FRONTS, sJsd 90 c- PRIJSVERLAGING BOORDEN, HO Poging tot doodsjag. Burgerlijke Stand. Uit den Omtrek SCHOTEN. BLOEMEND A AL. HEEMSTEDE. SfiSTERDAHSCHE BEURS. SPORT EN SPEL. VOETBAL. B. H. V. B. L&ATSTEMmyWS. Stoomschip in nood. Brand bij den ex-Kroonprins. De feesten in den Briel. nsINNENLAÏmSBH NIEUWS. I N 6 E Z 0 N B E N, AFWASCHBARE BOORDEN MANCHETTEN FRONTS. c. Nariclieff®ii, CgO c. UITSLUITEND ONZE BEKENDE PRIMA KWALITEIT. Overtreding Boferwet, een viertal ■winlkieKens sad door die pottMe pnooes-veitMri worden opgemaakt, ♦erzaike ovortredsnig der boterwét. Zij verkoelrten n.f margarine, terwij! rij geen papier, waarop het woord „mar garine", aanwezig hadden aan dot demrin- «ang- Volgens de boterwét is dit veipiiöhtend, ♦enwy! op de vaten zelf, warin margarine bewaard wordt, eveneens bet woord „mar garine" moet voorkomen, alsmede op het papier, waarin zij verpakt wondt. Dienstplicht. De Burgemeester van Haarlem brengt iter kennis van belanghebbenden, dat met fcgang van 1 Maart 1922 de militiewet, de landweerwet en de landstormwet zijn vervallen en vervangen door de Dienst plichtwet. Van deze wet zijn van bijzon der belang de hierna vermelde bepalin gen. Verplichtingen nan groot-verlofgangers. Met Ingang van genoemden datum gel den voor de groot-verlofgangers, om het even of zij behoord hebben tot de militie of tot de landweer, de volgende verplich tingen: Voor hen, die op of na 1 Maart 1922 groot verlof krijgen. 1. De groot-verlofganger doet binnen kien dagen na den dag, waarop hem na den aanvang der eerste oefening voor de eerste maal groot verlóf is verleend, vol ledige opgaaf van zijn adres aan den burgemeester eener Nederlandsche ge meente. Hii, die, na als vrijwilliger te hebben gediend, als dienstplichtige met groot verlof vertrekt, doet zoodanige op gaaf binnen tien dagen na den dag, .waarop het verlof is verleend. 2. De opgaaf geschiedt in dé gemeente, te waarin de verlofganger gevestigd is of zich vestigt. Indien hij niet in Nederland gevestigd is of zich vestigt, zoomede in dien hij zich bij vertrek met groot verlof tijdelijk buiten Nederland begeeft, doet hij de opgaaf in 3e gemeente zijner keuze. De verplichtingen, onder 1 en 2 ver meld, moeten geacht worden ook te rusten op hen, die vóór 1 Maart 1922 voor de eerste maal met groot verlof zijn gezonden en die zich op 1 Maart 1922 nog niet btj den burgemeester hadden gemeld. Voor alle groot-verlofgangers. 3. De groot-verlofganger, die van adres verandert ook al geschiedt dit binnen 'dezelfde gemeente doet binnen tien dagen daarna volledige opgaaf van zijn nieuw adres aan den burgemeester der gemeente, waar hij laatstelijk als groot- verlofganger werd ingeschreven. Is deze gemeente hem niet bekend, dan 'doet hij de opgaaf aan den burgemeester der ge meente, waar hij voor den dienstplicht Werd ingeschreven. Heeft hij zich in een andere gemeente in Nederland gevestigd, 'dan doet hij zoodanige opgaaf binnen tien dagen levens aan den burgemeester van laatstbedoelde gemeente. 4. De groot-verlofganger, wicn een zak boekje Is uitgereikt, legt dit over zoowel bij de eerste als bij elke latere opgaaf van adres. In geval van vestiging in een andere gemeente in Nederland geschiedt 'deze overlegging alleen in de gemeente. Waarin de nieuwe woonplaats ls gelegen. In geval van verandering van adres in het buitenland behoeft de overlegging riet plaats te hebben. 5. Tot het doen van de opgaaf ver schijnt de verlofganger ter secretarie der gemeente op de daarvoor bestemde plaats. Onder verantwoordelijkheid van 'den verlofganger kan de opgaaf echter, inet overlegging van het zakboekje, na mens hem door een ander of schriftelijk door hem zelf geschieden. 