Dames- h éisiesaleedinê Lafayette Groote Houtstraat N Nieuwe Voorjaarsmodellen R.-K, Kiesvereeniging. Vrijdagavond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging onder presidium van den heer A. B. Michielsen, in de groote zaal van het gebouw „Sint Bavo." Er was buitengewoon veel be langstelling van de zijde der leden. Onder de vele aanwezigen merkten we o.m. op de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Mr. J. B. Bomans, H. v. d. Berg, M. L. A. Klein, G. H. Kuenen, leden van Haarlem's gemeentebestuur. Later kwam ook de hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt ter vergadering. Ook vele dames waren aanwezig. De voorzitter opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en hield daarna een inleiding, waarin hij zijn tevre denheid uitsprak over de groote ^op- komst op deze belangrijke vergadering Wegens ontstentenis van den Secre taris werd de vaststelling der notu len aangehouden. De Penningmeester werd, naar aanleiding van het in gekomen verslag -der verificatie-com missie, onder dankzegging van zijn beheer gedechargeerd. Het Katholiek Bevolkingsregister, is in werking gesteld, zij het op be scheiden schaal. Den heer Brinkman die zich voor de totstandkoming daar van zeer ingespannen heeft en ver dienstelijk gemaakt werd hartgron dige dank betuigd, alsook den dames die daarbij behulpzaam waren. (Ap plaus). Het z.g. planvan Cranen- burgh. Daarna behandelde de voorzitter het z.g. planv. Cranenbrugh, be ginnende met de opmerking dat de Katholieke Kiesvereeniging er is om de Katholieke Politiek te bespreken, en dat een plaatselijke kiesvereeni ging zich uiteraard bemoeilijkt het eerst met datgene, wat de plaatselijke politiek voor belangrijks oplevert. Daarom zou het o nnatuurlijk zijn wanneer deze vergadering zich op dit oogenblik niet zou bezighouden met het z.g. planvan Cranenburgh. Spr. meent dat de vergadering ver wacht dat hij daarover een enkel woord zal zeggen en spr. verwacht van _de vergadering dat zij zich over de Veelbesproken actie zal uiten, met inachtneming van het gebod dei- christelijke liefde. Spr. zette in het kort de kwestie uiteen. Notaris van Cranenburgh, heeft in de Maasbode en in de Tijd een artikel doen opnemerl, aldus spr. waarin hij de •wenschelijkheid be toogt van een nieuwe richting in de Katholieke Politiek. Hij wenscht an dere candidaten dan de thans bekende, hij wenscht een ander program en dat alles, al of niet in samenwerking met de Officieele Katholieke partij. De grondtoon van het artikel van Notaris van Cranenburgh was deze De belastingen zijn zoo hoog gestegen, dat noodzakelijk moet worden bezui nigd de bevoorrechting van de ar beiders en ambtenaren heeft nu lang genoeg geduurd, daaraan moet maar eens een einde komen. Naderhand heeft de schrijver dat in de Maasbode weer wel iets willen verzachten, maar* hij behoeft zich geen illusie te maken, wij Hebben hem volkomen goed begfepen. Aldus Spr. Omtrent zijn bedoeling bestaat bij ons geen misverstand. Wij hebben zijn woorden gehoord en zullen die goed in one bewaren. Nadat het eerste artikel van den heer van Cra nenburgh in de beide genoemde bla den verschenen was, kwam er een ad vertentie, door vijftig heeren uit Amsterdam en Haarlem en omgeving onderteekend en waarin gevraagd werd, of -zij, die het met het artikel van notaris van Cranenburgh eens waren, een kaartje wilden inzenden De inzenders zouden dan op een ver-' gadering worden genoodigd. Dat zal dus worden, uitsluitend een vergade ring van gelijkgezinden. Men heeft den onderteekenaars van die adver tentie allerlei benamingen gegeven, nu eens heetten zij mannen met klin kende namen dan weer pro-eminen.te Katholiekenvrij willen het niet be twisten, maar willen er ook op wijzen, dat er hier in Haarlem namen onder voorkomen van mannen die zelfs geen lid der Kiesvereeniging