ammn, Binnenlandsch Nieuws. ZEKERHEID biedt U de Stadsnieuws. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. f Dat de Kennemers aan den Midden- tegen de jongere R. C. H.'s, een rederlaag te slikken kregen, had vrij- rcI niemand verwacht. Schoten 2 won met 30 van T. H. B., welke overwinning wij ons ook wel Iets kleiner gedacht hadden. Verder vrij normale uitslagen met geod werk van Haarlem 4 dat tegen D. O. A. gelijk speelde en R. C. H. 4 dat de H. F. C. dito's klopte met 31. in de 1ste klasse speelt H. S. V. 2 a.s. Zondag tegen T. H. B. die de scha de van de vorige week wel in zal halen en deze wedstrijd zeker winnen. V. V. H. geven we thuisspelend tegen R. C. H. 3, dat vrij sterk schijnt, niet veel kans. Schoten 2 ontvangt de 1 Jmuidenaren en het zou ons niets verwonderen als Stormvogels 2 zon der punten huiswaarts keerden. E. D. O. 3H. F. C. 3 is alweer een nederlaag voor E. D. O. dat verleden week zelfs van het zwakke V. V. H. verloor. Haarlem 3Bloemendaal 2 kan een spannende strijd worden, toch voorspellen we een kleine rood- broeken overwinning. In de 1ste klasse B. trekt Haarlem 4 naar Velsen om V. S. V. 2 te bekampen en heeft o.i. wel kans op beid* punten. Schoten 2a Zandvoort 2 wordt een kleine Scho- tcn-overwinning, terwijl Stormvogels 3 aan de Spanjaardslaan H. F. C. 4 er wel onder houdt. I. V. O.D. O. A., hierbij is laatstgenoemde de sterkste en moet, wil zij haar kampioenskansen behouden, zektr winnen. Op het Haar lem-terrein komt R. C. H. 4 op bezoek, dat gezien haar goede werk van ver leden week zeker wel niet onderschat mag worden, toch geven wij haar tegen de oudere Haarlemmers niet meer als een gelijk spel. Het verftre programma luidt s 2 A. D. 1. O.—R. C. H. 5. H. S. V. 3—H. F. C. 5. Kennemers 2E. D. O. 4. VogelenzangHaarlem 5. 2 B. O. V. A.—V. V. H. 2. E. D. O. 5—D. 1. O. 2. T. H. B. 2Hiliegom. KinheimSchoten 3. 2 C. Schoten 4—E. D. O. 6. 2 D. Oranje SWitSpaarndam. HillinenHalfweg Vooruit 1. E. H. S.—O. V. V. VictoriaBennebroek. 3 A. Spaarndam 2H. S. C. SnoorvogelsHalfweg Vooruit 2 RipperdaA. J. C. Victoria 2S. D. O. 3 B. Schoten 5—T. H.*B. 4. R. C. H. 7—H. F. C. 6. Haarlem 7—V. V. H. 3. 3 C. Bloemendaal 4Hoofddorp 2. R. C. H. 8—T. H. B. 5. E. D. O. 8Hiliegom 4. 2 D. D. O. A. 2Stormvogels 5. I. V. O. 2—V. S. V. 3. 3 E. A. J. C. 2—1. V. O. 3. D. O. A. 3Vogelenzang 3. 3 F. V. S. V. 3aKinheim 2. Stormvogels 4Kennemers 5. 3 G. Bennebroek 2—Vogelenzang 2. Hiliegom 3Zandvoort 3. 3 H. Zandvoort 4—E. H. S. 3. HoofddorpHillinen 3- D. H. B. UIT HET H. B. C. KAMP. Het was Zondag een niet fortuin lijke dag. Het le elftal speelde, vooral voer de rust een slechten wedstrijd, e voorhoede, die goals had moeten 7aken, schoot alles naast, terwijl men el spoedig hadden moeten opmerken, dat ce Wilskrachtkeeper zijn dag niet had. 't Is jammer van het elftal, dat ever alle andere linies zeer gfoed is, dat er niet eenige schutters zijn. Het 2e elftal is, na een langdurigen stri'il tusschen het bestuur van den P. 'H. V. B. en dat van H. B. C. naar Helder geweest, en heeft een demonstratie gehouden dat elftallen .uit den Helder en Heemstede niet tegen elkander behooren te spelen. In een vrachtauto werd van Haarlem af den toch ondernomen, en vóór het windje ging het reisje naar wensch, dat wil zeggen, men zat in een dichte auto, was dus beschut tegen den sterken wind, die den motor aardig hielp naar het hooge noorden. Het weer was 's morgens vrij goed, maar net werd met den middag regen. Enfin, er werd begonnen, maar nadat de H. B. C.'ers 35 min. tegen storm en regen in gevocdbald hadden, moest gestaakt worden. De terugweg werd weder aanvaard, maar nu heeft de motor den strijd met storm en regen aan te binden, en 15 min. voor St. Maarten Vlotbrug „staakt" zij. Nadat de chauffeur alles in het werk gesteld heeft, om den 'motor in bewe ging te brengen, moet hij adviseeren loopen l.,Gelukkig