TV Politieke gevaren en bezwaren. Uit den Omtrek WOENSDAG 8 MAARi 44ste JAARGANG No. 14085 PER KWARTAALT 3.25 f ER WEEK fr 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57»/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLA0 Dit nutnnier bestaat uit 2 bladen. HAARLEM. De moeilijkheden te Wormerveer. De faillissementsaanvrage van Wormerveer. DE ABOIIKÜMENTSPHIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Over 't Politiek Advies. Een lezer uit de provincie verzoekt ons een plaatsje voor de volgende opmerkin gen' j Bedriegen de voorteekenen met, dan zal de heer Mr. Paul Reymér in verband ,net zijn benoeming tot burgemeester van Hilversum, geen vernieuwing van zijn Tweede Kamer-mandaat aanvaarden. De vraag doet zich nu bij mij op, of het, daar er nog tijd is, geen aanleiding is, in dit verband het politiek advies van den Rijkskieskring Haarlem te herzien. Wel kan men zeggen, dat officieel van een be danken door den heer Reymer niets be kend is, maar dat is struisvogelpolitiek. Beter is zoo spoedig mogelijk klaren wijn te maken. Als de heer Paul Reymer bedankt voor een kamerzetel, dan moet voor hem op de derde plaats van het advies een candidaat uit het Haarlemsche, liefst uit het Gooi komen. Dat is de gewoonte Dc eerste plaats is bezet door den heer Bomans uit Haarlem; de tweede door den heer v. d. Bilt uit Den Helder; de derde is nu bezet door den heer Reymer uit Haarlem ft Gooi) en zal ingenomen worden door mevrouw Bronsveld-Vi- tringa uit Hoorn. Dat zouden twee candidaten uit het Heldersche geven en is niet recht. Op de derde plaats behoort een candidaat uit Haarlem, om in Haarlem niet het gevoel van verongelijkt te zijn, te wekken. Men voere daar niet tegen aan dat het nu juist zoo gelukkig is dat een vrouw in de Kamer zal worden gekozen. Laat men dan een vrouw uit het Haar lemsche nemen. Er zijn voortreffelijke vrouwen in onzen Kieskring, die in de Kamer zeker zoon goed figuur zullen maken als mevr. Bronsveld, van wie tot voor kort de campagne begon haar 'n Kamer te krijgen, nooit iemand had ge hoord. Trouwens het zij even terloops opgemerkt je wordt wee van het ge- kwijl en gesol met al die plaatselijke grootheden in het Heldersche. In Haarlem zelf en ook in den Kieskring Haarlem is men heel wat kalmer, maar daarom be hoeft van al dat klein gehaspel nog niet het gevolg te zijn, dat Haarlem zich door Helder rechten (althans gewoonterecht) laat afsnoepen. Wil ons Rijkskieskringbestuur omtrent de gewijzigde omstandigheden eens vlug poolshoogte nemen? Het is van belang te weten of de heer Reymer zal bedanken voor een nieuw Kamermandaat en zoo ja, dat er dan een nieuw politiek advies kome, dat zich aanpast aan de omstan digheden. We hebben den inhoud van dit stukje onderworpen aan het oordeel van den heer Mr. J. B. Bomans, voorzitter van den Rijkskieskring Haarlem. Deze deelde *ns als zijn oordeel het volgende mede; NASCHRIFT. De redactie vergunne mij deze gelegen heid aan te grijpen om iets meer te ant woorden dan bovenstaande opmerkingen vragen. Thuis gekomen van een hartverster kende tournée in Groningerland (Gronin gen, Kloosterburen, Sappenneer) vind ik verscheidene lezenswaardige artikelen in de „N. Haarl. Ct.", die mij in polemiek zouden kunnen betrekken. Doch is het geen teeken van het juiste midden dat ik tegelijk lichtelijk bestraft word door den wakkeren strijder Loerakker en den nobelen katholiek Everard? Of is dat teeken juist bedroevend wijl ik toch, politiek verantwoordelijk voor den kies kring Haarlem, het vertrouwen moet ge nieten der Roomsche rangen, van Loer akker tot Everard? Ik ben van nature optimist en houd mij aan de eerste ziens wijze, waarin ik mij gesterkt zie door het buitengewoon