orde rn lrnmT I BIMNEHLANDSCH NIEUWS. LUCHTVERKEER. Uit den Omtrek Centrale R.-K. Propagandaclub Rijkskieskring „Helder". Uit onze Oost. SCHOTEN. Gemeenteraad. Sinds eenige weken is in den Bijks- laeskring „Helder" een voorloopig co mité aan den arbeid getogen, om te ge raken tot een R. K. Oentr. Propagandaclub in den Rijkskieskring „Helder" voor de Tweede Kamerverkiezingen. Inmiddels mocht het voorloopig comité van de Cen traio Propagandaclub zich verheugen ii 1 de volle sympathie en medewerking van kot Centraal Bureau der R. K. Kiesver- eenigen in den Rijkskieskring „Helder' en van het Centraal Bureau voor Propa ganda te Roermond. Reeds bestaan in Hollandsch Noorderkwartier een tweetal gewestelijke bonden van Propagandaclubs in de Statenkieskringen Hoorn en Hel der, waaruit wij bij de voorloopige werk zaamheden al dadelijk bemerkten van hoe- Veel nut een Centrale Bond is. Het doel van Centralisatie is om meer «verleg en samenwerking te krijgen tus schen de verschillende Propagandaclubs of R K. Kiesvereenigingen ten platte- lande en de grootere plaatsen, zoodat de algemeen te voeren propaganda doelma tiger en gemakkelijker kan plaats vinden. Vroeger gebeurde het toch meermalen, dat •en spreker op eenige plaatsen werd ge vraagd een spreekbeurt te vervullen, doch dikwijls zoodanig, dat heen en weer rei- aen noodzakelijk bleek, wat niet alleen vele kosten meebracht, doch ook veel tijd verlies en moeite. Thans zal door den Oentralen Bond ge tracht worden hiervoor een goede rege ling te treffen en wel op deze manier allo vereenigingen zenden hun aanvraag om een spreker, met den tijd, wanneer sj dezen graag in hun midden zouden *ien, aan den secretaris van den Oen tralen Bond en dan wordt overleg ge pleegd tusschen sprekers en vereenigingen en zullen de routen voor de sprekers zoodanig worden geregeld, dat noodeloós heen en weder reizen wordt voorkomen en toch zooveel mogelijk alle organisa ties naar haar zin worden geholpen. Ook stelt het Centraal Bestuur van Pro pagandaclubs zich voor het tot haar taak nemen der voorbereiding van verkiezings meetings in diverse plaatsen van den kies kring. De leiding zelve blijft echter bij het Plaatselijk Comité, doch de Centrale is weer daar om to voorkomen, dat b.v. op twee plaatsen tegelijk op denzelfden dag een meeting zon worden georgani seerd met dezelfde sprekers. Daarom ■wordt van te voren overleg gepleegd met de verschillende comité's tot het organi- •eeren van meetings. De centrale club zal buiten het interna leven de respectievelijke vesreeniging blij ven. De plaatselijke besturen beslissen Zelve, hoe en op welke manier zij de pro paganda in hun plaats willen voeren. Dit toch zou immers voor een Centraal Be stuur ook geen vruchtbare arbeid kan sen zijn, men zie maar eens de verschil lende belangen van de respectievelijke plaatsen van Noord-Holland, als Zaan streek het centrum van industrie, de Duinstreek als oentrum van tuinbouw bedrijf en de landbouwende bevolking der Folderstreken. Ook met het aanvangen der vlug schriften denkt het voorloopig comité een goede regeling op het cog te hebben. Eer stens hebben wij den Rijkskieskring ver deeld in afdeelingen als Helder, Hoorn, Zaandam, Purmerend en Alkmaar, waar gewestelijke vergaderingen zullen worden gehouden van de in haar rayon gelegen Propagandaclubs af Kiesvereenigingen. La deze vergadering worden behandeld het honden van meetings en het aanschaffen van vlugschriften. Zoodoende wordt met de plaatselijke toestanden gemakkelijker rekening gehou den, dan wanneer dit allee uitging van een Centraal Bestuur. Tevens wordt ge tracht door de gewestelijke vergaderingen die plaatsen in haar rayon, die nog niet zijn aangesloten of waar nog geen Propagan daclub of Kiesvereeniging bestaat, deze aangesloten te krijgen. Na deze verga dering komen de afgevaardigden wederom bijeen om overleg te plegen in de te hou den propaganda; tevens kunnen zij dan opgeven hoeveel exemplaren verkiezingB- lectuur de verschillende vereenigingen denken noodig te hebben. Dan