6. Naar door den minister te stellen regelen en behoudens de daarbij vast te stellen uitzonderingen en afwijkingen, geeft de groot-verlofganger, op gelijken voet als onder 3 omschreven, kennis van vertrek naar en terugkeer uit het buiten land ter zake van de uitoefening van de zeevaart of de zeevisscherij. De groot-verlofganger behoeft in -het vervolg voor het uitoefenen van de bui- tenlandsche zeevaart of de zeevisscherij buitenlands geen vergunning meer te vragen en ook niet voor verblijf in heht buitenland. Hij moet echter zorgen, dat de burgemeester der gemeente, waar hij laatstelijk als groot-verlofganger werd ingeschreven, voortdurend op de hoogte is van de zeereizen, die hij doet. 7. De groot-verlofganger is verplicht de tot zijn uitrusting behoorende goede ren, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aangeschaft, naar behooren te bewaren en te onderhouden, zoomede te zorgen, dat zij niet worden gebruikt buiten de gevallen, door den minister aangewezen. 8. De groot-verlofganger is verplicht om in de gevallen en naar de voorschrif ten, door den minister vast te stellen, goederen in ontvangst te nemen of in te leveren. 9. De groot-verlofganger is verplicht om zich, daartoe opgeroepen, elk jaar eenmaal te onderwerpen aan een onder zoek. Vroegere landstormplichtigen. Zij, die landstormplicbtig waren op 28 Februari 1922, zijn met ingang van 1 Maart 1922 „buitengewoon dienstplich tige" geworden. Als zoodanig rusten op hen de verplichtingen, onder 1 tot en met 8 genoemd, doch alleen voor zooveel 'zij vroeger in tverkelijken dienst zijn ge- meest bij de landmacht. Hebben zij ech- i ter gediend bij de zeemacht, dan zijn op hen alleen van toepassing de verplich tingen, onder X tot en met 6 en 8 ge noemd, en geldt de bepaling onder 7 slechts ten aanzien van uitrustmgsgoede- ren, op of na 1 Maart 1922 uitgereikt, en voor zoover de minister van Marine niet anders bepaalt. Vertrek naar en uit Nederlandsch-lndiê. Zoolang iemand, die voor inlijving aangewezen of ingelijfd is, ook in Neder- landsch-Indic aan den dienstplicht on- 'derworpen is, zijn de bepalingen van de Dienstplichtwet, voor zoover het tegen deel niet blijkt, niet op ïfcm vart toepas sing. Hij, die voor inlijving aangewezen of reeds ingelijfd is, geeft, als hij zich naar Nederlandsch-Indië begeeft, daarvan vóór zijn vertrek daarheen kennis aan den burgemeester der gemeente, waar hij voor den dienstplicht staat ingeschreven of, zoo hij groot verlof geniet, waar hij laatstelijk overeenkomstig de bepalingen van genoemde wet opgaaf van zijn adres deed. HIJ geeft daarbij op naar welke plaats en voor welk doel hij zich daar heen begeeft. De hierbedoelde persoon zendt, zoo hij Nederlandsch-Indië verlaat, hiervan vóór zijn vertrek, met volledige opgaaf van rijn nieuw adres, bericht aan den burge meester van bedoelde gemeente. Vertrekt hij naar Nederland, dan zendt hij dit be richt binnen tien dagen na aankomst in Nederland. Gegund. Door do Kgks waterstaat is aan A. v. Hofton gegund de overbrugging van den waterloop van den Osdorper binnenpol- der in de Gemeente Amsterdam. In het Frans Halsmuseum heeft gisieren een poging tot doodslag plaats gehad op den concierge K. v. P. Tusschen dezen en den winkelier J. F., wonende te Scholen, bestond reeds langen tijd een oude vcete. Gistermiddag 2 uur kwam F. in het Frans Halsmusum. Op zeker oogenblik trok hij een schoenmakersmes en bracht v. P. daarmede twee steken toe: een voor in het linkersleutelbeen en 1 achter in 't rechter schouderblad. Door ijlings toegeschoten hulp werd de getroffene naar het St. Eli sabeth's Gasthuis gebracht, waar hij ver bonden werd. De wonden bleken niet ge vaarlijk te zijn. F. werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Hij zal aan de justitie worden overgeleverd. Hij moet volgens de toegebrachte steken wei de bedoeling gehad hebben, v. P. te dooden. Hij is een zeer zenuwachtig persoon. Nader vernemen we nog, dat de dader als bezoeker in het Fxjans Halsmuseum gekomen is. Aan oprichters had hij ge vraagd, waar v. P. was. Deze was in het enlréekamertje bij den ingang van het mu seum. Toen F. het het museum verliet, gaf