Uit onze Oost. ORDE UI ÊRSEID. LEGER ËM ÏLOOr HAPQEL EIS HIJVERRËE9. «Kak m eens hief, da rm? vertelt ~RI@ïlTSZAE(EM. "iESSEIID ÜIEÜWSs LAADBRUG GEVALLEN. KORTE BERJ0HTEM» WVOER VAN NEDERLANDSCH VEE IN BELGIË. Naar wij vernemen zal binnen enkele flagen ook het grensstation Hamont ge- öpend worden voor den invoer van Ne- Corlandsch slachtvee in België. Het Belgisch departement van landbouw Ie 'ft zich voorgenomen er streng de hand Kan to houden, dat voortaan het voor fralgie bestemd vee gemerkt wordt vanaf Rijn aankomst in de Nederlandsche qua- Irantainesitallen, omdat het thans dikwijls 'foorkomt, dat frauduleus andere beesten worden ingevoerd dan die in quarantaine rijn geweeet. („Msb.") DE VOORDEELEN VAN GEMENGD BEDRIJF. Onder gemengd bedrijf verstaat men een zoodanige inrichting van de boerderij, dal noch uitsluitend akkerbouw, noch uit fluitend veeteelt, doch beide takken van bedrijf er hunne plaats innemen. De ver houding waarin zij tot elkaar voorkomen is bovendien een zoodanige, dat beide van belang zijn. Een boerderij waar b.v. slechts ten behoeve van de werkpaarden grasland wordt aangetroffen, heeft even min het karakter van gemengd bedrijf als een, waar slechts ten behoeve van het gezin en den pluimveestapei aardappelen, groenten en graangewassen worden ge teeld. De eerste blijft daarom zuiver ak kerbouw, en de laatste zuiver veeteeltbe drijf. tiet zuiverste type van akkerbouwbe- driif op veengrond bestaat in de veenko loniën, en op kleigrond in de Haarlemmer meer. Het type van veeteeltbedrijf vindt men het zuiverste in den Frieschen greid- hcck en in N. en Z.-Hollaud voor'A in de omgeving van de steden. Op zandgrond wordt hoofdzakelijk het gemengd bedrijf aangetroffen, meestal in zoodanige ver houding, «fat de veestapel groot genoeg is, om de producten van het bouwland te kunnen verbruiken. De kwaliteit van den fred, de waterstand en de ligging ten opzichte van steden, markten en fabrieken bepalen vooral de bestemming van het be drijf. Ket is duidelijk dat er een zeer groot verschil bestaat in de metbode van be heer en exploitatie. In liet algemeen vereascht het akker- tnir.vbedrijf liet meeste bedrijfskapitaal; daarop volgen het gemengd- en ten slotte bet grasland-bedrijf. L'e bedragen vcor loon, mest en trans port zijn voor den akhertrouw zeer groot n daarom is deze onderneming ook san grooter risico onderhevig. Het getal arbeiders Is vele malen grooter en als ge volg hiervan het bedrijf afhankelijker1. Het risico wordt nog vergroot door opeenhoo- ping van werkzaamhedenvooral in den oogsttijd, van aardappelen, graan en bie ten. De verdeeling der werkzaamheden is zeer onregelmatig, zoodat groote en lang durige inspanning vereischt wordt van measchen en dieren, terwijl des winters gedurende maanden weer niets te doen is. De economische arbeidsverdeeling is in «lil bedrijf dus zoek, terwijl de eenzijdig heid oorzaak is van eenzijdige ontwikke ling van beheerder en personeel. Hetzelfde kan worden gezegd van het zuivere vee teeltbedrijf. In „De Tel." wordt er aan herinnerd, hoe in oorlogstijd gebleken is, welke groo te bezwaren er verbonden waren aan de invering van den akkerbouw in zuivere Toetceltgebieden. De boeren hadden geen werktuigen, noch trekvee en velen waren Wij hun soheurpScht aan anderen te kun nen overdragen. Het is door deze opge drongen ervaring volkomen duidelijk ge worden, dat vecteeltstreken niet met suc ces tot gedeeltelijke toepassing van akker bouw kunnen overgaan, en althans niet in de omgeving der steden, waar het mefk- vcchoudersbedrijf goed loonend is. De boeren trachtten het in oorlogstijd ge scheurde land wee? zoo spoedig mogelijk tot grasland aan te leggen. Geheel anders is het echter in streken met specifiek akkerbouwbedrijf. De vette jaren, waarin nagenoeg zonder risico, an ders dan van het weer en plantenziekten, ket bedrijf werd geëxploiteerd, behooren lot het verleden. De landbouwers gaan weer rekenen en onderzoeken, hoe met de minste kosten de beste uitkomsten zijn te verb rijgen. En voorai doet zulks de ak kerbouwer. Hij verkeert volstrekt in het onzekere omtrent den prijs der producten, lerwil de grondstoffen