is er iemand uit die plaats zoo welwillend tegen ver goeding van 2.50 naar Schagen te gaan, die gelukkig daar een vracht auto opduikt, en het gezelschap naar Alkmaar brengt, waar zij aog net den laatsten trein naar Haarlem kunnen krijgen, en om 12.15 des nachts arri veerden de jongens in Heemstede 1 Laten wij nu eens aannemen, dat die persoon in St. M. Vlotbrug er voor bedankt had in dat hondenweer naar Schagen te gaan, dan hadden zij zeker des nachts niet meer thuis kunnen komen 1 En dit geheele gezellige reisje heeft niets opgeleverd, want er is „gestaakt" dus zal men nog eens zulk een reisje moeten maken 1 Het 5e elftal heeft niet beantwoord aan mijne verwachtingen, verloor met 3—1. Zondag is het voor H. B. C. een belangrijke dag. Ten le is er een jubi laris. j. v. d. Vlugt speelt dan 127a jaar Voor H, JB.JC. De jaren vóór de comb. „Heemstede" en „Berkenrode" spec! de hij in „Heemstede' Dat belooft een feestuagje te wor den, want onze Jan, of „Rose Mutida" zooals hij meer onder de voetballers en supporters bekend is, is onder allen zeer bemind. Daarbij komt nog, dat er een span nende wedstrijd te zien zal zijn. G. V. C. zal de gast zijn. In Utrecht won H. B. C. met 1—0, maar T. V. C. schijnt den laatsten tijd groote plan nen te hebben. Op 26 Febr. klopte zij Vooruit met 62. Maar dit zal nu niet gaan. H. B. C. zal Zondag winnen. Dit zijn zij aan den stoeren Jan, op diens feestdag verplicht. Maar ook voor een beter plaatsje op het rang lijstje. Ze staan nu No 4. En nu klopt Zondag „Wilhelmus",dus bij een over winning komt H. B. C. No 3 door een beter doelgemiddelede. De heer J. Draiiers zal de leiding hebben. H. B. C. 5 gaat naar S, D. O. III en kan 2 puntjes thuisbrengen. „KEES". BILJARTEN. DE ALCOOFBOUW TE ROTTERDAM De Raad van Rotterdam heeft met K Levensverzekering Maatschappij 0 Spoorstraat 14 Nijmegen door VEILIGS GRONDSLAGEN en VOORZICHTIG BEHEER. - Zij bewijst dit door VOLLEDIGE OPENBAARHEID Ongevallenverzekering Maatschappij „F ID U C IA" Uit onze Oost. EH NIJVERHEID. KUNST EN KENNIS. St. Vincentiusvereeniging. WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM. H. T. LUIF. De heer H. T. Luif, lid der „Haarl. Damclub",, is de jongsteen de gevaarlijkste der deelnemers.! Hij is een opkomende kracht met geheel origïneele spelopvattingen, type Weiss" doch een klasse minder! Zijn slagcombinatievermogen is ver bluffend groot, welke capaciteit hij dankt aan het feit, dat hij tevens een onzer beste 'problemisten is. Zijn partijen zijn meestal met origi- neele valstrikken doorspekt, waardoor men bij eiken zet een „ontploffing" verwacht. Luif is een geboren damspeler, die in z'n korte dammersloopbaan (hij speelt slechts enkele jaren )z'n ta lenten nog niet ten volle heeft' kunnen ontplooien. Zijn spelopvatting is nog te onrijp om er 'n juist oordeel van te kunnen geven. Routine ontbreekt hem nog en nog te dikwijls zagen wij hem verliezen door een blunder. Z'n grootste kracht is z'n enorxn „diepzien" in de partij, waardoor hij als tegenstander immer zeer gevaar lijk is. Zijn fantasie stoeit met de schij ven en dikwerf zijn z'n concepties geheel onmogelijk, doordat er schijven verplaatst zouden moeten worden, of, doordat er te veel of te weinig schij ven op het bord aanwezig zijn en zelfs, doordat het bord te klein is. Vele malen zagen wij hem spelen op de clubavonden in z'n Vereeni- ging, geheel in zijn spel verdiept; plotseling wees hij buiten het bord en zeide: „Indien daar nog een ruit was, :kon ik een „reuzen slagzet" maken!" Slechts zeer weinig damspelers zijn ons bekend, dis hem hierin nabij komen. Tegen een rasechten positiespeler heeft zijn systeem weinig succes en waar bij de tegenwoordige ontwikke- keling van ons spel alleen het weten schappelijk positiespel kans op succes biedt, dient Luif zijn spel in deze banen te leiden. De laatste maanden bemerkten wij reeds