m m Indrukken van den dag Uit den Omtrek DAMIAATJES TDINSDAG 7 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 14084 PER KWARTAAL T 3.25 **ER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. b'|J VOORUITBETALING f 3.577., NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. LEIDING GEVRAAGD. LISSE. VOORHOUT. NOORDWIJKERHOUT, VELSEN. Opvoedkundige tramritten SASSENHEIM NIEUWE HAARLEMSCH DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 268. 't Plan van den heer v. Cranenburgh is nu meer dan een week oud. Wat men er ook van zeggen kan, niemand zal ontken nen, dat onze Haarlemsche Notaris is dood gezwegen! Integendeel, wel zelden zal een „ingezonden stuk" in een paar bladen zooveel opschudding verwekt,, zooveel pennen in beweging hebben ge- biacht. Ondanks wij, terwille der buitengewone voorzichtigheid, welke ons in deze teere zaak geboden lijkt in ons blad de be langstelling meer getemperd dan opge wekt hebben, zagen wij ons toch ver plicht, verschillende voor- en tegenstan ders aan het woord te laten; in het num- ,ner van heden zijn weer eenige inzenders aan 't woord, die nog wel een plaatsje verdienden, zij 't dan ook, dat wij er hier en daar het snoeimes in moesten zetten. Hadden wij zooals andere bladen meenden te moeten doen de deur niet op een kier, maar waagwijd open gezet, het ingezonden-stukken-leed zou tot een redactioneele obsessie zijn geworden. Met dit alles willen wij zoo het nog noodig mocht zijn betoogen, dat het bruist en kookt in ons kiezersvolk, dat wil dan zeggen onder de twintig of vijf-en-twin- tig procent onzer geloofsgenooten, die de lofwaardige gewoonte hebben om het le ven der Roomsche Staatspartij geregeld en belangstellend mee te leven, naast dui zenden anderen, die door het plotselinge rumoer uit hun loomen dommel zijn op geschrikt. Nu -is voor ons in al wat we de laat- te tien dagen hoorden en lazen en lat is heel wat! over „het plan-van Cranenburgh, niets bevreemdends; noch de openbare vraag van een groep Ka tholieke financiers en industrieelen, om een andere koers in de Katholieke Staats partij, waardoor, om het kort te zeggen, het zaken doen wat gemakkelijker kan gaan; noch het verzet uit het kamp der politieke organisatie-mannen, die den vragers beduiden, dat zij verdwaald zijn an hen verwijzen naar den e e n i g juisten weg, om hun doel te berei ken, de Kiesvereeniging; noch de stemmen uit de gelederen der R.-K. georganiseerde arbeiders, die verwijtend' vragen; wilt gij, kapitaalkrachtige heeren ons nu, op het meest critieke uur van den over gangstijd in den steek laten? Dit alles is heel gewoon en natuurlijk; «nen behoefde geen profeet te zijn, om dezen loop van zaken reeds tien dagen geleden te voorspellen. Doch wat wel bevreemden moet is dit, dat er in deze voor onze Katholieke Staatspartij zoo buitengemeen gewichtige dagen, nog geen enkele stem van gezag in het openbaar werd gehoord, te meer, waar zulks hier te lande en in onze parti; toch gewoonte is. Als iedere andere groote gemeenschap heelt ook de Roomsche Staatspartij al heel wat stormen en stormpjes door gemaakt. Laten wij ons eens enkel bepa len tot de jaren sinds den oorlog. Hoeveel groote en kleine meeningsverschillen zijn er sinds dien niet in onze partij naar voren gekomen? En niemand zal ons tegenspreken, dat alle ideëen, in onze katholieke pers of kiesvereenigingen naar voren gebracht, steeds slagvaardig door de leiding werden gewikt, gewogen en afgedaan. Vooral de voorzitter van den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen, baron