verblijdend artikel „De Richting in de Politiek", van notaris van Cranenburgh, tweede uitgave, in de ..Maasbode" van 6 Maart. Katholieken zullen elkander ten slotte steeds begrijpen, als de waarachtige on dergrond hunner actie is: liefde voor hun aller heerlijke Roomsche zaak. Ook aioeten onze standen, uiteraard het huidig gebeuren beziende uit verschillen den gezichtshoek, wel begrijpen dat een Voorzitter van een kieskring al die ge zichtshoeken desnoods mag waardeeren, maar geen enkele tot de zijne mag nemen, omdat hij voor allen verantwoor delijk is en voor aller éénheid heeft te strijden. De steun der redactie van dit blad aan den Haarlemschen Kies kringvoorzitter verleend, is een voorrecht en een groot geluk. Moge de redactie mij ook willen raden in moeilijke gevallen, die meer en meer aan de orde van den dag komen. Zoo'n moeilijk geval wordt nu weer gegeven door den geachten inzender van het platteland. Zijn bedoeling doet goed en toch zoude ik hem haast willen smee- ken: vermeerder het aantal moeilijkheden net! Gevoeligheden worden zoo gauw gewekt. Doch dit volstaat niet. De tijd is voorbij a' de leiders kunnen zeggen: vertrouwt ons en volgt ons en vraagt niet verder, nio' geniakkelijke tijd. Tegenwoordig de n wii me' kracht van argumenten lin-«oer^ac^c"n^en* groePen, de enke- j overtuigen. jaa' °ns trachten, Hilvérsmr' Reymer is burgemeester van la tie Maandag woonde ik zijn instal led. g'" Het doet ons Katholiek hart benoemf11 eervolle en schoone en juiste Hij aen niet"'"bedriegen de voorteeke- T wee de K'" öeen vernieuwing van zijn arnerinandaat aanvaarden. Al dus de inzender. Hij kan gelijk hebben. De woorden zijn althans voorzichtig en juist gekozen. Ik geloof dat dc inzender gelijk heeft. Ik houd ook niet machtig veel van struisvogelpolitiek, ofschoon in de natuur niets zonder reden gebeurt en het soms wel eens nuttig kan zijn den Kop in het zand te steken. De geachte inzen der, hetzij alweder erkend, rijdt met lossen teugel over dc open vlakte. Hij wil liefst weer een Gooier, Een érfgooier blijkbaar overnemende Paul Reymer's erfenis. Wat zoude ik liever willen? Nu komtf?) mevrouw Bronsveld-Vitrin- ga voor Haarlem-Helder. Ik geloof eerder dat zij voor Amsterdam gekozen wordt. Deze prikkel, althans voor 25000 Room sche vrouwen, te Amsterdam, moet niet weggenomen worden. Laat nu de man met de beste bedoelingen uit de provincie eens een nieuwe pijp tabak opsteken, laat hij nu eens in een gemakkelijken stoel in het voorjaarszonnetje gaan zitten en na denken. Misschien vat hij de kneep. Mis schien kan hij het geheel toejuichen. Ze ker, de vijfde plaats op de Haarleni- Heldersche lijst wordt bezet door een uit stekenden Haarlemmer, Michielsen, gansch in de richting van inzenders pleitrede. Moeten wij de boel nu overhoop gaan halen? ik wilde dat men vertrouwen had in het Haarlemsche Kieskringbestuur zon der dat men nu alles op straat moet uit schreeuwen, Mevrouw Bronsveld-Vitrin- ga wordt dus gekozen te Amsterdam. De heer Reymer heeft het inderdaad in de hand haar in Juli a.s. geen kans te laten. Waarom zouden wij (Haarlemmers nog wel!) hem die troeven uit de hand ruk ken? Doch al zouden wij willen quod non zouden wij het nog niet kunnen. Z ij n inzicht. Evenwel behoeft inzenders commen taar eenige kantteekening mijnerzijds. Hij moet voorzichtiger verdedigen de stelling: de derde plaats behoort den Kieskring Haarlem. Laat hij dan b.v. aldus argumenteeren: No. 1 werd in 1918 (vóór de combinatie van Haarlem-Helder tot stand kwam) in méér locale kiesvereenigingen candidaat gesteld in het Heldersche dan in het Haar lemsche. Hij was in 1917 reeds candidaat voor de Prov. Staten in Helder. Hij werd in t voorgaande jaar reeds gesteld