Van het Vaticaan. De Tijdgeest. ZATERDAG 11 MAART 19| 44ste JAARGANG No. 14088 PER KWARTAAL3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57!/g NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 142S, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EEN FEEST IN HET PAUSELIJK BIJBELINSTITUUT. Men bericht ons uit Rome: Inhet Pauselijk Bijbelinstituut door Paus Leo XII1 opgericht voorde grondige studie der H. Schriften, werd dezer dagen een feestzitting gehouden ter eere van Z. H. Paus Pius XI. Verschillende Kardinalen o.a. Z.Em. Kardinaal Van Rossum, voorzitter der Pauselijke Bijbel-com missie, woonden deze zitting bij. De Rector van het Instituut, Pater Fernandez, hield de feestrede over den nieuwen Paus en sprak langdurig over het werk van het instituut vóór, gedurende en na den oorlog. Na de lezing van Pater Fernandez verschenen op het doek eenige films genomen gedurende de laatste groote gebeurtenissen te Rome en voor stellende de aankondiging der Paus keuze, de eerste zegen van den Paus aan het Romeinsche volk en aan de wereld, de kroning van den Paus in Sint Pieter en den daarop volgenden zegen van den gekroonden Opper herder van af het buitenbalcon van Sint Pieter, terwijl het zangkoor van het instituut het „Tu es Petrus" ten gehoore bracht. Later hield een leerling van het instituut een lezing over de reis van het instituut naar het H. Land opgeluisterd door licht beelden. In de met veel smaak versierde zaal, bemerkten we, behalve de Kar dinalen verschillende diplomaten,, vooraanstaande Prelaten en geeste lijken, o.a. den Zeer Eerw. Pater Ter Haar C.S.S.R. en anclere Nederlan ders. rieele goederen vernietigde ook op het huwelijksleven een funesten invloed heeft uitgeoefend een invloed, welks noodlottige gevolgen in het onophou delijk stijgend aantal echtscheidingen tot. uiting komen. Vóór den oorlog werden in Berlijn - zonder de voorsteden gemiddeld 1500 huwelijken per jaar ontbonden;- in 1920 bedroeg dit aantal niet minder dan 3149. En in de eerste maand van 1922 werden er in doorsnee 12 huwe lijken per dag alleen in Berlijn ontbonden. Volgens een ruwe schatting eindigen nu 24 pCt. van alle huwelijken hier met een echtscheiding! Duitsehland gemiddeld 9,9 pCt. van alle huwelijken ontbonden, in 1919 echter, onmiddellijk na den oorlog, 22 pCt. Zelfs in het katholieke Beieren valt dit opmerkelijk verschijnsel waar te nemen. In 1913 bedroeg het aantal echt scheidingen er 1159. in 1919 2207, dus bijna tweemaal zooveel. Wat voor een katholiek land heel wat zeggen wil!" Dat zegt de correspondent van een liberaal blad. De correspondent speurt verder de oorzaken dezer echtscheidingen na, voor een niet-katholiek wellicht ver klarende oorzaken, doch voor ons niet anders dan bewijzen, dat sinds den oor- HILLEGOM. welijksmoraliteit steeds omlaag ge- NOORDWIJK. gaan ia De ernst is verdwenen. „Je moet niet huilen Neen! je moet niet huilen! Je moet schertsen, en luid lachen,. Er is een Duitsch operette-deuntje, dat in vrije Holiandsche vertaling, in klank allerwegen op de piano na- getingeld luidt: „Je moet niet huilen, als je van elkander gaat, Als op den hoek der straat alweer een ander staat". 