hij .plotseling den zich bukkende v. P. de twee staken, v. P. zakte in eikaar, doch kon gelukkig weer op staan. Ondersteund door twee opzichters is hij toen naar het Gasthuis gegaan .hetwelk hij, na behandeld te zijn, weer heeft kunnen verlaten. Een zeer gelukkige omstanc&gheid mag het heeten, dat de verschillende museum- opzichters allen in de nabijheid van den aan#ag werfkzoam waren, waardoor zij ijlings te hulp konden snelen. Als er n.l. geen bezoekrs zijn, zooals gistermiddag het geval was, verrichten de opzichters nog al eens administratief werk en bevinden zich dan in de nabijheid van de entréelkamer. Door de opzichters werd de dader oïit- wapeiid. Een juist op het Groot Heiligland surveilleenend politie-agent werd gewaar schuwd, terwijl ook onmjidd-ellijk naar het politiebureau getelefoneerd werd. Na aan komst der politie werd de dader in verze kerde bewaring gesteld. Dij zijn verhoor moet de dader nog ver klaard hebben, dat hij v. P. reeds lang zocht. Bij het afleggen dezer verklaring verkeerde hij in zeer overspannen toestand. Geboren: 4 Maart, d. van B. Strandstra- Kampen. z. van J. C. A. de Wilde-de Zeeuw. 6 Maart, z. van A. M. Duursma- Meijer. 6 Maart, z. van T. L. Beij-v. d. Putten. d. van C. M, Antonisse-Vos. d. van D. Martens-Koning. d. van A, Stoute-v. As. 7 Maart, d. van C. Ber- lemon-Verhoeven. d. van L. J. C. Op- dam-Bongers. z. van C. M. Bos-v. Mel- sen. Overleden: 6 Maart, A. C. J„ 9 mnd., z. van A. Karremsn, Tusnlaantje. Door het verleenen van eervol ontslag aan den heer S. Hoolj, is eene vacature ontstaan van vakonderwijzer in de licha melijke oefening aan de beide openbare lagere scholen. De voordracht voor een nieuwe benoe ming luidt: 1. T. Dekker, te Haarlem; 2. F. Langeweg, te 's-Gravenhage. Gemeenteraad. Onder de ingekomen stukken is o.m. een verzoekschrift, d.d. 1" Februari 1922 van het bestuur der R. K. bijzondere school aan de Kerklaan, om voor de aanschaffing van eenige schoolmeubelen de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. Voorgesteld wordt dit adres in handen te stellen van B. en W. om advies, Een schrijven, d.d. 23 Februari 1922, van de afd. Schoten van den Alg. bond van Politiepersoneel in Nederland, in zake een dienstcommissie voor de politie Voorgesteld wordt dit in handen te stellen van den burgemeester, ter afdoe ning. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad dezer gemeente op Don derdag 9 Maart 1922, 's voormiddags ne gen uur. De onderwerpen ter behandeling zijn: Ingekomen stukken. 1. Voorstel tot benoeming van leden der commissie tot wering van schoolver zuim. 2. Idem, tot benoeming van leer krachten voor het cursusonderwijs in Fransch. 8. Idem, tot het benoemen van een onderwijzer in de lichamelijke oefe ningen. 4. Idem, tot vaststelling van het presentiegeld voor leden der stembu- reaux. 5. Idem, betreffende verzoek schriften om ontheffing der bouwveror dening. 6. Behandeling van het beroep schrift der Naaml. Venn. Stoomtimmer- en Meubelfabriek, voorheen G. P. J. Bec- cari, in zake toepassing der bouwveror dening. 7. Voorstel, tot het .verstrekken van gelden onder hypothecair verband voor huizenbouw. 8. Idem, tot wijziging van de verordening op het personeel der gemeentepolitie. 9. Vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1922. 10. Voorstel tot het aangaan eener kasgeld- leening. 11. Idem, tot bepaling van het percentage der plaatselijke inkomstenbe lasting. 