BUITENLAND. BINNENLAND. ELCK WAT WILS. Tweede Blad - 8 Maart 1922 De Conferentie van Genua. De Iersche kwestie. 6EM. BUITENL BERICHTEN. ZOO SCHRIJFT MEN DE GESCHIEDENIS. SINNENLANBSCH NIEUWS. Uit onze Oost. d( Zet den hond ja do teil, die wet water De houding van Italië. De Parijsche correspondent van het „Hbld." seinde gisteren: Men heeft hier niet zonder verbazing de mededeeling ontvangen, dat de Itali- aansche regeering den datum van 10 April voor de conferentie van Genua goedkeurt. Tegelijkertijd verneemt men uit Rome, dat de motieven voor deze onverwachte aanvaarding zijn, dat het rninisterie-Facta na langdurige besprekin gen een besluit nam tegen een nieuw uitstel vooral uit vrees een al te langen tijd over te laten voor den voorberei denden arbeid en de uitwerking van in- tergeallieerde combinaties, waarin de Ita- liaansche politiek slechts een passieve rol zou spelen en geenerlei voordeel zou vinden. Men wijst er ook op, dat Rome er veel meer dan Parijs op uit is nieuwe disputen met de Russische regeering te voorkomen, die in een nieuw uitstel een voorwendsel zou kunnen zoeken om an dere voorwaarden te stellen of deelne ming te weigeren. De Italiaansehe regeering, die een on afhankelijke politiek ten opzichte van de andere geallieerden blijft accentueeren. zal ook een nieuwe stelling innemen in de commissie van herstel. Zij zal een ver meerdering eischen van het aandeel van Italië in het herstel en in de verdeeling der betalingen. In de kwestie van duurzame controle over de Duitsche bewapening schijnt Ita- iië te staan op de ontruiming van de drie P.uhrstedcn als voorwaarde voor de ver lenging van het toezicht, ofschoon Enge land zijnerzijds deze voorwaarde niet langer stelt. Poincaré heeft besloten persoonlijk de opening van de conferentie bij te wonen leneinde aldus de eigenliefde van Ilalië niet te kwetsen. Hij zal echter slechts enkele zittingen bijwonen, daar hij niet afwezig kan zijn gedurende de reis vaD Millerand naar Noord-Afrika. De wet op het Iersche verdrag in het Lagerhuis. Het Lagerhuis heeft de nrlikelsgewijze behandeling voortgezet van het wetsont werp inzake het Iersche verdrag. De 111- stermannen en de uiterste conservatieven zetlen hun hevige oppositie voort. Ten slotte stelde de regeering voor, het debat te sluiten, welk voorstel werd aangeno men met 182 tegen 31 stemmen. Het voornaamste artikel van het ontwerp- werd daarop aangenomen met 183 tegen 80 stemmen. Na een heftig protest tegen de sluiting van het debat verlieten de UI- sterlcden het Lagerhuis en verklaarden, niet verder aan de discussie te zullen deelnemen. Met 217 tegen 36 stemmen werd een motie van Hamar Greenwood aangeno men, waarin voorgesteld wordt het par lement van Zuid-Ierland te ontbinden en wordt bepaald, dat niet later dan vier maanden na aanneming der Iersche wet door het Lagerhuis in Zuid-Ierland alge- meene verkiezingen zullen worden ge houden. HET GEBEURDE TE FIUME. De ministerraad te Belgrado heeft den toestand besproken, ontstaan door hel ge beurde te Fiume en besloot een prolesit- r.ota naar Rome te zenden. Van deze demardhe zal aan alle geallieerde kabinet ten kennis worden gegeven. 