Sport en Wedstrijden Van wet en wetgeving.1 Het leeuwendeel der uitkeerlngen, Een letterkundig wonder. ELCK WAT WILS. Tweede Blad - 4 Maart 8022 ^re«gen Wijziging betrof, was er zoq- Jjneew Diaa «8 snaai K veel verschil van oplnle> dat men on. mogelijk tot resultaat kon geraken. die jaarlijks krachtens voormeld grondwetsartikel geschieden, komt DE FINANCIEELE BAND TUS- nog ten bate der N. H. Kerk. SCHEN KERK EN STAAT. i De begrooting van het Departe- I ment van financiën voor 1920 geeft de Na de opschudding der Spaanschevolgende cijfers, heerschappij in 1581 werd de Nederl. De protestantsche kerkgenootschap- Hervormde Kerk de Staatskerk vanpen genieten een totaal bedrag van de Republiek der Vereenigde Provin-; 1400676.— waarvan o. m. 1160866 ciën. De N. H. Kerk werd door den aan traktementen der Hervormde Staat onderhouden en wel uit de fond- predikanten, 41860.aan trakte- sen der z.g. geestelijke kantoren. Deze meuten van Luthersche predikanten, fondsen waren afkomstig van de R.Kf 11850.aan traktementen van Kerk. Zij waren bijeen gebracht doorDoopsgezinde predikanten, 20000. de vroomheid en de liefdadigheid der aan traktementen van Remonstrant- Katholieken, behoorden vóór de her- Sche predikanten, 95500.— aan vorming aan kerken, kloosters en lief- kinder-, school- en academiege'iden dadige gestichten en waren bestemd bij de diverse protestantsche "kerk- tot opluistering van den eeredienst, 1 genootschappen en 16000.voor tot bezoldiging en opleiding der gees- bijzondere toelagen, telijken, rot steun der armen en -tot j De R. K. Kerk geniet 577217. het lezen van H.H. Missen voor de zie-' waarvan o. m. 21000.voor de Bis- lerust der afgestorvenen. I schoppen, 21565.als onVerander- De hiervoor bedoelde fondsen en lijke competentiën, 529542 voor goederen werden krachtens de art. plaatselijk dienstdoende leeraren. 4 en 5 der additioneele bepalingen De oud-Bisschoppelijke cleresie van de Staatsregeling van 1798 Na- (Jansenisten) geniet 11900.de tionaal verklaard om daaruit op de israëiietische Kerkgenootschappen eerste plaats de nog blijvende trakte-' f 14450.— menten en pensioenen (der N. H. Aan totaal werd op de Staatsbe- predika.nten) te voldoen, en overigens grooting van 1920 uitgetrokken te worden aangelegd tot een vast J 2004244. fonds voor Nationale opvoeding en Regel is, dat aan nieuw opgerichte tot verzorging der behoeftigen. kerkelijke gemeenten geene subsidie De Staatsregeling van 1798 heeft, wordt toegekend. Zoo moeten het de zooals den lezers bekend is, slechts jn de latere jaren opgerichte. R. K. drie jaren gegolden. Zij werd vervan- parochiën zonder rijksbijdrage stellen, gen door de Staatsregeling van 1801, Dit is wel onbillijk, want juist deze die in art. 14 bepaalde ,,De Hoog- parochiën zitten dikwerf voor feer „leeraren, Leeraren en Kerkelijke Be- zware lasten, terwijl de oude paro- „dienden der voormaals bevoorrechte chiën, die wel rijkssteun genieten „Kerk blijven,-zoo verre die bij de 0yer 't algemeen niet onbemiddeld „aanneming dezer staatsregeling in zjjn. Het is hier een waarheid, dat, „dienst zijn gesteld, en uit eemge po wie het het hardst noodig heeft, het „litieke Kassen worden gesalarieerd mjnst krijgt. „of gepensionneerd, hunne Trakte-i Zoover we weten geniet tenplatte- „menten Jen Pensioenen genieten. iande een pastoor 400.—, een kape- De Sti ltsregeling van 1805 en de laan 100.