E. R. K. BINNENLAND. mnmimmm nieuws, Stadsnieuws, r De Noordelijke ie kiasse heeft het volgende program. Be QuickUpright. G. V. V.—Achilles AlcidesFrisia. W. V. V.—Velocitas. VeendamForward. D. H. V. B. HAARLEM EN OMSTREKEN. Overzicht. In het oorspronkelijk programma van 5 Maart, zijn verschillende wij'zi- gingen gekomen. Zooals het thans is Vastgesteld komt daarop voor een ont moeting tusschen R. K. H. V. 1 <Helder) en H. B. C. 2. Verder moet Damiaten 1 naar Hil- legom om met Concordia 1 te kampen, dat verleden week bij de Damiaten te gast was. Niet aardig zijn twee.wed- atrijden zoo direct na elkaar. Vrij ze ker zal Damiaten winnen. Na alles wat in deze klasse is voorgevallen, is Damiaten wel het sterkste elftal geworden. S. D. O. 1 krijgt Westen 1 op bezoek. Zij zijn zoowat gelijk in kracht, zoodat de uitslag ook gelijk zal zijn, tenzij de samenstelling we derom gewijzigd mocht wezen. Zwa luwen 1 krijgt in het sportpark de Alkmaarsebe jongens op bezoek, wien de Zwaluw-mannen bepaald een neder laag toebrengen van minstens 20. 2 E. Kinheim 1 ontvangt Westen 2, wat het gemakkelijk zal verslaan. Westen 2 heeft eenige spelers aan zijn eerste elftal moeten afstaan. Natuur lijk niet de slechtsten. Damiaten 2- Is gastheer van S. D. O. 2. Deze Dami aten hebben nog niet kunnen winnen en zullen dat ook ditmaal niet doen. Geel Zwartl zal R. C. IJ. 1 aan de pols voelen. Dat zal er om spannen. Pas geleden verloor G. Z. met 12 van R. C. IJ. Zij zal trachten die cijfers nu om te draaien. Het kan 2 F. S. M. C. 1 ontvangt Zilk 1 en ver slaat zijn gasten, evenals de vorige keer, met 41. In Noordwijkerhout zal een zware strijd gestreden worden tusschen N. V. C. 1 en Lisse 1. Dat spant er om. 22 is wel de meest voor de hand liggende uitslag. 3 F. Alfen's Wilskracht gaat bij S. M. C. 2 thee drinken en voetballen. De thee krijgen ze cadeau, maar den wedstrijd niet. Daar moet gewerkt worden, wil Alfen winnen. Geel Zwart 2 gaat op bezoek bij Concordia 2. Pas geleden was dat juist omgekeerd. Toen won Geel Zwart met 20. En nu Pre cies hetzelfde. 3 G. Zwaluwen 2H. B. C. 5, Dat wordt interessant. Zwaluwen zakt wat af en H. B. C. haalt steeds meer op. 't Is wel buitengewoon lastig in dit geval een voorspelling te wagen. Wij doen het daarom niet. Onze Geel- Witten gaan naar Wijkeroog, tegen W. F. C. 2 kampen. Als zij nu geen 1% uur door de duinen dwalen alvo rens het terrein te vinden (zooals bij R. C. IJ.) hebben zij best kans te winnen. S. D. O. 3 gaat winnen van R. C. IJ. 2 met 3—1. 4 J. Lisse 3 wint gemakkelijk van Het Westen 3. Zilk 2 krijgt slaag van Zwa luwen 3 en S. D. S. 1 van Geel-Zwart 3. 4 K. Amecitia 2 heeft kans de reeks over winningen van S. D. O. 5 te onder breken, door dat elftal te verslaan met 10. Damiaten 3 kan gelijk spelen met Kinheim 3, wanneer er tenminste genoeg Damiaten opkomen. AMATEUR. KONINGEN ALLER LANDEN VEREEKIGT U! I HANDEL EN NIJVERHEID. KERK EN SSHGOL. De Vasten- én Onthoudingswet. LevensverzekcHag Maatschappij Spoorstraat 14 Nijmegen Ongevallenverzekering Maatschappij FI D U C IA" SPOORSTRAAT 14, NIJMEGEN Persoonlijke Ongevallen-Verzekering 0p gunstige voorwaarden. GEMENGD NIEUWS. KORTE BER3GHTEN. OUDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. LANDBOUW EN TISSGHERIJ. Het verblijf aan zee. BLOEMEND AAL. Een particulier telegram meldt het vol gende aan de „N. Bott. Ort.": Te Dresden ie een vereniging van de leden van het gewezen Saksische konink lijk Huis opgericht en in het vereeni- gingsregister der stad ingeschreven. Le den zijn: koning Pried rich August, kroon prins George, prins Friedrich Kristóan, prins Ernst Heinrieh, prins Jokann Ge- org, prins Max, prinses Immaculata en prinses Mathilde. De vereeniging wil de aaneensluiting van het huis Wettin, Al- bertinische tak. Doel der vereeniging is verder het bevorderen dor christelijke we reldopvatting, van de liefde tot het Duit sdie land en Saksen, bescherming der familie-eer en familie-traditie, weder- aijdsehe ondersteuning der leden met raad en daad, beheer van het famijüepaleie, kunstvoorwerpen en familiearchief. De vereeniging heeft haar netel te Dresden. 