Uit den Omtrek MUZIEK. Burgerlijke Stand. Hierop werd de heer De Clerq als bestuurslid herkozen, waarna de ver gadering gesloten werd. LAATSTE HIEIIWS. De innemiife van Den Brieï. Onder den trein. BEVERWIJK. SASSENHEIM. HEEMSTEDE. SCHOTEN. AÜSTEftDAËSeHI BEURS. 4 yt. NÜEUWS. De ramp te Genemuiden. ALLEEN NAAR DSAS. KBeine Houtstraat 97-99 drijte-AdministratieJ. J. O. van Auylen, J. Verkoren en J. F. Hillen; Technische 'Ambtenaren: G. van Eek, H. de Lugfc, en E. H. Krelage; Oontroleerend Per- Boneel: J. Noordeloos, A. A. v. Wijn gaarden en J. G. Niesten; Overig per- eoneel: 0. v. d. Haar, M. M. Dekker en D. Zonneveld. Besloten wordt tot op richting van reservefonds voor eventueel steunverleening, en om de uitkeeringf uit het Fonds bij Overlijden ongewijzigd 1' laten. „Stille Omgang". Gisterenavond vergaderde genoemd Ge nootschap in „St Bavo." De voorzitter, de heer Jansen, opende met een hartelijk welkomstwoord deze bijeenkomst en heette in *t bijzonder welkom den Zeer- Eerw, Directeur, pastoor Boogmans- De voorgelezen notulen werden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deed verschil lende mededeelingen in verband met den te honden Stillen Omgang, o.a. dat er dit jaar meer dan 1200 mannen zullen op trekken naar Amsterdam, dat de groepen 17, 18, 19 en 20 zich te Amsterdam zul ten moeten begeven naar het Maagden huis en wijst er voorts nog met nadruk op dat de groepen met het gaan naar Amsterdam een behoorlijken afstand moeten bewaren om te voorkomen het lange wachten der eerste groepen voor algeheele aansluiting aan den Adm. de Kuijterweg. Verder dat vanaf den de Ruijterweg ieder zich moet verplichten met vieren naast elkander te blijven loo- pen. Aisnu is aan het woord de ZeerEerw. heer Directeur, die een opwekkend woord spreekt voor de aanstaande Bedevaart. Z.Eerw. zegt op heden voor de vierde maal het voorrecht te mogen hebben deze vergadering toe te spreken en zet duidelijk uileen, naar Dr. Schaepman s gedicht, geschreven bij het Eeuwfeest van het Mirakel te Amsterdam, het leven van den mensch vanaf het Paradijs tot op heden. Hoe steeds het brood èn in het het Oude èn in het Nieuwe Testament een zinnebeeld is geweest van het leven en schetst daarbij beelden hoe God Adam en £va verjoeg nlt het Paradijs met de voorspelling: ,,In het zweet uws aan schijns zult gij uw brood eten." Hoe het hongerende volk in Egypte, zich wendde tot hun koning en deze hen verwees tot Joseph, die in de vette jaren de voor raadschuren had volgeladen met graan; hoe Mozes met rijn volk in de woestijn, biddende het mana verkreeg; hoe Chris tus de Gever is van het brood bij zijne prediking op den berg en 5000 menschen voedde met enkele brooden en visschen; hoe het volk uitriep: „Hij is Degene, Die ons voorspeld is." Verder de instelling van het Allerheiligst Sacrament: „Het Brood, dat ik U geven zal, is het brood des eeuwigen levens." Z.Eerw. zet, naar aanleiding hiervan, uiteen hoe over de geheele wereld dagelijks van zonsopgang tot zonsondergang dit hemelsch mana van den hemel regent op het woord van de leerlingen van Christus. God heeft ons /.etoond te Amsterdam dat Hij dit Sacra- nent op eene bijzondere wijze wil ver- èerd zien en geen stad in ons land als Amsterdam waar eene zoo groote devotie bestaat voor het Allerheiligst Sacrament des Altaars. Voorts herinnert Z.Eerw. aan het ge sproken woord van Pius X: „Dat is ons dagelijksch brood," en wekt op tijdens de bedevaart veel en zeer veel te bidden, voor ons zelf en anderen, doch ook voor de bekeering van ons Vaderland. Aantoonende dat verschillende hoog staande geleerden, als professoren, dich ters, enz. overgegaan zijn van het stoffe lijke naar het geestelijke, hun heil zoe kende in de leer der Roomsch-Katholïeke Kerk. om deel te hebben aan het Brood des Eeuwigen tevens, wekt spreker allen nog eens op voor de bekeeringen te bid den. Met nog een vers van Dr. Schaepman. besloot Z.Eerw. de aandachtig gevolgde