nog groolendeels boven het voor-oork>gsche niveau blijven. Zijn bedrijfskapitaal wordt daardoor in verband met die risico te groot. Daaribij is het een zeer groot bezwaar, dat het be drijfskapitaal in akkerbouw slechts één maal per jaar kan worden omgezet en hel dus roet een zwaron rentelast te kampen heeft in tegenstelling met het gemengd- en veeteeltbedrijf, waar de inkomsten in den vemi van zuivel, vee, vleesch, spek en eieren enz. dagelijks vloeien. Het is te be grijpen, dat dit in tijden van ongewisheid een zeer groot voordeel beteekent. De meslbehoefte is daarbij veel geringer, even als de behoefte aan arbeiders. Het geheele bedrijf wordt stabieler en minder riscant, terwijl de productiviteit van den grond in bet gemengde bedrijf op de meest econo mische wijze wordt geëxploiteerd. De om wisseling van bouw- en grasland maakt het meest spaarzaam^gebruik van plantenvoe- dingsstoffen mogelijk en er is door betere arbei 'sverdeeling bovendien het gansche jaar door werk. Tal van landbouwers zoeken weer naar «ben vorm, die bun. bestaan op hechten grondslag vestigt. Zij wenschen lilt zekere voor bet onzekere. Zoo wordt er thans vrij algemeen in de veenkoloniën over ge dacht. evenals in de Haarlemmermeer en r.ndcje akkerbouwstrdken. VOOR HONGEREND RUSLAND. Het Ned. Nansen-Comilé te Amsterdam, hcefl sedert het zijn werkkring begon, to taal 200,000 ontvangen. De inkomsten boud op bevredigende wijze aan. ONTHULLING STANDBEELD PAS TOOR VERBRAAK. Den 27 Januari had to Bandoeng de plechtige onthulling plaats van het mo nument (ter nagedachtenis van pastoor Verbraak. Talrijke officieren van alle ran- gea en deputaties van alle korpsen en diensten van de garnizoenen van Ban doeng en Tjimahi waren daarbij aanwe zig, alsmede de assistent-resident, bur gemeester, geestelijken, oud militairen enz. De Iegerchef, generaal Dijkstra, hield een schoone en gevoelvolle rede, in het midden waarvan hij de driekleur van het standbeeld wegtrok, waarna een bloemstuk aan den voet werd gelegd door mevrouw Dijkstra. Mevrouw Buys strooide bloemen rond. Vertegenwoordigers van het vijftiende bataljon en verschillende bon den van oud-militairen legden kransen en bloemstukken neer, waarbij de muziek een koraal speelde. De burgemeester aan vaardde het monument namens de ge meen to die de goede zorgen daarvoor op zich nam. Pastoor Hoofd dankte namens den bisschop en de geestelijkheid. Ten slotte speelde de muziek het volkslied. PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJPS- ORGANISATIE BINDEND VER KLARING VAN DE 0. A. Maandag 27 Februari behandelde Mr. A. van Jole in %sn gecombineerde be stuursvergadering van het R. K. Vak bureau het vraagstuk van de Publiek rechtelijke Bediijfoorg ni atie in verband met k9t streven dat den laatsten tijd merkbaar werd, om te komen tot bin- dendverklaring van de collectieve-ar beidsovereenkomst. Spreker zette eerstens ui een het ver band van deze vraagstukken met an dere maat chappelijke organisat'e-proble- men. Daarna toonde hij hoe, deels uit de dagelijksche behoeften van do praciijk, deels planmatig ook in het buitenland het streven naar een enge samenvatting van bedrij fsgenooten en een autonoom bedrijfsleven, gaande is. Derdens besprak hij de organ'sitorisehe en psychologische voorwaardea waaraan voldaan moet zijn aleer de weigever aan de maatschappelijke kra;htcn volledig zelfbestuur verleent. Vervolgens lichtte spieker de navol gende resolutie toe „De Gecombineerd? Be tuursve gade- ring van het Bureau v. d. R. K. Vak organisatie, bijeen op 27 Februari 1922, spreekt over het onderwerp: „Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie ia verhou ding tot bindenverklaring van de 0. A.'" als haar oordeel uit: 1. dat er geenerld aanleiding ledaat om wijziging te brengaa inzake de vroe ger dcor haar uitgesproken meening, dat wen schel ijk is (zooals ook buiten 's land's wordt verlangd) een antoncom bedrijfs leven, waarin, vrij van overtollige over heidsbemoeiing maar met waarborgen voor krachtige bescherming van het genvren- sehapste'ang, b d ij s en eden, onv'g - broken, voor het geheele bedrijf (corn- zplex van ondernemingen in één tak