een groote wijziging in zijn speeltrant. Hij legt zich thans meer toe op het wetenschappelijk behandelen van zijn partijen en speelt meer analy tisch. Luif is echter nog geen wedstrijd speler, daarvoor heeft hij nog te wei nig routine, terwijl hij bovendien, voor al in 't begin zijner partijen, niet altijd z'n zenuwen de baas is. Onze indruk is, dat hij na voldoende studie en goede oefening, wel eerlang een eerste plaats onder de sterke spe lers zal gaan innemen, BILJARTBOND HAARLEM EN OM STREKEN. Dé prezen dit jaar voor de compe titie beschikbaar gesteld zijn vanaf he den tentoongesteld in het sigarenmaga zijn van den heer Stinus Kruisweg. Klasse B. KASTANJEBOOM—OUD MEE- RENSTEIN. De Beverwijkers hebben te Heemste de een onverwachte nederlaag geleden, en moesten in de spelers van Kastanje boom hun meerderen herkennen. Kastanjeboom speelde haar laatste wedstrijd in deze afdeeling, maakte het totaal van 445 caramboles tegen 422 voor Oud-Meerenstein. Klasse ij. OUD-MEERENSTEIN— KORENBEURS. In lokaal Oud* Meerenstein te Bever- wMj had gisteravond deze ontmoeting plaats. Het is hier evenwel niet tot een beslissing gekomen daar een der par tijen wegens het sluitingsuur moest wor den uitgesteld. Korenbeurs gaf sleshdts 3 caramboles cadeau maakte 397 caram boles tegen 825 voor Oud-Meerenstein. DE AALSMEERSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. De Minister van Landbouw heeft zich bereid verklaard de Aalsmeer- sche tentoonstelling, welke wordt ge houden ter gelegenheid van de inwij ding van het nieuwe veilingsgebouw der Coöp. Ver. „Bloemenlust", op 6 April a.s. te openen. SPOORSTRAAT 14, NIJMEGEN Persoonlijk® Ongevallen-Verzskering op gunstige voorwaarden' 23 tegen 21 stemmen aangenomen het voorstel om subsidie aan te vragen voor den „alkoofbouw", DU1TSCHE DIENSTBODEN EN HET ZEGELTJES PLAKKEN. Naar aanleiding van de aankondiging van den voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar, dat ook voor vreemde dienst meisjes rentezegels krachtens de Ouder- doms- en Invaliditeitsverzekeringswet moe ten geplakt worden en straf worden be dreigd zoowel tegen de vreemde werk neemsters als zij bij controle niet in het bezit van een rentekaart blijken, als tegen de werkgevers, die niet geplakt blijken te hebben, heeft de heer Ter Hall minister Aatberse gevraagd of dit is geschied met diens medeweten, instemming of op zijn aansporing. Onderschrijft de Minister het oordeel, dat krachtens de wet ook voor de vreemde dienstboden zegeltjes ge.plakit moeten worden, terwijl zij in de meeste gevallen slechts tijdelijk hier te lande in dienst blij ven, met oogmerken, waaraan o.a. het va- lutavraagstuk niet vreemd is en zij naar hun land teruggekeerd, mcnschelijkerwijze gesproken nooit een oent uitkeering zullen ontvangen? Indien de Minister de wet op dit stuk evenwel anders interpreteert en van oor deel is dat den werkgever, speciaal waar het betreft bedoelde categorie van vreemd vrouwelijk personeel, zulk een nutteloos en geld verspillend zegelplakken dient be spaard te worden, wil hij dan met bekwe- men spoed een wetswijziging indienen, waaruit duidelijk blijkt, dat dit buiten- landsch dienstpersoneel niet onder de wet valt? LANDVERHUIZING NAAR ZUID-AFRIKA. De directeur van het Informatiebureau van de Nederlandsche vereeniging „Land verhuizing" verineemt den 14en Februari 1922 van betrouwbare zijde het volgende uit Zuid-Afrika. „Met het oog op de zeer slechte econo mische toestanden, mede veroorzaakt door de thans heerschendde staking in de mij nen, waarvan, na eventueele beëindiging de gevolgen nog zeer lang zul len nagevoeld worden, verdient het ernstige aanbeveling om in beginsel alle personen, die niet over zeer voldende geld middelen beschikken, ten sterkste af te ra den thans naar Zuid-Afrika te emigreeren. De directeur van het informatiebureau van de Vereeniging „Landverhuizing" Bczui- denhout 