'De moodige maatregelen zijn genomen ter be-sefhenming der Zuidslwvisdhe belangen. De Italiaansdhe bladen maiken melding van bepaalde maatregelen, wel'ke de re geering dlenikt tte nemen Ier voorkoming van een hertiaMng van gebeurtenissen, zooais die te Fiume plaats hadden. Volgens de „Görriere dfltalia" heeft de premier rapport om'lvangen van generaal Caslelli, waarbij deze verklaart, dat het herstel der orde op bevredigende wijze voortgaat. De Roaneijrsf.be correspondent van de „Ma-tin" seint, dat men in de hoofd'ïlad verzekert, dat Italië tusscihenbedde zal ko men om. de orde te herstellen en de vrij heid derburgerij te besehermen in af wachting van 'het optreden van een regee- riog, diie die noodiige Ikraciht en gezag kan ontwikkelen. Daar de keuze van zulk een regeering een binnenlawlsdhe aangelegen heid van den slaa't Fiume is, zal Italië zich er toe bepalen de vrije meeningsni'tdng der burgers te waarborgen. Caslelli, die reeds vertegenwoordiger van de Italiaansehe regeeiing te Fiume was, en thans als gevolmachtigd minister daar. heen is teruggekeerd (hij vertoefde te Rome om de regeering in te lichten over den kritieken toestand) wordt in versch.il- Jenlde kringen verweten, dat hij juist in deze dagen Uturne had verlaten. DE NOO'D VAN OOSTENRIJK. Gelijk een telegram gisteren reeds meld de, verluid't in Oostenrijksdhe politieke kringen, dat de beide gedelegeerden der Oostenrijksche regeerinig, die met de gede legeerden van den Volkenbond te Londen hebben geconfereerd en gisteren weder te Weenen zijn aangekomen, in Londien on dubbelzinnige verklaring hebben gekregen, dat in de tegenwoordige omstandigheden aan de verleenóng van de indertijd in uit zicht eeslelde credielhulp van den Volken bond voor Oostenrijk niet te denken valt. Aan de Oostenrijk solie regeering werd in overweging gegeven, bij haar verdere poli tiek de mogelijkheid van een Voifken- bondscrediet uit te schakelen en te trach ten crödielen te krijgen van particuliere banken, waarbij de Volkenbond gaarne bereid is, zijn moreelen steun te verlee- nen. Hij zou ook alles doen om de op heffing van ihet algemeen pandrecht door te zetten. De gedelegeerden van de Oosten rijksche regeering hebben verder in Lon den de mededeeling gekregen, dat een uit breiding van de op het oogenblik door Engeland, Frankrijk en Italië ten doelc reeds toegestane en ten deeie in uitzicht gestelds credielen niet mogelijk is. HET AANBOD VAN KAFP. ■Naar het „Beri. Tagebl." verneemt,, be staan er in parlementaire kringen zekere bedenkingen 'tegen het aannemen van het aanbod van 'Kapp. Er wordt otp gewezen, dat nu het onderzoek tegen de deelnemers aan den Maart-Putsch reeds anderhalf jaar geduurd heeft, er in elk geval slechts een zeer kort voor-arrest noodig zou zijn. De beslissing ligt echter bij d.en rechter van instructie te Leipzig. Het is te ver wachten, dat deze beslissing in de eerst komende dagen zal vallen. De rijksminis ter van justitie, dr. Radibnudh, die zich naar Leipzig begeeft en het bezoek van den Hongert Raad dtoor rijkspnesddenl Ebert zal bijwonen, zal bij detze gelegen heid ook met den procureur-gaperaaj over de Kapp-aangelegenlheid van gedachte wis selen. Het „iRert. Tagebl." is van meening, dat er geen bezwaren kunnen bestaan, den heer Kapp eventueel onder dezelfde voorwaarden als indertijd den heer Von Jaigow zijn 'toegestaan, d'en terugkeer naar Duitsohlarad mogelijk te maken. BE IMMIGRATIE IN NOORD-AM BRIK A. Senator Pat Harrison (van Mississippi) heeft in den Senaat te Washington een amendement voorgesteld op het bij het Represientantenhuis in behandeling zijnde iminïgni liesvel -voorgel lot het stopzetten van a li'.e immigratie in de Vereenig de S'tallen voor den duur van vijf jaren. Een ander Senaatslid heeft eten amendement voorgesteld om geen vreemdeling lot Amerika toe Ie laten, tenzij hij die reis naar Amerika maakt in een schip, in het bezit van een Amerikaan, of in Amerika geregistreerd. Beide amendementen wer den verwezen naar de ilmmigralieeommis- sde, die het wetsvoorstel onderzocht, dat die bestaande wet, die de immigratie naar Amerika