van productie) geldende regelen stellen en handhaven: 2. dat het vooral in don laatsten tijd wel geuite verlangen naar een wette lijke regeling van de mogelijkheid om een O. A. voor niet-georganiseerde werk gevers en werknemers bindend te Ver klaren in denzelfden grond wortelt als het onder No. 1 genoemde streven, im mers tot doel heeft om alle bedrij fsge- jnooten om het enkele feit van hun be drijfsgenootschap onontkoombaar, pu bliekrechtelijk, samen te vatten; 2b. dat aan dit verlangen meer aan neembaar dient tegemoet gekomen te worden door een wettelijke regeling, waarbij o.a. voor elk bedrijf, waarvoor een O. A. is bindend verklaard, een college van overleg en arbitrage in het leven wordt geroepen; 3. dat, door het logisch en gedeelte lijk historisch samentreffen vart beide genoemde, vraagstukken, een zcodanigo oplossing gewenscht is, dat, naast de wettelijke regeling van de mogelijkheid pm een 0. A. bindend te verklaren voor niet-georganiseerden, mede wettelijk do mogelijkheid wordt geschapen om, zoo» dra aan organisatorische qa psychologi sche voorwaarden is voldaan, aan een bedrijf de autonomie, bedoelt in No. 1 te verleenen." Deze resolutie gaf aanleiding tot bree- de discussie, waarbij fcloek, dat aan meer dere zijden wantrouwen heerschte jegens de bedoelingen waarmede door fommiga voor bindenverklaring van de O. A. ge ijverd wordt. De vergadering mm met algem ene stemmen de voorgestelde resolutie aan en gaf den wensch te kennen dat Mr. van Jole's inleiding zou gepub'i eerd wor den. Toegezegd werd dat aan dit verzoek zal worden voldaan. DE LOONSVERLAGING AAN DE LIJM- EN GELATINEFABRTEK TE DELFT. Naar de „Msb." verneemt, hqbbon ook de afdeelingea van den R. K. en Ohr. Fabriekarbeidersbond besloten geen loonsverlaging te zullen aanvaarden, zoo dat heft waarschijnlijk tot een conflict zal komen aan de Lijm- en Gelatmefabriek te Delft. Nog geen gebrek aan Werk. Op do Kon. Mij. de Schelde te Vliseingeit schijnt nog geen gebrek aan werk te zijn. Men heeft ten minste voor 400 werklieden voor geruimen tijd overwork- vergunning aangevraagd, vooir het af houwen van schepen. In een andere af deel ing moeeten echter een 20-tal over bodige werkkrachten worden ontslagen. i SAMENWERKING. Door de hoofdbesturen van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel en van den Centralen Bond van Transportarbeiders is een commissie be noemd ter bestudeering van de mogelijk heid en de middelen om tot nauwere sa menwerking te komen. Meer werk. De carlonfabrieken „Erica" en „De Kroon" te Oude-Pekelo zijn weer in werking gesteld. Meer dan 100 arbeiders kregen weer werk. Vermoedelijk wordt Maandag de car- tonfabriek „Reiderland" te Winschoten met pl.m. 150 arbeiders weer in werkina gesteld. DE LOONSVERLAGGING IN DE MIJNINDUSTRIE. Woensdagmorgen is te Heerlen door den modernen en neutralen mijnwerkers- bond een openlnchtmeeting gehouden in verband met de loonsverlaging. Sprekers waren v. d. Walle, secretaris van het N. V. V., en v. d. Bilt, voorzitter van den Ned. Mijnwerkersbond. Laatstgenoemde bracht verslag uit van het onderhoud, door de vertegenwoordigers der Vakbonden Donderdag j.l. met den mi nister van L., N. en H. gehad. Aan het einde van de bijeenkomst werd besloten telegrafisch nogmaals bij den minister aan te dringen op een spoedige beslissing inzake het voorstel tot hand having der loonen op de Staatsmijnen tot 31 December 1922. De meeting was matig bezocht, hoofd zakelijk door arbeiders die vrij van dienst waren. Voor het houden van een demon stratie door de gemeente werd afgezien. ACTIE IN HET BOUWBEDRIJF. De verlenging van den werktijd in het bouwbedrijf zal worden besproken op een congres van de samenwerkende orga nisaties. De Nationale Vakcentralen zijn tot bij woning van dit congres uilgenoodigd. De vier samenwerkende organisaties houden hunne vergadering op a.s. Zater dag 4 Maart te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Maria- plaats, des voorin. 