39 te 's-Gravenhage blijft overi gens altijd bereid op personen, die ernstig over de vestiging in Zuid-Afrika denken, met inlichtingen en raad bij te staan. VOOR BLIJMOEDIGE WERKERS. Het „Soer. Hbl." geeft een staaltje van de onoordeelkundige wijze, waarop men op de centrale bureau's de overplaatsingen regelt, waardoor 's Hands geld en dat der slachtoffers wordt weggesmeten. De correspondent van dat blad te Bon- dowoso vertelt: De hier gevestigde veearts de heer Die ben, die ongeveer 3 jaar op de plaats is en het goed met ieder vinden kan, is over geplaatst naar Koetaradja in Atjeh. Dat betedkent op zichzelf natuurlijk niets. Als zijn opvolger is aangewezen de vee arts van Meniado. Ook niets bijzonders. Maar als men op het departement op de hoogte was, zoodis men dat behoorde te zijn, dan had men geweten, dat de heer Dieben nog binnen het jaar naar Europa vertrekt en de veerarts van Menado dit reeds over 3 maanden zal doen. Dan moet er dus weer een andere vee arts naajj Bondowoso worden overge plaatst, hetgeen het gouvernement ook al weer geld kost. Had men deze ambtenaren stilletjes op 'hun plaats laten zitten, dan zou het gouvernement daardoor uitsparen: a. reiskosten voor de familie van Bon- dowosa naar Koetaradja; b. idem voor die andere familie van Menado naar Bondowoso. En de beide betrokken personen zouden zelf ook geen financieele schade hebben te tijden, terwijl te nu vendutie moeten hou den, wat verlies betcckent op hun nieuwe standplaats zich opnieuw moeten inrichten en bij hun vertrek naar Europ nog eens door het houden van vendutie een financieele aderlating ondergaan. Niet bepaald de manier, om blijmoedige werkers te kweeken! NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de aflevering van 5 Maart treffen wij o.a. aan: Het vervolg van de reeks artikelen: „De opbrengst van onzen bodera", waar in op populaire bevattelijke wijze wordt uiteengezet op welke wijze de Nederland sche bodem wordt geëxploiteerd. „De S'cheveningsche Visscherij" houdt in het eerste gedeelte van het overzicht van het bedrijf van deze belangrijke vis- schershaven, en bevat talrijke historische bijzonderheden. In de geregelde rubriek: „De Neder landsche Winkelier en het Nederlandscb fabrikaat", wordt ditmaal het markt vraagstuk behandeld, waarin de nadee- len van het tot groote ontwikkeling ko mende marktverkoop worden behandeld. „Eenige gegevens over vakonderwijs", bevat het eerste gedeelte van een over zicht op welke wijze het technisch on derwijs hier te lande is geregeld. Een belangrijk onderwerp voor hen, die voor hun beroepskeuze komen te staan. „De Nederlandsche verlichtingsindustrie en onze Woninginrichting" geeft een zeer aantrekkelijk overzicht omtrent een bij zondere belangrijke Nederlandsche tak van industrie. Verschillende afbeeldingen zijn bij dit artikel opgenomen. „De nijverheid te Helmond" bevat het slot van een overzicht omtrent deze Brabantsche industriestad. Behalve de twde vaste rubrieken „VaD alles wat" en „Van en voor de Vrouw*', moeten wij tenslotte nog noemen „Een opmerking van groot belang", waarin melding wordt gemaakt van een opmer king van den heer Ir. L. H. N. Dufour. overgenomen uit het maandblad van de Nederlandsche Vereeniging van electro- technische werkgevers, waarin deze erop wijst dat op de onlangs gehouden elec- triciteitstentoonstetliing te Amsterdam, over het algemeen de Nederlandsche in dustrie door afwezigheid schitterde, ter wijl van Duitsche zijde de deelneming be langrijk was, wat gevaarlijke gevolgen kan hebben. Tenslotte zij hier nog vermeld het ar tikel: „Ter waarschuwing", waarin me degedeeld wat in Duitschland onder Festpreises wordt verstaan. Als steeds een bijzonder afwisselende, inhoud! TBR WAARSCHUWING! Het algemeen Se-relariaat der Ver eeniging Ned. Fabri'iaa1, ontving van een Nederlandschen fabrikanten een schrijven waaraan het