BUITENLAND. BINNENLAND [Tweede Blad - 1 Maart 1922 PARLEMENTAIRE KRONIEK. GEM. BUITEML. SERI6ISTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. ZIJN SLACHTOFFER. De Duitsche belastingwetten. De toestand in Ierland, helréiit Eet nmte}, Héhwijl hét akkoord van Wiesbaden, reeds aanvaard door En geland len Italië, Frankrijk «en zekeren voorrang gaf voor het herstel in natara. Deze ivoorrang sdhijoit thans vervallen-. Men rekent er echter op, dait de bespre kingen terzake zullen voortduren, waarbij dan meer de wedterzijdiscfoie rechten' zullen worden vastgesteld. Deze verdere bespre kingen zijn dos te meer nood'ig, omdat de .Duitsche regeering verklaard heeft in de onmogelijkheid te vebke-eiren geregeld' de itiendiaiagsdhe betalingen van 31 mdlilioen gou-dmark te doen en hot verzoek om een moratorium zal herbalen, 't Nieuwe stolsel dier Duitsche betalingen werd le Cannes onderzocht, maar onderbroken door het aftreden van ButendMen zal dit echter moeten vaststellen voor die conferentie van Genua, anders zal men onmogelijk met de Duilsch-ers over het hers let -vain Europa kunnen onderhandelen. DIT KEER NIET VERDIEND. De R.-K. Staatspartij en de industrie. FEUILLETON j „is ze 't wel Zij ge er zeker van „Volkomen zeker." „En het kind „Het kind is er ook. Ze wonen in de straat der Acacias 1.50." „We moeten den heer Lantln waar schuwen." „Nog niet. Dat hebt geen haast. Wij hebben 't te lang slecht gehad om niet van de gelegenheid te genieten, nu de kans er zoo schoon toe is." „Daar hebt ge gelijk in." De twee mannen stapten naar een herberg. Zij waren zoo tevreden over z'chzelf, dat ze vonden, dat er wel eens een kleine belooning op mocht staan, ^yclke zij veroorloofden te nemen in en vorm van een hartversterking'. ''Eindelijk," zei Eendenbek zich 'l^noegd de handen wrijvende, „wij vopoh-1 onzen dag niet verloren. Het °ritn hebben we thans voor het uit etl we behoeven de arm maar 1 e strekken. Alle duivels, wat had zij goede voorzorgen genomen en wij moestengonze uiterste krachten inspannen. Nu, daarvoor moeten ze bloeden." „Jongen ja," meende de ander, „we moeten ze een leelijke pen op den neus zetten.".. De twee kerels men begrijpt het wel, behoorden tot dat soort van per sonen, waarvan 't in sommige Parij sche wijken wemelt en die men voor allerlei zaken gebruikt. Half agent van politie, half bandoet,bereid om alles te ondernemen, om alles te wagen, mits er slechts geld aan te verdienen is. Voor dit oogenblik waren zij in dienst van den heer Lantin, die de zaken van den markies d' Arbois be hartigde. Zij hadden in opdracht den zoon van den markieste zoeken en hem weder in handen te stellen van zijn aangenomen vader. Sedert het vertrek van Christine en Mark uitdeouderlijke woning, waren er heel wat gebeurtenissen voorgevallen, welke wij in 't kort zullen mededeelen, om dan weder terug te komen., op het punt waar wij thans met ons verhaal zijn. Na het bezoek van den heer Lantin aan de dames de Mézière.was hij op het kasteel d' Arbois teruggekeerd met hei antwoord dat wij kennen. Toen d markies hem alleen zag terug keeren, had hij hem trillend en bleeK van woede, met gesloten vuisten en woest rollende oogen ontvangen. Nog voor zijn zaakgelastigde den mondjjopen kon doen, riep hij [„Wei gert ze weder haar intrek te nemen, in de echtelijke woning Niettegen staande alle smeekbeden, alle bedrei gingen „Niettegenstaande alles. Ik heb al les gezegd, wat menschelijker wijze gesproken, mogelijk was om te zeggen. „En welke reden geeft zij op. „Zij wil u niet meer zien. Zij be schuldigt u, haar bruidegom vermoord te hebben." De heer d' Arbois lachte schaterend: „Zij gelooft het dus „Zij is er zeker van." „Haat zij mij zoozeer?" „Zij zal mijnheer den majkies open lijk beschuldigen, ais hij haar iets in den weg legt." „Daar lach ik wat -mee. Men be- schuldigtfniet zonder bewijzen. Heeft zij die rf „Zij kan die niet hebben. Omda ik niet kan gelooven, dat mijnheer de markies zoo iets gedaan heeft." De zaakwaarnemer zweeg een oogenblik en keek den