LISSE. BENNEBROEK. BEVERWIJK. SASSENHEIM. VELSEN. WIJKEROOG. HILLEGOM. SCHOTEN. LEIDEN. ALLEEN NAAR DIAS. Kleine Houtstraat 97-99 De Hanze In het café van den leer Tijssen vergaderde onze af deeling fan de „Hanze". Het slechte weer was teker oorzaak van de slechte opkomst. Pe voorzitter opende met den Ohriste- tijken groet en heette allen welkom, waarna de notulen werden gelezen en rastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een circulaire van het Centraal Bureau inzike het te vieren derde Lustrum van de Hanze in het Bisdom Haarlem in de maand Juni a.s., waarin werd opgewekt tot deelname. De voorzitter zeide dat pure federatief nit het Dekenaat Noord wijk zal ^trachten dit te regelen; nu reeds dacht hij het 't beste dat de propagandisten nu reeds poolshoogte nemen wie van de leden dit feest te Haarlem mede zullen wieren. Ook werd aangevraagd in de circulaire tot deelname aan de voor 14 tot 17 Maart te houden Middenstandretraite. Uit do mededeelingen bleek dat het bestuurslid Weber is gekozen in de Kamer van Koop handel. De voorzitter feliciteerde hem en hij hoopte dat hij nog jaren den Midden stand zal vertegenwoordigen. Thans kwam de Zeereerw. Heer Pastoor ter vergade ring, welke door den voorzitter werd welkom geheeten. Uit het nu volgende jaarverslag bleek dat het ledental sta tionair bleef en dat er een opgewekt voreenigingsleven door de Hanzeafdeeling valt waar te nemen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester Mei-Jauuari bleek dat naast een ontvangst van f 699.25 een uitgave viel te boekeu an f 737.45, alzoo een nadeelig saldo van f 38.20. Tot verificateurs werden benoemd do heeren P. Zwetsloot, H. Bulder en A. Mosseveld. De secretarissen van Santos fonds en Propagandaclub brachten alsnu hun jaarverslag uit, waarvoor de voor zitter hun dank bracht. Tot bestuursle den werden bij enkele candidaatetelling herkozen, de heeren O. Oaspers, secre taris en Th. B We.ber 2e voorzitter. De voorzitter wenschte hen geluk met hunn herbenoeming. j. Op 11 Maart a.s. zal de afdeeling 10 jaar hebben bestaan. De voorzitter stelde voor dit 2e lustrum niet met buitenge wone feestelijkheden te herdenken, doch dit allereerst kerkelijk te vieren en dan des avonds een algemeene vergadering waarop ook de dames toegang hebben en dan een spreker te doen optreden. Dit kon de algemeene goedkeuring wegdra gen. Besloten werd nog te wachten tot na Paschen. De Geestelijke adviseur spoorde nog aai om minstens met een zelfde aantal ter retraite te gaan, tevens spoorde de Zeqi- Eerwaarde nog aan op het bezoek der oudersavonden van de patronaten, deze avonden zijn nuttig. Hierna sluiting. Burgert. Stand. Geboren: Maria Cornelia, d. van G. Tromp en Cf Leloux. Gerardus Comelis, z. van G. Mens en E. Uitendaal Goverdina Maria Augustina, d. van J, P. van der Voort en H. van Oosten. Overleden Margaretha Johanna Veenker, wed. van B. B. Kupers, 75 j. De mo,znwarfms. Wanneer onze nieuwe burgemeester uit hygiënisch oogpunt en in het werkelijk belang van Bennebroek, ook met het oog op den bouw van woningen in het duin. iets wil doen, dan hopen wij dat hij in de eerstvolgende raadsvergadering met een voorstel komt, een vast'e staanplaats voor woonwagens aan te wijzen. W anneer men den indruk van mood Bennebroek niet wil laten wegnemen, za! men het willekeurig neerzetten van woonwagens aan den Rijksweg in onze gemeente, moeten verbieden. Zooals de toestand nu is, is ze on houdbaar en lijkt dat gedeelte Rijks weg in onze gemeente dikwijls een ■uitgebreide paardenstal. t Is verwonderlijk, dat nog noodt een van onze raadsleden deze zaak in den raad ter sprake heeft gebracht. Laten wij hopen, aat met de a.s. bloemen- en zomerdagen dezen toe stand niet bestendigd zal blijven. De storm van Woensdag heeft ook hier nog weer iets van zich laten blijken. Een boom, vlak voor bet postkan toor, brak een paar meter boven den gronda f en viel in de Bennebroeker- vaart. Het tramverkeer had daardoor niets te lijden. Ook twee schuiten met steenen van v. d. Staaij, konden het tegen den storm niet uithouden cn zijn gezonken. Een leelijk schadepostje voor den aannemer. De ooievaar