Indrukken van den dag Stadsnieuws. DINSDAG 1 MAART tm 44ste JAARGANG No. 1408/ ?ER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BiJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE Dit nummer bestaat uit 2 bladen. I LEIDING GEVRAAGD. AGENDA 8 MAART Kunstzaal De Bols. Tentoonstelling van schilderijen door Jacques Zon. Herwonnen Levenskracht. De moeilijkheden te Wormerveer. Samenwerking tusschen de plaat selijke vakcentrales? Gitten. De faillissementsaanvrage van Wormerveer. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch YVeerbericht. Tweede Kamerverkiezingen. HAARLEMSCHE 0E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 BUREAUX: 268. 't Plan van den heer v. Cranenburgh is au meer dan een week oud. Wat men er ook van zeggen kan, niemand zal ontken- jen, dat onze Hajirlemsche Notaris is dood gezwegen! Integendeel, wel zelden zal een „ingezonden stuk" in een paar bladen zooveel opschudding verwekt, zooveel pennen in beweging hebben ge bracht. Ondanks wij, terwille der buitengewone voorzichtigheid, welke ons in deze teere zaak geboden lijkt in ons blad de be langstelling meer getemperd dan opge wekt hebben, zagen wij ons toch ver plicht, verschillende voor- en tegenstan ders aan het woord te laten; in het num mer van heden zijn weer eenige inzenders aan 't woord, die nog wel een plaatsje verdienden, zij 't dan ook, dat wij er hier en daar het snoeimes in moesten zetten. Hadden wij zooals andere bladen meenden te moeten doen de deur niet op een kier, maar waagwijd open gezet, het ingezonden-stukken-leed zou tot een redactioneele obsessie zijn geworden. Met dit alles willen wij zoo het nog noodig mocht zijn betoogen, dat het bruist en kookt in ons kiezersvolk, dat wil dan zeggen onder de twintig of vijf-en-twin- tig procent onzer geloofsgenooten, die de lofwaardige gewoonte hebben om het le ven der Roomsche Staatspartij geregeld en belangstellend mee te leven, naast dui zenden anderen, die door het plotselinge rumoer uit hun loomen dommel zijn op geschrikt. Nu is voor ons in al wat we de laat ste tien dagen hoorden en lazen en dat is heel wat! over „het plan-van Cranenburgh, niets bevreemdends: noch de openbare vraag van een groep Ka tholieke financiers en industrieelen, om een andere koers in de Katholieke Staats partij, waardoor, om het kort te zeggen, het zaken doen wat gemakkelijker kan gaan; noch het verzet uit het kamp der politieke organisatie-mannen, die den vragers beduiden, dat zij verdwaald zijn en hen verwijzen naar den eenig juisten weg, om hun doel te berei ken, de Kiesvereeniging; noch de stemmen Uit de gelederen der R.-K. georganiseerde arbeiders, die verwijtend vragen; wilt- £ij, kapitaalkrachtige heeren ons nu, op het meest critieke uur van den over gangstijd in den steek laten? Dit alles is heel gewoon en natuurlijk; men behoefde geen profeet te zijn, om dezen loop van zaken reeds tien dagen geleden te voorspellen. Doch wat wel bevreemden moet is dit, lat er in deze voor onze Katholieke Staatspartij zoo buitengemeen gewichtige dagen, nog geen enkele stem van gezag in het openbaar werd gehoord, te meer, waar zulks hier te lande en in onze partij toch gewoonte is. Als iedere andere groote gemeenschap heeit ook de Roomsche Staatspartij al heel wat stormen en stormpjes door gemaakt. Laten wij ons eens enkel bepa len tot de jaren sinds den oorlog. Hoeveel groote en kleine meeningsverschillen zijn er sinds dien niet in onze partij naar voren gekomen? En niemand zal ons tegenspreken, dat alle ideëen, in onze katholieke pers of lciesvereenigingen naar v°ren gebracht, steeds slagvaardig door leiding werden gewikt, gewogen en afgedaan. Vooral de voorzitter van den Bond van R.