mmmm s. mTsïz oTdTS ORDE EIS arbeid. PRIJSVERLAGING BOORDEN. HOc- FRONTS, 9,ad 90 c. Rirskrinc den helder. NOQRDWIJK. ZANDVOORT, HALFWEG. IJMUIDEN. VOGELENZANG. De Arbeidswet 1919. AFWASCHBARE BOORDEN MANCHETTEN FRONTS. ^anciieffen. €|f|c- UITSLUITEND ONZE BEKENDE PRIMA KWALITEIT. Aan de besturen en leden der R.K. plaatselijke en parochiale kiesverenigin gen in den Kieskring den Helder is door de rijkskieskring-organisatie de toegezeg de uitzetting verzonden. Hierin lezen we o.m.: Den24en Januari verscheen in de R.K. bladen het Politiek Advies, zooals dat door de vergadering van den Bond van K- K. Rijkskieskringorganisaties na am pele besprekingen eenstemmig is vastge steld. Uit dat advies is u gebleken, dat de kieskringen HelderHaarlem, evenals in 1918, een gemeenschappelijke lijst zullen indienen en dat daarop voorkomen de namen der volgende candidaten: Bomans- Mr. J. B.: Bilt, van de Ch.; Revmer, Mr. P.; BronsveldVitringa, S. C. C.; Mi- chielsen, A. B.: Leesberg, Mr. A. J. M.; Loerakker, A. J.; Veltman, B.; Heilker, Jansen, Chr. Dit advies was reeds op onze Bestuurs vergadering van den 14en Januari met aig. stemmen aangenomen, na natuurlijk vooraf met „Haarlem" overleg te hebben gepleegd. Waar dus èn de Bondsvergade ring te Utrecht en uw eigen Bestuur het bovengenoemd Advies heeft vastgesteld, mogen wij verwachten, dat de groote meerderheid der kiezers zich aan dit Ad vies zal houden. Dat het niet allen zou bevredigen, was vooruit te zien. In 't bijzoncjgf komt het verzet tegen de plaats, welke de vrouwe lijke candidaat op 't advies inneemt. Dat Verzet achten wij volkomen ongemoti veerd, wat we nader zullen toelichten. In de eerste plaats dan meenden we het als een zaak van politieke welvoeg lijkheid en biigevolg als onzen politieken plicht te beschouwen den aftredenden Kamerleden een eerste kans te moeten geven, indien tenminste geen ernstige be zwaren tegen een hernieuwd mandaat konden worden aangevoerd. Van bezwa ren tegen een hernieuwing van een can- didatuur is niets gebleken; integendeel in een overgroot getal kiesvereenigingen zijn de aftredenden opnieuw gecandida- teerd. Maar een oogenblik aannemende, dat de stelling: „de aftredende Kamerleden komen in de eerste plaats In aanmer king", verwerpelijk is, dan heeft de uit slag der candidaatstellingen toch wel allerduidelijkst aangewezen, welke de mngorde der bovenste candidaten moet zijn. Immers, de heer Bomans is in de kieskringen HelderHaarlem die door bet indienen eener gelijkluidende lijst fei telijk één kieskring uitmaken, in 83. de heer van de Bilt in 71, de heer Reijmer fn 57, Mevr. Bronsveld in 35 kiesveree nigingen candidaat gesteld. Gezien deze feiten vonden wij het in strijd met een juist politiek inzicht aan Mevr. Br. een hoogere plaats te geven, dan ze op 't Advies inneemt. Wij moeten ons dan ook ten krarhtig- sle verzetten legen de actie van de kies- 'reen. Wognum, om aan Mevr. Brons- dd de eerste plaats te geven. Niet ;:?n versta ons ten deze goed dat wij Mevr. Br. geen geschikte candidaat ach ten, of dat we geen voorstanders zijn van een vrouw in 't parlement, integendeel: we beschouwen het als een zaak van groot algemeen belang, dat een kath. vrouw lid der Kamer wordt en dat Mevr. Br. daarvoor het meest in aanmerking komt. Het had dan ook op den weg ge legen van die kieskringen, waar vacatu res waren, een of meer vrouwen in de Tweede Kamer te brengen. Waar echter Hclder-Haarlem zich ge prononceerd heeft uilgesproken voor de drie aftredenden op de eerste drie plaat sen, daar moeten wij èn om deze reden èn om die der politieke welvoegelijkheid ons Advies ten krachtigste handhaven en zullen de leiding niet overlaten aan en kele onverantwoordelijke leiders-van-één dag. Wij, als verantwoordelijke, door U zelf gekozen leiders, die zich die verantwoor delijkheid ten volle bewust zijn, wij mee- nen geen vergeefsch beroep te mogen doen op Uwe medewerking in deze en U wel in overweging te moeten geven, U niet te laten beïnvloeden door en het oor niet te leenen aan degenen, die