is ook wederom op den Huize Bennebroek gearriveerd. Naar wij vernemen, zal het klok kenspel binnen 14 dagen geheel ge reed zijn. De oorspronkelijke bedoeling was, om enkel des Zondags het klokkenspel te laten spelen. Om technische rede nen zal het echter wel meermalen gebruikt moeten worden. Als de plannen en onderhande- lingens lagen, zal ook onze gemeente binnen niet al te langen tijd haar eleetrificatie krijgen. Laten wij honen dat ook wij binnenkort het electrisch knopje in huis hebben. UITGEEST'. Geslaagd. Onzs plaatsgenoot de hee: A. Schermer slaagde te 's-Gravenhage voor 't diploma voor '<t voorloopige machinisten- examen. Burgerlijke stand. Geboren: d. van H. Brandjes en G. Messelaar. Ondertrouwd: Dirk Koster en Bertha Akkermann A. to Klomp en Elbregt Schenk. GetrouwdHendrik Item en Jansje Meijer Cornells Mdoy en Klaasje Schil- etra. Overleden: Gerardus Zonneveld oud 83 jaar. Gnderhandsehe verkcoping. De wo ning, gelegen naast de bakkerij van den heer J. de Goede alhier, tevens eigenaar daarvan, is onderhands verkocht aan den heer D. Deen te Zwaag. Rijkspostspaarbank. In de maand Fe bruari werd aan het Poetkantoor alhier en de daaronder ressorteerende kantoren ingelegd f 10008.74, terugbetaald f 6842.49. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt 't nummer 3302. Moedercursus. Naast den cursus, uit gaande van het Witte Kruis, is men nu ook van plan, bij genoegzame deelname, een Moedercursus te organiseeren, van wege den R. K. Vrouwenbond. Door Z. D. H. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot Geestelijk Adviseur van groep II te Beverwijk de Weleerw. heer J. A. M. Bekkers, kap. alhier (H. Agatha); van groep IV te Beverwijk den Weleerw. heer C. Dekker, assistent alhier (Bissch. Kweeksch.); van de Hanze, den Vrouwenbond en de R. K, Vereeniging v. Volkszang te Halfweg de Weleerw. heer G. F.' Schneiders, kap. alhier. De heer N. Segaar, technisch ambte naar le klasse P. T. T. vertrok heden met het stoomschip „J. P. Coen" naar Indië. - Bij den heer T., in de Gharbonlaan alhier, ontstond Maandag een begin van brand, welke evenwel spoedig geblusclit werd. Slechter kwam de heer T. zelf er af. Hij bekwam Ieelijke brandwonden aan handen en gezicht. Dr. Quants, ver leende de eerste hulp. 't Is te hopen, dat de heer T. er geen blijvende nadeelige ge volgen van zal ondervinden. Gemeenteraad. De directie van het P. E. N. heeft den gemeenteraad geant woord op het gesprokene in de vorige raadszitting. Er waren klachten geuit over den prijs, over het ongeregelde stroomverbruik en de geringe licht sterkte. Over het prijsverschil met Beverwijk wordt gezegd, dat Beverwijk zelf den stroom distribueert en feitelijk te weinig betaalt, wat zijn oorzaak vindt in de con tracten die reeds eenige jaren loopen. Prijsverlaging wordt in uitzicht gesteld zoodra die mogelijk is. Voorshands kan men nog niet bezien hoe de zaken zul len gaan, daar het jaar 1922 als maat staf moet dienen. De ombouw van de netten speelt hierbij een groote rol. Spanningsverliezen worden geregeld gecontroleerd, slechte installaties zijn in veel gevallen de oorzaak, terwijl oude lampen het hare doen. De meters worden voor Aurend nagezien, verschillen in ge bruik ontstaan vaak doordat de opne ming van den verbruikten stroom niet op (denzelfden dag van de verschillende maanden geschiedt, waardoor de tijdvak ken soms eenige dagen verschillen. Ook wordt nog gewezen op het verschil in kaarssterkte der lampen op plaatsen waar de voltage is veranderd van 150 in 220. Hoe hooger de kaarssterkte, des te hooger het verbruik. Van de onderzochte gevallen was door 6 pet. een hoogere kaarssterkte verzocht, bij 30 pet. waren abusievelijk verkeerde lampen geplaatst, bij 46 pet. was de installatie uitgebreid, terwijl 16 pet. niet thuis te treffen was. De terreinen der Amsterdamsche water leiding. Aan den gemeenteraad van Amsterdam is het volgende adres gezon den: Het dagelijksch bestuur van den Bond Heemschut heeft kennis genomen van de plannen, die bestaan, om de terreinen der Amsterdamsche waterleiding in de dui nen bij Zandvoort tot een openbare wan delplaats te bestemmen. Werden die plannen uitgevoerd dan zou, afgescheiden van de hygiënische be zwaren, welke een dergelijke bestemming met zich zou brengen, aan de schoon heid, die de ongerepte natuur van deze terreinen thans oplevert, al spoedig on herstelbaar schade worden toegebracht, omdat de vernielzucht der menigte in Ne derland terecht berucht is. Het dagelijksch bestuur voornoemd ver zoekt daarom uwen raad met den mees ten aandrang het verwezenlijken der be doelde plannen te beletten. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen nuttige handwerken, mej. C. A. Duinker. alhier. Stil ft Omgang. Ledenvergadering op Zondag 12 Maart, 'sa vonds na het Lof, in het R. K. Vereen igingsgebouw. De agenda vermeld: Opening, notu len, Belangrijke besprekingen, 'rond vraag en sluiting. Op deze vergadering worden voor den laatsten maal nog nieuwe leden aangenomen en de regeling besproken voor de bedevaart, die Zaterdagnacht 1819 Maart plaats zal hebben. liet ïjestuur verwacht dan ook een groote opkomst. Het bestuur van de R. K. Kies- vereenigdng „Recht en Plicht" roept alle kiesgerechtigden op ter stemming over liet Politiek Advies, op Zater dag 11 Maart, van 's namiddags 29 uur en Zondag 1 2Maart na de Hoog mis tot 1 uur. Een ieder, die belang stelt in deze zaak, verzuime deze verkiezing niett, daar eventueele klachten en protes ten na deze verkiezing geen waarde meer hebben. Het stembureau is in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. Elk doe zijn plicht! NOORDWIJKERHOUT. „Sint. I sip or us" Gisteravond hield de U.K. Bloemist- Land- en Tumbonw- werkliedonvereeniging „St. Isilorus" een ledenvergadering in café v. d. Berg. De voorz., de heer Joh. v. d. Voet, open de met den Ohr. groet en heette de niet talrijk aanwezigen welkom. Spr. wilde de schuld van de niet groote opkomst wijten aan het zeer slechte weer tevens de hoop uitspreken, dat dit niet van invloed zou zijn op de besprekingen van den avond. De Notulen der vori ge vergadering werden hierna door den secretaris voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna had na een toepas selijk woord van den voorz. de instal latie plaats van 2 nieuwe leeden. Hierna was aan de orde bespreking collectief contract. Na voorlezing hiervan werd er bij de leden sterk op aange drongen, zich aan de bepalingen van dit contract te houden. Besloten werd het Eeuwfeest van den Patroonheilige der vereeniging luister rijk te vieren en dit dan te doen ojf 2e Paaschdag. Voorgesteld werd om op dien dag een algemeene H. Communie te houden voor de leden met hunne dames in beide Parochies, de3 iniddagW een kinderfeest te organiseeren voor de kinderen der leden en des avonds in de „St. Jozefskerk" een plechtig Lof te houden met preek door den WelEerw. Geestel. Adviseur, waarna in het verga derlokaal den avond verder feestelijk zal worden doorgebracht. Het Bestuur vroeg en verkreeg machtiging om in deze richting werkzaam te zijn. De rondvraag leverde niet veel zaaks op, zoodat de voorz., na aller mede werking te hebben gevraagd voor het welslagen van den feestavond, de ver gadering op de gebruikelijke wijze sloot. Korenbond. Gisteravond hield de kring Hillegom van den R.K. Korenbond een vergadering in de zaal van den heer W. j. van Dril. Ondanks het noodweer was de opkomst der Hillegomsche koren en van het R.K. Dameskoor „Sursum Gor- da" schitterend, terwijl ook nog heeren uit den omtrek tegenwoordig waren. Bij ontstentenis van den Zeereerw. Pre sident leidde de secretaris, kap. H. J. M. Nieuwenhuizen van Heemstede de verga dering en heette allen na opening met gebed hartelijk welkom. Spreker ge tuigt van den bewonderenswaardigen moed van zoo velen om hij dit noodweer naar 't welsprekend woord van Prof. van der Wiel te komen luisteren. Een keelaandoe ning van den Hoogleeraar is oorzaak, dat we dit jaar nu pas openen, doch getracht zal worden, den achterstand zooveel doen lijk in te halen. Hierna worden de notulen gelezen en het jaarverslag uitgebracht. Uit dit laatste blijkt, dat het afgesloten cursus jaar het best geslaagde studiejaar mag hee- ten, bekroond met den succesvollen zan gersdag te Voorhout. Hierna betreedt de Weleerw. Zeêrgel. Heer