12. Behandeling van het rapport der Raadscommissie, inzake het voorbe reidend lager onderwij». De heer A. Stoop, Huize „De Rijp" te Bloemendaal, verzoekt te willen vermel den dat zijn neef A. Stoop, die indertijd te Overveen woonde en niet hij werd ver heven in den adelstand. Deze mededeeling naar aanleiding van een aantal gelukwenschen die hij ten on rechte ontvangt. v Ongeval. Zaterdagmorgen had W. J. H., wonende alhier, het ongeluk bij het vellen van een boom op Bosch en Ho ven, met een bijl in zijn voet te hakken, waarbij zijn groote teen werd gespiefen. Per tram is hij naar Dr. Colenbrander vervoerd en daarna per rijwielbrancard naar zijn woning overgebracht. Gevonden voorwerpen, Terug te be komen aan het bureau van politie Raad huis, twee bankbiljetten; H. Treffers, Raadhuisstraat 79, een ceintuur; A. We ber, Berkenlaan 15, een koperen gewicht; Mej. v. Overvest, Zandvoortschelaan 176, een portemonnaie met inhoud; Bureau van politie Raadhuis, een broche. Diefstal. In verband met den dief stal van een horloge en geld uit de klee ding van een speler uit het kleedlokaal van het Sportpark aan de Molenwerfs- laan alhier, is door de politie alhier op gespoord W. F. J. de G,, wonende te Haarlem, die bekende dien diefstal, te hebben gepleegd. De Beurs opende heden flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87 6% Inddë 9413/16. Culturen. Koloniale Bank 121%; In dische Bank 96%Vorstenlanden 146%; H. V. A. 349. Industrieele waarden. Insulin de olie 4%. Oliewaarden. Koninklijke 401; Con sols 141; Orion 31. Tabakken. Deli Mij. 231; Besoeki 53; Rotterdam Deli 28%; Senenibah 352. Rubbers. Amsterdam Rubber 84; De ll Batavia 58; Nederl. Rubber 48; Rott. Ta- panoeli 19. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 149; Hol!. Boot 60; Kon. Hol. Lloyd 22; Japanlijn 103; Paktevaart 95; Scheepvaart Unie 103%; Marine 16%. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 72%; Steel 99; Smelting 51; Ana conda 102 1/16; Cfigar 70; Atchison Topeka 101; Voting Rails 23; Denver 1; Southern Pacific 91%; Union Pacific 143. oVgenblfk' als in de partij de kans 'gebó den wordt om te winnen, ofwel in een moeilijken stand remise te maken. Hij zal echter op een volgend toumooi, wanneer hij voldoende studie heeft ge maakt van midden- en eindspel, tot een der ernstigste tegenstanders blijven be hooren. Wil hij echter kans maken op een eerste plaats, dan is meerdere routine en een sterker eindspel noodzakelijk. Daar hij nog jong is, kunnen wij echter veel van hem verwachten en aan waar dige tegenstanders ontbreekt het in zijne vereenïging niet. Haarlemschc Kegelaarsbond. Zondag 5 Maart was de 5e rondgang aan de beurt op de banen van Café Brinkmann. De Kcgelclubs De Prins, De Volharding en de Gr. Vauxhal waren niet op dreef, zoodat rij een slecht totaal maakten, ter wijl De Eendracht door hoog werpen de 2e plaats bemachtigde. De stand is als volgt: 1ste vijftal: De Volharding I 1467 De Eendracht 1461 De Prins 1 1450 Gr. Vauxhal I 1440 H. V. IC 1 1433 Waterpas I 1432 Z. B. C-. G. 1411 S. S. S. 1400 De Kroon 1394 D. O. K. I 1386 Poedel 1328 V. O. K. 1328 De Damiaten I 1317 De Leeuwerig I 1286 't Spaarne I 1242 De Ooievaar 1192 Haarlem 1160 2de Vijftal: De Prins II 1414 D. O. K. II 1370 H. V. K. II 1308 De Leeuwerik II 1281 Waterpas II 128Ö Gr. Vauxhal II 1269 De Volharding II 1164 't Spaarne II 1133 De Damiaten II 1125 Zondag 19 Maart heeft de 6e rondgang plaats op de banen van café Klauwers te Santpoort en v. Holst te Bioemendaal. Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken. S. M. MONS. De heer S. M. Mons, welke zich in den afgeloopen kampioenwedstrijd met slechts één punt verschil achter de prijswinners wist te plaatsen, werd in October 1919 lid van de „Haarlemsche Damclub". Hij is een van de weinige spelers die zich in betrekkelijk korten tijd zeer snel heeft ontwikkeld. Na in de bondscompetitie in den winter van 1919 een zeer bescheiden plaats in het tweede tiental der „Haarlemsche Damclub" te hebben ingenomen, verover- 'de hij zich in den onderlingen wedstrijd 1919/20 van de „Haarlemsche Damclub" reeds direct de achtste plaats in het eerste tiental. Dit gaf hem aanleiding om in te schrij ven in den kampioenwedstrijd van Haar lem 1920/21, in welken wedstrijd zijn succes echter niet fraai was. Van de 14 deelnemers kwam hij als No. 10 aan met het volgende resultaat: gesp. gew. rem. verl. punten. 