geld moet betaald worden in de daarvoor aangebrachte be- taalkaat. De passagiers zullen bij het voorbalcon uitstappen. Zijn we goed ingelicht, dan is het voordeel van deze nieuwe rogeliiig, dat de conducteur zich niet meer in den wagen behoeft te begeven, om do pas sagiers van kaartjes to voorzien, doch steeds op het achterbalcon blijft. Gouden Echtpaar. Zooals wij reeds meldden, heeft Dins dag het echtpaar Koster—öhrijne, wo nende Eendjespoortstraat '5, zijn 50-jarig huwelijksfeest herdacht. Door verschillen de omstandigheden kunnen we eerst nu enkele bijzonderheden vermelden. Dos morgens werd in de parochiekerk aan het Spaarne een plechtig gezongen II. Mis voor de beide oudjes opgedragen;. Den gehoelen dag door mochten zij vele blijken van belangstelling ontvangen. Vete mooie bloemstukken kwamen in. De bu ren hebben zich niet onbetuigd gelaten en het echtppaar een paar fraaie leun stoelen met kussens aangeboden. Dat er den geheelen dag druk bezoek was, spreekt wel van zelf. R.-K. Volksbond. Woensdagavond lucid de R. K. Volks» bond, afd. Haarlem, hare maandelijksche vergadering. In ziin openingswoord deelde de voor zitter, de heer J. P. H. Castricum, mede dat dit jaar de gewone jaarlijksche mee- ling op Hemelvaartsdag in het R. K- Sportpark te Heemstede zal worden ge houden. Verder bracht spr. nog dank aan den afgetreden geestelijk adviseur, den Zeer- Eerw. Heer J. H. W. Borsboom. In samenwerking met den R. K. Vrou wenbond en dc „Hanze," waarvan, zoo- als bekend, pastoor Borsboom ook gees telijk adviseur was, zal hem een blijvend aandenken geschonken worden. Hierna las de secretaris, de heer Ivee- scn, het verslag van den gehouden Cen- tralen Raad. Onder applaus betrad dan het Tweede Kamerlid, de heer Ch. v. d. Bilt, het spreekgestoelte, ter behandeling van het onderwerp: „De standsorganisatie op cul tureel gebied." Na in het kort uiteengezet te hebben, wat eigenlijk de standsorganisatie is, en boe noodzakelijk algeheele ontwikkeling voor de grootc massa is, kwam spr. te zijn eigenlijke onderwerp. Spr. had eeni ge stellingen vastgesteld, welke hij wilde verdedigen. Zijn eerste twee stellingen waren: De. „standsorganisatie heeft tot tjiak, haar le den in 't bereiken van zijn einddoel, den hemel, te helpen, en: Het bezit van stoffelijke goederen alleen kan zelfs een beletsel zijn voor het bereiken van het hoogste geluk, welke stellingen SDr. met voorbeelden duidelijk illustreerde. j Zijn volgende stelling was: De econo mische wetenschap leert, dat de massa der menschen slechts een bescheiden deel der stoffelijke goederen zal verkrijgen. Met liet citeeren eener statistiek bewees spr. deze stelling, hoe n.l. bij een moge lijke verdeeling van het bestaande geld ieder mensch slechts zeer weinig zou ver krijgen, Spr. stelde tevens bij deze stel ling tegenover bet schijngeluk der wereld de geestelijke genietingen, welke waar geluk schenken, waaraan spr. zijn vierde stelling vastknoopte. De cultureel hoog staande mensch kan zoowel met als zon der stoffelijke goederen waarlijk gelukkig zijn. Dit ware geluk kent geen haat, dus ook geen klassenstaat. Sprekers vijfde ontwikkelde stelling was: De aanwezigheid van een zoo groot mogelijk aantal gelukkige menschen is een maatschappelijk belang en waar de standsorganisatie beoogt, zooveel moge lijk