m. EERSTE UIT DEM OMTREKT l MAANDAG 6 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 14083 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 f»ER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. B!J VOORUITBETALING f 3.5779 BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VOORHOUT. IJMUIDEN. HÏLLEGOM. WIJK-AAN-ZEE. SANTPOORT. SASSENHEIM. ZAANDAM. VELSEN. VELSEROORD. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. FEUILLËT om De onbekende stond srprakeloos. Zij keek den man aan, bemerkte dat hij niet de beambte was, dien zij gewoon lijk zag en antwoordde „Neen, mijn heer, ik heb niets medegebracht, ik kom zeer dikwijls en nooit.." De beambte van het naburige loket, waar aangeteekende brieven^ werden behandeld, richtte zich tot zijn ambt genoot, „Ik ken mevrouw," zeide hij, „ge kunt den brief afgeven." -.tej En de jonge vrouw nam den brief, dien zij zich haastte open te breken. Zij verwijderde zich al lezende en lach te tevreden. De weinige regelen, welke de brief bevatte, maakten haar gelukkig. Hij bevatte ongetwijfeld nieuws van be minde personen, of hij kwam uit een - geliefde streek, welke wellicht door haar verlaten was. f °e man, van wien wij gesproken Loebben eo die de onbekende niet uit. het oog verloren had, wierp drie stui- f koud was, lezendeMe straat opgegaan. u..:a i i zjj jette njet Qp £|jeil man) en Vermoed de zelfs niet, datfhij zich met haar be zig hield. Eendenbek volgde haar op eenigen afstand. j Op dit oogenblik naderde^een man hem, die in het midden van|de straat de wacht scheen te houden. „Welnu," vroeg hij, naar de vrouw wijzende. „Zij is 't," zei de man met de ver sleten jas, „wij hebben haar in 't net." De andere man maakte dezelfde beweging van blijdschap, welke wij opgemerkt hebben bij zijn kameraad, toen deze op het postkantoor door de jonge vrouw had hooren vragen of er ook brieven waren voor mevrouw Leblond. Hij zeide „Ge volgt me „Zeker, als u mij soms noodig hebt." „Ja, ja, dat is goed, maar thans zoudt ge mij slechts kunnen hinderen." De andere verwijderde zich. Mevrouw Leblond had haar brief thans uitgelezen. Zij sloeg den sluier weer voor het gelaat, stak den brief n den zak en begon met snellen pas te loop eg, ongetwijfeld pin rich tc. vers neer en vroeg een buitenlandschen postzegel, daarop volgde hij de jonge vrouw, zonder dat 't iemand kon opvallen. Het v/as een mart tusschen de vijf en dertig en veertig jaren, met een gladgeschoren gezicht en kleine, flik kerende oogen. Hij was gekleed in een lange jas, die erg kaal begon te worden en op de naden afgesleten was, zijne schoenen vol gaten, toonden ook ten duidelijkste, dat hij niet tot de njksten der aarde behoorde. Een hals doek van donkere wol was om zijn hals geslagen en stelde hem in staat, als hij zulks noodig achtte, het onder ste gedeelte van zijn gelaat te bedek ken, dat karakteristiek genoeg was, om onder duizenden herkend te wor- d m.IDe man had inderdaad zeer vreem de lippen, die als het ware den vorm hadden van een eendenbek, hetgeen een hoogst eigenaardige uitdrukking aan zijn gelaat gaf, iets sluws, spot- tends, wreeds. Zijne vrienden en van welke soort die waren, zullen wij weldra zien hadden hem den bijnaam gegeven van Eendenbek. De onbekende was, hoewel 't zeer verwarmen, want zij moest door en door koud zijn. Zij sloeg den hoek om van de straat der Acasias, liep deze straat, die nogal eene sterke helling heeft, snel door en trad binnen in No. 150, een hoogst eenvoudige woning, blijkbaar door tal van gezinnen bewoond. De onbekende stiet de deur open, liep snel over een binnenplaats, die opgevuld stond met allerlei karren en wagens, en trad in den hoek van het pleintje een donkere gang binnen, waarin zich een smalle trap bevond met bestofte treden. Eendebek volgde