Indrukken van den dag üst den Omtrek: ZATERDAG 4 MAART 1922 4ste JAARGANG No. 14082 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN; PER KWARTAAL3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BiJ VOORUITBETALING f 3.571/? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAB Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geillustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. 267. GEVAARLIJKE VERSCHIJNSELEN. Het is begrijpelijk cn vergeeflijk, dat een politiek eenzame van meer dan tachtig jaren leedvermaak ge voelt, wanneer hij in de politieke ver warring van het oogenblik troost zoekt voor de onvoldaanheid over de vele mislukkingen van eigen pogingen Anders toch dan leedvermaak kunnen wij uit den jongsten staatkundigen brief van rar, Sant van Houten niet lezen. De grondtoon n.rn. van dit merkwaardig epistel is, dat de weg, door Cort van der Linden en Dressel- huys ingeslagen een verkeerde is geweest, leidend tot een mengelmoes Van allerlei zich „liberaal" noemende elementen, tot een Vrijheidsbond, welke kiezers van velerlei schakeering tevreden moet stellen en zoodoende niet krachtig genoeg kon optreden tegen de dure staatsbemoeiing, de sociale wetgeving, de „ambtenarij". Had de oude heer van Houten het bij 't uitspreken'van deze meening ge laten, men zou hem zijn critiek op het verworden liberalisme der 20ste eeuw van harte gunnen. iMaar de heer van Houten doet meer; hij zint op niets minder dan op een wanhoopsdaad. Liberale en christelijke ministeries heeft hij de laatste kwart eeuw zien komen en gaan. Beiden waren de vrucht van een geestesrich ting onder de kiezers, welke de heer van Houten niet vatten kon. En nu opeens ziet hij zijn kans schoon, gaat een eigen partij vormen er zal komen een lijst van Houten met een tiental candidaten. Waarop is de verwachting van dezen grijsaard gegrond Welk is liet program van Mr. Van Houten Het zal heeten Voor of tegen de uitzuiging van ons volk door de eigen ambtenaars- klasse. Niet meer en niet minder. Nu is kortheid zeker een deugd voor een politiek program, mits de duidelijkheid daaronder niet lijdt. Mr van Houten heeft er in zijn Staat kundigen brief wel voor gezorgd al man dat overbodig geacht worden te zeggen, wat hij onder de „uitzui ging" Verstaatdistributie, staats bemoeiing, arbeidswet regeling van arbiedsduur, woningvoorziening, werk- loozensteun, dat zijn alle dure en lastige dingen, weike zoo spoedig mogelijk dienen te worden afgeschaft. t Mr. van Houten's fout is niet, dat hij dit zegt, m r dat hij het hierbij laat. Immers, na deze opsomming van wat niet moet gebeuren vraagt toch ieder nuchter denkend mensch en wat ddn wel? Wanneer de heer Van Houten den tijdgeest goed aan voelt en dat is niet zoo heel moei lijk dan ziet hij een groote schare ontevredenen met' den gang van za ken, ontevredenen, die niet zonder reden ontstemd zijn over den stroe ven gang van handel en industrie, over de heerschende en verergerende malaise, over de hooge belastingen en steeds groeiende staatsuitgaven. Voor dezulken werpt de heer Van Houten zich nu als redder op. Ware hij een arrivist in de politiek, een die ten koste van alles in politicis carrière wilde maken, wij zouden het begrijpen, dat hij in troebel water ging visschen en van de geboden ge legenheid gebruik maakte. In zulke troebele tijden als wij thans beleven is niets immers gemakkelijker "dan door demagogie aan het roer te ko men. Dat een oud-gediende als de teer Van Houten zich daar op zijn leeftijd aan zou bezondigen, had ze ker wel niemand gedacht. En toch, wat mr. Van Houten met zijn zuiver negatief program be ginnen gaat, is niet anders dan de magogie. Hij voorspelt een streep te zullen halen door de bestaande dure wetgeving, de „ambtenarij" te zullen afschaffen, maar niet wat hij daarna voor positief werk