heer d'Arbos strak aan. Deze fronste de wenkbrauwen zelfs niet. „Natuurlijk niet. Ik had wel wat anders te doen, dan op dien vent te gaan schieten. Bovendien kende ik op dat oogenblik freule de Mézière even min als haar bruidegom, en ik had nog nooit aan een van beiden een oogen blik gedacht." „Dan kan ik mij zeer goed vooc- maar ik begrijp niet, waarom mijnheer dejgmarkies gezegd heeft, dat hij de dader was van dien moord." „Om mijne vrouw woedend te ma ken, zoo wanhopig gevoelde ik mij door hare minachting. Ik heb haar gezegd, dat ik 't was, die haar eersten man vermoord fceb, om haar te doen lijden. En 't speet mij, dat ik zelf die misdaad niet gepleegd had, opdat ze mij dan oprecht kon haten. Ik wilde haar pijnigen omdat ze mij niet wilde beminnen." En terwijl hij deze woorden uit sprak, lag er op zijn gelaat zooveel dier lijke wreedheid, dat de heer Lantin on willekeurig rilde, en bij zich zelf dacht hij, dat als de markies Paul niet ver moord had, hij er aan den anderen kant toch wel degelijk toe in staat zou geweest zijn. Hij zei echter„Mijnheer de mar kies 'heeft dus niets te vreezen „Ik? niets, hoegenaamd." „Dan kunnen wij voortgang met de zaak maken. Morgen zoo vroeg mo gelijk, ontvangt mevrouw de markie zin bij deurwaarders-exploit een op roeping om zich weder naar de echte lijke woning te begeven. Bij verzuim wordt zij aangenaamd in onze handen te stellen den heer Mark André Léo- pold graaf d'Arbois, zoon van den markies en de markiezin d'Arbois. Wordt aan de oproeping in vier cn twintig uren geen gevolg gegeven, dan komt de zaak voor den reebter. „Ga en maak spoed, zei de markies. „Ge gelooft dus zeker," dat ik het proces zal winnen „Ik ben er zeker van. Al het ongelijk is aan de zijde van mevrouw de mar kiezin, die zonder geldige redenen, de, echtelijke woning verlaten heeft." „Handel dan zonder oponthoud." De twee mannen namen daarop afscheid van elkander. VOOR DE RECHTBANK. II. Van den volgenden dag af begon he^ proces, maar in hetzelfde uur vernant de heer Lantin ook, dat de markiezin en haar zoon verdwenen waren. Hji ging het den markies mededeelen, die onbeschrijflijk woedend werd. „Vertrokken! Zij is vertrokken,* gilde hij met de vuisten op de tafel „Hadt ge er u niet vooruit van moe ten' verzekeren, dat zij ons niet kon ontsnappen „Wat was er dan te doen Wij heb- ben geen enkel middel om haar terug te houden of ons tegen haar vertrek te verzetten. Zoolang niet een volkomen, volgens de regelen vastgesteld vonnis, uwe rechten heeft erkend, hebben wij, niet het minste gezag over mevrouw de markiezin en haar zoon." ongetwijfeld origineele stelling: „er fs hier in 19X8 nooit sprake geweest van een revo lutie". Het feit, dat noch de hagel van in terrupties, noch de passages uit de Novem- berrede van. dr. Troelstra (die buitenslands De kwestie Polen en Herzberger. vertoeft en dus helaas niet aanwezig was), Het ontslag non den oud-resident welke Minister Ruys voorlas den spreker tot andere gedachten konden brengen, wet tigt de conclusie, dat de heer Van Rave- steyn van oordeel is, dat 'n voorbereiding tot een revolutie eigenlijk alleen bewezen p*an worden door een aanstonds daarop- volgend slagen der revolutie. De heeren kwamen echter met de kous pp den kop thuis. De heer Sneck Hen- kemans en de Minister hadden oam'ddel- lijk tal van zuiver revolutionnaire 'fro si stra-uitingen van November 1918 bij de hand en zij hadden volkomen gelijk toen zij, met een herinnering aan den angst der S. D. A. P. voor het gelukken hun ner eigen revolutieplannen, waarvan de uitvoering hun zou ontnomen zijn door Wijnkoop, den scciaal-demoeraiea voor hielden, dat het hun allerminst past te schimpen op hen, wien zij dankbaar moesten zijn, omdat zij hen bewaarden voor het slagen hunner eigen plannen. Volkomen tareoht ojk betoogde de heer Snoeck-Henkemans, dat de burger wachten niet zullen kunnen worden op geheven, zoolang de S.D.A.P. niet toont, dat zij zich inderdaad schaamt voor 1918 en wees den Minster erop, dat 't onrus tig verzet tegen de burgerwachten een krachtig argument is om hen te behou den. Veel zaaks hadden de socialisten en communisten daartegen niet in hun ran sel. De posten werden aangenomen met alleen de 17 stemmen der revolution- Tiairen en het handjevol aanwezige S.D. A.P.