Prof. Van de Wiel het podium. De gewijde redenaar had zich ten doel gesield te behandelen het onderwerp „De gehei men der H. Mis" in verband met de R.K. Kerkkoorzangen. Wijl uit de omgeving de opkomst door het barre weer niet zoo groot is, zal prof. slechts een inleiding houden. Spr. stelt zich, beter aan zijn toe hoorders de vraag: Kennen we de Lilhur- gie der H. Mis? De groote meerderheid der geloovigen en zelfs de meeste zangers zul len deze vraag niet bevestigend kunnen be antwoorden. Vondel en Guido-Gezelle wis ten 't, blijkens hun werken. Dant oont spr. aan, hoe de meestbewonderde romanschrij vers, de grootste werken der eeuwen, de meest karakteristieke momenten ontkenen aan de Roomsche Lithurgie Faust, Persivel, Dr. Gunning, Fr. P. v. Eeden! Gelukkig zijn we nu over 't doode punt heen: de gd- loovige wenscht ingewijd te worden in de geheimenissen der H. Mis; verlangd wordt naar de beteekenis in zijn uiterlijke ge daante, 't zichtbare samenspel wil men be grijpen vandaar de Volksmisboeken. De H. Mis nu is in wezen het waarachiig of fer; de verhouding tusschen haar en 't H. Kruisoffer dient gekend: aanbidding, dank, gebed! Die filhurgie, ontroert, ont roert diep, grijpt zelfs niet-katholieken aan; Mevrouw Roeland-Holst de anarchiste zegt, dat 't daarom ^oor .een anarchiste gevaar lijk is in de R.K. Kerk (zij was in Rusland) een H. Mis bij te wonen! Prof. van de Wiel zal dan doen kennen 't uiterlijke van de H. Mis en van het ge bed, opdat wij- als zangers in het kader der Lithurgie blijven. Als voorbereiding behandelt spreker dan nu het onderwerp: „de Lithurgische gewaden". Mooi schildert spr. aan de hand van het boek „Exodus" de door Jehova voorgeschreven priester- kleedij, maar voegt er aan toe, dat onze chr. lit. gewaden niet voortgekomen zijn ui positieve bepalingen of voorschriften' van Christus of de Apostelen en ook niet onleend zijn aan de Lithurgische kleeding der joodsche priesters. Vóór de 9e eeuw ontleend zijn aan de Lithurgische kleeding daaromtrent bekend. De vraag is nu, hoe zijn onze lithurgi sche misgewaden ontstaan? Uit de profane gewaden van Grieken en Romeinen ten tijde van Christus.' In de middeleeuwen zijn de symbolische verkla ringen gegeven: het linnen als voortbreng sel der aarde, teeken van reinheid de zij de: koninklijk gewaad; bruiloftskleed dei" genade. Verder de symbolen Chr. duidend: spotkleed, boeien, de symbolen op de Li thurgische dienaars (de priesters)stand, offermoed, kuischheid. Ten. slotte schetst de gewijde redenaar op waarlijk sublieme wijze wat ons bezielen moet als de pries ter zich met zijn asistenten klaarmaakt om zich naar 't altaar te hegeven en hoe 't ver strooiende dan bij ons moet verdwijnen om onze ziel mee te voeren tot den hemel. Tenslotte schetst ons de prof. bijzonder mooi hoe op Maria Geboorte de Paters Be nedictijnen zich gereedmaken te Leuven voor de Hoogmis. De rede werd spontaan toegejuicht. De voorzitter dankte den redenaar voor zijn heerlijk betoog. Na de pauze werden enkele muzieknummers gegeven waarna sluiting met gebed. 29 Maart wacht den koren weer een heerlijke avond, op welke Prof. v. d. Wiel hen bezielen zal! Men houde dien avond bij voorkeur gereser veerd! Gemeenteraad. Hedenmorgen kwam de raad der gemeente onder voorrzitter- schap van burgemeester Fuhrhop bij een. Afwezig de heer Blom. Onder de ingekomen stukken was een schrijven der afd. Schoten van den Alg- Bond van Politiepersoneel in Nederland- in zake een dienstcommissie voor de po litie, dat in handen van den burgemees ter werd gesteld ter afdoening. Verder een verzoekschrift van het be stuur der R. K. bijzondere school aan de Kerklaan, om de benoodigde gelden voor de aanschaffing van eenige schoolmeu- belen In handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Voor de benoeming van vier leden in de commissie tot wering van schoolver zuim hebben B. en W. de volgende voor drachten opgemaakt: A. 1. H. Blokdijk, 2. E. J. Ariman. B. 1. H. van Leeuwen, 2. M. Bakker. C. 1. A. Rijs, 2. G. C. van Leeuwen. D. 1. H. J. Klein, 2. L. J. E. E. van der Eist. De eerst voorgedragenen werden be noemd. Tot onderwijzer in de