—van het rijk. In de steden constitutie van 1806 zwegen over dit js deze bijdrage hooger. Indien wij ons onderwerp. Onder de Regeering van g0ed herinneren is de Rijksbijdrage Koning Lodewijk kwam echter een aan de geestelijken tijdens den oorlog besluit tot stand, dat de grondslag een weinig, doch niet noemenswaar- zoude worden van de tegenwoordige d|g verhoogd Hnancieele verhoudingen tusschen óe Gereformeerde Kerk (ook wel Kerk en Staat. Dit bes uit is het de- genaamd Doleerde of afgescheiden ereet van 2 Augustus 1808. Het be- Kerk)> die hier ten ,and/ over een vatte 0. m. de navolgende bepalingen: ZGer beduidend aantal lidmaten be- le. de predikanten van den Her- schikt, geniet geen Rijksbijdrage. Wij vormden godsdienst zullen in het ge- hebben wel eens een predikant dier not blijven van hunne traktementen Kerk hooren beweren, dat de Gere- en inkomsten. formeerden geen Rijksbijdragen willen 2e. de geestelijken van die g ind- aanvaarden, omdat dit tegen hun be- heden, welker eeredienst tot nog toe gjnsej strijdt. In hoeverre dit juist is, ten koste van den Staat met werd on- |unnen wJjj niet nagaan. derhouden, zullen in den vervolge be- taald worden, naarmate de schatkist het zal toelaten. j Gedurende de inlijving bij Frank I rijk (18101813) worden de uitkee- ringen niet gedaan. De regeling van Koning Lodewijk werd door den Souvereinen Vorst en 1815 bestaat ten deze een kenmer kend onderscheid. De Christelijk Her- VVJdr „3é vormde Kerk zoude volgens de grondwet van 1814 alles genieten wat zij voormaals genoten had, terwijl de andere kerkgenootschappen zou den krijgen, wat hun laatstelijk was toegekend. Aan de Hervormde Kerk werd dus wederom een zeer bijzondere bevoorrechting geschonken,, want al les wat zij te eeniger tijd genoten had, zoude zij behouden. Deze zeer bijzon: dere bevoorrechting te doen ophouden, was het doel der Grondwet van 1815. De Grondwet van 1815 bepaalde het volgende „De traktementen, pensioenen en „andere inkomsten van welken aard „ook, thans door de onderscheidene „godsdienstige gezindheden of der- welver leeraars genoten wordende, „blijven aan dezelfde gezindheden „Verzekerd. „Aan de leeraars, welke tot nog toe uit 's Lands kas geen of een niet „toereikend traktement genieten, kan „een traktement toegelegd, of het be staande vermeerderd worden." Dit artikel is tot op den huidigen dag onveranderd gebleven. Wel wer den bij de grondwetsherziening van 1887 pogingen gedaan om het artikel te wijzigen, er waren n.b. 8 of 9 wij zigingsvoorstellen, maar het artikel bleef zooals het was. Men was vrij algemeen vaii oordeel, dat het artikel niet goed was, maar wat de aan te DJWEN. KUNST EN KENNIS. Uit boek en blad. H. N, V. B, DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG, Een buitengewoon belangrijke wed strijd heeft Zondag voor de Westelijke le klasse plaats in Amsterdam, n.l. de ontmoeting Ajax-Feijenoord De strijd tusschen nol en no3 in de rang lijst, de strijd tusschen Rotterdam en Amsterdam, de strijd tusschen de lei ders en de ernstigste concurrenten voor het leiderschap. De positie der clubs is als volgt Feijenoord 13 8 2 3 32—14 18 1.38 Ajax. 12 5 6 1 18—11 16 1.33 Men ziet aan dezen stand, dat de partijen elkaar niet veel ontloopen. Opvaliend is alleen de veel-grootere productiviteit van Feijenoord, maar het is én blijft een heksentoer, om een voorspelling te doen omtrent de beste winstkans Wij blijven erbij, dat partijen elkaar niet veel ontloopen. De krachtige voorhoede van Feijenoord zal geen gemakkelijk werk hebben tegen de soli