een agi tatie op touw zetten voor een bepaald persoon. Volgt de leiding van Uw be stuur en gij zijt op den veiligen weg! De actie van Wognum is, afgezien van 't onorganisatorische, bovendien overbodig en nutteloos. Wij hebben de sterke over tuiging. om niet te zeggen de absolute ze- keéheiff. dat mevr. Bronsveld gekozen zal worden, hetzij in Amsterdam, indien de kieskring zijn lijst verbindt met diie van anderen, waar stemmen over zijn, b.v. Lei den, hetzij m HelderiHaarlem, waar de stellige verwachting bestaat, dat de heer Mr. P. Reymer zal bedanken. We herhalen: het Bestuur stelt er prijs op dat liet Advies wordt gevolgd alle Advies immers wordt gegeven met het doel, (Uit het opgevolgd zal worden. Niet temin filijft men vrij in de keuze van can didaten en hunne plaatsing op de lijst. Niettemin blijft men vrij in de keuze der1 candidaten en hunne plaatsing op de Hjst. Er moet dus een stemming gehouden worden, die plaats zal vinden op Zaterdag 11 Maart van 's middags 129 uur en op Zondag 12 Maart van 8 uur *s morgens tot 9 uur 's avonds. Deze dagen en uren, mits daarbinnen blijvend, zijn ter Uwer keuze; acht ge een dag of minder uren noodig, dan kunt Ge dit op de oproepin^skaart door doorhaling of invulling te kennen geven. U krijgt deze week rechtstreeks van de drukkerij „Spaarnestad" te Haarlem, toe gezonden de oproepingskaarten en een ge lijk aantal stembiljetten. De oproepings kaarten dienen op Woensdag 8 Maart vóórt 12 uur in het bezit der leden te zijn. Ver der zal nw bestuur naar gelang de grootte van de gemeente een of meer stembureaus moeten benoemen bestaande uit 3 leden.De stemplaats moet ge op de oproepingskaart invullen. Het stembureau heeft te hande len als bij een officieele verkiezing, m.a.w. ie kiezer moet eerst de oproepingskaart overleggen en ontvangt daarna het stem biljet De namen der kiezers, die stemden, 'moeten worden aangefeekend. Het aantal oproepingskaarten en stemmen moet klop pen. Wat den uitslag betreft, verwijzen wij naar de artikelen 29, 30, 31 en 32 van 't kieskringreglement, waarvan wij een exemplaar hierbij zenden. Uiterlijk 16 Maart moet 't procesverbaal der stemmen met de stembiljetten bij den secretaris der Rijkskieskringorganisatie worden ingeleverd. De oproepingskaarten diénen voorloopig bewaard te blijven. Deze stemming in eigen partij is een krachtig propagandamiddel voor de defini tieve verkiezing en leerzaam voor 't groote getal van hen, die nu voor de eerste maal gaan stemmen, maar.zij brengt groote kosten met zich. We veroorloven ons daarom U te vra gen aan eiken kiezer bij het verlaten van 't stembureau een gift te vragen voor 't ver kiezingsfonds 1922 het ter plaatse aan wezig zijn van een collectebus voor dat doel is aan te raden; bij toezending van 't procesverbaal gelieve U de gecollecteerde gelden over te maken. Met al deze maatregelen wordt de ver kiezingsstrijd ingeluid. Op uw bestuur zal in de komende periode dikwijls een beroep moeien worden gedaan. Kwijt u dan met toewijding en vuur van de u gevraagde plichten. De Katholieke partij is een sterk vooruitgaande kracht in den lande; moge dit mede door uw toedoen bij den einduit slag dezen zomer blijken m de volksverle- genwoordigng. R. K- KZ-isvcreiniging Vrijdag avond vergaderde de Kiesvereeuiging in het Juvenaatsgebouw. Na de ver gadering op gebruikelijke wijze te heb ben geopend, heet de voorzitter, de heer <1. Ver we ij, de talrijke aanwe zigen welkom. De betoonde belang stelling is noodig, omdat de komende gebeurtenissen der Kamerverkiezingen van ernstigen aard zijn. Spr. zet dan de waarde van het Politiek Advies uiteen en hoopt dat bij de stemming op a.s. Zondag 5 Maart de kiezers als één man en één vrouw zullen opko men. Daar de heer Buijze wegens ziekte afwezig was, bleven de notulen achterwege. Den nieuwgekozen be stuursleden roept de voorzitter wel kom toe. Daar de heer Peet er s wegens vertrek voor 't lidmaatschap van bet bestuur bedankt, wordt in diens plaats gekozen de heer Jac. Commandeur; die zijn benoeming aanneemt. De voor