Fransche taal voor het cursusonderwijs werd benoemd de heer G. Brouwer, te Haarlem. Voor de benoeming tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefening aan de beide openbare lagere scholen hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. T. Dekker te Haarlem; 2. F. Langeweg, le 's-Gravenhage. Benoemd werd de heer T. Dekker. B. en W. stellen voor, een presentie geld toe te kennen aan de leden van de stembureaus, die zitting hebben ter ver kiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Sta ten, den Gemeenteraad of van de com missie, als bedoeld in artikel 131 der Ge meentewet, en wel 6 voor het bijwo nen der geheele zitting. Wordt slechts een deel eener zitting bijgewoond, dan wordt voor elk uur, dat aan de zitting geen deel wordt genomen, een bedrag af getrokken van 0,50 tot een maximum aftrek van 3. Van mevr. Weber was eën voorstel in gekomen, er de bepaling aan toe te voe gen, volgens welke voor verteringskosten ten hoogste 3 per lid wordt toegestaan. Mevr. WEBER lichtte haar voorstel toe en wees er op, hoe de bijwoning van een langdurige zitting van het stembureau voor vele leden een schadepost kan zijn. Wethouder BRIS was dit voorstel n et vanongunstig gezind. Hij zo i erhter lie ver n et van vertering ;ko ten willea spre ken, do :h het prezentiegeld tot f 9 wil len verhoogen. De heer BOXS achtte dit voorstel niet in overeenstemming met de zuinigheids- idée, hetwelk door de heeren KLEIN en v. d. DUSSEN bestreden wordt. De heer LOERAKKER meende, dat men zelfs den schijn moet vermijden, er een voordeeltje uit te willen slaan. Spr. wilde het bedrag op f7.50 vast gesteld zien, daar f 9 hem te hoog leek. Na eenige verdere discussie doot de heer LOERAKKER met de heeren AL- GRA en BOXS het voorstel, het pre sentiegeld op f8 te stellen. Het voorstel van mevr. Weber werd met 74 stemmen verworpen, dat van de heeren Loerakker c.s. aangenomen motd e stem van den heer VAN SCHIE tegen. B. en W. stellen voor, ontheffing te verleenen aan J. C. Saeys en B. vau Looy en die onthef iug te weigeren aan H. Beltman, alsmede aan J. Fehres. Voord e eerste drie werd, overeen komstig het voorstel van B. cn W. be sloten. Het verzoek van J. Fe'ires werd aangehouden. G. P. J. Beecari vroeg vergunning tot den bouw van een steenen schoor steen, bestemd voer rookafvoer van 'n lagen druk verwarmingsketel. De vergunning werd voorloopig voor een half jaar verleend. B. en W. stelden voor, voor de ge meente te aanvaarden een hypothecair voorsohol uit 's Rijks kas 'tot e3n bedrag van f 23100, ten behoeve van het ver strekken van een hypotheeklening voor den bouw van de woningen Middenweg nos. 26 tot cn met 32, door de firma An derson en Henneman en M. Janse-n, te Amsterdam, ter Haarstraat 32en- hen te machtigen een hynotheekleening te vete- strekken van: f 55(10 op de woning Mid denweg 26; f 5500 op de woning Mid denweg 28; f 5900 op de woning Mid denweg 30 eb' f 6200 op de woning Mid denweg 32. Aangenolnen. B. en VA boden ter vaststelling aan een verordening op de keuring van vee en vleesch. Aangenomen. B. cn W. stellen voor een wijziging der verordening op het personeel der gemeen tepolitic. De heer LOERAKKER zou liever geen vasten functionaris aangesteld willen zien, doch een post voor schrijfloon uit willen trekken. Aldus wordt besloten. Dan kwamen behandeling de ver schillende begroolingen voor 1922. De heer BOXS opent de beschouwingen en wenscht allereerst den voorzitter geluk, met zijn herbenoeming tot burgemeester de rgemeente Schoten. Deze herbenoeming acht spreker even wel niet^gelukkig voor de gebeente. Onder dit gemeentebestuur, waar de burgemees ter de leiding heeft, hopen de tekorten zich op, ondanks den stem der regeering. Er is roekeloos met geld omgegaan, ja, er is mee gesmeten in zoover voorstellen kwamen tot het doen van groote uitgaven, welke de krachten der gemeente te boven gingen, dan verdedigde de voorzitter der gelijke uitgaven nog. Spreker noemt ver schillende voorbeelden, zooasl den bouw van een nieuw hek aan de Spaanschevaart- straat, dat wederom afgebroken werd, de bouw van het meterhuisje te Oud-Schoten, hetwelk een flater is