Uit het Sociale Leven. TWEEDE BLAD Zaterdag II Maart 1922 ELCK WAT WILS WAAROM SOCIALISATIE? Een artikel onder bovenstaand op schrift vond ik dezer dagen in de socia listische vakpers. Hetgeen natuurlijk mijn nieuws gierigheid prikkeldeen ik las van een man, die in een straat woont, waarin behalve hij, nog elf gezinnen wonen. Dus niet bepaald een groote straat. Die man was..doch laat ik hem zèif even aan 't woord laten „Ik was ziek en had gelegenheid „het gade te*slaan. Eiken dag ko- „men hier zes melkboeren zegge „zes er hun luxe artikel bren- „gen. Elkeen die de porties kent, „welke de arbeidersgezinnen ge woonlijk van dit product nemen, „weet, dat één het best af zou „kunnen. „De mijne heeft maar eén klant. „Een gezin houdt Van de weelde(?) '„er drie melkboeren op na te hou- ','den. Eiken dag komen vier groen- „tekarren en daarbij nog twéé, „driemaal in de week. „Bovendien eiken dag eenige „karren met fruit. Eiken dag ko- „men zes bakkerswagens, waarbij „twee van één onderneming. Eén „van de laatste heeft één klant. „Bovendien komt nog eens in de „week een kar met „Verkades „beschuit. Er komen bijna iederen „dag eenige karren met brand stof." Hij vraagt, blijkbaar in vertwijfe ling :„Kan het erger in een krank zinnigenhuis i We nemen aan, dat de koorts hem niet al te zeer te pakken had en hij den toestand niet een beetje al te schril bekleurd heeft. Dan zou 't inderdaad geen peul schilletje zijn, maar zou 't toch nog lang niet duidelijk zijn, dat we daarom aan socialisatie 'moeten. Eer het tegendeel. Nemen we alweer aan, dat er tegen socialisatie onzerzijds geen principieele bezwaren bestonden, dan nog, kan een dergelijk stelsel waarvan we in de practijk nog in het geheel geen goeds zagen, ook in theorie niet anders opgezet worden, dan uitgaande van. de gedachte dat we allen, of althans in groote meerderheid model- menschen zijn, die zich geheel geven aan en voor de gemeenschap. Of deze man, die zich zoo aan den 1 uidigen toestand ergert ofschoon hij zeif nog een aparte melkboer noodig heeft, terwijl er dagelijksch al vijf in „zijn straat" komen, wel bij die rno- del-menschen kan wórden gerekend, kan ik gevoeglijk ter beoordeeling laten van hen tot wier voorlichting zijn stukje eigenlijk geschreven was. Voor mij is het een bewijs te meer, dat het begrip socialisatie bij allen, die er mee te koop loopen, niet altijd even helder is. Maar men behoeft nog niet bij socia lisatie te zweren of dat stelsel ook maar uitvoerbaar te achten, om toch te begrijpen, dat we op den duur niet strr ffeloos de tegenwoordige wanorde bij het pi dactie- en distributieproces kunnen bestendigen. Een waarheid die we niet behoeven en ook niet wnlen ontkennen isdat vooral een betere arbeidsvexdeeling in den tusschen'nandel een dringende behoefte is geworden. Men zegtons welvaartspeil moet noodwendig dalen en 't wordt met den dag helderder, dat we daaraan ook niet geheel zullen ontkomen TREKJES CCXXXII. doch dan is zeker wel het eerste waarop we besparen kunnen de arbeidskracht van duizenden nu in den tusschen- handel werkzaam. Zeer wel kan men.de nuttigheid van den handeldrijvenden middenstand erkennen en daarnaast van oordeel zijn, dat de ingeburgiyde methode om de clientèle alles en nog wat z. g. gratis thuis te bezorgen, een uitwas is geworden. Het is te dwaas om los te loopen, dat men over 't algemeen voor een bepaald artikel evenveel betaalt wan neer men het laat thuisbezorgen, als wanneer men 't zelf meedraagt of op welke wijze dan ook zelf thuis brengt en in den winkel geduldig zijn beurt afwacht. Niet meer dan billijk is het, dat hij die bijzondere diensten verlangt, deze