zitter deelt mede, dat; deze vergadering belegd is, ingevolge art. 10 van het Kringreglement, n.l. het samenstellen van liet stembureau. De stemopueniers zetten zich aan hun taak, waaruit! blijkt dat tot voorzitter werd geko zen de heer J. H. v. d. Werf en als plaatsvervangster mej. Ali de Groot en tot leden mej. M. Ovenneer en de heeren C. G. J. Alkemade, P Droog en J. Beugelsdijk; als plaatsvervan gers mej. M. Braun, mevr. Alkemade en de heeren J. W. Augustinus en J. Braun. Tijdens de vaststelling van den uitslag der stemming zet de voorzitter aan de hand van een groot modieli stembiljet op duidelijke wijze den aard én be teekenis van het Politiek Advies uiteen; hij wijst op 't wensche- lijke van het volgen van dit advies, doch laat daarn a-t uitkomen dat het ten slotte een advies is. Alsnu wordt de gelegenheid geboden om van ge dachten over het Politiek Advies té wisselen. Verschillen de sprekers zijn niet overtuigd, dat door de voorge schreven wijze van stemmen, een can didaat werkelijk op de plaats kömt, die de kiezers hem toedenken. De voorzitter bewijst dat' een stemming, die in één keer afgeloopen is, slechts bij benadering den wil dier kiezers weergeeft. Verschillende sprekers jui chen de volgorde der candidaten niet toe. Men meent dat de heer Balvers,, wiens naam op de jongste Kieskring- vergadering zoo veelvuldig genoemd is ten onrechte op het Politiek Advies ontbreekt. Door anderen wordt dit verklaard uit de omstandigheid, dat de vorige maal op voorkeurstemmen gewerkt is. Anderen zijn ontstemd dat- de naam Balvers te Utrecht niet ge noemd is. Een der sprekers meent op de Kieskringvergadering aan de houding van den voorzitter van die vergadering bemerkt te hebben, dat Balvers uitgeschakeld zou worden. Een ander spreker zet uiteen, dat men in Moerel een onderwijzerscandidaat ziet. Hij bewijst, dat in onderwijzerskringen voor zulk een candidaat absoluut niet geijverd is. Er wordt op gewezen/ dat het volgen van het advies ge- wensclit is, omdat het denkbeeld van voorkeurstemmen, dat in onze plaats voor eenige jaren de actie door voor keurstemmers werd lamgeslagen. Nog wijst men er op, dat het advies in Utrecht is overgenomen, zoodat klach ten gedeponeerd moeten worden bij het Kieskringbe,stuur Nadat ruim anderhalf uur door al lerlei sprekers op waardige wijze aan de gedachfcenwisseling is deelgenomen, wijst de voorzitter bij het' sluiten der discussies nogmaals op het Politiek Advies en dringt met klem aan tot deelneming aan de stemming op a.s. Zondag. Bij de rondvraag bevreemdt het den heer de Boer, dat in de verslagen der vorige vergadering met geen enkel woord gerept is over de langdurige be spit kingen inzake „de strandkwestie". Hij beveelt deze aan de prudentie van het bestuur aan, wat de algemeene in stemming verwerft. Hierna sluiting met dank en Chr. groet. Uitslag der stemming voor do Candidatenlijst op Zondag 5 Maart: Mr. Kooien 215; Moerel 141; Loer akker 164; Borghols 155; Mevr. Brons veldVitringa 155; Mr. Aalberse 24; Balvers 88; Barendse 60; v. Best 16: mej. Meijer 12; Monod de Froideville 11; J. Rijneveen 28; H. Stulemeijer 26; Prof. .Veraart 8; G. van \Vcil 4: Th. C. Wesseling 7, Uitgebrachte stemmen 2S94 Ongeldige stemmen 14. i Productief werk. De volgende week zullen de vier werkdagen van de tewerk gestelde werkloozen worden terugge bracht tot drie. Het moat dan in de bedoeling liggen een groep Maandag, Dinsdag en Woensdag, een andere groep Donderdag, Vrijdag en Zaterdag te la ten arbeiden. Zoo deze regeling door gevoerd wordt, zal het voor velen, een teleurstelling geven, daar andere arbeid hier pp 't oogenblik niet te vinden is. Zandvoortsche reddingsbrigade. Op medisch advies heeft de Heer Jc. Slag veld, ontslag genomen als voorzitter van de nog kortelings opgerichte Zandvoort sche reddingsbrigade. Benoemd. Door den Burgemeestér alhier, is tot brigadier van politie be noemd de heer G. Keming, thans hoofd agent van politie te Enkhuizen. De in functietreding is bepaald op 1 April a.s. Rioleeringswerk. Men heeft