geweest en voorts de keibestraling in de Cronjéstraat. Spreker wijst tenslotte nog op de toe passing der bouwverordening, die uiterst streng geschiedt voor de Schoten aden. B. en W. zelf geven om de verordening niet. Spreker verzekerde dan ook bij de be handeling der begrooting tegen verschillen de posten welke hem te hoog toeschenen, te zullen stemmen. De heer KLEIN zegt, dat deze begroo- tinig in hel teeken v-ari onderwijs slaat. Spr. en zijn fractie zijn verheugd over de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, doch zijn van meeninig, dat niet to't omnoodigen scihoolbouw moet worden overgegaan. Spr. en zijn fractie zullen daaraan nooit medewerken. Spr. wijst er dan op, «Jat het vervolg onderwijs volgens de begnooting een na deelig saldo oplevert van slechts 7,50 en betoogt au, dat het idus dioor dien raad indertijd goed gezien was, niet de cijfers van Haarlem over le nemen. Hij hoopt, da'l dit voor B. en W. een spoorslag moge zijn, niet meer klakkeloos met dergelijke voorstellen te komen. Over de behartiging van het onderwijs door B. en W. en inzonderheid van den voorzitter dezer raad as sprekers fractie niet tevreden. Hij wijst er op, hoe de sohoolisomoiissie meermalen ais het ware dn den hoek gedrukt worden. Spr. wijst vervolgens op de late in schrijving voor liet vervolgonderwijs, waardoor vele kinderen aioh in Haariem hebben laten inschrijvenOok de behan deling der voorstellen om trent de regeling van het Verolgonderwijs is te laa't ge weest. Spr. hoopt, dia't de technische zijde der splitsing der scholen spoedig in be handeling komt. Verder gaande wijst spr. er op, dat maatregelen onrechtmatig foecritiseertt worden, zooals op de reiniging, op de diens tkleeding, enz. Als Schoten bij Haarlem komit, dan is bijv. een nieuwe sproeiwagen toch wel noodiig, want dat gedeelte zial besproeid moeten worden. Als de heer Boxs zegt, dat om al derge lijke redeoen, welke gezochte critiek in houden: De burgemeester moet weg, dan vindt sprekers fractie dii't ail te gek. Ook sprekers fractie meemt, dat de zaken wel -te wenschen overlaten cn dat he't beter zou zijn, als de burgemeester hier geen burgemeester meer was. Spreiker's frac tie heeft daarvoor een andee eden cn wel deze: de burgemeester wordt te oud, om verder de zaken te leiden. Spr. wijst er verder op, dat men vroe ger had moeten beginnen met bezuiniging. Vroeger heeft de heer Boxs medegewerkt aan de tot stand koming van zaken, wel ke nu stroppen blijken. Ais de hoer Boss dus een stok wil zoeken, moet hij een koelen dikken zoeken, ooi dien op zijn eigen rug te laten neerkomen. Hij heelt medegewerkt aan al die zaken en dus treft de critiek ook hem. Spr. stelt ten slotte nog voor, een dienstcommissie voor de politie in te stellen. Dan bespreekt spr. de annexaliie-kwes- tie. Spr. verheugt zich, dat het voorstel tot annexatie er is, maar hij gaat er niét me de accoord, dat gezegd wordt, dat Scho ten op dien duur zich zelf niet meer zou kunnen bedruipen. Spr. vraagt, waar het ■heen moet, als schadevergoeding gegeven moe't worden aan Bloemendaa'l, Heem stede en Haar'emmerlicde. Dat is een groot bezwaar, want ook Schoten moet daar dus aan meebetalen. Due kwestie der schadevergoeding moét dus zoodanig geregïSJ worden, dat deze niet verleend behoeft te worden. Doch Schoten krijgt nog ander werk te doen. Hij moet dan, wanneer heit bij Haarlem gevoegd wordt, verscheidene noodzakelijke werken Haarlem zien te verkrijgen, zooals bijv. een Mulo-school. Spr. deelt mede, dat de fractie af ziet van de invoering van Mocder- schapszorg en verwijt de dwingende houding vaij Ged. Staten, die te veel ingrijpen in Sclioten's zaken, aan wie het, aldus spr. ook te wijten js, dat deze begrooting zoo iaat is ingediend. Hij hoopt, dat Ged. Staten daar ten minste mee zullen eindigen, als Scho ten Haarlem wordt. De lieer ALGRA hoopt, dat spoedig een begin zal worden gemaakt met den bouw van een Christelijke school. De heer JANSSEN zet'uiteen, hoe de christelijkcn zich ook stellen op christelijken grondslag cn daarop al liun streven gronden, in tegenstelling met de S.D.A.Pdie alles stelt op materinlistischén grondslag