DUURT TOT DINSDAG §4 MAART Profiteert Zaterdag en Maandag nog van deze Reclame-Aanbiedingen. RALANSTÏJD Vraagt Uwen leverancier Hoofdimporteurs H. Sluijter Co. - N. Gracht 64, Haarlem. Bij SMINK, Anegang 10 SMINK, ANEGANG 10 AARDAPPELE^IBEÜECÜT! bij A- ZONDERLAND, GEMENGD NIEUWS. KORTE BERI0HTËN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ, KERK EN SCHOOL LINGERIES Damestaille8 0.80 Witte Kussensloopen O.OO Dam. Pantalon m/bord. 0,00 Dam. Hemd m/bord. 1.40 Vrouw. Broeken 1.40 Mans Broeken 1.40 Vrouw. Hemden 1.40 Mans Hemden 1.40 KOUSEN-SOKKEN Zw. Dam. Kousen ©.30 Br. Dam. Kousen O.OO Zw. Dam. Kousen O.OO Zijden Dam. Kousen 1.40 Heeren Sokken gekl. 0.30 Heeren Sokken wol 0.00 Mans Sokken 8 paar O.OO Woll. H. Sokk. m/pijl O.OO GGRSETTEliS Darn. Corset allo m. 1.40 pr. coutil 1.00 m/Jarretels 8.00 Dames Nachtpon 8.00 Dames Pantalons m/b. 1.40 Kussensloopen m/o. 0.00 Tafellakens 6 X o/4 0.60 Witte Kleedjesm/kant O.OO TRICOTGOEDEREN Grijze Mansbroek O.OO Ongebl. Lijfjes O.OO Jeag. Vr. lijfjes 0.90 Vrouw. Borstrok O.OO Directoire Pant. O.OO Ongebl. H. Pant. 1.40 H. Borstrok 1.40 Gemolt. Mansbroek 1.90 STUKGOEDEREN Poolbont 7/4 br, p. el 0.80 Zephir, mod. kleuren O.SO Graslinnen 10/4 breed 0.60 Wol Flanel per el O.OO Wit Flanel per al O.SO 6/4 br. Cheviot p. el 0.60 Blauwe Handdoeken 0.80 Theedoeken 8 stuks O.OO SCHÖRTEÜ Wit Fantasie/ O.OO Pomp. Schortje m/h. 0.00 Huishoudschol-ten 1.40 Poolb. Schort m/m. 1.00 Dames Strookrokken 1.40 Dames Pyama's 8.00 Graal. Lakens 1.00 Ontbijtlaken 130 8.90 H. MODE ARTIKELEN H. Bretels p. paar 0.30 H. Overhemden gekl. 1.0© Heeren Dassen geb*. 0.80 Linnen Boorden 8 st, Heeren Pyama's Slappe Vilthoeden Heeren Petten m/kl. Jongens Petton TAPIJTGOEDEREN Allovomet p. el 0.30 Ribstof dubb. breed Rolgordijnen Velvet Tafelkleeden Glasgordijnen p. paar Karpot nat. 8 X Karp.Tap Belg.l2Elsl©.00 12/4 Axminsters SO.OO DIVERSE®! Dam. Handschoenen 0.00 Badstof! uiers Wiegensloopjea Zakdoeken m doosjes Bébéflanelletjes Badzeep stuks Closetpapier, prima crêpe 10 rol O.OO BEODEN - MEUBELEN Spiraalmatr, 1-pers. 4.00 Kap. Bedstell. 1-pers. 18.00 Kapok Matras afgen. 80.00 Kinderklapwagen 14.00 Ledikant geschild. 18.00 Ledikant 2-pers. 17.00 Wit laqué Ijzer m/sp, ÏO.OO Kinderwagens vanaf 40.00 IS HET Alle byouterieën. colliers, spelden enz. enz. waarvan slechts ENKELE STUKS aanwezig zijn, worden nu tegen zeer aanlokkelijke prijzen van de hand ge daan. Alle aangeboden artikelen zijn GAAF en FRISCH. Het zijn GEEN oude goederen. Op alle andere artikelen, die niet tot deze opruiming behooren, wordt 10 pCt. korting gegeven. Het beste, het sjiekste en het nieuwste in Byouterieën, Toiletartikelen en Parfums. NIET GOEDKOOP, MSXAR BEST! Prima Brave's - - 16, 17 en 18 c|, Klein© - 11 et. Zeeuwsche Blauwtjes 13 cl. Red Star - - - 13 ct. -- ALLES PER KILO Spaarnwouderstr. 79-81 - Telef. 