'De loden mogen slechts met toestemming van den voorzitter in het huwelijk tre den. Ook mogen ze slechts kerkelijke huwelijken sluiten. Koning Friet rich Au gust is tot levenslang voorzitter benoemd. Na zijn dood zullen de leden zijn op volger kiezen. De arbeiders aller landen zijn nu klaar. De vereeniging begint nu van bovenaf... Zon dit koninklijk voorbeeld ook iete .aan de hoogere standen te zeggen heb ben? vraagt de Beeidentiebode. „M«t name in ons land, waar ze, hoe dikwijls ook aangespoord, toh maar op zich zelf blijven staan. Wat zouden zo een invloed ten goede kunnen uitoefenen, als ze vereenigd wa ren! En wat doen ze weinig, nu ze de individualiteit blijven huldigen...." DE K.S.A. EN PAUS PIUS XI. Namens het Centraal Bestuur der K.S.A. werd daags voor de kroning van ZAL Paus Pius XI, een telegram van hulde van den volgenden inhoud aan den H. Vader gezonden: Aan Zijne Heiligheid den Paus, Rome. Het Centraal Bestuur van de Ka tholieke Sociale Actie in Nederland, die alle groote sociale katholieke vereenigingen van Nederland omvat, betuigt aan Uwe Heiligheid nederig haren kinderlijken eerbied en vraagt Uwe Heiligheid aan de Kath. So ciale Actie in Nederland den Va derlijken zegen te willen schenken. VAN AKEN, Voorzitter. TEPE, Secretaris. Van Zijne Heiligheid mocht het Centraal Bestuur daarop onderstaand antwoord ontvangen: De Heilige Vader aanvaardt met vreugde de betuiging van eerbied van het Centraal Bestuur der Ka- tholieke Sociale Actie in Neder land en verleent gaarne, de beste wenschen koesterend voor den bloei dezer instelling, Zijn vaderlijken apostoüschen zegen aan haren Voor zitter, haren Secretaris en al hare leden. t Kardinaal GASPARRI. DE K.S.A. EN HONGEREND RUSLAND. Het is een verblijdend teeken, dat er van vete zijden met groot en ijver gewerkt wordt aan de inzameling van giften, voor de ongelukkige hongerlij denden in Rusland. Evenwel, het aantal der Comité's die zich met inzameling bezig houden, is zoo groot en de namen van som mige comité's geven zoo onvoldoen de te kennen, uit welke categorieën van personen zij zijn samengesteld, dat, naar ons herhaaldelijk gebleken is, veten onzer in onzekerheid ver- keeren omtrent de wijze waarop zij zich van hun plicht van liefdadig heid kunnen kwijten. Ten einde nu in deze voorgoed aan alle onzekerheid een einde te maken en aan alle katholieken den waar borg te verschaffen, dat hunne ga ven in goede handen komen, raden wij alle katholieken met den mees ten nadruk het volgende: Alle gaven in geld zeude men uit sluitend naar het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden of aan die plaatse lijke R.K. vereenigingen of instellin gen, die zich met de inzameling belast hebben en op hare beurt de ontvan gen gelden aan het Centraal Bureau afdragen. Wie dezen raad volgt, is er zeker van, dat zijne bijdragen gezonden wor den naar Z. H. den Paus, met de be stemming om de noodlijdenden in Rusland voor ondergang te redden. Men drage dus geene gelden af aan andere comité's of personen, onder welke benaming dezen zich ook mo gen voorstellen. Slechts indien er vanwege den Bond van Comité's voor hulpverleening aan de noodlijdenden in Rusland, waarbij ook de K. S. A, is aangesloten, eene straatcollecte mocht geeorganiseerd worden, is er geen bezwaar om ook daaraan bij te dragen; van de op brengst dier straatcollecte immers ont vangt de