de Ajax-verdediging en de volledige Amsterdamsche aanvalkan heel gevaar lijk zijn voor de Rotterdamsche verde diging, die ondanks Hulsman niet tot de sterkste des lands behoort. Ajax heeft het belangrijk voordeel van eigen terrein, maar toch verwach ten wij een gelijk spel. De andere Amsterdamsche kam pioenspretendent, Blauw-Wit, zal thuis ook nog niet zoo gemakkelijk werk hebben met H. B. S., al staan de Haagsche zwartjes op de tiende, en de Amsterdammers op de tweede plaats. Het staat o.i. nog niet vast, dat Blauw Wit wint. Haarlem, de minst serieuze kam- pioenscandidaat, ontvangt de Dordt- sche club, en kan dezen wedstrijd ge makkelijk winnen. Want een volledig Haarlem-elftal is o. i. sterker dan het Dordtsche team. Als de andere leiden de ploegen gelijk spelen, en Haarlem wint, dan komen de roodbroeken er mooi voor te staan. Laat Haarlem voor zóó'n verrassing nu eens zorgen De beide degradatie-candidaten zullen Zondag hun positie verslechterd zien. R. C. H. moet naar V. O. C. en hoe wisselvallig de Rotterdammers ook spelen, zij zullen van de Racing v/el winnen. V.V.A. gaat naar Wasse naar, waar de strijd wel niet veel fraais beloven zal. Als de Haagsche de tegenpartij echter niet onderschat, ontvangt V. V. A. de achtste neder laag. U. V. V., dat de negende plaats bezet, krijgt bezoek van Spartaan, dat op de achtste sport van de com petitieladder staat. Dit beteekent, dat er in de Domstad een strijd van gelijke partijen gespeeld zal worden, waarbij het voordeel van eigen huis en omgeving waarschijnlijk dén doorslag geeft ten bate van Utrecht. Resumeerende luidt het program in de Westelijke le klasse, met de aan wijzing der scheidsrechters Blauw-Wit H. B. S. W. Eijmers Jr. HaarlemD. F. C. W. S. Boas. AjaxFeijenoord J. Mutters. V. O. C. R. C. H. A. Romeijn. U. V. V.Spartaan L. Casteleijn. H. V. V. V. V. A. J. J. F. v. Gessel, In de overgangsklasse ontvangt D. E. C., de hekkensluiter, die verleden week nog met 30 van Hermes D. V. S. won, Sparta uit Rotterdam. Normaliter wordt dit een Rotterdam sche overwinning endus versterking der Spartaansche kans, om in de eerste klasse terug, te keeren, maar dan moe ten de Spartanen zich geheel geven. Stormvogels heeft nog niet zoo ge makkelijk werk in Schiedam, tegen H. D. V. S., naar toch verwachten wij, dat er gewonnen wordt. De IJmuide- naar moge bedenken, dat men er met gelijke spelen als van de vorige week tegen 't Gooi niet komt, en dat A. D. O. en Z. F. C. er ook altijd nog zijn Deze beide clubs, uit den Haag en Zaandam, moeten intusschen Zon dag juist elkaar bekampen, wat in Zaandam een spannenden strijd be looft. Natuurlijk hebben de Zaandam mers hier de beste kans. Voor de res le klasse A. moet Haar lem 2 naar de V. V. A. reserves. Beide staan onderaan met gelijke cijfers, en met H. F.C. als derde lotge noot, zoodat er aan geen der partijen veel verloren is. Als de reserves van Haarlem nog van de laatste plaats willen afkomen, moeten ze beginnen met flink te winnen van V. V. A. H. F. C. II, dat vorige week zoo kranig won van U. V. V. II,' moet naar Blauw-Wit 2, wat een zware partij wordt. Het zal wel uitdraaieri op een normale Amsterdamsche overwinning. Verder ontvangt A. F. C. 2U. V V. 2 en 'tGooi 2Spartaan 2. In de tweede klasse A. de strijd tus schen Schoten en H.F.C., op het terrein van Schoten. H. F. C. zal verstandig doen, zich te waarborgen tegen even tualiteiten, en moet hier dus beide puntjes veroveren. Wij hebben dan- ook vertrouwen in een H. F. C. over winning. W. F. C. verliest van Z. V.V. V. S. V. speelt gelijk met Hortus en Aictnaria wint op eigen veld wel van Purmersteym E. D. O. ontvangt Hollandia en hier hebben wij niet veel hoop op een Haarlemsch succes. Bij uiterste in spanning kunnen de Haarlemmers echter wel één puntje in de wacht sleepen. In de derde klasse A. luidt het programa als volgt AmstelZandvoort. BlcemendaalWilhelmina Vooruit. Helder—H. S. V. d: W. S.