zal doen. En een kind kan toch begrijpen, dat de geweldige problemen, welke aan het tegenwoordig geslacht ter op lossing zijn opgedrongen, niet met een bezem en een hakme s zijn op te Tossen. De lieer Van Houten kan weten, dat regeeren, met vrucht en wijsheid, slechts op twee manieren mogelijk is, althans in een constitutioneelen staat als de onzemen plukt de vruchten, die rijp zijn geworden en haalt een politieken oogst binnen, zooals Cort van der Linden met het kiesrecht en de onderwijsbevredi- ging heeft gedaan, of men toont zich staatsman van breeder allure, grijpt de groote vraagstukken van den dag aan, giet ze in wetgevenden vorm en strijdt voor- zijn meening met het parlement, zooais, om enkele par lementaire grootheden te noemen, een Thorbecke en een Kuyper deden. Men hebbe in ieder geval werk program en geen lijstje van nega tieve leuzen. Ware de lieer Van Houten bij een der vorige verkiezingen met een der- gelijken opzet gekomen, wij zouden er weinig aandacht aan geschonken hebben in oorlogsgevaar en bij de oorlogsverlossing gevoelde de groote massa zelf sterk genoeg de behoefte aan regeerkracht en regeeringsdaden. Nu, vertroebeld door de economische en sociale verwarring en de donkere vooruitzichten, is men maar al te geneigd den bezem van Van Houten als vlag in den mast te hijschen, om straks te ervaren, dat men door zui ver negatief werk het leger ontevre denen heeft vertienvoudigd en den heelen gang van zaken meer achter uit dan vooruit heeft gebracht. Daar om zijn verschijnselen als het optre den. van een partij-Van Houten in deze dagen even gevaarlijk als de ondernemingen van Troelstra en Wijnkoop in November 1918. De laatsten streefden naar revolutie, de eerste lokken revolutie uitde ge volgen zijn inmiddels dezelfde HAARLEM. DE GRENSWIJZIGING HAARLEM—BLOEMENDAAL. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Burgerlijke Stand. MUZIEK. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: (Ingezonden). II Zooals ik in het vorige artikel reeds op merkte; het gaat nu in de laatste instantie er om, bij de uitbreiding die in het uitzicht gesteld wordt, ook nog, en bovendien te krijgen de dubbeltjes. Dan is men er. Dan kan Groot-Haarlem floreeren. Hot is dan ook (c begrijpen, dat wanneer er bij de uitbreiding geld moet zijn, dat Bloemen- daal in de eerste plaats tot de begeerde brokken behoort. Erger nog men wil de ge- heele buit hebben en de N. H. Gt. wil Bloemendaal geheel van de kaart van Ne derland laten verdwijnen. Alleen voor het algemeen belang (in goed Hollandsch ech ter voor liet Groot Haarlemse!» belang.) Voor datzelfde Groot Haarlemsch belang zullen de oude Bloemendalers en Over- veuers, welke in hun zaken een rustigen ouden dag hebben verworven en aan de oude omgeving van hun plaats zoo hech ten, op hun ouden dag moeten verdwijnen of den gordel zoodanig moeten dichtsnoe ren. door de meerdere lasten van Groot- Haarlem, dat het leven hun oen last wordt. Voor dat belang van Groot Haarlem zul len de arbeiders die in Bloemendaal we gens de malaise in hel hoofdbedrijf, een zeer karig loon verdienen, wegens den te verwachten hoogen belastingdruk zich nog grooter opofferingen moeien getroosten. Voor Groot Haarlem zal ook voor een groot deel bedorven worden de trek naar Bloemendaal door geforluneerden van el ders, die na dagtaak rust komen zoeken In de mooie omgeving, maar nu aan de bui tengewone lasten van Groot-Haarlem niet willen offeren. En welke argumenten worden door klein Haarlem nu aangevoerd om door de inlijving van Bloemendaal Groot Haarlem te worden? Aangevoerd wordt, dat Haarlem uit zijn grenzen is gegroeid, met verwijzing naar het aangebouwde ged-eelle an de Klever laan en den Zijlweg. De vraag dringt zich direct op, of t' zoo'n groot bezwaar is dat Haarlem zich in westelijke richting niet kan