haar voortdurend op den voet. Hij verliet de jonge vrouw eerst toen zij de trap opging. Daarop ging hij terug naar den hoofd ingang van het gebouw en trad de portierswoning binnen, waar hij vroeg of hier in huis ook een dame woonde, die mevrouw Leblond heette. Op het bevestigend antwoord van den por tier trachtte hij inlichtingen over de dame te verkrijgen. „Het is een zeer nette, stille dame," zeide de portier, „die nu bijna sedert een jaar hier in huis woont me't haar zoontje, "te De vervolger kon een rilling van vreugde niet onderdrukken j „O, heeft ze een zoontje „Een engel van een kind, guitig, verstandig, en iedereen in huis houdt van hem." „Hoe oud ongeveer?" ,"Zoo omstreeks zes of zeven jaren." „Ik heb- 't aan het goede einde," bromde Eendenbek tusschen de tan den zonder dat de portier 't verstond. Daarop vroeg hij, zijn onderzoek voortzettende Is die dame weduwe?' „Het schijnt van wel." „Is zij rijk „Zij betaalt haar huur zeer precies en heeft geen schulden.". „Werkt zij „Men zegt dat zij lessen geeft. Zij schildert ook en maakt borduurwer ken, die zij aan de liefhebbers ver koopt. Zij is eene vrouw, die onge lukken moet gehad hebben want zij is altijd droevig gestemd, en men zou zeggen, dat zij eenig gevaar „Welk gevaar „Dat weet ik niet, maar zij ziet er niet uit, alsof zij volkomen op haar geipak is. ZÜ gaat nOQÏt J4it danjfpo.r zaken en met haar zoontje gaat zij nooit over dag wandelen, alleen des avonds. En dan gaan zij de stad niet in waar 't licht is, maar altijd naar het bosch. Men zou zeggen, dat zij bang is voor de een of andere noodlottige ontmoeting. Maar overigens is 't een brave vrouw met hoogst beschaafde manieren." Eendenbek wist genoeg. Hij wist zelfs meer dan de portier. Hij verliet snel het gebouw en ging terug naar de plek, waar hij zijn kame raad achtergelaten had „Welnu," zei hij met een van blijdschap stra lend gelaat: „Wij hebben het juffertje te pakken. Dat heeft moeite gekost. Nu is 't toch bijna een maand, dat wij haar zoeken." Propaganda-club ,,St. PetrusDo lo ten dezer vereeaiiging waren op Donder dag 2 Maart .in liet Patronaatsgebouw in vergadering bijeen, met 't doel enkele huis houdelijke zaken at te werken en te debu- teeren. De opkomst was niet schitterend, wat de voorzitter in zijn openingswoord be treurde. De noitulen werden onveranderd goed gekeurd. De afgevaardigde ter algemeene verga dering der V.. P. U. 26 Februari te Leiden gehouden, brengt daarvan verslag uit. En kele ophelderingen worden gevraagd en gegeven. Door de reorganisatie dier V. P. U. moe ten volgens 't nieuwe reglement, dus dat van Credo-Pugno, evenals in 't Diocesaan bestuur, in 't Plaatselijk Bestuur, twee le den worden aangewezen uit en door 't Be stuur van den jied. B.K. Volksbond, al- bier. Daar het bestuur maar 5 leden mag tellen en 't voorheen reeds uit 5 bestond, zouden door aanvulling van de 2 Bestuur ders bovengenoemd 2 uit het bestaande bestuur moeten verdwijnen. Daar echter door 't bedanken van den heer Angevaare en 't vertrek van den hr. Franklin in 't be stuur 2 vacatures zijn ontstaan, worden de overige 3 bestuurders bij acclamatie herko zen. De functieverdeeling zal plaats hebben, als 't bestuur van den R.K. V. B. twee be stuurders heeft aangewezen. De hoop werd uitgesproken, dat die iets voor het propa gandawerk .van St. Petrus, voelen niet al leen, maar bereid zijn daadwerkelijk mede te helpen. Besloten werd, dat diegenen die drie viengaderingien of debattingavonden ver zuimden, zonder geldige reden, 'beschouwd zullen worden opgehouden lid van de dub te zijn. De meening was algemeen dat men beter over 10 goed geschoolde propagandisten kan beschikken, dan over 30 papieren leden, die nog niet eens eeni- ge moeite doen zich te ontwikkelen, door de conferenties bij te wonen. 