K. S. A een evenredig deel. N EDEBL ANDSOHE TENTOONSTEL LING TE KOPENHAGEN. Onder leiding van den heer F. K. J. Heringa, chef van de afdeeling Handel van het Departement van L., N. en H., is Woensdag j.l. te Utrecht een vergas ring gehouden van belangstellenden bij de Nederlandsche Tentoonstelling, welke in den loop van den aanstaanden zomer te Kopenhagen aal plaats hebben. De vergadering, voornamelijk bestaande induetrieëlen, was zeer druk bezocht en de plannen dei- tentoonstelling werden met ingenomenheid begroet. Uit de mede delingen van den voorzitter en de le den van de commissie van voorbereiding Heek, dat de tentoonstelling in Denne- marken zelf met groote belangstelling tegemoet wordt gezien en de kansen voor het welslagen bijzonder gunstig mogen worden genoemd. De tentoonstelling zal uit verschillende onderdeelen bestaan, p.a. een afdeeling Industrie, ondergebracht in een groot ge bouw, een afdeeling Klooniën, een af zonderlijke groep Schoone Kunsten, een inzending op het gebied van kunstnij verheid, terwijl ook in landbouwkringen animo bleek te bestaan om met een af deeling Landbouw te Kopenhagen uit te komen. Hoewel het op deze tentoonstelling niet aan attracties zal ontbreken, zal zij toch, inzonderheid wat de groep industrie en Koloniën betreft, een meer zakelijk ka rakter dragen, één week de geheele tentoonstelling zal waaarschijnlijk; 4 a 8 weken duren zal qp bijzondere wijze aan het zaken doen gewijd zijn en dus fiieer het karakter eener beurs dragen. Binnenkort zal de samenstelling der commissie, waarin zoowel Nederlanders als Denen zitting zulten hebben, bekend gemaakt worden. IntusschaK worden de voorbereidende maatiregaten krachtig voortgezet. Op een ter vergadering «Rmwezige in- teekenlijst voor een te vwev&s waarborg fonds werd aanstonds druk geteekend; een gedeelte van het industriegebouw werd ook reeds verhuurd. DE 7e JAARBEURS. De zevende jaarbeurs te Utrecht zal van 22 Augustus tot 1 September a.s. plaats hebben. INTERNATIONALE REGELING DER JAARBEURZEN. Over dit onderwerp ochrijft de heer Gzaadt van Roggen o.m. in het orgaan „De Jaarbeurs": Men kan nu eenmaal een jaarbeurs niet uitsluitend van eigen nationaal of regionaal standpunt bezien: een jaar beurs is evenals een haven iets, dat een internationaal karakter draagt, óók zelfs wanneer de deelneming tot alléén binnenlandache industrieën be perkt is: een jaarbeurs dient niet al leen nationale of regionale belangen, die ver gaan over de eigen landsgrenzen heen. Dit feit op zichzelve reeds eischt internationale samenwerking, eischt on derling overleg, eischt ouderlingen steun, en 't jaarbeursbestuur, dat dit interna tionale motief veronachtzaamt en uitslui tend zijn oogen richt op het eigen, nationale belang, zal zioh ten slotte bedrogen vinden. Een belang, alten jaarbeurs-onderne mingen gemeen is ook de zuivere in standhouding van het eigenlijke jaar beurskarakter. Helaas zijn er ondernemingen, welke zioh onder „jaarbeurs"-vlag aanmelden, maar op zeer bedenkelijke wijze afglij den naar het tentoonstelliiigsachtige. Ook hier ware voor een internatio naal bureau nuttig werk te verrichten, al ware het ook alleen reeds hierdoor dat het aangesloten-zijn bij de internatio nale organisatie den waarborg schept, dat de onderneming inderdaad een zui ver jaarbeurskarakter draagt. Zoowel tot afweer van misstanden en misbruiken als tot beter en economi scher functionneeren van het instituut der jaarbeurzen komt ons een internatio naal overleg en een internationale sa menwerking van het hoogste belang voor. Een zekere uniformiteit in de voor waarden van deelneming en bezoek, 'n vaststelling van den duur en volgorde der verschillende beurzen, een verge makkelijking in het vervoer van jaar beursgoederen