13 3 1 9 7 Door serieuze studie en voortdurende training werd zijn spel steeds beter en in den Onderlingen wedstrijd 1920/21 van de „Haarlemsche Damclub" kwam hij van de 18 deelnemers op de 4de plaats in de hoofdgroep aan. De stand van de vier hoogstaankomen- den was toen: gesp. gew. rem. verl, pnt. 1. J. W. v. Dartelen 17 12 4 1 28 2. P, J. v. Dartelen 17 12 4 1 28 3. H. G. Teunisse 17 11 4 2 26 4. S. M. Mons 17 8 7 2 23 Ook in de bondscompetitie bewees hij zijn club goede diensten. O.a. speelde hij in deze competitie remise met den Am- sterdamschen Kampioen M. A. Haye. Dat de heer Mons in den laatsten kampioen wedstrijd zoo'n fraai succes zou behalen, had niemand in 't begin ver wacht. Zijn spel is dan ook het laatste jaar zéér vooruitgegaan en tot zelfs in de laatste ronden behoorde de heer Mons tot één van de ernstige candidaten voor den kampioenstitel.... echter moest hij z'n twee laatste partijen spelen tegen de heeren van Dartelen. In deze twee partijen (de heer Mons was toen nog ongeslagen) moest hij ech ter tegen zijn meer geroutineerde tegen standers het onderspit delven, waardoor z'n kans op het kampioenschap verloren ging. Den heer Mons komt de eer toe de eenigste deelnemer te zijn die den nieü- wen kampioen in dezen wedstrijd ver sloeg. De heer Mons is een positiespeler van de moderne school, hij hecht niet aan een bepaald figuur, wat een zwak is van vele rasechte positiespelers. Hij is wat men noemt een veelzijdig ont wikkeld speler. Zijn spelopbouw maakt hij terecht afhankelijk van den stand van zijn tegenstander. Echter is een van Mons' zwakke pun ten in z'n spel, dat hij zich meermalen be geeft in onberekenbare standen, waarin het soms alleen aan het toeval wordt overgelaten wie de meeste tempo's heeft. Hij beheerscht de finesses der openin gen goed en kent zoowel de regel- als onregelmatige openingen uitstekend. Het middenspel wordt door hem wei eens riskant gespeeld. Hij is nog niet wat men noemt een analytisch positie speler. Echter dient in het oog gehouden te worden dat hier ook de mindere routine hem parten speelt. Geheel beheerschen doet hij het mid denspel nog niet, hij verkeert, wat men zou kunnen noemen In een gevorderd stadium van zijn overgangstijdperk. Voor Mons is 't het beste dit spelge- deelte wetenschappelijk te bestudeeren. Doet hij dit, dan zal hij, wiens spel zoo veel fraais bevat, spoedig behooren tot de allersterkste damspelers. Het eindspel eindelijk, speelt hij beslist een halve klasse zwakker als de opening en middenspel. Hierin is voor hem nog veel te leeren Dikwiils faalt hii op het beslissende NAGEKOMEN UITSLAGEN. Hillegom: ConcordiaDamiaten 21. Haarlem: Damiaten IIS.D.O II 06. CONCORDIA I—DAMIATEN I. Zondag werd onder zeer sleohte weers gesteldheid bovengenoemde wedstrijd ge speeld. Concordia heeft de verwachting van Amateur teleurgesteld door zijn tegen standers, zij het dan ook op het kantje af, te kloppen. Reeds spoedig na het begin neemt Concordia de leiding, maar direct hierop maakt Damiaten bij een scrimmage gelijk. Rust gaat met gelijken stand. Da miaten zijn in het begin van de tweede helft iets sterker, maar Concordia vrdedigd) goed. Eerst ongeveer 8 minuten voor het einde scoort Mathot de tweede en winnen de goal voor Concordia. MAASSLUIS, 7 Maart. Het Amerik. stoomschip „West-Mnnham" van de New- nighted-Schippingbord is op de Zuidkust van Helgoland gestrand en vraagt om sleopbootass.' s ïentie. Ruim 1 maakt water. Men meldt ons uit Wieringen: Zondagavond oittond plot eiing brand in de pastorie der Nedor-Dnitsch Herv. Gemeente van Qosterland, tijdelijk be woond door den ex-kroonprins. De brand die ontstond in do kamer van baron Muller v. Mulheim is vermoedelijk ver oorzaakt door een verhitte kachelpijp die door een z.g. Brabantschen muur gaatt, d.w.z. een muur van hont met rietbe dekking, waartegen de noodige kalk is gesmeerd. Men had bij het maken van een gat in den muur de