rede. Na een dankwoord van den voorzitter had de verkiezing plaats van de voor bidders. Bij de rondvraag werd door het be stuur nog kenbaar gemaakt dat ook dit jaar wederom gelegenheid bestaat per posttrein Amsterdam te bereiken, waar voor bij het" bestuur plaatskaarten ver krijgbaar rijn. Na het ringen van „Roomsche blijd schap" werd deze goed bezochte verga- gadering gesloten met den Christelijken groet Judith Bokor. De jonge Hongaarsche celliste heeft nu 66k haar tournee gemaakt door Duitsch- land, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Oostenrijk, Hongarije en nog een aantal nieuwe landjes, en natuurlijk met „over weldigend succes" (ik citeer de mededee- tóngen van het concertbureau). Maar niet hierom waren onze verwachtingen hoogge spannen. Immers, Judith Bokor is voor ons geen vreemde. Wij hebben haar reeds ontmoet, was 't niet in 't vorig seizoen? in <lc bovenzaal „Vereeniging" waar zij een klein publiek de verrukking gaf van haar buitengemeen schoon spel in het concert van d'Albert, en o.a. in een prachtige oud- Italiaansche sonate, 'k herinner me niet meer van wien. Zonder veel reclame kwam Judith Bokor hier en die haar hoorden, behielden lang de herinnering aan het frissche en gezoude «nusiceeren; 't waas in de dagen dat Made leine Mon nier haar eerste triomphen vier de, maar de indrukken die de Hongaarsche naliet, werden door. haar jonge kunstzuster uit bet land van schoonheid en vreugde niet verjaagd. Nu kwam zij andermaal, na haar tournee <fto haar „beroemd" maakte. Zeker, haar Beethoven, de Adur-sonate, ook door Louis Schmifzler in mooie sfeer gespeeld, tiet de beste indrukken na; ver rukkelijk was bovenal het Scherzo m zijn gesyncopeerd rythme, en van boogen adel het langzame in'leidingsdeel voor 't finale. Maar nu ontpopte de zuivere artiste zich als de virtuose, die enkel en alleen om de virtuositeit speelt. Och, dat concert van Haydn heeft ook zijn eigenaardige bekorin gen wel nog, al is 't na Beethoven geheel misplaatst. Maar waarvoon dient nu toch zoo'n cadens in 't eerste deel? Dat valt niet aleen heelemaal uit de lijn, 't is nog een beleed-iging voor den smaak ook. Daarbij gen nog wel al is 't na Beethoven geheel zoodat zelfs bet lenige en goed-aanspre- kende finale de eerste indrukken niet kon wegnemen. Judith Bokor maakte veel goed door een van edele muzikaliteit te kiezen. Elé- van Faaré, een prachtig expressief toonstuk dat, heel in t' voorbijgaan, wel aan Schubert's „des Madchena Klage" herinnert. Zij speelde het met dat bekoren de en ontroerende, zooals alleen een intens muzikaal natuurtalent een dergelijk stuk zuivere muziek kan geven: met groote over tuiging, omdat het geheel rechtstreeks uit het hart komt. Datzelfde meeslepende élan greep ons ook in de Suite van Voormolen, waar het slotdeel La daqse de Conehita, met een alles veroverende' hartstochtelijk heid werd uitgebeeld. Daar was "t geen amusdceeren meer, daar was t een wellicht zich zelf onbewust uiten van dat groote, algemeen mvensche- 'jke dat in alle kunst, ook huiten die mu ziek ons builen ons zelven brengt en voert naar oorden die wij missdhiien in langen, langen tijd niet meer sullen betre den; het was de groote univemseele kunst van een Diuracam die ons daar voorging. Het is me ook geheel omversdhflldg of dit alles bij Voormolen's suite wei dn Ie no 'ö1 staat, ofschoon het sterk persoonlijke dezer muziek bij de moderne algemeenhe den die weer aan Ravel of Debussy doen denken een niet licht te vervagen indiruk nalaat. Vooral ook 't middendeel, „menuet triste7 heeft ook Ide ,si<ole per- sonelle' die 't geheel tot iets blijvends maakt. Hetzelfde publiek dat bij deze nieuwe spuitueole schoonheid als ontwaakte, het liet .oh bij een onmiddellijk daaropvol gend siaiapniutseniliedje van Gésar Cud door een goedkoop en versleten cantabile tot luiden bijval verleiden. Toen was voor Davidoff natuurlijk 't ijs gebroken, en daar ging je publiek, d'at je 