wordt alles in één bestelling opgegeven aan het Cen traal Bureau voor Propaganda te Roer mond dat de vlugschriften distribueert naar de volgens opgave te zenden plaat sen. Wanneer de stemming over het politiek advies achter den rug is en de definitieve Candidatenlijyt vastgesteld is, zal mot den Rijkskieskring Haarlem, wier lijst met die van den Rijkskieskring Helder is ver- •enigd, overleg gepleegd worden omtrent het drukken van een reclameplaat, als mede der proef stembiljetten; want dan vangt oen zeer groot propagandawerk aan, JB.1. de verschillende kiezers en -essen te loeren stemmen. Vooral nu we thans zoovele nieuwelingen hebben, die voor het eerst hun stom zullen uitbrengen, zal dit een zeer groote vereischte zijn om even als voorheen, zegepralend uit den ver kiezingsstrijd voor den dag te komen. De leuze: „stemt nummer één van de Katholieke lijst", die voorheen als een ju belende krijgskreet door geheel Nederland ■weerklonk, zal woer aangeheven worden tot zegepraal onzer R. K. Staatspartijen; en alle weldenkende Katholieken zullen, doordrongen door het harde werken van ©en leger propagandisten, zoowel vrou wen als mannen, als één man het eerste hokje van de Katholieke lijst rood ma ken. Mogen dan ook alle Katholieke vrou wen en mannen, als Katholieken van de daad gehoor geven aan dien krijgskreet en alle persoonlijkheden op zijde zetten terwille van de Katholieke eenheid en tot Vooruitgang onzer Katholieke Staatspar tij. Moge deze regelen daartoe bijdragen. Gedachtig aan de woorden: „Eendracht maakt macht" en „Vele handen maken don arbeid licht" I aan den slag ter ver krijging van doeltreffende aangename en ^oedkoope propaganda. Laten alle Propagandaclubs en Kies-' vereenigingen daartoe uitgenood igd door de gewestelijke comité's, bij elkander te zamen komen om één flinke, krachtige bond te vormen tot ons aller heil niet alleen, maar ook en dit vooral tot heil en voorspoed onzer Katholieke Partij. Moge God de voorbereiding van den verkiezingsstrijd zegenen, en de overwin ning zal aan ons zijn. Alkmaar, 6 Maart 1922. S. M. MIDDELHOF, Voorloopig oomité voor de Centrale Propagandaclub in den Rijkskieskring Helder. JAARVERGADERING VAN DEN BOND VAN R.K. OPENBARE LEESZALEN EN BOEKERIJEN. Onder voorzitterschap van dr. v. d. Vel den had te Utrecht de jaarvergadering van den Bond van R.K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederiand plaats. De voor zitter herinnerde in zijn openingswoord aan het in werking treden der R.K. Lees zalen te Laren, Haarlem en Roosendaal, op het mooie voorbeeld door Oss gegeven met het organiseeren van wetenschappelij ke lezingen en herdacht het afgetreden be stuurslid J. J. Verbeeten uit Breda en de overleden directrice, mej. Kleman. Voorts wees hij op het nauwer contact tusschen het bestuur aan den eenen en de leeszalen aan de anderen kant door mid del van de „MededeeJingen" op den in lichtingsdienst, die, op verzoek van den Bond, door het tijdschrift Boekenschouw georganiseerd is voor de nieuwste litera tuur en op de ruimer gelegenheid tot op leiding van leeszaalpersoneel, düe weftdra wordt opengesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris en het financieel verslag van den penning meester bleek de bloeiende toestand van den Bond. In de vacature van den heer J. J. Ver beeten werd de heer W. L. A. van de Ven gekozen, bestuurslid van de R.K. Leeszaal te Breda, terwijl de heer A. J. C. Moonen herkozen werd. Vervolgens werd het voorstel van Delft, dat nog van de laatste algemeene vergade ring dagteekende, in behandeling genomen. Het luidde: Voor de R.K. Openbare Lees zalen aangesloten bij den R.K. Bond, wordt ingesteld een inspectie, bestaande uit een Driester en een leek". Op dit voor stel was als prae-advies uitgebracht: „Het bestuur acht de instelling dezer inspectie aan den eenen kant niet noodztikeüjk, aan den anderen kant te kostbaar; ontraadt dus de aanneming". Oole bij de vergadering vond het denkbeeld van Delft in dezen verm geen bijval zoodat het werd verwor pen. Omtrent een