't Schijnt een leutig liedje, een vroo- lijk wijsje zonder meer; doch inderdaad is het van fatale beteekenis voor den geest van dezen tijd, althans voor Duitsehland, naar de Berlijn sche correspondent van bet „Hdbd." verzekert. De correspondent „gelooft" in een brief aan het „Hdbd.", dat de popula riteit van het bovenaangehaalde refrein een dieperen grond heeft dan alleen de vroolijke vlotheid van het melodietje De woorden van het refrein zoo zegt hij zijn karakteristiek voor den geest van dezen tijd, voor den geest van lichtzinnigheid, genotzucht en uiter lijkheid, die zich iederen dag brutaler en opdringeriger manifesteert en steeds breeder kringen des volks aan tast. En daarom moest dit liedje bij het publiek van dezen tijd met zijn verva gende begrippen van moraal en oir- Wie meenen mocht, dat ik den geest des tijds te zwart afschilder en onzen tijdgenooten onrecht aandoe, die sla een blik in de statistiek der echtschei dingen in Duitsehland. Uit deze zeer interessante statistiek blijkt, dat de we reldoorlog', die zoovele ideeën en mate- ASSENDELFT. CASTRICUM. haalde. Om zich echter -te redden, schoof BEVERWIJK. IJMUIDEN. NOORDWIJK. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. DAMES- EN HEERENKLEERMAKERIJ ANTON J. K003J NASSAUSTRAAT 18 MANTELCOSTUUMS C0LBERT-C0STUUMS VËLSEN. EGMOND-B1NNEN. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. LISSE. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. s door Jos- P. H, Hamers. 13. Ititusschen werden de officiëele onderhandelingen aangeknoopt. Ad miraal Verhuell en Baron Roëll voer den ze namens koning Lodewijk. Zij draaiden op niets uit. Napoleon *elf moest bekennen, dat de inwilli ging zijner eischen, gelijk stond met de vernietiging van ons volksbestaan. Om te verhinderen, dat de koning Van Holland zonder voorkennis en tceitemming van zijn broeder, de Uransche hoofdstad verliet en tot zijn K'-idanen terugkeerde, wanen uitge b-w '-e voorzorgsmaatregelen geno- mt,.. Nauw-tu ig werd de vorst du) de k-te- ke poli ie in liet oog gi ..oud wspiedde al zijn gan- i-'-.-Go uc vorstelijke woning zijner Rii d r| [Madame Laetitia, ij waar Lodewijk zijn intrek had genomen, V'c" onder politie-toezicht gesteld. O ning had namelijk geweigerd te P rijs met zijn echtgenoote, konin gin Hortense. samen te wonen. Even min wilde hij de appartementen in het paleis der Tuileriën betrekken, hem door Napoleon als tijdelijke ver blijfplaats aangewezen. Slechts met moeite had men hem kunnen overha len, de gastvrijheid te aanvaarden 'zijner moeder, wier woning in de voor stad Saint-Germain gelegen was. Aldus bewaakt en bespied, gaf Lo dewijk order aan den graaf van Bylandt'i), om naar Amsterdam te vertrekken. De ministers Kraijenhoff en Mollerus ontvingen door diens tusschenkomst het bevel van den Koning, om de hoofdstad des Rijks in staat van tegenweer te brengen, alsmede die gedeelten van het land, welke gevoegelijk in dien staat konden gebracht worden. Reeds had de mi nister Mollerus, die tijdens de afwezig heid van zijn ambtgenoot baron Roëll, als bestuurder van het departement van buitenlandsche zakenwas opgetre den, met waardigheid en in besliste termen geantwoord op een, op ver waten toon gestelde nota van den Franschen gezant te Amsterdam, den hertog de la Rochefoucauld. Napoleon ontstak, toen hij van Lo- dewijk's vastberaden houding in ken nis werd gesteld, in feilen toorn.jEcn lievige woordenwisseling had tusschcn beide broeders plaats en aan liet einde daarvan voegde de Keizer