volgende is ontleend: „Wij hebben onlangs bijna een belang rijke order verloren, doordat de Duit sche concurrent een aanbieding .gedaan bad met zoogenaamde „Bestpreise". De omschrijving van dit woord „Bestpreise" Was daarbij echter zoodanig opgesteld, dat iemand, die niet geheel thuis is in de Duitsche taal, in de veronder stelling moest verkeoren, dat met die „Bestpreise" werkelijk prijzen waren be doeld, die tijdens den levertijd niet zon den worden verhoogd. In werkelijkheid stond er echter juist het omgekeerde. De betreffende zinsnede in de aan bieding luidde namelijk: Die Preise sind Bestpreise, d.h. die Materialiën werden zu dem im Kos- tenanschlag eingesetzten Preia bareoh- net, unheschadet innerhalb der Lie- ferungszeit eintretender Preisenhöhun- gen." Een argeloos lezer, die niet met de iuiste beteekenis van het weinig voor komende woord „unheschadet" op de hoogte is, zal het slot van bovenge- nöemden zin aldus opvatten, dat men nog eens extra heeft willen vastleggen, dat prijsverkoogingen gedurende den le vertijd niet zouden óptreden; anders zou men de prijzen toch ook geen „Best preise" kunnen noemen. Velen, die een aanbieding met boven- gehaalden zin, lezen, zullen dan ook de juiste beteekenis van het woord „un- beechadet" niet naslaan, maar zonder meer aannemen, dat men te doen heeft met wat „men" onder vaste prijzen ver staat. Gaat men echter de juiste beteekenis van het woord na, dan ziet men, dat het beteekent: „behoudens, onder voor behoud, van mijn resht, enz. In werkelijkheid staat er dus, dat de prijzen vast zijn behoudens de verhoo- giiigen gedurende den levertijd. Wat er staat is dus feitelijk onzin. Waar men bij nieuwe aanbiedingen daarop niet ver dacht is en ook ondanks de vele treu rige ervaringen met Duitsche bestellin gen opgedaan, nog niet iedereen op het gebruik van dergelijke listigheden is voorbereid, achten wij in het belang van de Nederlandsche afnemers en van de Nederlandsche industrie, publicatie wen- schelijk, aangezien zij dus door deze truo de kans loopt, dat haar onverdiend or ders ontgaan." l KOSTBARE SCHILDERIJEN, DIE.. TEGENVIELEN. Niet lang geleden, aldus schrijft de heer A. JA. Flament, oud-Rijksarchivaris in Limburg, aan de ,,N. Ot.", ging door de pers het gerucht, daè er in Sint-Maar tensdijk een aantal schilderijen waren ont dekt, welke door een bekenden kunst historicus naar -alle waarschijnlijkheid wer den toegeschreven aan een of meer be roemde meesters. Daar, zooals veelal met oude werken het geval is, een restau ratie door kunstwerken ten goede zou komen, beval deze geleerde een zg. res taurateur aan, die, wijl hij bij gelegen heid ook wel het vale van kunstkopper uitoefent, zoo vriendelijk was zonder eenige verplichting, ook de lasten der taxatie op zich te nemen. Hij! taxeerde de schilderijen op f 150.000 en rekende voor de restauratiekosten maar niet meer dan f 6000. De gemeenteraad van Sint- Maartensdijk, door dit eerste bedrag niet weinig bekoord, besloot van dit jaar door Ear tuna zoo goedgunstig in don schoot geworpen buitenkansje aanstonds te pro- fiteeren, door de schilderijen van de hand te doen en zich van het tweede bedrag niets aan te trekken, doch den keeper zelf daarover te laten puzzlen. Men begrijpt aanstonds, dat, toen ge ruchten van dezen opwekkenden aard door den lande gingen de Rijkscommissie voor de monumentenzorg niet stil zat. Dr. Jan Kalf, de directeur en dr. Bredius, ad viseur van het Mauritshuis, gingen de schilderijen zien. Hoo vaak niet wordt men de dupe van ■•en zng. restaura teur, die zijn vale niet verstaat of die, zooals de boven aangeduide door over dreven flatteeren der waarde, een te hooge reetauraiie-prijs tracht to belin gen. Al zulke narigheden kunnen ver meden worden, door bovengenosmde Rijks commissie in den arm te nemen. Aan het jaarverslag der St. Vincentius vereeniging over 1921, ontleenen