tegen Besmetting. ISsTERD aFsGHE^ BEURS. Fhrmami nt-Tablej Uit den Omtrek Auto-ongevaL 1 Beëedigd. VAN ONS KANTONGERECHT. Burgerlijke Stand. Gemeentezaken. LAATSTE NIEUWS. INGEZONDEN. vernietigen sdo bacteriën verkoudheid, influenza,, angina, roodvonk enz., in riipnd en- keel en beschermen is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aangewezen Dagblad voor fidverf entiën - - ¥RAAG PRGEF^XEBiPLAAR. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. Maandagmiddag 3 uur reed een vracht auto van de firma Hilarius, alhier, cela den met leien, bestemd voor de nieuwe pastorie te Voorhout, langs den Zand- slootweg in die gemeente. Op de Klok- kenmakersbrug gekomen, zakten plotse ling de achterwielen van de auto door dek en leggers der brug. Gelukkig was het voorste gedeelte der auto reeds over de brug. Ware dit niet zoo geweest, de geheele auto zou door de brug gezakt zijn en ongetwijfeld zou het ongeluk menschenlevens gekost hebben. Nu liep het nog betrekkelijk goed af. Ongeveer 11 uur 's avonds had men de auto, welke geen noemenswaardige schade bekomen had, weer op den weg gewerkt, waarna het materiaal naar het bouwterrein is vervoerd. Door het gemeentebestuur werden te gen den avond nabij de plaats van het ongeluk borden geplaatst, aanduidende, dat het verkeer gestremd was. Geheimzinnig. Te Beemster is een 15-jarige knecht van een veehouder aan den Volgerweg aldaar dood op den hooizolder gevon den, met zijn hoofd in een touwlus. Ech ter werd niet aan zelfmoord gedacht. De politie is bezig met het onderzoek. Ook het Parket uit Haarlem is ter plaat se geweest. Het lijk van den jongen is Dinsdagmid dag naar Haarlem overgebracht. Haarlemse he Hypotheekbank# In de Dinsdag gehouden jaarvergade ring van de Haarlemsche Hypotheek bank, zijn jaarverslag en winst- en ver liesrekening en balans goedgekeurd, en .werd het dividend vastgesteld op 27 pet., evenals vorig jaar. De reserves zijn thans opgevoerd tot 510.000. De aftredende Commissarissen, de hee- ren Herbert Cremer en Vincent Loosjes .werden herbenoemd. Aan de aandeelhouders, die onverplicht hunne aandeelen hadden volgestort, wordt de onverplichte storting terugbe taald. Te water. Gisterenmiddag half 5 is mej. J. B-, wonende aan den Zijlweg, bij het uitwij ken voor een wagen, met haar fiets in t water van den Raarasingel gereden. Door een onbekend gebleven persoon is zij door handreiking er onmiddellijk uitge haald. Zij had geen letsel bekomen. Door zen agent van politie is later de fiets op- gevischt. Tram vertraging. Gisterenavond 6 uur is op het Spaarne nabij de Berkerodesteeg een tramwagen der E. N. E. T., door verkeerd werken van den automatischen wissel uit de rails geloopcn, waardoor het tramverkeer 20 minnten vertraging ondervond. Personalia. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames C. B. Bosse en M. P- Th. Bosse, beiden al hier. De heer W. Hoogerbeets was giste ren 25 jaar als metaaldraaier werkzaam op de Werf Hubertina alhier. Wegens ongesteldheid van den jubila ris is het feit niet herdacht. Gouden Priesterjubilé. Men meldt ons: Den 16den Maart hoopt de Zeereerw. Pater Fidelis Brico den dag te herden ken, waarop hij voor 50 jaar door Mgr. Paradis z.g. werd priester gewijd. In zijn 50-jarig priesterleven was hij achtereenvolgens assistentie-pater te Weert, kapelaan te Vorden, Gorcum, Coe- yorden en Haarlem, en Pastoor te Coe- vorden. Sinds eenigen tijd geniet hij een Welverdiende rust in het Minderbroeders- klooster te Vorden. Faillissementen. In staat van fafflissem werden ver klaard: 1. J. G. ten Broeke Jr., aannemer, wo nende te Veiseroord gemeente Velsen. Rech ter-commissaris Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. F. J. D. Theyse. 2. De nalatenschappen van Klaas Lake- man en Maartje Simons, destijds wonende te Purmerend en aldaar overleden. Rech- tercommjssiearis Mr, A. Maclaine Pont; Curator Mr. J. H. J. Simons. 