't Is toch wet eeniger mate in strijd met de beleefdheid, door den Weleerw. Heer Prof. v. d. Burg voor zoo goed als onbe zette stoelen te laten spreken. Men acht 't nog niet eens de moeite waard, even be richt van verhindering te zenden. Men blijft doodleuk weg, niet wetende dat Prof. v. d. Burg geen tijd en moeite heeft gespaard zich te prepareeren op de op de conferentie te verwerken stof. Geen der propagandisten leidde een on derwerp in, duis had er ook geen debat plaats. Men beperkte zich tot enkele vragen, zooals: of ook een leek tot Paus benoemd kon worden, wat bevestigend werd beant woord. Ook werd gevraagd waarom er zoo veel Itaiiaansche kardinalen waren en er bijna altijd een Italiaan Paus wordt. 't Antwoord was dat eerste komt, dat deze mieer in de nabijheid van 't Vaticaan vertoeven en daarom beter hun capacitei ten kunnen beoordeeld worden, 't tweede is een gevolg vain t eerste. Ook werd door prof. v. d. Burg betoogd dat God ons wat de Pauskeuze betreft, steeds den juisten persoon bezorgt. Paus Leo XIII trad op als diplomaat tusschen de strijdende standen; Pius X ■deed veel tot inwendige versterking, pre dikte dat de .mensch zich zelve moet her zien. Benedictus XV z. g. fungeerde als di plomaat tusschen de strijdende volkeren. Waarvoor Pius XI geroepen is, zal de toe komst teeren. Hierna werd besloten dat de eerstvol gende debatti'ngavond zal plaats hebben op Donderdag 16 Maart, 8 uur, waarop 'l lid v. d. Voet is aangewezen 't onderwerp „Coöperatie" in te leiden. Weer een-, Ten nadeele van den heer R. in de Kennemerlaan is een hee- renrijwiel ontvreemd. Aangehouden. Door de Rijksjjolitie is aangehouden 1 J. B„ varensgezel fe 'Amsterdam, die nog 14 dagen gevan genisstraf te goed hai wegens dronken schap. Huiselijke twist. De politie werd gewaarschuwd*! at in de Hoeksteeg een man zijn vrouw mishandelde. Het bleek een huiselijke twist, die door de politie weer werd bijgelegd. Vertrokken. Het stoomschip „Lim- burgia" van den Kon. Holl. Lloyd, dat Zondagmorgen hier van Zuid-Amerika binnenkwam, vertrok gistermiddag ledig van hier naar Hamburg, vanwaar het voortaan onder Amerikaansche vlag op New-York zal varen. Het imposante schip voerde voor de laatste maal de Lloyd-vlag en de Hol- landsche driekleur. Zeer velen zagen met droefheid het mooie sohip, dat altijd zoo veel bekijks trok vertrekken. Voortaan zal de „G-elria" van dezelfde Mij. het grootste passagiersschip van de Amsterdamsehe haven zijn, Vischopbrengst. De in de maand Fe bruari in de Rijksvischaallen alhier ver kochte visch heeft 1.108.209 opgebracht, tegen 1.049.456 in Februari 1921. Drankweertentoonsteliing. De door het Drankweer-Comité op 2022 Maart a.s. in het gebouw voor Chr. Belangen al hier te houden D rank weer ten toon stel ling zal Maandag 20 Maart des middags hall 3 officieel door den burgemeester worden geopend. Zilveren Ambtsjubilé. In dit jaar zal bot 25 jaar geleden zijn, dat de iheer J. H. der Weduwen, arts, zidh als dokter te Hillegom vestigde. Er worden plannen be raamd, oau dlit zeldzame feit op waarlijk .schitterende wijze te herdenken. Burgerlijke Stand. OndertrouwdD. E. NiieuwenJruis en J. R. Schilpzand Getrouwd: Th. Korremans en B. Oexe- man. Geboren: z. van J. J. Verschoon-van den Berglh. - z. van P. Knetsoh-Walra- wn. z. van E. Kok-Förster. Overleden: Th. J. Veen, 7 w. Geslaagd. Het diploma A voor de zuivere toepassing van bet corresponden tieschrift en vertrouwdheid inet bet systeem Stolze Worry, is verstrekt aan m.'j. G. Hulkenberg, terwijl ihet certifi caat voor machinesdh rijven volgens Wor ry's .tiienvingersysteeim 'blind-scii 1 rijvenis toegekend aan de daanes C. Pijniaeker en W. ter Woort en aan den lieer G. van ■dor Jagt. Boomen rooien. Op Weerestein is men aan den kant der sloot druk bozig de boomen te rooien. Hot kapverbodl is ©pigdhevien. Het is er kaai en dioodsdh maar d-e weg zal er drager door worden. Op huize Bloamswaard is de laatste reus gevallen. Het teelijke, nulde bouwvallige beorenih'nis, dat -nog dienst dloöt ails pasto rie voor -de parochie van Sint Joseph, kamt na diit demasqué nog ongunstiigiar voor. Hoe eer er «en nieuwe pastorie en kerk fcoumt, hoe beter! R.