wij het volgende: Het aantal leden van den Bijz. Raad be draagt thans 19, dus 1 meer dan het vo rig jaar, door de toetreding van den heer G. Gussenhoven, die als president der Spijskokerij zitting kreeg in den Raad; de heer Nieberg, die deze functie nederleg- de, bleef als vice-pres. van de Conferen tie St. Bavo lid van den Raad. Als nieuw lid van den Raad trad toe de heer A. de Jong, vice-president van de Conferentie van de H. H. Elizabeth en Barbara, ais opvolger van den heer Franken, die we gens voortdurende ziekte die functie ne- derlegde. Een groot verlies voor den B. R. was het bedanken van den heer Th, Struyckens, wegens vertrek naar elders. In hem verloor de Raad een buitenge woon actief en accuraat penningmeester. De Raad koos tot zijn opvolger den heer W. Houtkamp, tot dan toe secretaris van de Conferentie O. L. V. Overigens hadden geen mutaties in de Conferenties en liefdewerken plaats. De vergaderingen van den Raad werden- ge regeld den tweeden Dinsdag van iedere maand gehouden; de Algemeene Vergade ringen met H. Mis en Algemeene H. Com munie op de daarvoor bij reglement be paalde tijden. Van 47 October werd een open retraite gehouden in de kapel van de Eerw. Zusters der Mariascholen en geleid door den ZeerEerw. Pater Phi- lippona, Redemptorist. Het grootste ge deelte der leden nam trouw aan de oefe ningen deel. De Raad beoefent thans zelf nog vier liefdewerken: Spijskokerij, Kin derbescherming, Bibliotheken en Aloysius Ver., waarover hieronder meer in bijzon derheden zal worden medegedeeld. Een op initiatief van den Hoofdraad gehouden collecte voor de Weensche priesters, bracht 200 gld. op. Dank zij den steun in de laatste jaren ondervonden en het zuinig en beleidvol beheer van den vertrokken penningmees ter, is de geldelijke toestand van den raad gelukkig weer beter dan eenige ja ren terug en konden enkele liefdewerken buiten de Ver. weder finantieel gesteund worden. De totale uitgaven van den Bijz. Raad beliepen 7990.39 gld. De Spijskokerij, die in het vorige sei zoen 63000 porties warme spijs uitreikte, kon het in 't afgeloopen seizoen niet ver der brengen dan 30.000 porties. Voor een gedeelte is deze achteruitgang te wijten aan het gering aantal bezochte gezinnen en aan den tegenzin van dezen om de warme spijs af te halen; voor een ander gedeelte evenwel ook aan de conferenties zelf, die niet voldoende medewerken aan de verstrekking van warme spijs. Maakte de Ver. Kindervoeding geen gebruik van onze keuken, dan zou de spijskokerij ze ker geen reden van bestaan meer heb ben. Gelukkig echter kan hieraan wor den toegevoegd, dat op dit oogenblik we der vooruitgang te bespeuren is. Dat de zorgen van de commissie ondanks den achteruitgang niet gering zijn, moge blij ken uit de opsomming van verwerkte in grediënten. Een woord van hartelijken dank aan de commissie voor hare zorgen en moei ten, is hier zeker op zijn plaats. De Algemeene Commissie voor Kinderver pleging en Kinderbescherming. Het liefdewerk, thans ruim 19 jaren voortwerkende, is bij de katholieken van Haarlem geheel ingeburgerd. De steeds toenemende opbrengst der busjes toont aan, dat de katholieken gaarne medehel pen aan het doel van het liefdewerk, n.l. van vele kinderen door een godsdienstige opvoeding nuttige leden te maken van Kerk en maatschappij. Het bedrag der busjes 1851.18/4 is door de commissie met grooten dank aanvaard en zal haar een spoorslag zijn het haar opgedragen werk met steeds toenemenden ijver en liefde te vervullen. Dit jaar ontving de commissie voor het eerst Rijkssteun voor de kinderen, die door de eene of andere omstandigheid in een gesticht worden verpleegd, doch niet onder hare voogdij zijn geplaatst. Welkom was deze steun, omdat ook de gestichten de kosten heb ben moeten verdubbelen, en dus in dit opzicht zware lasten op de commissie drukten. Ook dit jaar bracht de commissie een