l "medische praatje^ BUITENLAND. SLACHTOFFER, LSNBBÖtiWW^ISSëHËRij. KERK EN SCHOOL. feuilleton Ssrsls Blad - II üaart 1122 VAN HET VAT1CAAN. HET TESTAMENT VAN WIJLEN PAUS BENEDICTUS XV. ze nek neemt een allereerste plaats in bij kwetsuren, telkens en telkens toch schuurt onze boord, de kraag van onze jas of blouse of welk ander kleeding- stuk ook voortdurend langs de huid van onzen nek, hetgeen gemakkelijk een verwonding van onze nekhuid ten gevolge kan hebben, gering welis waar doch groot genoeg om aan de genoemde bacteriën gelegenheid te geven, hun voor ons noodlottig werk te beginnen. Als uiterlijk verschijnsel openbaart zich dit proces naar buiten als een ettering van meer of minderen omvang, dat gepaard gaat met af sterving der betrokken weefsel massa. Deze doode massa wordt nu, als het ontstekingsproces tot staan is ge komen, losgemaakt z.g.n. afgestooten door de omgevende levende weefsels en is u allen zonder twijfel bekend onder de meer populaire naam van de „prop." Is het proces zoover ge vorderd dan verloopt de aandoening meestal sneller en laat in dit stadium van bet proces de gezonde levens krachtige materie zich vrijwel gelden en aan de gewenschte genezing be vorderlijk zijn'. Uit dit vluchtig overzicht zal bij eenig nadenken het u duidelijk ge worden zijn, dat een hygiënische be handeling van de steenpuist nood zakelijk is. Immers de etterige sub stantie, die uit de wond stroomt, kan op elke andere plaats van de huid èen zelfde ontsteking, ja wellicht in nog heviger mate te voorschijn roepen. Het is dus zaak dat men niet achteloos met de vuile verbanden omspringt en te bedenken, dat bij roekeloosheid in deze het gevaar van besmetting, zoowel voor den patiënt zelf als voor een ander, niet denkbeeldig is. De ettering moet plaatselijk gehouden worden en wat de gebruikelijke verbanden betreft, is wel de radicaalste wijze om te.voor-1 komen dat derden de dupe worden, dezen direct te verbranden. In een volgenden brief zullen wij de z.g.n. „furunculose" d.w.z. die aandoening behandelen, waarbij de steenpuisten zich over een grooter gedeelte van het lichaam verspreiden. MEDICUS. STEENPUISTEN! Zonder twijfel zal er wel niemand onder mijn lezers zijn, wien niet bovengenoemde aandoening uit eigen ervaring of minstens uit zijn omge ving bekend is. Het wezen van dit euvel evenwel zal wellicht inindei bekend zijn, wat mij aanleiding geeft een en ander over deze aandoening in het midden te brengen. Om met de deur in huis te vallen, begin ik dadelijk met u de oorzaak dezer aandoening, die wij met den naam van steenpuist bestempelen, te noemen. Het kwaad zetelt in de huid en is een infectie van de haar- en talgkliertjes. Zooals bij elk ontste- kingsproees, zijn ook hier bacteriën in het spel en wel die van de meest gewone soort, die wij bij het meeren- deel der etterige aandoeningen vin den en bekend zijn onder den naam van streptococcen. Deze wezentjes, als ik het zoo noemen mag, liggen steeds op den loer om waar zij de kans schoon zien haar werk te doen d.w.z. een ontsteking te weeg te brengen. Niet op elk deel van het lichaam evenwel kunnen zij even ge makkelijk slagen, het meeste succes hebben zij op het behaarde gedeelte. Zoo vindeft wij de steenpuisten vooral in de okselholten, liesstreek en op het bovenbeen van den mensch. Bij het noemen van deze plaatsen, hoor ik in gedachten u al mompelen, hoe staat het dan met onzen nek Zeer zeker behoorde deze in de allereerste plaats genoemd te worden. Ook on ze nek is een vrij sterk behaarde plaats en valt dus zeer zeker onder de zooeven genoemde rubriek. Waar om ik hem aanvankelijk uitzonderde ligt hieraan dat dit lichaamsdeel bijzonder aan deze aandoening bloot staat