van Wijnbergen, toonde zich daarbij een geboren leider. Men mocht het dan vaak met hem oneens zijn, hij mocht het niet allen naar den zin kunnen maken, nooit zal men hem kunnen verwijten de teugels slap te hebben gehouden. Integen deel, met een waakzaamheid, die om haar onvermoeidheid steeds verraste, vatte mr. van Wijnbergen iedere opko mende politieke oppositie altijd dadelijk aan en bekampte haar meestal reeds vóór een algemeene vergadering, hetzij in een der groote katholieke bladen, hetzij in een gewestelijk orgaan, al naar beteekenis en omvang van het verzet. En au? Heel ons politieke kamp staat op de achterste beenen en verkondigt te recht of ten onrechte dat er een scheuring komt in de Roomsche Staats partij. En.de leiding zwijgt! Waarom? ^ten zal ons wellicht aanstonds tegen werpen: daar hebben wij onze goede redeuen voor om te wachten. Laat het zijn; wij zullen die redenen ..j^k'edigen, zoolang ze ons nog onbekend kiecI.en hopen ze kunnen te blijven eer ons °°k later. Maar men vergunne partij t an 'n 'le' belang der katholieke e Vragen, dat zwijgen niet één uur langer dan noodig, vol te houden. En wel hierom: Ten eerste: het zal aan 't bondsbestuur, aan de Katholieke Kamerfractie en aan al de vooraanstaande mannen in onze par tij al even min onbekend zijn als aan ons, dat dit (noodgedwongen?) zwijgen der leiding, allerlei booze geruchten in de hand werkt: het plan van Cranenburgh zou met medeweten, met instemming, met medewerking der leiding zijn ontworpen en de faam borduurt dan in eenzelfde crescendo over het contact tusschen lei ding en initiatiefnemers over de verdere uitwerking van het plan, Booze tongen! Reine fantasie! Natuur lijk, maar waaraan toch alleen door spoe dig spreken een einde is te maken. Ten tweede: De toon der ingezonden stukken tegen en vóór het plan van Cra nenburgh in de bladen wijst er op, dat de stemming in ons politieke kamp ver bittert, zoolang de leiding niet leidt. Wij spraken boven reeds van het snoei mes. Hoe lang moeten en hoe lang kun nen wij dat blijven hanteeren? En kan men een slechter tijdstip voor toenemende verdeeldheid en verbittering onder eigen partijgenooten bedenken dan op den voor avond van den strijd, bij de voorberei ding der algemeene verkiezingen? Ziedaar, waarom wij aan onze politieke leiding vragen: spreek! Zwijg althans geen uur langer dan noodig is! U.K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond iiieldi ■de R.K. Kicsvereeniiigiiiig hare 25ste jaar vergadering in hot Bonfl'ïgebouw. De op komst was best. Otok veel dames waren aanwezig, De voorzliiüer, de heer F. G. J. van der Eerdien, opende met d>en dhr. groet en. heelde de talrijk aanwezigen wel kom. In bet bijzonder richtte hij oen wel komstwoord) lot 'den Zeei'Eervv. heer B. van Leeuwen, Pastoor der St. Jozefsparo- chie 'te Ui Weg om. De voorzitter wees er op •dat de R.K. Kiosveroeniiging nu 25 jaar •heeft bestaan. Een woord van hulde bracht hij aan de respectievelijken voor zitters welke ondanks stormen soms zoo nu en dan, het scheepje hebben welen te behoeden vot>r algdheele ondergang. Hier na werden de notulen gelezen en vaslge- ■staid. Het jaarverslag van dien secretaris was uit den aard dier zaak, geen verkie zingen gehad, niet heet belangrijk. Het maakte mcMing v;ul de reorganisatie der Propaganltlacl'Uib. Vioorls dat <fe vereeniging 615 mannelijke en 350 vrouwelijke leden telt, ie zanren a'lzióo 965. Dit kon er tooh zeker veel meer zijn. (Verslagg.) Uf.it het finaibtieel