gë&eügd mum. VERKEER EN POSTERIJEN. Uit onze Oost. KORTE BERIBHTEN KERK EN SCHOOL j ORDE EN ARBEID. HET BOUWBEDRIJF. De Nederl. Vereeniging van Fabri kanten van Timmerwerk heeft een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, waarin betoogd wordt, dat het, met betrekking tot de mogelijkheid om te voldoen in de behoefte van den woningbouw en met het oog op de buitenlandsche concurrentie, nood zakelijk is, dat de arbeidstijd wordt verlengd en men tot verlaging van het kostprijsniveau kome. Aangenomen kan worden aldus adressante dat voor de Nederlandsche 'uedfijven de concurrentie door verkorting van den arbeidsduur is verzwaard, en van een meer intense arbeidsprestatie door beperking van den arbeidstijd is niets gebleken. Sedert geruimen tijd zijn de prijzen van het afgewerkte product der stoom- timmerfabrieken gedaald en zij bewe gen zich nog steeds in dalende richting door verlaging van de prijzen der grondstoffen. Een verdere noodzake lijke daling der prijzen van het afge werkte product kan slechts verkregen worden door vermindering van den kostprijs, door middel van' verlenging van den arbeidstijd als anderszins. Verder voert adressante aan, dat de Nederlandsche stoomtimmerfabrie- ken geheel afhankelijk zijn van den algemeenen toestand in het bouw bedrijf, doordat uitsluitend aan bin- nenlandsclie afnemers wordt geleverd, en dat, wil de Nederlandsche indus- rie, die zich beweegt op het gebied van het fabriceeren van timmerwerk, waar een groot aantal arbeiders een bestaan vinden, niet ernstig worden getroffen, het boodzakelijk is, dat de woningbouw niet mede door allerlei voorschriften op wettelijk gebied, wor de belemmerd. De Vereeniging betuigt ten slotte adhaesie aan het adres van den NedëJ> landschen Annnemersbond. AOTIE VOOR HET BEHOUD VAN DEN 8-URENDAG. EJMOBÖUW EN VISSGHERIJ. stand werken. De Raad zal deze diensten alleen mogen bereiken via het Departe ment; evenzoo zullen ook de diensten zich alleen via het Departement tot den Middenstandsraad mogen wenden. GEBREK AAN MEDEWERKING. „De Ned. Nijverheid'' meldt het vol gende frappante staaltje uit de sigaren- industrie Op 16 Maart 1920 is in de sigaren- industrie een collectieve arbeidsover eenkomst tot stand gekomen, die 16 Maart a.s. afloopt. De looneu in dat contract zijn vastgesteld in den tijd van hooge conjunctuur, terwijl er thans een inzinking is. Er zijn in deze branche enorm veel werkloozen. Dezen ontvangen steun van rijk en gemeente; zij krijgen 13 tot 15 gulden per week, naar gelang zij kinderen hebben. Nu had een der groote onder nemingen in de sigaren-industrie een zeer belangrijke order van het buiten land gekregen, waardoor plm. 3000 arbeiders aan het werk konden wor den gezet, ten minste voor een jaar, misschien wel voor twee jaar. Waai er op liet oogenblik 4000 a 5000i werkloozen zijn, zou dan voor gerui- men tijd het grootste gedeelte van de. werkloosheid zijn bezworen. De directie riep nu de besturen der werk lieden-organisaties bijeen en deelde hun mede, dat de arbeiders hierin oen loon konden verdienen van f 25 gemiddeld per week. Daartegen had den zij het bezwaar, dat zij daardoor water in hun wijn zouden moeten doen bij het onderhandelen over het nieuwe arbeidscontract. Zij hadden ook, naar zij meenden, nog f 30 per week noodig, om rond te komen en .vilden dus dit loon, in het bestaande contract vastgelegd, behouden. Nu hebben de Nederlandsche sigarenfa- orikanten te eoncurreeren met ^Duitschland, dat 1/5 of 1/4 van het loon in Nederland betaalt en met Bel gië, dat ongeveer de helft van ons loon betaalt. Meer dan f 25 per week kan onmogelijk voor deze order wor den betaald. De besturen der arbei dersorganisaties zeiden tenslotte, dat zij wèl den Minister wilden vragen om een tegemoetkoming of export-premie. Daartoe hebben zij zich gewend tot de Ministers van Arbeid en van Land bouw, Nijverheid en Handel, maar blijkbaar zonder resultaat. Immers, de directie ontving geen bericht, dat de arbeiders op haar fabriek kwamen werken. Het gevolg is geweest, dat zij deze belangrijke order thans in het buitenland heeft geplaatst, waar nu reeds met ruim 1000 