zijn, 14 van de 20, die zich door liberalen lieten candidaat stellen, en die slechts met moeite te bewegen waren om op de Katholieke lijst te stemmen. Van geen enkele hunner ging hier in Haar lem, althans zoover dat blijkbaar was, in het verleden eenige beteekenende belangstelling voor Katholieke poli tiek uit. Dat alles schijnt niet erg voor hen, die een klinkenden Katholieken naam bezitten en die "pro-eminent Katholiek genoemd worden. Toen het eerste artikel van Notaris van Cranenburgh verschenen was, heeft schr. in de Nieuwe Haarlemsche Courant er aanstonds op gewezen, dat deze actie totaal verkeerd was aan gepakt. Mahnen als Notaris van Cranenburgh met hun ontwikke'ing en doorzicht, zijn natuurlijk niet de laatste dagen tot het inzicht gekomen, dat het met de Katholieke politiek mis liep, want indien dat het geval zou zijn, missen zij het recht om aan de regeering ook maar eenig verwijt te maken. Zij hebben dat inzicht dus reeds ge- ruimen tijd en dan rijst de vraag, waarom zij met hun grieven eerst nu voor den dag gekomen zijn. Wanneer zij zóó overtuigd waren van den ver keerden gang van zaken, en zij van oordeel waren, dat onze Katholieke Ministers en onze aftredende Katho lieke Kamerleden, alles zóó verkeerd gedaan hadden, dan hadden zij niet aan den haard moeten blijven mokken én critiseeren, maar dan hadden zij de hand aan den ploeg moeten slaan, uiterlijk, toen de groslijsten gingen opgemaakt worden. Maar neen, toen zijn zij thuis gebleven, hebben noch in de kiesvereeniging, noch in de pers hun stem doen hooren en thans, nu de groslijsten alierwege waren vast gesteld, nu de stemming daarover voor een belangrijk deel reeds afge loopen is, komt men voor den dag met zijn eisch voor andere candidaten. Wij gelooven natuurlijk onverdeeld aan de goede trouw van den heer van Cranenburgh en zijn vrienden, maar willen toch zeggen, dat wanneer hij het er op had aangelegd om de Katho lieke politiek op het meest ongelegen oogenblik hopeloos in de war te sturen, hij het niet beter had kunnen doen. Dit geldt ten aanzien van het tijd stip, waarop de h?br van Cranenburgh zijn actie begonnen is. Maar ook de wijze waarop hij die actie is beginnen te voeren, moet spr. afkeuren. Want er is nog niemand gevonden, die het voeren van een actie als deze, buiten de Katholieke Kiesvereeniging om, heeft durven goedpraten. Alleen de heer van Cra nenburgh en de zijnen meenen dat te kunnen doen onder de leus Voor bui tengewone tijden gelden buitengewo ne middelen. Spr. kan echter in dit geval de waarde van die machtspreuk niet erkennen, want voor ons geldt, dat het juist een verdienste moet heeten om in de moeilijkste tijden de lijn der Katholieke organisatie te blijven volgen. Dat de heer van Cra nenburgh en zijn vrienden dit niet ge daan hebben, valt af te keuren. Willen wij hiermede zeggen, dat wij hen hiermee in politicis verketteren Allerminst, maar toch zijn wij van oor deel, dat de daad die zij gesteld heb ben, er een is van insubordinatie, een daad die uit een verstandig brein niet mocht voortspruiten. Spr. wil er op wijzen, hoe in de vervlogen decennia er voor de ar beiders meermalen oogenblikken wa ren, waarop het hen moeilijk viel de Katholieke organisatie te volgen. Maar het moet tot hun eer worden gezegd, alles wat zij verworven hebben, hebben zij verworven met eerlijke middelen en op organisatorische wijze. Dat de Heer van Cranenburgh en zijn vrienden dit ten sf&tte niet zouden wenschen, weigert spr. op dit oogen blik nog te gelooven. Het tweede artikel van den Heer van Cranenburgh in de Maasbode bevat reeds min of meer de belofte, dat het zoover niet komen zal, dat men zich niet zoover zal laten gaan, dat men de Katholieke eenheid ver-' breekt. Over de actie van den Heer van Cra nenburgh zelf zegt spr.nog iets en wel over de grondgedachte der