tot 3 percent van alle natio- nal'iteiiiten, die thans in Amerika vertegen woordigd zijn, beperkt, met een jaar wil verlengen. HET ZUIDZEEVERDRAG. De Ameriikaansche Senaat nam gisteren een resolutie aan, wel'ke den president vraagt, welke uitwerking de ratificatie van bet viervoudig verdrag zou hebben op het LansingIshffi-verdrag (hetwelk bepaalt, lat Amerika de speedate rechten-van-Japan in het Ghineesdhe grensgebied erkent. Red.) Underwood, de resolutie besprekend, zeide, dat dit verdrag zou vervallen door de reeks conferentie-verdragen, daar een nieuwe regeling getroffen was voor de be paling van de rechten in de Zuidizee. Voor af had: senator Mew, een persoonlijk vriend van president Harding, het viervon. dd-ge verdrag verdedigd1. De mogendheden, zeide hij, hebben de conferentie verlaten in 't bezat' blijvend van alter rechten, welke zij hadden vóór dat de conferentie bijeen kwam, behalve die rechten, welke zij met blijdschap voor algemeen goed hadden prijsgegeven. De geest van opoffering, welke de conferentie had beheerscbt, had de wereld veiliger en beter gemaakt. MOORD OP EEN ZENDELING. Te Ncw-Yoik is bericht ontvangen, dat dr. Albert L. Sketon, de eerste Amerikaan- sche christelijke missionaris, die toegang tot Tibet had verkregen, is vermoord. Een paar jaar geleden was hij door Chincesche roovers gevangen genomen, doch erin ge slaagd te ontsnappen TEGEN DE DRAADLOOZE AMATEURS. Zooals men weef, heeft president Har ding, op instigatie van het Radiocongres, dat thans te Washington bijeen is, het Congres gevraagd gelden te voteeren om de regeering in staat te stellen de vrijheid van hen, die er voor hun persoonlijk ge noegen draadlooze installaties op na hou den te regelen. Het lag in het voornemen van het congres, deze amateurs te dwin gen genoegen te nemen met kortere golf lengten, hetgeen naar men meende, niet storend zou inwerken op de langere golf lengten der offdcieele installaties. Generaal Sqiers, de leider van de draadlooze ver bindingen van het leger, heeft echter me degedeeld, dat korte golven niet het ge- wenschte resultaat zouden opleveren. Hij verklaarde dat hij na een paar uren for- mcele protesten had ontvangen van de re- geeringien van Australië en Nieuw-Zeeland tegen de Werking van een draadlooze van een Californisehen. amateur, die door de verspreiding van de noten van een concert, dat Ie Santa Calalina plaats had, de offi- cieele verbindingen van deze regeeringen veie uren had stopgezet. Maandag is te Waukegan een proces begonnen tegen Len Small, den gouver neur van Illinois, die beschuldigd wordt van het misbruiken van gelden, toebekoo- rende aan den staat Illinois. Rij dit pro ces zullen de grootste bankinstellingen van Waukegan ten tooneele komen; zij zullen opening moeien geven van hun boeken en correspondentie. Het proces zal, zooals men verwacht, minstens twee maanden du ren. In Mei 1921 is een verordening te Parijs gemaakt, waarbij bepaald wordt, dat voetgangers niet mogen wandelen op de rijwegen. Eventueel moeten zij in een rechlen boek oversteken. Dezer dagen is de eerste overtreder ge straft met een geldboete van één fr. De delinquent heeft verklaard 'n hoogste rech telijke beslissing, te zullen uitlokken. Albert Matthews, een Londensch za kenman, is in den trein tusschen Calais en Parijs beroofd van een handlaseh met 30.000 frs. erin. De reiziger had te Calais plaats genomen in een eerste klasse coupé, met vijf andere passagiers. Nadat hij zijn tasch op zijn knieën had geplaatst was hij in slaap ge vallen. Toen hij in het gare du Nord ont waakte, was hij nog geheel onder den in vloed van het verdooviingsmiddel, waarme