2915 Ook aan huis te bezorgen zonder priisverhoogïng BEKEND.. EN TOOH ONSCHULDIG. Een- oud-advocaat schrijft aan het „Hbld.": Dezer dagen is in de Tweede Kamer over de methode, die opsporingsambte naren nog al eens toepassen, om ver dachten, welke zij arresteoren, aan te sporen te bekennen. „Ik zou maar da delijk bekeünen, dan kom je er het best af", is de geijkte formule, waarmee men poogt het succes te bereiken aan dep cpsamissaiis van nojitio of den rechte? van thstructie te kunnen zeg- een, dat de verdachte al bekend heeft ook. Inderdaad kan tegen deze wijze van optreden niet genoeg gewaarschuwd wor den. Ik heb er een meisje door hooren veroordeelen, van wie ik overtuigd ben dat zij onschuldig gezeten heeft, twee en een "half jaar. Het was zóó. In een dorp was in een deftig huis brand ontstaan, blijk baar aangestoken. De verdenking viel op een jonge dienstbode, een eenvoudig kind, ergens achter uit de hei, die den brand zou hebben gesticht om te ver bergen, dat zij een doosje met geld van een harer kameraden had gestolen. Het meisje werd ten huize harer moe der door een veldwachter gearresteerd. Underweg al begon de bewerking„Zeg maar dat je het gedaan hebt," enz. Het onnoozele kind hoe onnoozel zij was, zal nog blijken zei het. Later, op het politiebureau, in de instructie, op de zitting, poogde zij op die beken tenis terug te komen. Maar daar werd die poging met een afwerend gebaar weggewuifd. „Zij had nu eenmaal be kend, en z jjzou haar zaak maar erger maken door daarop terug te komen." Totdat bij het verlaten van het ge rechtsgebouw een familielid kans zag een paar woorden met haar te wisselen: Maar Geertje, je hebt het toch niet ge daan?" „Neen". „Maar waarom zeg je het dan?" En zij kwam in hoo- gar beroep. Voor het Hof kreeg ik, toen zeer iong advocaat, haar te verdedigen. Toen ik de stukken ging inzien, ontmoette ik den advocaat-generaal, die mij aansprak en zeide: „O, meneer X, u hebt die zaak van dat meisje, dat brand gesticht heeft? Ja, de veldwachter heeft niet op gelet, toen zij uit de rechtzaal kwam, en toen heeft een zwager haar opge zet om in beroep te komen. Maar zij heeft bekend. Er is niets aan te doen/' Uit het meisje zelf, dat op den Hei- ligenweg in voorarrest zat, kreeg ik niet veel. Zoodat ik de lezing van den ad vocaat-generaal grif aannam. Tot mijn groote spijt, en.tot scha de van het meisje. Wellicht tenminste. iWant of ik na al het gebeurde bij ac tiever optreden nog iet had kunnen ge daan krijgen? Op den morgen van de terechtzit ting, ik lag nog te bed,, waren er twee mannen uit de provincie om mij te spro ken. Over de zaak van Geertje. Ik haastte mij hen te spreken, en kreeg een lang verhaal, waarbij ik steeds meer hot land kreeg. Want uit dit verhaal Werd mij steeds waarschijnlijker, dat ik mij o, in goed gezelschap! lee- lijk vergist had en dat het onnoozele, om niet te zeggen achterlijke kind maar gezegd had, toen zij de eerste beken tenis deed met al de noodlottige gevol gen van dien. Ik heb op de zitting gedaan wat ik lomeen nieuw onderzoek gevraagd, waarvoor, ronduit gezegd, niet v^el reden was voor wie niet die familieleden het heele verhaal van het leventje van het onontwikkelde meisje had hooren doen. Hoe onnoozel zij was blijkt daaruit, dat zij, toen de president na afloop van het pleidooi haar vroeg of zij nog iets te zeg gen had, antwoordde, ofschoon srij bij haar verhoor ontkend had„Asjeblieft een genadige straf, heeren." „Nu hoort u het toch zelf," riep de advocaat-generaal. „Niets dan onnoozelheid," riposteerde ik. Maar het vonnis werd bevestigd. Dat alles is meer dan dertig jaar ge leden, maar ik heb er nog altijd het land over, dat ik destijds niet vroeger gewaarschuwd ben. Doch de principieele fout was een maar al te goed geslaagde poging van den