in 't Beverwijksche. No. 1 is dus iemand van Haarlem-Helder. Dan heeft de inzender meer kans om te verdedigen: No. 3 moet een man uit 't Haarlemsche zijn. Of een vrouw. Op z ij n wijze, hoogst gevaarlijk, komt hij averechts uit. Want het is nu eenmaal een feit, dat in 1918 de kies kring Helder (luttel) aantal stemmen méér uitbracht dan Haarlem. Het is een feit dat onze kieskring sindsdien duizen den stemmen verloor aan Amsterdam door de annexatie van Sloten, Water graafsmeer en een deel van Nieuwer Am- stel. Duizenden katholieke stemmen. Het verschil met Helder zal in 1922 aan merkelijk worden. Maar, wat meer zegt, omdat het hier gaat over een lijst- samenstelling, dus een aanwijzing der g e- organiseerde kiezers: Helder heeft tweemaal meer leden van Room sche Kiesvereenigingen dan Haarlem. En helaas ligt hiervan de hoofdschuld aan Haarlem, de stad zelf, wijl van de 10.000 Roomsche stemgerechtigden er slechts een paar duizend leden van de kiesver eenigingen zijn. Ik maak niemand een ver wijt (tenzij mijzelf als voorzitter der Pol. rropaginda), ik besef de moeilijkheden in u.etj Ijj00*® s*atJ nevens het gemak van Heldersche platteland, doch ik consta teer slechts een feit van de allergrootste beteekenis, waardoor de goedwillende in zender en de sympathieke lezer aanstonds beseft, dat Haarlem niet te hoog van den toren moet blazen, doch de geschiedenis van 1918 (de namen der 4 eerste eandi- daten) als een voorspoedige gebeurtenis mag aanvaarden en aanvaardt. Het Kies kringbestuur van Haarlem heeft toen schijnbaar niet geslapen. Best. Evenwel: niet zóó strak trekken: de scheiding Haarlem en helder! Het belang der partij kan ons best no pen iemand een goede plaats te geven in de toekomst, die nóch uit Haarlem, noch uit Helder komt. De algemeene ka tholieke zaak houdt geen rekening met door midden gesneden provincialisme. Wordt de schrijver moe van het gesol met plaatselijke grootheden in het Hel dersche? Niet zoo somber, amice, het loopt best los en, ,,al dat gehaspel" is ongevaarlijk voor onze Roomsche zaak omdat het Heldersche Kieskringbestuur een kranig geheel is, een lust om mede samen te werken, een combinatie van fik- sche mannen, die niet met zich laten sol len. Mag ik, geachte hoofdredacteur, met deze erkenning en dit eeresaluut aan de Heldersche organisatiemannen dit na schrift besluiten? Het doet ons goed dit nog even te hebben kunnen zeggen, hoe zeer het brutaal was ook deze plaats ruimte nog te durven opeischen waar ik al te veel uw goedheid misbruikte. Maar dan moet gij mij maar niet uitnoodigen. Ge weet dat ik in deze tijden nog méér op het hart heb. Mr. BOMANS. Voorzitter Kamercentrale Haarlem. De richting in de Politiek. Notaris van Granenburg 'heeft 'in „De Maasbode" een tweede arliikel geschreven, hetwelk wij, om het gewicht der zaak; waarover het hier gaat, hieronder overne men. Het artikel luidt als volgl: In te gau op al hetgeen de laatste dagen in de Katholieke pers gesdhreven is naar aanleiding van mijn .artikel onder boven staand opschrift, voorkomende in „De Maasbode" van 25 Februari j.l. zou onbe gonnen werk zijn. Noodzakelijk echter aoht ik het, dat ik op den, inlioud van dat artikel op eenige punten terugkom, teneinde misverstanden die zijn ontstaan uit den wg te ruimen. Misverstanden, die zoo licht kunnen voor komen, daar de plaatselijke pers veelal commienlarieei't. zonder dat de inhoud mijn artikel in zijn geheel wordt weerge geven. Vast staat het wordt niet ontkend en juist den laatstcn tijd kwam het op vele plaatsen tot uiting dat er ontevreden heid bestaat, grooie ontevredenheid onder ons Katholieken over de politiek der re geering. Overal hoorde men van booze plannen bij de aanstaande verkiezing. Die