bü BINNENLAND Stadsnieuws. DAMIAATJES Utte JAARGANG Nö. 14083 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSvrfAPPEN j PER KWARTAAL 1 ^.2b FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1746. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAB Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Arbeidswet 1919. een verbod »=M«b'id,r;e 16°to en jeugdige personen beneden de 16 jaar AGENDA 7 MAART Brand. Herwonnen Levenskracht. De nieuwe Kamer van Koop handel. Woningnood in Schoten. Opvoedkundige tramritten Afscheid Pater Cs H M Caminada. Barometerstand 752 Neiging vooruit4 J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. FEUILWTON.r ZUH SLAGHTOFFEB. ai." j De onbekende stond srprakeloos. Zij' keek den man aan, bemerkte dat hij niet de beambte was, dien zij gewoon lijk zag an antwoordde „Neen, mijn heer, ik heb niets medegebracht, ik kom zeer dikwijls en nooit.." De beambte van het naburige loket, Waar aangeteekende brieven werden behandeld, richtte zich tot zijn ambt genoot, „Ik ken mevrouw," zelde hij, „ge *unt d#n brief afgeven." Sn do jonge vrouw nam den brief, *ij zicii haastte open te breken, '-'j v«rw{|derde zich al lezende en iach- n^'rc2en. bav-e+ velnii?e regelen, welke de brief bev* i maakten baar gelukkig. Hij nii'Ki 0agetw!jfeld nieuws van be- ze'ivü per*onen, of hij kwam uit een laar ve ,streel<. welke wellicht door D* m*n was- tiahS.n Va" wien wij gesproken en <ne de onbekende niet uit het oog verloren had, wierp drie stui vers neer en vroeg een buitenlandschen postzegel, daarop volgde hij de jonge vrouw, zonder dat 't iemand kon opvallen. Het was een man tusschen de vijf en dertig en veertig jaren, met een gladgeschoren gezicht en kleine, flik kerende oogen. Hij was gekleed in een lange jas, die erg kaal begon te wordeti en op de naden afgesleten was, zijne schoenen vol gaten, toonden ook ten duidelijkste, dat hij niet tot de rijksten der aarde behoorde. Een hals doek van donkere wol was om zijn hals geslagen en stelde hem in staat, als hij zulks noodig achtte, het onder ste gedeelte van zijn gelaat te bedek ken, dat karakteristiek genoeg was, otn onder duizenden herkend te wor- den.JDe man had inderdaad zeer vreem de lippen, die als het ware den vorm hadden van een eendenbek, hetgeen een hoogst eigenaardige uitdrukking aan zijn gelaat gaf, iets sluws, spot- tends, wreeds. Zijne vrienden en van welke soort die waren, zullen wij weldra zien hadden hem den bijnaam gegeven van Eendenbek. De onbekende was, hoewei 't zeer koud was, lezende de straat op gegaan. Zij lette niet op dien man, en vermoed de zelfs niet, dat hij zich met haar be zig hield. Eendenbek volg do haar op eenigen afstand. Op dit oogenblik naderde een man hem, die in het midden vaivde straat de wacht scheen te houdem „Welnu," vroeg hij, naar de vrouw wijzende. „Zij is 't," zei de man met de ver sleten jas, „wij hebben haar in 't net." De andere man maakte dezelfde beweging van blijdschap, welke wij opgemerkt hebben bij zijn kameraad, toen deze op het postkantoor door de jonge vrouw had hooren vragen of er ook brieven waren voor mevrouw Leblond. Hij zeide „Ge volgt me (t „Zeker, als u mij soms noodig hebt. „Ja, ja, dat is goed, maar thans zoudt ge mij slechts kunnen hinderen. De andere verwijderde zich. Mevrouw Leblond had haar brief thans uitgelezen. Zij sloeg den sluier weer voor het gelaat, stak den brief in den zak en begon met snellen pas te loopen, ^ongetwijfeld om zich te verwarmen, want zij moest door en door koud zijn. Zij sloeg den hoek om van de straat der Acasias, liep deze straat, die nogal eene sterke helling heeft, snel door en trad binnen in No. 150, een hoogst eenvoudige woning, blijkbaar door tal van gezinnen 'bewoond. De onbekende stiet de deur open, liep snel over een binnenplaats, die opgevuld stond met allerlei karren en wagens, en trad in den hoek van het pleintje