verslag bleek, dat naast ©en ontvangst van 513.691-2 een uitgave viel te boeken van 401.3.114, alzoo ©en voordeoUg saldo van 112.39. Onder de inkomsten is melde begrepen het saldo 1920. Op de Hanizebank is belegd 150. De bescheiden waren nagezien en in orde be vonden door de heeren M. Boeien, N. v. d. Poel ©n A. v. Resteren, Op voorstel van den voorzitter werd -dien penninjgameester decharge verleendHierna werd het woord gegeven aan Pastoor van Leeuwen om zijn onderwerp „Zullen we nooit anders wor den?" in te leiden. Z.Eerw. zette de ge schiedenis der R. K. Kerk en1 Staatspartij uiteen vanaf de hervorming. Hij deed daarbij uitkomen dat hot 'toentertijd met de Katholieken niet gunstig stond. Zoo half lin 'tt verborgen kon men zijn gods dienst belijden. Lazage ten Broek© was de man welke den stoot gaf het geloof naar buiten uit te dragen. Hij vermeedt zich zelfs ©en boekje getiteld „De voortreffe lijkheid dar Roomsche leer" uit te govien. Bikterdijk viel er bijna flauw van. Voorts zette de spreker uiteen Wat ©an Broere, Alberdinlk Tliijm, Smiilt, die slachter van de „Tijd", voor de öntwiiibkelinlg van liet KatihioCiiake geloof en de onitwiiikkeling der R. K. Staatspartij hebben gedaanHij besprak het sa.meng aan der Katholieken met de liberalen lin 1848 onder het minis terie Thorbecke. De Aprilbeweging in 1853 door de komst der Bisschoppen. Hij schetste voorts het optraden van wijlen Dr. Schaapman, voor wiens leven wij God niet genoeg kunnen bedanlken en wier» dood we niet genoeg kunnen betreuren, trouw aan de roomsdhe pers. Een donderend applaus brak na deze, met bijwijlen van ihumur tintelende rede los. De voorzitter dankte spreker voor zijn mooi© rede. Hierna bracht de heer J. Kortekaas ver slag uit van de vergadering .dar Kamercen trale te Leiden. Van de Kamercentrale was voorts een schrijvieningekomeni inzake de stemming samenstelling van 't Politiële Advies. De stemming voor de sairaenstaHiLng der lijst zal plaats hebben op Donderdag 9 ien Vrij dag 10 Maart, telkens des namiddags van 2 uur itot half 9. In de rondvraag Ihearitiseerdte de heer Koiomen het Politiek Aldrvies en wild© aan- toonen dat Balvers op no. 2 had moeien staan. De heer Duiineveld vroeg naar de be doeling van de aclie-Cnanenburgh; hem gin ghet ook niet naar den zin in Den Haag. Hij kon niet beloven dit ministerie te steunen; zou eöhiter niet liniks stemmen! De heer Koelewijn vond den heerLoer- aker den aangewezen man voor no. 2 van de Jijst. De vzatter beantwoordde de sprekers en wees er vooral op, dat onze organisato rische plicht vereisoht, dat we stemmen volgens het Po'liliietk Advies. :Na voorts allen te hebben bedankt voor de metdewierkiing, sloot hij de vergadering met den dhristeil ijken groef. •Hij was de maker onzer huidige R. K. ■Sitaatspariij. Hij de man vatt den sahoot- strijd; de stichter van wal de liberalen noemen het monsterverbond. Wat ging er ©en alarmkreet op, toen men hem in 1880 afvaardigde naar lands vergaderzaal. Een priester in dr Kamer! Wat moest die? Hij heeft, aldus spreker, reuzenwerk ver richt en vengat daarbij het werk builen die Kamer niet. Wij hebben in 1901 gekre gen ©en Ghistelijk mniisterie Kuiper. De schoolstrijd is overwonnen. Maar.door onize schuld is een christelijk ministerie heen moeten gaan. Zulten we nooit andiers worden? Thans zijn er onder de KatihoSe- ken -helaas wederom velen, welke vooral de ministers De Vries en Aalberse becriti- seeren. Hoe zal het straks afloop-en? Laten we tooh vooral één zijn. Het gaait om