diensten ook zélf betaalt en 't is niet verdedigbaar, dat ook hij daaraan betaalt," die van die diensten geen gebruik maakt. Worden die diensten, of duidelijker wordt het thuisbezorgen niet meer in den prijs berekend, dan kan het product heel wat goedkooper worden omgezet. Nu kan men opwerpenbij deze of bij die coöperatie is het reeds aldus geregeld. Dan hebben we dus reeds een mooi begin maar het feit blijft, dat nog zeer vele goederen worden betrokken en vooralsnog betrokken moeten worden van de winkeliers. En of we willen of niethet zal er toch van moeten komen om een andere koers te volgen, want het algemeen prijsverschil tusschen hetgeen de pro ducent ontvangt en de consument betaalt is te groot, dan dat zulks of den duur te handhaven zou zijn. Een afzonderlijke kostenberekening >voor afzonderlijke diensten zouden m. i. tevens tot gevolg hebben, dat een verbetering ontstond in de onecoiio- mische arbeidsverdeeling van sommige takken van den tusschenhanéel. V/ij zijn er aan gewend geraakt om het sprookje dat alles ons „gratis" wordt thuisbezorgd, voor waarheid aan te hooren doch eerst'als we weer gewend zijn om bijzondere diensten afzonderlijk te betalen, zullen we er varen, wat ons dat „gratis" bezorgen gekost hèeft. Ik voor mij beschouw een dergelijke oplossing niet slechts voor mogelijk, maar meen dat zij zelfs uit den drang der feiten zal geboren worden, want niemand zal toch moeten erkennen, dat het op den duur onmogelijk is, om al die onnoodige arbeid welke er thans in den tusschenhandel verricht wordt, door den consument te laten betalen. Mij dunktik hoor ze al mopperen, die op het oogenblik min of meer aan dien arbeid hun brood verdienen en zij vragen dan natuurlijk wat wilt ge met mij aanvangen. - Ik zie niet in, dat er reden is voor buitengewone ongerustheid. De uitwas is geleidelijk ontstaan en we zijn te zeer verwend, om haar op eens uit te snijden. Wie vroeger gewend was, zich te laten „bedienen" zal dat niet op eens nalaten. Bovendien het geld bespaard door zelf diensten te verrichten zal toch aan andere producten worden be steed, zoodat er geen vermindering van arbeidsgelegenheid door te vreezen is. En ten slotte is het tot heden nog geen gewoonte dat we arbeid laten verrichten, zonder daarvan nuttigheid te verwachten. Samenvattend, is het voldoende om als vaststaand aan te nemen, dat er inderdaad veel arbeidsverspilling plaats vindt en dat we zulks kunnen erkennen, zonder den dollen sprong n5ar socialisatie te wagen. Zouden we echter nalaten, om aan de zaak zelf de noodige aandacht te schenken, dan zullen we wel niet tot socialisatie vervallen, maar dan zal toch op een of andere wijze de wal het schip moeten keeren. Want het is uit de koers. Commissie VI van den Hoogen Raad is opgedragen een advies uit te brengen over het voor-ontwerp „Landbouw-Arbeidswet." Dat ging niet bepaald van een leien dakje en de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties meenden, dat zij niet voldoende op de hoogte waren van den arbeidsduur in den landbouw en wilden een onderzoek. De vertegenwoordigers van de ar beidersorganisaties gevoelden zich vol doende op de hoogte doch wilden den werkgevers niet de gelegenheid ont houden, om een onderzoek in te stellen; te minder omdat een onderzoek op „korten termijn" gevraagd Werd. En broederlijk hebben beide groepen aan den Minister verzocht een Com missie te noemen om een onderzoek in te stellen, waaraan de Minister heeft voldaan. Maar een onderzoek kan je met half doen dat moet zéér solide gaan, vandaar dat de Commissie thans be sloten heeft op 18 plaatsen als 't méévalt 19 een onderzoek te gaan instellen. In Maart zullen daarvan reeds negen plaatsen kunnen genieten de rest komt waarschijnlijk in April of anders Mei. Op die onderzoekingsdagen worden personen uitgenoodigd door de orga nisaties van werkgevers en. werkne mers om over den arbeidsduur in het landbouwbedrijf het wetenswaardige mede te deelen. 