3. L. A. van Maris, assuradeur, wonende te Hillegom. Rechter-commissaris Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. A. van Eek. 4. A. L. van Baekel, kruidenier, wonende te Schoten, Colensostraat 9. Rechter-com missaris Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. J. Deenrk. 5. P. A. van Dam, kapper, wonende te Vogelenzang, gem. Bloemiendaal. Rechter commissaris Mr. A. Maclaine Pont. Cura tor Mr. M. A. van Eek. BeCedigd werd als advocaat en procu reur alhier de heer Mr. H. J. Rütschler. Beëedigd werd als makelaar tot het bezorgen van assurantiën, en van gelden op beleening of anderszins de heer P. Blom, te Schoten. Hooger beroep. Hooger beroep werd aangeteekend «door A. K., te Zandvoort, terzake „mis handeling" veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf. Rectificatie. Hot laatst© gedeelte van het verslag .van M. v. d. Wl over de tentoonstelling i .van Jac. Zon werd gisteren abusief op genomen. Men leze als volgt: Op een hooger plan staat voor ons echter een schilderij als „Belgisch bedel- ifcype" waarin de tegenstelling tusschen de arme verkleumde vrouw en de winter- woelde dor Matuur, welke voor de beter bedeelden, reden tot juichen kan geven, koo goed tot uitdrukking komt. Opgedragen. Door den architect J. W. Nelissen is Dan de aannemers Agricola en Blom ito Haarlem, opgedragen het bouwen van twee dubbele landhuisjes aan de Ram pen lann te Bloemendaal, die een kostprijs Vullen hebben, na aftrek der premie door hot rijk verstrekt, van huis en grond plm. 4 fiöüO nar stuk. Niet-geijkte gewrichten. Tegen den apotheker F., die de vo rige week wegens het niet-geijkt vijn van zijn gewichten terecht moest staan, werden heden 6 geldboetes van f 3 ge- eischt. Niet goed opgelet. De machinist P. Cl Z., wonende te Wijk aan Zee, moest heden terecht staan, ter zake dat hij, 24 Januari 1.1., des avonds omstreeks half 6 als machinist.de stoomtram der N.Z.H.T.M. rijdende in de richting Alkmaar, in Beverwijk niet nauwlettend acht gegeven bal, waardoor hij niet tijdig zag, dat tegenover de coöperatieve bakkerij „Ons Belang" een met kolen beladen wagen stond. De tram kon onmogelijk passeeren, maar Z. was doorgereden, waardoor een aanrijding ontstond. Z. verklaarde, dat de tram een snelheid had van 6 KAT., doch door getuigen werd beweerd, dat zij grooter was. De ambtenaar van het O. M. noemde het onvoorzichtigheid van de personen, die den kolenwagen op dat gedeelte van den weg hadden neergezet en wilde bij de strafmaat hiermede rekening houden en eischte f 25 boete of 25 dagen hech tenis. De Drankwet. San afsfhajjfer te Schoten had ont dekt, dat zijn 15-jarig zusje 3 d-L. bran dewijn haalde bij een caféhoudster. Dat vond hij te erg. Hij waarschuwde de café- houdster, doch toen deze bleef doorgaan met drank aan het meisje mee te geven, gaf hij de zaak aan. De caféhoudster kreeg nu twee processen-verbaal ter zake overtreding der drankwet, één om dat zij slechts vergunning had tot ver koop van sterken drank ter plaatse en één wegens het verstrekken er van aan een persoon beneden 16 jaar. De ambtenaar eischte 2 geldboetes, een van f 25 en een van f 40. De gemachtigde van bekL, de heer Th. G. 0. Hooy, pleitte verzachtende omstandigheden. De man, van bekl. was reeds eenigen tijd in het ziekenhuis en de vrouw bemoeide zich weinig met de cafézaken. Bovendien had de broer van het 15-jarig meisje niet de bekl., maar haar man gewaarschuwd, hetgeen bekl. niet wist. Diversen. Een aantal kleinere zaakjes werd ver der nog berecht, hoofdzakelijk gevallen van arbeidswetovertreding en van het in kennelijken staat van dronkenschap verkoeren op den openbaren wag. Te gen een der laatsten, die reeds her haaldelijk veroordeeld is te dezer za ke, werd 3 weken hechtenis