en een afzonderlijke verwijzing naar de oorzaak van het besmettings gevaar hier juist op zijn plaats is. Men heeft door tal van proefnemin gen aangetoond, dat plaatsen, die in geringe mate gekwetst zijn zeer ge makkelijk geinfecteerd worden. On- Het Duitsche belasting compromis. De toestand in Ierland. De onrust in Britsch-Indië. GEM. BOITENL BERICHTEN. SPORT EN SPËL. 35. Ue heer Bernau keek haar aan alsof hij zijne ooren niet vertrouwde. Hij begreep er niets van. ,,0, speel maar niet de verbaasde,' zei de stervende. „Zij is hier. Ik heb haar gezien." „Wie „Christine, mijne dochter." „Christine! en waar was ze dan?" „Hrer aan het voeteinde van mijn bed. Zij heeft mij omhelsd. Ik heb haar in mijne armen gedrukt. Ik zal niet sterven zonder haar teruggezien te hebben. Ze loopt toch geen gevaar, dokter?" De dokter begon er iets van te be grijpen. De arme vrouw, wier hersenen verzwakt waren, had eene zinsbe goocheling gehad. Zij dacht zooveel nan hare dochter, dat zij haar werkelijk naast liet bed gezien had. Hij dankte den hemel, haar deze gunst geschon ken te hebben. De arme moetjer de waarheid zeggen, zou een wreedheid geweest zijn. Hij zeïde :„Welnu, ja, zij is in staat geweest een oogenblik later te komen. Maar vertel 't niet, zeg 't aan niemand. Niemand heeft haar gezien." „Is 't niet zoo, dat zij een oogenblik geledén hier geweest is De dokter knikte met het hoofd. „Als ge eens wisr, wat ze mij ge zegd heeftWat heeft ze mij lief. Zij wil mij niet verlaten. Zij zal mij met zich medentmen, zoodra ik mij iets beter gevoel. Het schijnt, dat de kleine Mark 't uitmuntend maakt zijn. Nooit zal men hem vinden. Hij wordt door soldaten bewaakt. Chris tine ook, zij heeft niets meer te vree zen." De arme vrouw ijlde. De dokter trachtte haar tot kalmte te brengen. Ja, ja," zei hij, „maar spreek niet zooveelDat Verzwakt u en ge zult minder snel beter worden." „Zoudt ge mij niet toestaan te ver trekken „Jawel, als ge verstandig zijt." „En er is werkelijk niets meer te vreezen.?" „Neen, niets." „Dus die*soldaten „Ja, ja, die bewaken Christine, slaap nu echter, als ge weder op krachten wilt komen." De barones legde het hoofd op het kussen en scheen in te slapen. Haar gelaat was kalm en zacht en er speelde zelfs een glimlach om hare lippen, 't Was het zooeven gesmaakte geluk, dat haar zoo stemde. De dokter be schouwde haar gedurende eenige oogenblikken en hij prevelde met een teederen blik„Arme vrouw Vervolgens ging hij naast het bed zitten in een gemakkelijken stoel, waar hij steeds.gewoon was te waken. De ademhaling van de zieke werd zwakker en zwakker en als zij thans kon sterven, dacht hij, zou zij gelukkig heengaan met het beeld harer dochter voor oogen. Diepe stilte heerschte in het ver trek. Men hoorde buiten den herfst wind, die door c'e boomen huilde en de takken van de laatste bladeren beroofde. De dokter had een boek en keek het door. Zijn geest was elders. Hij dacht aan het ongeluk, dat Chris tine bedreigde, door het verlies der vrouw, die zij beidën zoo noode misten. Van tijd tot tijd keek hij met span ning naar het gelaat der barones, dat even wit was als de kussens, waar op het rustte. De dienstbode opende zacht de deur. „Heeft dokter ons niet meer noodig „Voor het oogenblik niet. Ge kunt naar bed gaan. Ge zult wel behoefte hebben aan slaap." ,,0, daarom is 't niet." Zeker, ga maar naar bed. Als ik een van u "beiden noodig heb, zal ik bellen." „Arme mevrouw," prevelde de dienstbode. Daarop wenschte zij den dokter goeden nacht en verwijderde zich onhoorbaar. De heer Bernau nam zijn boek weder ter hand en opnieuw werd het doodstil. De barones sliep voortdu rend, maar hare ademhaling werd meer fluitend, meer