11 uur. De Ned. R.ly. Bouwvakarbeidersbond houdt zijn verga dering op dienzelfden dag ook over de zelfde stellingen, te Utrecht in het St. Josephgebouw des voorin. HL}, uur. DE NIEUWE DIENSTPLICHTWET. De Minister van Oorlog heeft in zake de nieuwe Dienstplichtwet een sohrijven ge zonden aan de burgemeesters, waaraan wij het volgende ontleenen: In verband met de nieuwe regeling zal ook een reorganisatie van bet leger plaats hebben. Deze zal, evenwel niet dadelijk bij liet in werking treden van de Diensplicht- wet in haar geheel tot sland komen. Zoo zulten de provinciale adjudanten en de landweerdistricts-commandanlen, wier be trekkingen komen le vervallen, nog eeni- gen tijd in functie blijven en eerst op een nader te bepalen datum hun werkzaamhe den overdragen aan de commandanten van de 24 indedingsdistricben, die ook reeds met ingang vail 1 Maart a.s., belast worden met een groot deel der werkzaam heden, thans behoorende lot de taak der militie-commissarissen. Wanneer de veranderingen intreden, die u behoort te weien, zal fk u daarvan ken nis geven. In het algemeen kunt u dus bij het doen van opgaven aan of het voeren van briefwisseling met militaire autoritei ten op den bes taanden voet doorgaan, tot dat veranderingen daaromtrent te uwer kennis komen. Voor het overige worde, zoolang geen wijzigingen tot stand komen bij verschil lende verrichtingen gehandeld in den zin van de tot dusver geldende bepalingen. A'ls voorbeeld noem ik het opmaken van inlij- vingsslaten, liet bijhouden van de verlof- gangersregisters van militie en landweer en de redsters van den landstorm, opgaven van verhuizing van verlofgangers, opgaven van overtredingen er.z. enz. Wat overtredingen betreft, zal er echter rekening mede gehouden moeten worden, dat de verplichtingen van verlofgangers verandering ondergaan. O.m. komt het voorschrift omtrent vergunning tot ver blijf in het buitenland enz. voor groot- verlofgangers te vervallen. Ook de voorschriften, bij verhuizing in acht te nemen luiden in de nieuwe wet anders dan in de Militie- en Landweerwet. Ten einde belanghebbenden met de hier- bedoelde van 1 Maart a.s. af geldende ver plichtingen bekend te maken, verzoek ik u bij openbare kennisgeving onder hun aan dacht te brengen den inhoud van artikel 40, art, 41, eerste en tweede lid, art. 51, derde Md, alsmede van artikel 4 der wet. Aan de hierbij betrokken personen, die in h^t buitenland wanen, gelieve u een per soonlijke kennisgeving omtrent deze aan gelegenheid te zenden. In hoeverre een dergelijke kenaisgt'ving ook aan de ove rigen zal worden uitgereikt, laat ik aan u over. Het verdient aanbeveling de verlofgan gers en op te wijzen, dat de opgaaf die zij bij adresverandering ingevolge hot derde lid van artikel 40 moeten doen, ook moet geschieden bij verandering van adres bin nen de gemeente. Met betrekking tot het laatste !id van artikel 40 ware in de ken nisgevingen te vermelden, dat dc groot- verl of ganger, die «He buütenlandsche zee vaart of de zeevissoherij buitenslands uit oefent, in het vervolg daartoe geen ver gunning meer behoeft, doch moet zorgen, dat de burgemeester van de gemeente, waar hij laatstelijk als grootverlofganger werd ingeschreven, voortdurend op de hoogte is van de reizen, die hij doet of schoon bij de Dienslpliehtbeschikking nieuwe modellen, zullen worden ingevoerd, ligt het in de bedoeling, zooveel mogelijk de gtcfegenhe-id open, te houden om dit jaar nog de oude modellen te blijven vol gen. Uw aandacht zij, nog in het bijzonder gevestigd op de overgangsbepalingen, gele gen in de art. 50 en 61. Bezuiniging. Met ingang van 10 Maart a.s. is het bureel van den com mandant van het veldleger niet on belangrijk ingekrompen. Tevens is bepaald dat de ópper-officieren en hoofdofficieren, die vroeger in vre destijd konden beschikken over 2 dienstpaarden, er thans slechts één behoeven te hebben. DE JAARBEURS TE UTRECHT. Een indruk. Wij lezen in het „U. D."t „Nu u toch hier is, meneer, wou ik u meteen eens zeggen, dat de pers over 't algemeen een verkeerd oordeel neerschrijft." „Hoezoo dan mijnheer!" We waren in de monsterkamer van een Jaarbeurs-deelnemer in de branche goud, zilver en byouterieën. We wilden wel graag wat leeren. Vooral van iemand die zoo resoluut deed. gewoonlijk dat het druk was op de Jaarbeurs of niet druk, af er veel menschen waren of niet. Maar, ik zou willen vragen, wat doet dat er toe? 