't Spreekt wel vanzelf, dat die menschen hun daaryoor te maken kosten moeten vergoed hebben zoodat, hoe zuinig ook aangelegd, dit onder zoek weer kosten van beteekenis zal meebrengen. Twee vragen dringen zich als van zelf aan ons op. n.l. Zou het niet wenschehjk zijn, dat in zulke lichamen door de organi- satie's menschen worden benoemd, of voor benoeming worden voorge dragen, die geacht kunnen worden met hetgeen zij te beoordeelen krijgen voldoende op de hoogte te zijn Waar gaan wij Jieen als op een dergelijke wijze wordt voortgegaan De Minister heeft ingesteld den Hoogen Raad van Arbeid ter voorlichting van de Regeering bij te nemen maatregelen. Om die voorlichting zoo volmaakt mogelijk te doen zijn, is de Hooge Raad in Commissie's onderverdeeld, welke commissies weer voorlichting geven aan het voorlichting gevende instituut. Ten einde de voortreffelijk heid van dezen voorlichtingsdienst waar op zich zelf alles voor pleit tot aan de uiterste volmaaktheid op te voeren, krijgen we nit een commissie van onderzoek en..voorlichting, voor de Commissie van voorlichting (No 6) welke Commissie voorlichting moet geven aan het eigenlijke voor lichtingsinstituut den Hoogen Raad. Wie het snappen kan, mag het doen. En op de tweede plaats is de Vraag of een dergelijke methode een onder zoek op korten termijn mag heeten. Er werd zoo gesproken van in enkele weken kan dat gebeuren. Als de Verte e iwoordigers van de trommels biskwie.... alles werd afge teld en opgestapeld, om den anderen morgen gauw klaar te zijn.. Zoo onder dat werk vergat ie z'n toe- komst-zorgjes en z'n vrouw hoorde hem weer fluiten. Toen ie Dinsdagsavonds z'n bruin rood karretje de straat induwde en on willekeurig naar het winkelhuis van de overzij tuurde, werd ie ineens opmerk zaam. Nu stond er een schilder letters op de ramen te maken.. Hij liep vlugger.'t wagentje hobbelde en piepte er van. Op twintig pas afstand bleef ie als 'n paal staan, bleek, mond half open, met bevende handen, die krampig om de kruk van 't wagentje knelden. Hij lasMagazijn „De Zwaluw". Koloniale waren, kruideniers- en grutters waren, boter, kaas, enz. Groote omzet, kleine winst. Specialiteit in koffie en thee tegen scherp concurreerende prijzen 10% extra korting. Het adres voor den werkman." Z'n oogen verglaasden op de letters, zwolgen langzaam,' woord voor woord, de zinnen open 'n harde kreun kwam uit z'n .keeU Hij schrok op. 'n Buurvrouw, die in 'n deuropening stond, sprak hem aan. „Ja, Meulder.je krijgt konkerensie.." Ze grinnikte., meer om 't hopeloos ge laat, dan uit leedvermaak. „Da's niks om te lachen" stoof Meulder op.... „Heelemaal niks om te lachen 1 Zou jij 't zoo leuk vinden, pal tegenover je deur 't Is-God-geklaagd. D'r most 'n wet op wezen., 'n wet!" „Nou, hou je gedekt, manzoo bedoel ik 't ommers niet Meulder vergat te antwoorden.stapte knie-bibberend z'n winkeltje binnen. „Heb je 't gezien huilde z'n stepi direct tot z'n vrouw, die kaaskrui mels van de schaaf stond te vegen. „Ja" deed ze benepen terug.. „Niks Sn te doen". „Da's erg genoegDaar heb je drie-en- werkgevers bedoeld hadden door dit onderzoek de behandeling van het voorontwerp te saboteeren, zou hen niet kunnen ontzegd worden dit niet handig te hebben ingepikt. En waar het bekend is, dat de land bouworganisatie^ niet bepaald hoog wègloopen met