en op het beginsel van den klassenstrijd. Het doet den heer LOERAKKER genoegen, dat de heer Klein geen be ginselrede gehouden heeft en hij wil dit goede voorbeeld volgen- Het is in dezen raad wel een anuers geweest. Spr. betreurt, dat een critiek op den voorzitter is uitgebracht als zooeven ge schied is. Natuurlijk komt er een tijd, dat men niet meer zoo kan als vroeger, maar spr. is er van overtuigd, dat de voorzit ter nog steeds naar beste willen en kun nen de belangen der gemeente behartigt. Het hart moet den voorzitter zeer ge daan hebben bij de wijze, waarop zooeven aangestipt werd, dat zijn altreden ge- wenscht is, p Spr. heeft de bezuinigingscritiek van den heer Boxs gehoord, maar spr wil al leen zijn medewerking verlenen aan reëele bezuiniging. Spr. meent verder, dat men ook geen critiek moet werpen op hen, die meegewerkt hebben aan zaken, welke later-blijken, beter niet tot stand gebracht hadden zijn geworden. Spr. zou willen, dat de uitgaven voor de gemeentewerken zooveel mogelij.c be moeid konden worden. De gemeentewer ken vragen te veel. Spr. meent, dat er een tekort is vna omstreeks 20.900. Dat kan de gemeente niet langer dragen. Spr. acht de groote kasgeldleening welke voorgesteld wordt, aan te gakn. niet den geschikten weg, om uit de moei lijkheden te geraken. De gelijkstelling van het onderwijs oe- sprekend, zegt spr., dat hij hoopt, dat alle leden onbevangen zullen staan tegen over aanvragen in verband met het on derwijs, opdat datgene tot stand ge bracht wordt, wat tot stand gebracht moet worden. Zie vervolg derde blad. De gas prijs. In ons raadsverslag ma ken wij nog melding van een aangenomen voorstel van B. en W. omtrent den gas- prijs. Dit voorstel houdt het volgende in: Ingaande na de eerste metcropneming, na 31 Maart 1922 wordt de prijs voor de hoeveelheid gas, waarmede het gebruik in de overeenkomstige maand van het jaar 1921 wordt overtroffen, vastgesteld op 6 cent per kub. M.; met dien verstande, dat als minimumverbrurk, waarop deze prijs niet van toepassing is, geldt, tot 50 kub. M. voor gewoon gas en 100 kub. M. voor gewoon gas',welke hoeveelheden bij gebruik ii electricilieit voor verlichting worden verlaagd tot rsp. 35 en 70 kub. M., onder verschillende bepalingen. Dit besluit geldt voor 1 jaar. Voor 1 Januari zullen B. en W. verslag uitbrengen over de resultaten dezer rege ling DE KAMERKIESKRING. (Vervolg.) Ook is Moerel geen onderwijzerscanu: daat. De onderwijzers in de Kamer weten Wij willen steeds onze Clientele ui'.hred den. Alleen dan is dit mogelijk door altijd prima goederen tegen de meest concur red rende prijzen te vorkoopen. Wij leveren: Pracht Heeren- en Jongeheeren Ulstes, in moderne kleuren en model van 10 tol 55. Blauw Batiné en donker grijze Winterjassengetailleerd en gewoon mo del, van 20 tot 60. Demi-Saisons, in de nieuwste kleuren en modellen van 17.50 lot 40. Dames en Heeren wollen Garbardine Jassen, f 17.50 tot 50. BEZOEIKT ONZE MAGAZIJNEN over de Gasthui-spoort. Heeft maar ééne zaak te Haarlem. ook 't algemeen belang boven het groeps belang te stellen, dat heeft de heer Bulten ons laten zien. Spreker brengt hem daar voor oprechte hulde (Applaus). Spreker zegt, „De Maasbode" beweert dat i; leden van ons parlement vervreemden van 't volk. Nu dan is Moerel onze man, want die geniet een populair iteit als de beste. Moerel is voor Kamerlid de aangewezen persoon. Balvers zou het goed kunnen doen echter niet beter als Moerel. De heer Buiten, van Voorhout, een der afgevaardigden voor de vergadering te Utrecht zegt dat op den vooravond van ge noemde veragdering niet over 't P. A. ge sproken is. De heer Moerel wilde zich op de vergadering te Utrecht evrwijderen. Spr. zegt op de vorige vergadering goed toege luisterd te hebben. De cijfers 144 zijn voor hem geen maatstaf, want dan was 't P. A. overbodig. De motieven dat 't P. A. er zoo uitziet, zullen straks wel door den voorzitter toe gelicht worden. Spreker heeft eerst 't woord gevraagd, daar hij ieder ougenblik een telegram wachtende is dat zijn aanwe zigheid in de Kamer vercischt wordt. 