mogelijke steunverleening aan de R.K. bibliotheken in Oostenrijk wordt het doen van nadere stappen toe vertrouwd aan een der afgevaardigden van Den Haag. De voorgestelde statutenwijziging werd, behoudens eenige kleine veranderingen, met algemeene stemmen goedgekeurd! Op voorstel van het bestuur besluit de vergadering een bedrag van ten hoogste 1000 uit te trekken, om een verzameling boekwerken in verband met bibliotheek wezen en bibliotheekorganisatie aan te leggen en deze mettertijd, onder nader te bepalen voorwaarden, ter beschikking te stellen van de boekerij der R.K. universi teit. De vergadering besloot op deze eerste bijeenkomst omder het pontificaat van Pius XI, een teilegram van hulde te zen den ana Zijne Heiligheid. Zinspelend op de vroegere functies van Zijne Heiligheid als bibliothecaris van de Ambrosiana te Milaan en de Vaticana te Rome vraagt het 's Pau sen belangstelling en zegen. OPHEFFING EENER TWEEDE TUCHTSCHOOL. Op een schrijven ter zake ontving de Centr. Ned. Ambtenaren Bond van Mi nister Heemskerk het volgende antwoord: Ik heb de eer u mede te deelen, dat inderdaad, zoodra mogelijk een tweede tuchtschool buiten dienst zeil worden ge steld; of dit die te Haren zal zijn, kan nog niet worden bericht. Het betrokken personeel zal daarmede zoo spoedig doen lijk in kennis worden gesteld. Bij de opheffing zal overeenkomstig de tot dusverre in zoodanige gevallen ge volgde gedragslijn worden onderzocht, wie van net personeel aan anderen on der mijn Departement ressorteerende in richtingen te werk gesteld kunnen wor den. Aan hen, met wien dit niet het geval fs, zal eervol ontslag moeten worden ver leend, voor zoover zij daarvoor naar de bepalingen in aanmerking kunnen komen onder toekenning van wachtgeld. De candidatuur-oan Beresteyn. Naar iverliukit, zal voor de candddatuur-van Be resteyn, vroeger tiri eter Vrijiz.-dem. partij, een afaooderiijke lijst wonden ingediend. DE STEMMING IN LIMBURG. Volgens de laatste berichten is de uit slag van de Stemming over de groslijst in. Limburg aldus: 1 Mgr. Nolens, 2 Minister IRuys de Beeneribrouck, 8 H. Hermans, 4 M. Bongaerts. 5 J. Aanent, 6 Waszink, 7 Cremers, 8 Min. König, 9 jLaixitbooy, 10 Ruiten, 11 Sdhaeptoems van Rcemipst, 12 Aarts, 18 de Wolf, 14 KoJtkunan, 16 sr. Weyden, 16 Peetera, 17 Jansen. Het politiek adtvies 'luidde: 1. Mgr. No- lens, 2 Min.. Ruys de Bcenenbroudk, 3 Bongaerts, 4 H. Hermans, 5 Amienit, 6 Waszink, 7 Min. König, 8 Lambooy. RIJKSKIlE SERING UTRECHT. De uitslag van de stemming in deT" K. Kiesvereeniging in 'den Rijfcakieslkring Utredhit is de volgende: 1. J. G. Suring, Maarssen, 18602 stem men; 2. L. Baron van Voorst lot Voorst, Twcllo, 14045 stammen; 3.C. Knfigge, Wil na®, 7508 stemmen. Verder verkregen: Mr. P. J. Aeilberse 1906, Mevr. S. BrotnsveMwVditaingia 1748, Mevr. Brouns-Von Besoow 894, G. Bruna 699, Ir. L. Feber 194, A. J. de Goey 222, Mr. L. Roiltenfhorst 572, A, J. Loerakker 936, P. H, J. Steenfhof 6444, Prof. Veraart 719 en G. van de Worp 1087 stemmen. Helt .Politiek Aikvies" luidde: no. 1. J. G. Suring, 2. L. Baron Van Voorst tot Voorst, 3 P. H. J. Slee r.lhoff. Prijsverlaging van passen. Men meldt uit Berlijn aan die ,,N. R. Ct.'", dat voor de in DuilsciMand wonende Nederlanders, die een inkomen din DuRsdie marken heibiben, de piassen thans eindelijk goedkooper zijn geworden. De pas kost van 5 dezer af' 67.60 mank, de dubbele pais 106 mark. Deze 'bedragen zijn een vierde gedeelte van de prijzen, die vroeger voor de passen moesten wonden betaald. Deze belangrijke prijsverlaging is het ge volg van de actie van den iBond vtan Ne- der land scire vereenigingen in Duitsahland. Het lectoraat van prof. Roels. De Tweede Kamer heeft Donderdag het amendement van den heer Otto op ant. 30 van de Onderwijs beg rooting (ihet omzetten van 't lectoraat van dr. Rods in een pro fessoraat) met 45 tegen 17 stemmen ver worpen. Het voorstel-Otio was tegen die omzet ting gericht. DE VROUW ALS RECHTER. De Kamerleden Marchant, Ketelaar en Oud hebben een wetsontwerp ingediend, dat