een donkere gang binnen, waarin zich een smalle trap bevond met bestofte treden. Eendebek volgde haar voortdurend op den voet. Hij verliet de jonge vrouw eerst toen zij de trap opging. Daarop ging hij terug naar den hoofd ingang van het gebouw en trad de portierswoning binnen, waar hij vroeg of hier in huis ook een dame woonde, die mevrouw Leblond heette. Op het bevestigend antwoord van den por tier trachtte hij inlichtingen over de dame te verkrijgen. „Het is een zeer nette, stille dame, zeide de portier, „die nu bijna sedert een jaar hier in huis woont mo-t haar zoontje.". De vervolger kon een rilling van vreugde niet onderdrukken„O, heeft ze een zoontje Een engel van een kind, guitig, verstandig, en iedereen in huis houdt van hem." Hoe oud ongeveer? "Zoo omstreeks zes of zeven jaren.' "ik heb 't aan het goede einde," bromde Eendenbek tusschen de tan den zonder dat de portier 't verstond. Daarop vroeg hij, zijn onderzoek voortzettende is die dame weduwe? „Het schijnt van wel." „Is zij rijk?" „Zij betaalt haar huur zeer urecles en 'heeft geen schulden." „Werkt zij - „Men zegt dat zij lessen geeft. Zij schildert ook en maakt borduurwer ken, die zij aan de liefhebbers ver koopt. Zij is eene vrouw, die onge lukken moet gehad hebben want zij is altijd droevig gestemd, en men zou zeggen, dat zij eemg gevaar vreest." „Welk gevaar Dat weet ik niet, maar zij ziet er niét uit, alsof zij volkomen op haar gemak is. Zij gaat nooit uit dan voor zaken en met- haar zoontje gaat zij nooit over dag wandelen, alleen des avonds. En dan gaan zij de stad niet in waar 't licht is, maar altijd naar het bosch. Men zou zeggen, dat zij bang is voor de een of andere noodlottige ontmoeting. Maar overigens is 't een brave vrouw met hoogst beschaafde manieren." Eendenbek wist genoeg. Hij wist zelfs meer dan de portier. Hij verliet snel het gebouw en ging terug naar de plek, waar hij zijn kame raad achtergelaten had „Welnu, zei hij met een van blijdschap stra lend gelaat: „Wij hebben het juffertje te pakken. Dat heeft moeite gekost. Nu is 't toch bijna een maand, dat wij haar zoeken." (Wordt vervoljd). NIEUWE haarlemsche courant PER WEEK t_.;„^,,;T«rT.i'.up ff \fVk PfcLrt IKK A BUREAUX: p«i Een verzoek tot herziening. De besturen der zes centrale werkge versorganisaties: de Algemeene Werkgeversvereniging, bet R.-K. er- bond van Werkgeversvakvereenigiiigen, het Verbond van Nederlandsciie l'abri- kanten-vereenigingen, de Vereeniging Centraal Overleg" voor Werkgeversbon den in Arbeidszaken, de Vereeniging van Christcliikc Werkgevers en Groothande laren in 'Nederland en de Vereeniging van Nederlandschc Werkgevers, hebben den Minister van Areid een adres gezonden naar aanleiding van het „rapport van de commissie van onderzoek naar den ar- beidstiid in de Dultsche industrie „Uit dit rapport blijkt duidelijk, zoo schrijven adressanten, „dat de Duitsche Arbeidswet minder bezwarend voor het bedrijfsleven is dan de N®derlandsc„?' ts 7oo wijzen wij er in de eerste plaats op', dat in Duitschland als wettelijke norm de 48-urige week geldt, terwijl onze Ar beidsweek als regel de45-urige arbems- week voorschrijft. Weliswaar immers is aan verschillende takken van nijverheid een langere arbeidsduur dan 45 «ren per week toegestaan, maar dit is en blijit toch steeds volgens het systeem onzer wet een overgangstoestand. Een werktijd van 48 uren per week wordt bij ons dus verleend bij wijze van uitstel van execu tie; de takken van nijverheid, welke daar van genieten, blijft het gevaar bedreigen dat ook zij binnen korter of langer tijd tot de 45-urige week zullen worden gedwon- ge'n met alle voor hen en voor ons land noodlottige gevolgen daarvan. Dan mogen in Duitschland de continu- bedrijven, die op Zondag moeten door werken. een gemiddelde 56-urige werk weekTnvoeren waardoor het vormen van een volledig drieplocgenstelsel mogelijk 