-ers tegen, nadat de Minister had beloofd met den Minister van Oorlog to zullen praten over de 709 millioen patro nen, welke nog in voorraad zijn, en wel ke de heeren Dresselhuys en Snoeck- Henkemans, die zich een beetje onge rust maakten over de bezuiniging van 9 ton voor de burgerwachten, voor de buiv gerwachters vroegen. Ook de post politie troepen werd goed gekeurd met 41 tegen 18 stemmen (S.D. A.P., de revolutionnairen en de heeren Marchant en Teenstra tegen.) Onze lezers kennen de befaamde vra gen van den heer Braat aan Minister Ruys over den nood in de Drentsche venen. De heeren Van Vuren en Hiem- stra toonden aan, dat de heer Braat niet Veel meer dan een praatjesmaker is. Beide afgevaardigden spraken uit eigen aanschouwing en deze gaf den heer Van Vuur het recht te verklaren, dat het door het R. K. Huisvestingcomité uitge bracht rapport volkomen juist is. Repliceerend antwoordde de heer Braat dat hij van verschillende zijden gehoord had, dat het met den nood in de venen nog al losliep! Minister Ruys zeide fijntjes, dat hem geen feiten bekend zijn, waaruit zou blijken, dat de heer Braat het bij het rechte einde heeft. Het kwam hem dan ook voor, dat de afgevaardigde te veel generaliseerde. Le Febvre. De statistiek. De burgerwachten. De nood in ie Drentsche venen. De kwestie der Rijkskleedingvoorziening, naar aanleiding van de conclusie door het verslag der Rekenkamer over 1919, strekte in de zitting van Donderdag j.'l. den heer Duyts tot aanleiding, om voornamelijk de uitkeering aan den directeur, den beer Herzberger, van een provisie van 5 34 ton voor den verkoop der kleeren aan Polen, ter sprake te brengen. In dit verband is menig onvriendelijk woord tot dien heer gericht, doch uit een mededeeling van mi nister van IJssefeteyn bleek hoe onver diend dit is geweest. Een overeenkomst met Polen, dat zich verb in (ft om dadelijk een deel en de rest in 10 jaar (met de rente erbij) te betalen, is bijna gereed en mijnheer Herzberger heeft zonder eenigen aandrang van den kant der Regeering (duis in een bui van verbluffende edelmoedig heid) zich bereid verklaard het groote halve millioen na aftrek van onkosten en belasting, aan de Regeering cadeau te ge ven. Jammer voor den heer Duys, dat hij na deze ministerieele meded'eelingen, er niet toe kon komen, zijn ongegrond geble ken verwijten terug te nemen. Vervolgens hield de Kamer zich onledig met het adres van den heer Le Fèbvre, oud-reisident van Sumatra's Westkust. Aan dezen Indiischen hoofd-ambtenaar was in een particulier schrijven van den Gouver neur-Generaal, zijn a.s. ontslag aangezegd op een wijze, die de heer van Limburg S li rum als hoffelijk bedoeld had, doch die inderdaad zeer stuitend was. De Commissie s lel de voor afkeuring uit te spreken over zulk een wijze van ontslagaanzegging en den wenisch uit te spreken, dat deze me thode niet meer gevolgd zou worden. De heeren Ketelaar, de Jonge en zelfs dr. Scheurer keurden de wijze, waarop deze resident is behandeld, af en minister de Graaff was zoo verstandig met de eerste twee conclusies zijn instemming te betui gen, zoodat de commissie haar derde con clusie (désgewenscht den heer Le Febvre alsnog in Ned. of Indischen dienst een passende positie te verzekeren) terugnam, daar deze op practósche moeilijkheden stuitte en een onzuivere stemming zou veroorzaken. Bij de verdere behandeling van Binnen- landsche Zaken hield de anti-rev. heer de Wilde een zeer nadrukkelijk pleidooi tegen de opheffing van kleine gemeenten met haar veelal «gen en eigenaardig karakter, dat zou verforen gaan bij opslokking door een groote gemeente. Minister Ruys deed daarbij uitkomen, dat hij geen voorstander quand même van zulke samenvoegingen is doch dat ieder geval op zichzelf bezien wordt. Als