actie. Die is reactie, men kan het ietwat breeder doen, met de woorden :„Het moet nu maar eens uit zijn met het vertroetelen van de arbeiders, het moet nu maar eens uit zijn met die macht van de ambte naren, wij willen lagere belastingen I" Spr. wil zich zoo objectief mogelijk uitspreken. Hij erkent de bezwaren en dat de Heer van Cranenburgh en zijn vrienden dit in sterke mate be seffen en dat zij willen meewerken om in die richting verbetering te brengen, moeten wij van harte toejuichen. Zij willen echter de schuld van dat alles voor een groot gedeelte geven aan de regeering en voornamelijk aan Minister Aalberse het staat op dit oogenblik eenmaal gekleed op Minister Aalberse te schelden en kritiek op zijn handelingen uit te oefenen, gelijk het in den distributietijd oirbaar werd gevonden, op Minister Porthuma af te geven. En of men nu al honderd malen achtereen aantoont, dat Mi nister Aalberse de internationale eco nomische verhoudingen niet heeft geschapen en dat hij die nog minder kan wegnemen, dat hij het Valuta- vraagstuk niet gewild heeft, dat de beroemde polsslag van den tijd in November 1918 niet door hem aan het kloppen is gebracht, dat de 8-urendag slechts een geringe rol vervult bij de huidige malaise, dat deze Minister steeds tot soepelheid bereid is bevon den.... het doet niets ter zake, hon derd malen achtereen zingt men mee in 't koor van den Vrijheidsbond Aalberse moet hangen Zeker, wij hebben een opleving waargenomen van het levenspeil van den arbeider, maar denkt men dat die arbeider weer terug wil naar een loon van 10.a 12.naar een onver- zorgden ouden dag naar zijn onge zond werklokaal van voorheen naar zijn afhankelijkheid van vroeger Hij denkt er niet aan en terecht Denkt men, dat de arbeider ver geten is dien tijd van den oorlog, toen het hem aan vleesch en vet en kaas en groenten en aardappelen en kleeding en woningen, kortom aan alles ontbrak en toen het groot-kapi taal zich de millioenen in den schoot geworpen zag, zonder dat de arbeider er veel van opgestreken heeft Neen, hij is dat niet vergeten en hij heeft er zijn conclusie's uitgetrokken, hij wil ook zijn portie hebben aan den disch des levens. Wanneer er een algemeene verar-i ining is ontstaan, wanneer er verso bering moet plaats hebben, dan be grijpt hij dat hij daarin zijn aandeel moet dragen en hij prijst zich gelukkig bij zijn lotgenooten in het buitenland, die er nog zooveel slechter aan toe zijn. Hij dankt God, dat hij in het klei ne Nederland zooveel boven de ande ren is bevoorrecht. Maar als hij zijn aandeel moet dra gen in cte slechte tijden, dan kijkt hij in de eerste plaats naar hen die in de oorlogsjaren de grootste winsten heb ben gemaakt en dan ziet hij, dat zoo wel in de hoogere standen als in den middenstand nog meermalen-geluk kig-een zekere welstand moet worden geconstateerd en hij neemt dat in aan merking wanneer men op zijn loon wil bekorten, op zijn loon, dat het pro duct is zijner handen, het eenige wat hij bezit. Er wordt gesproken over het groote bedrag, dat op de Staatsbegrooting voorkomt als salarissen voor de ambte narij, om dat geliefkoosde woord te gebruiken. Men moet zich op die cijfers niet al te zeer blind staren. Wanneer de Heeren van avond ge komen waren, dan hadden wij met hen eens van gedachte kunnen wisselen over de noodzakelijkheid van bezui niging, over de beperking in den staats dienst, over de versobering in het publieke en vooral in het particuliere leven in het algemeen. Ik twijfel er niet aan, of wij zouden in deze richting omtrent tal van punten tot over eenstemming hebben kunnen komen, maar gelijk in het verleden, zijn de heeren ook weerdezen avond niet ver schenen om opbouwend te werk te gaan. Zij willen elders vergaderen. Er valt inderdaad veel te bezuinigen, alhoewel bezuinigen moeilijk is, moei lijker dan men