de men hem volgens zijn beweren in slaap heeft gebracht. Het bezoek van een medewerker van de „Humanilé' in zijn ballingsoord Arca- dhon heeft Caillaux aangegrepen om weder eens in de pers van zich te doen spreken. De journalist vond den oud-premier naar geest en lichaam, flinker en slagvaardiger dan. ooit. Hij betoogde o.a. de absolute noodzakelijkheid van het herstel van Rus land, hetgeen voor dat van Europa van w- 1 taal belang is, terwijl hij waarschuwde voor de gevaren van het Fransche impe rialisme. De Parijsche vitroolwenpers hebben van wapen gewisseld. Thans vernielen zij de bontmantels niet meer met vitriool, maar nu gebruiken zij waarschijnlijk het blad van een veiligheidsscheermes beves tigd aan 't ondereinde van wandelstok of parapluie. De vandalen werken gewoonlijk aan de ingangen van de Melros'tations. Het is de polilie tot dusver niet gelukt de daders te grijpen. Te Parijs is teruggekeerd een vroeger Fransch zee-officier, genaamd Mariliot, die achttien jaar lang als een tweede Ro binson Crusoe op een der Gezelschaps- eilanden, Tahaa, heeft geleefd. Deze klui zenaar, die zich indertijd in de eenzaam heid had teruggetrokken uit een gevoel van tegenzin in de wereld, heeft zich onledig geihouden met schilderen. Thans heeft hij verschillende schilderstukken, meest land schappen, tentoongesteld. Twee Fransche afgevaardigden heb ben amendementen voorgesteld op de wet betreffende den achturendag voor de mij nen, het eerste, om het schaftuur niet meer mee te rekenen, en om den werkdag van den mijnwerker te berekenen van het af dalen van den eersten mijnwerker tot het opstijgen van der> laatsten; het tweede, om machtiging te verleenen voor een extra uur. Zoowel van cégétistische zijde als van die van de christelijke arbeiders wordt front gemaakt tegen die plannen. De chris- telijken verklaren in een uiteenzetting aan de Kamer, dat een poging om aan den achturendag te tornen op onverzettelijken tegenstand zou stooten van alle mijnwer kers zonder onderscheid en het leeken zou zijn voor nieuwe en ernslige sociale con flicten. De zaak-Landru, waaraan de Itali aansehe pers veel aandacht heeft gewijd, heeft een Turijnsch fabrikant op het denk beeld gebracht een „kachel Landru" in den handel te brengen, die buitengewoon economisch in het gebruik moet zijn. Sinds geruimen tijd ziet men in de winkelétala ges te Turijn, naar de correspondent van het „Journal des Débats" meldt, een recla- mehilj-at hangen, waarin de Stufa-Landru wordt aanbevolen met de verzekering, dat men er hout. kolen, afval enz. in kan bran- den en dat de kachel bovendien opvouw baar is. Hetgeen beteekent, voegt de cor respondent er als toelichting bij, dut „men de kachel in zijn zak kan steken en overal kan doen functionceren, waar men op het denkbeeld komt vrouw of vriendin te doen verdwijnen!" In de Tweede Kamer is bet optreden van den vrijwilligen landstorm in 1918 nog eens ter sprake gekomen. Naar aan leiding hiervan schrijft ook „Het Volk" over de beruchte „vergissing"; „Het vuur van de Duitsche revolutie deed de harten ontvonken ook van talloozen in ons land. die smachtten naar en streden voor een betere samenleving." Het was een „ont zaglijk oogenblik." Men stond ook hier gereed de revolutie te ontketenen. Wat deed nu de Regeering? „Het Volk" zegt: „Ruys de Beerenbrouck zocht steun bij de geweren. Maar het leger wierp de wapenen uit hahnden; het had er genoeg van. Toen zette hij de pastoors en de do minees aan het werk. Hij noemt hen „vertrouwensmannen." Aan hen ontleent hij zijn macht; zij zijn gaarne bereid, die macht te schragen. De vrijwillige land storm bezette Den Haag. Het