arbeiders er aan gewerkt wordt. Het merkwaardigste van het geval is, dat de directie, om zooveel mo gelijk aan het bezwaar der arbeiders, dat zij van geen loon lager dan f 30 per week konden rondkomen, tege moet te komen, zich gewend had tot den Minister van Arbeid en den di recteur-generaal van den arbeid, den lieer Zaalberg, met verzoek toe te staan, dat voor de uitvoering van deze order inplaats van 8 uur 10 uur per dag kou worden gewerkt. Dit werd direct toegestaan. Maar dat wilden de arbeiders óók niet. Ziedaar wel een bedroevend staaltje van medewerking van arbeiderszijde om de toestanden, waarvan zij toch het ergst de dupe zijn, te helpen verbeteren en ouze industrie uit hare inzinking op tc heffen. Gemeentelijke geldnood. De gemeen te 's-Gravenzande kon over Januari niet aan alle ambtenaren salaris uitkeeren. Het aantal wachtenden is nu over Fe bruari uitgebreid met de onderwijzers, terwijl de ambachtslieden over 1921 hun loonen ook nog niet ontvingen. B. Th. de Wolf. De „L. K." zegl te vernemen dat de heer B. Th. de Wolf binnenkort de gemeente Roermond met terwoon weer zal verlaten om zich op nieuw te Amsterdam te vestigen. De Tucht unie. Het hoofdbestuur der Tuclitunie besloot in de gisteren te Utrecht gehouden vergadering het voor stel te doen, in 1923 te Utrecht een Tuchtunie-congres te houden, ter behan deling van de belangrijkste problemen, omtrent lucht en samenleving. .Verf. Journalistenkring. De Neder landsche Journalistenkring houdt Zon dag 19 Maart a.s. een algemeene verga dering te 's-Gravenhage, waarin zal wor den voortgezet de behandeling van het Onderwerp: „Justitie, Politie en Pers." COMMISSIE INZAKE HUISEIGENDOM EN POLITIEK. ..Het Vad." maakt melding van de in stallatie te 's-Graven,hage van een commis sie. die zich ten doel ateft, invloed uit te oefenen op de politieke partijprogramma's in het belang van de bouwnijverheid en den Imiseigerwlom. De voorzitter der com missie is mr. A. van der Hoeven, livan de Eerste Kamer; secretaris is mr. B. J. I Sleinmetc, rechtsgeleerd adviseur van 'Ven Ned. Bond van Huis- en Grondeigena ren en Bouwkundigen. Leden zijn: L. Klaver en F. L. D. Ni- vard te Rotterdam; P. Boendermaker en S Visser te Amsterdam; J. s. Schouten, veehouder te Rotterdam; dr. L. A. Rade- maker en mr. B. H. Vos -ie "s-Gravenhage. Besproken werd op welke wijze in het belang van den huiseigendoni en de bouw nijverheid op politiek gebied gehandeld kon worden, nu het centraal comité van 'den Bond besloten had, geen zelfstandige bclangenpoHliek te voeren. De volgende desiderata werden opge steld en zullen aan de partijbesturen wor den toegezonden. lo. Opheffing, zoo spoedig dit moge lijk is, van de Huurwetten, 2o. De overheid t rekke zich financieel Zooveel mogelijk lenig van het terrein der Hvoningvoorziening. 3o. Bouw volgens de Woningwet voor valide arbeiders geschiede zonder bij dragen. 4o. Beperking van de eischen voor ge. (Subsidieerden bouw. De leden der commissie 'beljWifcn zich met de taal om. na schriftelijke behan- deling, persoonlijk zich met de partijbe sturen in verbinding te stellen. i Mr. P. M. Arts. liet „Dagbl. van iN.-Br.* deelt mede, dat mr. P. M. Arts te Tilburg niet in aanmerking wenscht 1e komen voor een candhtatiniT. De geheeie Koninklijke Familie naar Den Briel. Men meldt uit Brielle aan de •N. CrL: Op Zaterdag den len April a.s. zal Den Briet niet alleen de eer genieten van het bezoek van H. M. de Koningin en H. M. dé Koningin-moedor (gelijk wij reeds vroeger gemekt hebben) maar oolk van Z. K. H. Prins HendrSc en H. K. 'H. Prinses Juliana. DE A.S. TWEEDE KAMERVERKIE ZINGEN. De stemming voor de groslijst op Zon dagen. 26 Februari en 5 Maart in de R.