-K, Kiesvereenigingen, baron Van Wijnbergen, toonde zich daarbij een 'geboren leider. Men mocht het dan vaak met hem oneens zijn, hij mocht het niet allen naar den zin kunnen maken, nooit zal men hem kunnen verwijten de teugels slap te hebben gehouden. Integen deel, met een waakzaamheid, die om haar onvermoeidheid steeds verraste, vatte mr. van Wijnbergen iedere opko mende politieke oppositie altijd dadelijk aan en bekampte haar meestal reeds vóór een algemeene vergadering, hetzij in een der groote katholieke bladen, hetzij in een gewestelijk orgaan, al naar beteekenis en °mvang van het verzet. En nu? Heel ons politieke kamp staat »P de achterste beenen en verkondigt fecht of ten onrechte dat er een p^cilrfng komt in de Roomsche Staats- Me de leiding zwijgt! Waarom? z"' ons wellicht aanstonds tegen- daar hebben wij onze goede langer dan noodig, vol te houden. En wel hierom: Ten eerste: het zal aan 't bondsbestuur, aan de Katholieke Kamerfractie en aan al de vooraanstaande mannen in onze par tij al even min onbekend zijn als aan ons, dat dit (noodgedwongen?) zwijgen der leiding, allerlei booze geruchten in de hand werkt: het plan van Cranenburgh zou met medeweten, met instemming, met medewerking der leiding zijn ontworpen en de faam borduurt dan in eenzelfde crescendo over het contact tusschen lei ding en initiatiefnemers over de verdere uitwerking van het plan, voort. Booze tongen! Reine fantasie! Natuur lijk, maar waaraan toch alleen door spoe dig spreken een einde is te maken. Ten tweede: De toon der ingezonden stukken tegen en vóór het plan van Cra nenburgh in de bladen wijst er op, dat de stemming in ons politieke kamp ver bittert, zoolang de leiding niet leidt. Wij spraken boven reeds van het snoei mes. Hoe lang moeten en hoe lang kun nen wij dat blijven hanteeren? En kan men een slechter tijdstip voor toenemende verdeeldheid en verbittering onder eigen partijgenooten bedenken dan op den voor avond van den strijd, bij de voorberei ding der algemeene verkiezingen? Ziedaar, waarom wij aan onze politieke leiding vragen: spreek! Zwijg althans geen uur langer dan noodig is! zal ^erpen. redenen t voor om te wachten, a®t het zij» en ho- 8 ze ons nog onbekend Pei» ze kunnen te blijven eer biedigen ln 'let belang der katholieke partn te vragen a s 11 dat zwijgen met éen uur °°k later. Maar men vergunne Sociëteit „St. Bavo". Debatcursus Vrou wenbond, 3 uur. Hoofdbestuur Volks bond, half 8. Haarl. Inkoop Combina tie, 8 uur. Knapenvereeniiging, 8 uur. Geel-Zwart, 8 uur. Ou-dercommissie school 19 (Prins Hendrikstraat), 8 uur. Meisjes H.B.S. Krocht. Lezing met lichtbeelden door den heer J. P. Strijbos over: Avonturen met vogels en nog wat, 8 uur. 'ti.K. Militairen-vereeniging. Zoeterstr. 8 uur. R.K. Onderofficierenvereeni- ging „Sint Martinus", Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstnaat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandiagsoch tends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen vöörm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kiei- ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 10—12 uur, nam. van 24 en van 89 uur." Men zou bijna geneigd zijn te veron derstellen dat de belangstelling voor de ultra-moderne kunst verloopt. Ook bij De Bois, waar we zoo vaak „het nieuw ste" aantroffen, zien we den laatsten lijd tentoonstellingen van een ander, meer gematigd karakter. Thans is daar Jac ques Zon te gasf en de toonkamers heb ben een aspect dat behaaglijk genoemd kan worden. Men moet wel eenzijdig zijn om geen waardeering te hebben voor den arbeid van dezen kunstenaar, al staat het vrij vast dat de richting waarin hij rustig, maar ernstig voortewerkt haar hoogtepunt voorbij is. Zon is de schilder van het „aantrekke lijke gegeven." hij kiest met smaak zijn onderwerpen en is een knap vertolker er van. Zijn werk is frisch en levendig en men zal er van genieten zoolang men de schoonheid der natuur nog weet lief te -hebben. Deze, vooral technische begaaf de, schilder doet zijn naam eer