den Koning toe„Gij hebt te kiezen tusschen het onmiddellijk tegenbevel om Amster dam te versterken, aan Krayenhoff en Mollerus direct hun ontslag thuis te zenden, en de uitvaardiging op staatiden voet van het decreet van Holland's inlijving bij het Keizerrijk in welk geval ge niet naar Holland zult tériigkeeren. Uw beschuldiging van onrechtvaardigheid en wreedheid laat mij koud. Mijn wil zal geschieden. Ik heb U in handen Nogmaals gaf Lodewijk toe aan den drang die op zoo'n weerzinwekkende wijze op hem werd uitgeoefend. Hij vatte echter het besluit op, om in den daarop volgenden nacht, Parijs ter sluiks te verlaten. Maar de scherp zinnige Keizer had dien toeleg door schouwd. Nauwelijks was de° zware poort van de vorstelijke woning zijner moeder achter den Koning gesloten, of een door Napoleon zelf daartoe aangewezen piket gendarmen rukte uit, om op zijn bevel alle uitgangen van liet paleis in de voorstad St. Ger main te bezetten. Koning Lodewijk was zich maar al te diep bewust, dat hij zich van af dit oogenblik kon beschouwen als de gevangene van den vijand van ons vaderland. Een poging tot ontvluch ting waagd hij d n ook niet. Eenige dagen na deze woor denwisseling diende zich de Fransche Minister van buitenlandsche zaken. de hertog van Cadora bij hem aan, die den vorst te kennen gaf dat de eenige kans om zich 'met zijn broeder te verzoenen bestond, in het blinde lings volgen van diens wil en staat kundige inzichten. De Keizer vorderde als bewijs van het oprecht verlangen daartoe, dat Lodewijk, een zijner on derdanen naar Engeland zond, om uit te visschen, of de Britsche regee- ring tot het sluiten van den vrede met Frankrijk zou genegen zijn, wan- nëer zij daardoor de vereeniging van Holland met het Fransche Keizerrijk kon voorkomen. De goedgezinde, maar zwakke vorst stemde in dezen cisch toe en het leed niet .lang, of Peter Labouchère, de toenmalige chef van het bankiershuis Hope Co., vertrok naar Londen, voorzien van aanbevelingen en crediet brieven van het Holiandsche kabinet. De instructies van dezen geïmpro- viseerden gezant waren.er op berekend, het Engelsche gouvernement te door dringen van de gevaren, die de inlij ving van Holland bij Frankrijk, voor het Vereenigde Koninkrijk in haren schoot droeg. Nog was hem opgedragen om de belofte af te leggen, dat, wan neer het Hof van St. James er in toe stemde, de in November 1807 uitge vaardigde decreten in te trekken, Naooleon van ziin kant veen bezwaar zou maken, die van Berlijn en Milaan buiten werking te stellen. Den 1 sten Februari had Labouchère zijn eerste onderhoud met den mar kies van We!fesley3)den 12den voeg de de Britsche staatsman hem woorde lijk het volgende toe: „Frankrijk heeft vóór uw komst niet het ge ringste bewijs gegeven van zijn wensch om vrede te sluiten evenmin heb ik bij den Keizer eenige neiging kunnen bespeuren, om zijn optreden tegen Engeland te regelen naar onzen 'op rechten wensch om een einde aan de vijandelijkheden te maken. Van den strijd op leven en dood, onzen handel door de Fransche regeering aangedaan dient zij en niet ons gouvernement, als oorzaak te worden beschouwd. Zoolang de door Frankrijk uitgevaar digde decreten tot onderdrukking van onzen handel van kracht blijven,"kun nen wij onze maatregelen van tegen weer niet opheffen,'' (Wordt voortgezet). 