UIT OEM OMTREK. Telegrammen van onzen draadloozen dienst. Burgerlijke Stand. VAN ONZE RECHTBANK LAATSTE NIEUWS» SCHOTEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijC. de Boer, Dr. Leijds- str. 48, een wollen dasP. Boer, Paul Krugerstr. 7, een gouden das- speld J. Smit, Gen. Bothastr. 95, een paardendeken W. Reckman, Celebesstr. 8, een zakje met drinkens- kruik en boterhammenH. v. d. Pol, Rijksstraatweg 176, een berkellamp H. v. Dijk, Spaansche Vaartstr. 94, een boek over het Haarlem's electr. bedrijfJ. Glasstra, Borneostr. 13, een portemonnaie met inhoudD. Ruigrok, Gen. Cronjestr. 122, een zijden sjaalJ. Borreman, Bloemfon- teinstr. 5, een mantelceintuurJ. Burghorn, Gen. Cronjestr. 48, een zilveren horloge A. de Jong, Colenso- straat 36, een portemonnaie met in houd J. Woudenberg, Schoterweg 49, een taschje met inhoud P. v. Schie, Kloosterstr. 1, een portemon naie met inhoud; W. Breddels, Schalk- burgergracht 10, een portemonnaie met inhoud J. Bergen, van Hene gouwen, Bothastr. 39, een taschje met inhoud G. Loode, Scheeperstr. 17, een bruine hondS. Merks, Pres. Steijnstr. 116, een rozenkrans; B. de Nieuwe, Kritzingerstr. 39, een scha kelarmband J. de Nobel, Tugelastr. 70, een ijsmutsP. Lucas, Dr. Leijd- straat 10, een rijwielhandverwarmer W. v. Vlijmen, Gen. de Wetstr. 27, een duifW. Hut, Gen. de la Reijstr. 109, een bril in etuiJ. Gilein, Banka- straat 6, een kerkboekjeJ. Veen, Tugelastr. 56, een hond L. Spoor, Vergierdenweg 26, een postduif Aan het Politiebureau, een ijzeren ledikant, een rozenkrans en eenige handschoenen. SANTPOORT. IJMUIDEN. VELSEROORD, VELSEN. ZAANDAM. HILLEGOM. AMSTERDAMSCHE BEURS. <ën Tan *fjn gee.r. Hiervoor *ef<3e «pr. hem ook namens t hoofdbestuur dank. „Wat kunt gij uw Praeses geven, ge- tellen," aldus vervolgde spr. „bouwt op net zaad door uwe Praeses in uwe har ten gestort, wordt allen deugdelijken R.K. jn dit zal uw schoonste cadeau wezen, gan uw thans vertrekkenden Praeses. Het donderend applaus bewees wel dat .ïij de gevoelens had vertolkt van al de aanwezigen. Inmiddels was de Eerw. Pa- Jer Veen, oud-vice-Praeses der vereeni- ^ging, binnengetreden. Deze werd ook piet enthousiasme begroet. Na den heer Kléin-Schiphorst, betrad de heer v. Brunei, directeur der Teeken- sehool, den katheder. Deze zegde den Praeses dank namens al 't vérder onder wijzend personeel en ook namens de leerlingen, voor al hetgeen de Praeses Voor deze school heeft gedaan. Wanneer 'de school gunstig bekend staat, is dit toch op de eerste plaats te danken aan de ^zielvolle leiding welke Pater Caminada »an deze school gaf, zeide de heer v. Brunei. Hierna volgde de heer H. Roo- zen, die namens al de gezellen een woord van dank zegde aan den Praeses. Diep kwamen alle onder den indruk, toen de *pr. schetste de ontroering welke de me- dedeeling van Praeses' vertrek onder de 'gezellen heeft teweeg gebracht. „Het was geen vroolijkheid die wij ontmoete in de zalen van uw gebouw dien avond, dat ons een en ander bekend werd. Praeses jCaminada weg, de gezellen zonder hun .Vaardige opvolger van vader Kalping; de onderafdeeling zonder hunne Bescher mer, en toch, het was helaas waar. De tijd van vertrekken is dan thans aange broken, en wat moeten wij u niet bedan ken voor al datgene wat gij voor ons ge daan hebt, adus spr. Niets is u ooit te veel geweest, naast den Priester, waart gij „ook de Geestelijke Vader van ons. uwe gezellen," en op ontroerende wijze schetste spr. al hetgeen de Praeses sinds zijne benoeming, nu 14 jaar geleden. .Toor de vereeniging had gedaan, aller eerst de aansluiting bij het Centraal Ver bond der teekenschool, het nieuwe ge bouw, en zoo voortgaande schetste hij al de daden en werken van dezen ijverigen en waardigen Zoon van St. Franciscus. Ook namens de onderafdeelingen, te weten: de R.K. Voetbalvereen. „Zwa luwen", de Muziekvereen. „Utile Dul- <n", de Retraite-club ,.St, Clemens", de (Damclub „Theorie en Praktijk", de