'n oogenbliik hiadt lief gekregen om de devote aandacht bij Fauré. Och, een Gérard Hek'kiiig, een Canivez spelen ook Dopper en Davidoff, maar hun programma's rijn zuiverder. En de violoncel leent ridh, nog beter dan de viool, om een programma te kiezen, waarbij louter artistieke overwegingen in 'f spel rijm. Buiben het waarlijk goede dat Judith Bokor ten gehoore bracht, bevatte het programma maar ai te veel waarmee een begenadigde natuur al® rij rich niet moest inlaten. Voor Louis Schnitzler een bijzondere huldd voor zijn belangrijk aandeed in de meesterlijke interpretatie van het nieu we werk van on,zien Hollamdischen com ponist Voormalen. G. J. K. Gouden echtpaar. Heden herdenkt het echtpaar R. Sie- girist, Brouwerstraat 145, zijn gouden hu welijksfeest Op verzoek der beide echtelieden, die wars zijn van alle openbare bekendma king van hun feest, en ons verzochten daarvan geen reehtbaarheid te geven, vol staan wij xnöt de enkele mededeelingi er van. en maken geen melding van de bij zonderheden, welke het gekenmerkt heb ben. Mej. Schrier in de Korenbeurs. Gisteravond speelden mej. Schier, prof. Maarsan en de heer Valker, Haarlem in de Korenbeurs. Do zaal was vol belang stellenden. Allereerst speelde mej. Schier tegen Valker een partij kader van 300, waar als hoogste serie van 74 mej. Schier wint in 20 beurten 300-171 voor Valker. Daarna 500 carombolés tusschen Valker en Maarsen, waar de prof. schitterend speelde en in 11 beurten met series van 108-97-83-78 de partij wint, tegen Val ker 79 oaromboles. Gehoren: z. v. A. T. v. d. Haak— de Ï5aaijer z. v. J. J. Baas—Strijbis z, v. M. ZwartSteur; z. v. J. y. d. Burg—v. Horssen; z. v. D. J. Martin- Prinsen. Overleden: W., 10 mnd., z. v. J. Vou- lan, Tulpenstr.; F. S. de Koe—Blok, 32 j., Rozenprieelstr.,; J. G., 1 mnd., d. v. J. v. Maris, Leidschestr.0. F. Voerman Ebeler, 66 j., Brouwersvaart; A. J. Sybenga, 29 j., Gasthuissingel A. Hoogerbeets, 62 j., Ti. Heerenvest; W. P., 18 d., z. v. J. Beumer, Kamper-4 laan; W., 1 mnd., d. v. W. v. Doom, Kamperlaan; 0. Tesselaar—v. Brake], 75 j., Kamperlaan. Ned. R.-K. Graf. Bond. Dinsdag 14 Maart vergadert do afd. Haarlem van genoemden bond in „St. Bavo". Nad© bestuursverkiezingen wegens periodieke aftredingen, zal definitief wor den overgegaan tot stichting van het Steunfonds voor uitgetrokken werkloozen en zieken. Tevens zal dan een bestuur voor genoemd fonds worden gevormd. Garnizoensberichten. Als hoofdinstructeur bij het oefenings detachement van het 10e R. I. te Ede is aangewezen majoor Moll van het 22e R. I., terwijl de kapiteins en luitenants van dat detachement «veneens van het 22e R. L worden beschikbaar gesteld. Met ingang van 10 dezer zijn eer vol uit hun functie van adjudant ont heven lste luit.-adj. J. J. Rutgers, van het 10e R. I., lste luit.-adj. A P. Lieu- wens van het 10e R.I., lste luiiadj. 0. M. Oliviers van 3-10 R..I, lste luit.-adj. J. H. J. Raat van het 1-21 R.I., 2de luit. 0. J. Mens van het 2-21 R.L en eerste luitenant-adj. G. Hoogers van het 3-21 R.I. Belangstelling. Reeds hedenmorgen heeft zich aan het gebouw „St. Bavo" een aantal leden der R.K. Kie;vereeniging gemeld, om te stommen over de groslijst. Zij ver keerde n.l. in de meening, dat die stemming was in den voormiddag van 810 uur. Zij is echter hedenavond in de vergadering der R.K. Kie3vereeni- ging, terwiil ook morgenavond in het gebouw „St. Bavo" tot de stemming gelegenheid bestaat. Tentoonstelling. In het gebouw van de Hall. Mij. voor Wetenschappen aan het Spaarne, zal vanaf Zondag 19 Maart tot en met 26 Maart een tentoonstelling gehouden wor den van „De Duinen", do flora, de fauna het duinlandschap en de invloeden, welke dit alle3 dreigen te vernielen. Zij; is dus een demonstratie van de urgentie van natuurbescherming in de duinstreek. Geëxposeerd zullen worden foto's van xduinplanten en gedromde planten, van 0. Sjokes, foto's en vergroeiingen van vogels, hun nesten en eieren, van