geëischt en tegen den bakker W. D., die de ar beidswet overtreden had, luidde deeisch f 50 boete of 25 dagen hechtenis. Overi gens werd de gebruikelijke hoete ge- eiseht. Ondertrouwd: 8 Maart, J. v. Schagen en M. P. C. Meuwese. J. Breeuwer en L. Wijkhuizen. H, F. de Looper en P. Romijn. W. F. v. Daalen en M. Hoffman. G. Schell en P. J. Koppen. W. Smit en G. Vermond. Getrouwd: 8 Maart, J. Hoenderdos en A. Beck. T. J. J. Schaap en H. S. P. Wijers. O. Singer en E. v. Limbeek. T. S. de Boer en M. A. E. v. Rijn. H. v. Roon en A. M. H. Pijnaker. A. J. P. Zegwaart en A. C. den Otter. K. Koning en E. A. v. d. Weele. Geboren: 5 Maart, z. van W. C. Weter- man-Dammers. 7 Maart, z. van Q. M. Lammertsma-Timmerman. d. van C. M. Haentjens-Zuidema. d. van J. M. A. Mulder-Lommerse. z. van J. C. Schef- fer-Junge. z. van A. B. Martin-Baiter- mann. d. van G. Lubbers-v. d. Roest. 8 Maart, z. van H. de Vries-Posner. z. van A. J. P. Bogaard-Rijbroek. Overleden: 6 Maart, A. Cuijon, 89 j., Gasthuisstraat. 7 Maart, R. O. Bartels, 17 j., Ruijchaverstraat. W., 4 d., d. v. L. Kuiper, Oranjestraat. 8 Maart, H. E. v. d. Roer, 67 j., Brouwerskade. Dr. H. v. d. Berg stelt voor, om niet de boden ten stadhuize, maar degenen, die met hen in een hoogerer loonklasse geplaatst zijn, lot een lagere loonklasse terug te brengen, met dien verstande, dat dit alleen bij vacatu res en dus niet op de tegen\voordiigte titularissen van toepassing is. Naar aanleiding van dit voorstel stellen B. en W. voor. in dien zin de desbetreffende verordening te wijzigen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1921, groot f 33.172.87i/2. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, regelende de sa menstelling en den werkkring van de Commissie van Toezicht op de Stads bibliotheek en Leeszaal. B. en W. stellen voor, aan M. van Breemen ontheffing der Bouw verordening te verleenen. B. en W. stellen voor, tot tijdelijk leeraar in het rechtlijnig en bouw kundig teekenen aan de Gemeente lijke Avondschool voor Nijverheidson derwijs te benoemen den heer G. Bra- kel. B. en W. vragen machtiging, om het gebouw met daarbij behoo rende grond aan de Hoofmanstraat na af loop der huur wederom voor een jaar te verhuren aan het bestuur van het1 Christelijk Lyceum, tegen een huur prijs van f 3000. B. en W. stellen voor, den amb tenaar aan de Gemeentelijke Bank van Leening, met het schatten belast, een toelage van f 200 te geven in den vervolge en aan dit besluit terugwer kende kracht tot 1 Mei 1920 te geven. B. en W. bieden de volgende voordrachten aan, tot benoeming van een onderwijzeres en twee onderwij zers aan de Buitengewone school voor L.O.: le voordracht: Mej. C. Abcou- wer, te Amsterdam, 2. Mej. J. P. v. d. Berg, te 's-Gravenhage; Mej. A. J. L. de Keijzer, te Leiden; 2e voor dracht: 1. A. H. Bloem; 2. A. de Jonge3. J. J. Wepster, allen te Rot terdam; 3e voordracht: 1. H. Paul te Rotterdam; 2. D. Lavoo, te Vei seroord, 3. G. Buter, te Neede. IN NOOD VERKEERENDE VAAR TUIGEN. ROTTERDAM, 8 Maart De kapitein van de motorboot „Maas IV" rapporteert dat hij gisterenavond circa half acht van Hoek van Holland naar Rotterdam ver trok en ter hoogte van de tjalk 4 tot 5 hulpgeroep vernam. Niettegenstaande het zeer donker was en zwaar stormweer, slaagde hij er in met zeer veel moeite naderbij te komen en vond 2 in nood verkeerende vaartuigen (geladen West landers), welke met elkaar In aanvaring waren geweest en in zinkenden toestand verkeerden. Met veel moeite slaagde hij er in, de heide vaartuigen met opvaren den in een nabijzijnde kleine haven aan den Zuidwal te brengen. OVER VIRTUOSITEIT. Aan den heer IL F. A. In de hoop geen misbruik te maken van de welwillendheid van de geachte redactie, waag ik het nog op uw ingezon den stuk terug te komen. Alhoewel uw schrijven een scheien toon laat hooren, wil ik U