veldwachter om een verdachte zoo gauw mogelijk een bekentenis te ontlokken. Zoo iets moet verboden worden. DE STAND DER BLOEMBOLLEN. Was de ontwikkeling der hollen in den vollen grond dit jaar een eind ach ter dank zij de overvloedige regens der laatste dagen ontwikkelen de gewas sen zich hu sael. De sneeuwklokjes staan in bloei en het zal maar kort duren of de vroege tulpen Zooals de duc-soorten doen het haar na. De hyacinthenvelden worden van het dek ontbloot en bij wat zachter weer beginnen de vroegste Hyacinthen reeds te kleuren. Do gronden zijn niet ver kleumd door het vele win ter water. Wan neer dus het weer wil meewerken, kan men vroeg voorjaar verwachten. WERKVERSCHAFFING. „Het Onderwijs" vertelt, wat er alle maal gebeuren moet, als er in Amster dam een gemeentelijk onderwijzer ziek wordt. Ziehier het drama: Dinsdag 10 Jan. Een onderwijzer is af wezig wegens ziekte. Het hoofd der school zendt volgens instructie bericht aan den controleerenden gemeentearts. Donderdag 12 Jan. Het hoofd zendt op het voorgeschreven formulier bericht aan B. en W., dat die onderwijzer langer dan 2 dagen afwezig is geweest. Dinsdag 17 Jan. het hoofd zendt aan den controleerenden gemeentearts bericht dat de onderwijzer nog niet is hersteld. Vrijdag 20 Jan. Het hoofd ontvangt van den controleerenden gemeentearts bericht, dat deze bij zijn bezoek op Don derdag 19 Januari 'smidags 3 uur den onderwijzer niet thuis vond; hij verzoekt den onderwijzer uit te noodigen hem (den gemeentearts) opheldering hieromtrent te geven. Het hoofd ontvangt met denzelfden post van den onderwijzer berichth, dat hij Maandag 23 Jan. met toestemming van zijn huisarts zijn functie kan her vatten. Het hoofd brengt de boodschap van den dokter schriftelijk aan den onderwij zer over. Het hoofd schrijft den dokter, dat de onderwijzer Maandag zal terugkomen. De onderwijzer schrijft aan den contro leerenden gemeentearts, dat hij dien Donderdagmiddag op raad van zijn huis arts voor het eerst de buitenlucht inging en dat de huisarts hem gezegd had, dat hij 'sMaandags zijn schoolwerk weer kon beginnen. Zaterdag 21 Jan. Het hoofd ontvangt een schrijven van den controleerenden gemeentearts, waarin aan het hoofd ver zocht wordt, den onderwijzer onder het oog te brengen, dat hij te bedenken heeft bij ziekte een bezoek van den controlee renden gemeentearts te kunnen verwach ten en dat niet de huisarts, maar de con troleerenden gemeentearts uitmaakt wan neer de onderwijzer zijn functie kan her vatten. Maandag 23 Jan. Het hoofd laat den teruggekeerden onderwijzer den brief van den gemeentearts lezen. Het hoofd geeft aan B. en W. op for mulier van terugkeer na korte afwezig heid kennis, dat de onderwijzer zijn func tie heeft hervat. Donderdag 26 Jan. De onderwijzer ont vangt van B. en W. bericht, dat hij als nog verlof heeft te vragen. De onderwij zer doet zulks voor het tijdvak 10 Ja nuari tot en met 21 Januari. Woensdag 12 Jan. B, en W. zenden be richt, dat aan den onderwijzer verlof is verleend. Donderdag 13 Jan. Het hoofd bericht, dat de onderwijzer van het verleende ver lof is teruggekeerd. Zoo verschaft één zieke onderwijzer werk aan vele handen. Is dat geen schoone regeling? DE STORM AAN T WERK. De storm heeft te Rotterdam een vrij aanzienlijke schade aangericht Op de Maas en in de Waalhaven sloegen meer