groote 'belangen. Vooral steuine de room- sahe pers ons machtigste wapen. Men kan kerken en scholen touwen, doch als men de roomsche pers verwaarloost, haalt het niets uit. Blijft trouw aan ons ministerie en R. K- Bla&mist-,. LandTuin- er-a Vsenarbeidersbond. Onze afdeeling vergaderde op Vrijdag in het Patro naatsgebouw. De voorzitter herinnerde in zijn ope ningswoord aan het overlijden van Z. H. Paus Benedictus XV z.g. Een ge bed tot zielerust van den overledene werd gestort. De notulen werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat toeslag bij ziek te alleen gegeven wordt aan hen, die tengevolge van ziekte, over een volle week hun werkzaamheden niet heb ben kunnen verrichten. De steun aan de stakende metaalbewerkers bedraagt f 108.901/2. Het bodeloon is verhoogd' ;t»t 2 ct. per lid en per week. Er werd. verslag der districts vergadering, gehou den op 4 Februari te Hillegom, uit gebracht. De commissie van verificateurs rap porteerde, dat kas en boeken van den .penningmeester in de beste orde wa ren bevonden. Da voorzitter dankte laatstgenoemde voor diens accuraat; beheer, Uit het verslag van het Plaatse lijk Comité „Herw. Levenskracht stip pen wij aan: aan inkomsten 1119.08, uitgaven f 123.59, alzoo een nadeelig saldo van f 4.51. De verknoping voor het vaandel! bracht f 4.67 op. Voorgesteld, werd,; na Pasclien een tombola te organisec-f ren. waarvan de baten voor ieder del helft zullen toekomen aan het vaan4 del der afd. en „Herw. Levenskr/f Een commissie Van vijf persan er. kwam hiervoor tot stand. Bij de rondvraag werd gevraagd of iemand, die tot 1 December is ge huurd als los-arbeider, voor de W.-K. moet oontribueeren. Aan het hoofdbe stuur zal om advies gevraagd worden. Met het bestuur van S.B.C. zal ge confereerd worden met het doel, te geraken, dat S.B.C. een voetbohved- strijd erganire:rt waarvan de opbren gedeeltelijk zal worden afgestaan aan liet Vaandelcomité onzer afd. en aan 't PI. Comité van „Herw. Levenskr De afd. zal voor dien wedstrijd een medaille ter beschikking stellen. Hartelijkheid is maar alias. L. I van hier kwam dezer dagen 's nachts per rijwiel van Lisse, toen hij cc'" tilbury (ajchter op reed. Na herhaald bellen kreeg genoemde eenige' ruimte om te passeeren, doch ter hoogte vjm het voertuig gekomen, maakte de voerman zoo'n wending, dat C. P. 4US~ schcn liet voertuig en 't prikkeldraad langs den weg bekneld raakte. Na veel moeite gelukte het hem zich uit zijn benarde positie te red den, waarbij hij er niet zonder ge scheurde kleederen en wonden af kwam. C. P. is daarna naar des voei- maris huis gereden, doch inplaats van eenige vergoeding voor de schade, die C. P. berokkend was, kon hij een pak slaag van den voerman, die onder den invloed van sterken drank ver keerde. en diens hudsgenooten krijgen. M'itkartriog. Ook hier begint de strijd op dit terrein té ontbranden. De veehouders krijgen van de nielk- slijters f 0.10 per liter. Een houder van vee vent nu de melk vpar f 0.13 per liter uit. De melkslijters hebben nu den kleinhandelsprijs op f 0.46 per liter gebracht. In café v. d. Berg, alhier verga derde die afd. Noordwijkerhout van den Ned. R.K. Volksbond. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en sprak zijn leed wezen uit; dat deze niet wat beter bezocht was, daar de agenda toch nogal belangrijk was. Spr. wilde dit echter wijten aan het minder gunsti ge weer en de onbegaanbare weg' a De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna werd liet woord verleend aan den heer Van Dieten, inspecteur van „Concordia" die op zeer l>eva,t- telijke wijze uiteenzette dat „Concor dia" is, de maatschappij der R. K. Staudsorganisatie. Ook werd door liem besproken de aansluiting bij de Cen trale Ziekenkas der Federatie, daar met het oog op het inwerking tre den der Ziektewet de plaatselijke kas sen vermoedelijk niet aan de gestel de eischen zullen kunnen voldoen. Er werd in beginsel besloten tot aan sluiting bij de Centrale Ziekenkas over te gaan en het Bestuur opgedragen stappen in deze richting te doen. Punt 5 was oprichting Retraite- fonds. Door den voorzitter werd me degedeeld, dat de financieele aange legenheid met de oude deelnemers was afgewikkeld, zoódat tot oprichting van een nieuwe club kan worden over gegaan, waarvoor zich reeds een 20- tal leden hebben opgegeven. Ook is door het Bestuur reeds bij de gedelegeerden van liet St. Cle- menshuis alhier een retraite aange vraagd in den loop van den a.s. win ter. Binnenkort zal een vergadering worden belegd voor leden van het retraitefonds, waar de verdere zaken betreffende het fonds zullen behan deld en een Bestuur zal gekozen wor den. Alsnu werd door den voorzitter, als afgevaardigde naar den Centealen' Raad een uitgebreid verslag uitgebracht van de door dien Raad te Amsterdam ge houden vergadering op 18 Januari 1.1. Door den Eerw. Geest. Adviseur werd nu nog een opwekkend woord gesproken ter aanmoediging van de leden, om ook vooral aan het gods- d ic n ritig-z ede lij k opheffen van den R. K. Volksbond te helpen werken en dit te bevorderen door ook op gods dienstig terrein mee te werken, zoo als door liet bijwonen der Congregatie van de H. Familie cn het deelnemen aan algemeene IJ. Communies, enz. Verder werden nog eenige mededee- lingengedaan, waarna de voorzitter deze zeer leerzame vergadering onder dank aan den Eerw. adviseur en de aanwezigen met den Chr. groet sloot. Tuberculosebestrijding. Uit het ons gezonden jaarverslag der vereeniging tot bestrijding der Tuberculose vermelden wij het volgende: Met genoegen wordt geconstateerd dat de Vereeniging zich ii de g:ele richting blijft ontwikkelen. Het ledental is niet onbelangrijk toegenomen. Grooto behoef te bestaat aan ©an gebouw voor maga zijn, consultatiebureau enz. Het bestuur zal trachten een bedrag bijean te brengen voor dit dool. De bedragen, verkregen uit toevallige balen, zullen gere.ervee d wor den in een Bouwfonds. In den loop van 1921 werd door Jhr. Mr. J. G. W. Boreal van Hogelanden. een terrein in bruikleen afgestaan voor jhet plaatsen van ligtenten. Hiervan is leen ruim gebruik gemaakt Mej. Veenstra kreog op haar verzoek lontslag als enquotrice, in haar plaats werd benoemd Mej. M. Betten, die als gediplomeerde nieuw leven inblies. Jam mer was dat zij half Octobar wegens huwelijk alweer heen incest gaan. Haar volgde op Mej. A. Voorderwini, die ech ter in April a.s. ook al wear vertrekt. De reorganisatie van het Consultatie bureau kwam tot stand. Ah leider daar van trad op Dr. P. Wt Onner, die in 1921 overleed en aan wiens nagedachte nis woorden van grooten dank worden Igewijd. In zijn plaats weid benoemd Dr. Anema te Handen. Naar sanatoria werden gezonden 10 patiënten, door den Raad van Arbeid "werden overgenomen 6 patiënten, op het hghaltorrein op Velserduin hebben ge kuurd 10 patiënten. Bij 8 woningen wer den ligtenten geplaatst. Op het consul tatiebureau meldden zich voor onderzoek aan 229 personen, terwijl de huisbe- zeeksters 1281 bezoeken aflegde. Aanvaarding der subsidievoorwaarden voor