-K. Kiesvereeniiging te Ba am gehouden, had lot uitslag, dat er werden uitgebracht 317 stemmen, waarvan 193 op het politiek advies. De volgende aantallen punten werden behaald Suring 702, Baron van Voorst tot Voorts 45'5, Steenihoff 379, mevr. Brons veld Vitringa 128, Mr. Aaibars© 87, Mr. Kortenhorst 48, mevr. Brouns-van Be- souw 28, Ir. Felier 18, Bruna 14, Knigge 4, Prof. Veraart 4, v. d. Worp 3, Loerak ker 2. EEN VERWEER. De aanvallen, van verschillende zijden gedaan op de tarief-overeenkomst in de drukkerswereld, heeft de federatie der werkgevers-organisatie dn het boekdruk ker sbe drijf aanleiding gegeven tot ver spreiding van een broeihurelje tot verde diging der overeenkomst: Wat wij willen. Betoogd wondt, dat deze federatie wil: le. een menschwaardig beslaan voor den producent; 2e. een zoo Jaag mogelijken prijs voor den afnemer; 3e. een keurige afwerking van het product; 4e. een zuinig beheer der productieve kracht; 5e. een afdoende rechtspraak voor de behandeling van geschillen; 6e. een onmiddellijk einde aan. over- bodage staatsinmenging. EEN PROTEST TEGEN DE ACTIE VAN CRANEiNBURG. Iii de Vrijdag j.l. gehouden algemeen© vergadering der R. K. Kiesvereeniiging van den Rijkskieskring Amsterdam, aifdeeling T. werd de volgende motie aangenomen: „De R. K. KJesvereeniging in den Rijks- kieskring Amsterdam, afdeeling T„ in al gemeene vergadering bijeen op 3 Maart, gehoord de besprekingen, keurt Hen sterk ste af de actie, door den heer v. Cranen- burgh c.s. gevoerd, waardoor de eenheid iu de R. K. Staatspartij ernstig in gevaar wordt gebracht, en gaat over tot de orde van den dag;" MGR. V40BNTINI. Naar de „Msb." verneemt zal Mgr. Vi eentini heden Dinsdagochtend met den trein van 9,53 Staatsspoor uit Den Haag vertrekken. Mgr. Vieentini gaat eerst eeni- ge dagen naar zijn familie te. Turijn, ver volgens naar Rome om door Z. H. den Paus in audiëntie te worden ontvangen, en zal daarna zijn nieuwe bestemming volgen als Apostolisch delegaaf van Con- stanlinoipel. Mgr. Vieentini wordt op zijn reis naar Italië vergezeld door zijn broer en zal Hot Keulen uitgeleide worden gedaan dioor zijn secretaris mgr. Kwldeweij. Voorloopig zal de leiding van de Pause lijke Interminlialuur te Den Haag worden waargenomen door mgr. Kaïdcweij. DE TABAKSWET. Zooals reeds werd gepubliceerd zal de Tabakswet hoogstwaarschijnlijk op 1 Mei e.k. in werking treden. Alsdan zullen •naar het „Hbld." meldt, voor het in den handel brengen van sigaren, banderollen zegels noodig zijn. welke hij de firma En schedé 1e Haarlem op groote vellen wor den gedrukt, en vóór de aflevering ia vie ren gesneden. De minister van Financiën zal alsnog voorschrijven dat ieder fabrikant verplicht zal zijn op eigen kosten, zijn bedrijfsver- giinningsnummer op de banderollen en zegel,s te deen aanbrengen. Bovendien zal de fabrikant zeer waarschijnlijk een naam of een fabrieksmerk op zegels mogen plaatsen. De zegels voor de sigaren zijn recht hoekig ter grootte van 75 m.M. bij 7 m.M., doch kunnen ook op een kleinere lengte versneden wonden. De Staat levert de banderollen en zegels ongegomd, zoodat de fabrikanten daar voor nog zorg hebben Je dragen. Een bezwaar is, dat de vellen, indien deze uit Haarlem in plano worden ver zonden, gevaar loopen, dat zij door liet vervoer kreuken, of anderszins beschadigd •worden, waardoor dan een juiste „aan leg'* in de drukpers onmogelijk zou kun nen worden. In verband hiermede is het bestuur van het Verbond v. Sig. Vereertig. in Neder land met een drukker te Haarlem in ver binding getreden, die in staat en bereid, is, de noodige voorzieningen op de banderol- Jen en zegels aam Je brengen, en, deze laatste levens op de noodige lengte te versnijden. In ieder geval is de fabrikant natuurlijk vrij, om de vereisch'le bewerking der zegels in •eigen woonplaats .te doen ge schieden of daarvoor dn Zijn fabriek zorg te dragen. CONGRES DER NED. VEREENIGING VAN SPOORWEGPERSONEEL. Zondag heeft te Utrecht de Ned. Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een buitengewoon huishoudelijk congres gehouden. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin besloten werd, een afwachting van de toepassing der nieuwe bepalingen het daadwerkelijk verzet voorloopig te schorten. Verder werd in pensioenkwestie een motie aangenomen, waarin bij voorbaat elke poging afgewezen wordt ons tc „be zuinigen" op pensioenregeling of pen sioenbijdragen. Ned. Spoorwegen. Met ingang van Maandag worden de tijdelijk verhoogdo slaan-, lig- en magazijngclden, alsmede de tijde) ijk-verdubbelde Ieveringstijden voor bestel-, ijl- en vrachtgoederen weer teruggebracht tot de normale. SIC TRANSIT.... - •De redactie der „Nw. Soer. Crt. zag een rijtuig met twee paarden bespannen, over Passer Besar te Soerabaja, rijden; wat de tuigage en het uiterlijk van het rijtuig betrof, leek het de privé equipage van een Chinees of Arabier in goeden doen te zijn. De koetsier, die op den bok troonde, was gekleed in een keurige livrei wat. livrei! en de journalist keek een weinig scherper, neen, de man was zoowaar- uitgedost in.... de uniform van kapi tein van de vroegere schutterij, de schit terende sterren prijkten nog op den oran jekraag. In plaats van de uniform als een reli kwie te bewaren, had waarschijnlijk de eertijds er mee pronkende kapitein zijn uniform verkocht aan een ouwekleer- koop en zoo was deze teil offer gevallen aan de praalzucht van den een of ande ren rijken Chinees. DE MOORD TE HAMBURG. Men meldt uit Hamburg aan de „N. R. Ct.": Sedert den moord op den koopman Pieper uit Groningen zijn de dertigjarige Gertrud Emmler en de huisknecht Bauer, die beiden slecht staan aangeschreven, verdwenen. Dicht bij de plaats van den moord is een sigarettenpijpje gevonden met den naam Emmler. De broer van deze verdachte is in hechtenis genomen. DE WESPEN-PLAAG VAN 1921. Over de wespen-plaag van 't jaar 1921 heeit de heer J. Th. Oudemans een ver slag uii\ebracht als uitkomst van een uit gebreid bnderzoek. Men vindt het in „De Levende Natuur". De aanhoudende droog te, gepaard met warmte en zonneschijn beschouwt schrijver als de naaste oorzaak van het overvloedig tieren van allerlei soorten van dit lastige gedierte, dat bovendien overal het meest in Gelder land schade aan de vruchten toebracht. Geen wonder dat men op de middelen zon om zich tegen de indringers te verdedi gen. Een middel dat, volgens den heer Oudemans, wel degelijk helpt maar moet 'worden aangewend vóór de plaag zich ontwikkeld heeft, is het volgende: Ook hier is voorkomen bereikbaarder dan ge nezen. Men bedenke, dat in bet najaar alle wespen te gronde gaan, behalve de nieuwe koninginnen, die op beschutte plaatsen overwinteren. Dat zijn o. a. die groote exemplaren, die zich soms in het late najaar in onze woningen vertoonen, waar zij dan een winterkwartier Zoeken. In het voorjaar treft men ze op allerlei bloemen aan en het valt allicht op, dat zij niet zoo vlug zijn als de zomersche werksters; geen wonder, want onze koninginnen dragen de kiemen van een geheeie bevolking met zich mede. Uit elke in het voorjaar aanwezige Wesp kan dus, als zij niet te gronde gaat, een geheel nest ontstaan, dat in den na zomer duizenden bewoners herbergt. Doodt men dus in Mei en Juni zooveel mogelijk de wespen, dan heeft men de zekerheid, dat die althans geene nesten zullen doen ontstaan. Natuurlijk gaan er door allerlei oorzaken in de natuur zon der ons ingrijpen óók vele te gronde, doch, men ziet het in de „wespenjaren", als de omstandigheden gunstig zijn, dan kan zich eene echie „plaag" ontwikkelen. Nu heb ik opgemerkt, dat de wespen buitengewoon gaarne de rose bloempjes van de Sneeuwbes of het Radijsboompje, Symphoricarpus racemosus, bezoeken, en daar dit een heester is, die in slechts weinig tuinen ontbreekt, heeft men daarin een object, dat óns in de gelegenheid stelt, ons met geringe moeite van een groot deel der wespenkoninginnen te ont doen en daarmede van vele toekomstige wespennesten. Het best gebruikt men daartoe een klein model vlindernetje; men vangt daarmede dc wespen op de bloemen en doodt ze door een druk met den voet. Op die wijze heb ik eens op één dag meer dan honderd wespen- koninginnen onschadelijk gemaakt. Het is geen aangenaam werk, althans niet voor een natuurliefhebber, doch men moet wel ingrijpen, om zich te verdedigen. Houdt men het vangen geregeld eenige weken vol, althans bij zonnig weer, dan kan men zeker zijn, in zijne naaste omgeving het aantal wespennesten in hooge mate te hebben beperkt. UIT DE FR1ESCHE VENEN. In hei „Nwbl. van Friesland" lezen we: De toestand in de veenderijen blijft somber, Millioenen turven, wachtend op verscheping, staan nog in de velden. De aftrek is zeer gering, trots