benauwd. De dokter stond op. Over de zieke gebogen, volgde hij vol onrust de verschijnselen. Plotseling trilde hij hevig. Een uitroep ontsnapte hem „O, mijn God, dat is het einde In hetzelfde oogenblik maakte de barones eene beweging, zij opende de oogen, stak de armen uit en lispelde „Christine, mijne dochter Hare lippen maakten het geluid van een vurigen kus, daarop viel zij weder achterover. Zij was dood Dood, dacht de dokter, in de armen van hare dochter, hoewel deze afwezig was. Hij dankte den hemel, dat zij op die wijze gestorven wdS. Hij 'ging naar den schoorsteen, trok aan de schel koord en eenige minuten later snelde de dienstbode toe. De heer Bernau wees naar hare meesteres :„Alles is geëindigd," zei hij.fg! De vrouw viel op hare knieën en barstte in snikken los. De tijding van den dood der barones verspreidde zich spoedig in den om trek en kwam ter oore van markies d'Arbois. Hij ontbood dadelijk zijnen zaakgelastigde, den heer Lantin. „Welnu," zei hij, mijn schoonmoe der is dood." „Ik weet het, mijnheer de markies." „En hare dochter is niet versche nen „Ik begrijp er niets van. Die men schen zijn sterker dan ik dacht. Maar zij kan 'toch niet nalaten bij de be grafenis te komen. Als zij niet komt, zullen wij een anderen weg inslaan. Die duivelsche dokter houdt ons voor den gek. Hij alleen onderhoudt brief wisseling met nievrouw de markiezin, en hij is in staat geweest om voor haar de ziekte harer moeder te ver bergen, maar hij kan toch onmogelijk verhelen, dat zij dood is. Ge zult zien, dat alles naar wensch zal gaan." In strijd met de verwachtingen van den heer Lantin verscheen Christine niet bij de begrafenis harer moeder. De eenige rouwdragende was dok ter Bernau, en eerst den dag na de begrafenis schreef deze aan Christine om haar de smartelijke gebeurtenis mede te deelen. Hij vertelde aan de jonge Vrouw de laatste oogenblikken der barones, die stierf in de meening, dat zij haar omhelsde. Hij zeide haar dat de barones er in toegestemd had, voor haar kind te verbergen hoe ziek zij was, uit vrees dat deze hare schuil plaats zou verlaten en de onvoorzich tigheid zou begaan, op het kasteel te komen, waar zij dadelijk overvallen zou zijn geworden. Om Mark te redden, had de barones zich deze opoffering getroost en om die reden moest hare dochter zich er ook kalm bij neer leggen, Wordt vervolgd. Het testament van Paus Benedictus VX iverd dezer dagen gepubliceerd. Ziehier in jwelike bewoording 'het was verval. •De gedachte dat het leven zich /bevindt an de handen van God en dal het mij el'k oogenibliik kan ontnomen worden, beweegt mij dit sluit van mijn 'laatste wil op te maken, voornamelijk met het doel 'de hoe danigheid der goederen d.ie in mijn 'bezit zijn, goed vast te stellen. Na de hulp van God te hebben aange roepen en vertrouwend op de voorspraak van de Allerheiligste Maagd, van dien H. Jozef, van de H.H. Apostelen Petrus en Pauiu's, van den H. Jacobus, van den H. Benedictus, aanvaard ik van nu af den dood vcor 'het oogenblik dat 'het God zal behagen een einde aan mijn leven te maken, en voor dal oogenblik verklaar ik als eigendom te bezitten slechts die weinige goederen die vóór mijne verheffing lot het !Ronreinscih Ponlifi'kaat op het kadaslct stonden ingeschreven op mijn naam en zich in de gemeente vna Pegli (Genua) en Bologna bevinden, terwijl ik bij mijne ver heffing lot Paus mij vrijwillig ontdaan heb van olie onroerende goederen in mijn be zit. Indien ik voor mijn dood er niet an ders over beschik, benoem ik als erfge naam dezer goederen mijn neef Jozef ■Delia Ghiesa, zoon van mijn broeder Jozef Amlondus. Alle andere goederen waarvan ik op 't oogenblik van mijn sterven de beschik king