werkverruiming. Naaf aanleiding van bun schrijven van 17 Januari j.l. waarbij een subsidie voor werkverruiming werd aangevraagd, hebben B. ea W. een beschikking van den Minister van Ar beid dd. 20 Februari 1922 ontvangen waarin staat o.m. „in antwoord op nevenvermeld schrij ven deel ik U mede, dat ik bereid ben, ten behoeve vaii de werkzaamheden door U ter bestrijding der werkloosheid uit ie voeren, n.L le het uitbreiden der alg. begraafplaats genoemd ,/le Biezen" 2° het malton van een rijwielpad langs Jen Rijksstraatweg IJmuiden-Velseroord, van Rijkswege te vergoeden 25 pet. der loonen te betalen aan tewerkgestelde worklooze arbeiders. Hit subsidie wordt geacht iu te gaau op heden en te eindigen 31 Maart 1922, Aan het subsidie zijn de volgende voorwaarden verbonden Om voor plaatsing in aanmerking te kunnen komen, moeten de werkloozen Z!°h a's werkzoekende laten inschrijven bij den oorrespondent der arbeidsbemid- delirtg in Uwe .gemeente. Zij moeten zorg dragen dat deze inschrijving gedurende hunne tewerks'.ellicg, op straffe van on middellijke bo indiging ervan van kracht blijft. De tewerkgestelde arbeiders moeten ar beid, al of niet aangeboden door den correspondent voornoemd aanvaarden. Bij weigering gelieve U Omgaand, onder me- dedeeling van de terzake dienende bij zonderheden, kennis te geven aan den di- rocteur van don Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde- ling. Foor plaatsing bij de werken waarvoor subsidie vanwege het Departement van Arbeid is verleend, dienen allereerst te gen werkloosheid verzekerde arbeiders in aanmerking te komen. Het subsidie geldt niet voor Ioomo, De reis van den heer Burgersdijk, di recteur van onze Haarlemsche electri- sche tramlijnen, naar en door Amerika blijft blijkbaar niet zonder uitwerking. Genoten de Haarlemmers reeds vroeger de eer, als eersten in den lande, kennis te mogen maken met den „één-manswa gen", vanaf heden zullen de passagiers op het traject Verwulft-Overveen weer op een nieuwe proef onthaald worden, door een wijziging in het systeem van vracht betaling. Overgegaan is bij wijze van proef tot verplichting voor de reizigers, om de vrachtpenningen te betalen dadelijk bij het instappen. De conducteur blijft op dezen wagen gehandhaafd, maar hij krijgt een vaste standplaats aangewezen op het achter- balcon. Betaling door de reizigers ge schiedt in een daartoe op het achterbal con rechts achter geplaatste be taalkas. Achter die betaalkas staat de conducteur, die toeziet dat alle instap pende reizigers hun offer op het houten altaar plengen en daarvoor plaatsbewij zen afgeeft. Groote witte borden met zwarte letters kondigen al van verre de komst van zoo'n modern-toegerusten tramwagen aan en verzoekt den vrachtprijs a 10 of 15 cent gereed te houden. Het instappen geschiedt uitsluitend op het achterbalcon. De deuren van voor- en achterbalcon blijven gedurende den rit gesloten en het uitstappen heeft uitslui tend plaats langs het voorbalcon. Het achterbalcon moet zoo lang moge lijk vrij worden gehouden en mag pas worden bezet, wanneer in het rijtuig en op het voorbalcon geen plaats meer is. Vanaf zijn standplaats overziet de con ducteur den geheelen wagen en roept vandaar de haltes af. Het verschil tusschen het oude en dit nieuwe systeem is dus dat men voortaan in den wagen den vriendelijken, tusschen twee rijen knieën balanceerenden con ducteur zal missen; het groote voordeel voor de maatschappij is, dat zeer zeker geen enkel passagier meer profiteeren zal van haar rijtuigen