waren jon gens, versch uit de klei getrokken. Zü vroegen: „Wat is dat voor een ding, re volutie?" Zij rookten sigaren en dronken lagerbicr. Zij waren tevreê en zoudcD schieten, als liet noodig was. Zoo wij den het de pastoor en de luitenant. „Ruys de Beerenbrouck was gered." Ruys de Beerenbrouck was gered! Zoo schrijft het hoofdorgaan der S.D.A.P. de historie. Neen, antwoordt de Tijd: „Het ging in Nov. 1918 niet om ecu persoon, doch om onze grondwettelijke vrijheden, om de vraag of een troepje machtsbeluste roode politici l'instar de Moskou in onze Residentie de door het volk verkozen wetgevende vergadering zou uiteen jagen om de dictatuur van een kleine minderheid tegen den volks wil door wapengeweld te vestigen. Toen mr. Troelstra tot de ontdekking kwam, dat het met kort geweer man te gen man zou gaan, droop hij met z'n kornuiten af.De „ontvonken harien" zon ken in de schoenen...." j Dc jongens, versch uit de klei, hebben toen met hun gezond boerenverstand den aanslag der volksmisleiders tegen onze democratische staatsinstellingen verijdeld En ons land voor de grootste ramp be hoed. R.K. KIESVEREENIGINGEN TILBURG. De redacties van oen aantal bladen in den kieskring Tilburg hebben samenge werkt, om den uitslag op te maken van de Zondag in dien kieskring gehouden stem ming over de candidaten van de groslijst van de R.K. Kiesverenigingen. Volgens dezen niet-offidieelen uitslag komt de definitieve candidatenlijst, naar het „D.v.N.-B." meldt, er uit te zien als volgt: Leden: 1. mr. dr. A. v. Rijckevorsel, aftr.. 2. J. van Rijzewijik, aftr., 3. Ir. L. J. M. Feber, 4. W. J. F. Juten, aftr. die resp. be haalden nis lid: 34,604, 29,651, 28,861, 25,998 en als plaatsvervanger 2593, 5731, 8131, 9636 stemmen. Plaatsvervanger: 1. dr. G. Kusters, 2. mr. J. C. A. M. v. d. Mortel, 3. F. L. D. Nivard, 4. mevr. J. KSlIenWigman, 5. H. J. Borghols die resp. behaalden als lid 13,989, 5095, 3046, 3442, 2500 en als plaats vervanger 22,722. 28,958, 29,577, 29,515, 29,767 stemmen. Deze 9 candidaten, die allen ook op 't Po litiek Advies voorkwamen zij het dat door deze stemming eenige wijziging is geko men in de volgorde, worden derhalve ge plaatst op de offiefieele candidatenlijst der R.K. Kiesverenigingen. TENTOONSTELLING „DE MENSCH", Er heeft zich een comité gevormd, dat ten doel heeft de tentoonstelling „De Mensch" welke in 1911 in Dresden werd geëxposeerd, voorzien van Hollandsche teksten, ten toon te stelten. Een, Commissie beeft zich naar Di'esden begeven om aldaar belangrijke aankoopen te dóen. Zeer waar schijnlijk zal ook een Engelsche afdeeling worden gevormd. In tegenstelling met het geen bij de „l.H.T.A. getoond werd, zal thans een beeld worden gegeven van den gezonden mensch. De tentoonstelling zal gehouden worden in 't Paleis voor. Volksvlijt van half Mei tot half Juni ejt. Het comité bestaat uit de heeren: Dr. M. de Hartogh, Dr. J. M. Kijzer, Dr. B. K. Boom, Dr. J. C. Brenkman, Dr. D. Brocx, Dr. M. R. Heynsius van den Berg, mevr. H. van Rijn van Alkemade, terwijl het eere comité is samengesteld uit de volgende heeren: Burgemeester W. de Vlugt, de wethou ders Dr. I. J. H. Vos, W. H. Vliegen en F. A. J. M. Wiordels, verder Dr. H. Alders- boff, Prof. Dr. L. Bolk, Prof. Dr. N. M. Josephus Jitta, Dr. J. Kuiper, Prof. Dr. C. Lanz, Mr. L. Lietaert Peerholte, Prof. S. Mendcs da Costa, Dr. C. "1. Mijnlieff, Prof. Dr. K. Noordenbos, Prof. Dr. A. M. H. J. van Rooy, Prof. Dr. P. Ruitinga, Prof. Dr. G. van Rijnberk, Prof. I. Snapper, Dr. N. P. van Spanje, Dr. J. ,Ed. Stumpff, Prof. S. Wertheim Salomonson, Mr. J. Kalf Jr., J. C. Schroder. Als architect is aangesteld de