en jaarbeursreizigers faci liteiten betreffende invoerrechten en douane-formaliteiten, qen verdeeling van bepaalde bedrijfsgoederen over bepaalde beurzen, een vereenvoudiging in de pro paganda dit alles en nog veel meer ware door internationale samenwerking te verkrijgen en te bevorderen. Iptcri^tionale samenwerking even wel met behoud van elks eigen karak ter en elks eigen zelfstandigheid. Want hoezeer ook het jaarbeursbedrijf een bij uitstek internationaal karakter draagt, zoo heeft toch elke jtterbeurs haar eigen bizondere kenteekenen en karaktertrek ken. Binnen het internationale kader moeten deze eigenaardigheden behouden blijven. Alle jaarbeurzen tot in details internationaal te regelen, ze alle naar een cliché te hervormen, zou verre van verkieselijk zijn: Leipzig behoude haar systeem van Messhauser zonder groeps gewijze plaatsing der industrieën; Lyom houde vast aan haar groepenindeeling Londen handbave hair internationaal ka rakter; Bazel (zoolang het nieuwe ge bouw nog niet verrezen is) haar ba rakken-systeem Utrecht haar systeeni van monsterkamers en tafelvlakfen enz. Elk vogeltje zinge zooals het gebekt is- elke jaarbeurs worde geëxploiteerd naar eigen omstandigheden en eigen inzich ten. Maar in het wereldverkeer kome er tusschen de verschillende onderne mingen samenwerking, opdat aller stre ven in zijn veelzijdigheid geconcentreerd worde op één doel. het jaarbeurswezen het meest, en het meest doelmajtig te doen beantwoorden aan het doel: den wereldhandel te vergemakkelijken, indu strie en handel te steunen en te par ken ten algemeenen bate. DE EXPORTSLAGBRI.JBN. Uit de Maasstreek wordt gemeld, dat die exports!agerijen in Boxmeer weer .in ■volle exploitatie zij,n; al het personeel is weer aan het werk gezet. In Os wordt ook een opleving In de ex port slagerijen waargenomen. Buiten do veertigdaagschc vasten geldt zij op alle dagen, waarop de Vastenwet verplichtend is, en op alle Vrijdagen, be halve wanneer op een dezer dagen een feestdag valt, welke als Zondag gevierd wordt. Uit het bovenstaande volgt: a. dat op de Zondagen in de Vasten allen meermalen vleesch mogen gebrui ken; b. dat allen, die niet onder de verplich ting der vastenwet vallen, of om een of andere reden daarvan ontslagen zijn, op Mie dagen, die geen onthoudingsdagen zijn, meermalen vleesch mogen gebrui ken; c. dat allen, die door de vastenwet ge bonden zijn, (dus zij die hun 21sten ver jaardag wèl en hun 59sten verjaaddag nog niet gevierd hebben en niet om een of andere reden van de vastenwet ontslagen zijn), op die dagen in de Vasten, die geen onthoudingsdagen zijn, slechts éénmaal vleesch mogen ge bruiken en wel bij den vollen maaltijd. d. dat op Goeden Vrijdag geen bijzon dere onthouding van zuivel en eieren is voorgeschreven; e. dat, indien het gebruik van vlees'ch is toegestaan, nimmer verboden is aap denzelfden maaltijd ook visch te gebritN ken. Volgens de kerkelijke wetgeving, de verleende dispensatie en de geldende ge woonte, zijn (volgens Communicanda no. 94) de verplichtingen der Vasten- cn Ont houdingswet, zooowel in als buiten de 40-daagsche Vasten aldus samen te vat ten: I. De Vastenwet. Ie. Zij verplicht van den 21en tot en met den 59sten verjaardag, indien men niet door ziekte, zwaren arbeid, of om een andere wettige reden ontslagen is. 2e. Zij verbiedt meer dan eens per dag een vollen maaltijd te nemen, doch slaat toe des morgens iets te gebruiken en des avonds een avondmaal of collatie te no men, mits daarbij geen vleesch of an dere zware spijzen gebruikt worden. 1) Het is ook geoorloofd het middagmaal (den vollen maaltijd) cn het avondmaal om te ruilen. 