denkt. Maar toch, ik acht het mogelijk en op groote schaal 1 Maar wie beter dan deze zakenmenschen zouden aan de regeering waardevolle adviezen kunnen geven, wanneer zij zich daar toe over liet gansche land langs orga- nisatorischen weg bereid verklaar den Maar men zette dan niet voorop, dat loonsverlaging en afschaffing der sociale wetgeving het begin en het ein de van alle wijsheid is. Er is geen merkbare daling van het levenspeil. In de steden is hiervan nog weinig tastbaar en vooral niet, wanneer men de stijging van huishuren en belas tingen "daarbij in aanmerking neemt. Men zegtpas op dat er geen stem men naar den Vrijheidsbond gaan. Wij gelooven dat vrees in deze een slechte raadgeefster is. Met evenveel rech( zou men bij niet-inwilliging van arbeiders-eischen kunnen zeggen pas op, dat er geen stemmen op rood gaan. Daar kunnen wij niet al te zeer op letten, het komt hier alleen aan op de rechtmatigheid der eischen en de wijze van optreden. Met de eenheid der partij zal het zoo'n vaart niet loo- pen de heeren weten ook wel, dat hun aantal stemmen, indien zij tot split sing overgaan, verhoudingsgewijze ge ring zou zijn. En daadwerkelijken invloed op de politiek zouden zij niet uitoefenen. Vervolgens weten de Heeren dat zij niet alleen weinig of niets op stof felijk gebied tea goede zouden berei ken door verdeeldheid, maar dat zij op geestelijk gebied veel over boord zouden gooien. Immers, op hetzelfde oogenblik, waarop de^enheid wordt verbroken, zal het uit zijn met de christelijke politiek in Nederland. Dat wenschen zij, zoo min als woj l Ja maar, zoo redeneert men, eeze onderteekenaren staan niet alleen, zij hebben er heel wat achter zich. Dit laatste zal ten slotte nog moeten blijken. Het komt echter voor ons meer aan op den inhoud der richting dan op het aantal. In ieder geval wenschen wij te blijven de Katholieke partij van Neder land een titel dien wij ons door nie mand, ook niet door deze 50 mannen laten ontfutselen. Er is gezegd stoot de Heeren niet af, bedenk dat er velen denken als zij, dat hun bezorgdheid voor 's lands welzijn ernstige reden heeft. Spr. onderschrijft dit allemaal, en is niet van plan iemand af te stooten. In tegendeel, men zet onze deuren wagen wijd open en w-ij zullen dat blijven doen. Wij zullen het oogenblik zegenen waarop wij door de geopende deur alle s'tanden van Haarlem zullen zien binnentreden. Maar over deze actie moest de staf gebroken worden, toen kort ge leden een onzer Katholieke Raads leden een opvatting van zijn taak toonde, welk men belemmerend voor onze Jaak achtte, terecht of ten on recht, toen is er ook geen blad Voor den mond genomen, maar toen is open en rond gezegd, waar het op stond. De lucht werd er door gezui verd. Zou dat nu, in een zooveel ernstige! zaak, niet mogen plaats hebben Spr. resumeert in de volgende con- conclusiën. Ie. de actie van Notaris van Cranen burgh is ontijdig. 2e. de wijze waarop die actie ge voerd wordt is onorganisatorisch en dus onjuist. 3. Zij is, als iedere actie voor af zonderlijke groepen en standen in de Kath. partij misplaatst. 4e. De Haarlemsche onderteeke naars dezer actie zijn in het algemeep niet de meest aangewezenen, omdat de verdiensten voor de Katholieke poli tiek van de meesten hunner in shet verleden verborgen bleven. 5e. de leuze van bezuiniging en ver sobering van het openbare leven valt toe te juichen. -6e. de Katholieke Politieke Organi- satie zal gaarne krachtdadig meewer ken in die richting, ten einde tot be lasting-verlaging te geraken. 7e. de hetze tegen Minister Aalberse is afkeurenswaardig. 8e. de reactie tegen de sociale weg geving verdient afkeuring. Spr. ziet alle dagen vol verwachting de krant in om te lezen hoe de Voor zitter van den algemeenen bond van Kiesverenigingen in Nederland, of het Dagelijksch Bestuur van dien Bond over het plan van Cranenburgh denkt. De F.