thans een aanvang gemaakt aan den Konin ginneweg met het rioleeringswerk, dat mede eene verbetering zal vormen om bij hevigen regenval te voorkomen, dat gedeelten van ons dorp als het ware on der water loopen, zooals dit voorheen meerdere malen is voorgekomen. Burgerlijke Stand. Geboren: Adria- na Jacoba, dochter van E. Koper en L. Koning, Fredirk Johannes, zoon van F. J. de Visser en M, J. S. Stegeman. Wilhelmina Cornelia, dochter van G. We ber en J. J. C, de Wid. Johny, zoon van P. J. H, de Haan en M. Arens, Overleden: J. VeenNonnekes, 76 j. Verbetering. Door vriendschappe lijke samenwerking van het gemeente bestuur van Haavlemmerliede met de directie der Suikerfabriek, meet in over leg met den inspecteur der volksgezond heid te Haarlem zijn besloten om het afvalwater niet meer in de ringvaart te loozon, maar door een afzonderlijke buisleidine af te vooren naar Zijkanaal F. Zoo zal dus eindelijk ook hier een blijvende verbetering worden verkregen. Tot geruststelling van de leden der gezondheidscommissie en tot groote vreugde van de huisvrouwen, die lang3 den Zwanenburgsrdijk wonen, de pachters van het visohwater in die buurt en de hengelaars uit Amsterdam en Haar lem die zoo graag een levend vischje tusschen het riet naar boven halen! Bestrijding werkloosheid. De bestu ren van de S. Kath. en Chr. Vakcen- tralen hebben met elkaar vergaderd ter bespreking van de werkloosheid in onze gemeente en wat daartegen gedaan kan worden. Besloten werd om gezamenlijk op te treden. Een Commissie werd be noemd, die verschillende wérken zal noe men bij de hiervoor benoemde commis sie uit den gemeenteraad. Pastorie. Naast de in aanbouw zijnde Chr. Geref. kerk aan de Hadleydwars- straat wordt thans ook een nieuwe- pas torie voor den predikant gebouwd. De bouw daarvan is opgedragen aan den heer H. Oudshoorn te Beverwijk voor f 12.500. Hanzevereecigmg. Dinsdag 7 Maart, des avonds 8 uur in de barak, vergadering voor alle middenstanders en Hanzeleden Een bestuur voor bovengenoemde ver- eeniging zal in deze vergadering geko zen worden, R.-K. Begrafenisvereeniging. De hee ren, die zich bereid hebben verklaard, te werken tot oprichting van bovenge noemde vereeniging, zitten niet stil, zoo als blijkt. Een ieder kan zich laten in schrijven als lid. De contributie bedraagt 5 cent per maand. Vriendenkring van het Heilig Sacra ment. Donderdag 9 Maart viert boven genoemde kring zijn 1ste lustrum. Des avonds 7 uur zal een plechtig lof gegeven worden, waar natuurlijk geen der leden ontbreken mag. Na het lof feestvergade- ring in de barak. Als spreker zal optre den de WelEerw. Heer Kap. Wennen. Hongerend Rusland. Het Hoofdbe stuur van den Bond tot steunverleening aan Hongerend Rusland, heeft een be roep gedaan op onze gemeente. Gehoor gevende aan dien dringenden oproep heeft zich alhier een hulp-comité samen gesteld, dat zich belast heeft voor ge noemd hoofdbestuur gelden te verzame len, om aan die ongelukkige hongerlijders voedsel te kunnen verstrekken. Dit co mité is zoo algemeen mogelijk samenge steld, opdat ook de hulp zoo algemeen mogelijk moge zijn. Met verlof van den Burgemeester van Bloemendaal zal dan Donderdag a.s. 9 Maart, door dames hier toe uitgenoodigd, een straatcollecte en een collecte langs de huizen worden ge houden. Het comité vertrouwt, dat de inwoners van Vogelenzang, die uit de be richten en de verslagen, welke de cou ranten ons bijna dagelijks over Rusland geven, met de diep-treurige toestanden in dat ongelukkig land bekend mogen verondersteld worden, deze gelegenheid te baat zullen nemen, hun medelijden met die zwaar bezochte hongerlijders daad werkelijk te toonen. Vr. Kimt u mij ook zeggen of ik 3 ft 400 sigaren mee mag nemen naar Noord-Amerika of dat ik daar last meo krijg, ook of er belasting op komt? Zoo ja, kunt u dan zeggen hoeveel belas ting? 2. Kunt u mij' aak zeggen boe- veel tabak en sigaretten ik mee mag sternen? Antw. Van beide een hoeveelheid voor eigen gebruik. Va'n 8 ii 400 (sigaren moet u invoerreohten betalen. Hoeveel is ons niet