strekt tot toelating der vrouw tot de rechterlijke macht. DE NIEUWE STAATSLEENING. Naar de „N.Cr." is ki de Dinsdag gehou den conferentie der bankiers omtrent de 6 pet. Staatsleening 1922 gebleken, dat de inschrijvingen van dien aard zijn geweest, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. SAMENWERKING VAN OVERHEIDS PERSONEEL. De Ned. Fed. Bond van Personeel in openbaren Dienst, zond een schrijven aan de andere organisaties van overheidsperso neel om tot samenwerking te komen tegen het dreigend gevaar van verslechtering der arbeidsvoorwaarden. BISSCHOPPELIJK COLLEGE VAN ADVIES VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Te Utrecht vergaderde in hotel „Noord- Brabant" het bisschoppelijk college van advies voor lichamelijke opvoeding be staande uit vier eerw. geestelijken en twee leeken. De agenda vermeldden o.a. verkiezing van den voorzitter, voor welke functie „tijdelijk" werd benoemd de heer W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst te Den Haag. Besproken werden de reorganisatieplan nen der Federatie van Bonden voor licha melijke opvoeding van NederLand's katho liek volk; eveneens werd besproken de deelname aan het a.s. Jeugdcongres te Den Haag. Voorts achtte men het .zeer gewenscht, dat de taak dezer Bisschoppelijke Commis sie nader en juister gepreciseerd werd. Ten zeerste betreurde de vergadering het dat door verschillende publicaties 5n tijd schriften en dagbladen gedaan van R. K. zijde, de Roomsche sportbeweging in zoo'n kwaad licht werd gesteld en benadeeld is geworden BELASTING. TIEL, 9 Maart. In de gisteren gehouden Raadsvergadering hebben ide stommen' ge staakt (77) over het voorstel van 'B. en W. tot intrekking der belasting op open bare vermakelijkheden. Het percentage was indertijd bepaald op 20 procent en de opbrengst wend' geraamd op minder dian 3600 per jaar. In de volgendezitting zal opnieuw gestemd worden. Luchtverkeer en levensverzekering Verzekeringsma atschappij en hebben langzamerhand ingezien, dat het vlie gen zoo in trek geraakt, dat men on mogelijk kan verwachten, dat elke luchtreiziger voor eiken vliegtocht af zonderlijk een verzekering afsluit. De gegevens zijn er ook om aan te wijzen, dat dit niet het' geval is, om dat bijv. op de Nederlandsche vlieg velden eiken passagier wordt mede gedeeld, dat men zich verzekeren kan ter plaatse en 't aantal, dat daarvan gebruik maakt uiterst gering blijft. Naar „Aneta" verneemt, zijn dan ook thans verscheidene verzekerings maatschappijen overeengekomen, pm him verzekerden ook bij het onder nemen van een vliegtocht als ver zekerd te beschouwen, zonder diat daarvoor de premie verhoogd \vord,t. Hierbij wordt echter op den voor grond gesteld, dat de verzekerde ge bruik maakt van geregelde luchtlijnen dl niet met z.g.wilde vliegers meegaat. EEN INBREKERSBENDE. De Medansche politie is er namelijk in geslaagd een. geheime door een blo cd-eed verbonden bende van 32 inbrekers en in sluipers te onlma sikeren. De aanvoerder en 5 leden der vereeniging zitten in voorar rest. De „Deld-Ct." teekent hierbij o:m. aan: Wij behoeven niet uiteen te zetten, wel ke beteekenis deze aanhouding heeft, waar het aantal inbraken en insluipingen in den laatstein tijd geweldig toenam, dank zij de organisatie van deze heeren. Bij de syste matische wijze waarop gewerkt werd is het echter duidelijk dat dit bij nidt-ontdieückmg in de toekomst, licht tot een moordbende ontaard zou zijn, die voor het ergste niet zou terugdeinzen. Vermoedelijk heeft de politie haar slag geslagen vlak na de op richting der vereeniging. Op het oogenblik zitten de gearresteer den allen afzonderlijk en wij hebben er wel hoop op dat een enkele nog aan het praten za! raken. Het politiebureau leek vandiaag wel een, vendu-lokaal met de aangehouden voorra den netjes opgestapeld. Nog eenige namen vatn leden zijn be kend, zoodat nog meer arrestaties tege moet gezien kunnen worden. RiEGULARIS AT IE VAN HET BOUW BEDRIJF. Maandag 6 Maart 'kwam 'te Amsterdam de Bondsraad van dien Algeaneeniea