daarin niet volgen en is dit dan ook mijn laatste schrijven. Uw beknopt naschrift kan principieel geweest zijn, voor mij: blijft het niet duidelijk. De gezagskwestie laat ik. buiten beschouwing. De namen van die groote artisten zijn door mij .genoemd, omdat U Wagner, Hector Berlioz en Wolff aanhaalde, als mannen die virtuo- sen nog meer dan hartgrondig veracht ten. Hieruit zou dan moeten volgen, dat de door mij genoemde groote musici, door hen als krachtpatsers en instru ment-maniakken zouden worden be schouwd. Iets wat ik niet kan begrijpen. De concerten van Lalo en Max Bruch vind ik, evenals U, geen goddelijke ze- genipgen; wat mij betreft, kan ik soms ook nog van menschelijke scheppingen gemeten. Uwe uitwijding over Erna Ru binstein en andere wonder-kinderen, be aam ik ten volle. Verder dank ik U vriendelijk, voor nwe waarschuwing om voorzichtig je zijn met het woordje „fe sacré". Een beetje meer vriendelijkheid uwerzjjds, alhoewel mijne bedoeling hiermede U duidelijk was, dit blijkt uit nw betoog, zoude dan juist ge ïnterpreteerd geweest zijn, De geachte Redactie nogmaals dankend voor de plaatsing, hoogachtend, M. H. (Discussie gesloten. Redactie.) Haarlem, 8 Maart 1922. Mijnheer de Redacteur, Als voorzitter van het bestuur van het sub-comité Haarlem van het Alge meen Comité tot steun aan de hon gerenden in Sowjet-Rusland, verzoek ik U vriendelijk het volgende onder de aandacht Uwer lezers te brengen. Moeilijkheden zijn er om te worden overwonnen; reclitstreeksclie aanvallen om te worden afgeslagen, doch bij in- sinuatie's grijpt men er (trouwens aan beide zijden) gemeenlijk naast. Toch moet ik opkomen, tegen insinuatie in berichten en artikelen van een der plaatselijke bladen voorkomende als zou het comité, van welks plaatse lijke afdceling te Haarlem ik de eer heb voorzitter te zijn, een staatkun digen of 'n poli toeken partij -naam dra gen en eenig staatkundig of politiek partij-doel beoogen. Ik ken dit comité niet anders dan onder bovenstaandeii naam. Nimmer heb ik bemerkt, flat door wien ook onder dezen naam staat kunde of partij-politiek werd bedre ven. Geschiedde dit dan zou ik het als strijdig met het doel en het belang der zaak afkeuren en tegengaan» Nim mer bereikte mij daarover ©enige klacht. Indien het waar is dat toon gevende menschen in het comité he- hooren tot eene bepaalde politieke partij (voor Haarlem weet ik dat de meerderheid der bestuursleden, waar onder ik zelf, tot geene politieke par tij beboeren) dan strekt dit m. i. die bepaalde partij tot groote eer. Ik heb altijd geleerd als er een goed werk wordt gedaan niet te vragen wie het doet, maar kan toch niet nalaten mijn grenzenlooze bewondering te uiten voor wat enkelen in deze be weging, van wie men zegt dat zij lx:hooren tot de communistische par tij, aan den dag leggen aan belange- looze toewijding, werkkracht en vol ledige nauwgezetheid. Daaraan kan wat de arbeider noemt de bourgeoi sie onder ons gezegd 'n puntje zuigen. Een nader onderzoek wordt door mij ingesteld naar de vraag of eenig Lid van het Algemeene of van het plaatselijk comité iets beeft) verricht', wat niet correct zou zijn; de uitkomst daarvan zal opeulijk worden bekend! gemaakt» U dankzeggend voor de opname.1 Uw dw., Mr. P. TIDEMANJ RECTIFICATIE. Het ingezonden stuk van Parvus in het nummer van gisteren heeft door mistel ling van één woord een bedenkelijk slot gekregen. Men leze: „want dat komt vroeger of later dan toch" en niet „want dan komt vroeger of later rood toch." Dc Beurs opende heden willig. Staatsfondsen. 6 pet. Nederland 87 7/16; 6% Indië 95 Culturen. Koloniale Bank 123; Indi sche Bank 96; Vorstenlanden 147 H. V. A. 352)4. Industrieele waarden. Insulinde olie 4. Oliewaarden. Koninklijke 405)4; Consols 142; Orion 31. Tabakken. Deli Mij. 238; Besoeki 51; Rotterdam Deli 2814'- Senembak 352. Slapenloosheid, overspanning, examenvrees, onrust, gejaagdheid worden verdreven door Freco's Zenuwtabletten, die in hooge maten kalmeerend werken, per koker 60 ct. Verk. DAUDElj, Kruisstraat, B. VAN GULICK, Zijlstraat 98, R. HOOGLAND, Dr. Leydstr. 