bedoeld voorontwerp behoeft ook niet gevreesd, dat men in het bedoelde geval, hen geen dank daarvoor zou brengen. Maar al is niet de minste opzet in 't spelde behandeling van een voor ontwerp kan op een dergelijke manier niet tot haar recht komen want dit onderzoek is absoluwt doelloos, en nu 't op deze wijze gaat is m. i. elke cent hieraan besteed, weggeworpen. Immers, laten we aannemen dat de voorlichtings-Commissie met haar onderzoek, plus rapport, per 1 Mei klèèr is dan komt nog een bespreking met of in de eigenlijke Commissie daarna in den Hoogen Raad waarna de Minister een ontwerp van Wet kan maken. In dien tusschentijd zijn we minst genomen in 1923; de toestanden 'nebben zich gewijzigd of kunnen zich gewijzigd hebben, waarna natuurlijk een onderzoek moet worden ingesteld en we gaan weer den weg volgen zie boven. Precies op Sint Juttemisdag zijn we klaar, en weten we wat we vandaag ook kunnen weten dat er zóó geen spaan van terecht kan komen. A. J. LOERAKKER. KERSC m SOÜQOL STILLE OMGANG. Kerken, waar op den morgen van den Stillen Omgang te Amsterdam een H. Mis wordt opgedragen tot in tentie van de deelnemers aan den Stillen Oingnang H. AGNÈS. H. Mis te 7 uur 5 uur bijeenkomst op het plein. H. Anna. H. Mis te 6 uur bij eenkomst 4%ftiur Kattenburgerplein. H. Antonius van Padua. IJ. Mis te 4 uurdeelnemers uit Utrecht H. Mis te 6 uur deelnemers van Nieuw- Vennep, Vijfhuizen, Muiden, Diemen en Alphen a/d Rijn. H. Augustinus..H. Mis te 6 uur deelnemers van Bovenkarspel, Groote broek, gHeemskerk en Oud-Schoten. H. Catharina. H. Mis te 4 uur deelnemers van Lisse, Hiilegom, Ab couder en Egmond a!d HoefH. Mis te 5 y2 uur, deelnemers van Amstel veen Bovenkerk, Sloten, Ilpendam, Uitgeest, Schoten, Hoofddorp. H. Dominicus. IJ. Mis te 5 uur, deelnemers van Volendam en Amers foort H. Mis te 6 uur, deelnemers van Beverwijk, Wijk aan Zee en Wijkeroog. H. Thomas van Aquino. H. Mis té 5 uur, deelnemers van Alkmaar; H. Mis te 6y2 uur, deelnemers van het jongenspatronaat. H. Franciscus Xaverius. H. Mis 4y2 uur, deelnercars uit het Gooi kerk is gesloten tot 5 uurH. Mis te 5y2 uur, deelnemers uit Castri- cum, Krommenie en Purmerend. H. Franciscus van Asslsie, Booms- kerk, Admiraal de Ruyterweg H. Mis te 7% uur; samenkomst vóór de kerk 5 uur. Allerheiligst Hart van Jezus. H. Mis te 10 u. "H. Ignatius. H. Mis te 6 uur, deelnemers van Halfweg en Edam. H. Jozef (Constantie). - H. Mis te 5 uur, deelnemers uit IJmuiden. H. Maria Magdaiena. H. Mis te 5 u#r, deelnemers van de Zaan streek. H. H, Martelaren van Gorcum. H. Mis te'7 uur; samenkomst te 5 uur vóór het Rechthuis,. H. Nicolaas (P. H. Kade). H. Mis te 5 y2 u., deelnemers van Den Haag, Wormerveer, Weesp en Wormer den gehcelen dag aanbidding en des avonds processie. twintig jaar voor gescharreld., zooien versleten achter je kar.Waarom mot zoo'n vent juist hier komme binnenval len, vlak an d'overzij.. dat doen ze d'r om, de vuilakkendat doen ze d'r om expres om je te pesten., om je te ver moorden. om 't rijk alleen te hebben in de straat. O, ik kan d'r wel om lollen.. Dat wordt zoo'n zaak met 'n kassa met bonnetjes die korting geven Werk daar maar es tegen. Naar de bliksem gaan we. niks vaster „Draaf *ou niet zoo door" probeerde z'n vreuw hem te kalmeeren.. ,,'t zou wel erg wezen als we alle winkelklanten kwijt raakten. De menschen benne zoo gek niet meer. Ze snappen heel goed dat ze dat percentengeld al lang betaald hebben als ze 't krijgen, 't Mot uit de lengte of uit de breedte Maar Meuldet was niet tot bedaren te krijgen. Hij wou geen koffie.at twee of drie prikjes van z'n aardappeltjes met vleesch en heereboonen uit 