Neder- tand'solien Bouwarbektersbond in verga dering bijeen, ter besproking van den toe- srtamdl in heit bouwbedrijf, een en ondier ïn verband met het feit, dat door de beperlk- 'le verieening van womngbouwvoorsahiot- 'len, de ■werikloosheid dn dat bedrijf hand over hand toeneemt, terwijl daarnaast con flicten dreigen, wijl op onderscheidene plaatsen door de werkgevers gebracht wondt de looiton der bouwvak a tibekJers te verlagen'. Resultaat van de bespreking was, dlat de jende grondslagen lot hel brengen van regel dn het 'bouwbedrijf werden opgesteld: Een gercgclidie toestand kan alleen dan ontstaan, zoo de Rcgeerimg bereid is er toe mede te werken maatregelen te treffen welke het mogelijk maken een maximum bouwbedrag per woning voor elk toe te laten woningtype te construe eren. Noodiig is daarvoor: Het instellen van <sen bouwraad', be staande uit een gedijik aantal vertegenwoor digers van werknemers, technici, werk gevers, woningbouw vereenigingen en Re geering, die o.a. lot taak zal .hebben: a. In overleg met de organisaties van 'belanghebbenden vast te stelten: 1. Het 'honorarium der architecten; 2. Het honorarium alsmede het even tueel saido-wiinst-percentage van aanne mer of 'bouiwooöiperatié e.d. (Een voorge schreven en streng toe te passen systeem van boekhouding zal het mogelijk moeien malken de 'kosten van bouwwerken te con- troleeren) 3. De loonen en andere arbeidsvoor, waarden der bouwvakarbeiders, technici en administratief personeel. b. Vereenvoudiging van den woning bouw, beperking van het aantal typen en stenk doorgevoerde normalisatie voor on derdeden. Een en ander met dien verstan de, dat rekening moet worden gehouden met de eisdhen die in verschillende deelen van het land aan een arbeiderswoning worden gesteld en met den gerecihlvaardig- den wensch, dat de arbeiderswoning, be halve eenvoudig en praclisch ook ruim en geriefelijk moet zijn. c. Regu'larisutie van liet bouwbedrijf, waardoor het mogdijk wordt, hel grooist mogelijk aantal bouwvakarbeiders voor woningbouw beschikbaar Ie stellen en wel door: het opschorten of vertragen van minder noouige bouwwerken, en uil voe ring van bouwwerken in volgorde van hunne maatschappelijke beleelkenis. d. PrijscontroleeTenid op te treden en zoo noodiig prijs regelend in te grijpen, door het stichten van aan het doel bevor derlijke bedrijven. e. Een wetsontwerp uit te werken en aan de Regoering voor te stellen, in welk wetsontwerp taak, rechten en plichten van op de bouwwerken te kiezen bouwgedele- gcerden (ventrouwenismamnen der arbei ders) worden vastgelegd. (Vervolg). in aai „j,rokers wijze van zien, is het het allerbeste, dat Schoten geannexeerd wordt, omdat de gemeente niet langer op deze wijze van thans kan voortgaan. Schoten wordt opgebouwd uil minder kapitaal krachtige bewoners. Haarlem heeft er de voordeden van, wij de lasten. Hoewel spr. gelooft, dat Schoten een strop is voor de gemeente, welke het annexeert, diarft spr. toch zeggen, dat wanneer Schoten bijv. met een schoone lei zou kunnen beginnen, het wel zich zelf zou kunnen bedruipen. Het is in nood geraakt door den oorlog en de sociale maatregelen welke getroffen moesten worden. Schoten is geen armlasti ge gemeente. De heer WEZEL zegt, dat hij van het geheele betoog van den heer Boxs niets af wist en dat hij er niet het minste deel aan heeft. Wethouder BIES zegt dat de wethouder» in den burgemeester een open en eerlijk man gevonden hebben. De vanwege het rijk opgegeven opdrachten zijn zwaar ge weest, en een jonge kracht zou misschien beter geweest zijn, maar de werkwijze van den burgemeester moet allen sympathiek zijn. De verklaring van den heer Wezel is spieker dan ook zeer aangenaam. Schoten is altijd naar beneden ge haald geworden en daardoor in een blaadje gekomen waarin het niet had moeten koenen te verkeeren. Wat den financieelen toestond be treft, het genoemde tekort van 2mil- Iioen is een onjuistheid. Spr. zet nader uiteen, hoe door sa menwerking met de regeering het te kort met 1 millioen kan verminderd worden. Daardoor