3e. In de veertigdaagsche vasten geldt zij op alle dagen, behalve de Zondagen en behalve Paasch-Zaterdag van 's mid dags 12 uur af. Buiten de veertigdaagsche vasten geldt zij op de quatertemperdagen (Woensdag. Vrijdag en Zaterdag na Pinksteren, na 14 September en na den 3en Zondag van den Advent) en op de vigiliedagen van Pinksteren, O. L. V.-tcn-Hemel-opneming, Alerheiligen en Kerstmis, behalve wan neer op een dezer dagen een feestdag valt, welke als Zondag gevierd wordt. II. Ds Onthoudingswet. Ie. Zij verplicht allen, die den leeftijd van 7 jaren bereikt hebben, en niet om wettige redenen ontslagen zijn. 2e. Zij verbiedt het gebruik van vleesch en jus uit vleesch; doch niet van eieren melkspijzen en spijzen met dierenvet be reid. 3e. In de veertigdaagsche vasten geldt zij op Aschwoensdag, op alle Vrijdagen, op de Quatertemperdagen, (Woensdag Vrijdag en Zaerdag na den eersten Zon dag), en op Paaschzaterdag tot 12 urn 's middag». 1) Vraagt men, wat onder iets gebrui ken," „collatie" en „zwaardere spijzen" in dit bisdom moet worden verstaan, dan zullen daarop mogelijk niet alien hetzelf de antwoord geven. Het staat echter vast- dat zij, die tot de vastenwet waren ge houden en wien het daarmede ernst was. 's morgens zeker niet meer dan ééD sneedje brood met een kop koffie of iets dergelijks gebruikten, terwijl zij zich als collatie natuurlijk meer brood, alsook het gebruik van een weinig kaas en zelfs van één of twee eieren veroorloofden. (Communicanda no. 96.) „Sint Bavo." DE AANGEWEZEN MAATSCHAPPIJ VOOR KATHOLIEKEN VOOR HET SLUITEN EENER LEVENSVERZEKERING HET OPTREDEN DER DUITSCHE GRENSBEAMBTEN. Maandagavond j.l. ongeveer 9 uur hebben, naar uit Ddnxperlo aan de „Stand." wordt gemeld acht kommie zen op last van den Oberzollinspector 'n inval gedaan in een gebouw, slechts enkele meters van de grens, waarin een carnavalsfeest werd gehouden. Vier Nederlanders, die niet in het bezit bleken van een pas, werden ge grepen en in het arrestantenlokaal (brandspuithuisje) te Suderwick op geborgen, vanwaar zij Dinsdagmorgen naar Bocholt zijn overgebracht. Een vijfde Dinxperloër, die eens 'n kijkje nam, wex-d, toen hij om het hoekje zich vertoonde, mede ingerekend. De andere Nederlanders in het gebouw liet men ongemoeid. Vermoedelijk zijn zij aan de ambtenaren der grenswacht ontgaan en niet opgemerkt. Als los prijs voor de aangehouden personen is 3000 Mark geëischt. De laatst aan gehoudene, die gisterenochtend het bedrag stortte, is op vrije voeten ge steld. De andere personen zitten nog in afwachting, dat de familie zich over hen ontfermt en de boete bijeen brengt. Hadden ze te Suderwick nog iets op hun kerfstok gehad, de handelwijze der Duitschers ware zoo niet goed te praten, dan toch eenigszins te rechtvaardigen. Evenwel is dat niet het geval. Daarenboven geldt het hier een plaats van samenkomst slechts enkele passen van de Ned.-Duitsche grens, waar de Nederlanders steeds bij bijzondere gelegenheden zonder de grenscontrole behoeven te passeeren zijn toegelaten. EEN VERMISSING VAN 500. Boor de directie van de Hanizcfoank in de Paleiwstraat, te 's-Hage, is bij de re cherche aangifte gedaan van vermissing van een -bedrag van 500. Van de zijde der Hamzebank verneemt de Rest), nader, dat reeds enkele dagen geleden dit bedrag op ihet kantoor werd vermist, tot r.n foe door een onbekende oorzaak. Daar echter eiike na .sparing om dit geld terecht te brengen zonder resul taat bleef, heeft men de ihuSip der recher che ingeroepen. Imtassdhen staat nog niet vast, dat hier werkelijk misdrijf dn H spel is; de moge-lijiktheEid bestaat inog, dat 'het geld hier of daar op onvenktaadbare wijize is zoekgeraakt. Brand. Te Veenoord (Drente) is de boerderij van den heer Ruijterink door onbekende oorzaak afgebrand. Niels kon worden gered. Alles was verzekerd. Eigen rechter. Te Obbicht, (Limb.) ontving de