heb, verklaar ik niet tie bezitten, maar ze slechts in gebruik Ie hebben, •daar ze behooren 'lot den H. Stoel. Van deze goederen heb ik slechts hel gebruik, zoodat ik er niet over beschikken kan voor het oogenblik volgende op mijn af sterven. Alsdan moeten deze goederen door allen erkend' worden ai'S uitsluitend eigen, om van den 11Stoel aan wien ze steeds behoorden en geen mijner bloedverwanten kan eenig recht er oip doen gelden. Als graf kies dik de Vatiikaansche Basi liek en beveel dat men mijn lijk niet zal balsemen en verklaar voor mij afgeschaft de aloude gewoonte het hart van den over leden Paus 'te begraven afzonderlijk van hel lijk. Ik vertrouw op de gebeden dergenen die mij verbonden waren door de ban'dien der liefde en hoop dat we ons allen eenmaal an God zullen wedervinden. Van het Vatikaan, 20 February 1916. Giaoomo Delia Ghiesa, zoon vhn wijlen Jozef. BENBDICT'US VX, Paus. 1 Verrassend sniei werd Donderdag het eindresultaat van de dmterfradioneele 'be sprekingen over het bdasting-oompromis bereikt, aldus meldt de Beri. corr. van het „HM." Nia nauwelijks meer dan twee uur ging men uiteen met de overtuiging, dat ide "veelbesproken zakelijke en persoonlijke waarborgen van de Duitsche Volkspartij in 'dien grond -steoblis eisdlien formuleer den van wdlker innerlijke geredhtvaardiigd1- heiid ieder re-e'dis lang overtuigd was en waarlegen men daarom me(t goed recht niets ikan inbrengen. In dien loop van den dag hia'd men 5n de fracties van hel cen trum, 'de democraten en sociaal-demo- era ten, zich Teeds met het memorandum van de VoUkispartij beziggehouden, van we'lks inhoud overigens het centrum reeds sedert dagen kennis droeg. In de inter- fractü'oneele commissie 'liep al-les 'dan ook glad van stap-el. De afgevaardigde van de Volkspartij Stöoker zette zijn memoran dum uiteen, waarop 'de rijkskanselier namens de regeering zijn goedkeuring daaraan hechtte, en zelfs zoover wilde gaan, dat deze richtsnoeren zuilen worden gemaakt tot de richtsnoeren van de bin- nenl,-unidsahe politiek in he't algemeen. Verder kondigde d-r. Wi-rllh de -benoeming van dr. Hermes -tot minister van fiinanói^n aan. Daarna verklaarden democraten en centrum, dat zij eveneens niets aan 'te mer ken hadden, en om algemeene eensgezind heid te compieteeren legde de afgevaar digde Miiller voor de sociaal-democraten de toezegging af idait zijn partij mei bevre diging van eenstemmige verzekering van alle andere partijen-, volgens welke nog i-n dit jaar een matig bedrag van de ge dwongen leening zal worden g-eind, bad kennis genomen en er daarom van afzag, •deze voorsvaarde voor haar toestemming noig uii'tdrriklkelijk in paragraaf 1 va-n de mant-el'wiet te laten vastleggen. Het behoeft- niet te worden gezegd, da't eegist met 'deze par tij-of fieieele verklaring van den sociaail-idemocTatiiisoheni, fractie voorzitter voorgoed alle moeilijkheden) uit den weg zijn geruimd en Ihet belasitinigpro- graim thans definitief vast staat Al het -andere zijn bijzakenVanJdaag zullen de slotbesprdkinigen over nog niet geheel vaststaande 'bijzonderheden van de gedwongen -leerling worden gehouden, maar bot grootste werk is Donderdag ge daan. Eerlijk gezegd had men van de partijen niet verwacht, dat ze zoo -snel een besluit zouden kunnen nemen 'Het verschijnsel is echter gemakkelijk 'te verklaren. Men had' zich op vérgaande edschen van de D. V. P. voorbereid en ontdekte toen 'dat, op drie punten na, al het andere in het geheel niets nieuws was. Men w-i-s't, -dat de D.V.P. de opbrengst van de gedwongen leening niet in den grooten po't van de Vergoeding wilde laten verwijnen en dat zij boos is op d-r. Raiihenau, omdat hij -de overeenkomst van Wiesbaden niet aan den