bekend. Vr. Mag een R.K. dienstbode (inwo nend) in betrekking bij Protestanten ge durende de Vasten- en Ontkoudingsdagen gebruik maken van de kost? Met hare R.K. verplichtingen wordt heelemaal goon rekening gehouden wat het eten aangaat Antw. Voor dergelijke gevallen doet men het best ach te wendt» tot de Kerkeljjke Overheid (uwen biechtvader) die ook, zoo noodig, de vereisehte dis pensatie kan geven. Vr. Hoeveel belasting (gemeente, Rijks en Verdedigings) moet betaald worden over een inkomen van f 3746 door iemand die zes minderjarige kinderen heeft? Het betreft hier de gemeente Haarlem. Antw. Voor de gemeente moeten de kinderen beneden 18 zijn oim voor min dering in aanmerking te komen. Uw be lasting voor Rijk, gemeente en Verde diging bedraagt in dit geval f 225,46. Vr. Ik heb 10 kippen en een haan die elkander kaal pikken. De veeren eten zij pp. Gebrek aan kalk hebben zij niet. Kunt u mij ook zeggen wat daar aan te doen is? Antw. Het eenige afdoende middel hiertegen is de snavelring. Vraag in lichtingen bij uw winkelier. Veeren- eten komt vooral bij vogels voor, die geen of weinig dierlijk voedsel ontvan gen, en die op een of andere wijze den smaak van 't bloed, dat zich in de veerschachten bevindt, beet krijgen of door verveling. Geef uw volkje zooveel werk als mogelijk is. U kunt dit bevor deren met het graan door een flinke laag kaf, droge bladeren enz. te strooien zoodat ze onophoudelijk moeten krabbe len om zich van het noodige te voor zien. Yr. Heeft een vaste werkster recht op de uitbetaling van loon, wanneer zij een week ziek is? 2. Wat is tegenwoordig de meest voor komende werktijd voor werksters 97 of van 95 uur. Antw. 1. Ja. 2. Ons niet bekend. Vr. Ik heb een huis gehuurd op con tract van 15 Maart 1921 tot 15 Maart 1922. Nu is mijn huur 15 Maart, om maar ik heb nog geen huis en er is hier nog niets te krijgen. Ik moet er uit, want het is verkocht om met Mei te aanvaarden. Moet de huisbaas mij met de 6 weken opzeggen of kan hij mij 15 Maart er uitzetten Hij heeft ons zelfs nog niets gezegd. Hij krijgt ook geen geld. Antw. Wij kunnen uw vraag niet be antwoorden zonder het contract te heb ben gelezen. Lees het zelf nog eens na. Wendt u overigens zoo spoedig mo gelijk tot de Huur-commiasie ten mvent. Vr. 1. Is 't krachtens de Wet mogelijk dat voor een woning, waarvoor een huur contract geteekend is, zonder meer de huur met vijf galden per maand ver hoogd wordt, zonder dat er in het con tract wijziging gebracht is. Het contract is steeds voor een jaar geldende ge weest. 2. Indien dit in strijd is met de Wet moetdan hierop protest wor den aangeteekend Bij wien of welk lichaam? Hot betreft een huuropdrijven van 40 pet.. Is dit aan kosten onder hevig of kosteloos? Antw. 1. Neen: 2. U most niet be talen. Wendt u overigens tot de Hmvr- 'commissie. Een verzoek tot herziening. Dc besturen der zes centrale werkge versorganisaties: de Algemeene R.-K. Werkgeversvereeniging, het R.-K. Ver bond van Werkgeversvakvereenigingen, het Verbond van Nederlandsche Fr.bri- kanten-vereenigingen, de Vereeniging „Centraal Overleg" voor Werkgeversbon den in Arbeidszaken, de Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothande laren in Nederland en de Vereeniging van Nedenandsche Werkgevers, hebben den Minister ^van Areid een adres gezonden naar aanleiding -van het „rapport van de commissie van onderzoek naar den ar beidstijd^ in de Duitsche industrie", „Uit uit rapport blijkt duidelijk," zoo senrrjven adressanten, „dat de Duitsche Arbeidswet minder bezwarend voor het bedrijfsleven is dan de Nederlandsche. „/.oo wijzen wij er in de eerste plaats op, dat in Duitschland als wettelijke norm ^°"liri£e week geldt, terwijl onze Ar beidsweek als regel de 45-urige arbeids week voorschrijft. Weliswaar immers is aan verschillende takken van nijverheid een langere arbeidsduur dan 45 uren per week toegestaan, maar dit is en blijft toch steeds volgens het systeem onzer We* fo11 0Ver!lanJ=s-toestand. Een werktijd van 18 uren per week wordt bij ons dus verleend bij wijze