-K. Kiesveréeniging. Daze R.-K. politieke organisatie boudt Maandagavond oen belangrijke ledenvergadering. Nie mand verzuim© ze! Werkloozen. Blijkens offioieele ge gevens vermindert de werkloosheid bier flink. Gelukkig maar. Opening Nieuwe school. De Cibr. school aan de Meerstraat, woirdlt l Mei geopend. Aan de St. Joseph scihool wordt hard gewerkt. Einde melkoorlog. De mei-koor log is geëindigdNaar men! ons mededeelde heb ben de hoeren toegegeven. Hulp in Nood. Woensdagavond hield dit ziekenfonds haar 27ste jaarvergade ring in de zaal vanden heer van Dril. De voorzitter, de heer C. J. L. van der List, opent de verg. met een woord van welkom en uit de klacht, dat meerdere leden de presentie-lijst teekenen en weg gaan; zij hebben dan jjuist de boete onf- loopen. 't Afgeloopen jaar was goed; al leen Januari en Februari van 1922 waren door de talrijke griepgevallen voor de vereeniging zwaar. De notulen worden nu gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarver slag bleek, dut de vereeniging thans 493 leden telt en 71 donateurs. Aan den oud- penningmeester, den heer Jac. Staats, Sta tionsweg, werd 50 geschonken als be wijs van waardeering voor zijn 25-jarig finanfieel beheer. De kasgelden der ver eeniging werden voordeeliger belegd. Volgens de rekeningen blijkt de toestand der vereeniging zeer gunstig en hoopge vend, de verzekering stijgt in bedrag, de reserve is gekomen boven de 9000. In 1 Februari alleen werd door de griep-epide- mie 2355 uitgekeerd. De ontvangsten bedroegen 4784,93 n.l. 4177,08 aan contributies; de uilgaven waren 3038,98 waarvan 2375 aan ziekengeld, 't Batig saldo was 1745,95 waardoor 't kassal do gestegen is tot 8970,391^ in totaal. De reorganisatie heeft dc groote uitkee- ring in Januari en Februari mogelijk ge maakt. De voorzitter vestigde er de aan dacht op om zich in 't belang van zich zelf in een hoogere klasse fe laten over schrijven. Gedurende de laatste 8 weken werd meer ziekengeld uitgekeerd dan in geheel 1921. In de vacature L. Brouwer werd tot lid der controle-commissie be noemd de heer C. Beelen. Het bestuur stelde nu voor het maximum loon van 1 ct. per lid te laten vervallen en de vast stelling van het loon over tc iaten aan het Bestuur. Hierover werd breed gedis cussieerd. 't Bestuur wil den bode 350 geven. Ten slotte werd liet bestuursvoor stel met alg. stemmen aangenomen, Hierna rondvraag en sluiting. NOORDWIJK. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. In het voorzaaltje van café Fortuin hield de afd. Noordwijk van bovengenoemde Mij. op Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer H. de Boer een goed bezochte vergadering. Met een inleidend woord opende de voorzitter de vergadering en brengt dank aan de inzenders van de bloemen die ter vergadering waren meegebracht. De notu len worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Onder de ingekomen stukken be vond zich o.a.: Dat voor 't jaar 1922 't Hoofdbestuurslid Dr. W. Posthumus Meijes, huize „De Ebbingc", te Aerden- hout, is aangewezen om zoo noodig de belangen der afdeelingen mede fe behar tigen en van advies te dienen. Verder werd onder de aandacht der afd. ge bracht, dat door de Centrale Vereeniging voor Schooi- en Werkluinen een film is vervaardigd, welke onder zekere voor waarden verhuurd wordt. Indien een afd. de film wenscht te huren, kan in overleg getreden worden