een prijsverla ging van 30 a 40 pet., welke verlaging voor velen reeds ernstig verlies beteekent. Was men vorige jaren op dezen tijd reeds druk bezig met de voorbereidende werk zaamheden voor de komende campagne, thans ligt alles doodsch en stil. Aarzelend komen de arbeiders bij de patroons om werk vragen, reeds vooraf wetend, dat ze met een schouderophalen zullen wor den beantwoord. Zij weten het immers zelf wel, dat er eigenlijk niet te venen is, gezien den ouden voorraad en 't feit, dat de loonen van het vorige jaar -niet beduidend lager kunnen worden gesteld. Tot overmaat van ramp, komt daar dan nog bij, dat de Provinciale Staten het vorige jaar het slikgeld, dat de verveners moeten betalen, van gemiddeld 2 tot 4 hebben verhoogd. Het spreekt van zelf, dat deze verhooging, nu moet wor den gewerkt met zeer geringe winst, of misschien wel met verlies, gaan zal ten koste van de loonen van de arbeiders. De loonderving zou voor de arbeiders on geveer 10 pet. bedragen, een beduidend percentage dus. Volgens de verveners is de verhooging van het slikgeld absoluut overbodig. Het slikgeld, dat moet worden opgebracht, moet dienen om, wanneer het land is verveend, en er dus hoofdzakelijk water overblijft, deze waterplassen droog te leggen door ze bij complexen af te sluiten, een gemaal te plaatsen en ze op het gewenschte peil te bemalen. De erf genamen van die gronden hebben dan nog de teelaarde, die in strooken zit op het lagere. Ze moeten verder den grond ega- liseeren, slooten en wijken graven en den bodem in cultuur brelfgen. Gedeputeer de Staten nu beweren, dat de practijk leert, dat er, wanneer de polders zijn verveend, geen voldoende slikgeld aan wezig is om alles droog te maken. De ver veners daarentegen meenen te kunnen bewijzen, dat de gelden op geheel ver keerde wijze zijn gebruikt, zoodat, wan neer het tot droogmaking komt, soms reeds beduidend meer dan de helft van het fonds, plus de gekweekte rente, die soms 25 pet. van het geheeie kapitaal beloopt, is uitgegeven. Hoe het zij, deze slikgeldverhooging komt wel op een zeer ongelegen tijdstip en het zou geen verwondering wekken, dat hierdoor de veenderijen niet, of slechts zeer sporadisch, in werking ko men, hetgeen werkloosheid zou beteeke- nen voor honderden arbeiders. DE INBREKERS GEPAKT. Bij den inbraak bij den horlog •maker Rokker aan de Haaksberger.-straat ts Enschede werden o.a. ontvreemd: 48 gou den zegelringen, 4-3 gouden fantasie- ringen, 12 gouden heeren-remouioir-hor- loges, 8 gouden dames remontoir hor loges, 12 gouden armband-horloges, 3 doublé armband-horloge?, 24 a'picca hor loges, te zamen een waarde vertegen woordigende van ongeveer f E0C0, terwijl uit de cassa nog f 30 ontvreemd werd. Do Enschedesche politie, die onmiddel lijk een nauwgezet onderzoek heeft inge steld, was spoedig op het goede spoor. Dank zij haar voortvarendhei 1 slaagde men er in do daders, twee Duitschers, te Groningen te arresteeren. ITo; ge to- lene werd nog geheel op hen bevonden. KAAS-VERVALSCHING. Wij vernamen door bemiddeling van „Het Algem. Zuivelblad", schrijft het „Maandblad tegen Vervalschingen," dat in den laatsten tijd groote hoeveelheden kaas uit de noordelijke provinciën naar het buitenland verzonden worden, voor zien van het Nederlandsche* officieele controlemerk, doch in hooge mate ver- valscht met water. „Het komt ons voor, zegt het blad, dat ten deze onverwijld strenge maatre gelen tegen dit euvel genomen behooren te worden, daar het hier om niet meer of minder dan óm onze zoo goede repu tatie in het buitenland gaat. De bepalin gen die ten opzichte van volvette kaas gelden berusten gelijk bekend is, op den eisch dat zich in de kaas 40 pet. vet moet bevinden berekend op de droge stof. Een kaassoort zal derhalve 50, 60 of meer procenten water kunnen bevatten en na tuurlijk toch nog voldoen aan den ge stelden eisch, mits men maar zorg draagt, dat de resteerende 50 of 40 pet. vaste stof de vereischte hoeveelheid vet in houdt. Dat op deze wijze een waterig, afschuwelijk product doch toch nog voorzien van het officieele controlemerk den goeden naam van onze Hollandsche kaas langzamerhand