van uitstel van execu tie; de takken van nijverheid, welke daar van genieten, blijft het gevaar bedreigen, dat ook zij binnen korter of langer tijd tot de 4a-urige week zullen worden gedwon- éen J?1®,. a*^e v°or hen en voor ons land noodlottige gevolgen daarvan. „Dan mogen in Duitschland de continu- bednften, die op Zondag moeten door werken, een gemiddelde 56-urige werk week invoeren, waardoor het vormen van een volledig drieploegenstelsel mogelijk is, „ln Nederland echter schrijft de wet aan zuike continu-bedrijven een vierploe- genstelsel voor, terwijl, dank zij een slechts tot October a.s. geldende over gangsmaatregel voor de overgroote meer derheid der volledig continuwerkende fa brieken een nog maar gedeeltelijk drie ploegenstelsel is toegestaan. „Nachtarbeid van mannelijke volwassen arbeiders is in Duitschland niet verbo den. *n Nederland echter kan zulk een nacutarbeid alleen bij uitzondering wor den toegestaan. „fn hel algemeen ontbreekt in Duitsch land de in ons land voor het bedrijfsleven zoo belemmerende bepaling, dat niet ge werkt mag worden tusschen 6 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends. Alleen een verbod van nachtarbeid voor vrouwen en jeugdige personen beneden de 16 jaar is ingevoerd. Treffend is dan ook, dat in Duitschland steeds met alle arbeiders boven de 16 jaren in twee ploegen van VA 8 uur elk gewerkt kan worden, wanneer het bedrijf of de onderneming daaraan behoefte heeft. In Nederland is van zulk een vrijheid geen sprake. „De vrije Zaterdagmiddag is in Duitsch land niet wettelijk voorgeschreven en hoewel wij gaarne erkennen, dat de over groote meerderheid der Nederlandsche ondernemingen op het behoud van den vrijen Zaterdagmiddag prijs stelt, mag niet voorbij worden gezien, dat de strenge wettelijke regeling, die onze Arbeidswet op dit stuk heeft, menigmaal zeer bezwa rend werkt. „De regeling van het overwerk is in Duitschland op verschillende punten be duidend leniger dan in Nederland. „Ook werd in het rapport geconsta teerd, dat voor biiitenlandsche orders zeer bereidwillig overwerkvergunningen worden afgegeven. En ten slotte moeten adressanten er nog de aandacht van den minister op vestigen, dat de Commissie eenparig tot de slotsom is gekomen, dat de administratieve bemoeiingen, welke de Duitsche verordening op den arbtids duur eischt, eenvoudiger zijn dan de Ne derlandsche en dit ook zuilen blijven na eventueele aanneming van liet Duitsche Ontwerp Arbeidswet. „Zij meenen, dat zij derhalve in den aanhef van dit schrijven niet te veel heb ben gezegd, toen zij den minister er op merkzaam op maakten, dat uit het rap port, dat zij hier bespreken, duidelijk blijkt, dat de Duitsche arbeidswet minder bezwarend voor het bedrijfsleven is dan de Nederlandsche. Aangezien het nu een feit is, dat op het oogenblik, de Neder landsche industrie reeds uit anderen hoofde slechts uiterst moeilijk de con currentie kan volhouden, meenen wij, dat de Nederlandsche wetgever zich moet onthouden van alles, wat de concurren tie nog verder zou bemoeilijken. „Namens vrijwel de geheele Nederland sche industrie, vragen wij dan ook den mi nister met den meesten nadruk, dat hij spoedig een herziening der Arbeidswet bevordert, waardoor de wettelijke rege ling van de arbeids- en rusttijden veel minder bezwarend voor de Nederlandsche nijverheid wordt, dan zij nu is". ONZE POLITIEKE EENHEID. Nu men van zékere zijde driest heit hoofd opsteekt, lijkt hel 011s van pas een en ander ter verduAdeling ter algemeene kermis te brengen, in ons veel geiezien or gaan. Vroeger jaren deelden in die stad Haarlem de z.ig. gegoeden de lakens uit op P'ili'Hek terrein. Een arbeider ha,a niets in te brengen. Was er een raa'disvacature, dan werdén de booge Óomes een voor een beleefd gevraagd of zij zich eene be noeming hélen weSigevadfen en ide werk lieden mochten toezien, neen zij mochten stemmen en aaituurlijik beginselgelrouw op den candidaat deur R.