't vat., en bleef stom., de heele avond. Z-'n vrouw werd ongerust, doch zei niks meer... begon ie toch weer te jam meren. De eerste week merkten ze 't al in hun winkeltje. De ontvangsten waren minder. Vaste klantjes zagen ze aan d'overzij ingaan, waar groote, gekleurde kaarten en prijzen tot koopen lokten. De concurrent stond met nog twee man achter de toonbanken,tsching" deed telkens treiterend de kassa van blin kend nikkel, 't Winkeltje van Meulder was één brokje armzaligheid tegenover al die glans van koper, marmer en glas. Klanten die hem vroeger hadden „uit gepoft" en nog oude kliekjes schuld bij 'm hadden staan, zag ie nou daér binnen schieten.. er uit komen met hard-gele perkament zakken met veel reclame er op. In troostelooze stemming reed ie den volgenden Dinsdag z'n karretje naar een der buitenwijken. Begon bij den eer sten klant al te klaeeu over den slag, H. H. Nicolaas en Barbara. H. Mis te 6 uur. O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand. H. Mis te 7% uur; bij eenkomst 5)4 uur vóór de kerk. O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen. H.Mis te 5 u., deelnemers uit De Rijp, Hoorn, Enkhuizen, de .Beemster en fietsclub Noord-Holland. H. AntoniuS. (Tichelstraat). H. Mis te 6 uur, Velseroord. O. L. Vrouw van Lourdes. H. Mis te 7 uur. O. L. Vr. van den H. Rozenkrans. H. Mis te 6 uursamenkomst Leid- scheplein 4)4 uur. O. L. Vr. Koningin des Vredes. H. Mis te 6)4 uur den geheelen dag aanbidding. H. H. Apostelen Petrus en Paulus (Papegaai). H. Mis te 5 uur, ge reserveerd voor de deelnemers van Haarlem H. Mis te 8 uur tot intentie voor de leden van het Gezelschap van den Stillen Omgang. H. Rita. H. Mis te 7 uur. H. Vincentius a Paulo. H. Mis te 5 uur. H. H. Wiliibrordüs (de Duif). H. Mis te 6 uur, deelnemers van War- menhuizen, Uithoorn, de Nes, Dui- vendrecht en Ouderkerk. H. Willebrordus (Amsteldijk). IJ. Mis te 7 uur. H. H. Joannes en Ursula met Ge zellen. H. Mis te 5 uur, deelnemers van Zaandam en 't KalfH. Mis te 6 uur, deelnemers van Den Helder, Assende ft en Heemstede. O. L. Vrouw (Keizersgracht). H. Mis te 6 uur voor leden van het Ge zelschap en voor leden van de H. Familie bijeenkomst vóór de kerk 4% uur. Kapel van den H. Hubertus. H. Mis te 6 uursamenkomst 43/4 uur Koningsplein. Bijzondere mededeelingen. Den Amsterdamschen deelnemers wordt verzocht zoo min mogelijk naar die kerken te gaan, waar reeds veel deelnemers van buiten zullen komen. Ook vrouwen wordt verzocht in die kerken op dat uur niet ter H. Mis te gaan. In deze kerken zal het Allerhei ligste tot na de Hoogmis ter aanbid ding worden uitgesteld. In de H. Stede en St. Nicolaaskerk den geheelen dag aanbidding en 's avonds Lof en Mirakelprocessie. Des middags 1 uur groote Ka tholiekenvergadering in het gebouw der St. Josephgezcllenvereeniging. De fietsclub Noord-Holland en an dere groepen, welke over Purmerend komen, kunnen aldaar te 10)4 uur het Lof bijwonem Het gezelschap uit Den Haag en andere groepen, welke over Ha fweg komen, kunnen aldaar de kerk be zoeken, welke geopend is van 1 uur tot 2)4 uur. Speciaal wordt de aandacht hierop gevestigd, dat in de Catharinakerk niet te 6 doch te 5)4 uur een H. Mis wordt opgedragen. Deze kerkiijst is tot een beperkt aantal verkrijgbaar aan het secre tariaat van het Gezelschap van den Stillen Omgang, N. Z. Voorburgwal 167. Het museum Amstelkring zal op den morgen van den Stillen Omgang te 8 uur geopend zijn. In tegenstelling met de mededeeling in de circulaire is het Dominicuspa- tronaat 's nachts niet geopend. Voor deelnemers, komende langs den Amstel of die per Staatsspoor de stad bereiken, staat het