zonder te betalen (wat nu nog wel mogelijk schijnt) en het nadeel voor het publiek is, dat het bij aankpmsl van de tram de dubbeltjes klaar moet hebben om te betalen, inplaats van rustig te wachten tot het gezeten is in den wa gen. Ons lijkt dit systeem een overgang naar den éénmanswagen. Het is een tusschen- vorm naar dit modern vervoermiddel en wellicht naar den tijd dat iedere passagier zijn dubbeltje gereed houdt en het on der toezicht van den wagenvoerder een voudig deponeert in een bij dezen be stuurder aangebracht offerblok, zonder daarvoor zelfs 'n ticket te krijgen, la Amerika schijnt dat op vele plaatsen reeds zoo te zijn, maar velen onder ons Hollandsche publiek zouden, bij dadelijke toepassing er van hier, dunkt ons, nog wel eens probeeren, zonder betalen naar binnen te glippen en mede te rijden. Dat de directie met de nieuwe proefne mingen het publiek in 't gevlei komt, door grooter comfort, zullen we niet be weren, maar opvoedkundig zal het wel werken. „Time is money", tijd is geld, denkt d« Amerikaan en hij handelt in vele gevallen ook naar dit beginsel. Ons publiek, dat zal moeten klaar staan met zijn geld, zor gen dat 't gepast geld heeft, vlug instap pen en doorloopen, zal langzamerhand ook in dien gedachtengang komen. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de tramdirectie met al die proefnemingen onderneemt ons publiek in die richting op te voeden en te zien hoever ons publiek mede wil. Wie wel eens in Londen was, weet hoe de trams daar een station binnenstuiven, één, twee minuten stilstaan, hoe alles zich rept om in of uit te stappen en ieder zorgt zelf op de halte te letten waar hij zijn moet, want afgeroepen wordt zij niet. Dat is „business-like", maar het knusse en huiselijke van ons Hollandsche ver keer met zijn vriendelijke, behulpzame conducteurs en chefs, gaat er wel wat af. Wat het prettigste en beste is, vlug en zakelijk, ofwel langzaam, maar knus en huiselijk, overwege ieder voor zich zelf eens! uitbetaald aan hen: die wegens ouderdom, lichaamsgebreken e.d. door de organen van armenzorg behooren te worden n- dersteund. De loonregeling dient als volgt te zijn a. Indien de tewerkgestelden niet in acooord werken, dus in z.g. vast werk staan en tijdloon ontvangen, mag het uurloon niet hoqger zijn dan 52 cent (twee en vijftig cent}.: b. indien de tewerkgestelden accoord werk verrichten d.w.z. een zekére hoe veelheid work tegen een vooraf bepaal den prijs, dan dient het accoordloon al dus geregeld te worden, dat ©en loon van ten hoogste 52 oent (twee en vijf tig cent) per uur als grondslag wordt genomen voor een normale arbeidspresta tie bij het accoord werk. Uitbetaling der weekloonen dient te geschieden aan de hand van loonstaten welk door dé betrokken arbeiders voor voldaan moeten worden geteekend. Van de salaris,sen-loonen, betaald aan toezicht houdend personeel, mag het Rijk geen subsidie in rekening worden ge bracht. Verrekening van bet subsidie geschiedt maandelijks (periode 4 of 5 weken) door inzending van loonstaten en declaraties van bijgaand model. De declaraties dienen in tweevoud te worden ingezonden. Ik verzoek U mij te berichten of U op bovenstaande voorwaarden het sub sidie wensoht te aanvaarden. Tevens zal ik gaarne vernemeD, welke de beroepen zijn der personen, die te werk zijn gesteld en welke loonen voor deze beroepen in Uwe gemeente in het vrije bedrijf gelden." B. en W. stellen den gemeenteraad voor, de aangegeven voorwaarden te aan vaarden en oen crediet van f 2500 te