boer A, Grimmon. Het secretariaat is gevestigd: Plantage MiddenJaan 1. GEEN GEHEELE VERGOEDING. De Minister van Financiën Iiccfi aan de Eerste Kamer verklaard, geen reden te zien om aar. de gemeenten uit de Oorlogswinstbelasting algehcelc vergoe- ding der crisisschade te geven. Mei levensmiddelen voor Rusland. Het stoomschip Gouwestroom vertrekt 15 Maart met levensmiddelen voor Rusinnd van Rotterdam naar Riga. VERTREK VAN MGR. VICENTINI NAAR ITALIë. Dinsdagmorgen te 9.53, Is Mgr. Vieen- lini naar Ilalië vertrokken. Vele belangstellenden deden Mgr. uil- geleide. INTREKKING BANKBILJETTEN VAN 1000. De door de Ned. Bank van 1 Januari 1890 af uitgegeven bankbiljetten van 1000 en de z.g. hulpbiljetten van 1000, gedateerd 1 Aug. 1914, worden ingetrokken en moeten voor 6 Maart 1923 worden ingewisseld. Van de coupure van 1000 zullen der halve alleen nog in omloop blijven de door de Ned. Bank uitgegeven nienw- model biljetten, waarvan de uitgifte is bekend gemaakt in dc Staatscourant van 12 December 1921, no. 241. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Het Haagschc correspondentiebureau meldt: Naar aanleiding van het bericht dat de candidaatstclling van de a.s. algemeene Kamerverkiezingen zou plaats hebben op 23 Mei en de stemming hoogst waar schijnlijk op 5 Juli d.a.v., kan uit zeer bevoegde bron worden medegedeeld, dat omtrent de data van een en ander nog niets bekend is en nog niets bepaald kan worden zootang de Eerste Kamer over de wetsvoorstellen tot Grondwetsherzie* ning nog geen beslissing heeft genomen. Zooals bekend is het van den beginnö aan de bedoeling geweest, om de alge meene verkiezingen, die als gevolg van de ontbinding der Kamer na Grondwets herziening moeten plaats hebben, te doen samenvallen met de periodieke algemee ne verkiezingen. DE NIEUWE STAATSLEENING. Volteekend. De 6 pet. Staatsleening van 150 millioen is ruim volteekend. Regeling van den wettelijkcn tijd. De Tweede Kamer nam Dinsdagmiddag een motie aan van de Commissie van Rap porteurs waarin aan de regeering wordt verzocht een wetsvoorstel, strekkende tot een nadere regeling betreffende den wet- telijken tijd in te dienen. De behandeling der voorstellen-Braat en Deckers wordf geschorst. COMMUNISTEN IN INDIë. Uit Weltevreden wordl geseind: Officieel wordt medegedeeld, dat (l« communistische onderwijzer Mnlaka to Koepang wordt geïnterneerd. Bergsma wordt geëxtemeerd. De „Locomotief" meldt, dat Bergsma op 4 Maart is vrijge laten voor den tijd van drie dagen om or de te stellen op zijn zaken, waarna de ex« terneering wordt uitgevoerd. Dc onderwij zer Mala'ka blijft in arrest, totdat de be schikking afkomt inzake zijn verzoek om externeering naar Nederland. De resident van Timor is gemachtigd vijftig gulden te besteden voon onderhoudskosten van Ma- laka. De overwegingen van externeering en interneering zijn 'hoofdzakelijk gegrond op de pogingen tot uitvoering van het pro gram van Moskou. DB KUNST VAN OONVERSEEREN. D© Kunst van conversatie zoo le zen we in de „Holl. Lelie" ligt hierin, dat wij naar degenen, met wie wij ons willen onderhouden, altijd onzen aange- naamsten kant keeren. Do conversatie met degenen, die van ons houden, is altijd vol aangenaamheid en charme, wat natuurlijk is, omdat zij zorgvuldig alle onderwerpen vermijden, die ons vermoeien, verdrieten, teleurstel len of pntmoedigen. Vriendelijke Welwil lendheid is de beste basis voor conversatie, in samenstemming met waarheid, hoffe lijkheid, gezond verstand en goeden smaak. Voor een boeiende onderhoudende eon- versatio is in de eerste plaats noodig kennis. Een interessant gesprek kan on mogelijk worden voortgebracht