specialiteit op het beztiinigiiigsgebicd heeft zich nu eenmaal de Vrijheidsbond opgeworpen en de heer Bijïeveld werd in de vergadering van Vrijdag er op afgezon den, om het Gentraal-Bureau voor de Sta tistiek eens af te kammen. De heer Bijïe veld dan bracht eerst minister Ruys hulde, omdat Z.Ex. ettelijke tonnen wist te be snoeien op de breedle uitbreidingsplannen van den Directeur. De zoetigheid had even wel een bitteren nasmaak. Volgens den afgevaardigde moet er nog veel meer wor den besnoeid. De statistiek is duur, ver schillende statistieken zijn overbodig, an dere zijn „beneden peil", de waarde is dus niet evenredig aan de kosten. En dus dwong de heer Bijïeveld om voorstellen tol inperking van de statistiek. Hier moet ons de opmerking uit de pen, dat deze spreker weinig meer gaf, dan een lange opsomming van cijfers, de kosten van ver schillende jaren betreffende waaruit de conclusie voortvloeide, dat deze dienst al lengs aanmerkelijk duurder is geworden. En wat erger was een wel niet uitdrukke lijk Uitgesproken, doch kwalijk verholen minachting voor de statistiek in het alge meen, was de grondtoon, welke in deze re de voortdurend doorklonk. Dit lokte uit- teraard van meer dan één zijde een ernstig protest uit. De heeren v. d. Waerden en Deckers verdedigden met warmte de Statistiek en verzochten den Minister, daar verder geen bezuiniging meer bij in te voeren. De sta tistiek immers is geen luxe, maar een drin gende noodzakelijkheid, de boekhouding van den Staat; en juist na den oorlog, nu industrie en handel nieuwe banen moeten zoeken, is zijn yan groote waarde, omdat bij dat zoeken statistische gegevens niet kunnen worden gemist. Heit artikel werd zonder stemming aan genomen. Ons leek deze poging van den Vrijheidsbond om te bezuinigen, geen ge lukkige richting te hebben genomen. De posten voor burgerwachten en vrij- willigen landstorm pïegten herrie te veroor zaken. Dit laatste was ook nu weer het geval. Ook dit keer speelden de heeren Van Zadelhoff, Duys en van Ravesteijn weer komedie. Laatstgenoemde afgevaar digde had, ter opvroolijfcing, voor een nieu we „einschlager" gezorgd; hij poneerde de Deze week is voor de binnenlandsche politiek van Duitschland weer een zeer gewichtige. Wij deelden reeds het een en ander mee over den eisch van den Rijks kanselier, om de belastingwetten Donder dag a.s. in den Rijksdag aan de orde te stellen. De verklaring door dr. Wirlh Zater dagmiddag afgelegd, kwam hierop neer. den Rijksdag duidelijk te maken, dat Donderdag onvoorwaardelijk een begin gemaakt moest worden met de belasting voorstellen. En dat vlug afwerken even eens dringend noodzakelijk is. „Indien men in den zuren appel moet bijten en deze belastingvoorstellen zijn een zure appel dan maar zoo spoedig mogelijk. Bovendien eischt de buitenlandsche poli tiek, dat er ten snelste een beslissing ge nomen wordt. De volgende week moet er volkomen duidelijkheid komen omtrent de belastingplannen. AI het andere moei hiervoor wijken. Wij willen door de we reld au sérieux genomen worden." Donderdag zal dan de tweede lezing der belastingvoorstellen beginnen, en de belastingwetten moeten zoo spoedig mo gelijk worden afgehandeld. -Spet:aal bij deze belastingwetten-is elke voorspelling {moeilijk, want de materie is zeer inge wikkeld en de belanghebbenden dringen de politieke partijen nu[ eens naar de eene en dan weer naar de andere zijde. De regeering heeft geen vaste belasting meerderheid en verrassingen, zooals die gedurende den belastingstrijd reeds meer zijn voorgekomen, zijn eok vérder moge lijk. Op het oogenblik draait alles om het zg. belasting-compromis, dat op verlan gen van den rijkskanselier binnen enkele dagen tot wet moet worden. Daarin wor den directe en indirecte belastingen ver bonden met een gedwongen leening ter hoogte van 1 milliard gouden marken. Voorloopig is het de vraag, of volgens den wensch van den rijkskanselier zeer spoedig een vaste meerderheid voor dit belasiingcompromis aanwezig zal zijn, of schoon dr. Wirth met