grieven heb ik opgenoemd en ner gens heb ik beweerd dat de tegenwoordige malaise uit de regeringsmaatregelen voortspruit ik sprak over de verdruk king der door de bnitenlandsche concur rentie kwijnende industrie. Maar wel ben ik van oordeel dat de so ciale maatregelen der regeering met die malaise geen voldoende rekening houden. Niets had ik minder kunnen verwachten dan dat ik op denzelfden dag, warop mijn artikel plaatsing vond, mijne meening be vestigd zou zien in „De Nieuwe Haarlem sche Courant" door mijn stadgenoot Mr. Bomans die van de sociale politiek der regering geacht kan worden geheel op de hoogte te zijn waar deze op de vraag van „het Patroonsblad": Wat kan de Ka tholieke Staatspartij doen tot steun der in dustrie bij de economische en sociale moeilijkheden warmed© deze le kampen heeft o.m. antwoordt: „Vaak met misnoegen heeft dc Room sche Staatspartij de sociale maatregelen ge volgd in deze regeeringsperiode. Wellicht even vaak met evenveel misnoegen de Roomsche fractie die cr vóór stemde Maar de strooming des tijds voerde nu eenmaal de sociale wetgeving in de veel te eenzijdige bedding der arbe/idsWescherming. Deze eenzijdigheid zal ten slotte den arbei ders zelf ten nadeele strekken. Doch ge prezen en gewaardeerd mag worden dat de Roomsche fractie zoo zie ik liet de zen verkeerden loop van zaken inziet. Vele leden zullen erkennen dat de harde tijd de sociale welgieving, waarom vooral Dres- selhuys en Treub gedreind en geschreeuwd hebben oenlaat ons het woord noe men te socialistisch karakter gegeven heeft". War dit geacht kamerlid verder ver klaart anders te willen, daar constateer ik met genoegen dat zijn politieke richting zich zal gaan wijzigen naar den nood der tijden. Het doel van mijn artikel was de stem men der talrijke ontevredenen voor onze Katholieke partij te behouden behou den wij die stemmen niet dan zullen vol gens mijn overtuiging Katholieke zetels en daardoor de rechtsche meerderheid ver lopen gaan. Maar daarvoor voor het behoud dier Katholieke stemmen t ds noodzakelijk wijziging in de politiek overeenkomstig de gewijzigde economische toestanden, geen omverwerping der sociale wetgeving, al lerminst, maar aanpassing aan den tegen- woordigen toestand der bedrijven men verzet de bakens als het getij verloopt. Vrijer overleg tusschen patroon en arbei der, soepeler hun verhouding, minder overheidsbemoeiing en in verband daarmede bepedking van liet aantal ambtenaren. Kan er op de 50 millioen, die jarlijks aan ambtenaren worden betaald niet worden bezuinigd door hun aantal te verminderen? En is het toeval dat onder de bestrijders van mijn artikel zich drie ambtenaren van sociale instellingen bevonden? Uit mijn artikel blijkt verder voldoende dat de weg tot vergelijk niet is afgesneden het afzondelijk ten strijd© oprukken in twee legers om de rechterzijde tot de over winning te voeren en hij het uitbrengen van zijn stembiljet tevens de richting in de politiek te kunnen bepalen, zal niet ge schieden voordat het vóór en tegen ern stig is onderzocht. Zoover zijn we nog niet. Wij zullen alleen als wij tot de over tuiging komen, dat de voordeelen de na- deelen overtreffen, en niet dan na gepleegd overleg daartoe overgaan. Zulks blijkt voldoende uit het slot van mijn artikel waar ik zeg: „Doch ook de (jrootc bezwaren tegen een dergelijke splitsing moeten onder de oorjen worden gezien". Ik kan de verzekeringgeven dat die bezwaren zwaar zullen wegen en dat, mocht het zoover komen, de fractie, d'e daartoe overgaat, zal zijn pur sang Katho liek De Katholieke beginselen zullen niet in gevaar worden gebracht, alleen immers over de toepasing dier beginselen bestaat meeningsverschil. Waar rk 'in mijn artikel zeide: „Zeker is het, dat zulk een program breede lagen der bevolking tot zich zal trekken en niet enkel de Katholieken, doch ook velen, wier stem anders aan de tinksche partijen ten goede zou komen zullen in dat nrid- denblok zien ©en redplank voor de maat schappij en medehelpen, die zoo sterk mo gelijk te maken", daar bedoelde ik dat vele niet-Katholieken aan de candidaten met zulk een program hun stem zullen geven. Hiermede hoop ik eenige misverstanden, waartoe,mijn artikel blijkbaar aanleiding heeft gegeven uit de wereld te hebben ge holpen. Tegen de actie-van Cranenburgh c.s. Men seint uit Utrecht aan de Tijd: Naar wij vernemen worden in de krin gen der katholieke arbeiders nauwlettend gevolgd de pogingen van den heer Van Cranenburgh c.s., om, indien noodig, ge reed te zijn tot het nemen van eventueele maatregelen. Tot een der eerste maatregelen zou be- hooren, om in geen geval op bepaalde candidaten te stemmen, die thans, volgens het Politiek Advies, een vooraanstaande plaats op de lijsten innemen. Evenmin zouden eigen lijsten met arbeiderscandi- daten tot de onmogelijkheden behooren. Ook andere besluiten, onder v/elke het houden van een groote vergadering en een propagandistische tegen-actie, schij nen nog te worden overwoö»- Het doel heiligt de middelen. Welke propagamda-mei'lioden de com munisten in Haarlem er op nahouden, moge blijken uit het voligen'dc, dat wij aan d© „Opr. Haart. Crt" ontkenen. De afkeu ring daarin vervat, is dus niet van ons, maar daarom niet minder scherp: Ook in onze courant werd aangekon digd, d'a't er een voorstelling in den Schouwburg aan den Jansweg, directeur de ijverige heer Smits, zou plaats vinden voor „Hongerend Rusland**. Berichten en advertenties dienaangaan de werden onderleekemd door „Ho! Sub comité". Daarop verscheen in de drie Haariom- sohe bladen ©en herioh't, dat de opbrengst van deze uitvoering, waarvoor belkende artiisten zich hadden laten vinden, bestemd was voor het Algemeen Comité voor Hon gerend Sovjet-Rusland, voorzitter de heer Brommert en secretaris ds. Kruyt, 'net Communistisch Kamerlid. Dat schijnt ook. zoo le zijn. De uitvoe ring weid en scene gezet door de Corn- mimi'Sten in Haarlem, voorzitter van het Haariemsche comité mr. P. Tideman. Er bestaat één groote bond tot hulpver leent ng aan Rusland. Daarvan is het Ncderlandsche Rpode Kruis he't dageiijksdh bestuur. A'Ue leden van dien bond hebben volko men vrijheid van beweging. CommunistLsdhe leden van den bond kunnen arbeiden onder hunne vrienden in Communistisch Nederland. De Roomsdh-Katholieken arbeiden in eigen kring. Ben comité van Nederkvndisabe profes soren arbeidt voor de collega's in Rus land. Het comité der Nederlan.dsc.he Studen ten arbefidt voor hun confraters ald'aar. Het Nederland'Scihe Rood© Eruiiis verza melt gelden voor de Noderlanidsdhe Rooide Kruis-keuken, die honderden kinderen van voedsel voorziet. Maar allen zijn lid van den Bond tol hulp en assistentie van hongerend Rus land. Zij alten hebben hun eigen devies, hun eigen parool en volkomen zelfstandigheid, ook financieel. Alleen wat de slraatcoUecten of de ©ol- leoben langs de huizen betreft, hebben de leden van den Bond oen compromis geslo ten, teneinde te voorkomen, dat de ge meentebesturen met verschillende aanvra gen tot 'het hoti'den van zulk een collecte worden lastig gevallen. Het 'is ui. voorge komen, dat hét Nansen-Gomi't©, het Ronde Kruis en het Algemeene Comité ieder af zonderlijk zicih tot liet gemeentebestuur tandden gewienld voor tact houden van een collecte. Overeengekomen werd, dat men zooveel mogelijk gezamenlijk vergunning zou vra gen tot heit houden van collectes voor hongerend Rusland en dienovereenkom stig maakten de loden Van den Bond