aan, hij 'houdt van het zonlicht, het speelt een voorname rol in de meeste zijner wer ken en de titels zeggen het reeds dat hij de zon bij voorkeur opzoekt. Hij had zich slechter bondgenoot kunnen kiezen! In Brabant, Bretagne en Zuid-Frank rijk heeft de kunstenaar gewerkt en de tentoonstelling toont ons de vruchten van zijn arbeid. Van het eenvoudig lan delijk schoon, van de zee en de rotsen en de schilderachtige steden en dorpen ■weet hij onderhoudend te vertellen en met genoegen beziet men de intérieurtjes die herinneringen aan de Larensche school oproepen. Op een hooger plan staat voor ons echter een schilderij als „Belgische bedeltype," waarin de tegen stelling tusschen de arme, verkleumde vrouw en de winterweelde rede tot jui chen kan geven, zoo goed tot uitdruk king komt. Tevens bezit dit werk bijzon dere schilderkunstige kwaliteiten, de werking van het licht is hier heel mooi bereikt. Men moet toch wat achter den rug hebben om het zoover te brengen! M. v. d. W. Hoog water. Ten gevolge van dien heviiigien westen wind was (h-e't z.g. „ibu'i'tentwater" gisteren zeer !bo<og gestegen. Ook in de vaarten en sloo-ten van de omliggende polders stond Ihet water zoo hoog, dat «Je laaggelegen landerijen onder water liggen. Do R.K. Vereoniging tot Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levens kracht" hield gisteravond in het Gebouw „Sint Bavo" een Comité-vergadering die matig bezet was. In de openingsrede van den voorzitter, heette hij de aanwezigen hartelijk welkom en feleciteerde hot be stuurslid den heer J. Turkenburg, met de benoeming als Hoofdbestuurslid van den R.K. Volksbond. Tevens wenschte de voorzitter, een woord van dank te brengen aan allen, die den feestavond van H.L. tot een groot succes hebben gemaakt. De notulen werden voorgelezen ,en on der dankzegging aan den voorzitter on gewijzigd goedgekeurd. De lotenverkoop heeft reeds schitterende resultaten opge bracht, doch de voorzitter spoorde allen aan, om nog meer loten te verknopen. De animo hiervoor was dan ook bevre digend. Algemeene beschouwingen tot t bevorderen der belangen van de t.b.c.- lijders, werden uitvoerig door den se cretaris gehouden, Ilji mocht hiervoor een woord van dank ontvangen van de vergadering. Op initiatief van het bestuur, werd een voorstel gedaan, om te komen tolt de opriohting van een kleedingfonds. Het s-LxwJ i nfy f pp- V zal de taak hebben, de patiënten, die opgenomen zullen worden ter verpleging in Sanatoria, van kleede ren te voorzien, enz. De vergadering stemde hierin toe en juicht© het voor stel toe. Het fonds zou voornamelijk be staan uit de opbrengst van collecten en gaven, die gehouden zullen woi den op feestavonden. Zoo heeft dan de Gra fische Bond den eersten stap gedaan. De opbrengst van zijn gehouden; feest avond is ten goede gekomen aan het Kleedingfonds. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt. Alle vragen werden bevredigend beantwoord. Daarna sloot de voorz. de vergadering onder dankzegging, ook aan den milden gever, die op zoo n tref fende wijze het schild van „Herwonnen Levenskracht" geschilderd heeft. De voorz. memoreerde, dat het een keurig stukje kunst was, en dat wij ook in staat zullen zijn bij oen optocht het schild te doen dragen. Ongeveer 10 uur was deze zeer aan gename vergaderinggeëindigd. Ieder zal met nieuwen moed en ijver .gaan wer ken voor „Herwonnen Levenskracht". Zooals bekend is werd tegen de ge meente Wormervveer bij de Haarlemsohe rechtbank een faillissement-aanvrage in gediend, die, nu het rijk financieel© hulp in uitzicht heeft gesteld, wel zal wor den ingetrokken. Naar de „Zaanlander" verneemt zal mr. Merens uit Haarlem óp 7 Maart den dag waarop de rechtbank over de fail lissementsaanvrage van de gemeente zal beslissen bij dezelfde rechtbank een ver zoek worden ingediend tot faillietverkla ring van een wethouder van