't Kan krioelen in mijn stand van nieuws gierigen, maar wat heb ik er aan?Het is de vraag, of 't koppers zijn! En dat zie je niet qp 't eerste gezicht. Ik! zeg; laat 't liever wat stiller wezen. Dan heb je meer kans, dat ge mol serieuze aanvragers te doen hebt. Ver leden jaar September was ik ook hier. Toen heb ik o.a. één .bezoeker gehad, die me de heele Jaarbeurs goedgemaakt heeft, en die me orders bezorgd heeft voor drie jaar. Dit moet je hebben. Dezer dagen kamt er iemand bij me die me iets vraagt, waar ik hem toe vallig aan helpen kon. Hij was de heele Jaarbeurs afgeweest, maar had 't niet kunnen vinden. Ik lever 't hem en heb nu tegelijk een nieuwe relatie. Zulke dingen helpen. En die hebben hem en mij dankbaar gemaakt voor ,t be staan van een Jaarbeurs. Het is ditmaal ook gébeurd dat iemand uit Hellevcet- sluis mijn stand bezocht Hij wa3 vreemd voor me. Het is ook begrij pelijk, dat ik niet naar Hellevoetsluis reis. Ik moet 't hebben van de groote steden. En we hebben aardig zaken ge daan. Een ander gaat binnenkort een nieuwe zaak. openen. Hij heeft niets bii me gekocht., maar ik weet zeker, dat hij iets koopen zal. En ik heb in ieder geval een nieuwe relatie. Hoe doe je zoo iemand op buiten de Jaarbeurs? Je kunt tooh moeilijk met een omroeper ergens gaan loopen: „woont uier ook iemand, die een nieuwe zaak gaat be ginnen?" Daarom 't laat me koud of ik veel bezoek heb of niet. Ik heb ditmaal ook op m'n monsterkamer ge zet: „Alleen voor geïnteresseerden". Wat heb ik aan een grooten toeloop? Het nut van de Jaarbeurs behoort nu vrij tot wat je noemt, de imponderabilia. Je kunt nooit zeggen dit of dit hee t de Beurs me opgeleverd. Want je weet nie1, wat een nieuwe connectie ia de toe komst voor je kan beteekeneo." We moesten dezen deelnemer gelijk geven. D.w.z. met deze restrictie, dat hij verkeerd deed „de pers" over één kam te scheren. Want om bij ons eigen blad te blijven wc hebben bij iedere beurs gewezen op dit belangrijke feit. En ook de heer Graadt van Roggen wijst èr telkens opnieuw op bij' iedere reünie, die de pers vóór de opening van de Beurs met den Raai van Beheer der Jaarbeurs heeft. In de afdeeling „goud, zilver etc.", waarvan wij alle voorname deelnemers hebben besproken, was de a'gemeene diagnose in 't eind van de vorige week: „niet ontevreden". Een heel enkels was gedecideerd slecht te spreken, maar an deren deelden ons mee, dat ze al hoel goeie zaken hadden gemaakt. Eu ook al wisten ze, wanneer ze volstonden met als deelnemer op do Leipzigor Mease te staan dezelfde klanten te ontmoeten als hier, toch wilden zo op deze beurS niet ontbreken. Vandaag spraken we nog een grooten tapijtfabrikant, een groe ten luxe schoenhandelaar en een verte genwoordiger van een Duitsche firma in gebruiks-aardewerk. Do tapijtfabrikant omzeilde onze vraag of hij tevreden was over de beurs met de opmerking dat hij hier hóórde en dat 't hem niet speciaal om onmiddellijk zaken-doen begonnen was,- de schoenhan delaar was uitermate, de aardewerk-ver tegenwoordiger goed tevreden. een STAKINGSPROCEDURiE VOOR DE RECHTBANK. Enkele weken- geleden, schrijft de Crt., is bij de firma Bteuze,, fotografistalelier, gevestigd aan de Jonker Framsslraat 'te Rotterdam, het personeel, ongeveer 10 mam in staking gegaan,, omdat deze firma zonder nader overleg een der ondiste be dienden ontslagen thoKf. De firma Bdeuze is thans logen dien Nederl. Lato-, Foto- en Gh-cmigrafeubond, welke organisatie de tel - ding te dit conflict heeft, gaan procedoe- ren. Mr, van Peski, «te advocaat van genoem de firma, heeft op kort geding den band! doen dagvaarden en een ei-san tol schade vergoeding ingesteld van 25 met ver- oordieeüng van gedaagde te de proceskos ten. Hedenmiddag heeft de derde kamer «Ier Rechtbank te deze zaak uitspraak gedaan. Do rechtbank overwoog o.m., dat ge- daagdes opvatting taerze schijnt te zijn, dat de fotograafpatnoon mot name efsöher, ten aanzien van behoud of inkrimping vaini per soneel en ontslag van -bedienden, met name van Rjgraejd, zich gehoorzaam heeft te richten naar het oordeel en het besluit