't Bestuur heeft geen advies te geven en heeft ook zulks niet gedaan. Spr. hoopt, dat hiermede de legende, als zou de candidatuur-Balvers op een voorvergade ring vermoord zijn de wereld uit is. De heer Lombert (Leiden) Wie heeft die legende in de wereld gebracht? Dc voorzit ter. De heer Bulten: Daar treed ik niet in. Spreker hoopt dat het P. A. opgevolgd zal worden (Langdurig applaus.) De heer Toni (Ter Aar) vraagt: wat heeft 't Bestuur op 't schrijven van Moordreoht geantwoord? De heer Moerel had niet naar Ulreeht afgevxaardigd moeten wonden. Is de pluim op den hoed van .,den heer Bul ten gesloken wel verdiend? Spreker wil Moerel niet beleedigen, maar is Balvers clan geen man uit het volk? Waarom Bal vers niet op no. 3. Spreker zegt, dat er geen rekening gehouden is met 't gesproke ne op de vergadering. De afgevaardigde, van Haastrecht zegt, dat zijn kiesvereeniging ook een brief ten gunste van Moerel aan 't Bestuur gezon den heeft. Spreker zegt, dat Haastrecht geen candidaten gesteld heeft, daar men de overtuiging had, dat Kooien en Moerel op andere plaatsen candidaat gesteld zou den worden en dat wilden zij ook. De stemming voor de definitieve groslijst be wijst dat men Moerel wel wil. De heer Boekraadt (Leiden) vindt, «lat 't stellen van candidaten voor de voor loopige groslijst en 't gesprokene op de vorige vergadering, wel waarde heeft en vindt dit een maatstaf. Waarom komt Monod de Froideville niet op 't P. A. voor, nu wij zoo 'n kolonialen strijd me demaken? De heer Meijers (Alphen) keurt de houding der afgevaardigden te Utrecht ai. Het P. A. is niet zuiver. De afgevaardigde van Moordrecht ver zoekt, ons als Roomschen te gedragen. De heer v. d. Poll (Hillegom) zegt, dat wij hier een onpartijdige bespreking heb ben, wat te Hillegom niet het geval is. De geheele beweging bij ons is partijdig en op 't kantoor van Balvers op touw gezet. De commissie van onderzoek brengt niet eens rapport uit. De heer de Boer (Noordwijk) zegt, dat nóch Moerel, nóch Balvers, op de juiste plaats zullen komen, gezien de stemmen in de localen. De heer Wesseling (Zoeterwoude) vraagt of de afgevaardigden op de vori ge vergadering hebben zitten slapen, daar bij eerste stemming de afgevaardigden naar Utrecht gekozen waren. De heer Bon, (Lisse) verwijt het be stuur, deze vergadering niet eerder ge houden te hebben. De heer Warmerdam (bestuur), zegt: 't kiesstelsel deugt niet. Laten wij in 't ver volg onaangenaamheden voorkomen. Dc heer Spendel (Leiden) zegt, het niet eens te zijn met de wijze waarop 't P. A. tot stand komt. Leiden stelt voor dat nu 't bestuur eerst zal verklaren waarom 't P .A. er aldus uitziet. Aldus wordt be sloten. Een der afgevaardigden te Utrecht zegt, dat hij zich ten volle bewust was van de zware taak, die hij had te ver richten. Men heeft de afgevaardigden een vrij mandaat gegeven en deze hebben naar beste weten en volgens eer en ge weten gehandeld. Dc voorzitter zegt, dat de oppositie wel los loopt. Men heeft een maand noodig gehad om 5 localen te vinden, die deze vergadering wenschten. Spr. had Moordrecht niets te antwoor den. Er is veel geschreven. Doch op t stuk van den heer Meiier uit Katwijk heeft men gevoegelijk gezwegen. De voor zitter was 't ook niet met 't P. A. eens, doch hij was geen afgevaardigde. Spr. beveelt 't P. A. aan, ook al is hij niet tevreden. Wij zitten aan den heer Koo ien vast door de distributie der candida ten in 1918. Men had meer licht gekregen als men 't gevraagd had. De afgevaardigden hebben te goeder trouw 't P. A. saamgesteld. Dat Balvers niet op No. 2 stond is in hoofdzaak te danken aan 't onhandig optreden der Bal versmannen in 1918. Men had nu niet de zekerheid, dat Balvers Kooien niet zou verdringen. Molkenboer (Leiden) hekelt de inge zonden stukken. Zal Hillegom excuus aanbieden? Verschillende afgevaardigden voeren nog 't woord en zeggen niet tevreden te zijn met de voorlichting. Na de replieken wordt de vergadering erg rumoerig en sluit de voorzitter deze. Cc-clusies werden niet vastgestell en tenders van meer licht omtrent t - teleurgesteld huiswaarts. De ring duurde ongeveer 5 uur en was door circa 200 personen bezocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2