kunnen ook de kas- geldleeningen verminderd worden, hetgeen al uit deze begrooting blijkt;.1 want zij zijn verminderd van f 1.000.000 tot f720.000. Er is hard en ijverig gewerkt in de commissies van bijstand, om toit be zuiniging te komen en nu verwijt spr. den heer Loerakker, dat deze de sa menstelling der begrooting becriti- seert. Spr. ontzegt vérder den Raad het recht tot verwijt, dat alle voorstellen van spr. maar onbekookt ingediend worden. Dat is onjuist. Spr. verdedigt ten slotte nog het beleid van. B. en W. tegenover de gemaakte verwijten van den heer Boxs. P® heer KLEIN zet uitvoerig het socialistisch standpunt uitleen. De heer LOERAKKER kan het werke lijk niet op prijs stellen, dat uit een door hem objectief gestelde vraag een andere bedoeling gedistilleerd wordt. Sprr. is verweten, dat hij niet de affdeelingsver- gaderingen heeft bijgewoond. Den eer sten avond is hij per abuis in een ver keerden afdeeling geraakt. Den tweeden keer heeft hij geen oproeping van wet houder Bies ontvangen. Daar maakt hij den wethouder geen verwijt van, maar dan moet deze hem niet verwijten, dat spr. niet op de vergadering gekomen is. Spr. verduidelijkt verder zijn in eerste instantie gesprokene. Spr. ontkent, dat de klassenstrijd aan de S. D. A. P. opgedrongen wordt. Dat is geheel onjuist. De S. D. A. P. voert dien als beginsel. De heer Klein moet het standpunt van anderen toch eerbiedigen, al kan hij er niet mee medegaan. Spr. wil gaarne medewerken aan de tot stand koming van sociale wetten, maar zij zullen niefc altijd doorgevoerd kunnen worden, omdat wij in de moeilijk heden zitten. Spr. betoogt, dat bijv. de groote schulden der gasfabriek te wijten zijn aan den oorlog. Spr. zegt vonder, dat steeds het doel geweest is, de volks kracht van Schoten op peil te houden. De heer JANSSEN zet uitvoerig uit een, dat de klassenstrijd een der hoofd beginselen van het socialisme is. Den VOORZITTER persoonlijk doet het altijd genosgen, wanneer de waar- heid gezegd wordt. Dat dit soms min der aangenaam geschiedt, gaat spr. aan. Mocht het spr. zelf blijken, dat hij te kort schiet in zijn taak, dan zal hij de eerste zijn, zelf te bedanken. Spr. beantwoordt verder de verschil lende sprekers, waarbij hij o.m. den raad uitnoodigt, te bewijzen, dat meer uitgaven zijn gedaan, dan noodig was. Spr. be toogt mede, dat de gemeente niet draag krachtig genoeg geweest is de lasten, haar door den oorlog opgelegd, te dra gen. Spr. js overtuigd, dat het rijk zal heljjen, waar uitgaven noodig blijken te zijn. Zijn woningbouw en verhooging van salarissen soms niet noodig geweest, vraagt spr.? Spr. zal dan ook steeds aan zaken, die noodig zijn, zijn stem blijven geven. Dan wordt de vergadering gesehorst tot half drie. In de middagvergadering kwam in be handeling de begrooting voor het Bur gerlijk Armbestuur. Mevrouw MUNNEK-VASTENHOUDT drong er op aan, dat de jaarwedde van den armenzorger zou verhoogd worden. Wethouder BIES verklaart zich daar tegen. Iets anders zou het zijn, wanneer men een gratificatie voor buitengewone werkzaamheden zou willen geven. Daar toe kan het Burgerlijk Armbestuur een verzoek doen. De begroeting wordt vastgesteld tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 39.225/14. Bij de behandeling der begrooting van den reinigingsdienst vraagt de heer Klein, de jaarwedden van den directeur en den boekhouder onder te brengen in de be de begrooting der gemeentewerken. De heer LOERAKKER begrijpt niet, waarom hij moet medewerken aan oen ad ministratieve fictie. D© beide functio narissen zijn verhonden aan gemeente werken en reiniging. Wat hier nu afge daan wordt, komt immers toch woer bij bij de begrooting der gemeentewerken. Over h et voorstel-Kloin staken de stem men met 66. Over een voorstel van den heer Boxs de vergoeding van gebruik van eigen rij wiel vanj f 40 op f 30 te brengen, staken eveneens de stemmen. Bij den post kosten en onderhoud en aankoopen gereedschappen, stelt de heer BOXS voor, het bedrag van den aankoop van een sproeiwagen te