De- bating-club, ,St .Justinus", het Zieken fonds „St- Rafael", die allemaal onder leiding van Praeses Camminada waren opgericht, sprak hij woorden van dank ïou ooit iemand het durven wagen, te genover een gezel, den Priester te be lasteren ,waar wij gezellen, een Priester kennen als Pater Caminada. Bij de eerstvolgende aleemeene H. Communie *al deze H. Communie worden onge dragen uit dankbaarheid tot intentie van Z.Eerw. en ook zal den Pater nog een practisch stoffelijk blijk van onze dank baarheid worden overgestuurd. Het dave rend applaus van deze zoo schoone en 'dikwijle door bijvalsbetuigingen onderbro ken rede, bewees aan allen, dat spr. wel de gevoelend van ware liefde en gehechtheid en dankbaarheid van de ge zellen jegens hunnen Praeses had ver tolkt. Ook Paler Veen, de vice-praeses die Dinsdag 14 Maart a.s. des morgens in de H. Mis van half tien in 'het Kleverpark zijn laatste priesterlijken arbeid óm Haar lem zal verrichten, voor z'n vertrek naar de Mdsie van Brazilië, sprak nog eemige ïwoordien van dank tot den Praeses en tot <ie gezet lien. en. verzocht de Gezellen, voor hom (Pater Veen) te bidden, opcfat God zijn arbeid in de Missie zal mogen zege nen en vTuolflbaar maken. Hij van zijn kant beloofde de Gezellen, te zuilen ge denken, wanneer hij staat voor z'n H. Al taar daar ia die verre Missie. Toen betrad de heer Blesgraaf den ka theder, om namens de R.K. Voetbalclub '„■Zwaluwen" wel is waar een der jongste, maar wij mogen «egigeni ook een der krachtigste onderafdeeling der St. Jo zefs Gezellen Vereen, den Praeses da nik te zoggen, voor de wanne vrienidischaip, wel ke hij altijd de Zwaluwen had toegedra gen. N-amems heel die R.K. Haarleimsche nportbeweging dankte spireker Zijn Eerw. voor hetgeen hij in het belang van den pog zoo jonge beweging had verricht. Spreker bood Z.Eerw. het eere-voorzilliter- scthap aan van de R.K. Voetbal Vereen. „Zwaluwen", wat een stormachtig applaus uitlokte. Ook de heer S. Korthoven sprak namens de nmzaekvereenfging „Utile Dul- ri", den Praeses danik zeggend voor al dat. gene wat hij voor „Utile Duld'' hald ge daan, en bood daarna namens deze Ver eeniging ZjEerw. een portret aan. De heer Ooikes, oud-senior, dankte namens de oud- Gezellen, en releveerde nog eens wat die Praeses was geweest tegenover zijn Ge zellen, en ook de gehechtheid der gezellen kon wel bewezen worden uit de diverse mooie stoffelijke huldeblijken., welke de loden aan hun Praeses in den loop van die 14 jaren uit dankbaarheid hadden ge schonken. Maar U Eerw. geheel bedanken voor al hetgeen u voor ons hebt verricht, dat kunnen wij nooit maar laat ons ge bed dan aanvullen, hetgeen wij in dank baarheid zijn tekort geschoten. Ook de heer Ramakers sprak namens de debating club „S't. Justus" woorden vna danik. 'Hierna was het woord aan Pater Camina da zeiven. Het was opmerkelijk, dat al die jongemannen thans plotseling als het ware den ernst van het oogenblik voel den. .Was het eerst nog wel eens ru moerig, thans kon men een speld hoo ien vallen en kon het anders. Immers hun vriend, Praeses Camminada, betrad daar voor de laatste maal den Oatheder, welken zij hem bij zijn 12V2-jarlg POraesesschap hadden aangeboden, en waarin zijn gebeeldhouwd de vier deug den, welke Pater Camminada op zoo'n bijzondere .wijze in zijn gezellen had ge.prent. De Praeses begint met de zeggen, dat hij deze katheder reeds verscheidene malen heeft bestegen, maar nog nooit zoo moeilijk als thans. Zeer onder den in druk bedankt hij al diegenen, die met. hem hebben samengewerkt, om den jon geling pp te voeden tot den waren echten Katholiek. Spr. gaat heen, om dat zijn overheid heeft gesprokenhij kanbh ans aan z'n opvolger nalaten een Vereeniging, die kerngezond is; daar voor moet hij op de eerste plaats God danken, en naast God zijne Kerkelijke Overheid, die hem zoo langen tijd aan het hoofd van de hem thans zoo dierbaar geworden St. Jozefs Gezellen Vereeni ging