gelukkige menschen te vormen, dient zij bet maatschappelijk belang. Bij deze- stelling wees spr. nog eens met klem op de noodzakelijkheid van ontwikkeling. Noodig is deze, zoowel voor geestelijke verheffing als voor uilbreiding van vak kennis en alle middelen, welke daartoe kunnen leiden, moeien dan ook aange wend worden. Verscheidene dier middelen gaf spr. aan. Worden deze aangewend, dan zal dit tol heil der standsorganisalie zijn. Luid applaus en een dankwoord van den voorzitter loonden spreker, waarna de vergadering gesloten werd. De vele regens on wind der laat ste dagen dosn de Hyacinthen hard groeien zoodat vele partijen resds den „neus" door het dek steken. Zoo hier en daar Is men dan ook reeds bezig zo schoon te harken en te gieren. Pitman's Stenografie. Bij de 1.1. 'gehouden examens slaagden voor diploma A de dam03N. M. Bin- ger, G. P. van Vliet te Haarlem en W. M. van Andol te Zaudvoort en do heeren O. F. Eren ml te Haarlem en J. Glas te Spaarnwoude. Voor diploma B Mejuffrouw E. M. G. Kamp te Haarlem en de heer J. Glas te Spaarnwoude. Voor diploma Machinesohrjjvenmejuff. W. M. van Andel te Zaudvoort en de heeren P. W. Koadooder en H. M. Ven- nik te Haarlem. R.-K. Kiesvereeciging, Vrijdag 10 dezer houdt de R.K. ICiesvereenigiug een algemeene ledenver gadering voor de stemming over het politiek advies. Gevaarlijk. Zag men vroeger een hoogst enkele maal dat er een .gat. in een straat ge-I reden was, in den laatsten tijd komt dat veelvulliger voor. Zoo kon men dan gisteren .vanaf de grens van Heemste de tot het Houtplein, op den Wagenweg tien gaten in de straat tellen, waaron der er waren welke een vierkanten me ter groot waren, terwijl de steenen rechts en links verbrijzeld lagen en daardoor mede gevaar voor het verkeer opleverden. Tegen den vooravond waren do gaten weer dichtgemaakt. Die vracht wagens zijn toch een schadepost voor de gemeente. Stads Bibliotheek en Leeszaal. Het aantal bezoekers bedroeg sinds de opening (19 Januari) 3852. Hitervan unaialk'teti 2048 personen, gebruik van de algemeene leeszaal, uitgeleend wer den 1918 boeken. Brieven Binnenland. H. W. Adema, A'darn; Mej. Bouwens, Bl.daal; P. Bruinsma, A'dam; Cacao en Chocoladefabrieken A'dam„Het Cen trum", Utrecht; Chemische fabriek, Am sterdam- J. Orel, A'dam; Dave de Jong, A'dam - D. G. Pos te Restante, Am sterdam; G. A. Kapteyn, Driebergen; G, B. Kersten Nijmegen; White no. 7, Londen; S. Koppen, A'dam; Lies Kuynders, Baarn; J. Monas, A'dam; P A'damProv. Geld. Eleetr. Mij., Utrecht- van Rees, Delft; G. RoUoos, BrusselJ. L. Litsen ZutphenM. M Strijders, Haarlem- .tanteTine,Am sterdam'; Elly Tintrup, 's-Hertogen- boschM. de Vries, „Vesta Delft; D. do Vries, A'dam; Mevr. v.d. Waals, Haarlem; Mej. Warger c.c.c., Delft; A. v.d. Wilde, Haarlem. Briefleaarten Binnenland. Schipper K. de Boor, Spijkerboor; T. Boesen Alkmaar; Jongej. EB. Hoogeveen, O terbeek A. J. Bruin, A'dam; Eggers en Groen, P P Mevr. Wed. Gerstel, A'dam; Schipper J. Grethoom, Beest; G. Hendriks, Utrecht; Heere3, J. Homnielo „A'damE. de Jong, A'dam; Vrouw Kuit, Haarlem- H. Kuyten, Scho ten; Mej. 0. Poorter, Haarlem; Mej. Esther Prins, A'dam; Mej. 0. Stxijboa, A'dam; G. II. Tijhuis, A'dam; B. Klap pen, A'dam; Mr. 0. Veen, Utreoht, Wed. Veon A'dam; v. d. Volde, A'dam; P. de Waard, Egmond a.d. Hoef: Trude Wemen A'dam' Mej. J. Wesseliu?, Haar- Brieven Binnenland,- door geadresseerde geweigerd. De Auto, Haarlom, Droste en Co., Haarlem, drie stuks Haarl. Dagblad, Haarlem; N. Haarl. Gourant, Haarlem; Chef Hoofdwerkplaati, Haarlem o <f Een tooverwoord voor velen, in ve'o, vele oorden der wereld. Want bijna geen streek is er, waar 't carnaval niet wordt gevierd. Volgens s,ommigen is het woord cav« naval afgdleid van cara (vleesch) en tralo (vaarwel), ofwel caro en aval Sobastiaansdag (28 Januari); in Rcm« (verwijdering) of avallare (v rm'ndcren.) Gewoonlijk wordt carnaval geheeten het tijdperk vanaf Driekoningen tot aan Asch-Woensdag. In Venetië begint de carnaval echter al op St. Stephanusdag (26 December); in Spanje meest op Sint voornamelijk de laatste elf dagen voor Asch-Woensdag. In Belgi?, Oostenrijk, Frankrijk, Zuicl-Duitse'iland en Zuid-Ne derland zijn de laatste drie dagen vcór Asch-Woonsdag de eigenlijke ca-nava's- dagen. Wat had men voor met carnaval? Het was niet vroemd dat men zich door velerlei vermaken sehsde'coi zocht te stellen voor de ontberingen der to - komst. Smulpartijen en drinkgelagen vormden in de Midde'eenwen de voor naamste bestanddeelen van den carna val. De vermogenden maakten da-rm de ■een begin op Driekoningendag en da ^cgore klassen bepaalden zich tot do week vóór den vastentijd, waaraan rij den naam „Malle week' gaven. Het schenken van bloemruikers, het werpen van lekkernijen, het vermommen enz. dat alles is denkelijk aan aloude lieidensche gebrui' «n ontleend. Italië ei Frankrijk zijn vooral de landen van d n carnaval; in het bijzonder worden zijn feesten gevierd te Rome, Venetië en Nice. Barometerstand: 7.61. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Maart 1922. Hoogste barometerstand 774.2 m.M. 1e Biarritz. Laagste barometerstand 744.3 m.M. te Valdersund (Noorwegen.) Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Maart 1922: Meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind. Aanvankelijk opklarend. Later wel licht toenemende bewolking met kans op regen. Iets zachter. Brieven Buitenland. Nelly Knegjens, Berlijn; H. M. van Meeuwen, Miinohen. Briefkaarten Buitenland. F. J. Spijbosch, R'dam; Willy Schi- vinghauzen, Hannover. In staat van faillissement werden verklaard I. S. Visser, koopman in huishou delijke artikelen, wonende te Bever wijk, Arendsweg 37. Curator Mr. J. H. van Mours. II. dc Handelsvennootschap onder de firma Gein-s. Bone, schoenfa briek, te Zaandam en de individueel6 leden Roelof-Gerit en Jacob Bone. Cu rator Mr. G. W. C. Pliester. III. Jac. Sprmgveld, wonende te Haarlem, Amsterdamschevaart 70 rd. Curator Mr. Dr. W. P, Vis. IV. Joh. A, ELligens, wonende te Haarlem, Curator Mr. H. Tuymelaar. V. W. G. Buys, caféhouder, wo nende tc Haarlem, Sehotcrweg 66. Cu rator Mr. L. V. Hoog. VI. W. A F. Frintj-op, boekhan delaar, wonende te Haarlem, Scho- terweg 66. Curator Mr. F. A. Da vidson. VII. J. II. Meijer, billardmaker, wo nende te Zand voort, Tramstraat 1. Curator Mr. M. Slingenberg. Rech ter-Commissaris in al deze faillissementen is Mr. A. Maclaiiic Pont. HOOGER BEROEP. IIooger beroep werd aaugeteekend door W. V. te Koog aan de Zaan,, ter zake „Mishandeling" veroordeeld tot eene geldboete van f 15 subs. 15 dagen hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1