56, VAN INGEN, Zandvoort. Rubbers. Amsterdam Rubber 85; De- li Batavia 58; Nederi. Rubber 48; Rott. Tapanoeli 18)4. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 148; Holl. Boot 49)4; Kon. Holl. Lloyd 22; Japanlijn 102)4; Paktevaart 95; Scheep vaart Unie 104)4; Paketvaaijt 95; Scheep- Marme 16)4. Amerikaan sche waarden. Hide and Leather 73 1/16; Steel 100; Smelting 50%; Anaconda 102%; Cigar 68)4; Atchison To- peka 101%; Voting Rails 23; Denver 1%; Southern Pacific 91%; Union Pacific 143. t r*-r» Bloemendaal's Bloei. Dinsdagavond vergaderde „Bloemcndaal's Blcei" in ho tel Vreeburg. Aanwezig wa~en, het be stuur inbegrepen, slechts 15 led,ea. De secretaris bracht verslag uit over 1921. Gememoreerd werden: huldiging Stoop, bij gelegenheid van de opening van „Stoop's bad"; 't werkzaam aandeel der vereeniging aan 't gehouden Bloemen corso op 25 Juni, bij de opening van den Zeeweg; de gehouden étalage-wedstrijd; de gevoerde actie tegen de indertijd voor gestelde trampiannende actie tegen Haarlem's annexatiezucht.; enz. De voorz. bracht in zeer waardeerende woorden hulde aan den secretaris voor zijn uitvoerig en keurig gestyleerd ver- Tot leden van de commissie tot nazien der bescheiden van den penningmeester, werden benoemd de heeren Trap, Visiter en Van Panhuys. Het aftredend bestuurs lid, Mr. Westerwoudi, werd herkozen. In do 4 vacature?, ontstaan door vert ok uit de gemeente werd voorzien door de ver kiezing van de heeren Visker, Mollerus, Van Reigersberg Verslny3 en van Mun ster van Heuven. De begrooting voor 1921 weid. vastge steld in ontvangsten en uitgaven tot een tedfflg. van f 1951.1J^. Wegens de hooge drukkosten zal het jaarverslag niet ge drukt worden. De gewijzigde telefoon-^ dienst gaf aanleiding tot verschillende bij het bestuur ingekomen klachten. Ook de beloofde tariefvermindering bleef tot dusver alleen nog jmaareen belofte. Besloten werd zich met andere gedupeer de gemeenten in verbinding.te stellen en te trachten gezamenlijk verbeteringen te tien te krijgen in den dienst. Verder werd medegedeeld, dat op "n nader vast te stellen datum de reeds- vroeger aangekondigde en door ongesteld heid van den spreker afgewimpelde ver gadering over de grenswijziging, alsnojg zal worden gehouden. Na rondvraag, die niets bijzonders op leverde, werd de vergadering gesloten. Stille Omgang. Hert genootschap van „De Stille Omgang" te Schoten zal hedenavond eene ledenvergadering houden in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond aan de Kerklaan. Aldaar is nog gelegenheid zich als lid te laten inschrijven. Evenzoo bij de heeren G. Van Lieshout, Billitonstraat !42 en H. M. Drost, Eikenstraat 7. Bosch en Hoven. Men is thans druk bezig om de mooie buitenplaats „Bosch en Hoven" voor bouwterrein gereed ts maken. Boomen worden gerooid en stra ten met rioleering aangelegd. De sloot aan den oostkant is gedeeltelijk gedempt waardoor men toegang tot het terrein krijgt. GEMEENTERAAD. Dinsdaga vond vergaderde de gemeente - naad. Afwezig de heer Koning. VeiscSieidiene opmerkingen werden over de notulen der vorige vergadering gemaakt dodh ten slotte werden zij goedgekeurd. Eenige bewoners van den Duinweg ver zochten een andere standplaats voor auto mobielen aan te wijizen. Besloten wordt, hot plaatsen van auto mobielen te verbieden vanaf het Groot- Badhuis tot Indépendanoe; de auto Is zui len geslald moeten worden op het daar voor in orde te brengen terrein bij school A. De heer MOLENAAR verzocht in het openhaar een bespreking te mogen: houden over de aihridsfoemdddeffing, waarover in een