uitbreiden en of het werk wat Haarlem voorheen in deze richting tot stand bracht, nu niet noodzakelijkerwijze door Bloemen daal za' moeien worden overgenomen cn voortgezet en of heigeen Haarlem op dit oogenblik langs revolutionairen weg van plan is te bereiken, of dit in werkelijkheid in de toekomst langs den weg der evolutie niet bereikt zou worden, zonder dat daar voor de alleen-heerschappij van het ge meentebestuur van Haarlem noodig was. Mei hetzelfde recht zou Bloemendaal grenswijziging kunnen vragen ten opzich te. van Haarlem. Een ander argument dat door Haarlem is aangeveerd, is, daft Haarlem zich meer dere uitgaven moet getroosten voor de hoo- gere scholieren, die de Haarlemsche scho len bezoeken. Dit ligt echter aan Haar lem zelf. Het schoolgeld bedraagt voor de Bloemendaalsche kinderen welke de lioo- gere scholen in Haarlem bezoeken, onge veer het dubbele van het Haarlemsche schoolgeld. Kan Haarlem er niettemin nog niet mede uit, dan moet ze een zoodanige heffing invoeren waardoor dit wel kan. Nu het Rijk den bouw van scholen ver goedt, is ook dit argument van eenige waarde voor een grenswijziging ontbloot. Bovendien de raad van Bloemendaal heeft onlangs bij de behandeling van de toeslag regeling op de schoolgelden van de te Haarlem schoolgaande hoogere scholieren, getoond, dat men er iij Bloemendaal iets voor over heeft. Wanneer Haarlem niet in rekening brengt den kostdenen prijs van liet hoogor onderwijs, dan doet het zich zelf te kort, maar dan is dat geen argu ment om de grens ten opzichte van Bloe mendaal ie verleggen. Haarlem voert ook aan dat Bloemendaal gebruik maakt van het Haarlemsche labo ratorium en den keuringsdienst van levens middelen, waarvan Haarlem de grootste lasten draagt zooals het beweert. In 1921 tras het contract afgeloopen en meent men nu dal Haarlem groote veranderingen heeft aangebracht ten opzichte van de vergoe ding? Die dat meent heeft het mis, het is nagenoeg hetzelfde gebleven. Maar het.was dan ook maar een argument dat er met de haren bijgesleept was. In dien zelfden geest zijn ook de andere argumenten van Haarlem gesteld. Het zou te ver voeren en ze zijn ook niet van gewicht om er verdere beschouwingen over te houden. Moet er dan op dit gebied niet iets gebeuren, er kan althans iets gebeuren. Het buitenland geeft ons daarvan de mooiste voorbeelden. Daar ziet men de dorpen onder de rook der groote steden blijven bestaan onder een eigen Gemeen tebeheer, maar gezamen lijk elkanders belangen behartigend. De groote voorzieningen van water, electnici- teit, gas, reiniging en politietoezicht des noods, daarin zou heel goed en econo misch onderling in kunnen worden voor zien en daarvan pondspondsgewijze de lasten gedragen. Wij gaan zelfs ï-eeds in die richting. Bloemendaal betrekt zijn gas van Haarlem en heeft vermeden zelf een eigen gasfabriek te bouwen, wat Haarlem ook als argument voor de grenswijziging heeft aangevoerd, omdat ze bang was dat bij westenwinden door rook en roetval aan het Kleverpark ernstig nadeel zou worden toegebracht. Of het een doorslaand argument was voor grenswijziging, Iaat ik aan het oordeel der lezers over. Nu Bloe mendaal van Haarlem heel duur gas be trekt, waarop door Haarlem nog winst ge maakt wordt, wil dat nu zeggen dat Bloe mendaal zich zelf in dat opzicht niet zou kunnen helpen? En zou men dat in de toekomst weer. als argument voor de grenswijziging kunnen uitspelen? Dan slaat daar tegenover weer een ander voor beeld. Wanneer Bloemendaal aanstonds bij de uitvoering van de Vleeschkeurimgswet ziet, dat het slachten van vee door de Bloemendaalsche slagers in het slachthuis te Haarlem, meer nadoelen dan voordeeden biedt voor dé bevolking van Bloemendaal, dan zal Bloemendaal er zelf toe over gaan een slachthuis te bouwen. Als het moet zijn en dan komt het. Wij zijn