bezoek aan alle kinderen om hunne ka tholieke en maatschappelijke vorming en vooruitgang gade te slaan. Met voldoe ning keerden de leden der commissie huiswaarts, nu zij van zoo nabij hadden gezien het resultaat van hun arbeid en den zegen van God over het liefdewerk der verpleging van kinderen. Kinderen, die zij gezien hadden zoo verwaarloosd in opvoeding, in verstandelijke en lichamelij ke ontwikkeling, werden thans gevoed, gekleed, en gingen in ontwikkeling voor uit, gelijk anderen. Hun godsdienstige op voeding, vroeger zoo gering, houdt thans gelijken tred met de ontwikkeling. Vele kinderen zullen alzoo onder Gods zegen worden opgeleid tot flinke Katholieke menschen. De commissie had dit jaar de voldoe ning, dat één onzer jongens werd gepro fest als Broeder in het Klooster der Pa ters van den H. Geest, een schoon re sultaat van ons werk. Ook kwam de commissie door middel van een Conferentie in aanraking met een vader van vijf kinderen. Moeder was ge storven en vader, katholiek zijnde, had zijn plichten als zoodanig in die mate ver zaakt, dat geen der kinderen was ge doopt. De vader werd ernstig zfek en kwam eindelijk tot het besef van zijn plichten. Conferentie en commissie zorg den ervoor, dat na voorbereiding de kin deren successievelijk werden gedoopt. Daarna werd de vader, wegens onherstel baarheid zijner ziekte, ontheven van de voogdij en werd de commissie tot voog des aangesteld, zoodat de katholieke op voeding dezer vijf kinderen is verzekerd. Tegenover deze feiten aan den goeden kant, staan echter andere, die helaas, ons werk gedeeltelijk vruchteloos maken. Gedurende dit jaar werden van de Commissie door de ouders drie kinderen teruggevorderd. Eén jongen werd opge vorderd door de moeder, di» thans was gehuwd en bij dat huwelijk door den Examenvrees, siapenlooshêid, overspanning, onrust, gejaagdheid worden verdreven door Freco's Zenuwtabletien, die in hooge maten kalmeerend werken, per koker 60 ct. Verk. DAUDEIj, Kruisstraat, B. J. VAN GULICK, Zijlstraat 93, R. HOOGLAND, Dr. Leydstr. 56, INOEN, Zandvoort. man werd erkend. Wettelijk werd daar door de moeder in de ouderlijke macht hersteld. De commissie dacht geldige re denen te ontwikkelen, om de voogdij ov< het kind te behouden. Dit gelukte echter niet. De moeder werd door de Rechtbani in de ouderlijke macht hersteld. Een andere moeder, Luthersch zijnde, hertrouwd - met een niet-katholiek en vroeg aan den Voogdijraad herstelling in de voogdij, omdat naar hare meening de redenen, die indertijd Tot ontzetting aan leiding gaven, thans niet meer aanwezig waren. Het ging hier om twee jongens, die reeds tien jaren onder onze voogdij stonden. Ofschoon de moeder geduren de dien tijd niet heeft getracht hare kin deren te zr ofschoon het geloof der jongens in dit niet-katholiek gezin hoogst waarschijnlijk zou schipbreuk lijden; of schoon de terugroeping van den één een onderbreking, misschien een mislukking zou zijn in de vakopleiding, stelde ook hier de Rechtbank de moeder in 't ge lijk. Op aanraden van de katholieke le den van den Voogdijraad werd besloten verzet tegen het vonnis aan te teekenca en de zaak door het Hof te doen beslis sen, Doch ook hier moest de commissie het proces verliezen. Argumenten, uit het geloof voortspruitende, zijn bij de rechterlijke macht nog niet in tel, heb ben althans geen overwicht. Moge cell ier de jarenlange katholieke opvoeding op de oudere jongens een diepen indruk hebben gemaakt, dan zal de strijd om het behoud hunner zielen, niet geheel nutteloos zijn geweest. In 1921 is de commissie voogdes ge worden over 6 jongens en 2 Meisjes. Het aantal voogdijkinderen op 31 December bestond uit 130 kinderen, waarvan 87 jongens en 43 meisjes. Van dit aantal zijn 67 kinderen besteed in gezinnen en 62 in gestichten, terwijl 1 jongen zich in 't klooster bevindt. Meerderjarig werden in dit jaar 2 jongens, terwijl 