familie C. bezoek van den huisbaas S., die voor deurwaarder ging spelen. Het heele meubilair inclusief brandende kachel met daarop bijna ge reed zijnd middagmaal transporteerde hij de straat op. De eeuwige jeugd. Een 80-jarige vrouw in de gemeente Schoterland heeft vier nieuwe tanden gekregen, meldt het „Hbld." De werkloosheid te Emmen. Hot aan tal officieel ingeschreven werktooizien is in de gemeente Emmen deze weeik reeds te- ruggetoopem tot 4914. Loonsverlaging. Aam het kantoorper soneel der N. V. Deventer Ijzergieterij en Machinefabriek v.h. Nering Bögel en Go. te Deventer is een s ala ri «ve nmiindertr.g van 15 pot. aangezegd, ml. in ©lik der drie vol gende maanden 5 pet. hoesten en schudden den kop voortdu rend, terwijl een taai slijm den bek vult. De ademhaling is tot stiklkens toe belem merd door 't slijm dat afgezonderd wordt, alsmede door de zwelling van het slijm vlies. Langzamerhand treedt een sterke vermagering bij den vogel in en het dier sterft ten slotte den verstikkingsdood. Ter behandeling opent men den snavel van het slachtoffer; zoodra het strotten hoofd nu door den ademnood van den vogel wijd geopend wordt, steekt men er onmiddellijk een der puntigie slagpennen in, die tevoren van haar baarden ontdaan wordt, doch aan welk einde men een pluimpje laat blijven. Dit zachte gedeelte wordt met petroleum of terpentijn gedrenkt, vlug in de luchtpijp rondgedraaid en snel weer teruggetrokken, Ben hevig hoesten is daarvan het gevolg en dan wordt doorgaans de geheele in houd van de luchtbuis uitgeslingerd. Wat men daarvan khn opvangen moet liefst zorgvuldig worden' verbrand, aangezien het anderk door de andere hoenders zou worden opgepikt en dan heel veel gevaar voor deze zou opleveren wegens de groo te besmettelijkheid. Het beste is de aangetaste dieren direct af te zonderen en apart te behandelen. EEN AALSMEERSCH'E TENTOON STELLING. Ter gelegtheid van de opening van, 't nieuwe vedlingsgeibouw dter Coöperatieve Veilingsvereeniging „Btoemenlust" in Oosteinde van Aalsmeer, zal in dat ge bouw op 6, 7 en 8 April a.s. een bloemen tentoonstelling worden gehouden. De tentoonstelling belooft zeer belang rijk te worden. Groote inzendingen zijn reedis toegezegd. En keurcollooties roizen, seringen, rhododendrons, azalea "s, horten sia's, cineraria's enz., enz. zullen tot een ■schillenend geheel worden gegroepeerd. Dat het veilingwezen voor Aalsmeer van groot belang is, moge blijken uit 'it feit, dat op de beidé Aalsmeerscihe veilingen per jaar voor 2)4 miUioen wondt om gezet. De medewerking der Aalsmeersdhe kweekers Is algemeen. Het publiek kaai dan ooik verzekerd' zijn iets bijzonders te zien in een daarvoor bij uitstek geschikte omgeving. IN EEN JAAR NIET NAAR DE BIOSCOOP. Een 18-jarige rijwielhersteller te Amers foort was hevig verontwaardigd op den gemeenteontvanger, omdat op diens last een executieverkoop had plaats gehad van goederen van zijn vader. Het jonge mensch was een trouw bioscoopbezoeker en had herhaaldelijk in sensatiefilms ge zien, dat schurken succes hadden met 't schrijven van dreigbrieven. Daarom stelde hij een zoodanigen op, ondertee kend met een zwarte hand waarin een dolk, welken brief hij naar den gemeente ontvanger zond. Deze stelde het geschrift in handen van de politie. Deze had den schrijver spoedig in handen. Voor de Utrechtsche Recht bank, zoo meldt de „Maasbode", bekende het jonge mensch alles, waarop de presi dent hem een schrobbeering gaf wegens zijn druk bioscoopbezoek. „lederen keer", zeide hij, „is voor jou een keer ie veel." Het O. M. eischte een voorwaardelijke straf van drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, onder beding dat beklaagde zich zal houden aan de voorschriften der Reclasseeringsver- eeniging en in