geheel zelf standig en hebben Haarlem in geen enkel opzicht noodig. Het wordt nog al eens uitgespeeld dat Bloemendaal groot geworden is ten koste van Haarlem. En de „N.H.Ct." maakt het nog erger, en beweert, dat Bloemendaal alelen goed in de financiën kon zitten ten koste van Haarlem, het bewijs levert ze er echter niet bij. Het tegendeel is waar! In elk opzicht hebben Bloemendaal en de ander buitengemeenten de Haarlemsche handel en industrie met hare koopkracht gesteund en het daardoor mede mogelijk gemaakt dat de handeldrijvenden en indus- trieeëlen aan de zware financieele ver plichtingen ten opzichte van de stad Haar lem hebben kunnen voldoen. Wie zal klap pen hoeveel industrieelen, door de mooie omgeving van Haarlem aangetrokken, het domicilie van hun zaken naar Haarlem hebben verplaatst, door welks nijverhoid Haarlem is grooter geworden. Er zijn drie tramverbindingien met Bloemendaal van Haarlemsche Maatschappijen, dienen deze misschien om Haarlemmers naar Bloe mendaal te brengen, of omgekeerd? Maar wanneer het toch gebeurt dan is het om de mooie omgeving, welke' door Bloemen daal met veel geld mooi gehouden wordt en waar Haarlem mede van profiteert. Dat wil nu echter niet zeggen dat Haarlem ook voor de Bloemendalers niet veel biedt, wat aantrekkelijk is, maar dat mogen geen ar gumenten uitmalken bij de grenswijziging. Iedere gemeente heeft in dat opzicht zijn aantrekkelijkheid, waarvan wederzijds wordt genoten. In nauw verband hiermede slaat ook de bevolkingsaanwas waarmede zoo wordt geschermd en wat ook al zulk een geweldig argument tot grenswijziging schijnt te zijn. De bevolkingsaanwas in Bloemendaal is grooler dan'die in Haar lem. Maar wanneer men eens ziet den be volkingsaanwas in onze badplaatsen, dan zou dit volgens deze redeneering oen pre cedent kunnen zijn om de grenzen van Groot-Haaritem, bijv. voorbij Zand'voort uit te strekken. Maar al is nu de aanwas van de bevol king in Bloemendaal prooemstglewijze groo ter dan in Haarlem en al Staat ze zelfs boven liet gemiddelde van ons land, is daarmede dan bewezen dat die aanwas teu koste van Haarlem gaat? Hiervan is juist het tegendeel bewezen. Toen eenige jaren geleden daaromtrent door de veree- nlging Bloemendaal's Bloei een onderzoek is ingesteld, toen bleek zeer duidelijk, dat deze aanwas niet ging ten koste van Haar lem, dat Amsterdam en de Zaanstreek het leeuwenaandeel leverden en dat juist Haar lem maar een zeer klein percentage lever de. Is Haarlem er zoo zeker van dat die aanwas der bevolking na oen grenswijzi ging vooral in Bloemendaal wel zoo zal blijven en dat de schenncnde hand juist ook in dit opzicht veel, zeer veel zal ver nietigen. Het is toch nooit aan te nemen dat Haarlem voor die aanwassende bevol king liet mooie kan bieden wat Bloemen daal thans doet. Maar er wordt ook bij dien bevolkingsaanwas .van Haarlem op zettelijk of niet opzettelijk bij de becijfe ring een groote factor weggelaten, en ik kan mij niet indenken dat zulks aan de scherpzinnigheid van deze menschen is ontgaan dat door het bederf, in de steden de bevolkingsaanwas altijd blijft ver bene den die van de dorpen en bet platteland. Nu is er dezer dagen ook nog een ande re opmerking gemaakt en wel door de „N.H.C." Die vroeg zich af, waarom de stadsgedeelten wel een geheel vormden met Haarlem en niet evengoed met Heem stede en Bloemendaal. Ik zou echter wel eens willen weten welk gemeenschappelijk belang Bloemendaal bijv. heeft met het Schoterkwartier. Er bestaat absoluut geen verband, noch sociaal, noch economisch, noch hygiënisch, al zou men dit verhand ook zoo gaarne leggen in deze omstandig heden. Het gaat met mr. Slingerberg ook, de wensch is de vader der gedachte. Wan neer men zoo door redeneert, dat het Schoterkwartier en het Amsterdamsche kwartier bij Bloemendaal bel 10 oren, zooals bij