met den heer E. J. Her- weijer, Valkenbosclikade 197, Den Haag. De vergadering besloot inlichtingen te vragen omtrent den inhoud der film. Ver der wordt bekend gemaakt, dat een win- terbijeenkomst der Mij. zal gehouden worden op Donder da# 23 Maar t a.s., v.rn. te elf uur in hotel Boggin, Burchtstraat, te Nijmegen. Op 20, 21, 22 en 23 April 1922 zal uitgaande van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een groote keu ring en voorjaarstentoonstelling gehou den worden in de zalen en den tuin van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap (Die rentuin) te 's-Gravenhage. De verg. zal voor deze tentoonstelling een zilveren me daille beschikbaar stellen. Met het oog op de voorbereidende werkzaamheden, in bijzonder óm een goede indeeling der ten toonstelling mogelijk te maken, wordt men verzocht voor 1 April 1922 aan den secretaris van de Regelingscommissie, den heer G. Snel, Molenstraat 27, den Haag. opgave te doen van bet volgende: om sehrijving van bet artikel: benoodigde plaatsruimte in M2 op den grond of tafel- Gewensclite materialen als; mos, turf molm, graszoden, vazen. Uit bet onver beterlijk keurige verslag van* den pen ningmeester den beer Rotteveel,vernamen we dat de uitgaven de inkomsten over troffen. Doordat er echter enkele betere jaren waren voorafgegaan, was er een mooi batig saldo te boeken. De uitgaven bedroegen 1533.22 en inkomsten 1513.02. Een batig saldo bleef le boe ken van 223,63. Een warm applaus dankte den penningmeester voor zijn uit voerig verslag en zuinig beheer. De con tributie zal, wanneer deze niet bij aan bieding van de nieuwe kaart betaald wordt, geind worden per postkwitantie, 2 maanden daarna. Hierna volgde keuring en verloting van de ingezonden bloemen en planten. De voorzitter deelde nog me de, dat hij wegens het late uur de cau serie welke hij zich had voorgenomen le houden, uitstelde. Sluiting. Donderdag 2 Maart belegde de R. K. Kies vereeniging hare jaarver gadering. Aanwezig 34 leden. Die pen ningmeester bracht verslag uit. Een aardig saldo mocht geboekt worden. De voorzitter en de secretaris waren aan de beurt van aftreden- Beiden werden herkozen en namen de be noeming aan. Volgt verkiezing van een plaatsvervangend lid. Periodiek moet W. v. d. Meij Pz. aftreden. Na 3 stem mingen verkrijgt Ch. de Goede Sr. de meerderheid. Ook deze neemt de benoeming aan. Verder moeten nog twee leden voor het Centraal bestuur gekozen worden. De voorzitter meent dat het wenschelijk is, dat hiervoor twee bestuursleden in aanmerking ko men. Enkele leden vinden, dit min der noodzakelijk. Na heen en weer praten volgt stemming, waaruit blijkt, dat toch twee bestuursleden zijn ge kozen, nl. S. Bol Fz. en B, Schelvis. Beiden nemen de benoeming aan. Alsdan wordt den secretaris gele genheid gegeven iets te zeggen ter toelichting van liet Politiek Advies. Spr. wijst op de samenwerking van Helder en Haarlem. Ze hebben dezelf de groslijst. Hij wijst ,op de door hem ontvangen circulaire uit Wogintm en dat Uitgeest met Wognmn accoord gaat. Niet ontkend kan worden, dat er eene wrijving is ontstaan. De op lossing zullen wij afwachten. Binnen kort krijgt elk lid der kiesvereeni- ging een stamkaart. Daarop staat het Politiek Advies van Heider-Haarlem, 10 namen in zekere volgorde. Wie accoord gaat met die vo-lgord?, maakt het bovenste blokje zwart; wie er niet mede accoord gaat, geeft die volgorde met cijfers aan. Toelichting zal daar bij noodig" zijn. Welnu, die zal dan gegeven worden, Waarvoor oen nadere bijeenkomst zal noodig wezen. Wel licht kan de verwachte spreker ons hierbij van grooten dienst zijn. Niets meer aan de orde zjjnde, wordt de vergadering op de gebruikelijk' wijze gesloten. Alexander, Geestelijk Adviseur, spoorde, in verbankl hiermede aan, am aan boven