heeft geplaatst. Ook is hij' dank schuldig aan het Hoofdbestuur, dat hom in z'n moeilijken taak zoo trouw en met zooveel ijver gesteund heeft. Ook de Directie der teekenschool en z'n leeraren moet hij danken voor de schoo ne vruchten, welke deze school, die hem zooveel offers en zorgen hebben gekost hoeft voortgebracht, en in de toekomst nog zeker zal voortbrengen; den Baad van Senioren een Commissarissen, welke raad hunne somstijds wel eens ondank bare taak zoo goed en met ijver hebben opgenomende zelatrices, die zoo on verpoosd de altijd ledige shatkist der Vereeniging met alle mogelijke moeite hebbent rahten te vullen. Ook den heer Rcelofs, den ijverigen congierge der Vereeniging en zijn vrouw, bracht Z.Eerw. een hartelijk dankwoord en ten slotte dankte hij de Gezellen voor hunne volgzaamheid en gehoorzaamheid. ZijnEerw. wekte hen op, hunne trouw en volgzaamheid over te doen gaan op den nieuw te benoemen Praeses. „Laat het zaad, dat ik heb uitgestrooid in uwe harten, thans onder andere leiding ontkiemen, dat zal mijn grootste vreugde wezen", aldus pater Caminada. „Ik wijs U op de vier deugden, welke in het devies onzer vereeniging staan ge schreven, n.l.: Godsdienstzin, opdat daar uit moge voortvloeien uwe opgroeiing tot deugdelijke R.-K. mannen; Eensgezind heid, opdat wij dit kunnen stellen tegen over de verdeeldheid, waarmede wij helaas dezen tijd zoo dikwijls buiten de vereenigingen hebben te kampen; arbeid zaamheid, opdat wij, ieder in" zijn stand, ons nooit behoeven te schamen, voor wat wij zijn, en tenslotte de deugd van vrolijk- heied, die wij hier allen moeten zoeken, ter vermijding van de gevaarlijke verma ker in de wereld. Gezelle ik moet vertrekken, maar mijn gedachten zullen steeds bij u zijn en wan neer ik in Delft aan het H. Altaar zal staan en daar voor mij zien dat heerlijke geschenk, vana u dierbare gezellen, dan zal ik God bidden, dat hij de Joseph Gezellen-Vereeniging van Haarlem be schermen en zegenen. Alttijd, altijd zullen mijn gedachten bij u, dierbare jongens, zijn," aldus besloot pater Caminada zijn treffende toespraak, diep onder den in druk. Een onbedaard spontaan applaus steeg na deze laatste woorden op. Hierna nam iedere Gezel pesroonlijk aafscheid van zijne praeses en ging thans huiswaarts met de gedachte, dat hun praeses wel wegging, maar dat hij in den geest met hen zou zijn. Deze avond zal nog zeer lang in de herinnering van allen, die hem hebben medegemaakt, blijven voortleven. (Ongecorrigeerd.) Bloembollencultuur. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur vergadert Maandag 27 Mrt. Op de agenda komt het voorste voor, de leden gelegenheid te geven zich in groepen in te deelen, en de statuten aan te vullen als volgt: De leden, die kweekers van of hande laars in een zelfde geslacht van bol- of knolgewas zijn (zooals Hyacinthen, Tul pen, Crocus, Narcissen, enz.) kunnen zich tot een groep vereenigen. Een groep kan reehtpersoonlijkheid heb ben. Het erkennen eener groep geschiedt door het Hoofdbestuur op aanmelding van belanghebbenden. Art. 10b. Elke groep is vrij in do houdelijk Reglement, welke niet in strijd samenstelling van haar Statuten en Huis houdelijk Reglement, welke niet in strijd mogen zijn met de Statuten en Regle menten der Vereeniging, en evenals do daarin later aan te brengen wijzigingen de goedkeuring van het Hoofdbestuur be hoeven. Art. 10c. Elke groep is verantwoorde-, lijk voor haar eigen finantieel beheer, dat geheel onafhankelijk is van det der Vereeniging. Art. lOd. Elke groep heeft haar zetel op het Secretariaat der Vereeniging; zij betaalt aan de vereeniging één door het Hoofdbestuur in overleg met de groep, vastgestelde vergoeding voor de diensten, die haar Secretariaat aan de groep be wijst. Art. 10e. Elke groep is bevoegd voor stellen in te dienen bij de Algemeene Vergadering door één tot drie afgevaar digden te doen vertegenwoordigen, die een adviseerende stem