1) Maria Laetitia Ramolino, de moe der van Napoleon en Lodewijk, onder scheidde zich door haar voortreffelijk verstand en haar vastheid van karak ter. Zij was een uitmuntende moeder voor haar talrijk gezin, maar liet zich nooit verblinden door den elans en luister, die van Napoleon's krijgsbe drijven en regeeringsdaden afstraal den. Na den val van haar zoon, vertrok zij naar Rome, waar zij ten huize van haar stiefbroeder, Kardinaal Fesch, in afzondering leefde. Daar overleed zij in 1836. 2) Graaf Arthur Maximiliaan van Bylandt trad n den zeedienst en werd in 1795 commandant <„c.' Holiandsche Zeemacht. Koning Lodewijl beno inde hem in 1808 tot voorzitter van het wet gevend Lichaam. In 1813 volgde zijn benoeming tot staatsraad en vice- admiraal. Hij stierf in 1824. 3) Richard, markies van Wellesley, een oudere broeder van den beroem den hertog van Wellington, werd in 1797 gouverneur-generaal van En- gelsch-IndiHier bedwong hij door zijn beleidvol en krachtig optreden den oogtand van Tippo-Sahib, radja van Mysore. Op het tijdstip, dat Labouchère te Londen kwant, was Wellesley minister van buitenlandsche zaken. Daarna bekleedde hij twee malen het ambt van lord-lu'itenant over Ierland. Ofschoon tot de Tety- partij behoorend, diende hij ing 1812 een voorstel in tot opheffing van de wetten tegen de Katholieken, lu 1842 overleed fv HAARLEMSCH DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAA6T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: heer J. de Nijs, die tot heden voorzitter was. De lieer B. A. Res heeft na een 26-ja- rige vervuliiing zijn betrekking van Se cretaris-penningmeester neergelegd. Burgerl. Stand. Geboren: Cornelis, z. van M. Wilbrink en A. v. d. Berg. Jo hannes Her,Vikus, z. van W. B. Roozen en A. Nagelhout. Maria Martha Cor nells. d. van F. Glorie en M. P. Neelissen. Willielmina, d. van H. J. Heideman en W. E. Wilkcn. Bancratius Cornelis, z. van J. Beentjes en C. G. Groenland. Simon Hendrikus, z. van S. Beentjes en H. Zonneveld. Overleden: Jacoba Groentjes, 17 j., té Tn het jaar 1903 werden in geheel Castricum. Abraham Oosterling, 79 j., te Amsterdam. Antje Feijerabend, 70 j., te Helder. Hendrrik ChristiaanToT, 89 j., te Amsterdam. Gerrit Levering, 4é j„ te Castricum. Maria van den Berg, 90 j., te Amsterdam. Maria van Heerd, 20 jaar, te Amsterdam. Corne lls Voet, 51 jaar te Castricum. Voetbal. Zondag krijgt het eerste -elf tal van Gon oor-dia (het sterke S. D. O. uit Beverwijk op bezoek. Dit beloo-ft een 3»,ooien wedstrijd te worden, zooals alle wedstrijden tegen S. D. O. Aanvang om half drie. Het -tweede elftal zal zijn kra-cih. ten beproeven te Noordwijkenhout tegen N. V. C. I en bet derde te Lósse togen log de moraliteit, inzonderheid de hu- Lisse III. Denkt om de puntjes, jongens! R.-K. Volksbond. Donderdagavond hield de R.-K. Volksbond in het Juvenaat, een oirtwi'kikelingsa'vonid. De. 