verleënen voor het maken van een rij wielpad langs den Rijksstraatweg IJmui- denVelseroord, zoo daartoe van Rijks wege de noodige vergunning wordt ver kregen. Voor de uitbreiding van de algemeene begraafplaats „de Biezen" werd reeds bij Raadsbesluit van 24 Januari 1922, no. 5, een crediet toegestaan van f 5500. (Vervolg.) Dan verkrijgt het wooid de heer Moe- rel en leest het desbetreffende schrij ven voor aan de Kiosvereenigiiig gezon den waarin vermeld wordt dat hij: niet wenscht te spreken over het Pol. Ad vies. Alleen zou hij willen zeggen: toen hij zelf in 1918 door 18 Kiesver eenigingen werd gesteld kwam hij' er nok niet. (Men heeft van deze onrechtvaar digheid niet gehoord terwijl spreker dacht dat liet voor de goede eenheid beter was te zwijgen, daar er in 's lands be lang betere krachten aanwezig zijn. Nu de heer Balvers door 11 kiesvereeni gingen, laat staan 12 is gesteld, wordt er in den lande van een schreeuwende! onrechtvaardigheid gerept. Het recht is geschonden enz. Voorts zegt spr. hoe het te Leiden was gegaan. Door; de aanbeveling der candidaten waren de groote mannen elders ge reopen en to gen de afgev. naar Utreoht zonder te weten wie tie advisee ren. Dan zet spr. uiteen de Algemeene Po litiek. Het zedelijke van den mensoh; het godsdienstig* pa het materjëele Barometerstand: 750. Neiging: achteruft. het gezinsleven en het kennismaken van dit alles met het moderne leven in onzen tijd. Hij bespreekt de houding der ver schillende partijen van 1903 af en toont aan dat alleen de kath. ea chr. partij: datgene kan geven, wat voor een ge lukkig aardsch en godsdienstig bestaan noodig is. Ook het vrouwenkiesrecht wordt uitvoe rig besproken en de Roomsche vrouw opgewekt om het kind en de Kath. Kerk toch te gaan stemmen, opdat we krijgen niet een Ministerie van 50 rechts en 50 links, maar oene beriiste rechtsche regec- ring. Daarom ook geen scheuring, maar Roomsche eenheid, trots alles.. Noch om do liberalen noch de sociaal-democraten behoeven we nu te vreezen maar ons oog blijve gericht op onze eenheid. Scheuring spele ons geen parten. Daarna verkrijgt de heer Krom het woord on brengt spreker dank voor de zen leerzamen avond vooral voer onze vrouwen. Hij vindt 't jammer dat er niet meerderen aanwezig zijn. het laat ste gedeelte in sprekers rede juicht hij toe. De Roomsche eenheid, maar de kie zer vraagt dan ook rekening te hou den bfj de stemming met het Room sche recht. Vervolgens verkrijgt de heer Murk uit Hillegom het woord. Hij zegt de heer Moorel heeft gezegd zoo goed te zijn ge weest in 1918 zich neder te leggen bij wat toen gebeurde, hoewel het recht was geschonden. Niet ieder Katholiek denkt er zoo over. Voorts zegt spreker dat het zoo makkelijk is een candidaat te stel len maar nog makkelijker is het dat een Bestuur even zijn goedkeuring naar Utrecht verzendt in geschrift. Hij be spreekt uitvoerig de avondvergadering vooraf, te Utrecht gehouden en een stuk in de „Nieuwe Haarl. Ort." j.l. Don derdag van de hand van Pastoor v. d. Loos, over Roomsch stemmen. De heer Bisschop komt daar tegen in debat. ■Waarna de secretaris mededeelt dat a.s. Vrijdag 10 Maart 2 stembureaus zullen worden gevormd in de gemeen te en dat slechts de leden 5 hokjes mogen zwart maken, dus niet meer dan 5. De bureaux zullen geopend zijn van 93 uur verdere gegevens ontvangen de leden. Na een dankwoord van den voorzit ter aan den heer Moerel sluit de voor zitter de vergadering met den öhrislt. groot-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1