uitbrengen. Overtreding vuurwapenwet. Door de politie is in verscheidene café's onderzoek gedaan of ook overtreding viel te con sta teer en der vuurwapenwet. Zooals men weet, mag men, zonder verlof der politie, geen vuurwapen in zijn bezit hebben. In beslag zijn genomen een wa penstok en een dolk, wegens overtre ding der Vuurwapenwet. Vuurwapens werden niet in beslag genomen .Een en ander verwekte op den Zaterdag avond nogal eenige beroering in de buurten, waar het onderzoek gedaan werd. Abonnementsavond Dr. de Koder. Op het laatste der vijf abonnementis- conoerten zal Donderdag 9 Maart a.s. in den Schouwburg (Jansweg) optre den de beroemde jonge H ongaars che Celliste Judith Bobar, Judith Bokor heeft in dit seizoen groote buitlen- landsche tourneeën gemaakt, o,a. door Denemarken, Zweden en Noorwegen Duitschland, Qostenrijk-Homgarije, waar de kunstenares in verschillen de groote orkest-cancerbeii optrad, o.a. in Stockholm onder leiding van Prof. Schneevoigt, in Berlijn met het Philharmoniseh Orkest onder leiding van Arthur Nikisch, enz. Zij is thans sedert kort in Holland teruggekeerd- Op het programma staan werken van Beethoven, Haydn, Voormolen, Faurë, Cui en Davidoff, Louis Sclinitzler is haar begeleider. Gouden bruiloft. Binnenkort hoopt het echtpaar M. A. Cornet en A. Burggraaf 'den dag zijner 50-jarige eehtvereeniging te herdenken. Schaatsenrijders, die veel gereden hebben op den vijver in <3en Haarlemmerhout, zul len den man wel kennen, want hij heeft er ongeveer 40 jaar de baan geveegd. Tegen woordig is de, thans reeds 74-jarige nacht waker bij de woningen aan de Zomervaart. Zijn vrouw is 76 jaar. Beiden zijn nog kras. De buren willen de beide oudjes een paar prettige wieken 'bezorgen. Onder lei ding van eten heer A. de Vries hebben zij een eerepoort opgericht. De volgiende week Maandag (vand'aag zijn de bruüds- dag)en ingegaan) zal 'hun een serenade .ge bracht worden. Het overblijvende geld zal hun onder couvert worden aangeboden). Van zijn kleinkinderen ontving het echt paar reeds een fraai cadeau, terwijl het mede eenige bloemstukken mocht ontvan gen. Als een bijzonderheid kan nog worden gemeld dat het echtpaar 45 jaar in dezelf de straat (Raamst. 18a) en 26 jaar in het zelfde huis woont. De verkeersagenten. Sinds eenigen tijd zijn vanwege de ge meente aan de verkeersagenten leeren regenjassen verstrekt. Geboren: 2 Maart, d. van J. C. v. Norde-Pollé, 3 Maart, z. van W. C. Dekker-Haarlem. z. van A, Hees- Simon. d. van J. W. Massen-Heugens. 4 Maart, z, van C. Weidema-v. d. Berg. d. van J, A. M. v. Montfoort-Kennip- haas. z. van K, G. Hertel-Kok. 5 Maart, z. van J, v. Velthoven-Molenaar, d. van W. Louwkamp-Priesman. d. van M. W. Lasschuit-de Nieuwe. 6 Maart, z. van A. Sabel-Verzandvoort. Overleden: 3 Maart, S„ 5 mnd., d. v. A. v. Welt.Oostvest. 4 Maart,, W. G., 10 mnd., z. v. M. P. Luijken, Amsterdamsche- vaart. J, H. Hetem, 69 j., Zuidpolder straat, J. A, de Nijs, 25 j., Burgwal. 5 Maart, J. S. Blei 42 j., Ripperdastraat. J. Geenevasen, 69 j.. Oranjeboomstraat. Dèifstal gas, Th. de G., wonende te Heemstede heeft gas weten te betrekken buitejn den meter om. In November werd dit ontdekt. Bekl. vertelde uit ar moede gehandeld te hebbfen. Hij had 10 kinderen, waarvan er een f 10 per week inbracht, terwijl hijzelf f 45 's weeks verdiende. Een opzichter van het gasbedrijf zeide, dat wel tot een bedrag van f 200 gas was ontvreemd. De Officier wilde er rekening me de houden, dat bekl. thans ine een gemeentebetrekking is en eischt 14 dagen gevangenisstraf. DijSfsfflK T. C. wonende in de Haarlemmer meer, heeft bij den landbouwer J. de V., aldaar, een paardentuig en dek, benevens enkele andere voorwerpen ontvreemd in samenwerking met J. H. Deze,a Is getuige gehoord, beken de alles, doch bekl. ontkende. De Officier eischte 1 jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. Ali Cohen, pleit te clementie. Mfeelkveruplsching. Door een controleur werd op ze keren dag ontdekt, dat T. V„, vee houder in de Haarlemmermeer, met water zijn af te leveren melk ver dunde. Hij werd deswege verbaliseerd en hoorde thans 10 dagen gevange nisstraf tegen zich eiscben. Uitbreiding van het marktterrein. Vandaag was het de eerste dag dat de verordening in werking trad, waarbij het marktterrein wordt uitgebreid tot op de Nassaulaan. Er waren vandaag echter nog geen liefhebbers voor dat nieuwe marktterrein. Kindervoeding. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeioopen week aan warm voed sel uit: Maandag 108, Dinsdag 116, Woensdag 107, Donderdag 114, Vrijdag 112 en Zaterdag 06 porties. Personalia. Het diploma A voor de zuivere toepas sing van het Correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze- Wery" werd verstrekt aan mej. G. Hul kenberg ta Hillegom en L. Schmenik te Overveen. Alsmede het Certificaat voor Machine- schrijven volgens (Wery's Tienvingersys- teem (Blindschrijven), aan de dames: 0. Pijnacker, HillegomL. Sohmenik, Over veen; H. Schürman, Haarlem; W. ter Wport, Hillegom en aan den heer G. van der JaeCit te Hillegom. Voorjaar, Op de tuinen en landerijen te men thans druk bezig met de voorjaarswerk- zaamheden. Door den strengen en laten winter zijn deze veel later dan andere jaren, zoodat do akkerbouwers spoed ach ter dit werk zetten. UITBREIDING VAN HET AMSTER- DAMSCHE RAADHUIS. AMSTERDAM, 6 Maart. Burgemeester en Wethouders hebben in beginsel beslo ten tot uitbreiding van het raadhuis en zullen de desbetreffende plannen den raad aanbieden. Het werk zal 1 millioen gulden kosten. DE MAATSCHAPPIJ „ZEELAND". Q-een verplaatsing, maar reorganisatie. Naar de „Grt." van betrouwbare zijde vomeemt, zal de maatschappij „Zeeland" niet uit Vlieringen verplaatst worden. Wel kan een reorganisatie van don dienst tegemoet worden gezien, waaromtrent thans nog geen mededeeliugen gedaan kunnen worden B/en W. stellen vooii', een pre sentiegeld toe te kennen aan de leden van de stembureaus, die zitting heb ben ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Genernal. de Provinciale Staten, den Gemeente raad of van de commissie, als bedoeld' in artikel 131 der Gemeentewet, "en wel f 6 voor het bijwonen der geheele zittiug. Wordt slechts een deel eener zitting bijgewoond, dat wordt voor elk uur, dat aan de zitting geen deel wordt genomen, een bedrag afgetrok ken van f 0.50 tot een maximum aftrek van f 3. B. en W. stellen voor, onthef fing te verleenen aan J. C. Saeys en B. van Looy en die ontheffing te weigeren pan H. Beltman, alsmede aan J. Fehres. B. en W. stellen voor,, voor de gemeente te aanvaarden een hypo thecair voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van f23100, ten behoeve van liet verstrekken van een hypo theeklening voor den houw van de woningen Middenweg n.os, 26 tot en met 32, door de firma Anderson en Henneman en M. Jansen, te Amster dam, ter H aarstra at 32; en hen te machtigen een hypotheekleening te verstrekken vanf 5500 op dc wo ning Middenweg 26; f 5500 op de wo ning Middenweg 28; 1 5900 op de wo ning Middenweg 30 en f 6200 op de woning Middenweg 32, ten name van de bovengenoemde bouwers, dan wel, zoo zij het verlangen daartoe to ken nen geven, aan de eerste nieuwe eige naars der genoemde woningen, B. en W. stellen voor, hen te machtigen, in 1922, al naar gelang van behoeften, gelden tijdelijk op te nemen, met dien verstande: dat het gezamenlijk bedrag der op genomen en nog niet weder afge loste sommen het bedrag van f722.000 niet mag overschrijden; dat de rente niet meer mag bedra gen dan 20/0 boven het promesse dis conto der Nederlandsche Bank; dat de rente en aflossing uit de gewone middelen der gemeente zullen worden voldaan, en dat de leening vóór 1 Mei 19J8 geheel zal worden afgelost. B. en W. stellen voor, het per centage van heffing van de plaatse lijke inkomstenbelasting voor het be lastingjaar 19221923 te bepalen op 3i/2. Een verblijdend verschijnsel