vorige, raadszitting in geheime rit- tanig is gesproken terwijl de heer BRAM- SOlN verzocht, ©enige vragen te mogen stellen omtrent den opzet van werkver schaffing aan weririoozen. Besloten wordt, deze beide kwesties na afhandeling der agentda te behandelen. Aangenomen wordt ©en voorstel van B. en W. tot wijiziging en aanvulling der polStie-verordening. Hiendoor zijn zij, die bloempjes verkoópen ten bate van lief dadige doeleinden, verplicht een bewijs van toestemming van die poJftfe lot dien verkoop te hebben. Een ander artikel ver biedt het ongemuiiband laten too pen van honden. B. en W. stelden voor, de verordening voor de aanstelling der inspecteur» van poli tie in dien zin te wijzigen, dat geen diploma meer verplichtend wondt gesteld, doch dat in plaats daarvan taigedaisch't wordt, d!a,t de Candida ait volkloiende poii'lje- kennis moet hebben 'bokenid moet zijn met de moderne talen. Deze wijziging werd voorgesteld met hét oog op bet aanmelden van meer geoShikte candibdaten. Wethouder SLAGVELD rindt het niet noodig, dat er een drietal inspecteurs hier is. Dat is voor ©en gemeente ails iZandvoort veel te luxueus. De heer MOLENAAR, lid der commissie tot wijziging der veTorden&ng, zegt, dat hij bekend staat als een scherp strijder tegen 1 een sterk uolitdeoorpa. Spr. is in de coïn- missie-vergadering echter met dit voorstel meegegaan, omdat hem toegezegd is, dat de vacature van adjunct-inspecteur,* welke eerstdaags wel zal ontstaan, niet aangevuld zal worden. Toen had spr. geen bezwaar 'legen een inspecteur meer. •De VOORZITTER zou verscheidene zaken kunnen zegen, maar kan dot niet ia openbare rilling dioen. Den heer MOLENAAR spijt het, dat over politioneele zaken altijd zoo weinig gezegd kan worden. De voorzit ter schorst dan de vergade ring, opdat eenige zaken in geheime ril ling naar voren gebracht kunnen wor den. Na vijf minuten wordt de vergadering heropend en het voorstel B. en W. in stemming gebracht. Het wordt aangeno men met de stemmen van den heer Zwaan en wethouder Slagveld tegen. Ter nadere regeling van een fènanciesle regeling omtrent het uitzenden van rieken naar Haarlemsche ziekenhuizen werd een commissie benoemd, bestaande uit de (heeren P. J. de Braai, C. Keur Jzn. en J. v. d. Werf Lzn. Bij t voorstel tot goedkeuring der rekening van school D merkt de heer BRAMSON op, dat de commissie van onderzoek, haar niet eenis hoeft durven goed te keuren, doch haar slechts voor .gezien" heeft geteekenjd. Spr. spijt het, dat de heer Koning er niet is, die advieis gegeven heeft. Spr. zou dezen er graag eens over willen hooren. De boei is danig in de war. De commissieleden konden er zelf niet uit wijs wonden. De heer SLEGERS geeft toe, dat de ad ministratie lang niet zoo geweest is, als zij had moeten zijn. De commissie van verantwoording aanvaardt in genen (deole de verantwoordelijkheid voor het hoogere cijifer boven de begroolinlg. De heer Siegers had met dien heer Groen dte commissie van onderzoek Do heer ZWAAN zou de administratie door een accountant willen laten nazien. De heer MOLENAAR zegt, dat, ai komf de accountant er bij, Sijmen, dat is de ge meenschap, toch betalen moet. De heer GROEN wijst er op, dat de cijfer» der rekening wei juist rijn, doch door de uitvoering van het werk k het zoo duur geworden. De koopmanschap van den dag heeft outbrokenHet helpt niets, als men er een accountant bij haaft. Het bedrag moet toch betaald worden. De VOORZITTER zegt, dot de commis sie van publieke wenken uft desknndfigen beslaat en door den raad zei f gekozen zijn. Zij heeft de rekening nagekeken en ®al natuurlijk wel de noodige bemerkingen gem akt hebben. Was de rekening zoodanig geweest, dat zij niet good te keuren was geweest, dan zou de commissie natuurlijk dit ter kennis van den raad gebracht heb ben. De lieer BRAMSON zegt, dat er geen