Wormervoor, als procureur van nrr. J. P. Bosman te Alkmaar. Mr. Merens treedt hier op voor een cliënt van mr. Bosman, n.l. de firma 8. te Alkmaar, die een vordering heeft op den wethouder wegens schuld in huur. Eenige dagen geleien werd door het bestuur van het Plaatselijk Arbeids-t'o- cretariaat een uitnoodiging gericht tot het bestuur van den Haarlemschen Be- stuurdersbond, om gezamenlijk op te tre den teil bate van de werkloozen. Het bestuur van den Bestuurdersband antwoordde daarop, in principe geen be zwaar te hebben tegen samenwerking, mits alle of althans het meerendeol centrales tot samenwerking bereid wa ren, weshalve in overweging werd ge geven, daartoe het initiatief te nomen. Aan deze overweging gevolg gevend, had het bestuur van het Plaatselijk Arbeids secretariaat Donderdagavond 2 dezer, de besturen der vier overige vakcentralen tot een gemeenschappelijke bespreking uitgenoodigd. Wegens een andere bijeen komst kon het bestuur van den Haarlem schen Bestuurdorsbond echter niet aan wezig zijn, zoodat geen definitievve be sprekingen konden worden gehouden. Over enkele dagen zal thans opnieuw een dergelijke bijeenkomst worden uit geschreven. In beginsel verklaarden alle centrales zich tot samenwerking bereid. Het doel heiligt de middelen. Welke propaigaMda-melih'odien de com munisten in HaarSssn er op nathouden.1, mioge blijken uiit bet volgende, dat wij aan die „Opr. Haaffll. Cnt" ontleenen. De afkeu ring daarin vervat, is dus niet van ons, maar daarom niet minder scherp: Ook in onze counanit werd aangekon digd, dalt er eten voorstelling in dien Schouwburg aan dien Jamsweg, directeur de ijverige heer Smits, zou plaats Vinden voor „Hongerend Rusland". Berichten en advertenties dienaangaan de werden onderteekienid door „Het Sub comité". Daarop verscheen in de drie Haartein- sohie bladen ©en bericht, dat die opbrengst van deize uitvoering, waarvoor bekende artliisten zich hadden laten vinidien, bestemd was voor het Algemeen Comité voor Hon gerend Sovjet-Rusland, voorzitter de heer Brommerl en secretaris d-s. Kruy-t, het ComimuniiiStLsch Kamerlid, Dat schijnt ook zoo te zijn. De uitvoe ring werd en iscane gezét dioo-r de Com munisten in Haarlem, voorzatter van het Haartemische comité mr. P. Tjdeman. (Er bestaat één groote bond tot huipiver- leerJing aan Rusland. Daarvan te het Netd-erland-sch-e Roode Kruis hét da-gelijksöh bestuur. AEe leden van dien bond hebben' vólko men vrijheid van beweging. Communistische leden van dien bonid kunnen arbeiden onder hunne vrienden in Conrmuniistiisoh Nederland. De R-o oinsoh-K a-tho li eken arbeiden in eigen kring. Eert ooimiité van 'Nederlandsoke profes soren arbeidt voor de collega's in Rus land. Hot comité dor -Ned-erlanidsoh-e Studen- Iten arbeidt voor hun confraters aldaar. Het 'Nte'te rl a n ds-che Roode Kruis verza melt gelden voor de 'Nederlandscihc Rooide -K-ruits-keuken, die honderden kind-eren van voedsel voorlziiet. Maar alten zijn Jiid van den Bond tot kuip en assistentie -van hongerend Rus land. Zij allen hebben hun -eigen devies, hun «C-gen parool en volkomen zelfstamdiigtheidi, ooik financi&ei. Alileen wat de straat-collecten of de co-1- 'lieoten 'langs de huizen betreft, hebben ide iedfen van dien Bond ©en oompro mis geslo ten, iten-einJdte te voorkomen, dat de ge meentebesturen met verschillende aanvra gen 'tot het h-oud-en van zulk oen ootl'llecle worden lastig gevallen. Het is ml. voorge komen, dat hét Nanisen-Goimite, het Roodie Kruis en het Algemeene Comité ieder af zonderlijk zidh tot hot g-etm-eenltebestiuur hadden gewend voor hot houden van ©eni cofflecte. Overeengekomen werd', dlait mem zooveel mogelijk gezamenlijk vergunning zou vra gen 'lot het houden van oolte-ctas voor hongerend- Rusland en dienovereenkom stig maakten de leden van den Bo-nd on derling ©én reg-eïng voor d-e verdeeling der