het eerste jaar geen bios copen zal bezoeken. Uitspraak 7 Maart. GAAPZIEKTE BIJ HOENDERS. De luchtpijpworm, welk© dé z.g. gaap- ziekte bij onze ^hoenders Veroorzaakt, is een zeer gevaarlijke parasiet. Wij kunnen het al gauw aan de dieren merken, wan neer zij daarmede behept zijn. De dierea hebben het hoogst benauwd; zij gapen, De Eerste Hulp Vereeniging „Snel- verband" hield gisteravond in de bo venzaal van „de Nijverheid" een lezing avond voor leden en donateurs. De Voorzitter, de heer W. Saeijs, heette de talrijk opgekomenen welkom, in het bijzonder den Eere-Voorz. D. J. van Konijnenburg, Öhef van den Geneeskun digen Dienst te Haarlem, alsmede de besturen der zusterorganisaties, oa. ,,.e Beddingsbrigade" en vooral den spreker van dezen avond, Dr. P. Varëkamp, bad arts te Zandvoort. Spr. had als onderwerp: „Indicaties en contra-indicaties van een verblijf aan zee", en deelde vooraf mede, dat zijn meening een persoonlijke Wa®, welke gebouwd was op een jarenlange ervaring en klimaatstudie en zijn meening ook door vele medici werd gedeeld. Volgens spr. is ©en goede gezondheid een groote rijkdom. Hoe een goeie ge zondheid te behouden? Het antwoord hierop» is: „weerstand te kunnen bieden tegen schadelijke invloeden". Deze weer stand is vooral te verhoogen door een verblijf aan zee. Verder bespreekt dr. V. de wvaarde van goede voedingstof fen, die niet behoeven te bestaan uit fijne, doch uit versche, vele voor het liohg«m Itonoodtede bes'anddeelen bevat tende, en wijst,' in dit verband op de bijzonder hooge voedingswaarde van visch. Vervolgens wijdt spr. eenige woorden aan de hooge waarde van lucht. Een mensch ademt per dag ongeveer 10.000 L. lucht in en uit, waaruit blijkt, de belangrijkheid van frissche lucht. Spr. vraagt welk klimaat is voor ons en onze kinderen het best. Volgens spr. is door zijn praktijkervaring gebleken, dat niets beter is dan een verblijf aan of op zee. Gedurende de zomermaanden is de temperatuur aan zee altijd koel, dit wordt veroorzaakt omdat bij zonnig weer de aarde eerder verwarmd wordt dan de zee en derhalve de lucfatstroomingen over zee koeler zijn dan die over de aarde. Het nemen van luchtbaden aan zoe is alleen aan te raden bij constant weer en dan ook korter van duur dan in het land. Luchtbaden met sportieve bewegingen zijn voor nerveuze menschon bijzonder heilzaam. De onderkleeling kan des winters bijna hetzelfde zijn als deel zomers, alleen wordt dos winters een wollen stof veroischt- de bovenkleedinjj is zelf te regelen naar do weersge steldheid. Verder bespreekt Dr. V. in het kort welk nut de licht-therapia aan de menschheid bewijst, het liohtbad is dan ook van onschatbare diensten, ter wijl zonlicht te vorkiezen is boven de z.g. hoogte-zon. Hierna behandelt spr. de zeebaden. De genezende factoren van een zeebad zijjl zee beweegt men zieti iroerdan in een binnenbad; 2e in zee profiteert men van het licht der zon; 3. Bif branding wordt het lichaam door de gol ven gemasseerd4e Door het zoutge halte vindt huidreactie plaats; 6eDoor het bruisen wordt het water koolzuur houdend. Het in zee gaan moet voor een ieder afzonderlijk beoordeeld worden. De duur van het zeebad hangt af van de tempe ratuur van het water, des zomers mag het baden nooit langer dan 20 minu ten duren. Nooit mag men nuchter en nog minder met een volle maag ba den. De beste tijd voor het nemen van een bad is: van 10—12 en van 31/2—18 uur. Een zeebad kan ook niet eiken dag .genomen worden^ doch bij tussphen- poozen, terwijl een 25-tal baden voldoen de is. Door Je veel baden zou het harif te zeer geprikkeld worden. In 't alge meen acht spr. het gewenscht, dat he# nemen van baden, onverschillig welke, geschiedt onder controle van een des kundige. Op de vraag of een