-K. Kiiesverêieni- girng. Het was soms wel geen beginsel vaste kaibo'liek, maar hij bezat ikapitaai ende dus verstand enlde het hopgihedilige beginsel eiiscihte, dat zoo een praelht-can- didaat werd gestemd, zelfs als vast s'tond, dat hij zou praten en stemmen alseen liberaal. Door een z.g. liberaal-<ka'tihoi'fek te nemen, bad men fifcanis, weet u. Einde lijk gloorde de dageraad voor de arbeiders wat op, toen eten der hunnen mocht ge- candideerd worden in ©en district, dat zoo goed als geen kans gaf. De niét ver kiezing van de heeren Kuiper en Smulders, twee mannen fin onze beweging alom be kend, zijn daarvan de sprefcenisle bewij zen. Je mocht doen, wat dè heeren gocdL dactht en roo-msoh stemmen, want anders kwam je jn de 'hel. Nog later leefden wij in de voile mid dagzon. De kiiesvereemiging hield rekening met de arbeiders, de oartdèdaten voor de Kamer veranderden van inhouden kleur, dé statten zagen rich verplicht rooorsdba werklieden in zich op te nemen en in de raden kwam,en die 'kerels ook al. Te Haarlem vestigden zich een tweetal room sche heeren, die elders buitengewoon veel voor de roomsohe zaak hadden getpraes- teerd. Zij hadden onder meer in vorige woonplaatsen het raadslidmaatschap ver vuld en zooafc hier werd gezegd, met ccre, Direct toog otnize voorzitter van dé kies- vereeniging er op af 0111 ze" voor den Raa d aan 'Ie zoeken om ze, wanneer zij verkies baar wa ren, daldelijik ais Candid a at te kun nen voordragen. Eiilaci, wat een tegenslag, de neemen bediaoikten, zij wilden- een rustig teven ledden en gingen niet meer dn de poK'l'iek. Zulke menischen vindt mem nu als hervormers onizer room,sch ka'thot'ielke partij. De kieskring Haarlem, heeft, béhouidiens een enkele uitzondering om wiiilfc van een te verwachten annexatie, met algemeene stemmen het politek advies vastgesteld, dé aftredende kamerleden, Bomans, v. d. Bilt en Reymer, die tot ieders bevrediging hun mandaat vervulden en toch voor zeker niét voor roonrsche sodalis ten mogen gescholden worden., kregen de drie bovenste plaatsen, verder vindt men er erkende roormsch katholieke memsdben met klinkende namien op. Plaatselijk werd geen enkele poging gedaan er verandoring in te brengen noch door die veelei sch,ende werklieden noch door de Ibeenen kapilafo. 'ten. 'Hot was koek en ei, ook hier met algemeene stemmen vóór de tegenwoor dige samenstelling van het advies. 'Er werd' vrees gekoesterd. Zouden de werklieden wet alten mot de candidaten genoegen nemen, men vreesde zelfs de oprichting van een arbeiderslk'iesvereeniiging. Br waren verschillende aanwijzingen, waar uit men meende te kunnen ooucdudeeren, da't de roomsclhe arbeidters zich niet aMes zouden. latten welgevallen. De arbeiders zouden pogen mot eigen camdEidafen uit ié komen can èn de Regéerimg èn de Kies- vereemltging te teeren, dat de arbeiders ziöh niet nooldétoois liéten trappen, want dé reactie moest de kop worden inges,la gen. Aldus dacht men, maar cr was niets van aan. De arbeiders zijtn wel nöet allen en micit afflteni gelijkelijk tevreden, «naar aan 'de oprichllliing oenier Rioomsch e Volk s- kiesvereenfiginig jvord niét gedacht en wordt, giellijk reeds boven word gezegd, zelfs niet gepoogd een verandering op de ca,n- dddaiteniijst te verkrijgen. Een scheuring in de partij werd en wordt steedis mït den booize geacht, moegaan imot de socialisten, zij dénken er nfet aan,, heit beginsel hou den izij hoog, zij eeirenl het en. zijn hierin oen prachtig voorbeeld voor de „heeren,"'. Er zijn ovenlwel gnens-begimsel-bewoners, er zijn lauwe tkaithoteekje arbeiders, er zijn veile, die onophJoudefijlk in soaiai&tiséU vaarwater moedert zoilén, krachtens hun beeigheden. 