-H.-B. is niet bevreesd voor het nemen van ingrijpende maatregelen, zoo dat een algeheele sluiting van Amerika voor Narcissen leverbaar in hun oog niet zoo bijzonder gewichtig is. Aan de Hollandsche en Amerikaansche belang hebbenden is het weggelegd aan te too- nen, dat een. verdere uitbreiding van de bij paragraaf 3 var# Art. 37 uitgesloten planten en bollen niet is in 't belang van den Amerikaanschen handel en kwee- kerij. De F.H.B. heeft thans een „Hearing" uitgeschreven, com de meening te hooren over het vervoer van grond- en blad- aarde van de eene staat in den andoren, een naar het uiterlijk te oordeel en niet belangrijk vraagstuk, doch de aankleve is, dat daarmede uitgesloten worden alle planten en boomen met potkluit of aarde er aan. De F.H.B. stelt zich in hoofdzaak tot taak: het weren van plantenziekten, al «ien velen er tegelijkertijd in een ver kapte protectie van „home industrie"; wil men dus met kans op sucoea de plannen van de F.H.B. doen opschorten of verijdelen dan moet dit op de eerste plaats geschieden op phytopathologische gronden. Het is daarom van het aller grootste belang, dat, wat onze gewassen betreft, een deskundige op het gebied van plantenziekten op den dag der „Hea- ïing" tegenwoordig is en op wetenschap pelijke gronden kan aantoonen, dat het practisch mogelijk is, de bollen te ver eenden naar Amerika, gegarandeerd ge- aond. Het zal elkeen duidelijk worden, dat dan ook de vitale belangen van kwee- kerii medebrengen een zoo scherp moge lijk doorgevoerde contröle op het le verbaar, opdat tijdens een „Hearing" in Amerika de plantendokters daar der Hollanders geen rechtmatige verwijten voor de voeten kunnen werpen. Een keuring te velde en een goed ingerichte contröle op de kramen zal in deze bevordelijk zijn. Weliswaar brengt 't eigenbelang van eiken kweeker mede, uitsluitend gezon de waar te kweeken, maar de practijk heeft wel eens aangetoond, dat sommigen het niet zoo precies nemen. De goeden moeten dan om de kwaden lijden, daar om is het maar beter vooraf scheiding te maken, opdat bij koop en verkoop de kooper eenige waarborgen heeft. Een goed opgezette contröle te vel de kan die verschaffen. Alg. Ned. Verbond. Door de afd. Haarlem van bovensta anden bond wordt Woensdag as. in „Do Nij verheid" een voordracht met lichtbeelden gehouden over „Erans Hals en zijn wer ken" door prof. dr. W. Martin, directeur van het Kon. Kabinet van Schilderijen „Mauritshuis" en buitengewoon hoog leeraar aan de Rijks-Universiteit te Lei den. I GIFTEN. Voor hongerend Rusland van N.N. f 10. Ter eere van het Goddelijk Hart voor Rusland f 12. Voor hongerend Rusland van N. N. te Beverwijk 3. Ter*eere van het Goddelijk Hart .voor Rusland 12. Doucbebaden. In het Douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week 869 baden genomen; in dat aan den Scho tersingel 1101. Personalia. Door den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijo. o. m. benoemd tot leden in de com missie, in 1922 belast met het axami- neeren van hen, die akten van be kwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het boekhouden, of tot het' geven van lager onderwijs in de beginselen der handelskennis, voor de dezen zo mer te houden examens middelbaar onderwijs (akte K XII en Q), ide heeren J. W. Lucas, accountant en G. Smits, leeraar aan een handelsschool en accountant, beiden alhier 4 Gamizoensberichten. Aan den sergeant van Huizen van het 10e Regiment Infanterie wordt "te rekenen op 12 Maart a.s. de bron zen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst toegekend. Aan den fourier Postliuma van het 21e Regiment Infanterie is op 10 Maart de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst toegekend. Aan den adjudant-onderofficier- Instructeur Christidansen van het 21e Regiment Infanterie wordt te