door een ledig brein en daarom is een tweede vereischte voor pen belangwekkend ge sprek: belezenheid. Doch vóór alles, ge bruik uw kennis en belezenheid met tact; houd geen „college", en vermijd alle 'pe dantisme. Heeft iemand er wel eens over gedacht, hoe de aangenaamste converseer- ders altijd zij zijn, die ook op hun tijd weten te luisteren? Wie de gave van conversatie wil cul- tiveeren, dient ook Wel te bedenken, dat men in staat moet zijn een onderwerp van verschillende kanten te bekijken en dat men niet halsstarrig aan eigen inzicht vasthouden moet. Vertrouw niet alleen op uw eigen intellect (of op wat ge misschien juist in uw courant hebt gelezen) en spreek niet met te veel autoriteit over een ding, dat voor veel discussie vatbaar is. Wees niet. eng, wees niet bekrompen. Het woord conversatie beteekent eigen lijk niets anders dan samen verkeeren, waarbij de nadruk moet worden gelegd op het samen! De welopgevoede vrouw en zij die een aangeboren zielsbeschaving bezit, heeft vanzelf een goede wijze van oonversee- ren. Zij raadt bij intuïtie welke onder werpen zij wèl en welke zij niet aan roeren moet. Mevrouw: Goeie Hemel, Marie! Wat is er met dien tafelpoot gebeurd? Dienstbode: O, mevrouw, de jongeheer heeft er een stuk afgehakt voor zijn Pogo! (Het Pogcspel fs een nieuw, spel, een soort steltloopen). De schrijfster raadt aan, banale on derwerpen als „het weer", de „gezond heid" en „de dienstboden" niet geheel uit de conversatie te verbannen, maar ze ook niet een te groote plaats te geven. Ons lijken ze hoogstens geschikt a ls aanloopter opening van een gesprek. Maar pas op voor den stroom als gij zoo'n opening maakt in den dam! Een al te groote voorliefde om een zaak to beargumenteeren, maakt iemand al gauw tot de béte noire van het ge zelschapsleven. Niemand houdt er van voortdurend op de vingers to Worden getikt, niemand vindt het prettig, als oen onbedachte opmerking van hem wordf uit geplozen en becommentarieerd; ook als men iemand eens een domheid hoort de- biteeren, moet men liefderijk te werk kunnen gaan en noch lachen, noch met te veel dédain zijn eigen beter weten op het tapijt brengen. Sympathie en hoffelijkheid, zie" daar' twee elementen, die elke conver satie dadelijk op een hooger peil ^rcn" gen. En vooral: denk voor ge spreekt, wil uw gesprek niet ontaarden in mn- loos gebabbel. HOE MEN GOED ZILVER POETST. Vele zelfstandigheden, die men on3 mi- der verschillende benamingen als zilver- poetsmiddel aanbeveelt, belatten 0911 hoogst nadeelige bijvoeging van kwik, dat in de poriën van het zilver dringt en dat, behalve hoogst' vergiftigend, zoo broos maakt, dat het vaak reeds bij hot enkel© vallen aan stukken breekt. Er zijn echter ook verscheidene goede zilverpoets- middelen. Het beste middel is en blijft altijd hot zoqgenaamdo Spaansoho wit, of de wijting. Deze zelfstandigheid zui vert men van de vreemde bijmengselen, brengt ze vochtig of nat op do te zui veren zilveren voorwerpen, en wrijft of schuurt ze er zoo lang mede, tot men het doel bereikt heeft. Ook kan men het zilver laten opkoken in water, in hetwelk men vooraf een paar lood fijne hartshoren heeft opgelost. Men laat dan het zilver afdruipen, drogen boven warm te, ep kqokt vervolgen» in Uet mengsel eenige linnen lappen op, totdat deze de vloeistof geheel hebben ingezogen. Deze lappon zijn zeer goed om er hot zilver mede te schuren hetwelk men daarna met zeemleder opwrijft. Het volgende middel is insgelijks voor treffelijk. Men mengt gelijke hoeveel heden salmoniak, aluin, klipzout, wijn steen en vitriool, maakt alles tot een poe der, hetwelk men in schoon water op