schrappen, daar aankoop, na annexatie, niet noodig zai zijn. Besloten wordt, dat B. en W. den sproeiwagen niet zullen aankoopen voor 1 Juni, daar verwacht mag worden, dat dan het reusultaat omtrent al- of niet- annixatie wel bekend zal zijn. Een voorstel van den heer Boxs, den post wegvoeren vuilnis (f 2000) te schap pen, wordt verworpen met alleen de stem van den voorsteller voor. De overige posten der uitgaven en die der ontvangsten worden goedgekeurd. De vaststelling der begrooting wordt aangehouden, daar over do beide posten, waarover de stemmen gestaakt hebben, in een volgende vergadering opnieuw ge stemd zal worden. Do begrooting van het gemeentelijk grondbedrijf wordt in inkomsten en uit gaven vastgesteld op f 17.237,38. Bij de behandeling der begrooting van de gemeentewerken wordt met 84 stem men vorworpen een voorstel' Klein, om het aandeel der jaarwedden van den di recteur en boekhouder in hun zelfde func tie bij de gemeente-reininging in deze begrooting op f 1 te stellen. Aangenomen wordt een voorstel VAN DER DUSSEN, de vergoeding voor alle rijwielen op f 35 te stellen. Bij den post onderhoud straten en plei nen stelt de heef LOERAKKER voor, de begrooting f 5000 voor loon tijdelijk personeel te schrappen. Dit geld kan, wanneer het noodig is, later suppletoir aangevraagd worden. Wethouder BIES verdedigt den post en betoogt o.m., dat door het schrappen er van, nieuwe werkloosheid ontstaat. Schoten wil beter voor arbeiderswijken- bestrating zorgen dan Haarlem. Spr. keurt de houding van den heer Loerakker af. De heer LOERAKKER komt er tegen op, dat wethouder Bies ieder raadslid, dat een eenvoudige vraag Stolt maar af slacht. Hij spreekt verder van grapjas serij van den heer Bies. Wethouder BIES komt tegen de be ziging van dit woord op. Hij eischt de bescherming van den voorzitter en „an ders zal ik me wel beschermen op mijn manier", roept hij uit, met de vuist op tafel beukend. Do heer LOERAKKER vraagt van B. en W, een fatsoenlijk antwoord. Hij ver dedigt nader rij n moemng en zegt, dat wanneer de heer Bies zich door het Woord grapjasserij beloedigd gevoelt, hij gaarne dit woord terug neemt, want de bedoe ling, den heer Bies te beleedigen, zat bij. spr. in 't geheel niet voor. Wethouder BIES zet uiteen, hoe ver schillende straten in een toestand ver keeren, dat noodig verbetering aange bracht moet worden on wanneer men dit laat doen, ontstaat tevens weer produc tieve arbeid. Overigen^ zegt hij, dat hij, waar het verschaffen van productioven arbeid voorzat, de idéé van den heer Loerakker van wien hij het heelemaal ,niet verwaoht had, niet begrijpen kon. Daardoor is hij misschien wat heftiger geworden dan hij bedoelde. De heer LOERAKKER verklaart zich niet tegen den post te verzetten, nu hem blijkt, dat decza f 5000 hoofdzakelijk voor verschaffing van productieven arbeid zul- 'len besteed worden. De post wordt goedgekeurd. De poet kosten plantsoenen wordt, op voorstel van den heer Loerakker, met f 600 verlaagd. Alle overige posten der uitgaven en ontvangsten worden verder goedgekeurd, waarna de geheele begrooting vastgesteld wordt. Daar in deze begrooting opgenomen is' de regeling van den directeur en boek houder der gemeente-reiniging en <M kwestie der rijwielen, is herstemming ove* de voorstellen, waarover de stemmen ge, staakt hebben niet meer noodig en wordt de begrooting der gemesntereinjging vast gesteld. Dan wordt de vergadering geschorst tot des avonds 8 uur. (Avondzitting.) In behandeling kwam de begroeting voor het gasbedrijf. Bij de behandeling van den post pensioenen doet de heer KLEIN een voorstel om van het pensioen van J. J. Snoeks niet meer de oudeir-i domsrente af te trekken en in ver band hiermede de desbetreffende ver ordeningen te wijzigen. Dit voorstel gaat naar B. en W, om prac-advies. Na nog eenige besprekingen wordt de begrooting vastgesteld op een be drag aan inkomsten en uitgaven van. 456.637.45. Hierna wordt overgegaan tot de be handeling van de gemeentebegrooting. U itgaven. De heer KLEIN meent dat de raad