Willibror- duspatronaat den geheelen nacht open, waar dan ook ververschingen zijn te verkrijgen. Voor deelnemers, komende van benoorden het IJ, is de 3e klas wacht kamer van het Centraal Station te 5 uur geopend, alsook het Gildenhuis van den R. K. Volksbond, Warmoes straat 145, en het Hanzegebouw, Nieuwendijk 100, welke inrichtingen den geheelen nacht geopend zijn. Er is gedurende den geheelen nacht gelegenheid tot stalling van rijwielen in 't St. Willibrordus-patronaat aan den Amsteldijk hoek Ceintuurbaan en in de goedérenloods der Noord- Hollandsche tram, Stationsplein. LANDBOUW EN YISSeHERIJ. Concurrent. Meulder stond aan de lage, kaal-geleef- de deur van z'n winkeltje pufte diepzinnig aan z'n zwart-bruin gesmookt pijpje., krabde z'n linker bakkebaardje eri keek naar de overzij der straat. Daar was men met man en macht aan 't werk in 't leege winkelhuis, waarin ja ren en jaren gevestigd was geweest de slagerij van Rooiers,die 'n maand geleden was gaan stilleven. Dat kon die Rooiers 'm wel lappen, ja.'n kunst als je 'n kleine dertig jaar in 'n goeie volkswijk had gezeten met alleen 'n vrouw tot je last.als je dan je koetjes nog niet op 't droge had., nou! Most ie z'n eigen es rekenen. Acht jongens, waarvan de helft nog niet op deriui bestemming. Daar kwam. heel wat anders voor kijken., en dan 'n kruide nierswinkel. Als ie er geen drie maal in de week op uit trok naar de gegoede klan ten in de buitengemeentes kon ie wel op dak gaan zitten. Wat zou daar an de overkant nou komen Weer 'n slager Nee, dat zou wel niet., alles was weggebroken., de zware vleesch-ijzers.de marmeren uit stalling.. 't hokje, waar juffrouw Rooi ers tot 's middags in zat, om als-maar bestellingen op te schrijven en geld in de vette la te schuiven En nou waren ze de boel aan 't op knappenAlle joden, wat 'n werk volk; of 'r brand bij was.... 'n Paar timmerlui., 'n fitter, twee schilders., ze liepen mekaar haast in de weg.. Hij trok zenuwachtiger aan z'n pijp- stompje, krabde z'n rechter bakke baardjeging nog even hooger grab belen onder z'n lustre koordjespetje, dat er komiek-scheef van ging staan., en keek weer. „Wat sta je daar toch" -» riep juf frouw Meulder vanuit de huiskamer, wa ar ze bezig was'de mahonie-stoelen met de verschoten rood-pluche zittingen te wrijven „Ik?Ik kijk zoo maar es. Kom es hier't gaat met stoom daar an d'over- zijWat zou d'r komme „Weet ik veel? Zalle we wel zien.." Vlug werkte ze door., op Maandag ochtend had ze geen tijd. Om twaalf uur, half een, kwam de heele troep thuis om te eten. Meulder slofte zwaar denkend naar de kamer om koffie te drinken., klopte met bezorgd gelaat z'n pijpje uit.zucht te driemaal „Wat heb je toch Zit je met 'n wis seltje, dat betaald mot worden?" „O, nee.. Maar eh.. zeg, verbeet je nou es., verbeel je nou es, dat daar 'n concurrent. „Ach, begin je alweer morde z'n vrouw, die moe werd van aldoor dat zelfde deuntje, al drie weken lang.. „Dat motte we riskeeren. En als 't nou zoo is, wat doe je 'r dan nóg dn., om- mers niks'n Iedereen heb 't recht 'n winkel op te zetten. Heb Onze Lieve Heer ons geen drie en twintig jaar door de zorgen heengeholpen? We magge eigen lijk blij toe wezen, dat we al die jaren alléén in de straat hebben gezeten. Hoe meer zieltjes hoe meer vreugd. Dat brengt leven in de brouwerij." >.Jij praat makkelijk., maar ik zit 'r mee. „Wat kies je toch 1 Mot 'r dan juist 'n kruidenierswinkel in komme Wacht af en maak geen zorg voor de tijd.." „Hier, neem nog 'n bakkie"' zei ze wat goediger, omdat ie zoo'n echt hulpe loos gezicht zette.. „Je mot niet zoo stilzitten en prakkezeeren. Wat mot 't worden als er werkelijk es 'n konkerent komt." Meulder zuchtte wederom driemaal, doch nu wat lichter., en ging naar 't winkeltje, om de boel klaar te maken voor z'n wijk van morgen. Daar had ie 'n aparte plank voor in den hoek, naast de groote koffiemolen met 't zware wiel van dikke krul-spaken. Pakjes thee, busies Doeier-chocolade. ontbiitkoekies. Van een Commissie uit een Commissie. BESTRIJDING VAN ONGANS BIJ VEE. In „De Veehandel" schrijlt de heer H. van 't H.