zal vernietigen, be hoeft waarlijk geen betoog. Wij bevelen onze aangelegenheid in de aandacht onzer Regeering aan, die wij betwijfelen het niet, met bekwamen spoed een einde aan dezen onhoudbaren toe stand zal maken", MAAR LUK-RAAK AANGESLAGEN? Men meldt aan de „Msb.": Een veenaiibeiider in de gemeente Odoorn, vain steun uitgesloten wegenis wel stand1, kreeg een belastingbiljet groot 115.zijn vriend, eveneens werkloos, die wel steun ontvangt, heeft over 1922 1016 belasting te toelaten. De laatste som 'hebben beide nooit bij elkaar.... gezien. GEVAARLIJK INBREKER ONTVLUCHT. m Uit da gevangenis dn de grensplaats BodhoÜt is Vrijdagnacht ontvlucht (de be ruchte ïinhneker H. Mumbeek, die wegens veediefstallen, in de Pruisische grensplaat sen pas lot 3jaar hechtenis was ver oordeeld en nog meerdere vonnissen Ie góed heeft. Hij was de schrik der omge ving. Men vermoedt dial hij' over de 'Ne derlandsche grens is gevlucht. INBRAAK TE VGRAVBNHAGE. Bij de tinna P. en v. H„ op belt Blijen- Jjung I® 's-Gravenhage lis in den vorigen •macht ingebroken. De daders verschaftten zich 'toegang door overidiimmiinig van een muur. Zij begaven zich over een plat dalk naar een binnenplaats, waar een deur geforceerd werd. Vervolgens drongen zij door naar de eerste étage waar het kan toor gevestigd is. De brandkast werd voor. overgeworpen en aan de achterzijde, open gebroken. Een bedrag van 200 werd on t vreemd, alsmede een klein bedrag aan postzegels. EEN PIKANTE INTERRUPTIE. In de Tweede Kamer heeft Donderdag de heer Kruyt den heer Dressel'lvuys bij diens beloog orwer particuliere gulheid van Rusland geïnterrumpeerd met de woorden: ,/Als de rijken duizend gulden geven laten zij óet voorlezen dn een te legram.De beer Dressel'huys protesteer de aanstonds Hogen deze onbehoorlijke aantasting van de goede bedoelingen van gevers. •Dit geval As echter nog vee! pikanter, dan de heer Diresselhuys en die heer Kruyt ook maar vermoeden zegt „Hét Volk". De uitlating van den heer Kruyt slaat n.l. op een In de Haagsche Nansen- vergadering ingekomen en voorgelezen te legram van een Am sterd am soh tneiaaihi- duslrieei: „Met dank aan Kansen voor zijn arbeid looo." Het curieuze van de zaak is. 'd'at die mélaaUnduslrieel is een communist, trouw en bekend bezoe ker van alle communistische congressen. NEDERLANDER DOOR EEN BELG GEDOOD. Te Selzaete (België) is tijdens het car- neval ceu werkman uit Westdorpe, Zeeuwsch-V laanderen, bij het verlaten van een danstent door een Belg aange vallen, vermoedelijk tengevolge van ja- iouzie, en met een hard voorwerp op hel hoofd geslagen en daarbij gedood. Zijn lijk is uit liet kanaal opgehaald. De da der is aangehouden. De vermoorde was een oppassend man. NORMALISATIE IN DE INDU&TRIE. In iDuitschland was een order geplaatst door sovjet-Rusland van 300 locomotie ven, te betalen in goud. Een der voor waarden van levering was, meldt de „Ing.", dat al de onderdeden verwissel baar zouden zijn. Om dit te bereiken, is liet Duifsche nornialisatiebureau geraad pleegd. Nadat de normen voor alle onderdee- len nauwkeurig waren vastgesteld, zijn 19 toonaangevende Duilsche fabrieken over eengekomen te zamen de bestelling uit te- voeren, in dier voege, aai cikc fan riek zekere onderdeelen voor al de locomotie ven zou vervaardigen, die absoluut orn- wisselbaar moesten zijn. Die practische samenwerking leidde tot lijd- en geldbe sparing. De proeftocht van de eerste lo comotief heeft onder groote belangstel ling plaats gehad. Zij was tegelijk een schitterend bewijs voor dc doeltreffend heid van normalisatie in de industrie. DE PLANNEN VAN WILLEM BROEK HUIS. Een medewerker van „De Avondpost" heeft een onderhoud gehad met den heer Broekhuis, niet in Den Haag, waar hij gedomicilieerd is, maar elders (waar, zag hij liever niet vermeld, omdat zijn deur dan weer plalgeloopen wordt), Broekhuis vertrok den dag na zijn invrijheidstelling naar Duilschland en Frankrijk. Reeds voor zijn arrestatie stond hij in relatie met twee groote Duitsche en drie groote Fransche banken. Het plan was voor een goed deel phiianlhropisch: het delgen van alle oorlogsschulden, door