zijn standpunt het vorige jaar inge nomen ten aanzien van de presentie gelden der raadsleden, moest hand haven. Hij dient dan ook een voorstel in om het presentiegeld te verhoo- gen van f 4.op f 5.per zitting. De heer LOERAKKER zegt, dat de raad het principieel met dit voorstiel eens is. Hij raadt evenwel aan het voorstel in te trekken, daar Gedep, Staten liet toch zullen afwijzen. Besloten wordt den post zoo te laten en het prae-advies af te wachten. Bij den post: kosten voor de bur gerwacht stelt de heer KLEIN voor het bedrag van f 200, dat uitgetrokken is, te schrappen en het geld te be steden voor tuberculosebestrijding. De VOORZITTER zegt het bedrag met f 125 te willen verminderen en voor tuberculosebestrijding beschik baar te stellen. Het voorstel om hel geheele be drag te schrappen, wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Het voorstel van den Voorzitter wordt hierna aangenomen. Bij de behandeling van post 147, subsidie aan de vereeniging tot bestrij ding der tuberculose te Haarlem, be pleitte de heer Loerakker hot voord zetten van subsidie ook aan „Hei-won nen Levenskracht". Wethouder BIES antwoordde, dat de vereeniging een verzoek hiertoe liad moeten indienen. Besloten werd hierna om den post telezensubsidie aan vereenigingen. tot bestrijding der tuberculose. Ingevolge het even te voren aan genomen voorstel van den voorzitter is de post met f 125 verhoogd. Bij den post: subsidie aan de Haaar- lemsche Orkesftvereeniging,, waarschuwf de heer LOERAKKER dezen wég op te gaan, daar men dan tallooze aan vragen zal krijgen. Spr. gaf dan ook in overweging het bedrag terug te ngmen. Wethouder BIES wenscht een be wijs van sympathie te geven en daar om het subsidie te behouden. Het bedrag is zeer gering en bedoelt dan ook enkel instemming te betuigen met het werk der vereeniging. Bij den post: kosten der huurcom- missie, bepleiten de heeron WEZEL en KLEIN bezuiniging door .verminde- ring van het aantal vergaderingen. De heer WEZEL zou zelfs het aantal vergaderingen (geschat op 110) tot de helft zien verminderd. Wethouder DE WOLFF heeft inlich tingen ingewonnen en deelt naar aan leiding daarvan mede, dat de huurcom- missie twee keer per week vergadert van kwart over 6 tot 7 uur en een presentiegeld van f 3.50 ontvangt. Besloten wordt het aantal verga deringen tot 52 terug te orengen. Bij den post: kosten nummering van huizen en naambordjes van straten^ pleinen en wegen, deelt de VOORZIT TER naar aanleiding van een vraag van den heer Loerakker mede, dat B. en W. met een voorstel zullen komen inzake het afsluiten der Cronjó- straat voor het automobielverkeer. De inkomsten gaven geep aanleiding tot het doen van bijzondere opmer kingen. De geheele begrooting werd hierna z. h. st. vastgesteld. Goedgekeurd werd het voorstel om B. en W. te machtigen tot het aangaan van een kasgeldloening tot een totaal bedrag van f 722.000. Hot heffings-percentage voor do plaat selijke inkomstenbelasting werd vastge steld op 3 Va pot. De behandeling van het rapport der raadscommissie, inzake Let v o bereidend lager onderwijs werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Door den heer Klein c.s. was nog (een motie ingediend, waarin de wen- eoholijkheid werd uitgesproken van de instelling van een dienstcommissie vooi de politie. Deze motie werd na eenige disoussw ingetrokken. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Naar betere tijden. De aannemer H. Eeltink k voornemens te bouwen twea burgerwoonbuizen aan de Pieter Marit»- strast te Schoten, die hij zich voorstelt to verkoopen voor plm. f 6900 per stuk. Aan don aannemer Wi. Vreenegoan is vergunning verleend voor het bouwa» van twee burgerwoonhuizen aan den Seho> terbosch Straat no. 12 en 14, eindpunt Np Z. H.-Tram Soendaplein, Schoten. De bouwkundige Vooges is vergunning verleend voor het bouwen van twee bun gerwoonhuizen aan de Hoogewoertstraat te Schoten, waarvan, alvorens met dej bouw een aanvang is gemaakt, reeds eel is verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 8