(oen) over „Distol", het nieuwe middel tegen ongans: In den lever bij runderen en schapen komen dikwijls dierlijke parasieten voor en 't zijn vooral de zoogen. leverbotten, die de gezondheid der aangetaste dieren kunnen ondermijnen, wanneer ze in groo- ten getale worden aangetroffen. De spijs vertering begint er onder te lijden, de haren staan dor, kortom een aan deze ziekte lijdend rund of schaap gaat zien- deroogen in voedingstoestand achteruit. Het laat zich dus hooren, dat vooral ook in ons land in bepaalde, vooral de laag gelegen streken, het ongans veel schade kan berokkenen aan den veestapel. Met bovengenoemd middel nu zijn het eerst proeven genomen bij runderen en schapen door prof. Marck in Boedapest en in ctn* land werden ze door prof. de Blieck en dr. Baudet herhaald. Bij beide diersoorten had de behandeling met distol groot suc ces, Reeds aan het einde van den eersten behandelingsdag en in den loop van den tweeden dag bleken alle leverbotten ge dood. De melk kreeg wel eens een bit teren bijsmaak na toepassing van distol, doch die verdween toch reeds na 2436 uur; de hoeveelheid verminderde echter niet en ze bleek niet schadelijk voor zoo- gende dieren. Ook het vleesch der met dit middel behandelde dieren had af en toe een eigenaardigen reuk, maar ook deze verdween binnen 24 uur. Onder toename van eetlust zag men in enkele dagen de zieke dieren opmonteren, de blik ver levendigde en geleidelijk viel een toename van lichaamsgewicht waar te nemen. Zoo. werd o.a. bij een rund in 13 dagen een gewichtstoename van 60 K.G, geconsta teerd. Bij schapen waren 23 weken na de behandeling de bleeke slijmvliezen der oogen normaal rood gekleurd. Met uitzon dering van uitgeputte dieren kon Marck met zijn middel de ziekte in elk stadium genezen door toediening op twee opeen volgende dagen. Voorwaar een zeer ge makkelijke behandeling. Een achttal schapen, lijdende aan ongans, werden aan de Veeartsenljkundige Hoogeschool te Utrecht behandeld met hetzelfde gunstige resultaat. Zoo zal het dus mogelijk zijn, met behulp van distol deze ziekte uit te roeien, want met twee in den aanvang van den staltijd verrichte kuren zijn alle dieren vrij te maken van leverbotten. Door eenige jaren deze voorbehoedende behandeling voort te zetten, zal de ont wikkeling van de leverbotten onderbro ken worden. De weiden, die oorspronke lijk door de uitwerpselen van de zieke dieren opnieuw besmet werden, zullen dan voortaan ook niet meer besmet kun- nen worden en eindelijk gezuiverd zijn. De aandacht van runder- en schapen fokkers, vooral uit de lage streken, waar ongans het meest voorkomt, wordt hier op gevestigd, om reden met betrekkelijk weinig kosten veel schade kan worden vermeden. Men wachte dus niet af tot de dieren tengevolge van bloedarmoede en uitputting hun weerstandsvermogen ver loren hebben, doch roepe tijdig de hulp van een di^j-enarts in, die na constatee- ring van de ziekte voor elk bijzonder ge val de juiste dosis zal hebben te bepalen. De bloemenhandel te Aalsmeer. Ge durende den geheelen winter is de prijs van de snijbloemen zeer goed geweest en de kweekers zijn over het algemeen zeer tevreden over hun bedrijfsuitkomsten. Van export naar de