rekenen op 12 Maart a.s. de zilveren gesp voor 30-jarigen trouwen dienst toegekend. Aan den adjudant-onderofficier administrateur Fortgens van het 21e Regiment Infanterie wordt te reke nen op 14 Maart a.s. de zilveren me daille voor 24-jarigen trouwen dienst toegekend. Hongerend Rusland. Naar ons wordt medegedeeld, be draagt het batig saldo van de ma- tiné, gegeven door Mevr. Frensel Wegener, Zondagmiddag j.J. in den Schouwburg Jansweg, voor Hotig rend Rusland, f 435.80, hetwelk aan het Nansen-Gomité te Amsterdam is af gedragen. Rijnlandsche Hypotheekbank. In de heden gehouden Algemeene verga dering van Aandeelhouders der Rijnland sche Hypotheekbank werd de balans en de winst- en verliesrekening op 31 De cember 1921 goedgekeurd en het dividend bepaald op 8 pet. of 8 per aandeel, be taalbaar op dividendbewijs no. 16 van 13 Maart af. Als commissarissen zijn herko zen: de heeren Jhr. Mr. D. E. van Lennep en G. H. Beels, Tuberctfïose-bestrijdmg „Haarlem en Omstreken." Men schrijft ons: De jaarlijksche Bloe mendag of Em ma'bloem -Go Hoe le ten bate der algemeene tuiberculose-bes.trijidling in Haarlem en Omstreken, die als regel elk jaar wordt gehouden op den Woensdag in de weeik, waarin 21 April valt, zal dit jaar door bijzondere omstandigheden plaats hebben op Maandag 24 April a.s., den laat- s ten dag van de Paascirvacaniie der sdholen. Voor vele jonge meisjes en jongelingen eene aansporing om dien iaa'tsten dag hun ner vacantic waardig en nuttig te besluiten in het algemeen belang als Woemenivei- koopster en estafette. Aan het Consultatie-Bureau onzer Haar lemsche T. B. C.-Vereeiiiigmg, Ged. Oude Gracht 41, bestaat gelegenheid' zidh op te geven, als bioememverkoopster liefst met vriendin. Anti-Dumping, een arbeidersbelang. Over dit onderwerp sprak Vrijdagavond voor een vergadering va-i den Haarlem sehen Bestuurdersband, de heer E. v. d. Wal, voorzitter van het H.B. van den Alg. Ned. Typ. Band. De inleider gaf in een uitvoerig en goed gedocumenteerd betoog te kennen dat z.i. in deze bijzondere tijdsomstan digheden bescherming van sommige be drijven absoluut noodzakelijk was en uit dien hoofde ook in het belang van de arbeidersklasse, geacht moet worden. De talrijke aanwezigen, Be tuur 'ers en vertrouwensmannen van dé bij den Best. Bond aange lo'en orcani aries, volgden met groote belangstelling dit betoog. Opgedragen. Door het G. E. B. van Haarlem is aan het Electro-Teohnisoh Bureau Joh. G. Spruijt, Kruistochtstraat 25 alhier,,de elec- trisehe installatie opgedragen in de wo ningen der Woningbouwvereeniging St. Bavo, afd. Dubbele Buurt. Samenwerking van de vijf plaatselijke Vakcentrales. Vrijdagavond zou in het gebouw van het P. A. S., Raaks 13, een bespreking plaats vinden tusschen de besturen der vijf plaatselijke vakrentra'eteneinde g - zamenlijk de moge'ij'cl. ei l van samenwer king ten behoeve van de werkloozen te hespreken. Het bestuur van het P. A. S. ste'de voor zioh tot den Raad te wenden met de vraag om productief werk en vol loon. Dit verzoek' zou dan kracht bijge zet kunnen worden -door het houden van vergaderingen e.d. Uit verschillende overwegingen waren de vertegenwoordigers der overige vak centrales wel bereid het eerste, n.l. pro ductief werk, te onstersteunen, do A ov r het tweede kon men geen overeenstem ming verkrijgen. Het bestuur van den Haarlemschen Be- stuurdersbond ötelde voor en gaf daar toe een ontwerp-adres een adres aan den Raad te zenden, waarin naast aan drang om zooveel mogelijk proluctief werk te verschaffen, gevraagd zou worden do uitkeeringen van de „uitgetrokkenen" te verhoogen. Ten slotte werd besloten, dat de be sturen zich over deze beide voorstellen nog nador zouden beraden, waarna dan binnen enkele dagen ©en definitieve be slissing zou kunneu worden genomen. Het bestuur van den Ned. R. K. Volks bond had bericht van verhindering ge zonden. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: L. van Zon neveld, Wouwermanstraat 35 rd., antura- ciet; J. de Blazer, Ho"dijkplein 27, hor logeketting; J. Mos, Jansweg 18 rd., wit wollen kinderkous; K. Biesbrouck, L. Boogaardstraat 6 Td., storm limp; A.Ton nissen, L. Poellaan lörood, sleutels aan ring; E. v. Seggelen, J.E. Helmerstraat 22, sigarenkoker; J. Moo'en, Kruisstraat 42, zakje met gereedschappen enz. Tegen den winkelier R, B. is pro ces-verbaal opgemaakt, ter zake overtre ding Boterwet. Hij had nl. geen paoier met het woord „Margarine" aan den deuringang bevestigd. Kunsthandel Peddemors, Tentoonstelling van Hol- landsch Aardewerk. Met genoegen beschouwen we steeds de vele smaakvolle sier- en gebruiksvoorwer pen, buitenlandisohe producten zoowel als die van eigen bodem, welke m dit kunst- nijverheidshuis tot kijken en tot koopen lokken. Gedurende deze maand vinden we er een collectie Hottandsch aardewerk uit de pottenbakkerij „De vier paddestoelen" (van waar die naam?), ©en nog jonge on derneming te Utrecht gevestigd. Leiders dezer pottenbakkerij zijn de kunstnijveren Jan van Ham en Corn, van Muijen, eer tijds verbenden aan de kunstaardewerkfa briek „St. Lucas" te Utrecht. Het is reeds een verdienste dat bun pro ducten noch in procédé, noch in vorm, noch in décor iets gemeen hebben met het werk uit deze fabriek. Er is een streven naar oorpsronkelij'khedd, naar pkarakter" dat zich duidelijk demonstreert en dat wil heel wat zeggen want op het gebied der pottenbakkerskunst is en wordt ontzagge lijk veel gemaakt, dat heeft nooit stilge staan van af de oude Egyptenaren en nog vroeger tot op den dag van heden. Het getuigt dan ook wei van liefde voor het vak, van durf en on.dernemingsgeest om in dezen tijd van „malaise" nog eens met frisschen" moed te beginnen. We heb ben alleen reeds in ons land meerdere van dergelijke ondernemingen, die we met de woorden kunst en schoonheid als devies begonnen, zien ten gronde gaan of ontaar- dtem in fabrieken van, massa-artikelen waar aan alle schoonheid vreemd is. Moge den „Vier paddenstoelen" een beter lot be schoren zijn. Met vreugde, maar ook met ©en tikje bezorgdheid hebben we het tentoongestel de bezien. Zullen ze het volhouden?? De waardeering voor het werkelijk schoone sier- en gebruiksvoorwerp it helaas nog verre van algemeen, nog te veel menschen hebben hun huis vol met bazargoed, schijn- mooi met verguldsel en reliefbloemen. Hoe- velen zien het mooie in ©en eenvoudig maar goed ding, dat zonder pretentie is doch door vormmateriaal en kleur den kunstzinnige te genieten geeft? Laten we echter niet te pessimistisch zijn, er is reeds eenige verbetering waar te nemen „het daghet in het Oosten". Verheugend is het dat er in deze pro ducten van Hollandsche pottenbakkers kunst zooveel te waardeeren en te loven valt. De vazen, puiten, schotels enz. zijn over het algemeen goed van vorm en in de kleur voornamelijk grijs is veel fijn heid. Het décor is niet altoos even geslaagd, zoo is de pelikaan, als motief voor een sierschotel te gewild van styleering. Het overdreven hoekige is hier in geen enkel opzicht gemotiveerd. Het tegendeel is waar, de gebogen lijn zou tot een veel gelukkiger resultaat geleid hebben. Het meest voldoet ons nog de schotel met vrschmotief. Gees tig en oorspronkelijk van kleur is het uil- decoir, jammer echter dat het motief wat gewrongen in dien cirkelvorm zit. Maar dit zijn dan ook onze eemigste bemerkingen, die we zeggen moeten juist omdat het streven van deze kunstnijveren ons zoo sympathiek stemt. Het eenvoudige is ook hier het beste, met een enkel biesje, een enkel ornamen tje werd veel moois bereikt en veel versie ring is er niet noodig omdat het materiaal prachtig is. De vorm en de kleur kunnen het reeds doen, hiervan getnigen verschil lende