Haarlem, dan komt men zoo doorgaan de ook tot de stelling dat Amsterdam eigenlijk bij Haarlem behoort, of dat Ne derland een gemeente is. Gesteld eens dat een gemeente bijv. door slecht gemeentebeheer, wat toch mogelijk is, noodlijdend wordt, zou men dan een gemeente als Bloemendaal die toevallig in de buurt ligt kunnen noodzaken de strop te helpen deelen? Dat zou toch al te dwaas wezen. Het is natuurlijk zeer goed te be grijpen, dat het Schoterkwartier en het Amsterdamsche kwartier voor Haarlem de Olifant is die ze op haar verzoek 0111 grenswijziging zal thuis krijgen. Omdat dat beest veel verslint en groote behoefte heeft aan alles, moet men dat niet ia de gemeen te Bloemendaal komen rooven. Wanneer men A gezegd heeft dan moet men ook B durven zegen. Aan den moed oni de con sequenties van haar verzoek 0111 grenswij ziging te aanvaarden schijnt het Haarlem te ontbreken en spant ze zich in om ande ren ook een deel van den last te laten dragen. Bloemendaal heeft niets gevraagd en wil niets liever dan ongemoeid blijven en is er vast van overtuigd dat ze in de omstandigheid waarin Haarlem ze wil brengen, de inwoners van Bloemendaal de lasten zullen moeten dragen voor de gril van Haarlem. Wat zou er in Bloemen daal, gesteld eens dat onrecht en list zege vierden dat een gedeelte, of zoo de „N.H.Ct." haar zin kreeg heel Bloemendaal bij Haarlem gevoegd werd, wel verande ren? Mij dunkt het geheele aanzien van de gemeente. Waar Bloemendaal altijd maar door, met veel geld de gemeente mooi houdt, ze daardoor behoort tot de mooi ste gemeenten van ons land, waar het na tuurschoon, waar ook Haarlem van profi teert angstvallig wordt bewaard en wat al tonnen gouds gekost heeft. Dit zal in den vervolge achterwege moeten worden gela ten. Bloemendaal heeft voor 1922 een be grooting van inkomsten en uitgaven in ronde cijfers van 13 ton. Zal Groot-Haar lem dat ook eventueel aan het gedeelte Bloemendaal teu koste kunnen leggen? Ge zien de groote uitgave voor andere 'deelen, neen immers, want uit de Bloemendaalsche inkomsten zal voor een deel toch de strop betaald moeten worden. En dat zal zich onherroepelijk wreken aan het luxe van de gemeente. Bovendien zal het nog maar de vraag zijn, of het uitbreiden cn insland houden van een luxe gemeente als Bloe mendaal, wel aan een stadsbestuur kan worden overgelaten en of het niet beter is naast Haarlem, Bloemendaal in zijn geheel te behouden en de verzorging van deze gemeente over te laten aan een gemeente bestuur dat de historie en de behoefte ■van de plaats kent en voor de toekomst ze ker zal zorgen dat Bloemendaal zijn plaats in de nabijheid der stad en als aan- trekkingspunt voor liet geheele land weet te behouden. Ooft voor de arbeiders zal er veel veran deren. Waar wordt in de tijden van werk loosheid zoo goed voor de arbeiders ge zorgd als, in Bloemendaal, en in den distri- butietijd hebben alle arbeiders leeren waar- deeren het vele wat de gemeente altijd doet, maar vooral in die dagen deed. En wat komt daarvoor in de plaats? De ver verwijderde deelen van een gemeente zijn er in den regel het ininst goed aan toe, dus wat het lot van Bloemendaal zou zijn valt wel te raden. Maar bij dat alles zal uog komen dat de lasten zullen worden verdubbeld en ge minder waar voor uw geld zult krijgen. Neen men kan ons de zaak van de grenswijziging voorstellen zooals men wil. Men kan bet bekijken uit een oogpunt van algemeen belang of uit een oogpunt van Groot-Haarlemsch belang, maar wij Bloe mendalers hopen dat er te bevoegder plaatse nog genoeg gezond verstand; zetelt om tot de overtuiging te komen, dat Bloe mendaal het best gediend is door te blij ven bestaan als zelfstandige gemeente, zon der dat haar zelfstandigheid ook maar iels schade doet aan den groei van Haarlem, integendeel dat de luxe gemeente Bloemen daal