van gedaagde, dien Bond, die eenzijdig de belangen der weitk-Stoden- en niet eens be paaldelijk van eaisdhers personeel verlcgen- -wcordngt; overwegende dat gedaagde -klaarWijkeiijk ate comisequenjtie dezer aanmatigende dwaasheid, eisdhers personeel tot stalking heeft aangezet en bet publiek van een be- zoak aan ei-schexu zaak afhoudt, zulks met de kemiieUjke bödloeiteg edseher door schadelijke storing, too mogelijk vernfe- .tigitag van zijn bedrijf, tot onderwerping aan hare geheel onrechtmatige cósühen te dwingen. Overwegende, dat, waar het belang van ei.sober vordert, «Jat gedlaagde vaorloopig word-t belet om met diezen strijd, tot het istelfen van paa4 en peik aan eisehers wille keur, door beaiadeeüing en vernietiging van eischers bedrijf voort 4e gaan. Beveelt mitsdien, bij vontnlt uitvoerbaar bij voorraad, «zader borgtocht op «le miiniuu't en voor de registratie, desnoods met dien sfericen arm, staking der door gedaagde begonnen, legen, ei-schers zaak gelichte 'hamieïjngen, met name: het ver- spreMienl van vfegende blaadjes, het doen samenscholen voor en nabij «te zaak van eischer en het tótig •vallen van eisdhers personeel en cli&nitète, zulks totdait om trent dia zaak iten principale «Hoor dien be voegden rechter zal zijn bashst en deze beslissing te kracht van, gewijsde zal! zijn gegaan, en met bepaling, dat gedaagde voor eiken dag, welke hij na de beteeke- mtog der diagvaandfag en voor de te kracht van gewijsde gegama beslissing ten -prortci- pajte xwg pen (der pleegt, aan eischer zal hebben te betalen voor boete, subsidiair schadevergoeding 20. De proceskosten komen bovendien ook voor rekening v-arn den gedaagde. OP DEO TROUWDAG OP STRAAT GEZET. Een vreemd geval van huisvrede breuk is Zaterdag voor de Amsterdam- eche Rechtbank behandeld. Terecht stend een kraamverpleegster, we ei; hu sv.ede breuk. Zij had de deur van de kamer van een meisje, dat bij haar woonde, door een smid laten openen, en den in boedel op straat gezet. Voos deze uitzet ting koos de verpleegster den trouw dag van het meisje, dat zich met haar taan op het Stadhuis bevond, om in het huwelijk verbonden te worden. Op het Stadhuis ontving het jeugdige echtpaar de mededeeling, dat de inboelel op straat etend. Nu ging de zaak hierom, of het mei je de kamer bij' de verpleegster gehuurd had, of niet. Het meisje had daar al drie maanden gewoond. Zij hield vol, dat zij f 4.10 per week huur bo-aalde; een kwitantie had zij niet. De verpleeg ster beweerde, dat het meisje er voor niets woonde, wat de pre.ite.it erg onaan nemelijk achtte. De verpleegster zeide, dat zij het meisje in huis had genomen, om op haar kinderen te passen, als zij uit verplegen was. Zij mocht niet onder verhuren van den huiseigenaar, vandaar, dat zij ook geen huur vroeg. Hier tegen over stonden de verklaringen van 't meisje en van den electrician, die met haar gehuwd is. Deze beweerden de huurpenningen aan de beklaagde gegeven te hebben. De officier van justitie, mr. Massink, noemde de uiteenzetting van de beklaag de zeer onlogisch en onwaarschijnlijk. B_- klaagde is een buitengewoon lastig mensch. Ruzie, vechten en krakeel zijn aan de orde van den dag. Zij moet een gevoelige straf hebben. Eiscli, we gens huisvredebreuk, één maand. De verdedigster, mevr. mr. Leydens- borfdo Leeuw, betoogde, dat het de vraag is, of hier huur is geweest, of niet. De huiseigenaar verbood het onder-ver huren. Het meisje zou de kinderen van bekl. oppassen. Er was geen huur, dan had de bekslaagde dus het recht op de kamer to komen en is er van huisvrede breuk ook geen sprake. PI. vroeg dus vrijspraak. OF DE VLEESCHKEURINGSWET OOK NOODIG IS! Vakmenschen trekken dit gean oogen- blik in twijfel. Maar het publiek? De heer A. Winter, dierenarts te Amers foort publiceert in (de „R.Ct." een voor beeld uit de vete gevallen waaruit de noodzaak van de wet onbetwistbaar dui delijk blijkt. De heer W. schrijft: 23 Januari werd mijn hulp ingeroepen (des avonds) bij een rund toebehoorende aan een landbouwer, welk rund voddsel weigerde. Tevens deelde men mij mede, dat daags te voren in den stat een rund was geslacht, dat plots ziek was geworden en dreigde dood te gaan. Bij mijn komst deed ik moeite het ge slachte rund te onderzoeken, doch ik con stateerde, dat het grootste gedeelte reeds aan een Slager was verkocht en geleverd, terwijl de ingewanden waren begraven en dé organen met een voet vleesch in een ton stonden, de laatste voor eigen gebruik. Met moeite werd ik gewaar, dat de milt in een bijt onder het ijs zat. Om kort te zijn kan ik mededeelen, dat ik '«nachts de microscopische diagnose: miltvuur, nog maakte. Dien avond constateerde ik bij 2 runde ren miltvuur en den volgenden dag bij 9 runderen, die ik alle direct met serum be- hanlddlde. 