collectegelden. Bij h-et organisieeren van uitvoeringen enz. is het zaak dat het publiek idudldleliijk weet, ten ba-te van welk Comité het zijn ga!d g-eef't. Hetzij voor 'de Professoren, «ie Studenten, hot -Nans-enhooimiié, het Roode Krui», het Algemeen Comité, enz. Dii't nu wordt door het Go-nunurüstisati Comité iin Haarlem niet voldoende gedaan. De adivertenitiën voor d-e tealste uilvoorinlg in den oud-en Schouwburg prijkten -een voudig miet 'liet ondersdhi-i-ft Hot S-uIbco- miité, zonder meer. Mevrouw Koolhoven-Asihe en mej, M. H-aStsmva Muiier -wisten niet eens voor welk comité zij eigenlijk hare meewerking ver leenden, totda't de oouiranlien haar ©en dag voor -d-e uitvoering vermeldden, dlat hot voor 'hot comité -dier Gomm-urni-sten was. Dientengevoig-e hebben zij geweigerd op 'te treden. Of dit juüist is geweest, laten wij in het mididen. Wij hopen nu, dat alle ©oimiité'ls die voor hongerend Rusland werken, duidelijk be kend zullen maken wanneer zij uiltvoerin- ®en op touw zetten en zich tot het publiek wenden, vermeldend van w-dlke corporatie dé actie uitgaat en voor welk doei. Het publiek is d-an op de hoogte. Het is allerminst onze bedoeling oun die pogingen, diie het Communistisch Comité in Ha-ariam voor hongerend R-ustlamld doet, te bemoeilijken. Het is oen ijverig comité en dat verdient daarom waardeering. Maar het vare onder eigen vl-alg, duidelijk door oen i-eder te trien. Voor Rusland: Ter eere van den H. Jozef 2. Van een oud moedertje 1. Heden is door de Arrondissements rechtbank de zaak der faillissements-aan- vrage van Wormerveer verder behan deld. Do burgemeester, mr. Th. Cluysenaar, legde de volgende verklaring af: „Het gemeentebestuur van Wormerveer heeft besloten, geen voorloopige surséan ce van betaling te doen aanvragen. De regeering heeft toezegging gedaan, in de richting van Wormerveer's wenschen de behulpzame hand te bieden, om uit haar geldelijke moeilijkheden te geraken. Ik hoop, dat daarin termen gevonden zullen worden, om de zaak een maand te ver dagen/' Hierna werd wethouder B. W. Binnen dijk gehoord, die persisteerde bij zijn de vorige maal gedane verklaring, en weder om een uitvoerige uiteenzetting gaf van den finantieelen toestand van de ge meente. Daarna kwam aan het woord de procu reur, mr. Van Eek, die namens de Am- sterdamsche Bank de faillietverklaring aanvroeg en die de juridische bezwaren daaraan verbonden, niet van overwegend gewicht achtte. Na in de raadkamer te zijn geweest, be sloot de Rechtbank het verzoek van den burgemeester toe te wijzen, waarop de verdaagd werd tot Dinsdag 4 April. Hierna werd behandeld de faillisse mentsaanvrage van den wethouder van Woormerveer, J. Schrijver. Door de gemeente is indertijd een tweede sportpark aangelegd, waarvan de grond opgehoogd moest worden. Het daar voor benoodigde materiaal werd betrok ken uit Alkmaar. Geaccordeerd werd, dat dit materiaal franco wal geleverd moest worden. Na eenigen tijd kwamen bij het gemeen tebestuur rekeningen in van firma's, die vletten verhuurd hadden voor het ver voer van het materiaal. Deze vorderingen werden niet voldaan. Een der vlettenver- huurders, de firma Schutte, uit Alkmaar, liet nu door den procureur bij de Haar- lemsche rechtbank, mr. A. Merens, het faillissement van den betrokken wethou der, J. Schrijver, aanvragen. Door de Rechtbank werd deze aan vraag 14 dagen aangehouden- Haariemsche Hypotheekbank. Van de Haarlemsche Hypotheekbank ontvingen we het verslag over 1921. Ln het algemeen overzicht wordt gezegd.: Het jaar 1921 vormt in meer dan een opzicht een tegenstelling met het vorige. De in' December 1920 aan gevangen afgifte van 6°/o pandbrieven nam in 1921 zeer groote afmetingen aan. Niet minder dan f 3.390,100 dier stukken werden in dit jaar geplaats-t1 en daarnevens een klein millioem. la ger rentende pandbrieven. Toen tegen het einde des jaars de