den groei en bloei van Haarlem ten goede zal komen. Overveen. J. G. VAN KESSEL. Naschrift. Met genoegen zullen velen onzer lezers het betoog van den heer Van Kessel gevolgd hebben. Hel toont duidelijk aan hoe een Bloemendaler over de grens regeling denkt. Maar hoe stevig een Bloe mendaler ook gedocumenteerd zij, wil dat niet zeggen dat een Haarlemmer, die er an ders over denkt, ongelijk heeft. Het eenige argument om Bloemendaal binnen de grensregeling te betrekken is voor de Haarlemmers dit; dat Bloemendaal, met Haarlem, Scholen, Heemstede enz. ge heel vormt, dat dezelfde belangen heeft. Het grootste deel van het betoog van den heer v. Kessel komt de juistheid van dat ar gument bevestigen. Bekijkt men zijn ar gumenten goed, dan bewijzen zij niet zel den hoe één Bloemendaal eu Haarlem enz. zijn. Welk belang heeft Bloemeiftlaal ge meen niet Schoterkwartier, vraagt de heer v. K. We antwoorden: dit heeft Bloemen daal met Schoten gemeen, dat in het Schoterkwartier de arbeiderswoningen staan, die feitelijk door en in Bloemendaal hadden moeten gebouwd' zijn. Gesteld dat Haarlem en Schoten bijaldien dat mogelijk ware, evenals Bloemendaal ook stelselma tig arbeiders en industrie en arbeiderswo ningen uit zijn grenzen had geweerd, dan zou Schoten niet noodlijdend zijn. Hieruit kan inzender begrijpen welke gemeen schappelijke belangen Bloemendaal met Schoten heeft. Dat Bloemendaal door Haarlem verwaarloosd zou worden is een dwaasheid, die nog duidelijker wordt als men de parken en pleinen van Haarlem ziet. Dit geheele complex gemeenteen hier eischt zeer innige samenwerking. Bloemendaal zou niet zijn wat het is, als Haarlem er niet was en omgekeerd ook niet wellicht. Op die gronden is samenwerking zoo ge- wenscht. Daar zal de cene gemeente min der voordeel van hebben dan de andere, maar daarom is zoo'n samenvoeging nog niet uit den boozc. 'Maar men kan toch niet alleen grond voor arbeiderswoningen aan Haarlem geven en het de gelegenheid ontnemen andere wijken in orde te ma- j ken voor meer kapitaalkrachtige personen. Er is geen gemeente, die uitsluitend uit ar beiders bestaande, niet noodlijdend wordt. Men zie daarvoor naar Schoten. De Commissie voor Overleg. Men zendt ons omtrent de jongste ver gadering het volgende communiqué: De Commissie van Overleg voor Werk lieden vergaderde Maandag 27 Februari onder leiding van haar voorzitter, den 'heer Mr. J. B. Bomans. Naar aanleiding van eene opmerking van eene organiisail'ie betreffende die gewijzigde dienstregeling der brugwachters, werd me degedeeld, dat deze totnogtoe geene be zwaren voor het scheepvaartverkeer 'heeft opgeleverd', terwijl ook voor het drukke zo merseizoen geen onoverkomelijke bezwa ren worden gevreesd. Wat betreft het schrijven van Burge meester en Wet'h. naar aanleiding van toet besluit van den Raad omtrent de loon regeling werd opgemerkt, dat bedoeld schrijven de meenimg van den Raad niet juist weergaf. De gedachte vond algemeene instem ming en zal bij Burgemeester en Wethou ders worden overgebracht, om bij 25- en 40-jarige dienstvervulling van gemeente werklieden behalve de vrije dagen niet een aan het loon geëvenredigde vacanlie- toeslag, maar eene vaste gratificatie resp. vain 25 en 40 loe te kennen. Een wijziging vande regeling der werk tijden van de werklieden van de gemeen telijke duinwaterleiding werd met alge meene stemmen goedgekeurd, behoudens de wijziging in de diienstrageing van één der groepen. Eveneens vond algemeene instemming het denkbeeld, om de schaft tijden van de werklieden in de prise d'eau bij wijze van proef te verkorten en dten ar beidstijd in verbaind daarmede een halt uur vroeger te doen beëindigen. Een voorstel lot wijziging van function van sommige werklieden van het gemeen te-gasbedrijf werd, in afwachting van een nader voorstel van den directeur