dan 20 gróote zeeschepen van de boeion los, waarbij verscheidene groote averij bekwamen. Alles liep echter af zonder ernstige ongelukken. In de stad hadden verschillende on gevallen plaats. Een met paard bespannen broodwagen werd door den wind omge rukt; de voerman, van W„ kwam onder iden wagen terecht en moest met gebro ken ledematen en eenige kneuzingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Onder Charlois werd een b ieve ileilel- ler met zijn fiets door een rukwind van den dijk g:worpen. Op de Schee-maker haven woei een glazenwasscher van de ladder. De brandweer en de geneeskun dige dienst moesten vele malen hulp ver- leenen. In Arnhem en omstreken heeft de storm een vrij groote schade veroorzaakt Behalve de gewone ongevallen wordt mel ding gemaakt van ernstige storing in het trein- en tramverkeer. De treinvertraging werd veroorzaakt doordat twee treinen nabij Duiven niet op konden tegen den stormwind. Z j ble ven onderweg steken. Een aantal andere treinen kon daardoor nóoh vertrekken, nóch aankomen, o.m. do Duitsche avond- trein kreeg zeer groote vertraging. De storing in bet tramverkeer ge schiedde op de lijn ArnhemYelp. Door een vallenden boom is n.l. een gedeelte van de bovenleiding der èlectrische tram vernield. In Oosterbeek zijn een groot aantal straatlantaarns vernield. Het binnmlsndsch telefo Ever' eeon dervond gisterenavond veel storing. Ver schillende verbindingen met hot buiten land, o.a. met Brussel, waren verbroken. Uit den Haag wordt gemeld, dat daar idoor den storm in den middag reeds 200 storingen op het gemeentelijk tele foonnet waren. EEN DIEVENBENDE. De Deventer politie is op het spoor gekomen van een dievenbende, die er sinds eenigen tijd haar werk van maakte, de fabriek der N.V. Deventer Koek- en Suikerwerkfabriek J. 0. Ooekngh en Zn. stelselmatig' leeg te halen. Woensdag de den de rechercheurs een inval in een pakhuis aan de Bruynssteeg, voor het bergen van de gestolen goederen, expres gehuurd door den meesterknecht A. J. T. De politie ontdekte daar groote par tijen kuikerwaren, cho olade, ba-bons, eieren, enz., ter gezamenlijke waarde van verscheidene honderden guldens. T. weid. -oq eStpeijOA nee epSej ue paoapsameoS hrntems af. Later werden nog aange houden D. V., L. M. 8. en J. H. M., eveneens op die fabriek werkzaam, die ook tot de bende behoorden en de dief stallen bekenden. Ook hij hen werden ge stolen goederen in beslag genomen. Zeer waarschijnlijk zijn nog meer personen bij deze zaak betrokken. EEN BRANDKAST-INSPECTEUR. Te Utrecht vervoegde zich Woensdag een 40-jarig man van donker uiterlijk in een grijzen ulster, die beweerde in specteur te zijn van de assurantie-maat schappij „Europa". Daartoe vertoonde hij een papier, dat op een aanstelling ge leek en een zoogenaamde politiepenning die het bewijs meest leveren voor zijn 13-jarigen dienst bij de geheime recherche te Amsterdam. Blijkbaar wetend dat de heer des huizes niet thuis was, ver zocht hjj mevrou wte mogen spreken zeg gende, dat hij de plaats moest inspec- teeren waar de brandkast stond. Hij werd in het vertrek waar de brand kast stond, gelaten, hij inspecteerde die, maakte zelfs aanteekeningen en vertrok. Dé commissaris van politie te Utrecht waarschuwt tegen bezoeken van dezen man, en verzoekt inlichtingen van hen, die reeds met een bezoek