—D. W. V. Assendelft—Steeds Voorwaarts. In de Oostelijke le klasse zijn de wedstrijden de volgende i TheoleHengelo. Go aheadBe Quick. HeraclesQuick. Z. A. C.—U. D. VitesseEnschedé. In de Zuidelijke le klasse: M. V. V.—Dosko. WilhelminaNoad. Willem II—N. A. C. VelocitasPhilips. BredaniaV. V. V. TREKJES CCXXXI. den 19den Jfn. 1614 hersteld. Mme, zelfingenomen, over het paard ge- Tusschen de grondwetten van 1814 (iM *,,fthd<L Het „Soer. Hbld." schrijft: De heer Louis Couperus heeft zich aau de bestuursleden van den Kunstkring doen kennen als een bijzonder onaangc- tilde persoonlijkheid. Waar over dezen schrijver meestentijds Kerk zoude - Volgens de 111 sympath.eke, «J het soms raiUeerende bewoordingen wordt geschreven, waarbij men hem het geaffecteerd doen gaarne vergeeft terwille van zijn litteraire talen ten, daar lijkt het ons niet ongewenscht thans, door eenvoudig en zonder opsmuk weer te geven, wat achter de schermen passeerde, te doen uitkomen hoe en wat de auteur in werkelijkheid is, ontdaan van het laagje geaffecteerde beschaving, dat hem bij vele vereersters en vereerders tot zulk een charmant type maakt. Het moge tevens dienen ter leering en tof waarschuwing van instellingen, die zich ook gaarne „de eer" zouden zien te beurt vallen Couperus voor haar leden te doen lezen. De heer Couperus was geindigneerdt Ten zeerste geindlgneerd. Hoogst onte vreden over de ontvangst, welke hem ten deel viel. De heer Couperus, die twintig minuten later arriveerde dan het tijdstip voor den aanvang van de lezing vastgesteld, werd in de vestibule van het theater ontvan gen door het bestuur van den Kunst kring en, wijl de zaal reeds geheel gevuld was, door een der bestuursleden, buiten om naar achteren geleid. Dat men achter de schermen, vooral in Indië en speciaal te Soerabaja, dat geen behoorlijke zaal rijk is, geen luxueus© omgeving aantreft, mag genoegzaam be kend worden geacht en van den heer Couperus, die lang genoeg in Indië heeft vertoefd, tnag wel worden verondersteld, dat hij op de hoogte is van zulke toe standen en dat hij voldoende begrip moet hebben om te weten, dat, voor wat ach ter de schermen is, een vereeniging, die de zaal huurt, niet kan en mag worden aansprakelijk gesteld, evenmin als voor het ontbreken van een behoorlijke en bruikbare kleedkamer. De heer Couperus meende dit wel te mogen doen en den bestuursleden van den Kunstkring op hoogst ongepaste wij ze zijn verontwaardiging over de vuile banken en spuug-kringetjes op den vloer, kenbaar te maken. „Weet u dan niet, wie ik ben?" aldus klonk de niet van verwaandheid ontbloo- te vraag van den auteur. Zeer zeker wist het bestuur van den kring wie hij was. Het was de heer Louis Couperus, die dien avond tegen een ho norarium van 500 (zegge vijf honderd gulden) eenige van zijn eigen stukken zou voorlezen, daarvoor door den Kunstkring betaald! Dat die vijfhonderd gulden voor den artist wel degelijk hoofdzaak waren, mag blijken uit het feit, dat dit honora rium gedurende de pauze op hoogen