wantrouwen bestaat tegen,,-, de commissie van publieke werken, maar de iteefkeü 05» bou-wgiebied hebben toch recht, moer ge gevens te erlangen, dan hun nu verstrekt is. De VOORZITTER meent, dat de dooi de oommissie overgelegde rekening vol doende is. De heer GROEN durft niet te zeggen, of oMe cijfers in het rapport: staan en ot er niets vergeten is. De heer BRAMSON zegt, dat het hier juist gaat om dten afrekenstaat. Op voorstel van den VOORZITTER wordt het voorste! tot de volgende verga dering aangehouden. Hét voorstel tot aankoop van grond aan de Groot© Krocht wordt aangeno. men. iDe beer MOLENAAR brengt dan ter sprake, de besprekingen, die in de laatste geheime raadvergadering over „arbeiidis- venmiindering" zijn gehouden. Hét is hem gebleken, diét zijn naam op de meest leu genachtige manier in het daarover plaats gehad hebbend debat is gebruikt. Er is ai. die leugen verspreid, dat spr. voorgesteld had, den arbeid aan de wer ken, waar wedklooizeri te werk rijn, gesteld, stop te doen zetten. Spr. zet dam uiteen', hoe rijn standpunt in deze i«. De moeilijkste maanden voor de iwedklooaien zijn, die van November tot en met Februari. Daar bét nu wel met nieuw© weritversdhafffing April zou wor den «1 spr. vreest, dat we nog wel een niéuwen erfriswititer ©uilen ingaan, was hij er voor, met nieuw© werkverschaffing to wachten tot November a s. Nu begint bot voorjaar en dan kunnen er wel ver- echddenJen wéér aan werk komen. De heer BRAMSON meent, dat over deze zaak gerost lm het openbaar ën niet, Booalis de vorige maal, om half twaalf in besloten vergadering behoeft gesproken te worden,. Op het einde dier vergadering had wethouder Van der Plas meegcdéold, dat idle arbeiders, aan het werk, ten noor den Van het spoor successievelijk zouden ontslagen worden. Daar heeft s,pr. zidh tegen verzet. Spr. heeft zelf aauteeken&ngen gehouden van het gespxekdnie in die geheime ver gadering en de heer Molenaar heefit toen gezegd, dat bij mét het voorsteil van B. e» W. meeging eri dat Mj bet np den ge- «Ghalkten tijd vond, met werkverschaffing op fe houden, daar de menlschen wel in dluin werik kunnen vinden. De lieer MOLENAAR. „Absoluut een 1 tf leugen. De heer BRAMSON blijft Wj 0? 8?, zegde. Was'de he-ex-''Molenaar èr naëf pr-ér begonnen, dan rim «pr. er pvcwmu iels over gezegd hebben, maar hij moet rich niet vrij willen plótet}- De heer MOLEN AAR noemt de aan toe- keningen vani dien) heer Braknisdin Wittere onjuistheden. De 'oogst in déze is wrtt vooi den beer Brameon, niet voor apr want hij zit hier niet fflfc vertegenwoordiger van ©en pavtijgroep. Sipr. fe met liet voor- rtq}nicegev gaan, omdat men, volgens >aa:r zeggeri, niet langer met de werkversühaffing dloor 'kon gaan. De heer Bramsom zal zijn notuu ten wél in emo-tdevollen toestand na dié bewuste vergadering gemaakt hébben. Di't laatste ontkent de beer BRAMSON. Laaf de raad dan maar ©enis zeggen, of dit genoteerde gezegde van den heer Molenaar door dezen niet gezegd is. Spr, ontkent ook, dat er politiek ach'ler rit. Alles wordt gedaan in het belang dier ar beiders. Spr. verwijt den beer Motenaar, dat deze altijd aan de sooiaal-democratei» verwijt dof zij bij aitos de politiek haten. Dat is niet waar en spr. ontzegt den heer Molenaar, dlie niét weet, wat poêjtdök fo en tot Iwee-, driemaal toe naar een ander© partij overloopt, het recht tot een derge lijk verwij. 