mochten zijn vereerd. VALSOHE NEDERLANDSCHE BANK BILJETTEN. Uit Weenen wordt aan do „N. R. Ort." gemeld, dat de politie aldaar een plan tot vervolsching van Nederlandsche bank biljetten ontdekt heeft. Een zekere Karl Serbuschek, die kort geleden uit Berlijn naar Weenen was gekomen en voordien in Nederland geweest was, had den eige naar van eon drukkerij te Weenen ver zocht, Nederlandsche bankbiljetten te ver vaardigen, te beginnen met 100 stuks van! f 25 als proef. Er zonden dan groei tere bestellingen volgen. De man deed het voorkomen, alsof hij opdrachten had van van de Nederlandsche regeering. Toen de noodige voorbereidende maatregelen waren getroffen kwam echter de politie en word alles in beslag genomen. De gearresteerde Serbuschek heeft ver klaard, dat zekere Mittelsted, te Ber lijn, medeplichtig is aan deze poging tot vervalsching. Ben derde in het complot was, volgens zijn bewering, een eigenaar van een bankierzaak in Nederland, een kennis van MMittelsted. Het voornemen was, de valsche biljetten naar Neder land te smokkelen, waarna de bankier zou trachten, zo in te pakken van echte bankbiljetten naai' de koloniën te trans- portoeran. Een unicum. De gebroeders Marinus en Cornes de Wit zijn Woensdag zestig ja ren onafgebroken werkzaam geweest op de dakpann enen draineeibuiizenlfabriek van den heer Jacob Oppelaar te Koudekerk a. d. Rijn. Hunbroeder Jan, die het 50-jarig jubileum met hen medevierde, heeft dit 60-jarig jubileum niet mogen beleven. („Ned.") Inbraak bij een oud man. Te Ros- .sum (Geld.) is bij nacht inbraak gepleegd bij den alleenwonen'den 78-jarige G. J. van K. Zijn spaarpenningen, ongeveer f 200, werden gestolen. De politie, die o.a. een onderzoek instelde met behulp van een po litiehond, heeft tot heden geen resultaat gehad. Onweer in Maa.rt. Woensdagmiddag tusschen 12 en 1 uur ontlastte zich boven de Zaanstreek een geweldig onweer met hevigen storm, hagelbuien en stortregens. Een kwartier -lang was de donder niet van de lucht. Het leek wel of we in de maand Augustus waren na een zwoelen snikheeten dag, zoo'n weer ais het was. Gewetensgeld. Btj verschillende rijks ontvangers is aan gewetensgeldi ingekomen f 14.990,07, o.a. bij die te Amsterdam één post van f 8824.45. DE DROOGMAKING VAN DEN WESTPLAS TE AALSMEER. Men schrijft uit Aalsmeer aan het „N. v. d. D.": Het is nog maar eon paar maanden geleden, dat er over de mogelijkheid van de droogmaking van den Westpias heel wat stof in de gemeente Aalsmeer werd opgejaagd. Dat wa3 trouwens niet te verwonderen, immers, hier werd aange roerd een zaak, welke een levensbelang beteekende voor den Aalsmeer c'.e:i tuin bouw, inzenderheid voor de seringen en potplantenoultures, w:lke neventakken van bedrijf deze gemeente zoo'n grooten voorsprong in de geheele wereld hebben gegeven op andere tuinbouwcentra. Het nut van droogmaking van den Wostplas, uit algemeen cultuuroogpunt, werd ook zeker niet door de tuinbouwers voorbijgezien, wat wol een3 door buiten staanders ten onrechte werd beweerd, en men vond het treurig, dat de West- plas geregeld bij stormweer oen ernstig gevaar oplevert voor omringende polder landen en bovendien de landerijen lang zaam maar zekér weghaalt, ook van kweekers. Afdoende maatregelen daar tegen zouden wel getroffen kunnen wor den, doch die zouden groote kosten inet zich