lost, en waarin men naderhand het zil ver zoo lang opkookt als men noodig oordeelt. Hierdoor wordt dit metaal bui tengewoon wit. Verder maakt men nog een voortref felijk zilver-schuurpoeder van 4 ons cremetart, 4 ons Spaansoh krijt met 1 ons aluin, dat fijn gewreven en dooreen Wordt gemengd. Vervolgens neemt men sterken wijnazijn en bevochtigo daarme de het poeder, hetwelk men daarna we derom laat drogen welke bevochtiging men twee malen herhaalt. Na deze be werking wrijve men de stof nog ter- deeg fijn en beware ze dan in eenl fleseh. Wanneer men het zilver schu ren wil, dan neemt men een weinig ■van dit poeder en roert het in water, met welke pap men het stuk met een zacht schuiertje of lapje opwrijft, het water afspoelt, en naderhand goed met droge doeken of zachte zeemlederen lap pen afdroogt. Men krass© nimmer met harde voorwerpen over zilver om er vlek ken e.d. uit te krijgen, daar de spore hiervan of wel het zilveren voorwerp voor goed bederven j>f er niet anders: uit te krijgen zijn dan door den vak man, die ze polijst. WASGH UW: HOND. In winter en zomer en altijd heeft uw hond oen wekelijksch bad noodig. Veel warm water en groene zeep zijn de eerste noodzakelijkheden ©n don nog eenige oude handdoeken, die vlugger zul len drogen als zij warm gemaakt zijn. Een warm hapje eten of ©en slokje molk mag eveneens klaar gezet worden als een belooning na het bad, die kouvatten kan voorkomen. BIJ HET GOLFSPEL. Vertoornde golispeler: „U moest uw kinderen hier vandaan houden, mevrouw t het is hier geen plaats voor hen." Moeder: Maak u niet bezorgd zij kunnen hier niets nieuws hooren hun vader was sergeant-majoor. IN T VAK. Eert sdhdMer ontmoet een: advocaat, die zddh 'bij liesm een portret wil laten vervaal digen. Schilder. Komt het u gelegen om mor* gen te allien? Advocaat. Is het met geene geldboete goed' te malken? gevuld is en jglet een paar kitten warm water over zijn rug. Wrijf hem vervol gens ter dege met zeep in en tracht Wet alleen zijn haren, maar ook zijn huid goed schoon te krijgen. Daarvoor is in wrijven met de honden zeer gewenscht. Laat zoolang mogelijk den kop droog om te voorkomen dat er zeep in de oogen komt. Ten slotte moet deze echter na tuurlijk ooit gewassohen worden. Wasch zijn ooren van binnen en van buiten, de flappen alleen, laat het teere orgaan daar binnen met rust. Spoel den hond goed af, geef hem een lauwe en een koude douche om kou vatten te voorkomen, en droog hem ver volgens ferm af. jKeeft de hond witte haren en heeft hij geen wondjes, dan mag er in het Water teen weinig blauwsel gedaan wor- idoij. In den regel is het t beste kleine hondjes niet te baden voor zij ze^ Waan den zijn. Wanneer sdj lange ooren heb ben en deze vuil Worden, moeten ze teven- wel gereinigd worden. Soms is het even eens noodzakelijk hot kleine hondje go- keel te ^vaasohen. ZWEEDSOHE SOEP VAN WITTE KOOL. 1 kleine witte kool, 60 gr. boter, h 2 eetlepels keukenstroop, 2(4 L. bouil lon (getrokken van 750 gram schenkel- vleesch) 20 peperkorrels zout. Bereiding. Maak de kool schoon, ver wijder stronk en norven en hak de rest in kleine stukjes. Kook deze 5 minuten in kokend water' met wat zout en laat zo op een vergiot uitlekken. Maak' in een ijzeren potje de boter lichtbruin, voeg de uitgelekte kool en de stroop erbij en laat dit alles onder voortdurend roeren mooi liohtbruin kleuren. Giet' den bouillon erbij, strooi er do peperkorrels in en laat de soep in gooi gesloten pan 3 uur vachtjes doorkoken. Dien ze met balletjes van varkensge hakt of presenteer ei- afzondorK1,!-* go- kookt© vor-jche worst bij. a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5