'heer Buize opeml de vergadering met gebed, heet de talrijke aanwezigen welkom en geeft het woord aan kap. Braakman, die dezen avond zou baarheid wel vroolijken weerklank vin den. als de maatschappij in. haar diepste sproken. De gewijde spreker nam zi-ch v-o-or grondvesten geschokt wordt, als aller- een stukje 'kerkelijke geschiedenis (e wegen gedanst wordt op vulkanen, geven. Wanneer we iels hooien van onze ook in ons „goed en braaf" Nederland, va-der la ndsohe gestih.ted.ems en we hooren ie moet niet huilen, als je in licht- «km spreken over een Adimaraal de Ru.,on zinnigheid je verderf tegemoet snelt.. ™ovele andere heden dan gaa ons .ii i i'j hart oi>en en krijsen we weer meer lierde Ja moet je leed van leegheid wete wor ,het vaideriaad en dan dwingen die te vergeten, je moet vroolijk den htiklen ons bewondering af. Zoo eeuwigen dood ingaan. zonder ze- jJOr kerkelijke geschiedenis. Onbekend den, zonder geloof, zonder God! maakt onbemind, dus nam Z.E. ziclh voor Je moet niet huilen.... oeniige fragmenten uit de eerste drie t -eeuwen des Christendoms aan de vergetel- heid Ie onitruikiken, om eenige van de lo-t- UiT DEN O IVITRl K gevallen en stormen, diie haar (de Kerit) deden -schudden ifiaar bevestigden, wed-er- K. Kiesvereeniging. In de gisteren avond gehouden vergadering van de R.K. Kiesvereeniging te Assendelft werd de vol gende motie aangenomen: De R. K. Kiesvereeniging in algem. ver gadering bijeen, gehoord enz. keurt ten strengste af het onorganisalorisch optre den van den heer L. Zonneveld te Uitgeest enraadt alle kiezers aan het politiek ad vies te volgen. om in 't geheugen der aanwezigen ie bren gén. Z.E. weidde uit over .den tijd, 'oen Keizer Augustus h-eerscMe en de afgoderij groot was, de onzed,"ij-k:h">l hc-ogtij vier de, met de daaruit onvermijdelijk -voo-rt- Vl-oei-eisde wreedheid. Te mikten, van dezen Chaos werden de twaalf Apostelen uitge zonden voor ih'un moeilijk missiewerk. De strenge vervolging der christenen begon echter in h-et jaar 62 on-der Keizer Nero, d'ie van 62 to't 70 regeerde. In -liet jaar 64 H-et hij de stad Rome verbranden, waar- a'Uer baat op den hals door hij zich Stemming groslijst. Naar we vernemen hij de schuld op -de Christenen, die zal a.s. Zondag na de H.H. Missen en na ™et van afgoderij wilden weien en de Meditatie gelegenheid zijn tot het aarom er§ bemind waren. De alge- stemmen over de groslijst en politiek ad- °Rinia: der mensChen was, dat de vies in de zaal van de Erven v. Benthem. frLslme". met a?'n D -e- j dien, de wraak van deze afgoden over ue e en van de kiesvereeniging shadden afgetrokken. De domme w or en ringend aangemaand alsdan van volksmenigte koelde haar wrajiik op d-e de geboden gelegenheid gebruik te maken Christenen. Ontelbare christenen werden en hun slem uit te brengen. 'ter -dood gebracht. Niets hieLp evenwel, het Zijn we goed ingelicht dan adviseert bloed der martelaren was hel zaad voor het bestuur met aandrang om het poli tiek advies te volgen. Niemand ontbreke dus a.s. Zondag. Verkiezing Kamer van Koophandel. Verleden Dinsdag werd alhier gestemd voor 9 leden van de Kamer van Koop handel te Alkmaar, waarvoor 48 kiezers van Castricum waren opggeroepen. Dank zij het ijverige bestuur van de nieuwe christenen. Tot hef jaar 313 -lieeft deze vervolging geduurd. -Er wordt be- w-eerd, dat wel ongeveer een milKoen Christenen gestorven zijn voor het geloof. In 313 'kwam on-der keizer Gcm»! a Mijn de bevrijding voor de chrisl-enen. Na een kleine -pauze liet Z.