brengen en het zou dus billijk zijn, indien de Westpias water bleef, deze kosten gezamenlijk te dragen. Alge meen gelooft men in onze gemeente thans niet meer, dat de Westpias zal droogge legd worden, niet alleen omdat het niet zal kunnen uit een nuchter handelsoog punt bekeken, doch ook, omdat Rijnlands boezem daardoor zoo sterk zou worden ingekrompen, dat er van dien kant groote bezwaren tegen de droogmaking zullen geopperd worden en zulke bezwarende voorwaarden gesteld, die het plan met mislukking zullen bedreigen. Zoo staan thans de zakea, en niemand weet, hoe of het nog loopen zal met de droogmaking. In Februari zou reeds er mede begonnen worden, doch niets is daarvan te bespeuren, eninzonder heid de Uiterwegsche tuinbouwers her ademen, omdat hun voornaamste cultuur welke, het is nu eenmaal bekend, staat of valt met den Westpias niet direct meer wordt bedreigd. Wie van de laatste keuring der Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde ge tuigen zijn geweest, kunnen zich voor stellen, gezien de praohtige kwaliteit der seringen en andere gewassen, hoe moei lijk het voor den Aalsmeerschen tuin bouw zou worden, om zich een eerste plaats in de wereld te handhaven, wan- (neer de cultuurgrond, gehaald uit den Westpias, gemist zon moeten worden. Doch zoover is het gelukkig nog niet. Een R. K. Boerentijdschrift. Het be stuur van den Nederlandschen Boeren bond heeft besloten om over te gaan tot de uitgave van een Katholiek sociaal- economisch tijdschrift, vcoral bestemd voor de leiders der R. K. Boerenbeweging: le den van Hoofd-, Kring1- en plaatselijke besturen, geestelijke adviseurs, directeu ren van instellingen, enz. PRIESTER-MISS1EBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Naar wij vernemen, wordt door liet Dio cesaan Missie-Comité in verband met de a.s. Missieweek te Delft een congres van den Priester-Missiebond in het Haariem- sche Bisdom voorbereid. Alle maatregelen worden getroffen, dat het voor een zeer groot aantal der priester-leden van dezen Bond mogelijk zal zijn, dien Congresdag bij te wonen, en dat hetgeen daar geboden zal worden ook van zulk een waarde is, dat het de moeite van een reis ruimschoots loont. Moge dit congres medewerken om den ijver in de missie-actie te bestendigen, te verdiepen, en zoo mogelijk nog te vergrooten. UITSLAG PRIJSVRAAG RETRAITE- SCHETS. Aan de door de St. Alfonsus-kommissii der Diocesaan Ver. voor R.K. Bijz. On derwijzers in het Bisdom van Haarlem uitgeschreven prijsvraag voor een Retrai te-Schets hebben elf inzenders medege werkt. De jury heeft aan de volgende vijf per sonen de prijzen toegekend: le' Prijs 50. De Zeereerw. heer Th. Kwakman, Pastoor te Middelharnis. Schets getiteld „Op Retraite". 2e Prijs 25. De heer J. J. Pecrdeman, te Sloterdijk. Schets getiteld „De Wed denschap". Se Prijs 20. Mej. A. M. v. d. Eerden, te LiLsse. Schets getiteld „Haar Vacan- tie". 4e Prijs 15. Mej. Leny Schoenmakers te Delft. Schets getiteld „Rust". 5e Prijs 10. Mej. Henrietle v. Rooijen te elft. Schets getiteld „In Retraite". •De Jury: A. M. Philippona, C.s.s.R. Roosendaal; Dr. Gerard Brom, Nijmegen! Frans Wisse, Dordrecht. irattan" Rijwielen „Grattan" Banden VROOM &DR 1.40 5.00 8.00 O.OO O.OO O.OO 0.60 1.00 5.00 8.00 6.00 O.OO O.OO O.OO O.SO O.OO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9