25 Januari kwamen er wederom 5 runderen bij en eenige varkens, terwijl een kat en een hond, welke bloed opgelikt hadden, 'soohtends dood lagen. Was 't rund niet op stal, doch in een aparte schuur geslacht, dan was dit gerei waar schijnlijk tot het eersite rund beperkt ge bleven en zou men mij niet geroepen heb ben voor een tweede rund, dat ziek werd. De slager zou dan in zijn winkel miltvuur- vleesch verkocht hebben, de huidenhande laar een uiterst gevaarlijke huid verweckt hebben, de landbouwer zou zich zelf en zijn personeel in groot gevaar hebben ge bracht. Toen ik bij den slager de huid en het vleesch in beslag nam, zag dit er uitste kend uit en niemand kon vermoeden, dat dit zulk een jj^vaarlijk besmettingsmate- riaal was. Was een varken ziek geworden, dan had men er een huis slachting van gemaakt en wie er dan tegen zou zijn ora dit te keuren moet weinig verantwoordelijkh-efds- gevoel voor zijn m-edemenschen hebben. Op liet terrein van de Steenkoïen-Han- delsverEeniging te Rottendam, werd een laadbrug van 30 M. lengte en 35 ton we gende, aan een «talen tros opgeheschen door een kraan. Dertig werklieden hielden den brug in dc goede richting. Plotseling brak echter de tros en stortte de brug omlaag. De werkieden konden zich allen op een na redden. Een hunner bekwam verwondingen aan den schouder en werd in het ziekenhuis opgenomen. DURE ZOOLEN. Evenals zoovele anderen, had een Nij- meegsche mevrouw dezer dagen een dienstmeisje geëngageerd uit het grosse Vaterland, en dit meisje was zoo be scheiden en beleefdzoo dienstvaardig en gewillig, dat mevrouw niet ophield tegen haar man allerlei lofredenen over dit Duitsche product te houden, ea ver gelijkingen te maken tusschen de»o en haar Hollandsche zusters, welke verge lijkingen sterk in het nadeel van deze waren. Nu viel het, dat deze schoone maagd, die kon blozen als een perzik, al ras han-r hart verloor aan een zoon van het Groesbeeksche hoogland, en die 's Zon dags naar zijn geliefde in de oude Kei zer Karelstad afkwam. Nu 1.1. Zcmdag-, toen de zon al vroeg met overdadige Weelde, in het Oosten den hemel met een keur, van kleuren verfde, koek Gretehen, zoo heette het meisje met erbarmlichen Sehnsucht het venster uit, wat niet ontging aan mevrouw, die Gretehen deelnemend vrö«t>, wat haar schortte. Ach mevrouw, zei Gretehen, moeder heeft het zoo aan het hart, zou ik een paar uurtjes vroeger vandaag naar huis mogen. Mijnheer, die achter den rug van Gretehen met zijn hoofd tegen mevrouw nijdasde van neen, verloor het pleit, en Gretehen mocht, mits ze de schoenen van. mijnheer en de kinders meenam naar het Grosze Vaterland waar het zooien in plaats van hier f 2.50, 32 mark koet, walk aanbod Gretehen gretig aanvaardde. Toen het 's avonds half elf was, het tijdstip, waarop Gretehen weer thuis moest zijn, mankeerde ze. Het was vijf, tien, over half elf, maar geen Gretehen. Elf uur sloot mijnheer de deur met de voorzichtige verzekering,' dat wat hem be trof, Gretehen er niet meer inkwam. Juist lagen mijnheer en mevrouw te bed, toen een schichtige bel ïn huis weerklonk. Bei den keken elkander aan; daar was Gret ehen. „Ik doe niet open", zei mijnheer, maar mevrouw liet haar vrouwelijk hart wer ken, sloeg wat om, en deed open. Gretcha baadde in tranen en vertelde met horten en stoeten een geschiedenis, die hierop neerkwam, dat zé niet naar het groszo vaterland geweest was, maar heel knus- sig met haar beminde in een café in de Molenstraat gezeten had. Ze hadden eerst leut en jolijt gehad. Als blije kin deren hadden zij