berg- of een zeeklimaat is aan te raden, achtte spr. het laatste, vooral voor kinderen, hel meest gewenschte. Een luid applaus loonde spr.. voor zijn interessante en op aangename wijze behandelde rede. Tenslotte werd medegedeeld, dat het vervolg van dit onderwerp zou worden behandeld door Dr. Varekamp op Don derdag 28 Maart a.s., waarop ook lichte beelden zullen worden vertoond. BLOEMENDAG SORRIëTAS. De 'Nationale Bloemendag van Sobrifl- tas zal in dé maand September worden gehouden; de voorgaande bloemendag werd georganiseerd in 1919. Verheven in den adelstand. Bij Kon, besl. zijn verbeven in den Nederiaiid.sehen adel, met al bunne wettige zoo inajine- ïijlke als vrouwelijke nakomelingen, met de praedfoalen van jonkheer en jonk vrouw Adriaan Stoop, wonende t© Overvoert, en Hendrik Willem. Stoop, wonende te Dordrecht; is venhoven dm den Nederlandedhen adel met all zijine wetiige zoo mannelijke alt vrouwelijke nakomelingen, met de pracs dicaten van jonkheer en jonkvrouw, Ger main Jacques Stoop, wonende te A lp (ice a. d. Rijn. Vergadering Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond vergaderde, dé Biloomendaak sdhe afdeeling van ide Ned. Mij. voo-r Tuin., bouw- en Plantkunde in café „Rusthoek"', De vergadering was, dkulk izij weliliohl het hoogst praktische ondier-werp van ba spreking, goed bezocht. Na het afdoen van eenige huishoudelij ke zaken, ihiekl ide 'heer A. C. Iden, tuin- 'bouwleeraar te Wageningen, een voor,-, ■dracht over het snoeien van vruchtboomen, 't Snoeien, izei spr. dateert al van 2 A 300 jaar terug. Ook (oen fcestondlen er al •verschfrHenide snoeiwijzen. Toen men lang zamerhand meer bekend raakte met do plantenplhysiologiekwam er verandering dn -de wijzen van snoeten. Eilke wijize van snoeien kan s-pr. goed' vinden, mats er maar goed gesnoeid' wordt en men maar reke ning houdt met den gro-ci van den boom. Want 'lussdhen groei en snoei bestaat eert innig verband'. Toch kan bij wuclhiibooimieii de eene manier van snoeien die voorkeur verdienen boven de andere. Want wat moet het doel zijn van t snoeien? De rentaibdildtedt van den boom ie verhoogen, door vruchten te kweeken van goéde kwaliteit, groote duurzaamheid el in, groot aantal. Er moei dus hout gemaakt worden, waaraan veel knoppen of oogen voorko men. Onder gunstige omstandigheden go- plaatst, hebben die 'kinoppen neiging, om té ■veranderen dn vruchtknoppen. Deze gum-: •s'tige omstaoKffigiheden zijn afhankelijk vaif den onderstam en 'de voeding. Voor d© voeding is noodug een rijkelijke toevoe ging van phospborzuur, kali en 'Stikstof Ook het z.g.n. ringen is van grooten ini vloed op ide vorming van vruchtknoppen^ Met behulp van eenige teekenCngen van ver- sohililentde vormen van vrucMboomeri, waarvan de takken volgens verschillende systemen geringd waren, viel, door de bV geplaatste aantallen vruchtknoppen, '1 groote voordeed op van 't ringen. Groot was ib.v. 't onderscheid tusschen een ga- ringden tak met 74 vruchtknoppen, en eert ongeringiden met 0 knoppen. Ben groot aantal lantaarnplaatjes en photo's lieten verder de beste wijzen vari snoeien duidelijk zien en verduidelijkten gesprokene iin niet geringe mate. Met de grootste aandacht hadden dö aanwezigen de interessante voordracht van dien heer Iden aangehoord en toen dez* had geiSndigid, bewees een warm applaus, hoezeer de vergadering het gesprókene op prijs stelde. Ook. de voorzitter, Dr. Posthu mus Meyes, gaf van zijn waardeering bl'ijtp door een hartelijk en geestig getinl speech je. Voor de punte uil ijst waren ingezonden» 5 potten Amarylus, door dén heer J. Enxie. Bekroond met 10 punten. 1 prachtexem plaar CoelocJiinae, (orchidae), door <lezeif« dé, wélke 9 puntten verwierf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6