on derling ©en regeling voor de verdeeMng der collectegelden. Bij het organi'Seeren van uitvoeringen enz. is het zaalk dat het publiek duidelijk weet, ten bate van welk Comité hél zijn gold geeft. Hetzij voor de Professoren, de Studenten, hot Nansen-cumié, hét Rood© Kruis, het Algemeen Comité, enz. Dit nu wordt door het Gouwmunistëscé» Comité in Haarlem niét voldoende gedaan. Do advertentiën voor de laatste uitvoering m den ouden Schouwburg prijkten een voudig met het onderschrift Het Subco mité, zonder meer. Mevrouw Koolhóven-Asbe en mej. M. Haitsma Muiier wisten niet eens voor welk «omilé zij eigenlijk hare meewerking ver leenden, totda't de couranten haar een dag voor de uitvoering vermeldden, dut het voor het comité der Gooiimunésten was. Dientengevolge hebben zij geweigerd op le treden. Of dit juist is geweest, laten wij in het midden. Wij hopen nu, dat alle oomitéls dlie voor hongerend Rusland werken, duidelijk 'be kend zullen maken wanneer zij uitvoerin gen op touw zetten en zich tot het publiek wenden, vermeldend van wellke corporatie de actie uitgaat en voor welk doel. Het publiek is dan op de hoogte. Het is allerminst onze bedoeling om de pogingen, dlie het Communistisch Comité in Haarlem voor hongerend Rusland doel, te bemoeilijken. Het is een ijverig comité en dal verdient daarom waardeering. Maar het vare ondier eigen vlag, duidelijk door oen ieder te zien. Zooals bekend is werd tegen de ge meente Wormervveer bij de Haarlemsche rechtbank ©en faillissement-aanvrage in gediend, die, nu het rijk financieel© hulp in uitzicht heeft gesteld, wol zal wor den ingetrokken. Naar de Zaanlander" verneemt zal mr. Merens uit Haarlem op 7 Maart den dag waarop de rechtbank over de fail lissementsaanvrage van de gemeente zal beslissen bij dezelfde rechtbank een ver zoek worden ingediend tot faillietverkla ring van ean wethouder van Wormerveer, als procureur van mr. J. P. Bosman te Alkmaar. Mr. Merens treedt hier op voor een cliënt van mr. Bosman, n.l. de firma 8. te Alkmaar, die oen vordering heeft op don wethouder wegens schuld in huur. Haarlemsche Hypotheekbank. Van dc Haarlemsche Hypotheekbank ontvingen we het verslag over 1921. In het algemeen overzicht wordt gezegd: Het jaar 1921 vormt in meer dan een opzicht een tegenstelling met het vorige. De in December 1920 aan gevangen afgifte van 6°/o pandbrieven. nam in 1921 zeer groote afmetingen aan. Niet minder dan f3.390.100 dier stukken werden in dit jaar geplaatst! en daarnevens een klein millioen la ger rentende pandbrieven. Toen tegen het einde des jaars de rentevoet voor hypotheken niet onbelangrijk daalde, is de uitgifte der 6«/o pandbrieven gestaakt en die der 5o/o, met alleszins ^bevredigend resultaat, weder opge nomen. Het aanbod van pandbrieven ter in koop was daarentegen belangrijk ge ringer dan dat over de laatste jaren, waarin het gemiddeld een f 1 Va mil lioen bedroeg. Het bedrag, dat was op te nemen bedroeg dit jaar niet meer dan f 373.900.- Voor een zeer groot deel der ingekochte 4»/o, 4i/ï°'o 5% werd herplaatsing gevonden. De 31/2 °/o pandbrieven werden ingetrok ken en vernietigd. Door den sterken verkoop en be perkten inkoop gaf dit jaar een voor- ■uiitgang in pandbrieven (na aftrek van de uitlotingen) van f2.931,450 of bijna drie millioen gulden. Voor de Bank een recordjaar. Voor dc daardoor tot ons gekomen gelden, zijn wij er in geslaagd een goede en loonende belegging te vin den. Aan hypotheken werd in totaal gesloten f 6.473.200. Eveneens een re- oord, dat slechts benaderd wordt door 1919, in welk jaar f 4.698.580 en 1917 toen f 4.577.690 aan hypotheken werd geplaatst. De gemiddeld te bedingen rente bedroeg ongeveer 6 l/b'/o. De werkzaamheden der groote