toon werd opgeëischt, met de mededeeling, dat dit in open couvert behoorde te wor den overhandigd. Het bestuur van den Kunstkring had uit égard tegenover den spreker juist ge meend, dat het wenschelijker was om hem, afwijkend van de gewoonte, het be drag den volgenden dag te remitteeren. aldus de idee van handelstransactie zoo veel mogelijk wegnemend. Waar de spreker op onmiddellijke uit betaling aandrong, werd hem een chèque tot het overeengekomen bedrag overhan digd, hetgeen opnieuw de verontwaardi ging des grooten mans opwekte, die vroeg of hij, Couperus, die chèque zou moeten gaan innen, en die, nu op ruzie-achtigen toon uitbetaling in contanten eischte, zeg gende anders niet verder te willen lezen. Hei feit, dat deze mededeeling door de aanwezige bestuursleden met de grootste kalmte werd opgevat en zij zich bereid verklaarden dit te annonceeren, kalmeer de hem, hoewei hij zich niet ontzag één der bestuursleden aan te zeggen zich on middellijk van het tooneel te verwijderen en daarbij zelfs een vechtlustige houding aannam. Dit, omdat bedoelde bestuurder even dorst te glimlachen, wat wij hem in het geheel niet kwalijk nemen, omdat de heer Couperus gisteravond achter de schermen werkelijk belachelijk was! Het aanbod van één der aanwezigen, een niet-bestuurslid van den kring, om de chèque voor den geweldige te verzil veren, werd afgewezen met de mededee ling, dat de bestuursleden van den kring dat konden doen: „daar zijn ze voor!" Het is duidelijk, dat dit nu niet zal ge schieden, hoewel men daartoe eerst gaar ne bereid was, en tevens is het logisch, dat na afloop geen der op zoo onhebbe lijke wijze behandelde bestuursleden, zich verder iets aan den spreker gelegen liet liggen. Quantum pettos tantum aude Quia major omni laud©. Oyriel Voreohaove. God met ons. God in ons. J. Alberdingk Thym, S. J. Et Verbum caro factum est. Zr. Jozefa. Eucharistie en maat schappelijk vraagstuk. Gerlaeus Hoste, O. Praem. Mededeelingen: Decreten: over 't voortgeven van misin- tenties. Eucharlstisohe beweging. Overzicht van Tijdschriften Boeken nieuws. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Uit Oberammergau (14 fo to's). De hongersnood in Rusland (3 foto's). Een ernstig verkeersvraag- stuk 2 foto's). Een indrukwekkend bouwwerk. Schouwburgbrand te Baarn. „De kleine LordEen tamme ek ster. In 't schilderachtige Japan. Mr. Paul J. Reymer. De zesde Neder- landsche Jaarbeurs te Utrecht. De Roomsche drankbestrijding te Amsterdam Judas bij de priesters. Uw eigen tuin. Een voorstel. Zoekplaatje. Rebus. TEKST: Een olifant cadeau, door H. Visser van Wouw. De kroning des Pau sen. door Civis Romanus. Aviateurs- öptimisme. Oberammergau en de Pas siespelen. Heimwee, door Sabina Ma ria. Mijn slechte smaak, door P. W. Wilskracht. Uw eigen tuin, door Philadelphus. Uit de blikken trommel. Rebus. Verzoeke alle correspondentie deze ru briek betreffende te zenden aan den Damredacteur P. J. van Darteten, Roos- veldstraat 70, Haarlem. OPLOSSINGEN PROBLEMEN. No. 136: 23-18, 30-93, 47-21, 44:11 36:47 en wint. No. 137: 27-21, 36-81, 47-41, 46-41, 37-31, 38-33, 33-29, 39:10, 35:24, 40-36 45:1 en wint. No. 138 28-23, 29-24, 40-34, 39-33, 38-32, 35-30, 86:27, 26:10, 30-24, 25-3 cn wint Zwart steeds gedwongen. Den auteur ons compliment! Wij ontvingen correcte oplossingen van de heeren: W. J. A. Matla, P. Mollema, J. v. Looy, H. G. Tcunisse, W. J. Teunisse en Jan Kunst Jbz. (no. 136—137) allen te Haar lem. A. Slinger en