Rijksdag heeft voorgelegd. De hierop betrekking hebbende voorwaarden, wekten dus geen verdere verwondering. Bleef het verlangen naar oen nieuwen rijksminister, me't den titel van „bozuiiiiiginigisconiiinissaris'' en -de oni-politiseering van post en spoorwegen. Onr met den laatsfen eisch te beginnen, het -zal eerst 'bij verdere 'besprekingen blij ken, wat de D.V.P. hiermede eigenlijk zeggen wil. De „PrivaSsiening" volgens de definitie van het 'Rijksverbond der Duitsche indus trie zal wel niet bedoeld zijn, of iets der gelijks. Wanneer de voorstellen, die de Duitsche Volkspartij reeds gereed heeft, officieel w-orden ingediend, zal ook de nieuwe discussie de noodzakelijkheid van hét rendabel maken der rijksbed-rijven on voorwaardelijk beveiligen maar over de wijze waarop zal de oude strijd met de oude kracht herleven. Tot nader order zal overigenis rijksminister Grön-er vermoede lijk van ernstige aanvallen op zijn porte feuille verschoond blijven, zoodat nieuwe maatregelen niet buiten 'hem om genomen zullen worden. Ook zal het nieuwe bezui- nigiingsorgaan wat anders te doen hebben, maar in elk geval was het verblijdend, dat de sociaal-democraten niet dadelijk pro testeerden toen de grootere rentabiliteit van een als een particuliere onderneming be heerd 'bedrijf werd aangeduid. Hét minst kondien echter de partijen tegen een -bezuin-igingsoommiissaris hebben. Het is al'tijd aangenaam te zien, hoe zijn 'buurma-n zich uitslooft, maar wanneer de nieuwe man werkelijk zijn ambt aan vaardt, dan zal men zijn werk mét onver deelde spanning en de 'beste wenischen vol gen. -Er zijn overigens niet weinig ernstige lieden, die beweren dat met eenigen goo iden wil inderdaad milliardien op de be- grooting kunnen worden -geschrapt. Als laatste punt eiis-ohte de D. V. P., dat er minder papieren geld zou worden ge drukt -en de dekking dter uilgaveH door een gefundeerde leening. Dit voorstel is er eerst op het laatste oogenblik bijgekomen en was de oorzaak van de vertraging -der interfract'ioneele besprekingen. Zoo kon men -d-ns begrijpen, dat dr. Wirbh deze na kort beraad t-o-t het nieriwe regeeringspro- gram verhief. De eisohen der D. V. P. zijn. 'levens tot geloofsbelijdenis van de coalitie partijen geproclameerd, en daarin moet men het eigenlijke resultaat Van den dag van Donderdag gezien. Deze politieke gebeurtenis is op zijn minst genomen eigenaardig. De Duitsche Volkspartij behoort niet tot de regeerings coalitie, en zij heeft eenige weken gele den in den Rijksdag een motie van wan trouwen ingediend, dat tegen den per soon van den tegenwoordigen rijkskan selier was gericht. Dezelfde partij heeft thans een economisch- en financieet-po- iitiek program uitgewerkt, dat zich geenszins tot de directe vraagstukken van de tegenwoordige belasting- en lee- ningswetgeving beperkt, maar de gehee- le binnenlandsche financieele politiek en oek de voornaamste grondslagen van de economische politiek omvat. De partijen helibben dit program goedgekeurd en de rijkskanselier heeft aangekondigd, dat dé voornaamste inhoud daarvan „aan de toekomstige regccringspolitiek ten grond slag zat worden gelegd". Daar. een op- positie-partij niet wel de regeeringspoli- tiek kan bepalen, is het voor beide zij den dringend noodzakelijk, dat de tegen woordige wederzijdsche verhouding ver andert. Na een overeenstemming op wer kelijk breedere basis kunnen noch de re- geeringspartijen hot opnemen van de D. V. P. in de coalitie weigeren,, noch deze laatste de verantwoording voor de deel neming aan de regeering afwijzen. Men mag thans wet verwachten, dat spoedig vertegenwoordigers van de D. V. P. m de regeering zitting zullen nemen, terwijl zij, daar het program