aange houden. Daarentegen wer bij wijze van uitzonde ring en alleen nog voor ditmaal goedge keurd een voorstel lot toekenning van gra tificatiën aan enkele werklieden van het zelfde bedrijf. Ten aanzien van een voorstel lot hét doen vervallen van het genot van vrij vuur en licht vereenigde de commissie voor de enkele gevallen, welke werklieden betreffen, zich met het advies 'te dezer za ke door de Commissie voor de ambtenaren gegeven, nJ. het vaststellen van een maxi mum licht/verbruik. De beloosuing' en de behandeling vrat personeel, in dienst van bewaarders, zal, naar aanleiding van hetgeen daaromtrent door den vertegenwoordiger van eene or ganisatie werd opgemerkt, een onderwerp ,vam behandeling uitmolken in de sub commissie voor personeel aangelegenheden welke in het algemeen onder het oog zat zien de kwestie der aam. ambtenaren voor het schoonhouden enz. betaalde toelagen, in verband met de door hen betaalde werk- loonen. Eene breedvoerige discussie over het hooger beloonen van nieerderwaardig werk, voor korten tijd opgedragen aan werklieden, die b.v. wegens seizoen oansttun- dagheden hun gewone werk niet kunnen verrichten, leidt lot de algemeen aanvaar- ed conclusie, dalt ieder geval op zich zeli moet worden beoordeeld, met dien ver- stainidie, dat er geen bezwaar legen kan zijn, dat op die wijze het ontslag van per soneel wordt voorkomen, mits het losse personeel nfiet gehandhaafd worde ten kos te van de redhleh van arbeiders im vasten dienst, die op grond vam het reglement bij meerderwaardig werk aanspraak op 'n evenredig ihooger loon kunnen maken. In verband met cene klacht over eene opgelegde straf wordt door den voorzitter geconstateerd, dat blijkens de ervaing der laatste jaren, de ddresteuren in de straffen, welke zij voorstellen zéér dement zijn; een feit, da:t eenerzijds te loven is, anderzijds de vraag kan doen opkomen of vergrijpen van ©enigszins emstigen aard wel maar de mate van den ernst worden gestraft; voor revisie van het besproken geval bestond al trans geen reden. Naar aanleiding van eene opmerking over de moeilijkheden, die ook het ge- meenitetpersoneel zal hebben! met het op 'tijd voldoen de belasting, mede ais ge volg van het 'laat ontvangen der aanalag- hil'jetben, werd medegedeeld, dat als ge volg van de bespreking in eene vorige ver gadering de inrichting van een storiimgs- kantoor reeds ernstig wordt overwogen, •terwijl, als deze mod-lijkheid nog meer zou gaan klemmen, de mogelijkheid tot toe passing van andere middelen om het per soneel tegemoet te komen1 een punt vam beraadslaging zal klonen uitmaken. Aangehouden. Do 16-jarigo loopjongen 'H. v. L'„ die dozer dagen verdween met medeneming van een bedrag van ruim f 90, toebe- hoorende aan zijn patroon P., is gisteren te Zaandam aangehouden. Van het ver duisterde bedrag was nog f 70 in zijn bezit. Tuinbouw en Plantkunde, Dinsdag a.s. vergadert in café Brink- mann de afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Op de agenda komt o.m. voor: bespreking ©ener te houden onder linge tentoonstelling in 1922; inleiding van ©en der loden over de cultuur van Schizanthus en onderlinge ten toonstelling. Liefdadigheidspredikatie. Ten behoeve van het R. K. Armbestuur zal Zondag a.s. in de parochiekerk van den H. Antonius van Padua door den Zeereerw. Heer Pas toot J. P. Reijnenberg Barometerstand 763. Neiging: Achteruil OPGAVE VAN: onder alle H. H. MMissen een lieMadig- heidspredikatie worden gehouden, waar na collecte met open schaal. Geboren: 1 Maart, d. van C. C. Noc- Doing. z. van M. E. Mulder-Vrolijk. 2 Maart, d. van M. E. v. 