1S' ln Nederland echter schrijft de wet aan zulke continii-bedrijveneenvierplo- genstelsel voor, terwi)1, dank «1een slechts tot October a.s. geldende over- gangsmaatregel voor dc overgroots.meer- arbeiders is in Duitschland met verbo den In Nederland echter kan zulk een nachtarbeid alleen bij uitzondering wor- de"ln'hetAlgemeen ontbreekt in DuUsch- land de in ons land voor het bedrijfsleven zoo belemmerende bepaling, is ingevoerd Treffend is dan ook da in Duitschland steeds met alle arbeiders boven de 16 jaren in twee ploegen van 114 a 8 uur elk gewerkt kan worden, wanneer het bedrijf of de onderneming daaraan behoefte heeft. In Nederland is van zulk een vrijheid geen sprake. „De vrije Zaterdagmiddag is in Duitscn- land niet wettelijk voorgeschreven en hoewel wij gaarne erkennen, dat de over- groote meerderheid der Nedcrlandsche ondernemingen op het behoud van den vrijen Zaterdagmiddag prijs stelt, mag niet voorbij worden gezien, dat de strenge wettelijke regeling, die onze Arbeidswet op dit stuk heeft, menigmaal zeer bezwa rend werkt. „De regeling van het overwerk is m Duitschland op verschillende punten be duidend leniger dan in Nederland. „Ook werd in het rapport geconsta teerd, dat voor buitenlandsche orders zeer bereidwillig overwerkvergunningen worden afgegeven. En ten slotte moeten adressanten er nog de aandacht van den minister op vestigen, dat de Commissie eenparig tot de slotsom is gekomen, dat de administratieve bemoeiingen, welke de Duitsche verordening op den arbeids duur eischt, eenvoudiger zijn dan de Ne- derlandsche en dit ook zullen blijven na eventueele aanneming van het Duitsche .Ontwerp Arbeidswet. „Zij meenen, dat zij derhalve in den aanhef van dit schrijven niet te veel heb ben gezegd, toen zij den minister er op merkzaam op maakten, dat uit het rap port, dat zij hier bespreken, duidelijk. blijkt, dat 6 i Duitsche arbeidswet minder hczwaie 11 voor het bedrijfsleven is dan de Neder nndsche. Aangezien het nu een Icit is, dat op het oogenblik, de Neder landsciie industrie reeds uit anderen hoofde slechts uiterst moeilijk de con currentie kan Volhouden, meenen wij, dat de Nedcrlandsche wetgever zich moet onthouden van alles, wat de concurren tie nog verder zou bemoeilijken, „Namens vrijwel de geheele Nederland- sche industrie, vragen wij dan ook den mi nister met den meesten nadruk, dat hij spoedig een herziening der Arbeidswet bevordert, waardoor de wettelijke rege ling van de arbeids- en rusttijden veel minder bezwarend voor de Nedcrlandsche nijverheid wordt, dan zij nu is". Sociëteit „St. Bavo." Bollenveiling, 10 uur. Verbandcursus, 8 uur. Be stuur Schilderspatroons, 7 uur. - Red dingsbrigade, 8 uur. Centrale Melk handel, 7 uur. Rechtskundig Bureau van half 9 tol half 10. Bestuur Post en Telegraaf, half 9. Bestuur Bouw- valcbond, half 8. Bestuur „Arbeid Adelt", 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk, ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen, ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ff. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Zandvoort. Raadsvergadering, 8 uur. Veisen. Raadsvergadering, 7 uur. Het georganiseerd overleg. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst heeft een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin zij verzoekt het voorstel van B. en W. (no. 431—1921) betreffen de de wijziging van het ambtenaren- en werkliedenreglement inzake georgani seerd overleg niet ongewijzigd te aan vaarden. Adressanten merken op in een memorie van toelichting dat er een vol strekte wenscli onder het gansche perso neel leeft om het bestaande georgani seerd óverleg te reorganiseeren; niet in dien zin, zooals de toelichting op het voorstel van Burgemeester en Weihou ders luidt, dat men aan de Commissie van Overleg de bevoegdheid zou willen zien gegeven om bindende uitspraken te doen, waaraan het College