rentevoet voor hypotheken niet onbelangrijk daalde, is de uitgifte der 6«/o pandbrieven gestaakt en die der 5°'o', met alleszins ©bevredigend resultaat, weder opge nomen. Het aanbod van pandbrieven ter in koop was daarentegen belangrijk ge ringer dan dat over de laatste jaren, waarin het gemiddeld een f Ito mil- lioen bedroeg. Het bedrag, dat was op te nemen bedroeg dit jaar niet meer dan f $73.900. Voor een zeer gro-ot deel der ingekochte 4°/o', 4i4°/o 5°/o werd herplaatsing gevonden. De 3Va°/o pandbrieven werden ingetrok ken en vernietigd. Door den sterken verkoop en be perkten inkoop gaf dit jaar een voor- "niitgrtng in pandbrieven (ha aftrek van de uitlatingen) van f 2.93L.450 of bijna drie millioen gulden. Voor de Bank een recordjaar. Voor de daardoor tot ons gekomen gelden, zijn wij er in geslaagd een goede em loonende belegging te vin den. Aan hypotheken werd in totaal gesloten f 6.473.200. Eveneens een re- oord, dat slechts benaderd wordt door 1919, in welk jaar f 1.698.580 en 1917 toen f 4.577.690 aan hypotheken werd geplaatst. De gemiddeld te bedingen rente bedroeg ongeveer 6 l/4»/o. De werkzaamheden der groote pand- briefafgifte en plaatsing op hypotheek werden nog vermeerderd, door de ver- sstnekking van nieuwe couponbladen voor 3'/j»/'ti' en 1% pandbrieven over ©en bedrag van ruim f 10.000.000 en door den arbeid, verbonden aan de verwisseling in de accountants-contrö- lé. Hét was Voor de Bank een druk jaar. Gelukkig mag daartegenover worden gewezen op een flinke stijging in de winstcijfers op de diverse hoofden. Nochtans meenen wij niet te moe ten overgaan tot hoogere dividenduit'- keering dan de 27°/o van liet vorige jaar. De onzekerheid omtrent de naast liggende jaren leiden ertoe, naast de volgestorte statuaire reserve, de extra reserve te versterken en dë uit vroe gere jaren, ter nadere verrekening, uit de winst teruggehouden gelden on verdeeld op de balans te handhaven. Over de crisis zegt het verslag: De prijzen, welke voor onroeren de goederen waren te bedingen, be wogen zich dit jaar verder in dalende richting. Voor groote perceelen. .die veel personeel vragen, openbaarde zich dit in sterkere mate, dan voor de kleinere, meer gadelijke, huizen. Bo vendien noopte de algemeene econo mische depressie hier te lande menig een tot kleinere behuizing; eeue re actie op de voorspoed]aren, toen meer dere welstand de vraag naar groote perceelen deed stijgen. De onzekerheid der naaste tijden uit zich soms, ook wegens het te lijden koersverlies bij realiseering van effecten voor beta ling van koopprijzen, in een gebrek aan durf om te koopen. Hoezeer het onmogelijk is voorspellingen te doen. meenen wij toch, dat de tegenwoor- "bdige constellatie voor het hypotheek bankbedrijf geen bijzonder gevaar op levert. Over degesloten hypotheken wordt opgemerkt: Blijkens het verslag over 1920 wa ren op 31 December van dat jaar, sedert den aanvang der werkzaamhe den bij de Bank gesloten: 7236 hy pothecaire geldleeningen tot een be drag van f 64.072.060; daarop werd ontvangen door geheele aflossing van 4870 leeningen en gedeeltelijke aflos singen op de andere f 42.588.510, zoo dat einde 1920 uitstonden 2119 lee ningen, waarop te vorderen was f21.483.520. Van de gedurende 1921 in gediende aanvragen werd in behande ling genomen een Dedrag van f 14.014.200. Daarvan word afgewezen zonder taxta- tie, na voorloopig onderzoek omtrent on derpand en aanvrager f4.608.150; alge wezen na taxtatio, wegens onvoldoende overwaarde van het onderpand f 517.600 in verder© behandeling genomen f 8.888.450. Van do f 8.888.450 aan aanvragen, dio in verder© behandeling zijn genomen, werd toegewezen een belrag van f7.712.050. Van f329.400 reeds in 1S21 aangevraagd en in behandeling .genomen, werd in 1921 toegewezen f 73.400. Zoo dat in totaal werd toegewezen f 7.785.450. Daarvan is aangenomen on ge-loton f6.341.750, aangenomen, doch piet ge sloten, f 82.630, niet aa^-rnomen f 1.230.150, nog in beraad gehouden f 130.920. In 1921 werden gesloten: van de aan vragen in behandeling genomen in 1920 Barometerstand: 750. Neiging: achteruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Maart 1922. Hoogste barometerstand 762.7 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 736.2 m.M. te Tkorshavn. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Maart 1922: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Wes telijke wind. Meest zwaarbewolkt of be trokken. niet tijdelijke opklaringen. Aan vankelijk nog regen. Dezelfde temperatuur. Later iets kouder. 19 leeni^ten bedrare van f174.350; van de aanvragen in 1921 324 leeningen ten bedrage van f 6.298.850. In totaal 343 leeningen, ten bedrage van f 6.473.200. Voegt, men daarbij het bedrag der 7236 leeningen, gesloten tot ultimo De cember 1920, ad f 64.072.060, dan blijkt dat gesloten zijn sedert het begin der werkzaamheden bij de Bank 7579 lee ningen, tot een bedrag van f 70.545.260. Daarvan waren tot 31 December 1920 afgelost 4817 leeningen geheel en op de overige 2762 gedeeltelijk, te zamen een bedrag van f42.588.540; in 1921 werdperiodiek afgelost, f 469.460wer den afgelost 306 leeningen ton bedrage van f2.752.050; werd aan onverplichte gedeeltel. aflossingen ontvangen f 435.300, zoadat ultimo 1921 uitstonden 2456 lee rlingen, ten bedrage van f24.299.910. In 1921 werd tot een bedrag van f 6.473.200 niéuwe leeningon gesloten. Wat de bedrijfsresultaten bet-el, vo r het grootste gedeelte kwam de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrente meer werd ontvangen dan aan pand- briefront© moest worden uitbetaald. Ver der droegen tot de winst bij de provi- siën bij het afsluiten van nieuwe en bij het verlengen van afloopendo leenin gen, benevens de vergoeding bij ver vroegde aflossing van terleen verstrekte gelden Mode koriien daaraan ton goeie de kosten van overboeking van aan- deelen. De inkoop van pandbrieven gaf een belangrijk agio, waarvan eene afzonder lijke rekening wordt gehouden. Dit agio is aangewend tot dekking van het disagio bij het herplaatsen van inge kochte abikkenv kosten van aanma k' en zegelen der pandbrieven en de pro visie bij plaatsing, als ook de uitgifte der nieuwe couponbladen. Wij achten gewenscht, dat uit de winst een be drag op de agio-rekening wordt overge- boektt er versterking dier reserve. Voor de waardeberekening der offer ten is aangenomen de laatste officieel© koersnoteering in 1921, die van 30 De cember, terwijl do Russische en Hon- gaarsche fondsen, ongeacht den beurs- boekt ter versterking dier reserve. Het saldo der bedrijfsrekening over 1921 bedroeg f 294.425.77Vsna aftrek der onkosten f 88.931.69 blijft l 205.494.O8V2; waaruit over te boekon op Extra-reserve f 27.717.02, op Agio- rekening f 9.937.66, blijft f 167.839.40to. Van de winst-saldo wordt uitgekeerd 6 pOt. over de onverplichte volstorting op 33 aandeelen f 1.782. Na overbrenging van f 6117.08 op de dividend-reserve, kan tegen intrekking van dividendbewijs No. 32 over de ver- pliohte storting worden uitgekeerd f 27 per aandeel, na Betaling der dividendbe lasting. In dien Rijks-kieskring Haarlem zulten -door den Vrijheidsbom! candid-ant w-ord-en gesteld' als de lijst Haarlem raat due vart Amsterdam zal worden verbonden-: Mr. Dresselihuyis, no. 2 Mr. J. Genteen, ii-o. 3 K. de Boer Ozn., no. 4 P. Otto, no. 5 Staalman, no. 6 mevr. W. Wyna-cnd-la Frandken-Dy-serinok en no. 7 Prof. Mr. Van Gijn. AJis Haarlem met Dien Helder samen gaat: Mr. II. C. Dresseiflvuys, K. d-e Boer Can., Mr. J. Gèrritzen, P. Olio, Prof. Mr. A. van Gijn, Dr. J. H. Gunning Wen., Vin cent Doosjes, Jihr. J. C. M-oRerus, mevr. W. Wy-niaertd't-s F ranck-cn-Dy sen nekinej. J-oih. N'aiber,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1