genoemde f «asiel ij k hed en zo o veel moge lijk dfeol te nemen. Medegedeeld' werd, da t ■die gewone jaairlijiksdhe Hanzedagien, tot het volgend jaar werden uitgesteld. Aan gespoord werd, tot deelnam e aan de Haazerctraite, weiike gehouden wondl van 14—17 Maart e.k. in ihet St. CleimenÜhuis fe Noordw-ijkerhouU Het bestuur verkreeg machtiging lot aansdhafffag van de brochure „Bestuurs taak", door W. Boon, Joh. Wijdeman en den boind'sadviseur Rector J. G. Jansen, zoomedie lot aanschaffing van één mon- sterexemplaar verkiWnd Hanzeinsigne. De leden! werden aangespoord h unne even - tuëele information in 't vervolg civer het Hanze-inforniatiiebureau te lallen! lodpen (adres H-eenenigrachl 388, Amsterdam). De begroeiing werd tot die eerstvolgen de vergadering uitgesteld, te houden in Mei e.ik. Tot voorzitter werd gekozen! die heer W. JoosHieir en tot penningmeester herkozen' de heer F. J. Kookx. De tusschenfijlds opengevallen secretaris functie werd raiel aangevuld eri voorfoopig dn handen ge steld van de heer J. Ruligvoorn. De rondvraag leverde eenige ibesprekin- gett vain huishouidelijken aard op. Hierna stoot de voorzitter met den Ghr. groe-t. Een verblijdend verschijnsel en nog wat. De melkprijs alhier, is met 2 ct. per liter afgeslagen. Dp huismoeders Magen echter, dat met de prijsverlaging, hij som mige handelaren, ooik ikwaffiteHtsiverlaging geit ©men fa. Een tegenhanger is. dial deze weelk de broodprijs met «enige centen ver hoogd is. Te Amsterdam is geslaagd examen nuttige handwerken Stein, alhier. voor het mej. J. A. l f s Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dame3 A. A. de Vroom en H. E. de.Vroom, beiden alhier. Burg. stand. Ondertrouwd: G. Bak kernes en E. C. van Duyfhuys. W. van Zanten en W. K. Dijk. G. W. Keppel en C. F. Stol. A. Ketting en K. Cramer. J- v: d. Bosch en G. Kool. A. v. d. Wa teren en J. C. de Goey. Getrouwd: J. Hennevanger en M. Piug. H. de Graaf en P. H. A. Schipper. J. Wensink en A. P. M. Wesselink. F. v. Rumste en .M. R. Strobbe. Bevallen: A. M. Schoorl-Tervoort, d. J- J. van Oosteroni-Krook, z. A. Cor- nelissen-Tervoorl d.W. Blok-de Graaf, J. C. M. van Markestein-Bruin, 2 zns. H. Bakker-Sloot, d. Overleden: W. v. d. Wiele, 11 mud. G. van Ooslenbruggen, 49 j., ongeh: Donderdag j.l. was de R.-K. Mi'ddien- stanidsvereemigiing, «M van ,.d'e -Hanze", omvaltende: Velseroord, Velsen, Wijker- °og, Santpoort en Jan Gijzemvaart in jaar. vergadering bijeen', dn het Patroavaatsge- 'bouw „St. Fideüs'" te Velserooird. De waarnemende voorzitter opende deze ver gadering met den Ghr. groet en een woord! van welkom aan de weinSge aanwezigen, waarna de notulen gefezen werden en- onveranderd goedgekeurd. Bij de ingeko men s!uk-ken %vas o.a. een circulaire van (het centraal Hanizebureau, bevattende: die feestelijke viering van het derde lustrum pn Hanizealtaarwijdtag d oor Z. D. H. Monseigneur A. J. Gallier, in de Katlhe- diraail te Haarlem, welke feestelijkheden' zullen plaats hdbbeni op Woensdag 21 Juni a.s. Ru gebruikelijke jaarlijksdhe feestavond, werd om finantieële redenten', voorioopig voor 1922 afgelast. De ZeedEerw. Pater „St. Deus Dedit". De R.K. Bloemist-, Land- en Tuinbouwarbeidcrsbond „St. "°"us Dedit" afd. Sassenheim, hied Don- rdag 2 Maart des avonds half 8 een .„denvergadering in de zaal van de Wed. J. B. IJsselmuiden, alhier. De opening geschiedde door den voor zitter den lieer A. Elferink. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Art. 17 van het Huish. Reglement werd gewijzigd n.l. met dien verstande dat niet 10 maar 20 leden het recht hebben een vergadering bijeen te roepen. Art. 12 van het Huish. Reglement wordt gewijzigd en goedgekeurd. Er was ingekomen een schrijven van het Gemeentebestuur inzake het Bureau Arbeidsbemiddeling om een lid uit de organisatie te benoemen in deze commis sie. De voorzitter had daarin voor deze af- deeling zitting genomen en doet medc- deeling aangaande het verloop dezer zit ting. Hij leest eenige art. uit het concept reglement voor. Voorts is een vragenlijst ingekomen van den Minister van Arbeid omtrent de werkloosheid en de oorzaken daarvan. De voorzitter leest de antwoorden der commissie aan de vergadering voor. Voorts bespreekt de voorzitter de Vaandelcommissie en beveelt hunne werkzaamheden omtrent verloting en bonnenverkoop aan. Aan de orde is punt 4. Bespreking ver kiezing vorige vergadering. De beer M. Hoogervorst zegt dat een herstemming plaats had moeten hebben, daar alle 5 de meerderheid hadden. De voorzitter deelt mede dat minder heden niet in herstemming komen. De heer N. v. d. Zwaan wenscht geen herstemming, daar deze reglementair is. De Hoofdbestuurder zet deze kwestie uiteen. De Hoofdbestuurder bespreekt eene clausule in het contract wat betreft den arbeidstijd en voorts den toestand in het bedrijf. De heer P. Roelands brengt verslag uit van de Districtsvergadering te Hillegom gehouden. Als afgevaardigde naar den Bondsraad wordt benoemd de heer J. Kortekaas en als plaatsvervanger de heer P. Roeland- se. Aan de rondvraag worden nog eeni ge huish. zaken behandeld, waarna de Barometerstand 752 Neiging vooruit. - OPGAVE VAN: vergadering wordt gesloten op de gebrui kelijke wijze. H.K. Kiesvereeniging „De Eenheid" Bovengenoemde vereeniging hield Vrij dag des avonds te 8 uur in de groote zaal van Hotel „Het Bruine Paard" eene Ledenvergadering. De voorzitter de heer H. Bader, open de (de vergadering met den Ohr. groet en (riep de aanwezigen een welkom to3 vooral de Dames-leden en den spreker van dezen avond den heer Moerel van Oudewater. De' notulen werden gelezen en onver anderd (goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat wa3 ingekomen een schrijven van 21 leden welke deze vergadering wenschten aan gaande ihet Politiek-Advies en verzoekt den eersten onderteekenaar dit even toe te lichten. - Het igevalg daarvan is dat de heer N. v. d. Zwaan het woord verkrijgt en zijne bevreemding uitdrukt dat de heer Bal vers te Hillegom niet op dit Advie3 voorkomt daar de candidaat door 11 Kies- vereenigiiyjen is gesteld en daar te Lei den in den Kamerkieskring de meaning heersrhte van het PoL Adv. Mr. Kooien 1, Aalberse 2, en Balvers 3. Nu komt genoemde candidaat niet eens op het Pol. Advies voor. Deh eer Itozema, afgevaardigde van den Kieskring Leiden, geeft eenigszina het verloop der vergadering aan en zegt dat 06 afgevaardigden verder met vast Advies naar Utrecht zijn gegaan. Hij is geen voorstander van standscandidatea maar zag tooh gaarne eene betere On derwijswet dan deze. De heer Zwaan zegt het gaat niet om den persoon maar om het recht hoe er gehandeld is te Utrecht. De heer Bisschops wijst er op dat deze zaak ook door den Kieskring Lei den wordt besproken a s. Woensdag. Be langstellenden zullen daar de uitspraak kunnen (hooren. De heer Krom zegt dat niet ieder in de gelegenheid is naar Leiden te gaan en vraagt of de spreker niet deze zaak kan toelichten temeer daar de Agenda aanwijst: Bespreking Pol. Advies zoo mo gelijk ïnet spreker. De heer Bisschop zegt dat genoemde heer jMoerel geschreven hoeft wel e no spreekbeurt te willen vervullen maar niet over het Pol. Advies. De heer Bozema bespreekt dat er 13 onderwijzers in "de Kamer zijn en dat de Onderwijswet geenzins voldoet aan het geen het moet wezen. De heer Krom is van meening, dat, waar 18 onderwijzers zijn vertegenwoor digd jen dezo niet voldoen hij niet be grijpt Waarom nog meerdere onderwij zers daarheen moeten worden gezonden. (Slot volgt). 1 31. (Wordt vervol id).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1