J. Strijbos, zoölogisch materiaal, van dr. Tesch, schelpen, van dr. W. G. N. v. d. Sleen, zeedieren, van dr. Metzelaar, opgezette vogels van het Middelb. On derwijs, terwijl verder lectuur ter ta fel zal liggen, betrekking hebbend op de duinen. Ook zullen een tweetal projectie-avon den worden gehouden. Het Witte Kruis. De afdeeling Haarlem van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" hield gisteravond in de bovenzaal van café Brinkmann een ledenvergadering on der voorzitterschap van den heer dr. H. van den Berg. Medegedeeld werd, dat er verbete ringen zullen worden aangebracht in het badhuis aan het Leidsche Plein, daar gebleken is, dat genoemd bad huis geheel „uitgebaad" is. In dat badhuis zijn het vorige jaar minder baden eerste klasse genomen doch veel meer baden tweede klasse. De laatste tijd kwam het' herhaaldelijk voor, dat er geen warm water meer was. Hierin zal afdoende verbetering gebracht worden. Verder deelde de voorzitter mede, dat de weldadigheids- voorstelling van de Tooneelvereeniging „Cremer" een batig saldo heeft opge leverd van pl.m. f 350, welk bedrag ten goede zal komen aan het badhuis ,>Koudenhorn". Vervolgens las de secretaris het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat het aantal leden op 31 Dec. 1921, 1161 bedroeg. Door den secretaris, dr. Mauritz was een grafische voorstelling gemaakt van het aantal baden genomen in de volksbaden sinds 1912. Het blijkt, dat het aantal burgerbaden geleidelijk ge stegen is tot 1916 doch daarna weer gedaald. Het aantal militaire baden is gelukkig voor de sociale toestan den na 1916 zeer sterk gedaald. Wegens afwezigheid van den pen ningmeester, den heer De Clerq, leg de de waarnemend penningmeester, de heer v. Hemert, rekening en ver antwoording af. De rekening sluit met een voordeelig saldo van f 8.26. De commissie tot nazien der reke ning, keurde d.e rekening goed. Het einde der vischdistributie. Binnenkort xuüen de taaiste herinne ringen aan die vischdistribube verdwenen zijn. De prijiSibordien van dien voorin, gemeen telijken visohverieoop rijn in eigendom overgegaan aan dienl Dienst der Wenk- toosbeidstvestrijding ten dienste van de AitoeidsbemidÜeldmg. De bedoeling is ze te benutten voor reclame en meded eetóngert betreffende vraag en aanbod op de arbeldlamaiikt. Op de eene helft wondt het bekende geei-noode biljet aangebracht, diait oofk. reedis op een vijftigtal plaatsen in open bare gebouwen, vakwereenigingsoent ra ,enz. in onze gemeente is opgehangen, en dat de openingsuren der Arbeidsbeurs ver meldt, terwijl op de andere helft geregeld ineexleeiing zal worden gedaan van ge vraagde en eventueel aan de Beurs be schikbare aaheddlakrachiterï, zoowel man- metijke als vrouwelijke. De borden aanwezig bij de Amsterdam- sohe Poort, op den Koudenbotrm, bij de Nieuwpoont, op het Le&cPsche Plekr, aan den Gasthuiismgel en op de Vischimarirf, worden niet verplaatst, daar dit ook voor hun nieuwe bestemming geschikte pun ten zijn. CONSUL-GENERAAL VAN GUATEMALA. AMSTERDAM, 10 Maart. -Naar wij vernemen is jhr. C. van Asch van Wyck, directeur van| de Ho®. Grondcredfetbank, benoemd- tot consul-generaal van Guatema-, BRiIELLE, 10 Maart. Naar wij verne men, is het voorloopig programma van de Herdenkingsfeesten van 1 Apr® aks volgt samengesteld: la. H. M aide Koningin zal reedis den avond van 31 Maart aankomen. Den volgenden: dag begeeft H. M. rirfi :te 9)4 -uur per stoomistoep naar het hoofd en gaat vandaar naar die Noordpoort, waar de schoolkinderen haar een lied toenii ragen. Vervolgens brengt Zij een bezoek aan (het „Geuzengestiicbt" om daarna de ge denktafel te onthullen. Na dien pledhtigen dienst in de 'kerk bijgewoond te hebben (1012 uur) be geeft H. M. ridh naar het Stadhuis, waar voorstellen der raadsleden plaats vindt. Daarna blijft H. M. tót 3 uur aan boord van de „HydrograafOm 3 uur begint het Openluchtspel, dat op de Markt door H. M. bijgewoond wordt. 