3 jongens aan de ouders werden toegewezen. Behalve deze voogdijkinderen zijn door de com missie besteed 7 jongens en 7 meisjes, die allen in gestichten zijn besteed. Commissie voor de Bibliotheken. Do commissie voor dit liefdewerk is tevre den. Het aantal lezers in de vier biblio theken samen beliep 1240; het aantal uitgeleende boeken 36404. De commissie doet al het mogelijke om de bibliotheken op peil te houden en om aan ieders verlangen te kunnen vol doen. Tal van nieuwe werken zijn of zullen worden aangekocht; de catalogi zijn herzien; in bewerking is een alge meene catalogus voor de 4 bibliotheken, St. Alyosius-Conferentie. Dit liefde werk gaat steeds crescendo; ieder jaar werd in het verslag de uitkomst van de buscollecte beschouwd als het toppunt en telken jare weder moet geconstateerd worden, dat de opbrengst van het vorig jaar verre is overtroffen. Zoo ook nu: vorig jaar kon worden medegedeeld, dat de opbrengst der busjes was: 1826,6214; thans werd niet minder gecollecteerd dan het enorme bedrag van 2141.01. Zal dit nu het record-cijfer zijn? We dur ven ons niet meer aan voorspellingen in deze wagen. Wel mogen we commissie en jongens van harte gelukwenschen met het behaalde succes en hartelijk dankzeg gen voor hunne meer dan ijverige be moeiingen. De Conferentiën. De verslagen van de respectievelijke secretarissen melden niet veel bijzonders. De toestand is trou wens nog dezelfde als sedert eenige ja ren: ondanks de heerschende werkloos heid, betrekkelijk weinig bezochte gezin nen, lang niet het aantal van voor den oorlog. Een conferentie geeft als oorza ken van de betrekkelijke geringe armoe de op: de ondersteuning van de werkloo- zenkassen en de ruime ondersteuning van het Burgerlijk Armbestuur. Toch zijn er gezinnen met inkomens van ongeveer 40 's weeks, die geregeld ddï>r de con ferenties ondersteund worden; dit zijn dan dezulke, die gezegend zijn met een groot kindertal of die, waarvan de moe der wegens haar ziekelijken toestand hulp zeer dringend noodig heeft. Voor deze gezinnen bewijzen de Eerw. Zusters van den Zijlsingel uitstekende diensten door het opnemen der kinderen tegen een ge ringe vergoeding, welke dan meestal de conferentiën voor hare rekening nemen. Moge ook spoedig het aantal der hier pas gevestigde Eerw. Zusters van de Ju- lianastichting in aantal toenemen, opdat er meer krachten beschikbaar komen voor hulp in de huishouding. Vaak toch is het zeer moeilijk hulp te verkrijgen in gezinnen, waarvan de moeder wegens ziekte of voortdurende zwakheid haar huisgezin niet naar behooren kan ver zorgen. Bij het huisbezoek wordt bijzonder aangedrongen op trouw bezoek der Ka- techismus en Kath. school. Verschillende Conferenties- verschaffen hun gezinnen een gratis abonnement op de N..H. Crt, Alleen in de Conferentie St. Elisabeth en Barbara, had, wegens bedanken van den heer Franke, vice-president, een mu tatie plaats. In zijn plaats werd benoemd de heer A. de Jong. De Conferenties van O. L. Vr,, St. Ba vo en.St. Elisabeth en Barbara moesten wederom liefdadigheidspredikaties met collecten doen houden, om in de be hoeften der gezinnen te kunnen voor zien. Van Z, D. H. den Bisschop w ,ar*l voor de conferenties wederom een rulmj giftontvangen. Enkele kleinere legaten en giften vielen de conferenties ten deeV Te wenschen ware het, dat én Bijz. Raad, èn Conferenties èn liefdewerken bij ze«f kere gelegenheden meer en beter bq| dacht worden, zoodat ze over ruimere middelen beschikken konden en daardoor meer konden doen dan zij nu deden. Noodgedwongen moest soms de onde<» steuning worden verminderd en hulp, worden beperkt tot het allernoodzakelijk» ste. Het totaal der uitgaven van de zes con» ferenties is 12149.57. De totale uitgaven hebben bedrageni Bijzondere Raad 7990.39 Conferentiën 12149.57 Liefdewerken 472 52 33

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10