Ogntrale landen hoewel er nog wel sprake van is geweest, is niets gekomen, en zou ook door den la gen stand der valuta onoverkomelijke be zwaren met zich hebben gebracht. Ge lukkig voor een goeden prijs der snij bloemen, werd er veel naar Engeland uit gevoerd en in ons land zelf wordt de vraag naar bloemen steeds grooter over het algemeen. .Wel kwam er voor een tweetal weken, een sterken val in den prijs, doch nadion herstelde deze zich ten deele. die "nem had getroffen't kwam zeifs tot bittere tranen. De dienstbode sprak woorden van medelijden., kocht uit haar eigen portemonnaie 'n doos „Bloe- menzeep". Haar mevrouw, die Meulder vanuit de balconkamer zag huilen, kwam direct naar beneden. Dat moest iets bij zonders zijn., z'n vrouw ernstig ziek.. Dood misschien Of een van z'n jongens 'n ongeluk gehad op de werkplaats Ook aan mevrouw deed ie 't klaagver- haal en ook zij kreeg medelijden met den man, die al jaren aan de deur kwam en altijd zoo opgewekt was geweest. Hij moest dan voortaan ook maar de koffie^ en thee leveren., en of ie kon zorgen voor Delftsche sla-olie en goede Eau-de Cologne. Meulder dankte hartelijk voor de be stelling.. duwde weer z'n karretje door den motregen. Maar opeens ging ie zachter rijden. z'n gelaat kreeg 'n glimlach van ingeving, z'n onafscheidelijk pijp-stompje begon vroolijk te wippen tusschen z'n lachende kaken En bij eiken klant had ie nu nieuwen voorraad bittere tranen, waarvan niet werd vermoed, dat ze allengs minder bitter werden. Ook werd niet gezien de lekkere grijns op z'n gezicht en 't gnuiven de geknip van z'n oogen als ie z'n hoofd in 't geopende karretje liet zakken, om nieuwe artikelen te verkoopen, die de klant vroeger nooit van hem had geno men. f Toen ie 's avonds thuiskwam waren de rollen omgekeerd. Z'n vrouw, die tot nog toe steeds haar best had gedaan hem 't hoofd boven wa ter te houden, zat nu te huilen. Nog geen daalder had ze ontvangen, „de hêfele dag, die de goeie God gegeven had. t Was om je eigen wat te doen.En vier klanten had ze gehad, die zonder te koopen waren wcggeloopen, omdat 't in „De Zwaluw" 'n paar centen op 'n pond goedkooper was* Als 'n onnoozele keek ze hein aan toen ie handen wrijvend begon te grinniken en danspasjes maakte. O, lieve Vader in den hemel, was 't hem in !t hoofd geslagen Nou al Wat moest ze met 'm beginnen En als ie zoo bleef „Gut, man., wat is er? Ga zitten., hier, neem 'n kommetje thee." „Laat ze maar wegblijven, de klanten Iaat de schooiers maar wegblijven. We hebben ze niet noodig, hoorHeelemaal niet noodig." Nou ging ie In de rondte draaien en fluiten., geen twijfel mogelijk., hij kréég 't Hij kwam vlak voor haar staan., angstig schoof ze met haar stoel achter uit. „Raai jij nou es voor de lol hoeveel ik ontvangen heb vandaag." „Nou., net as anders., 'n dertig gul den." „In de zeventig me goeie mensch., end in de zeventig t" „-Je liegt 't toch zeker „Wil je 't zien Hij kwakte z'n linnen beursje op ta fel, dat bol-puilde van zwaarte., viel toen in den rieten leunstoel., schudde van 't lachen. „Maar., man., hoe komt dat? Hoe heb je dat bij mekaar gekregen „Met grienen" brulde hij., „met grienen, anders niks !En nog 'n heeleboel vaste bestellingen voor alle weken weer dn! Donderdag begint 't spel over nieuws en Zaterdag wéér 1 Dan is 't zakie voor mekaar.. Geef me 'n schoone zak doek, vrouw., de mijne drijft gewoon.. Gutteguttegut.ik heb nog nooit zoo'n lol in me leven gehad 1" Van louter plezier begon ie z'n vrouw te zoenen., minuten lang., tot ze 'm 'n stomp gaf., en doodop in 'n stoel plofte. G. N. (Nadruk verboden).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5