'Na afloop hiervan begeeft Zij rich op een stoomboot in den Haven, vanwaar Zij bet bestormen der poort ral gadeslaan, om daarna het einde op het Stadhui® Wj te wonen' en de vlag te rien hijschen. Vervolgens zal *Zij de thee op heit Stad huis gebruiken. Om 5 uur heeft de o-p stelling der His torische Optocht plaats. Naar wij vernemen, zal de Prins aan de Brielsdhe padvinders een vlag uitreiken. OPHEFFING KADERLANDSTORM. Naar het „Hbld." verneemt, be staat het voornemen, als uitvloeisel vtan het K.B. van 28 Febr., tot vast stelling van een regeling voor den vrij willigen landstorm, over te gaan tot opheffing van het instituut van den Kaderl and-storm in zijn tegenwoor- digen vorm. In genoemd K.B. nl. wordt bepaald, dat de kadieropleiding voortaan zal plaats hebben bij de landstormverbon- den, zoodat de afdeelingen van den kaderlandstorm ondergebracht zullen worden bij den gewonen Landstorm. De overgang zal plaats hebben tegen 15 April. EMMEN, 9 Maart. Gisteravond stap te te Emmen Mej. H. Aikes. nog voor dat de trein, die van Coevorden te Emmen omstreeks half 9 aankomt,, stilstond, uit en viel daardoor onder den trein. Het rechterbeen is ernstig gekneu-sd. Dr. Hospers werd direct ontboden en achtte overbrenging naar het zie kenhuis te Groningen noodzakelijk. Door Z. D. H. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot Geestelijk Adviseur van groep II te Beverwijk de Weleerw. heer J. A. M. Bekkers, kap. alhier (H. Agatha); van groep IV te Beverwijk den Weleerw. heer C. Dekker, assistent alhier (Bis'sch. Kweeksch.); van de Hanze, den Vrouwenbond en de R. K. Vereeniging v. Volkszang te Halfweg de Weleerw. heer G. F. Schneiders, kap. alhier. De heer N. Segaar, technisch ambte naar le klasse P. T. T. vertrok heden met het stoomschip „J. P. Coen" naar Indië. Bij den heer T., in de Gharbonlaan alhier, ontstond Maandag een, begin van brand, welke evenwel spoedig gebtuscht werd. Slechter kwam de heer T. zelf er af. Hij bekwam leelijke brandwonden aan handen en gezicht. Dr. Quants, ver leende de eerste hulp. *t Is te hopen, dat de heer T. er geen blijvende nadeelige ge volgen van zal ondervinden. Door de pottto alhier, is aangehou den G. H. F., diie o-nivi!udhi was uit -een ge sticht te Beekbergen. Daar bij onderzoek bleek, dat hij zijn gestdchts'kteed'ing halci verkocht te Apeldoorn, j® hij naar Aiped- doom overgebracht. Terug Ie bekomen bij van. Meeuwen, Heerera weg 26, een; horad (iDcberniann pincher); Mevr. Kuyper, Westerhoulstraat 36, een stuik speelgoed (-schommeltje); Dr tossen, Molerawerfriaan 118, een her- dierslhomüs Bureau v. pol., BoctkenroKie- straait 9, een R.-K. gebedenboekje. StiUe Omgang. Woensdag j.l. ver- gaderde liet gezelschap van den Stillen Omgang van de Parochie „St. Bavo" al hier in het gebouw van den R. K. Volks bond. De zaal was maar matig bezet. Het meer dan slechte weer was hiervan wel de oorzaak. De WelEerw. Heer A. v. Leipsig, gee stelijk directeur, opende met den Ohr. groet deze vergadering, waarna door den heer Verbeek op verdienstelijke wijze „Lied van het H. Sacrament" werd voor gedragen, eveneens verdienstelijk met pi ano begeleid door den heer Wolf. Al dadelijk gaf dit aan de vergadering een Godvruchtigen indruk. Na een luid ap plaus, ontvvingen beide heeren een woord van dank van Zijn Eerw. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De penningmeester maakte bekend, dat t ledental nog steeds in stij gende lijn ja. De heer J. v. d. Berg bracht breedvoerig verslag uit, over de te Amsterdam gehouden algemeene ver gadering, hetgeen met een woord van dank werd goedgekeurd. Vervolgens maakte de voorzitter bekend, dat de Bedevaart plaats zou hebben in den nacht van 18 op 19 Maart a.s. Zij, die eventueel per trein wilden gaan, werden verzocht, na afloop der vergadering hiervan kennis te geven. Dit ter verzorging van een goede regeling. Meerendeels was men van oor deel, de reis wat vroeger dan gewoonlijk te doen aanvangen, zoodat