noodige maat regelen niot genomen om het gat eerst van ©en flinke ijzeren buis te voorzien. De brand liej zich ernstig aanzien, Br werd burenhulp ingeroepen en weldra kletste men de eene emmer water na den andere op het andore gedeelte, zoodat men den brand spoedig meester werd. De schade aan de kamer is belangrijk. De kroonprins was wegens zijn verblijf te Doorn niet aanwezig. BRIELLE, 7 Maart. Naar de her- denkmgscoinmissie voor do 1 April-fecA- ten te Brielle meedeelt, warden, nu 't tijdstip der feesten snel nadert, alle voorbereidingen getroffen om de herden king van de inneming van Den Briel op waardige en luisterrijke wijze te vie ren, Van de zijde der rpgeering war den velerlei tegemoetkomingen gegeven, waardoor de feesten groote afmetingen zullen aannemen. H. M. de Koningin zal reeds den avond vóór 1 April te Brielle rijn.' IJSVRIJE HAVEN. LEMMER, 7 Maart. De haven is thans weer open voor - zeil- zoowel als stoomschepen. In de haven is ech ter nog drijf ijs. GENERAAL MITCHELL TE SOESTERBER. AMSTERDAM, 7 Maart. Zooals men weet heeft generaal Mitchell, sous chef van den Vliegdienst der Veij. Staten, met zijn staf een bezoek aan ons land gebracht. Ze zijn op Soes- terberg geweest, waar zoowel generaal Mitchell ais zijn adjudant beidien zeer goede piloten een vlucht gemaakt heb ben met een Fokker-jachtvliegtuig Ge neraal Mitchell laat zich zeer waardee- rend uit over onze luchtvaartiafdee- ling. Op een der volgende dagen be zichtigde do Amerikaansche Missie een der groote vliegtoestellen die de Amerikaansche regeering aan de fa briek van Fokker bestelde. DE ARBEIDSWET- Naar „Het Centrum" verneemt, zal binnen enkele dagen het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet verschijnen. ONDERSCHEIDING;. - 3 De Koningin heeft Mgr. Vicentini het groot-kruis der Orde van Oranje Nassau verleend. H. M. heeft Mgr. per soonlijk de versiersr/en dezer orde overhandigd. DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN. Volgens de „Tel." zullen de candi- daatstellingen en de stemming voor de Tweede Kamer respectievelijk op 23 Mei en 5 Juli plaats hebben. DE 8-URIGE ARBEIDSDAG, Men meidt ons uit Zwolle: In eene lezing te Dedemsvaart, de zer dagen gehouden voor de R. K. Kiesvereeniging, deelde liet Tweede Kamerlid, de heer Engels, het vol gende mede: Bij Minister Aalberse be staat het voornemen, de Arbeidswet ie herzien en praetiseh meer uitvoer baar te maken en mettertijd de uit voering van de verschillende sociale wetten i nbanden van patroons en arbeiders te zamen te leggen en zoo tevens de dure ambtenarij te weren. Tevens verklaarde spr. dat er van een 8-urigen dag in den Landbouw iiooiti ets zou komen. LoonxWïr laying nieuwe tijdelijke antbiisnarep. In aansluiting aan het bericht, dat de regeling Ls ingetrok ken, welke aan gehuwd mannelijk tij delijk en hulppersoneel een minimum Loon naar reden van f 1G00 verzekerde, verneemt het „Ilbld." dat thans aan in dienst tredend gehuwd mannelijk tijdelijk en hulppersoneel (en die ge huwd zijn geweest) hetzelfde loon zal worden toegekend als aan ongeil uw» den eventueel vermeerderd met de kindertoelage. ONZE POLITIEKE EENHEID. Nu men van zekere zijde driest het hoofd opsteekt, lijkt bet ons van pits oen en ander ter verdukleling ter algemeene kennis te brengen in ons veel gelezen or gaan. Vroeger jaren deelden in de stad Haarlem de zjg. gegoeden de lakens ui! op {Kjli'tiiek terrein. Een arbeider bad niets in te brengen. Was er een raadisvacature, dan wei-den de flwoge Ooimes oen voor een beleefd gevraagd of zij zich eene be noeming lieten welgevallen en de werk lieden mochten toezien, neen zij mochten «temmen en natuurlijk beginselgetirouw op dien candidaat der R.