P. J. Eype te Schoten. CORRESPONDENTIE. Jan K. Jbz. te H.: Probleem no. 138 is niet goed opgelost, Zwart moet bij een probleem steeds gedwongen spel hebben. D ebenaming Fantasie-probleem heeft al leen betrekking op den -stand, UIT DE TWEEDE KLASSE COMPE TITIE. In de plaatselijke ontmoeting tusschen het tweede tiental van ,,-de Haarlemsche Damclub" en het eerste tiental van de „Damclub Haarlem" kwam onderstaande stand voor: I Wit: A. Slinger (Haarl. Damclub.) Zwart: W. v. Daaten (Damclub Haarlem.) V//////A Wit aan zet speelt 22-17 en wint altijd één schijf of forceert dam als volgt: Wit 22-17. Zwart 24-30. De bestel op 7-12 of 8-12. Zou volgen 23-18 enz. op 16-21 volg 40-35 en 23-18 enz. Wit 40-34. Zwart 30:39. Wit 33-44. Zeer sterk, door 17-11. Zwart 30-35 ene. wiint wit wel 2 schijven, echter is de voortzetting met 40-34 de sterkste, omdat zwart nu gieen dam krijgt en wit nu een schijf wint of dam forceert. (Zie bovengenoemde varianten.) P. J. VAN DARTELEN. Probleem no. 139. Auteur: A. H. v. d. Geest, Lisse. Ie Publicatie: Stand Zwart 14 schijven op: 4, 7, 8, 9, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 27. Wit 14 schijven op: 26, 29, 30, 31, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 43, 47 en 48. Probleem no. 140. Uit „Het Damspel". BOEKENSCHOUW. Kritisch- letterkundig Maandschrift 15 Fe bruari 1922. Een Gouden Peest. A. B. H. Gielen S. J. Het Roode Lampje. A. B. H. Gielen S. J. Een paar woorden over Molière. Vlugmaren. Elanor Wat anderen schrijven. Nieuwe Let teren. Nederlandse!:. Fransch. Varia. In eigen Kring. De Laatste Lichting. Oorrrespondcntie. HET SCHILD. Apologetisch Maandblad, 3e Jaargang no. 9. Fr. Andreas Mctz, O. Oist: Tu es Pe- rus A. J. Schaars: De Pauskeuze in den loop der eeuwen. W. Boerma: De grondwaarheden van het Katholiek Ge loof. D. Huurdeman: Uit Tijdschriften. ORGAAN. Uitgegeven van wege den Nederlandschen R. K. Bond van Ziekenverpleegsters, no. 2. Zuigelingenzorg. Vrouwenwerk. Missie-actie. Goeden nacht. Een leiding in den strijd tegen de zuige lingensterfte in Noord-Brabant Lo- terijnieuws. Afdeelingsnieuws Haag. -Ingezonden. Gebed tot Maria. 8-Maandeljjksch overzicht. Voorjaarsre traite. Politieke voorlichting. EUCHARISTISCH TIJD SCHRIFT. Ie Jaargang, no. 1. Waarom! Wat willen wij! Redactie. S tand Zwart 8 schijven op: 6, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 22 en d'am 50. Wit 10 schijven op: 11, 23, 24, 32, 33, 37, 39, 41, 44 en 49. Voor beid© problemen geldt: „Wit speelt cn wint". Oplossingen worden gaarne binnen acht dagen ingewacht. ONZE PROBLEMEN. Wij plaatsen dit keer weder 2 mooie problemen. Van no. 139 is de stand zeer goed, die oplossing echter mdet diep. No. 140 ontfeenen wij uit een oud num mer van het Officieel© orgaan van den Neder?. Dambond, omdat wij momenteel gteen problemen vai Haarlemsche problei- misten in portefeuille hebben. „Liefde voor de kunst." 't Is vol en heet in 't kleine Bondsge- bouwtje. De voorstelling van de tooneelvereeni- ging „Liefde voor de kunst" is nog niet begonnen. Toch hangt er reeds 'n bijna ondoordringbare rook-mist, die oogen en keel pijn doet. Er loopen twee „kelners" rond met vol gepropte bladen consumptie. De eene is in z'n boezeroen de andere ook, doch heeft er een groen jasje over, dat zwart geweest is draagt paarse sokken en ge bloemde pantoffels. 