besloten werd, om 11.30 te vertrekken. Het voorafgaand plechtig Lof zal te 11 uur aaanvangen. Zijn Eerw. verzocht, vooral in de pas- seerende bebouwde kommen niet luid te zingen en bet rooken na te laten. Verder werd de te nemen route bepaald, met als eindpunt de Kerk van de H. Catharina. De aanwezige koorzangers werden ver zocht, zich bij aankomst in de kerk, naar het koor te begeven. Onder den' Stillen Omgang, zullen hij de N. Z. Kapel vijf Onze Vaders en Wees Gegroeten gebeden worden voor de maatschappelijke orde, zoomede tot het behoud van ons Christelijk - Mi nisterie. Voor te zingen liederen zullen gebruikt worden: Eucharistisch Hand boekje en gezangenboekje. Zijn Eerw. ver zocht nog, om rich niet met rijwielen bij den stoet aan te sluiten. Nu volgde vaststelling en benoemingen van heeren controleurs, voorbidders en voorzangers en groepsverdeelingen. In de plaats van den heer de Zwart, werd met algemeene stemmen als bestuurslid ge kozen, de heer J. v. d. Bosch. Bij de rondvraag werd aangedrongen op meerdere verlichting ten dienste van voor zangers en voorbidders. Zijn Eerw. zou hieraan zijn volle aandacht schenken. Een der leden vond het wenschelijk, dalb in elke groep eenige jongelui zouden inge deeld worden, dit werd goedgekeurd. Den hesren controleurs werd aanbevolen, hunne goede zorgen vooral te besteden aan de jongelieden. Nu de Parochie „St. Bavov" een zelfstandige afdeeling had, zag één der leden ook gaarne uit deze Parochie, een dor Hoeren Geestelijken in den stoet vertegenwoordigd. Den Zeer Eerw. Heer Pastoor dezer Parochie, welke mede aan wezig was, speet het te moeten verklaren, dat dit onmogelijk kon, was echter weder om bereid, om hiervoor Geestelijken van het Seminarie te vragen, welke zich ook al bereid hadden verklaard, zoodat het gezelschap zich kan verheugen, in het bezit van hooge Hoeren Geestelijken. Zijn Eerw. gaf nog een geestelijke opwekking en beval veel te bidden voor het Eucha ristisch congres. Dan werd gezongen: „Heft een blijden toon" en „Rcomsche Blijdschap", waarna de Geestelijken leider nog schetste, de groote devotie aan het H. Sacrament van Mirakel verbonden. Geef met Godvrucht en toewijding, aldus Zijn erw., een groot voorbeeld aan gansch ons land. Met een woord van dank en den Ohr. Groet, sloot Zijn Eerw. deze vergadering. De gasprijs. In ons raadsverslag ma ken wij nog melding van een aangenomen voorstel van B. en W. omtrent den gas- prijs. Dit voorstel houdt het volgende in: Ingaande na de eerste meteropneming, na 31 Maart 1922 wordt de prijs voor de hoeveelheid gas, waarmede het gebruik in de overeenkomstige maand van het jaar 1921 wordt overtroffen, vastgesteld op 6 cent per kub. M.; met dien verstande, dat als ininimumverbruik, waarop deze prijs niet van toepassing is, geldt tot 50 kub. M. voor gewoon gas en 100 kub. M. voor gewoon gak,welke hoeveelheden bij gebruik van electrtoiiieit voor verlichting worden verlaagd tot rap. 35 en 70 kub. M., onder verschillende bepalingen. Dit besluit geldt voor 1 jaar. Voor 1 Januari- zullen B. en W. verslag uitbrengen over de resultaten dezfer rege ling. De Beurs opende heden willig. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87; 6% Indië 94 13/16. Culturen.. Koloniale Bank 123; Indi sche Bank 97; Vorstenlanden 146)2H.V. A. Industrieele waarden. Insulinde olie Oliewaarden. Koninklijke 406; Consols 141)4; Orion 31. Tabakken. Deli 234; Besoek-i 51; Rotterdam Deli 28)4; Senembak 352. Rubbers. Amsterdam Rubber 85; De- li Batavia 66; Nederl. Rubber 46; Rott. Ta- panoeli 18. Scheepvaartwaarden. HoII. Am. Lijn 146; Holi Boot 47; Kon. Hall. Lloyd 22; Japanlijn 101; Paketvaart 73)4; Scheep vaart Unie 104; Marine 16)4. Amerikaansche waarden. - i Hide and Leather 73)4; Steel 100)4; Smelting 51)4; Anaconda 104)4; Cigar 69)4; Atchison To- peka 101)4; Voting Rails ^3; Denver 1; Southern Pacific 92)4; Union Pacific 145. DE STORM AAN 'T WERK. Door den hevigen storm is te