'De heeren bedenken dit goéd', diet/e menschien hebben evenveel recht de partij den rug toé te 'koeren ais elk ander individu, hetzij hij rijk hetzij hij arm is. De beginselen vragen «niet naar geld, wel nu ais de z.g. conservatieve leden onzer partij rich zonden mogen afscheiden en met eigen program en met eigen camdida- Itett konten, dan zijn dé andere groepen in hun: recht hetzelfde toe te passen, doch laten wü dan hielt lirdien&prpces verkorten VAN ALLE MODELLEN 3.30, 1.25, 1.10 gepi., gekl., piqué 1.10 en o,ns land oen zuiver rood bestuur ge ven, want dof komt vroeger of later tooh. PARVUS. M. de Redacteur, Beleefd verzoekt oadcrgeteekeaide 'n plaetsje in uw gewaardeerd blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Deze plaatsruimte, M. de R., wensch-, :te ik u te vragen, om mij eens te mo gen wenden tot den WelEd. heer van Cranenburg, die in uw blad van 2 Maart zijn stelling tracht te rechtvaar digen, om laat ik het maar zeggen een scheuring te brengen in onze zoo noodige eenheid in ouze Room- sclie beginselen in de PoliMek. Genoen/de heer schrijft immers: Npcdtotisiandeji maken nncdmacrt- rlgelen nocdzakelijlc. Dus in deze ar gumentatie denken nu de heer van C4 en zijn volgelingen hun recht te put ten, om zicli nu zelfstandig een par tijtje te gaan vormen en zich af te scheiden van onze zoo noodig groote Roomsche Eenheid. En waarom Omdat volgens den heer van C, in ons land, in Staat én Gemeentekassen de toestanden er zoo erbarmelijk uitzien. Kortom, omdat list op politiek gebied overal kraakt. De finaiitieele toestand van belas tingbetalers is onrustbarend. (Laat1 ik: er hier even bijvoegen: de toestandieln der werkloioze arbeiders zijn voor ve len hopeloos.) 1 Maar, M. de R., als het dan waar is, volgens de beweringen van den heer van C., waaraan ook wij niet twijfe len, dan. vragen wij, of dit dian da juiste weg is, om de gelederen te ver laten, juist wanneer er handelend moet' worden ingegrepen, om dat krakende gebouw (zeg: Nederlandsche Staat) te vrijwaren voor een ruïne. Neen! M. van C., laat het dan nu eens een arbeider zijn, die u toeroept: door ons geheel en al aaneen te slui ten, niet onze Roomsche rechten en' plichten, is deze krakende Politiek wel te redden, maar ons don niet gaan afscheiden in kringetjes van on tevredenen, die per saldo toch niets vermogen, dan de goede zaak ver troebelen. Laat nu nikt in deze penibele tijden de gefortuneerde standen gaan zeggen; ik trek mij terug van de Roomsche politieke eenheid, want wij worden financieel geruïneerd als belastingbe taler, door een al te democratisch beleid van een Minister van Arbeid' met al zijn mogelijke sociale wet geving. En laat dan ook nfct die vertwijfel de werklooze arbeiders gaan zeg gen (en dit ook met de daad van liuu stembiljet tot waarheid brengen) ik wil wel eens trachten, om van Troel stra en de zijnen meer gedaan to krijgen, in de hoop dat ook wij eens van dat aardseh Paradijs mogen ge nieten, zooals dat altijd door die hee ren is geleeraard geworden. Neen, mijnheer van C., wilt gij nu werkelijk deze krakende Roomsche po litiek voor haar ondergang behoeden, door vlug en krachtig in te grijpen, dan rtM uit of rtoast) onze gelederen gestreden! (Anders grijpt u er m. ij naast-j Maar dan, reeds van nu af, gearbeid aan ouze zoo heerlijke Roomsche een heid, want juist in onze eenheid heb ben wij R. K. al reeds 19 eeuwen in Christus' Kerk onze kracht gevonden, waartegen al onze tegenstanders nooit/ iets vermochten en laat het dan ools nu wederom onze Eenheid zijn, van hoog tot laag, óók in onze Roomsche politiek, die dan wederom met Gods hulp toonen zal, dat ons RoomSch Ne derland geen ruïne wil, i-7- de politici door steeds twist en tweedracht te zaaien, maar dat allen zullen, toonen dat het ons ernst is om dat krakende mecningsverschdl, van zoovele standen en (rangen in onze maatschappij, bö de stembus tot eenheid konten; dit ia het grootste belang, wat voor onze Nederlandsche politiek o.p heden op. het spel staat. Lisse, 3 Maart. A. B. 1 ONZE PROPAGANDA. Geachte Redactie, Ik kom thans oen weinig plaatsruimte vragen in de „N.H.Ct.", om, zoo vertrouw, ik, menige uwer lezers en lezeressen op te, wekken, ons bij de aanstaande groote ver kiezingen te helpen met woord en met daad. Zorgvolle tijden beleven wij, geheel Europa maakt eien crisis mede, zooats het mensolulom er zelden één heeft gekend^' meer dan ooit is het clan ook noodifl dut •U. - -cZA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2