van Burge- meeser en Weihouders en uw Raad ge bonden zullen zijn, doch dat zij de reor ganisatie van dat overleg een gansch andere richting willen zien gegeven. Wat door de organisalies in dezen be geerd wordt, is slechts, dat over alle za ken betreffende de arbeidsvoorwaarden van het personeel, die in dc Commissie ter sprake komen, zoodanig wordt over legd, dat getracht wordt niet slechts tus- schen den voorzitter mét de directeuren en dc organisalies overeenstemming te bereiken, maar dat bovendien die over eenstemming dient te worden verkregen tusschen hel College van Burgemeester en Wethouders en den Raad en directeu ren eenerzljds en de organisaties van het personeel anderzijds. Adressanten zouden daartoe het over leg veranderd wenschen te zien in dier voege, dat de wethouder-voorzitter of meerdere wethouders als vertegenwoor digers) optreden van het College van Burgemeester en Wethouders, dat naast hem (hen) als vertegenwoordigster van uwen Raad, een commissie uit uw mid den zitting neemt, die gezamenlijk met vertegenwoordigers van het College van Burgemeester en Wethouders en direc teuren over ieder voorstel trachten één stem uit te brengen, terwijl daarentegen- over de organisaties op gelijken weg inoelen pogen aan de andere zijde één stcin uit te brengen. Wordt over een be paald voorstel dan overeenstemming ver kregen, dan is daarmede geen bindende uitspraak gedaan, doch wordt dit voor stel namens bet College van Burgemees ter en Wethouders aan den Raad ter be slissing voorgelegd, welke dan volkomen vrij is in het nemen van zijn beslissing. Zal dan wel, als regel, de Raad meegaan met het overgelegde voorstel, adressanten willen toch hier met zeer grooten nadruk vijzen op bet feit, dat er toch hier geen sprake van kan zijn, dat de Commissie als zoodanig een bindende uitspraak zou hebben gedaan. Adressanten dringen er bij den Raad op aan: het georganiseerd overleg in zijn tegenwoordigen vorm te reorganiseeren in den geest, zooals hierboven geschetst en daarnaast bet vraagstuk van het ge ven van advies inzake bet beheer van bedrijven en diensten onafhankelijk daarvan onder de oogen te zien en daar van zoo spoedig mogelijk bij den Raad voorstellen et doen. Zaterdagavond is er brand uitgebroken in de bonbonfabriek „Sonja aan de Beeksteeg 29. Het politie-rapport ver meldde daaromtrent het volgende: Zaterdagavond tien minuten voor 9 werd brand gealarmeerd in perceel Beek- steeg 29, waar gevestigd is de bonbon- fabriek „Sonja". Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat een vonk uit de bran dende kachel terecht gekomen is op het op den grond verspreid liggend houtwol, dat daardoor in brand geraakt is. Eenige chocolade, gelatine en inpakdoozen zijn verbrand. Met twee slangen op de wa terleiding is het vuur gebluscht. De staf der brandweer was aanwezig. Op de plaats, waar de brand gewoed heeft, zijn we hedenmorgen even gaan kijken. De brand heeft plaats gehad op de bovenverdieping van net expeditie- magazijn, dat door een binnenplaats van de eigenlijke fabriek gescheiden is. Hier waren o.m. de zoogenaamde Taasch-or- ders geborgen, welke reeds ter verzen ding gereed gemaakt waren Enkele er van zijn nog in veiligheid gebracht kun nen worden, doch sommige zijn ver brand of door waterschade vermeld. Het was er een treurige chaos van verbrande, vermelde en natte inpakdoozen, houtwol en andere verpakking met daartusschen de overblijfselen van luxe doozen, cho colade, enz. Een der firmanten vertelde ons, dat hij Zaterdagavond omstreeks 8 uur in het expeditie-magazijn was geweest, om de lichten te dooven. Hij had toen een pijp rferóokt Cli nu vermoedt men, dat daar uit vonken zijn gevallen op het ver spreid liggend houtwol. Dat er vonken uit dc kachel gevallen zouden zijn, achtte men niet waarschijnlijk, daar deze zoo goed als uit was des avonds. Zij voelde nog wel warm aan, maar