't Nederend-Pel d. van L. Kuiper-Heemskerk. z. van A. M. F. Brons-v. Tol. 3 Maart, d. van C. J. W. Baars-Kolderman. Overleden: 2 Maart, G. E. Otto, 70 j., Schotersingel. W. Borst, 73 j., War moesstraat. M. C. Nordholt-Oudt, 60 j., Popelingstraat. Haarl. Palesirinakoor. Het is gelukkig dat Ant. Averkamp zijn programma niet uit louter polyphone wer ken samenstelde. Na de pauze gaf het koor moderne werken met klavierbegeleiding, van Ludhvigi Thuillo, Nicolai Sokolow en Vincent d'Indy. Daarmee gaf het 't beste van den avond. Noch in Pale.,trina, noch in Ingemeci of Asola, zoomin als in Arcadeet en evenmin in een der stukken van Sweelinck kon men spreken van een gelukkige vertolking. De stemmen vonden elkaar niet, het klonk onzuiver, dit werkte natuurlijk ongunstig op de directie, wat weer ongelijke at- tacques ter gevolge had. Een gevolg van dit alles was natuurlijk dat de leiding ver re van rustig was. Voor Palestrina en 't meest nog voor 't responsorium van Ingeg- neu „In monte oliveti" had een en ander tengevolge dat <te directie vele mal<;n ver werd tot oen strakke metriek, zoodat een vrij ontbloeien der melodische lijn vrijwel uitgestoten was. Het zingen in een lang werpige ruimte, als het koor is opgesteld aan een der wanden, dunkt me voor een polyphonisch werk altijd gevaarlijk. De beste plaatsing voor het koor is in zoo'n geval in het midden der zaal. Om practd- sche redenen kan hier meestal niet van komen. En met dat al gingen de werken der Italiaansche meesters uit de zestiende eeuw aan ons voorbij zonder dien indruk van onvergelijkelijke schoonheid wakker te roepen, en dn de plaats dier ongerepte blankheid trad thans een, moeizaam zich bewegen langs die plaatsen waar in gun stige omstandigheden de stemmen als van nature hun weg vinden. Arcadelt's Ave Maria liet de heer Averkamp natuurlijk voordragen met die luchtige biijhedd die ook de opvatting <ler oude Gregorianen moet geweest zijn; ofschoon zijn tempo mij wel wat grillig voorkwam. Er bestaat van dit toonstukje ook een opgepoetste uitgave, natuurlijk was zij niet de keuze van den heer Averkamp. „Ia de Marienkirche" werd ook in vlug tempo genomen, wat mij met den aard der nevenseptdnve-barmonieën in strijd lijkt; die vrije oplossingen vragen als van natu re een knlmen en rustigen-gang. De heer Averkamp heeft zijn auditorium echter zeer aan zich verplicht met de uit voering van enkele der meest waardevolle werken uit de vrouwenkoor-literatuur. Een uitvoering, waarvan hij met zijn ensemble alle eer wegdraagt. Het waren van Ludwlg Thuille „Wald- einsamkeit", een werk vol prachtige kleu ren cn rijke modulatie, „Rosenlied" en „Der Schalk". Op 't minder gelukte slot en een ongelijkheid in den opzet na, geno ten die werken een keurige vertolking. Zeer fijn en schoon is het werk van So kolow, waar het koor, in de artistieke be lichting der gevoelig gespeelde klavierpar- tij, een der meest gelukkige momenten van den avond had. „Sur la mer" van Vincent d'Indy was ook in prachtige tinten gehou den. De heldere mezzo's belichtten hier het purper der altstemmen met een geheim zinnig Kcht, waaruit het blijde zingen van mej. HaitsmaMuiier opklonk en 't al in goudwaas hulde. Het was een blijde ver rassing, de kleurcontrasten dier drie stem- mengroepen. Mej. Tien© Lagerwaard was het, die de daareven gemeende partij aan den vleugel vervulde. Nog zij vermeld dat Orlando di Lasso's „Serenade" in den origlneelen tekst (ge broken Italiaanseh) werd voorgedragen. Begrijpelijk is, dat het laatste couplet werd geschrapt, waar de lausknecht zich geeft zooals 'hij is en zijn wenschen zon dier nu juist Petrnrcasche zachtheid tot uting brenlg. Eenige betonhigien vragen herziening, tri de uitspraak, n.l. prego, bene, waar de e open, en saper, waarzij gesloten moet zijn. Om de bekende reden. Dé heer Averkamp leidde deze moderne werken in mooie behcersching en met fij nen takt. Het blijft jammer dat ook de werken voor de pauze «iet meer bevredi gend tot ons zijn gekomen. G. J. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1