hunner partij de grondslag voor de toekomstige regee- ringspolitiek zal zijn, reeds van te voren over een aanzienlijken invloed moeten beschikken. DR. HERMES TOT MINISTER VAN FINANCIëN BENOEMD. Officieel wordt thans gemeld, dat de rijkspresident den minister voor de volksvoeding dr. Hermes benoemd heeft tot rijksminister van financiën, hem te vens ontslaande van zijn functie als mi nister voor de volksvoeding. De toestand te Limerick. De „Times" verneemt uit Dublin, dat de burgemeester van Limerick zich naar Dublin begaf waar hij confereerde met de Valera, Griffith *en anderen ter rege ling van hot incident te Limerick. Grif fith verklaarde later, dat de toestand te j Limerick grooteudeels een gevolg was van de tuchteloosheid van een groot deol van zekere partijgenooten van de Vale ra. Hij voegde er aan toe, da! de voor stellen van den burgemeester neerkwa men op ontruiming der kazernes door de republikeinsche troepen, op last der voorloopige regeering daar geplaatst. Dit voorstel was z.i. onaannemelijk. COMMUNISTISCHE ACTIE IN ENGE LAND. De Londensche politie heeft aan de pers een afschrift verstrekt van de in structie door de communistische partij uitgevaardigd aan haar organisators in het geheele land ten aanzien van de ge schillen in de machine- en schecpsbouw- nijverheid. De organisators worden aan gespoord al het mogelijke te doen om eenig compromis te voorkomen en om alle andere arbeidersgroepen er toe te brengen om de arbeiders bij machine- en scheepsbouw te steunen, niet door geld, maar door gemeenschappelijke actie als eenig doeltreffend middel van tegenstand. Aan het slot der instructies wordt gezegd, dat de internationale organisaties van metaalarbeiders en andere internationale organisaties in de zaak moeten worden gemengd om het terrein van actie uit te breiden. De tijd is gekomen, zoo wordt gezegd, om alle andere arbeidersgroepen in den strijd te betrekken. Gandhi wordt gearresteerd. Reuter meldt uit Delhi, dat Gandhi gisteren zou worden gearresteerd. De belastingweigering in Goentoer. F.en proclamatie, uitgegeven door het tbestuur van Madras, zegt, dat met het oog op het groot aantal dorpsbewoners, dat in het district Goentoer belasting wei gert te betalen, en eveneens in verband met het feit, dat in vele dorpen groote groepen personen zichzelf vrijwilligers noemen en de beginselen van non-coope- ralion verspreiden, de politie moet wor den versterkt. De kosten van deze ver sterking zullen door de bevolking van het district gedragen moeten worden. AMERIKA EN DE CONFERENTIE VAN GENUA. Eenige bladen toonen zich teleurge steld over Amerika's besluit om niet deel te nemen aan de conferentie van Genua. De „World" zegt: De con ferentie van Genua is het best-mogelijke bewijs voor Europa's ernstig streven zich op te richten, maar wanneer Amerika er zich heen richt tot het geven van raad krijgt het een trap als antwoord. GASVERGIFTIGING. Het aantal gasvergiftigingen niet met opzet is in de laatste maanden in Berlijn schrikbarend toegenomen. Da gen van tien gevallen behooren niet tot de uitzonderingen, waarvan meestal een of twee met doodelijkon afloop. Alleen in Januari zijn ruim 50 menschen aan liehtgasvergiftiging gestorven. Dit verschijnsel wordt veroorzaakt door de samenstelling van het gas, dat voor een derde deel bestaat uit watergas, dat veel giftiger is dan kolengas) en niet ruikt. Het onvoorzichtig omgaan met gas kranen wreekt zich nu veel erger dan vroeger. EEN STAD IN BRAND. Woensdagmorgen brak te Cheboygan (Michigan) en brand uit, dien men tot nog toe, ondanks alle ipogingen, niet heeft kunnen bedwingen. Het geheele handelskwartier wordt bedreigd. Da reeds aangerichte schade wordt op een millioen