het oog op den in vloed op de buitenlandsche politiek een spoedige afdoening van de belastingwet ten wenscht. De beslissing ligt bij de Duitsche Volkspartij, die, zooals partij officieus verzekerd wordt, de noodzake lijkheid van een snelle belasting-arbeid erkent, maar het verkeerd acht de be raadslagingen daarover vóór den tijd (e beginnen en te overhaasten. De basis, waarop de gedwongen lee ning zal worden geheven, zal zijn de stand van het vermogen op 31 Dec. 1921. Men rekent op een gemiddelde heffing van 5 pet. van het vermogen. Van de ge dwongen leening zijn volgens het plan van den minister van financiën vrij ver mogens tot ongeveer 250.000 mark. De heffing zal al naar de grootte van het vermogen 110 pet. bedragen, 10 pet. zal moeten worden betaald voor vermo gens van meer dan 5 millioen mark. Hotels gerequireerd te Limerick. Driehonderd man van het Iersche re- publikeinsche leger rukten Zondag Lime rick binnen en requireerden de voor naamste hotels. Het doel was blijkbaar, kracht bij te zetten aan de proclamatie, onlangs door de brigade Midden-Lime rick gepubliceerd ten gunste der repu bliek. De Iersche voorloopige regeering heeft onlangs republikeinsche officieren ont slagen, die ten gunste der republiek op traden. Nieuwe schietpartijen te Belfast. In verschillende wijken van Belfast .is Zondag weer druk met geweren gescho ten. Er vielen een doode en vijftien ge wonden. De poststaking voorkomen. De Iersche poststaking, die Zondag dreigde te middernacht te beginnen, is officieel afgelast. Er werd s avonds een overeenkomst geteekend door den mi nister van posterijen der voorloopige re geering en den voorzitter van den Ier- schen postbond, waarbij onverwijld een onafhankelijke commissie wordt inge steld om de loonen en arbeidsvoorwaar den van het poslpersonee) te onderzoe ken. DE TOESTAND TE FIUME. Het „Giornale dTtalia" verneamt uit Fiume, dat de Italiaanscilie zeeofficieren en die der carabinieri hebber» gewedijverd in tact en doorta's'leadSiefd om een bloed bad- le voorkomen. Uit Rome wordt aan het Journal di Bé'ha-fs" gemeld, dat d'Annunz.-o enkele dagen vóór den staatsgreep door de lei- dors dor beweging op de hoogte zou zijn gebracht ern dat hij «en ongunstig advies zou hebben gegeven. Voor hom zou er n.t. geen leirugSiomen op de afgesloten over eenkomsten bestaan todh hcojVt -men in de betrokken Fi-umaansehe kringen hem alsnog lot andere gedachten te kun nen brengen. Indien hij echter op zijn «landpunt blijft «taan zou de nationalis tische partij te Fiume zich tot den leider der fascisten Mussolini wenden, ofschoon deze roette heeft verklaard, dat zijn -tegen woordigheid te Rome hem thans noodza kelijker -scheen, hetzij in verband met den aJgemeerien toestand, hetzij om in foei ItaSlaameBie parlement zelf de nalio-na- tósllsdbe actie te Fiume te steunen. Een later bericht uit Fiume meldt echter, dat d'A.nnunizdo aan de gedeputeerden Giu-wa'u en Giunda en aan den directeur van de Ve'det'tn dTtaida een telegram heeft gezon- dlen, waarin hij zijn adfoaosie aan de be weging te Fiume uitspreekt. De positie van het pasgevormde, vrij zwaikike coalii'tiekaihi.net met een Gfoii töaan- scfoe meerderheid is niet bepaald aange naam in detze omstandigheden Het staat tusscthen de bedreiging der socialisten, in dien het zich thans niet sterk betoont tegenover de amrexionisten en fascisten, en het krijgt met rechts te doen, indien het het verdrag van Raipallo handhaaft en tegen dé nationalisten te Fi ume dp i reed t. DE STEMMING IN PARIJS De overeenkomst le Berlijn getroffen lusschen de commissie van herstel en den Duatedhen minister van handel heeft hiel geleid lot ontevredenheid, vooral in krin gen, die rek-emSen Oip de naleving van het Fransdh-Duitsche akkoord- van \Vi-"-ba den, a/klus meldt de Parijsche corr. van het ,libl." De con-veniiie van Berlijn plaatst Frankrijk op een voet van gelijk heid met de andere geallieerde landen va1 1 Daarentegen heeft het akkoord ine't En geland groote voldoening gewekt, waarbij Engeland als