'n Jongen van twaalf, die „geregeld" uit z'n neus „zweet",verkoopt program ma's. Daarop staat vermeld: „De onschuld Han 't licht", of „Wat kinderliefde ver mag drama in zes bedrijven en een voorspel. Na de pauze: „De landverhui zing klucht In één bedrijf. Voor het tooneel zit een fanfare-korps, en n w9'wlllende opluistering verleent, door nti'oer,wachts een ontstellend lawaai Dan h *leine ruimte jaagt. traPje, dat edt een meneer het krakende ongeveer h«?aar tooneel voert en zegt „Daomes J°Lgende sn nalren en begunstigers. Het is 't bestuur 'n graut genoegè 3n u te kenne maidedaile, alsdat onze tenail- vereeniging deze aovond voor 't alrst 'n drematies stukkle zal daorstelle. Tot nog Sn toe hadde me 't nog stais gehouwe met stukkies Sn de lollige kant en ik kan u wel zegge asdattc we vanwaiges om de mense, die dat nog stais 't mauiste vinde, daorvaur dan ank nou wair hebbe ge zorgd. Dat .ziet u dan auk op 't pogram, dat vaur de liefhebbers vaur 'n stuiver te kaup is. Na de pause kan er dus wair gelache worde, zau hard as je wilSn de spailders zal 't niet legge. En we haupe dan auk, asdatte we op daize aovond weer de onderlinge vriendschap en sa menwerreking maggein stand houwe, die me in saomewerreking met „Liefde vaur de kunst" al zauvail jaore hadde ge., ge be., gehandhaofd en bestendigd.. en dan wensch ik de aonwaizige 'n genot volle aovond. O jao.... en dan wou 'k u nog naomes de teneelmannen zegge, asdat 't airste stuk niet om te lache is, of u daor raikening mai wil houwe". Er wordt hard geklapt en de spnker gaat gewichtig naar de aarde terug. Achter het schreeuwend-beschilderde doek klinkt een bel, die veel beroering in 't zaaltje brengt. Het doek gaat rimpel-plooiend en pie pend, met schokjes omhoog, blijft nog even steken. (Eerste lachsucces). Het voorspel speelt In de ontvang kamer van Baron du Chatinel, staat er op 't-programma. De meeste zolderslaap kamertjes "zijn mooier. Het behangsel papier-decor wiebelt en gloft reeds voor dat 'n speler 'n voet op de planken heeft gezet. De deur bibbert open., 'n Heer met 'n snor tot aan z'n jukbeenderen komt op. Hij kijkt woest rond. 'n Kind in de zaal begint te huilen. (Tweede lachsucces) De meneer houdt een lange alleen spraak.. (voor uitspraak leze men de openingsrede). Hij zwaait met z'n armen, bonkt met een reuze-knoerst van 'n vuist op het gammele café-tafeltje, dat erg angstig doet onder die operatie., en schelt om 'n bediende. Deze iaat nog even op zich wachten, van welke stilte het pu bliek gebruik inaakt, om grinnekend elkaar te vertellen, dat Kees van Hep- scheuten de meneer met de snor is. De bediende komt op en zegt„Wat winscht uwe genaode?" De meneer zegt„Wie slaup daor straks in den tuin hain en wair Was dat 'n spiejon, of, wie is het „Dat is pa," roept een jongetje van vijf in de zaal en wijst naar den lakei. (Derde lachsucces. Thans bulderend en bijna onbedaarlijk). De openingsredenaar staat op en gebiedt stilte. Het „spel" wordt voortgezet. De man met de snor, die den b^ron „vertolkt", galmt „roerend" anderen zijn niet te verstaan, weer anderen zeggen heel kinderlijk naïef hun lesje op. Zoo eindigt het voorspel. Van de tooneelverandering maken verschillende acteurs gebruik om ge schminkt en gekleed de zaal door te loo pen naar het buffet, teneinde hun dorst te lesschen. Ze worden door veel kennis sen en magen begroet en bewonderd. De lezer bespare mij een beschrijving (voor zoover dit nog mogelijk zou zijn) van de zes bedrijven, die op het voorspel volgden. De meeste speelden in het zelfde decor, nu en dan iets anders „gestoffeerd". In 't