pand- briefafgifte en plaatsing op hypotheek werden nog vermeerderd, door de ver strekking van nieuwe couponbladen voor 3i/g°/o en 4©/o pandbrieven over een bedrag van ruim f 10.000.000 en door den arbeid, verbonden aan de verwisseling in de accountants-contro le. Het was voor de Bank een druk jaar. Gelukkig mag daartegenover worden gewezen op een flinke stijging in de winstcijfers op de diverse hoofden. Nochtans nieenen wij niet te moe ten overgaan tot hoogere dividenduitk keering dan de 27°/o van het vorige jaar. De onzekerheid omtrent de naast liggende jaren leiden ertoe, naast de volgestorte statuaire reserve, de extra- reserve te versterken en dé uit vroe gere jaren, ter nadere verrekening, uit de winst teruggehouden gelden on verdeeld op de balans te handhaven. Over de crisis zegt het verslag: De prijzen, welke voor onroeren- 'de goederen waren te bedingen, be wogen zieli dit jaar verder in dalende richting. Voor groote perceelen. ,die veel personeel vragen, openbaarde zich dit in sterkere mate, dan voor de kleinere, meer gadelijke, huizen. Bo vendien noopte de algemeens econo mische depressie hier te lande menig een tot kleinere behuizing; esne re actie op de voorspoedjaren, to -u meer dere welstand de vraag naar groote perceelen deed stijgen. De onzekerheid der naaste tijden uit zich soms, ook wegens het te lijden koersverlies bij realiseering van effecten voor beta ling van koopprijzen, in een gebrek aan durf om te koopen. Hoezeer het onmogelijk is voorspellingen te doen. meenen wij toch, dat de tegemvoor- -rdige constellatie voor het hypotheek- bankbedrijf geen bijzonder gevaar op levert. Over de gesloten hypotheken wordt opgemerkt: Blijkens het verslag over 1920 wa ren op 31 December van dat jaar, sedert den aanvang der werkzaamhe den bij de Bank gesloten: 7236 hy pothecaire geldleeningen tot een be drag van f 64.072.060; daarop werd ontvangen door geheele aflossing van 4870 leeningen en gedeeltelijke aflos singen op de andere f 42.588.540, zoo dat einde 1920 uitstonden 2419 lee ningen, waarop te vorderen was f21.483.520. Van de gedurende 1921 in gediende aanvragen werd in behande ling genomen cen oedrag van f 14.014.200. Daarvan word afgewezen zonder taxta- tie, 11a voorloopig onderzoek omtrent on- derjiand en aanvrager f 4.608.150afge wezen na tartaric, wegens onvoldoende overwaarde van liet onderpand f 517.600 in verdere behandeling genomen f 8.888.450. Van de f8.888.450 aan aanvragen, die in verdere behandeling zijn genomen, werd toegewezen esn bedrag van f7.712,050. Van f329.400 reeds in 1923 aangevraagd en in behandeling genomen, werd in 1921 toegewezen f73.400. Zoo dat in totaal werd toegewezen f 7.785.450. Daarvan is aangenomen en gesloten f 6 341 750, aangenomen, doch piet ge sloten, f 82.630, niet aa^enomén f 1.230.150, nog in beraad gehouden f 130.920. In 1921 werden gesloten: van do aan vragen in behandeling genomen in 1920 19 leening"fc ten bedrage van f 171.350; van do aanvragen in 1921 324 leemngen ten bedrage van f 6.298.850. Ia totaal 343 leoningoiij ten beHage r f6.473.200. Voegt men daarbij hot bedia^t yter 7236 leeningen, gesloten tot ultimo De cember 1920, ad f61.072.060, dan blijkt dat £03k>ton jziju sedert het bogia der Barometerstand: 741. Neiging; Achteruit. werkzaamheden bij de Bank 7579 lee ningen, tot een bedrag van f 70.545.260. Daarvan waren tot 31 December 1920 afgelost 4817 leeningen geheel en op de overige 2762 gedeeltelijk, te zamem een bedrag van f42.588.540; in 1921 word: periodiek afgelost f469.460; wer den afgelost 306 leeningen ten bedrage van f2.752.050; werd aan onverplichte gedeeltel. aflossingen ontvangen f 435.300, zeodat ultimo 1921 uitstonden 2456 lee ningen, ten bedrage van f 