voorwaarde stelde dé ontrui ming van Dusseldoirf, Duisburg en Ruhrort. Maarschalk Fooh zelf achtte het van meer 'belang de controle op DuiiitsCh- land's weermacht voort te zetten, dan die drie steden te blijven bezetten. Thans ech ter heeft Engeland afgezien van den eisch tot ontruiming als voorwaarde voor de controle, zoadat de quaestie o,p bevredi gende wijze is opgelost. DE POLITIEKE CRISIS IN ENGELAND. De arbeidlerste-ider Thomas heeft, te Birkenhead het woord voerend', de hoop uitgesproken, dat de politieke crisis zou leiden tot een onmiddellijke algemeene verkiezing. Het land had volgens hem meer dan ooit te voren een regeering noodiig, due een afspiegeling was van den wil dór natie. Thomas verklaarde zich tegen den klassenstrijd en zeide, dat néets erger kon zijn -voor de Labour-party of eerj'ge andere partij, die zich !ten doel steldé een regeering te vormen dan te verklaren, dat haar politiek ten gunste van eenige -bepaalde klasse was. Lioyd George is Zondaginói'.gug Se Lon den teruggekeerd en onderhield -zich met Church ill en Birkenhead. Daarna namen Lioyd Georg-e, Chamberlain, Balfour, Cu-r- zon en anderen deel aan het. middagmaal -ten huize -van Birkenth-aad. Volgens de ..Dmiy Mail'' bes-prak de premier zijn po. sitie met de conservatieve -leiders. Het heel, dat dezen er bij hem op bleven aan dringen aan te blijven. Later waren er aanwijzingen, dat lioyd George wellicht zal aanblijven, maar zijn beslissing is n-og twijfelachtig en het blijft mogelijk, dlat hij zijn ontslag neemt. De (Westminister Gazdite, die hooipt, dat -de premier zonder verder dralen zal aftreden, z-egt, dat de mogelijkheid daar van grooter is geworden en dat de coalitie- liberale ministers met hem zniieni heen gaan, hetgeen- een aantal twijfelachtige tusseihentijdscihe verkiezingen zon mee brengen. indien de conservatieven aan het bewind! kwamen. DE VLOOT VERMINDERING IN DE VER. STATEN. De mini ster van Ma rine ga f Ja st om op nieuw vijftig torpedojagers en- zestig hulp- schepen aan deni dóenst te onttrekken en. wel als gevolg van een boshui va-n het Congres om het gebruik van hrand-sloffen te verminderen. Feu week geleden- worden honderd torpedojagers aan dien dienst o-n'tt-ro'k.ken. S'lecfhts zeventig jagers blijven in vollen dienst, terwijl veertig jagers m-ot sterk vermin-derde bemanning waren. KAPP STELT ZICH 'PER BESCHIKKING De „Dresdine-r Nacfor." publiceert een- brief van Kapp uit Zweden, gedateerd 1 Maart, waarin bij vertelt, dat hij dien Ho-ogen Raad heeft meegedeeld bereid 'le zijn zic.Fi ter beschikking te slc 'en -van 'dezen Raad, méts hom vrijgeleide en géén voorarrest gewaarborgd worden. Vender zegt hij in dezen brief, dat ui't den- inhoud van -het vonnis tegen Von Jaigow hem is gebleken, dat de Ho-oge Ra-ad hier een verkeerd, v-onnis heeft geveld. Eer en ge weten noodzaakten hem, Kapp, nm voor Von Jag- ow op 'le komen. Kapp vraagt von Lii'ltwilz en de andere bij d-e putsch fce-Ircikikien personen zich voorloopig niet bij den Hoogen Raad le melden. Hij zal ook hun belangen behartigen. (Zooais men zich herinnert is Kapp de man van de befaamds Kapp-pulseh in Maart 1920, die zich voor eenige dagen metcs,ter wist te maken van de regeering 'te Berlijn). DE CYCLOON TE CHINDE. De „Times" geeft nadere bijzonderheden over de cycloon te Chinde. De Portugce- sche kanonneerboot Salvador is tolaal verwoest.vVan driehonderd huizen waaruit Chinde bestaat zijn er slechts acht heel ge bleven. De cycloon duurde van acht uur s morgens tot middernacht. De wind had som'tijds een snelheid van vijfenzeventig mijlen. Het blad spreekt van acht Euro- peesche dooden en een vijftigtal inboorlin- Een wet van 1900 verleent aan de vrouw in België hel recht, een spaarboekje op eigen naam te bezitten en, zonder bij stand van haar man, de sommen, inge schreven op dat bolekje, dat zij op haar naam heeft bekomen terug te vragen tot een bedrag van 100 fr. per maand. Dezelfde wet schenkt ook dit recht aan minderjarigen, dje 16 jaar oud zijn. De som, die wordt uitbetaald', mag