en nog wat. - De melkprijs alllnter, is met 2 et. per Hier afgeslagen. De ibuiisanoeidiers klagen echter, dal met de prijsverlaging, bij som mige handelaren, ook -k wntitelt■fverüiging gelkomen' is. Ben togenJiamger is. diait deze weelk" de broodprijs met eemige centen ver hoogd is. Weer een. Ten nadeele van den heer R. in do Kennemerlaan is een hee renrijwiel ontvreemd. Aangehouden, Door de Rijkspolitie is aangehouden I. J. B., varensgezel te Amsterdam, die nog 14 dagen gevan genisstraf te goed had wegens dronken schap. Huiselijke twist. De politie werd gewaarschuwdd at in de Hoeksteeg een man zijn vrouw mishandelde. Het bleek een huiselijke twist, die door de politie weer werd bijgelegd. Vertrokken. Het stoomsohip „Lim- burgia" van don Kon. Hall. Lloyd, dat Zondagmorgen hier van Zuid-Amerika binnenkwam, vertrok gistermiddag ledig van hier naar Hamburg, vanwaar het voortaan onder Amerikaansche vlag op New-York zal varen. Het imposante schip voerde voor de laatste maal de Lloyd-vlag en de Hol- landsohe driekleur. Zeer velen zagen met droefheid het inooie schip, dat altijd zoo veel bekijks trok vertrekken. Voortaan zal do „Gelria" van dezelfde Mij. het grootste passagiersschip van de Amsterdamsche haven zijn. Vischopbrcngst. De in de maand Fe bruari in de Riiksvischaallen alhier ver kochte vtech heelt 1.108.209 opgebracht, tegen 1.049.456 in Februari 1921. Drankweertentoonstelling. Dc door het Drank Weer-Comité op 2022 Maart a.s. in het gebouw voor Chr. Belangen al hier te houden DrankweertentoonstdlBng zal Maandag 20 Maart des middags halt 3 officieel door den burgemeester worden geopend. Donderdag j.l. was de R.-K. Mdddien- sland.xvereeniging, afd. van ,rie Hanze", omvaltiendie: Velserotsrd, Velsien, Wijker oog, Samitpoort en Jan Gijzenvaart in jaar vergadering bijeen, dn bot Pa;iranaatoge- bouw „St. Fdidelis"' te Velseroard. De \va a mem-en de voorzitter opende doze ver gadering met den Ghr. {Troel en een woord van welkom aan die weinige aanwezigen, waarna de notulen golozeu wonden en onveranderd goedgekeurd. Bij de ingeko. men stukkien was o.a. een circulaire van hét centraal Hanzebureaubevattende: de feestelijke viering van bet dorde lustrum en Hamzealtaarwijiding door Z. D. H. Monseigneur A. J. Gallier, in de Kathe draal te Haarlem, welke feestelijkheden1 zullen: plaats hebben op Woensdag 21 Juni a.s. De gebruikelijke jaarlijksche feestavond, werd 'om finantóeëïe redenen, voorloopig voor 1922 afgelast. De ZeerEcrw. Pater Alexander, Geestelijk Adviseur, spoorde, in verband hiermede aan, om aan boven genoemde feestelijkheden zoo veel moge lijk deel te nemen. Medegedeeld- werd, dat die gewone jaarlijksche Hanzedageu, tot hdt volgend jaar werden uitgesteld. Aan gespoord wend, tot 'd-eelnaime aan de Henzere traite, welke gehouden wondt van 1417 Maant e.k. in het St. Olemen'shuis te Nooïdwijikerhout. Het bestuur verkreeg machtiging tot aanschaffing van de brochure „Bestuurs taak", door W. Boon, Jolh. Wijdeman enl den boudsadviseur Rector J. G. Jansen, zoomede tot aanschaffing van één mon- sterexemplaar verkleind Hansreinsigne. De leden weiden aangespoord, hunne even- tuëele information in t vervolg over het Hanze-d.n-formaldebureau te lalten Joopen (adres Heerengrachit 388, Amsterdam). De begroeting werd tot de eerstvolgen de vergadering uitgesteld, te houden in Mei e.k. Tut voorzitter werd gekomen de heer W. Joosten en tut -penirai-ngmeesleir herkozen de lieer F. J. Kookx. De tusschentijdiS opengevallen secrelaiisfunclie werd niet aangevuld en voorloopig in handen ge steld van de heer J. Rmigvoorn. De rondvraag leverde eenige besprekin gen van huislhuuldedijken aard op. Hierna sloot de voorzitter mei den Ghr. groet. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames A. A. de Vroom en H. E. de Vroom, beiden alhier. Burg. stand. Ondertrouwd: G. Bak kernes en E. C. van Duyfhuys. W. van Zanten en W. K. Dijk. G. W. Keppel en C. F. Stol. A. Ketting en K. Cramer. J. v: d. Bosoh en G. Kool. A. v. d. Wa teren en J. C. de Goey. Getrouwd: J. Hennevanger en M. Plug. H. de Graaf en P. H. A. Schipper. J. Wensink en A. P. M. Wesseli-nk. F. v. Rumste en M. R. Strobbe. Bevallen: A. M. Schoorl-Tervoort, d. J. J. van Oosterom-Krook, z. A. Cor- nelissen-Tervoort d. W. Blok-de Graaf, d. J. C. M. van Markestein-Bruin, 2 zns. H. Bakker-Sloot, d. Overleden: W. v. d. Wiele, 11 mnd. G. van Oostenbruggen, 49 j., ongeh: Te Amsterdam is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. J. A. Stein, alhier. Zilveren Ambtsjubilé. In dit jaar zal het 25 jaar geieden zijn, dat de heer J. H. der Weduwen, arLs, zich als dokter 'te Hillegom vestigde. Er worden plannen be raamd, om dit zeldzame feit op waarlijk schitterende wijze te herdenken. Burgerlijke Stand. OndertrouwdD. E. Nieuwenhuis en J. R. Schilpzaud. Getrouwd: Th. Korretnans en B. Oexe- maa. Geboren.: z. van J. J. Versdhoon-van 'den Berglh. z. van P. Knetsch-Walra ven. z. van 'E. Kuk-Försler. Overleiden: Th. J. Veen, 7 w. Geslaagd. Het diploma A voor die zuivere toepassing van het corresponden tieschrift en vertrouwdheid met het systeem Srtulze Weiry, is verstrekt aan mej. G. Hulkenberg, terwijl het certifi caat voor inachinesdhrijven volgens Wer- ry's Idenvingersysteem (Mindisdlirijven) is toegekend aan de dames C. Pijna-ciker en W. ter Woont en aan den hear G. van der Jagt. Boomen rooien. Op Weerestein is men aan den kant der -sloo't druk bezig de boomen te rooien. Het kapveihudi is opgeiheven. Het is er kaal en dood®ch maar de weg zal er droger door worden. Op huize B-loemswaaid! is de laatste reus gevallen. Het Jeelijke, oude bouwvallige heerenhuis, dat nog dienst duet ais pasto rie voor de parochie van Sint Joseph, komt na dat demasqué nog ongunstiger voor. Hoe eer er een nieuwe pastorie en kerk komt, hue baterl R.-K. Kiesvereeniging. Deze R.-K. politieke organisatie houdt Maandagavond een belangrijke ledenvergadering. Nie mand verzuime ze! Werkloozen. Blijkens officdeele ge- gevenis vermindert de wenkl'OO'Sheïd hier fink. Gelukkig maar. Opening Nieuwe school. De Ghr. schout aan de Meerstraat, wordt 1 Mei geopend. Aa-n de St. Joseph school wordt hard gewerkt. Einde melkoorlog. De metkoorlog is geëindigd. Naar men) ons mededeelde heb ben de boeren toegegeven. DE A.S. CONFERENTIE TE PARIJS. LONDEN, 6 Maart. Sir Robert Home, de kanselier der schatkist, zal zich Dinsdag naar Parijs begeven, ter bijwoning der bijeenkomst der geallieerde ministers van financiën. De voornaamste kwestie, welke de conferentie zal hebben te regelen,, zal zijn, of aan de commis sie van herstel verantwoordelijkheid zal worden gegeven, om te beslissen aangaan de het verdrag over de betalingen van D ui te eliland in 1P22, Te öanhéa wrd 'een Woorioopige Éeüiljj?' 'Icing gemaakt, volgens welke Dubtsoif^ land vanaf IS Januari elke 10 dagon oen som van 31 millioen gouden markeii zal betalen ..totdat een regeling tot stuud" was gebracht. Deze betalingen hebbejf thans plaats. DE DÜITSOJIU BETALINGEN. BERLIJN, 6 Maart. Nadat weder om de periodieke betaling van. 81 mil lioen gouden marken voor schadeloosstel- ling is geschied, heeft de Rijksminister van Financiën bopaalci, dat do Regee- ring spoedig buiten iTtaat aal zijn doze betaling voort io zelen. Het was nood zakelijk dat terstond aan Duitschland uit stel van betaling wordt tocgesaan. RUSLAND TEGEN POLEN. KONIGSBBRG, 6 Maart. Russische berichten maken melding van het samen trekken van een leger van 55000 man in de districten Petrograd, Welikiza, Lu- ki en van 2 nieuw-opgerichte Russisohe cavalerie-corpsen onder leiding van een bekenden stafofficier uit den Tsarentijd. Men neemt aan dat deze Russische de monstratie in overleg mot de Lithauwsokéf rejgeering tegen de Poolsche plannen met' ■.Wilna gericht zijn. Vr. Kunt u mij ook zeggen of ik 8 5 400 sigaren meo mag nemen naar Noord-Amerika of dat ik daar last mee krijg, ook