der geëxposeerde voorwerpen die we graag in de hand nemen om de fraaie profieleering beter te kunnen bewonderen. M. v. d. W. Hdeenavond voihï sprde briefwisseling tusschen de heeTen v. Cranenburgh en het bestuur van den Bond. Hoe spr. daarover denkt, zal hij, ook om organisatorische redenen, niet zeggen. Op de rede volgde applaus en discussie. De heer CASTRIGUM wenscht ailteen op te marken, dat z.i. op deze vergadering reeds teveel ©er is bewezen aan de actie van den heer v. Craneniburgth c.s. De heer KERK VLET is benieuwd hoe het landelijk bestuur van den alg. Bond van Kiesverenigingen er over denken zou als een arbeider hetzelfde zou gelapt heb ben als de heeren v. Cranenburgh c.s. Spr denkt dat zij er uit zouden getrapt zijn Hij meent dat de heeren Van Cranenburgh c.s. van plan zijai een partij van liberale Ikoöh'Otlieke kiezers dn (he't leven te roepen, Spr. hekelde de denkwijze vain liberaal denkende heeren ten opzichte van de ar beiders. De voorzitter zegt er geen oogenblik aan te hebben gedacht da't de heeren v. Cra- nenburg c.s. liberalen zullen stemmen, maar ftmt zij tenslotte toclh de katholieke lijst zullen stemmen. Spr. weigert het te gendeel te geflooven. De heer v. d Berg protesteert tegen de wijze waarop tegen de ambtenaren wordt opgetreden. Ook in de R. K. Pers. Hij ver, dedigt het goed bestaansrecht en de ver diensten der ambtenaren. Vroeger kendo men geen criitiek op de ambtenaren, b.v, niet in. dien oorlog, nu echter, in dezen tijd van malaise, wel. De salarissen der ®mib tenoren zijn volgens spr. niet te hoog. Een ikantoniredhter, rijksambtenaar, ver dient b.v. 5000; waartegenover ©en no taris in de laatste jaren gemiddeld 50.000 heeft verdiend. Het een zoowel als het ander kwam uit de zak der burgerij. Dergelijke voorbeelden haalde hij ook aan voor de lagere ambtenaren. Hij vraagt waardeeming voor de ambtenaren. De beer Klei n heeft mét instemming naar den voorzitter geduisterd en wijst er op hoe in vroeger tijd ook de arbeiders grieven hadden en die op hun wijze tot uiting wilden brengen. Hij wees er op, hoe dat toen onderdrukt werd. Hij maalkt ©en vergelijking met wat nu gebeurt en brengt huilde aan den voorzitter voor de houding, die hij er tegenover aan neemt. De heer JANZEN, een der onderteeke naars van het plan v. Cranenburgh, komt dan aan het woord en zegt dat hij ge heel onvoorbereid op deze vergadering en op deze discussie is gekomen. Hij meent echter, dat de voorzitter de zaak door een te zwarte bril beziet. De actie ging van de heeren v. Cranenburgh uit, gedreven als zij werden door de vrees van groot stemmenverlies voor de Katho lieke partij bij de a.s. verkiezingen. Stem men, die zouden gaan naar Vrijheids bond en andere partijen. Daarom liikt spr. ook inderdaad beter dat men zich uitspreekt en overweegt of er wat aan te doen is. Het ligt niet in de bebdoeling, gelooft spr., een scheuring te brengen in de Katholieke partij. Veel van wat de heer Klein zeide kan spr. beamen en hij eindigt met de verklaring, dat er is en .moet zijn één partij, rotsvast, één R.K. partij, waar wij lid van zijn (Groot appl.) De VOORZITTER zegt buitengewoon gelukkig te zijn met wat de heer .Janzen heeft gezegd. Het was hem bekend, dat zeker niet alle onderteekenaars een scheu ring van plan waren. Spr. is hedenmor gen nog opgebeld door den heer Van Liemt, een der onderleekenaars, die mee: dedeelde, dat scheuring niet in de bedoe ling ligt. Maar zij, die het eerste artikel lazen moesten wel tot conclusies komen en vrijwel alle Katholieke bladen distil- leerden er andere bedoelingen uit. Dege nen, die ee an<te meening zijn toege daan, juicht si er wat moet gedaan worde: spr.. maar men had dat organi i r_ h a doen en vroeger. De heer JANZEN 1 n m-t de actie laat is geKomc... ''eft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2