echter niet een tiende van het op het boekje inge schreven bedrag overschrijden. Een afgevaardigde heeft thans een voor stel ingediend om voor de gehuwde vrouw het maandelijksch bedrag op 500 fr. en voor het kind op 50 fr, te brengen. Het .Amerikaansche comité dat de leiding heeft van den herbouw der Leuven- sche bibliotheek, heeft telegrafisch bericht gezonden, dat met het werk begonnen kan worden. De architect Withney Warren, die dé bouwplannen met Greenough heeft ge maakt, zal een dezer dagen te Leuven ko men om het werk te ledden. Het ijzeren ge raamte van het gebouw zal van Amerika naar Antwerpen worden gezonden. De bibliotheek zal gebouwd worden naar het voorbeeld der bibliotheken op gericht door de giften van Carnegie. In het gebouw zij-n losse ijzeren muren, die bij vergrooting der zalen kunnen verplaatst worden of die én geval van brand deelen der bibliotheek kunnen afsluiten. Wegens hel ontslag van twee arbei ders aan de gasfabriek te Reims, die elkaar in de fabriek te lijf waren gegaan, heeft het betrokken- syndicaat plotseling de sla king aftjekondigA, zoo verneemt het „Jour nal". Daar in de eerste dagen nog één fa briek -bleef doorwerken, was de toestand dragelijk. Thans echter is daarin verande ring gekomen. De stad is bij het vallen van de duisternis stikdonker. De schouw burgen enz. moesten sluiten. Men heeft de operaties in de ziekenhuizen moeten uil stellen. De Hongaarscbe regeering heeft en kele wijzigingen gebracht in haar verorde ning, regelende het stemrecht. De voor naamste is, dat zij het wil toekennen aan vrouwen boven de dertig jaar, die de lage re school hebben afgeloopen en een zelf standig beroep rfitoeferJeii, aan vrouwen, die drie kindéren hebben en vrouwen on der de dertig, die univtertsüaire opleiding hebben genoten. Open-bare ambtenaren, professoren, on derwijzers, geestelijken en advocaten, die wegens „onpatrioSfsche houding" ontzet zijn uit hun functie hebben noch het pas sieve, nog het actieve stemrecht. De magistraat van de verkeersrecht- bank te Ncw-Yonk heeft medegedeeld, dat terwijl Amerika in de achttien maanden van den oorlog in Europa 48.000 mannen had verloren, in precies dezelfde periode 91.000 personen, waaronder 25.000 kinde ren, door automobielen op de Amerikaan sche wegen waren gedood. Volgens een N.T.A.-berichl uit Kopen hagen heeft kroonprins Frederik van De nemarken gedurende zijp bezoek te Cannes zich verloofd met Prinses Olga van Grie kenland, die een dochter van prins Nico- laas -is en een nicht van Koning Constan- tijn. Hoover, de staatssecretaris van het Amerikaansche departement van Handel, heeft verklaard, dat, als het resultaat van dé voorstellen, geformuleerd door de na tionale conferentie in zake de werkloos heid, welke op initiatief van president Har ding een paar maanden geleden plaats had, reeds twee millioen mannen en vrouwen werk hadden gevonden. Te Chicago is Donderdag een twin tig-jarig moordenaar opgehangen met na me een zekere Church. Hij had in zijn cigien garage twee a u lom o! tel ha ndeki n r.s vermoord en ze een paar duim onder den grond begraven. Verzoeken om gratie wa ren afgewezen, evenals een verzoek om revisie. Hij ging daarna in hongerstaking. Een paar weken geleden on Heenden we aan de Resb. een bericht, omtrent liet opnemen door „Het Leven" van een foto van den Japanschen gezant, terwijl hij zich in den persoon vergist voor de zit ting van het Internationaal Hof te 's-Ha- ge. De Redactie van „Het Leven" zendt ons ^ni een heetgebakerd schrijven met de mededeeling, dat deze foto nooit in haar weekblad is geplaatst. Wij nemen van deze mededeeling behoorlijk acte. Het geval doet ons denken aan een huisvader, die een enkele maal zijn strop van een jongen onverdiend een kastij ding toedient. Van zoo'n jongen kan ge zegd worden: al heeft hij nu de afstraf fing niet verdiend, dan toch zekeF bil vorige gelegenhede'j wél. Na het antwoord van het Tweede Ha merlid mr. Bomans plaatst het „Patroons blad" dat van het Eerste Kamerlid dr. Van Loon op de