-E. met licht-beekten een en ander aanschouwelijk zien. S:pr. hoopte aan h-et eind van den aivo-nd, dat het leven -d'ier groote helden m-oige bijdragen het R.K. Hanze afd. Castricum werd door 66 (katholiek geloof meer openlijk -te «belijden. De heer Buizen dankte -den Eerw. spre ker voor het leerzame van dien avond en maakte bekend, da't op 17 Maart s. een vervolgavon-d zal gehouden worden, wederom d-oor Ikaip. Braakman. Een warm a-ppl-aus dankte -dien ge wijden spreker. De ooiteo'ne Hulp in Nood, (bracht ƒ65.63 op. pet. der kiezers aan de stemming deelge nomen. Burgerlijk Armbestuur. Door het Bur gerlijk Armbestuur is in zijne vergade ring van 8 dezer tot voorzitter benoemd het nieuw benoemde lid de heer G. Lou ter en tot .secretaris-penningmeester de Fancy-fair ten bate van een lighal. Na overleg met het bestuur van de Noord- Hollandsche Vereen. „Het Witte Kruis", heeft zich hier ter plaatse een comité ge vormd tot het organiseeren van een fan cy-fair met het doel de oprichting van een lighal voor t.b.c.-lijders mogelijk te maken. Bij een zaak van zoo algemeen belang als de t. b. c.-bestrijding is bet noodza kelijk, dat ieder inwoner van Beverwijk en omstreken naar zijn vermogen bij draagt. Het comité noemt zich overtuigd, dat met de algemeene sympathie en mede werking het doel bereikt zal worden, hetwelk in een zoo dringende behoefte zal voorzien. Het bestuur bestaat uit de dames mevr. Zuidema-Stoutenbeek, pres.. mevr. Boon-Donker, serc. en Jhr. Strick van Linschoten, penningmeesteres.se. Hanze-vergadering. Dezer dagen ver gaderde de R.K. Middenstandsvereen. in de K. S. A. Na opening en goedkeuring der notulen had de plechtigheid plaats van de installatie van den nieuwen Gees telijken Adviseur, die zich gaarne bereid verklaarde om de belangen der Hanze naar beste vermogen te behartigen. Her kozen werden de aftredende leden van de commissie van toezicht. Het jaarver slag van secretaris en penningmeester werd onder dank goedgekeurd.. Even eens werden herkozen de periodiek af tredende leden van het bestuur. Aange nomen werden als leden der vereeniging de heeren E. P. Winkel, Chr. Schelvis. W. Kleijne. Besloten werd qp een na Paschen te houden feestavond oud-advi seur kap. Knots uit te noodigen en hem alsdan een huldeblijk aan te bieden. Noa werd besloten den heer Koopman, hotel houder alhier te nopen om geen vliegen de winkels meer in zijn inrichting toe te- laten en hem hij- weigering daartoe te dwingen aan de hand van de veFgun- ningswet. Ook zal men trachten zich met liet gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin te verstaan ten aanzien van de winkelsluiting, die te Wijk aan Duin la ter valt dan iu Beverwijk en zoodoende den Beverwijkschen winkeliers tot scha de is. Personalia. Bij Koninklijk besluit van 7 Maart 1922 is benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijnzen to Nieuwer-Amstel, D. W. Janssen, ont vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te IJmuideii." Bij Koninklijk besluit van 7 Maart is benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Hillegersberg, A. f". de Braai, ontvanger dier middelen te Lekkerkerk. - Te 's Gravenhagc is geslaagd voor hel examen als stuurman op stoom- zeevisschersvaartuigen, de heer A. J. Hopman, alhier. Ongeval. Donderdagmorgen om 4 uur, geraakte de bejaarde 'trawjerlosser W. v. Sil ooien (bij (het lossen van den sloom- 'trawler „Wafvrsdh" te water. Na eenige moeite getukte -het zijn -kamera-dien hom <*p den wal te krijgen. Daar be't bleek, dat bij gewond en bewusteloos was, was ge neeskundige ibu'lp noodzakei-ijk. Dr. Röme. linig was 'Spoedig aanwezig. Na -verbondien en van droge kleeren voorzien te zijn, was bij 'in staaf per rijtuig naar zijn woning vervoerd te worden. Geslaagd. Voor stuurman o-p stoom- zeevisschersvnartuigen te Den Haag is ge slaagd de heer A. J. Hopman, alhier. Sport. A. k. Zondag spoelt op S. J. O.