24.299.910. In 1921 werd fot een bedrag van f 6.473.200 nieuwe leeningen gesloten. Wat de bedrijfsresultaten betreft, voor het grootste gedeelte kwam de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrente meer werd ontvangen dan aan pand briefrente moe3t worden uitbetaald. Ver der droegen tot de winst bij de provi- siën bij het afsluiten van nieuwe en bij het verlengen van afloopende leenin gen, benevens de vergoeding bij ver vroegde aflossing van terleen verstrekte gelden .Mode komen daaraan ten goede de kosten van overboeking van aan- deelen. De inkoop van pandbrieven gaf een belangrijk agio, waarvan eene afzonder lijke rekening wordt gehouden. Dit agio is aangewend tot dekking van het disagio bij het herplaatsen van inge kochte akjlckenv ie kosten van aanmaak! 011 zegelen der pandbrieven en de pro visie bij plaatsing, als ook de uitgifte der nieuwe oouponbladen. Wij achten, gewenscht, dat uit d© winst een be drag op de agio-rekening wordt overge boekte er ver3terjdug dier reserve. Voor de waardeberekening der effec ten i3 aanerenomen de laatste offioiesle koeranoteering in 1921, die van 30 De cember, t&rwrjt de Russische ©n Ilon- gaarseho fondsen, ongeacht den beurs- boekt ter versterking dier reserve. Het saldo der bodrijfsrekening over 1921 bedroeg f '294.12 5.77>/ana aftrek dor onkosten f 88.931.69 blijft 205.i94.O8V2waaruit, over te boeken op Extïa-resorve f 27.717.02, op Ag'o- rekening f9.937.66, blijft fl67.839.40i/2- Van de winst-saldo wordt uitgekeerd 6 pCt. over de onverplichte volstorting o;> 33 aandeelen f 1.782. Na overbrenging van f 6117.08 op de dividend-reserve, kan tegen intrekking van dividendbewijs No. 32 over do ver-, plichte storting worden uitgekeerd f f.7 per aandeel, na betaling der dividendbe lasting. Gisteren is door de Arrondissements rechtbank de zaak der faillissements-aan- vrage van Wormerveer verder behan deld. De burgemeester, mr. Th. Cluysenaar, legde de volgende verklaring af: „Het gemeentebestuur van Wormerveer heeft besloten, geen voorloopige surséan ce van betaling te doen aanvragen. De regeering heeft toezegging gedaan, in de richting van Wormerveer's wenschen do behulpzame hand te bieden, om uit haar geldelijke moeilijkheden te geraken. Ik hoop, dat daarin termen gevonden zullen worden, om de zaak een maand te ver dagen." Hierna werd wethouder B. W. Binnen dijk gehoord, die persisteerde bij zijn de vorige maal gedane verklaring, en weder om cen uitvoerige uiteenzetting gaf van den finanticelen toestand van de ge meente. Daarna kwam aan het woord de procu reur, mr. Van Eek, die namens de Am- sterdamsche Bank de faillietverklaring aanvroeg en die de juridische bezwaren daaraan verbonden, niet van overwegend gewicht achtte. Na in de raadkamer te zijn geweest, be sloot de Rechtbank het verzoek van den burgemeester toe te wijzen, waarop de zaaic verdaagd werd tot Dinsdag 4 April. Hierna werd behandeld de faillisse- ments-aanvrage van den wethouder van Woormerveer, J. Schrijver. Door de gemeente is indertijd een tweede sportpark aangelegd, waarvan de grond opgehoogd moest worden. Het daar voor benoodigde materiaal werd betrok ken uit Alkmaar. Geaccordeerd werd, dat dit materiaal franco wal geleverd moest worden. Na eenigen tijd kwamen bij het gemeen tebestuur rekeningen in van firma's, die vletten verhuurd hadden voor het ver voer van het materiaal. Deze vorderingen werden niet voldaan. Een der vlettener- huurders, de firma Schutte, uit Alkmaar, liet nu door den procureur bij de Haar lemsche rechtbank, mr. A. Merens, h t faillissement van den betrokken wethou der, J. Schrijver, aanvragen. Door de Rechtbank werd deze aan vraag 14 dagen aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1