een enorme premieleening uit te geven. Daar naast zouden natuurlijk de ondernemers een zoet winstje van ettelijke millioenen opstrijken. In beginsel is tot de uilvoering reeds besloten.. De zaak staat en valt met de medewerking der Amerikanen. Doen die mee, dan zal met twee a drie maanden do zaak in werking worden gezet. Naast dit plan, waarmee de Rotterdam- sche Handels- en Landbouwbank niets heeft uit te staan (Broekhuis denkt alleen een plaats in het bestuur te krijgen), is onmiddellijk de heeie organisatie van de nog steeds bestaande Bank onder direc tie van Broekhuis zelf, weer in werking gesteld. Er wordt oen accountant in dienst ge nomen. Bovendien zal men voortaan trekken op de Staatsloterij. De heer Broekhuis deelde voorts mede van plan te zijn, als zijn nieuwe leening .lukt, aan Amsterdam het Kunstpaleis te geven, dat den heer Koopman mislukt is- MISPLAATST OPTREDEN. Woensdagavond zijn de reizigers in een der laatste treinen voor de richting Kerkrade geheel legen de gewoonie in. toen de trein nog niet uit Herzogenratb was vertrokken, onderworpen aan een pas-controle, welke een gegradueerde van dc Belgische bezetting hield. Aan leiding lot deze controle scheen een voorval te zijn dat zicli even te voren in de wachtkamer van het station Herzo- genrath had afgespeeld. Twee Belgische soldalen waren daar zeer vrijpostig en onbehoorlijk opgetreden tegen een uit Siltard afkomstige dame. Ze had 't twee tal echter flink van antwoord gediend en op hun nummer gezel. De Beigen hebben daarna een passeneontrole uitge lokt. In tiet vertrouwen, dat de papieren van de Sitlardsche dame, die zich tus- schen de reizigers bevond, niet in orde zouden zijn. Dit viel hun echter tegen. Ze had een volkomen geldigen pas en moest dus verder ongemoeid worden ge laten. "(Zij is intusschen niet van plan zich dit ongepast optreden te laten wel gevallen en zou pok een klacht indienen bij de Belgische bezetting^autorifeiten. Huisjes ingestort. Tengevolge van het verzakken van een gedeelte van den Diezemuur te 'is-Hiestfogenboscih zijn legen Zondagnacht een paar huisjes in bet Voi- derstraalje en een gedeelte van een bak kerij ingestort. De bewoners hadden de woningen lijdag kunnen verlaten, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorvielen. (N R. C-t.) Door de raderen gegrepen. In den nacht van Zaterdag op Zondiag is de 17- jarige zoon van den wal om»! ernaar J. Jansen te Beerla door de raderen van dén molen gegrepen, tengevolge waarvan hij onmiddellijk werd gedood. De kapitein zoek. Te Delfzijl is het s.s. „Delft" hinnengé.oüpen met ch'ilisal- peler. Op rots van Zuid-iAmerika naar on,s Jand' verloor toet schip zijn kapitein. Nie mand aan boord bad iets van zijn iver. •dw ijintag vernomen t Een droef eindigende Jubileumdag. Vrijdag vierde 'brigadier D. Rang van de poKtiepost MoJstecg ie Amsterdam, zijn 25-jarig jubileum. Hij was dien dag thuis. Toen 's middags eenige •superieuren hem kwamen geluk'wenischen, en de jubilaris dezen de geschenken Isiei zien, welke hij gekregen liad(, werd hij pJodseling door •een harlsverlammiog getroffen, tengevolge waarvan bij overleed. Brand. Zaterdagavond ontstond te Leiden door onbekende oorzaak brand' in bet perceel Haarlemmerstraat 275,be woond idoor den borloger P. KJiuyver. De winkel en ©en' gedéolfe van de huiskamer brandden uit. Schade wordt door verzeke ring gedekt. Ernstig ongeluk. Toen G. H. Otter man, landbouwer Je Berkum-Brinkihook (.gom. Zwoller,kerspel) Vrijdagmorgen bezig was zijn jachtgeweer schoon te maken en •o.a. met een stok. dé oude patronen uit den loop trachtte te verwijderen, ging het 'geweer plotseling af, waarbij Otterman de volle lading dm 'de borst ikreeg. In zorgwek kienden toestand werd hij •onmiddellijk per auto naar het Sopbia- Ziékenlhuiis te Zwolle vervoerd. Ontspoord. Vrijdagmiddag zijn bij de halte Stroe (Geld.) een paar wagens van •een goederentrein ontspoord, waardoor vrij ernstige vertraging in den treinen loop op de lijn AmersfoortApeldoorn is ontstaan. De ipersonenlrcin van 1.47 uit Amsterdam kwam dientengevolge in plaats van 3.55 om 6.15 te Apeldoorn aan. Te water geraakt. Te