daar gezeten. Op het hoogtepunt van hun pret had Henk schalks een reuzen rozijn van een boerenjongen uit haar glaasje gelepeld! en achter zijn lachende kaken geborgen; zij had hem kwasi boos een tik op zijn hand gegeven, alsof hij de grootste stou terd van de wereld was. Op dit oogen- blik had een onverlaat listig het pakje schoenen onder haar stoel vandaan ge grist en was daarmee in donker Nij megen verdwenen. Mevrouw, die met vrouwelijk instinct begreep, wat men van deze zaak be grijpen kon, stuurde Gretehen naar bo ven met de boodschap, dat ze den vol genden morgen er meer van hooren zou. Mijnheer had een half laken noodig om zijn mond te stoppen uit leedvermaak, dat de theorieën van zijn vrouw omtrent het lieve Gretehen zoo verkeerd uitkwa men. Den volgenden morgen vroeg was er al oen inspecteur van politie, die kwam vertellen, dat er 's avonds een aange schoten jongeling geweest was, die kwam zeggen, dat zijn 6choenen in een café gestolen waren. Maar eigenlijk, knikte hij grinnikend, zijn ze niet van mij, maar van mijn meisje. „Ja, eigenlijk, hik... ook niet... hik van mijn meisje, maar van de mevrouw van mijn meisje." Toen snapte de inspecteur van het ver haal van dezen beschermeling van Bac chus niets meer, noteerde het adres van den dienst van zijn meisje, en borg hem veilig éen nachtje op. Vermoedelijk heeft dit drama nog een staartje, maar in elk geval zijn het dure zooltjes voor mijnheer en de kinders. (Tijd). De vaart op de Zuiderzee. Na de jongste vorstperiode zijn heden de eerste Zuiderzeebooten weer te Amsterdam aan gekomen. Het waren de boeten van Har- lingen en De Lemmer. II oewl er cholera. Te Eemnes (Utr.) heerscht de hoendercnolera op onrustba rende wijze. Reeds zijn honderden jonge hennen gestorven. Bij de oude kippen schijnt de ziekte niet voor te komen. Treinbotsing. Op he>t Maasstation, is te Rotterdam, tijdens het rangeoren een personentrein, die werd voortgeduwd, op een stootblok geloopen. De voorste wagen werd gedeeltelijk opgelicht en de treeplanken verbrijzeld. Door in het rond vliegende houtblokken werden van een op een evenwijdig liggend spoor staanden trein eenige ruiten vernield. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De vaart op de Zuiderzee. Bij Enk- buizen heeft Dinsdag een groot ijsveld twee Rij-laken en twee klappersohepen v®11 de ankers geschoven. Sleepboo-ten zijn uitge varen om assistentie -te verleenen. Verdronken. Hat 3-jarig dochtertje van den heer J. Stam le Heenhmgowaard! (N. tl.) is in een gierkiril gevallen en le venloos er uit gehaald. Door de gloeiende pook. Te Lemmer pookte de slagersvrouw D. S. de kachel op. De pook bleef vastzitten, welke zij er met geweld uittrok. Hierdoor schoof de gloiende punt haar juist iin het oogt- dat zeer ernstig verwond werd. Hoogst» waarschijnlijk zal ze het oog moeten mis' sen. Levend verbrand. Toen te Hulsel (N.-tB.) de familie C. A.' 's namiddags thuis kwam, vond ze een broeder voor het haardvuur liggen, geheel met brand-i wonden overdekt. De ongelukkige waS overleden. Een mooi legaat. Denekamp, 23 Eebr. Door Me;. Laan, te Denekamp, die voor eenige weken overleed, li f50.000.— gelegateerd voor een nieuw ziekenhuis te Denekamp. Graan voor Rusland. De landhouwaL «feeding lie BaroevdHi hoeft den landbouwers aldaar verzodrA rogge voor Rusland af te Si taan. Hoewel echter bij lal van boeren do zolders kraken van het opgehoopte koren, Ss tot nu toe neg slechts 5 HX. rogge toe gezegd. Daaremegen hielbhen de dorpsbe woners ataraar een bedrag van ruim 800 aan geld bijeengebracht. Wandelend huis. Te Baimeveld is eeni houten woonhuis ter zwaarte van meetf dan 10.000 K.G„ in zijn geheel door middel van een* 'tractor ongeveer 600 meter ver plaatst, waccbij -zelfs ettelijke sdooten 6<* jwreerd moesten worden. Plotselinge dood. De 75-jarigeP. v. N,, wonende Karei de Stoa tojJein te Re -n< dam, ziaikte gistermorgen 'uij het pfa-sen vat? kleeding in het magazijn, van de fa. P. C, aan die Hoogstraat plotseling in elkaar. D4 Gen. Dienirt vervoerde den ouidten man naaf het Ziekenhuis aan den Coolsingel, waar, hij spoedig overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6