vuur was er bijna niet meer in. Na het licht uitgeblazen te hebben, is de firmant weer naar de eigenlijke ia- briek teruggekeerd en werd daar om streeks kwart voor 9 door een dame ui de buurt getelefoneerd, die hem vroeg, of er brand was in zijn fabriek, daar zij een vuurgloed meende te zien. rlij an woordde ontkennend, doch toen hij een oogenblik later weer opgebeld werd van andere zijde, waarbij hem eenzelfde vraag werd gesteld, ging hij kijken en ont dekte den brand. Onmiddellijk heeft J de politie gewaarschuwd en is toen be gonnen, geholpen door omwonenden, tc redden uit het benedengedeelte, wat er e redden viel. Toen echter de vonken naai beneden vielen, moest dit werk gestaak worden. De brandweer, die tamelijk sPoe.l dig ter plaatse was, kon omstreeks halt elf inrukken. Het ergste is, aldus verzekerden de bei de firmanten ons, dat er zooveel goede ren, voor Paaschbestellingen bestemd, verbrand zijn, alsmede Paaschsurpnses. Hierdoor toch is het onmogelijk geworden de Paaschbestellingen uit te voeren. Het bedrag der schade, hierdoor geleden loopt in de duizenden. De Postharmonie. Deze annziekvereeniigiintg geeft Zaterdag 11 Ma,art a.s. een concert in de gameeniie- Jijkc oocncenlzaal onder lei'dling van haren directeur den (lieer J. A. Menig met mede werking van indt diuhbel manincrikwartet „lEillertpe", directeur dc heer A.PoSt. De Tuberculoselijders, Alhier is opgericht een vereeniging van ex-verpleegden dn sanatoria, lijders aan T. B. C., met de bedoeling Ie werken voor behoorlijke nazorg dezer patiënten. Een merkwaardig jubileum. Men deel't ons mede dat Gijxbertus Kicks. thus wonende le Spaurn lam Dijk 140A, op 16 Maart a.s. 50 jaar als seihaa-enislijper zal hebben gefungeerd voor Haarlem en Omstreken. Vanaf 10 Maart 1872 vervuil hij idus die functie. Hedenavond 8 uur zal de Tuberculo se- véreenSiginig „Herwonnen Levenskracht oen comité-vergadering houden in het ge bouw „S't. Bavo", Simedestraait. Hat 'bestuur spoort ieder comité-lid aan, deze vergadering niet te verzuimen, daai het de medewerking van alle comitéleden, idiringenid noodég beeft. De agenda is aïs volgt: Opening. Medledeelingen. Notulen. Verkoop loten. Algemeene beschouwing tot bevordering van dte belangen der T. b. a-lijders. Rondvraag en Sluiting. Zooals bekend zal weldra rle nieuw gekozen kaïmer van Koophandel in func tie gesteld wonden. Ails voorzitter van de®» nieuwe kamer hebben we hooren noemen 'den naam van den heer E. H. Krelaige, als onder-voorzitters resp. van de afdce- linven grootbedrijf en kleinbedrijf die the©- ren W. G. H. Jacobs en W. J. B. van Liernt; als secretaris zal ook voor de ■nieuwe kamer fungeeren de heer J. Ger- ri'tz. Het is mij gebleken, zoo sdhirijift de di recteur van Gemoerateweriken en Bouw- en Woningtoezicht, de heer J. C. C. Voor- velt, dat na hot verstrijken van den ter. mijn waarop de inwoners vanSdhoten, wel ke* door touuropzegiging of andere oorza ken gebrek hebben aan ©en behoorlijke woning zich aan mijn kan toor konden aan melden, nog aanmeldingen werden! ge daan, wat mij heeft doen bestuiten den (termijn nog te verlengen tot en met 11 Maart a.s. A.hoewel de toeloop van belangheb benden groot is en vele gevallen een Kik geven op ontzettende toestanden, zijn er nog veel inwoners d,ie hoewel slachtoffers zijnde van den woningnood zicfh niet heb ben aangemeld. Er zijn inwoners ©ei* wekere veruig- houKtendheid aan den dag leggen en een zeker verband ai,en tusschen den oproep en aangiften voor de beiLastingen.Weer ande ren. hebben reeds zooveel moeite gedaan om een bdhooriijke woning te krijgen dat ze ihet „beu" zijn en geen verdere pogin gen meer wenschen le doen, 'terwijl ten Saajtsbe overblijft een categorie van on verschilligen die izich iin elke omgeving schikken en voor elke poging die wordt gedaan om verbetering te brengen m de Volkshuisvesting onverschillig de sdhou- dier