-torrejn te één uur S. J. 0. V een vriendschappelijken wedstrijd tegen S. B. III van Voorhout. Te half drio krijgt S. J. O. II Amaeitia I van Bloomendaal op bezoek. Dit is een competitie-wedstrijd on kan zeker mooi worden. Aangomoedigd door het succes wat onze jongens 14 dagen geleden behaald hebben i door Amaeitia op eigen terrein met 31 te slaan, mogen ze nu ook weer o|p een overwinning hopen, en wanineer ze allen hun best doen kan dat wel. Jubileum. Op 14 Maart a.s. hoopt de heer G. Vink den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij den heer O. G. J. Alkemade. Heel wat voetetappen heeft hij in deze 25 jaren trouwen dienst van en naar Noord- wijk opeengeaet.. Een beschamend voor beeld voor velen die ongeveer elke maand of week een anderen patroon hebben. Patroon en arbeiders beiden proficiat met dit jubilé. Missieclub. De Missieciub beeft op haren rondgang door Noordwijk weer met succes gewerkt en heeft weer heel wat kilo's eapsulen, zilverpapier, theelood, postzegels en tin binnengekregen, wat we derom aan dit hoofddep&t in Warmond zal worden afgedragen. Mooi zco jongens, door uw actief wer ken steunt gij het zware werk der mis sionarissen in de vreemde landen. Spaar zame, Nordwijkers bewaart alle kleinig heden, vele kleintjes maken een groote. Loonsverlaging aan dj Papierfabriek. Omtrent de conferentie, gehouden fusscflien de (besturen der valk-organisaties en de boofddireot-ie dier papierfabriek alhier, vernamen we, dat de directie als uiterste concessie bereid was de loonisv-eriaging in tweeën te -doen plaats hebben, njl. op 11 April 1.50 'en begin Mei 1.-50; De eerste 4' waanden n« Mei zal dan geen loonsvermindering plaats hebben en -mocht het bedrijf weder wiinsigevend -worden, dan is de directie bereid nog eens. op de toon regeling terug te komen. Gisteravond kwamen de hoofdbesturen ■der organisattes^bijeen, om den uitslag der flfdieelingsvergadieringen te bespreken, 'De direct-ie uitte nog dié wensch, dat oök over leg gepleegd! zou worden met de ongeor ganiseerden. Geslaagd. Voor liet examen nuttige handw-erb.ea is o.m. geslaagd te Amster dam mej. G. A. Duin-kor alhier. Kiesvereeniging. Donderdagavond- hield die R.-K. Kiesvereeniging haar jaar vergadering. Gelezen werd-en de notulen -dier vorige vergadering en 'h-et jaarverslag. In het laatste wees de secretaris er op, 'dat er nog steed's zoo wéinig vrouwen lid otvzer afdealiiiig zijn, maar hij stelde daar bij -d-e vraag, of het -w-el wienscilvelijik was, gezien het onverkwikkelijk getwist der laatste weken, onze vrouwen in dut -poli tiek geharrewar te betrekken. De rekening van den penningmeester werd- in orde be vonden en sloot- mot oen aardig batig sai'do. Hierna kwam aan de orde de cau- didaafstelling. Voorgelezen werden de van het Kieskringbestuur ontvangen s'luk'ken, en de moties van Woignum en Lammen. Op de gesties van het krinigbestiuur werd- scherp afgegeven. Gevraagd werd (hoe -de beperkte groslijst was 'tot stand gekomen, waarbij vermoed werd, -dut bet ikringibc- stuur .art. 19 van bet reg-lemenit had g®- richrapt. Bovendien werd er door hel be stuur tegen geprotesteerd, dat die aproe- pimgkaart-en voor de stemming, d'ie op Woensdag moesten bezorgd -wezen eers't Dinsdag werden olnvangen. 