Zundert (N.B.) heel wat schade aangericht. Hon derden, ja duizenden pannen zijn van de daken geslingerd, schoorsteenen afgerukt en schuren ingedrukt. Dank rij den lagen waterstand en 't dood tij, zijn de kustwerken op Walche ren ditmaal niet ernstig beschadigd. Wel zijn vele boomen ontworteld, woeien schu- yen in en werd aan vele gebouwen scha de berokkend. In Oost-Gelderland en aan den Maas kant heeft de storm hevig .gewoed. Op verschillende plaatsen werden boomen ontworteld en tuinmuren omvergeworpen, terwijl aan verschillende huizen ernsti ge schade wend aangericht. Zoo werd de molen van Th. D. te Duiven (Geld.) gedeeltelijk vernield. Men meldt uit Goes d.d. 9 dezer: Heden is de motorboot „Wilhelmina" die gisteren door den hevigen storm is lek geslagen aan het Goesche Sas, met twee sleephooten het Sas binnengesleept. De lading wordt in een ander schip over geladen. In de buurtschap Ten Esschen bij Heerlen, is Woensdagmiddag de stalling van de boerderij V., ingewaaid, waarbij vijf stuks vee onder het gesteente wer den gedood. Door den storm rijn te Kampen eenige boomen ontworteld. Door een der om vallende boomen werd een jongetje licht gekwetst. Door den hevigen storm werd het se dert 3 maanden gebouwde huis aau den Keescheweg, van L. v. d. V., te Oss, met den grond gelijk gemaakt, terwijl van het huis van P. v. V. de voor gevel werd weggeslagen. Men meldt uit Doetinchem d.d. 8 Maart: Tengevolge van den hevigen storm, die hier hedenavond woedde, zijn verschillen de boomen ontworteld. Tusschen Doe tinchem en Koppel kwam een zware beuk op de tramrails terecht zoodat het tramverkeer vertraagd werd en de pas sagiers moesten overstappen. In de Plantsoenstraat werd een iep geveld, die het geheele verkeer in die straat strem de en in zijn val het telefoonnet van deze wijk vernielde. Alle telefonische en telegrafische ver bindingen met Doetinchem rijn verbro ken. Telegrammen worden per post ver zonden. Tengevolge van den storm was te Qir- schot Woensdagmiddag de geheele elec- I r'.-che leiding verstoord en stemden alle bedrijven stil. Des avonds kon den de huizen weer verlicht worden, doch de straatverlichting bleef defeot. Het ontzettend ongeluk met de veer pont op het Zwarte Water bij Genemui den, geschiedde Woensdagavond om streeks half zeven Wij willen steeds onae Clientèle uilbrei- <i'sn. Alleen dan is dit mogelijk door altijd prima goederen tegen die meest concur- reeren'de iprijizien te verkoopen. Wij leveren: Pracht Heeren- en Jongeheeren Visies, in moderne ik leuren en model van 10 tol 55. Blauw Ratiné en donker grijze Winterjassen, getoitlteerd en gewoon mo del, van 20 tot 60. Demi-Saisons, in de nieuwste kleuren en modellen van 17.50 tót 40. Dames en Heeren wollen Garbardine Jassen, f 17.50 tót 50. BEZOEKT ONZE MAGAZIJNEN over de Gasthuispoorl. Heeft maar éêne zaak te Haarlem. Enkele personen, die aan den oever stonden te wachten, sloegen het ontzetten de ongeluk, dat in de omliggende plaat sen groote ontsteltenis heeft teweegge bracht, van dichtbij gade, zonder in staat te zijn hulp te bieden. De toedracht was als volgt: Door den hevigen storm en den sterken golfslag sloeg het water over de veerpont en werd deze van den kabel, die door brak, losgeslagen. Op de veerpont bevon den zich veertien personen, waarvan ei elf in een kleine roeiboot, die achter de pont was vastgemaakt, sprongen. Deze roeiboot werd daardoor overbelast en zonk oogenblikkelijk in de diepte. Slechts een van de elf personen, de postbode Timmerman, wist zich zwemmende te redden. Inmiddels was de veerpont, waarin de veerman en twee andere per sonen w aren achtergebleven, onder water geloopèa. De veerman sloeg, vermoe delijk door de koude bevangen achter over in het water en verdronk, de twee andere personen, Jan Visscher en de bak ker Klaas Hellenthal werden door een sleepboot gered. Het lijk van den veer man werd naar Zwartsluis overgebracht. De namen der omgekomenen zijn: H. J. Groote Balderhaar, burgemeester van Genemuiden; mevr. H. Groote Balderhaar Hoogervorst; Thijs Velthuis (veer man), zijn zoon Jan Velthuis, Hendrik Hellenthal (gemeenteopzichter), en diens vrouw J. J. Hellenthal—Verhoef, Grietje van Dalfsen, Cornells Hulleman (bakker) wed. H. Eenkhoorn, O Moedt, rijksveld wachter te Zwartsluis en Rook, rijksveld wachter te Ambt-Vollenhove. De burgemeester, de heer A. J. Groote Balderhaar ten Velde, was met lijn vrouw mevr. Groote Balderhaar ten VeldeHoo gervorst eenige dagen naar Amersfoort geweest, waar de vader van den burge meester woonde, om diens 80sten ver jaardag te vieren, terwijl de gemeente-op richter, de heer H. Hellenthal en zijn vrouw naar Nunspeet waren geweest, waar hun oudste zoontje tijdelijk voor zijn gezondheid verblijf houdt. Samen kwamen rij Woensdagavond van de reis terug. Met dezelfde tram was aangekomen de bakkersknecht Hulleman, werkzaam bij de fa. Lindeboom te Zwolle, die zijn meisje in Genemuiden zou gaan opzoeken De voor korten tijd in Genemuiden aan gestelde Rijksveldwachter Rook was ook onder de passagiers; hij had rijn vrouw, die ziek in het ziekenhuis te Zwolle ligt. opgezocht De vrouw van den Rijksveld wachter Moed ligt eveneens ziek te bed. terwijl de vrouw van den veerman thans na het verdrinken van haar man en zoon met vier dochters achterblijft zonder broodwinning. De gem.-opzichter Hellen thal laat 3 jonge kinderen als weezen achter. Men begrijpt, dat de verslagenheid die in het anders zoo rustige visschersdorpje Genemuiden heerscht, nu deze ontzetten de ramp het getroffen heeft, algemeen is. Alle arbeid was neergelegd. Niemand kon of wilde werken. Met een slag wa ren 12 menschenlevens vernietigd. Voor de ramen van het gemeentehuis en van verschillende woningen zijn de gordijnen neergelaten, overal staan groep jes menschen te praten om steeds weer op nieuw de bijzonderheden van de ramp te bespreken. Diep meevoelen met de nage laten familieleden der slachtoffers spreekl uit allerwoorden en telkens als weer eenig bericht bekend wordt vullen veler oogen zich met tranen. De ouden van dragen herinneren zich-, hoe op denzelfden dag, een biddag, die al tijd zoo stichtend Sn Genemuiden gevierd wordt, 54 jaar geleden een geweldige brand dc 'helft van het dorp vernielde. Dat was vreeselijk, maar het bracht slechts mate- rtoele schade, maar nn, deze ontzettende ramp eisohte niet minder dan elf men schenlevens en dompelde 7 gezinnen in rouw. Aan 4® „Msb." ontleenen wij nog Ivet volgende over de ramp naar aanleiding van het verhaal van eten geredden postbo de D. Timmerman, die zich zwemmende wist te redden. Timmerman gaat totleren middag om kwart over vijf de post brengen naar Zwartsluis. Zoo ook Woensdagmid dag. Omstreeks half zeven was hij weer terug bij de pont die hem moest overzetten naar het dorp. Hij voegde zich daar bij het overige gezelschap, dat behalve de reeds genoemde personen bestond u-it de wed. H. K. Een'khoorn riic even-eens een zoon in bet ziekenhuis te Zwolle had bezocht Grietje van DalfsenWoiteroochter, de bakker Hellenthal en den veehouder en organist J- Visscher Wzm. De veerman Thijs Velthuis en zijn zoon Jan zouden ben overzetten. Het gezelschap wilde het liefst met de veerpont worden overgezet en niet met de rorihoot. Timmerman hielp den burgemeester nog met zijn koffer. Allen moesten eerst met bet kleine bootje naar de pont roeien, omdat deze wegens het hooge water niet geheel den wal kon be reiken. Timmerman k,wam het laatst op de pont, bijna recht tegen den stormwind in, door de kokende golven, cfte telkens over het platte vaartuig heensloegen, naa' den overkant te krijgen. Na 20 meter kon men echter niet ver der. Dan maar terug. Maar dat kc« ook niet meer. Er was geen beweging mrer in de pont te krijgen. Toen gebeurde het ver- schriikk|elijke. Door den druk van den staalkabel ,den wind en de woelende goh

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2