of er belasting op komtP Zoo ja, kunt u dan zeggen hoeveel belas-< tingp 2. Kunt u mij ook zeggen hoe veel tabak en sigaretten ik mee mag aemen? Antw. Van beide een hoeveelheid voor eigen gebruik. Van 8 A 400 (sigaren moet u invoerrechten betalen. Hoeveel is ons niet bekend. Vr. Mag een R.K. dienstbode (inwo nend) in betrekking bij Protestanten ge durende de Vasten- ea Onthoudingsdagea gebruik maken van de kost? Met hard R.K. verplichtingen wordt Iieelemaal geen rekening gehouden wa hel eten aangaat, Antw. Voor dergelijke gevallen doet men het bast zich te wenden tot de Kerkelijke Overheid (uwen biechtvader) die ook, zoo noodig, de vereischte dis pensatie kan geven. Vr. Hoeveel belasting (gemeente, Rijks en Verdedigings)- moet betaald warden over een inkomen van 3746 dqor iemand' die zes minderjarige kinderen heeft P Het betreft bier de gemeente Haarlem. Antw. Voor de gemeente moeten de kinderen beneden 18 zijn om voor min dering in aanmerking te komen. Uw be lasting voor Rijk, gemeente en Verde diging bedraagt in dit geval f 225,46, Vr. Ik heb 10 kippen en een haan die elkander kaal pikken. De veeren eten zij op. Gebrek aan kalk hebben zij niet. Kunt u mij ook zeggen wat daar aan te doen is Antw. Het eenige afdoende mij :c-> hiertegen is de snavelring. Vraag in lichtingen bij uw winkelier. Veemn oten komt vooral bij vogcla voor, die geen of weinig dierlijk voedsel ontvan- gena en die op een of andere wijze den smaak van 't bloed, dat zich in de veerschachten bevindt, beet krijgen of door verveling. Geef uw volkje zooveel werk als mogelijk is. U kunt dit bevor deren met het graan door een flinke! laag kaf, droge bladeren enz. te strooien zoodat ze onophoudelijk moeten krabbe len om zich van het noodiga te voor zien. Vr. Heeft een vaste werkster recht op de uitbetaling van loon, wanneer zij een week ziek is? 2. Wat is tegenwoordig de meest voor- komende werktijd voor werksters 97 of van 95 uur. Antw. 1. Ja. 2. Ons niet bekend. Vr. Ik heb een huis gehuurd op con tract van 15 Maart 1921 tot 15 Maart 1922. Nu is mijn huur 15 Maart om maar ik heb nog geen buis en er if hier nog niets te krijgen. Ik moet ot uit, want het is verkocht om met Mei te aanvaarden. Moet de huisbaas mij mei de 6 weken opzeggen of kan hij mij' 15 Maart er uitzetten? Hij heeft on3 zelfs nog niets gezegd. Hij krijgt ook geen geld. Antw. Wij kunnen uw vraag niet be antwoorden zonder het contract te heb ben gelezen. Lees bet zelf nog eena na. Wendt u overigens zoo spoedig mo< geljjk tot de Huur-commissie ten uwent, Vr. 1. Is 't krachtens de Wet mogelijk dat voor een woning, waarvoor een huur contract geteekend is, zander meer dé huur met vijf gulden per maand ver hoogd wordt, zonder dat er in het con tract wijziging gebracht is. Het contract is steeds voor een jaar geldende ge weest. 2. Indien dit in strijd is met de Wet moet dan hierop protest wor den aangeteekend P Bij wien of welk lichaam? Het betreft een huuropdrijven van 40 pet.. Is dit aan kosten onder hevig y>f kosteloos Antw. 1. Neen2. U mo9t niet be talen. Wendt u overigons tot de Huur- commissie. De Beurs opende heden: wiliig. Staatsfondsen. 5% Nederland 87 5/16', 6% Indië 95H. Culturen. Koloniale Bank 122)4: In dische Bank 97)4; Vorstenlanden 149: H. V. A. 350. Ind'ustrieele waarden. In.sullnde olie 4 K. Oliewaarden. Koninklijke 409; Con sols 142)4; Orion 31)4. Tabakken. Deli Mij. 240; Besodki 55} Rotterdam Dell 28)4 Senembak 360. Rubbers. Amsterdam Rubber 87; Des li Batavia 58; Nederl. Rubber 50; Roti, Tapanoeli 20. Scheepvaartwaanden. Ho!!. Am. Lijn 150; Hol!. Boot 50; Kon. Holl. Lloyd 231 Japanlijn 103; Pakelvaart 95; Scheepvaart Unie 104)4: Marine 17. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 72 54: Steel 99; Smelting 51: Ana- conda 10VS/16; Cigar 71 15/10; Alc.hbon .Topeka 101; Voting Rails 23; Denver 13/10 Southern Pacific 92; Union Paeifc, 143.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2