-K. Kiiesvereeni- gimg. Het was soms wd geen beginsel vaste katholiek, maar hij bezat kapitaal ende dus verstand enlde het hoogheilige beginsel eésdhte, dat zoo een pracht-ean- di'daat werd gestemd, zelfs ak vast stond, dat hij zou praten en stemmen alseen liberaal. Door een zg. liberaal-ka Mioïek te nemen, hatd men, Ikans, weet u. Einde lijk gloorde de dageraad voor de arbeiders wat op, toen een der hunnen mocht ge- cantdi'dêerd worden in een, district, dat zoo goed als geen kans gaf. De niet ver kiezing van de heeren Kuiper en Smulders, twee manuien in onze beweging atom be kend, zijn daarvan de aprefcnste bewij zen. Je mocht doen, wat de heeren goedi- daoht en roomsöh Stemmen, want anders kwaon je in de hel. Nog later leefden wij in de volle mid dagzon. De tóesveieeniiging hield rekening met de arbeiders, de canldidaten ivoor de Kamer veranderden van inhouden kleur, de stailen zagen riéh verplicht roomsche werklieden in zich op te nemen en in die raden kwamen die kerek ook al. Te Haarlem vestigden zich een tweetal room, sche heeren, die eiders buitengewoon veel voor de roomsche zaak haldlden getpraes- teerd. Zij hadden onder meer in vorige woonplaatsen het raadslidmaatschap ver- vulki en zooals hier wend gezegd, met eere. Direct toog onize voorzitter van de kies- vereeniiging er óp af om ze voor den Raad aan te zoeken om ze, wanneer rij verkies baar waren, dadelijk als candidaat te kun nen voordragen. Eilaci, wat een tegenslag, die heeiren 'bedankten, zij wilden een rustig teven leiden en gingen niet meer in de politiek. Zulke menseden vindt men nu ak hervormers onzer rooimseh kathoheke partij. De kieskring Haarlem heeft, behoudens een enkele uitzondering om wille van een te verwachten annexatie, met algemeene stemmen het politiek advies vastgesteld, die aftredende kamerleden Romans, v. d. Bilt en Reymer, diie tot ieders bevrediging hum mandaat vervulden en toch voor zeker «iet voor roomscihe socialisten mogen gescholden worden, kregen, de drie bovenste plaatsen, verder vindt nnen ©r enkende roomsch katholieke mensclhen met klinkende namen otp. Plaatselijk werd geen enkele poging igedaan er verandering in te brengen noch door die veeleisdhiende werklieden noch door de Iheenen kapitalis ten. Het was koek en ei, ook hier met algemeene stemmen vóór de tegenwoor dige samenstelling van het advies. Er werd vrees gekoesterd. Zouden de werklieden wel alien met de candidaten genoegen nemen, men vreesde zelfs de oprichting ran een arbeiiderslktesivereenigitig. Br waren versoMltende aanwijzingen, waar uit men meende te kunnen oomdudeeren, dall de roomsdhe arbeiders zich niet alles Eouden laten welgevallen. De arbeiders zouden pogen met eiigen oamdMaten uit te komen om èn de Regeering èn de Kdes- vereeniging te leeren, dat de arbeiders ridh «iet moedeloos heten 'trappen, wamt de reactie moest de kop worden ingesla gen. Aldus dacht men, maar er was niets van aan. De arbeiders zijn wel met allen en niet aften gelijkelijk tevreden, maar aan de o prkih iii ng eener Room sche Volks- 'kdesivereeniging werd niet gedacht en werdi, gelijk reeds boven werd gezegd, zelfs niet gepoogd een verandering op de cau- döidaitenilijst te verkrijgen. Een scheuring in de partij werd en wordt steedis uiill den foootze geacht, meegaan met de socialisten, zij denken er «liet aan, het beginsel hou den Zij hoog, zij eeren. het en rijn hierin een prachtig voorbeeld voor de „heeren"'. Er rijn evenwél grens-beginsel-bewoners, er zijn iauwe katholieke arbeiders, cr zijn vete, die onophoudelijk in socialistisch vaarwater moeten zeilen, krachtenis hun bezigheden. De heeren bedenken dit goeo, deze tniervschen hébben evenveel recht de ipartij den rug toe te keenen aia élk ««dor individui hetzij hij rijk hétzij hij airm ss. De beginselen vragen niet u-aar geld, wel nu als'de z.g. conserve ?