Middelburg is opgehaald het lijk van den 46-jarige» 'schipper (A. B. W. uiit Hoofdplaat, die ver. moedelijk door drankmisbruik te water is geraaktt. De man laat een vrouw met 6 kinderen: achter. Hoteldieven. Op 20 Februari j.i. werdi bij de politie te Zwolle aangifte gedaan, •door iemand' die verblijf hield in een loge ment „De Wilde" genaamd, dat hij lijf" goederen nutate. In verband hiermede ziyn dezer (dagen Ie Sfeeriwijk aangehouden •een kermisreiziger, en een mijnwerker, die bekend hebben den diefstal gepleegd te hebben. Bezweken. De wielrijder G. W., die Do'ttderdaigiiniidd'alg 'te Oudkarspel onder den meel w agen va n den heer Bo's ge raakte, is aan dé bekomen verwondinger overleden. HET EUCHARISTISCH CONGRES j TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen, is het hoofdlsesluur van liet in het najaar te Amsterdam ta, houden Eucharistisch Congres als volgt sa mengesteld: Voorzitter de Hoogerw. deken Mgr. Th, J. A. Bosman; vice-voorzitter pastoor L. S.lolk; le secr. pater W. v. Dijk O.S. Aug.; 2de secretaris mr. dr. P. J. Witteman; lc penningmeester J. W. F. Bredius; 2e penningmeester F. J. M. van Ogtrop. Leden: A. Barge; M. J. v. d. Biggelaar;' mevr. M. BrediusOtlerheek; L. A. P. M. v. d. Broeke; W. Diepenbrock; J. Th. Dou- qué; W. J. R. Dreesman: G. J. Erftemeijer; J. v. Gils; pastoor W. P. H. Jansen; mr. G. C. J. D. Kropman; mr.R. H. A. M. "omme; C. B. Scholvinek; pater dr. A. Slijpen S. J.; J. Smit; B. Th. dc Wolf. Het dagelijksch bestuui1 wordt gevormd door: Mgr. Th.J. A. Bosman, voorz.; pas toor L. Stolk, vioe-voorz.; paler W. v. Dijk O.S. Aug., le secr.; mr. dr. P. J. Wit teman, 2e secr.; J. W. F. Bredius, penning meester, en pasloor W. P. .H. Jansen, pa ter dr. A. Slijpen S.J.; L. A. P. M. van den Broek© en B. Th. de Wolf, als voorzitters van sub-commissies. In verband met hét arbeiderscongres, dat Zaterdag te Utrecht werd gehouden voor het behoud van den 8-urendag, zijn Zaterdagmorgen op verschillende groote bouwwerken dé werklieden weggebleven. Op een werk van den Gemeentelijken. Woningbouw kwamen van 600 werklie den slechts zeven man op. Op een ander werk bleef 70 pCt. weg, zoodat op deze werken de arbeid geheel stil lag. Deze demonstratieve staking was be doeld om aan den eisch voor het behoud van den 8-urendag kracht bij te zetten. EEN DONKERE TOEKOMST. Het „Algemeene Nederlandsche Land bouwblad" schrijft: lederen dag vinden we in de groote dagbladen de rubriek: Faillissementen, welke rubriek in de laatste maanden ge regeld uitdijt. Dat bewijst inzinking in 't zakenleven. En was 't vroeger een wftte raaf als een boer failliet ging, tegen woordig is 't aan de orde van den dag. Zaterdag 18 Februari bevatte de ru briek faillissementen de namen van 13 gostranden, waaronder 4 landbouwers. Zegt dit ons wat? Op één dag 4 boeren failliet! Morgen staan er weer andere boeren in de rubriek en zoo zal dat wel voortgaan, want overal kraakt hot. Spreekt men groothandelaars, grossiers, handelaars in landbouwwerktuigen en soortgelijke be- noodigdheden en vraagt-, hoe 't met de betalingen der boeren gaat, dan is het unanieme, censtemige antwoord: „Bit ter slecht; geld is niet binnen te krij gen; de kwitanties komen grootendeels onbetaald terug." „En", wordt er dan bijgevoegd, „de tusseh°nbandel op de dor pen betaald al even slechtdie zegt niets van de boeren te kannen ontvangen on dus ook niet t° kunnen betalen." De daling den eierprijs. Was de eienenprijs iverledieif weak op 'de markt te CulemboTg nog van 11M tot 13 ot. por stuk, deze daalde 'gisterien bij grooten aan voer van 6 itiot 7 ct. Men verwacht de vol gende wieeik een© nog lagere no leeri ng. Ook in Twenllh© zijn de prijzen (dér 'kip-: peneieren plotseling gedaald van 12 op 7 K a 8 cent. Door de guinstigie weersveran dering is de ©ienproduclie dan ook de laat st© dagen: zeer toegenomen. De Bessenteelt. Naar men uit de Be-: luwe méldt zitten' de Ibessenstruikkwee- iketrs met duizenden oen- en tweejarige bess. enstr ui'ken. te hemden; van overa' komt de klacht, dat er geen afzetgebied is voor deze 'heesters.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6