vraag: Wat kan de Ka tholieke Staatspartij doen tot steun der industrie bij de economische en sociale moeilijkheden waarmede deze te kam pen heeft? De heer Van Loon meent, dat, hoewel het onmogelijk is te zeggen hoe de loop_ der prijzen zijn zal, het er naar uit ziet, dat wij in de naaste toekomst moe ten rekenen met de prijzen van den. groothandel 50, hoogstens 65 pCt. boven, die van 1914. Daaruit volgt m.i. dat allen .ook de Staat, eventueel met terzijdestelling van vele wenschelijke uitgaven, hun budget op die basis moeten herzien, dat staats uitgaven, spoorvrachten, pasttirieven, de-, tailprijzen en loonen aan dat prijsni veau moeten worden aangepast .Of daar bij in het algemeen de 45-urige arbeids week kan worden gehandhaafd, lijkt mij met het oog o_p hetgeen elders geschiedt; zeer twijfelachtig; de loonen zouden dan te laag worden. Van invoerrechten op eerste levens behoeften en industriebenoodigdheden verwacht ik in verband met onze econo mische structuur nadeel (voor luxe ar tikelen ligt de kwestie m.i. anders). Na tuurlijk weet ik, dat voor sommige be drijven de valuta-eoncurrentie moordend is. Doch daar staat tegenover, dat een kleine verandering in de toestanden in die landen het blaadje volkomen kan omkeeren. Zoo zien wij, dat een kleine stijging der valuta in Tsjecho-Slowakije van 7 pet. tot 10 pet. der goudwaarde, tal van industrieën, die veel verdien den, totaal heeft vastgezet en haar in de noodzakelijkheid heeft gebracht opj precies hetzelfde prijsvorlagingspro.es in te leiden, dat wij moeten doormaken, met dit verschil dat het vele malen grooter zal moeten worden. Alléén in zeer exceptioneele geval len zou misschien staatshulp kunnen wor den verleend om een belangrijken tak van bedrijf, die bewezen heeft in nor male oms'.andigèeden te. kunnen eoncur- rcereit, to behouden. Doch ook daar mede dient men in verband met de lage staatskas zeer voorzichtig te zijn. Want naar de bankijiljettenpers, (als mid del tot redding uit den nood, zullen; wel weinigen verlangen, en de tegenwoor dige belastingen zijn nu reeds dooden voor den ondernemer die zijn winst voor een groot deel geeonfiskeerd ziet en alleen de verliezen mag betalen, zoodat verhooging onmogelijk, verlaging drin gend noodig is. Mijn meening is derhalve, dat det Staat alles moet nalaten wat eene ver laging der productiekosten in den weg staat, maar dat hij voorloopig weinig moer doen kan dan in de staathuishou ding en de staatsbedrijven aan commer- eieele overwegingen méér aandacht ta schenken dan in de laatste jaren gebrui kelijk was. Daardoor kan hij tot de ver laging Van de productiekosten der in dustrie veol bijdragen. f UIT DEN MIDDENSTANDSRAAD. De Middenstandsraad heeft naar aan leiding van de verklaring van den direc teur der Landbouwhandelskamer dat de winkeldrijvende middenstand van de ver bruikers te hooge prijzen eischt, besloten den Minister van Landbouw te verzoe ken daaromtrent een onderzoek in lé stellen. In verband met klachten over de con currentie rft.lr ambtenaren, die handel drijven b^ wijze van nevenwerkzaamheid is besloten niet direct op te treden, doch de fabrikanten te overtuigen geen goede ren te leveren aan personen, die van den verkoop er van geen hoofdmiddel vai» bestaan maken. Intusschen acht de raad toch wel een onderzoek gewenscht, of dó concurrentie op zoo groole schaal wordt gedreven als wordt beweerd. De Middenstandsraad blijft bezwaaü maken tegen de faciliteiten aan de Han delskamer verleend met betrekking tot 't dïsconteeren van wissels onder staatsga rantie. De Raad heeft besloten de Midden standsbonden te wijzen op de wensche- lijkheid om van zijn bemiddeling gebruik te maken om hunne wenschen aan de re geering kenbaar te maken. Uit het antwoord op een daartoe strek kende vraag is den Middenstandsraad gé- bleken, dat naar de bedoeling van den betrokken Minister de Raad zich ook nu niet rechtstreeks in verbinding zal stellen met Rijksdiensten, die voor den Midden- 32. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5