'Nadat die heer MOLENAAR nog even op dut laatste geantwoord heeft, krijgt de heer BRAMSON gelegenheid tot het stel len zijner vragen. Spr. vindt ihet vreemd van bet gemeen tebestuur, d«'t het thans de weikverschaf. fimg stop en de werkloozien aan dén kant "Wit zetten. Er heerscht ©en economische crisis, vete plaatsen geven gelegenheid tot werkverschaffing, de msnister dringt er zelfs op aan en nu kan het tot spr. niet doordringen, dat Zandvoort met die werk verschaffing op kaïn houden, voorat nu hij de risseherij ook veel weTklooshcSdi heerscht. Natuurlijk kan de werkverschaf fing niet eeuwig duren, miaaT men had haar toch wel kunnen voortzetten to:t bijv. April, als de menlschen weer werk kun nen vinden aan het strand. Wethouder VAN DER PLAS verdedigt hét voprstei der commissie van bijstand. Deze was van oordieei, dat het tijdstip van beëindiging der weakverschaffing thans gekomen was. De werktijd werd dam van 4 dagen ingekrompen tot 3 en het loon gébradh't van 25 op 18.72. Successie velijk zouden zij dan geheel ontslagen worden. De commissie meende, dat die verlaging van loom reeds prikkel zou zijn Voor de arbeiders, niet bij de gemeente to blijven hangen en zij weer langzamerhand maar hun oorspronkelijken werkkring zou-- den trachten terug te keeren. De heer SLEGERS meerit, <Jat de taak der oommissae ©en ondankbare is. Er rijn onder hen, wien vam gemeentewege werk verschaft is, personen geweest, die, waren rij niét door de gemeente te werk gesteld, todh wel huil brood zouden gehad hebben. Het is ook voorgekomen, dat personen ge. WéiigoM hébben, bij een werkgever in dienst te treden, omdat zij bij de gemeente 25 verdienden en dan nog 2 vrije dagen voor zacSi zelf hadden. Spr. neemt het den heer Bramson niet kwalijk, dat hij de omtevrexteriliöiid der menischen hier in den raad Heugt. Hij zit hier als vertegenwoordiger van een ar beidersgroep, andéren echter niet, die vertegenwoordigen mede andere groepen. De VOORZITTER deelt mede, drit hem vanwege het Rijk medegedeeld iis, dat dit geen vergoeding geeft voor de ver strekte loonen bij de werkverschaffing, daar het een loon van 25 voor 4 dagen te hoog acht. Dit loon moet gekten voor een tijdvak vam 6 dagen. Spr. verdedigt uitvoerig höt streven der commissie van bijstand en meerit, dat zij alleszins een woord van appreciatie in déze verdient. De heer GROEN ziegt, diat in Amsterdam en Haarlem verhoudingsgewijze het aan tal te werk gestolden van gemeentewege kleiner is dam in Zandvoort. In Haarfem (bijv. 100, in Zandvoort twee maanden 80. De commissie was van oordeel, dat men de werkverschaffing beter in April danyn Mei kon doen eisidigen. De heer MOLENAAR wijst ia ver band met de administratie over deze aangelegenheid op Appingedani, waar een sociaal-democraat, 'n partijgenoot' van den heer Bramson, het standaard- loon had verlaagd. De heer ZWAAN meent, dat het beter geweest zou zijn, dat de beëindi ging der werkverschaffing 14 dagen later bepaald zou zijn geworden. Dat heeft hij in (Fe geheime vergadering ook gezegd. Dan zouden de verschil lende partijen tot elkaar gebracht zijn. Stemmen: „Och kom. die 14 dagen." De heer ZWAAN: „Ik werd de vo rige maal toch niét tegeugesproken". Stemmen: .„Het was teen ook al zoo laat." De heer BRAMSON bestrijdt weer de andere sprekers, waarbij hij o. m. opmerkt, dat de heer Groen gezegd had, dat het beter was, de arbeiders met April in plaats van Mei te ont slaan. Maar er wordt nu al mee be gonnen. Spr. stelt ten slotte voor, de arbeiders tót April aan het weck tie houden. Nog wordt door verschillende spre kers/in derde of zelfs meerdere in-, stantiè het woord gevoerd, doch waar bij slechts in herhaling gevallen wordt van het reeds gesprokene, terwijl som mige sprekers zelK afdwalen van het onderwerp. Dc heer ZWAAN zou de stopzetting van,'? werkverschaffing 14 dagen wil len doen plaats hebben en dan succes sievelijk de arbeiders ontslaan. Dit'voorstel? wordt verworpen met 7—-3 stemmen. Voor de heeren Bram son, Van der Moolea en Zwaan. Bij dè rondvraag vraagt de heer BR.'-HSÓN. wanneer 't Georganiseerd Ovcla werking treedt. to**.-.. v-4\' DER PLAS ant- .voorti de commissie van bijstand v wordt. Ruim li de vergadering dan gesloten-, sj »-rty

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2