ophalen,, maar gehikkig is deze on.e- gorie niiot groot. Ik verwacht daarom dait diegenen welke ziioh nog niet hebben aangemeld zach niet laten weeibo,uldlen en aan dozen laafeten oproop gehoor zullen geven. Na 11 Maart kunnen geen aanmeldingen meer plaats vinden. Provinciale Gouvernementsgebouwen. Wij lezen in de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het bouwfonds voor de departementen van binnenlandsche zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschappen, voor het dienstjaar 1921: Op den voorgrond zij gesteld, dat. ten aanzien van den bouw van een nieuw pro vinciaal gouvernementsgebouw te Haar lem is medegedeeld, dat deze voorziening wegens de geboden bezuiniging voorloopig wordt aangehouden; er worden geen gel den voor aangevraagd. De post van 192.000 betreft uitsluitend den aankoop, waartoe in 1920 de beslissende stappen werden gedaan. Intusschen blijft voorziening in meerde re ruimte voor de provinciale grittieloka- len te Haarlem urgent. Met de stichting eventueel van een nieuw Provinciebuis te Haarlem zoude men geheel in de tot dusver gevolgde lijn blijven. Het denkbeeld in bet Voorloopig Ver slag geopperd, om de gouvernementsge bouwen aan de provincie in eigendom over te dragen, is niet overeen te bren gen met art. 106 der Provinciale Wet, O De reis van den heer Burgersdijk, di recteur van onze Haarlemsche electri- sche tramlijnen, naar en door Amerika blijft blijkbaar niet zonder uitwerking. Genoten de Haarlemmers reeds vroeger de eer, als eersten in den lande, kennis te mogen maken met den „één-manswa gen", vanaf heden zullen de passagiers op het traject Verwulft-Overveen weer op een nieuwe proef onthaald worden, door een wijziging in het systeem van vracht betaling. Overgegaan is bij wijze van proef tot verplichting voor de reizigers, om de vrachtpenningen te betalen dadelijk bij het instappen. De conducteur blijft op dezen wagen gehandhaafd, maar hij krijgt een vaste standplaats aangewezen op het achter- balcon. Betaling door de reizigers ge schiedt in een daartoe op het achterbal- con rechts achter geplaatste be taalkas. Achter die betaalkas staat de conducteur, die toeziet dat alle instap pende reizigers hun offer op het houten altaar plengen en daarvoor plaatsbewij zen afgeeft. Groote witte borden met zwarte letters kondigen al van verre de komst van zoo'n modern-toegerustcn tramwagen aan en verzoekt den vrachtprijs a 10 of E5 cent gereed te houden. Het instappen geschiedt uitsluitend op het achterbalcon. De deuren van voor- en achterbalcon blijven gedurende den rit gesloten en bet uitstappen heeft uitslui tend plaats langs het voorba.co'n. Het achterbalcon moet zoo lang moge lijk vrij worden gehouden en mag pas worden bezet, wanneer in liet rijtuig en op het voorbalcon geen plaats meer is. Vanaf zijn standplaats overziet de con ducteur den geheelen wagen en roept vandaar de haltes af. Het verschil tusschen bat oude en dit nieuwe systeem is dus dat men voortaan in den wagen den vriendelijken, tusschen twee rijen knieën balanceerenden con ducteur zal missen; het groote voordeeL voor de maatschappij is, dat zeer zeker geen enkel passagier meer profiteeren zal' van haar rijtuigen zonder te betalen (wat nu nog wel mogelijk schijnt) cn het nadeel voor het publiek is, dat het bij aankomst van de tram de dubbeltjes klaar moet hebben om te betalen, inplaats van rustig te wachten tot het gezeten is in den wa gen. Ons lijkt dit systeem een overgang naar den éémnanswagen. Het is een tusschen- vorm naar dit modern vervoermiddel en wellicht naar den tijd dat iedere passagier zijn dubbeltje gereed houdt en het on der toezicht van den wagenvoerder een voudig deponeert in een bij dezen be stuurder aangebracht offerblok, zonder daarvoor zelfs 'n ticket te krijgen. In Amerika schijnt dat op vele plaatsen reeds zoo te zijn, maar velen onder or.s Hollandsche publiek zouden, bij dadelijke toepassing er -van hier, dunkt ons, nog wel eens probeeren, zonder betalen naar binnen te glippen en mede te rijden. Dat de directie met de nieuwe proefne mingen het publiek in 't gevlei komt, door grooter comfort, zullen we niet be weren, maar opvoedkundig zal het wel werken. „Time is money", tijd is geld, denkt de Amerikaan en hij handelt in vele gevallen ook naar dit beginsel. Ons publiek, dat zal moeten klaar staan met zijn geld, zor gen dat 't gepast geld heeft, vlug instap pen en doorloopen, zal langzamerhand ook in dien gedachtengang komen. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de tramdirectie met al die proefnemingen onderneemt ons publiek in die richting op. te voeden en te zien hoever ons publiek mede wil. Wie wel eens in Lorden was, weet hoe de trams daar een station binnenstuiven, één, twee minuten stilstaan, hoe alles zich' rept om in of uit te stappen en ieder zorgt zelf op de halte te letten waar hij zijn moet, want afgeroepen wordt zij niet. Dat is „business-like", maar het knusse en huiselijke van ons Hollandsche ver keer met zijn vriendelijke, behulpzame conducteurs en chefs, gaat er wel wat af. Wat het prettigste en beste is, vlug en zakelijk, ofwel langzaam, maar knus en huiselijk, overwege ieder voor zich zelf eens! omdat dit artikel het onderhoud van die gebouwen aan het rijk opdraagt. Zonder wijziging van de Provinciale Wet kan mitsdien dat denkbeeld geen punt van overweging uitmaken. Het plan voor het eventueel te stich ten nieuwe griffiegebouw is wegens het voorloopig aanhouden van de uitvoering, nog niet vastgesteld. Op werkelijk treilende wijze is van Paler Caminada, den alom bekenden Ge- zellenvader afscheid genomen, door de hem zoo dierbaar geworden St. Jozefs- gezel ieti-vereeniging. Omstreeks 8 uur was de groote zaal van de St. Jozefsgezellen-vereeniging vol met gezellen, oud-gezellen en genoodig- den. Wij merkten o.a. op de hoeren de Goede, Randoe, Robbers en Klein-Schip: horst, allen hoofdbestuursleden, den heer v. Brunei, directeur der zoo gunstig in Haarlem en omstreken bekend staande teekenschool, met zijn staf van onderwij zers, liet onderwijzend personeel der St. Antoniusschool, en al de dames zelatri- cen. Ook de geestelijkheid der St. Anto- niusparochie, n.l. de Eerw. Paters Fran- kenmolen, v. Eeekeren en Terslappen, terwijl ook de nieuw benoemde Palers Veraar en Steenhagen in de zaal aanwe zig waren. Toen de Praeses binnentrad, brak er een daverend applaus los, vertol kend als het ware de gevoelens van lief de, welke alle aanwezigen voor den Priester en gezcllenvadcr hadden. Nau welijks was Z.Eerw. gezeten, of daar klonken de eerste tonen der muziek, waarop het lied volgde: „Gij Bruidegom van de Moedermaagd" enz. Een innige ontroering maakten zich van Hen meester, daar al die jonge kerels te zien, met volle borst meezingend. Dit echte gczellenlied, 'dat zij reeds zoo dikwijls hadden gezon gen onder leiding van Hem, die hen thans ging verlaten, wanneer de laatste tonen waren verdwenen, vereeuwigde de fotograaf liet geheele gezelschap op de OPGAVE VAN; Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te Dc" Bildt. Naar waarnemingen verricht in dien morgen van 6 Maart 1922. Hoogste 'barometerstand 766.2 m.M. (e Dyorn. Laagste barometerstand 730.9 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 6 lot den avond van 7 Maart 1922; Matige lot krachtige of stormachtige Zuidwestelijke wind. Meest zwaarbewolkt of betrokken. Regenbuien vooral in liet Noorden en Westen, Dezelfde tempera tuur. gevoelige plaat, waarna de heer Klein—i Schiphorst den katheder besteeg om na* mens het hoofdbestuur den Praeses toe te spreken. In treffende woorden memo reerde spr. de daden van dezen zoo al« om beminden priester, het nieuwe ge bouw, de teekenschool, allemaal vrucli-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1