>ve leden onzer partij ricfh zouden mogen afscheiden en met eigen program en met éigen candiida- 'Iten komen, da-n zijn de andere groepen in hun recht hetzelfde voe te passen, doch laten wji dan het Kjdensprooes verkorten VAN ALLE MODELLEN I.so, 1.25, LÏO <8^%^ gep!., gekt., piqué HO en ons land oen zuiver rood bestuur ge ven, want dut komt vroeger of later toch, PARVUS. M. dc Redacteur, Beleefd verzoekt onöergetcekeude 'n plaeteje in uw gewaardeerd blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Deze plaatsruimte, M. de R„ wensch- ite ik u te vragen, om mij eens te mo gen wenden tot den WelEd. heer van Cranenburg, die in uw blad van 2 Maart zijn stelling tracht te rechtvaar digen, om laat ik het maar zeggen een scheuring te brengen in onze zoo noodige eenheid in onze Room- sche beginselen in de Politiek. Genoemde heer schrijft immers: Nxdictisic.ndcn maken nocdmmft- nigelcn noodzakelijk. Dus in deze ar gumentatie denken nu de heer van C, én zijn volgelingen hun recht te puU ten, om zich nu zelfstandig een par tijtje te gaan vormen en zich af te scheiden van onze zoo noodig groote Roomsche Eenheid. En waarom? Omdat volgens den heer van C. in ons land, in Staat en Gemeentekassen de toestanden er zoo erbarmelijk uitzien. Kortom, omdat lt2t op politiek gebied overal kraakt. - De finantieele toestand van belas tingbetalers is onrustbarend. (Laat ik er hier even bijvoegen: de toestanden der werklooze arbeiders zijn voor ve len hopeloos.) Maar, M. de R„ als het dan waar is, volgens de beweringen van den heer van C„ waaraan ook wij niet twijfe len, dan vragen wij, of dit dan de juiste weg is, om de gelederen te ver laten, juist wanneer er handelend moet worden ingegrepen, om dat krakende gebouw (zeg: Nederlandsche Staat) te vrijwaren voor een ruïne. Neenl M. van C., laat het dan nu eens een arbeider zijn, die u toeroept: door ons geheel en al aaneen te slui ten, met onze Roomsche x-echten en plichten, is deze krakende Politiek wel te ï-edden, maar ons dan niet gaan afscheiden in kringetjes van on tevredenen, die per saldo toch niets vermogen, dan de goede zaak ver troebelen. Laat nu nM in deze penibele tijden de gefortuneerde standen gaan zeggen: ik trek mij terug van de Roomsche politieke eenheid, want wij worden financieel geruïneerd als belastingbe taler, door een al te democratisch beleid vau een Minister van Arbeid met al zijn mogelijke sociale wet geving. En laat dan ook ~Hïl die vertwijfel de werklooze arbeiders gaan zeg gen (en dit ook met de daad van hun stembiljet tot' waarheid brengen) ik wil wel eens trachten, om van Troel stra en de zijnen meer gedaan te krijgen, in de ïioop dat ook wij eens van dat aardsch Paradijs mogen ge nieten, zooals dat altijd door die hee- ren is geleeraard geworden. Neen, mijnheer van C„ wilt gij nu werkelijk deze krakende Roamschfi po litiek voor haar ondergang behoeden, door vlug en krachtig in te grijpen, dan nitï# uit of "naast onze gelederen gestreden I (Anders grijpt u er m.i naast-) Maar dan, reeds van nu af, gearbeid aan onze zoo heerlijke Roomsche een heid, want juist in onze eenheid heb ben wij R. K. al reeds 19 eeuwen in Christus' Kerk onze kracht gevonden, waartegen al onze tegenstanders nooit iets vermochten en laat het dan ook nu wederom onze Eenheid zijn, van hoog tot laag, óók in onze Roomsche politiek, die dan wederom met Gods hulp tooneu zal, dat ons Roomsch Ne derland geen ruïne wil, i.z. <te politiek door steeds twist en tweedracht te zaaien, maar dat allen zullen toonen dat het ons ernst is om dat krakende meeningsverschil, van zoovele standen en (Vangen in onze maatschappij, bij de stembus tot eenheid komen; dit is het grootste belang, wat voor onze Nederlandsche politiek op heden op het spel staat. Lisse, 3 Maart. A. B, ONZE PROPAGANDA Geachte Redactie, Ik kom thans «en weinig plaatsruimte vragen in de „N.H.Ct.", om, zoo vertrouw ik, menige uwer lezers en lezeressen op te wekken, ons bij de aanstaande groote ver kiezingen te 'helpen met woord en met daad. Zorgvolle tijdeu brieven wij, geheel Europa, maakt een rtisls mede, zooals het menschdont er zelcsen één heeft gekendt meer dan ooit is liet dan ook noodig, dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2