'Een dier loden helneundie hot, td-af het kringebestuur niet dien moed had, dien heer Reijmer, nu -deze burgemeester wa-s g-ew-orden, van de voorioopige lijst te schrappen. Na veel dis cussie wend besloten -de lieden vrijheid' te geven bij hei uitbrengen -der stem :op -a.s. Zondag.W-ie volgens h-et po-lil-.'ek «advies willen stemmen, maken slechts Ihe't -puntje zwart -boven aan 'de Hijst; wie ivan zijn reobt oip andere manier will gebruik maken, plaatse de cijfers 1 dot 10 achter de namen van de candida'ten hunner keuze. Het stembureau h-oud-t zitting jn café v. d. Moten uè d-e vroeg- ien ma d-e Barometerstand 772. Vooruitgang! OPGAVE VAN; Hoogmi s en hl li et stem tok aai van Juilf 4 -lot 5 uur. De voorzitter, de heer W. J. Apeldoorn, aan de beurt va-n aftreden, -stelde zich niet herkiesbaar. Hij kon -zidh niet vereenagen met de wijze waarop de afdeeiingien tegen, woordig door het centraal-bestuur worden beschouwd. Er bleek edhter weinig ambi tie voor het president-sba-antje, zoodiat de voorzitter na veel aandrang besloot aan te blijven tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag werden de 'léden nog eens aangespoord alten a.s. Zondtag <e komen stemmen, daar 'toch tedere stem -zijn invloed ikon uitoefenen. Daarna slui ting met den Chr. groet. Bekroond. Aan de door de St. Alfon- sus-commissie der Diocesaan Ver. v. R.K. Bijz. Onderwijzers in het Bisdom van Haarlem uitgeschreven prijsvraag voor een Retraite-Schets, hebben elf inzenders me degewerkt. De pury heeft aan mej. A. M. v. d. Eerden, alhier, (schets getiteld „Haar Vacantie"), den 3eri prijs f20 toegekend. Burgerl. Stand. Geboren: C. Vosv. Kampen, zoon. Ondertrouwd: D. Blocker en C. J. Ver- meij. Getrouwd: H. L. Gh. Lansdorp en .1. H. Windhorst. Overleden: J. Wiltemse, 28 jaar. A. Schuts, 54 jaar. Grenswijziging. Donderdag is de on langs gekozen commissie uit de ingezete nen, welke rapport beeft uit te brengen omtrent het ontwerp en annexatie-plan, door den Burgemeester van Bloomendaal geïnstalleerd en -met haar werkzaamheden begonnen. De vergadering koos uit haar midden een commissie van rapporteurs, terwijl tot secretaris der Commissie werd benqemd de -heer G. J. van Abs. Wegens ongesteldheid van .den burge meester kon deze installatie niet eerder plaats hebben. Ji.K. Universiteit. De commissie bestaande uit de heeren J. v. d. Sohind kei, G. P. Wijdeman en F. J. v. Zand- voort, die tot taak hal gelden in te zameleft ten bate der U.K. Universiteit ziet hare moeite rijkelijk beloond, daar hiervoor het xespeetabelijke bedrag van f711.80 werd ingezameld. Stemming Groslijst. Naar wij ver nemen, zal a.s. Zondag alhier de stem ming gehouden worden voor de defi nitieve vaststelling der grolijst voorde verkiezing van eandi'aten Tweede Ka merverkiezing. Tot stemmen zal gelegenheid bestaan, ten kantore van den beer Siegers, Heerenstraat 3, naast de R.K. kerk, op de onderstaande uren: Van 11.30 v.m. tot 1.30 n.m. Van 4 u. n.m. tot 6 u. n.m.» Van 7.30 n.m. tot 8.30 n.m. Hierna zal aanstonds worden overge gaan tot het tellen van de uitgebrach te stemmen. J TIEN JAREN UIT ON ZE VADER- i LANDSCHE GESCHIEDENIS. (1806—1815)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1