eerste kreeg de lakei 'n gierende ovatie voor het afzakken van z'n pantalon in 't tweede kwam 'n stilte van een volle minuut, afgewisseld door wanhoopskreten uit het souffleurs hokje in 't derde vielen twee lijken, waarvan ereen onder het dood-zijn hoestte, waarmede hij uitbundig „succes inoogstte" in 't vierde liet de kelner met de paarse sokken en trijp-pantof fels, onder 'n „zeer drematieze" scène 'n blad met leege glazen 'vallen, wat 'n ruzie uitlokte tusschen hem en dengene, die de oorzaak er van was. Na dat bedrijf zijn we weggegaan, verbaasd dat we 't zoolang hadden uit gehouden. Over het kluchtspel na de pauze heb ik 'n paar dagen later het volgende mondelinge verslag gekregen van de vrouw van den kennis, die ons had ult- genoodigd. „O, meheer.. wat jammer dat u niet gebleven bent., 'n lol dat me gehad heb ben.. nee, vreeselijk, hè.. Dat eerste stuk was wel aardig.maar toch langena niet zoo leuk als dat laatste., o, niet dat meg een lol gehad hebben onder dat eerste, maar dat andere, o, inensch 't aflee, hè.." Landverhuizers", Ik dacht da 'k „Dat heette „de is 't niet „Ja, dat geloof ik wel. Die Wim de Grsen had 'n baard tot &n z'n bulk te met. En waarachies, ze konden 'm niet, hoor., ze konne 'in beslist niet., en die Jaap van Oarsen had me toch 'n neus 'n Neus!! Als 'n biet zoo groot., ne- tuurlijk van bordpapier, hè., met 'n blauwe bril d'r 3n vast., en haren, tot over z'n schouwers heen. En 'n hooge hoed Nee.zoo hoog heb ik er nog nooit een gezien., en daar ging de bodem van op en neer., gebruld hebben we., gebruld En van alles hadden ze bij der- lui.. 'n kinderwagen., 'n vogelkooltje met een levendig vogeltje d'r in, maar dat was 'n mossie.. dat ha'k dalek ge zien, maar evengoed aardig., en een had 'r 'n bezemsteel met 'n potje d'r Sn." „Wat voor 'n potje „Nou, 'n afijnu begrijpt me wel 'k Docht dat 'k wat kreeg van 't lachen en daar liep ie mee te zwaaien. En 'n ander had weer 'n wieg bij 'm. Ja, mot u hooren die wieg daar konne ze eerst niet Sn komme, hè.'t heele dorp hebben ze afgesjouwd om'n ouwe wieg, maar nie mand had er een. Maar de rissesjeur, zoo hiet toch de man, dle't ze leert,niet die had gezegd „Die wieg mot en zal d'r komme.. die hoort 'r bijHebben ze twee uur ver 'n wieg gehaald. Nou, en 'rlag 'n kindjeinen schreeuwen, meneer! Schreeuwen dat dat kind déé.. maar dat ging met zoo'n toetertje.. dat dee er een stiekum, dat niemand het zag. Gus-gus, wat hebben we ge lachen.. de zaal barstte mekant. U had er bij motte jyezen...." „Zoo, dus 't is 'n prettige avond geweest." „Ja, hoor, 'n echt lollige avond De jongens hebben beslist hun best gedaan, hoor.... afijn, 'n iedereen had 't er over., in geen jaren hebben ze zoo leuk gespeeld. Zondagavond geven ze 't zelfde nog es, maar ik ga d'r vast wéérheene. daar gaat niks van lacht nog es." af. 'n mensch Dit is geen fantasie. Ook geen beschrijving eener tooneeluit- voering uit de dagen van Justus van Maurlk, die er verschillende van dat soort zoo geestig heeft naverteld. Maar 't is geschied in den jare negen tienhonderd en twee cn twintig, en niet eens in 'n dorp, dat, zooals wel eens ge zegd wordt, met kranten is dichtgeplakt. 'n Poosje geleden had ik 't over de ver edeling van den volkssmaak, die ten hul digen dage nog steedsbewust en onbe wust op velerlei manieren wordt bedorven. En toen had 'k de uitvoering van „Liefde voor de kunst"(!) nog niet eens meegemaakt O. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5