dollar geschat. Cheboygan, is een stad van ongeveer 10.000 inwoners en ligt in het zuiden van Michigan. Zij is een centrum van landbouw en vruchtenteelt en een bekend zomerverblijf. Een moors op den correspondent van de „Morning Post" te Athene, Kava- fakis, dezer dagen gepleegd, blijkt door twee soldaten cn een burger te zijn vol voerd; l iat t;-enoemde werd ge .rre teerd. Volgens een medewerker voor Griek- sche aangelegenheden van het blad, is deze moord (het slachtoffer was een vurig Venezelist) het bewijs van een opleving van het politieke terrorisme te gen vooraanstaande openbare personen, die het niet eens zijn met koning Kon- stantijn en zijn aanhangers. Eenige weken geleden heeft een schiet-affaire van den heer Von Kfi-hne op zijn buitenplaats bij Potsdam, groot opzien gewekt. In een naburig bosch werd de ar beider Nietert door kapitein von Kahne -neergeschoten, toen hij op 'het punt stond een boom door te zagen. Het voorgevalle ne wekte overal groote verontwaardiging. Men 'hield een protestvergaderi-ng in Gli- now, waarin de deelnemers in een motie van de rechtbank te Potsdam eischten, dat zij legen von Kahne een vervolging zou in stellen, wegens poging tot doodslag. Thans zal cchtcr de zaak een eenigszins ander verloop nemen dan men had verwacht. Niet de lieer von Kahne zal op de be klaagdenbank komen te zitten, maar de thans nog in het ziekenhuis liggende ar beider Nietert. Tevens is de heer von Kahne voornemens, tegien verschillende Berlijnsche dagbladen een aanklacht we gens laster in te dienen. Men mag naar den afloop van dit proces werkelijk benieuwd zijn. Tc St. Paul, de hoofdstad van den staat Minnesota, werden zeven vrouwen, die lid waren van een jury, die het niet eens kon wordien, gedurende twee nachten opgesloten. Woensdagmorgen werd de rechtbank bestormd door een menigte bur gers, die aanstoot aan deze opsluiting had den genomen en werden aangevoerd door -de echtgenoolen der zeven opgesloten vrouwen. Een dezer echlgenooten gaf aan zijn gevoelens tegenover de rechters lucht op zoodanige wijze, dat hij onmiddellijk in staat van beschuldiging werd gesteld we gens bcleediging. De uiting van veront waardiging heeft intusschen tot gevolg ge had, dat de gouverneur heeft uitgesproken, dat hij geen vrouw meer zal toestaan om gehoor te geven aan een oproep om plaats te nemen in een jury zoolang zij blootge steld blijft aan de mogelijkheid van derge lijke ervaringen. Volgens een B.T.A.-telegram uit Pa rijs meldt het „Journal" uit Reval, dat er Ie Moskou weer 85 sociaal-revolutionairen zijn gevangen genomen, De bladen vernemen uit Marseille aldus meldt een B.T.A.-bericht dat uit voering wordt gegeven aan de maatregelen der Fransche regecring om Rusland te hel pen. Verschillende schepen zullen Roe- meensch graan naar Odessa overbrengen. Gisteren zou het eerste schip vertrekken. In de laadruimte van 'het stoomschip „Manilla" van de „General Steam Naviga tion Company" brak een ernstige brand u-it dien de brandweer pas na drie uur meester kon worden. De schade is pas na het lossen van de lading vast te stellen. De wet op den zomertijd is volgens een B.T.A.-berieht door de Fransche Ka mer met 360 tegen 139 stemmen aangeno men. In de Engelsche opslagplaats te Bou logne aan zee, waar men bezig was grana ten te ontladen, heeft een ontploffing plaats gehad. Er is brand uitgebroken en er zijn zeven menschen omgekomen. DE LANGENDIJKER GROENTEN- OENTRALEN. Dezo groote organisatie van tuinbou wers hield heden haar algemeene ver gadering. De heer P. Slot, burgemeester van Broek op Langendijk, stipte in zijn openingsrede den ongunstigen toestand der tuinbouwers aan, mede als gevolg van do malaise die overal heorsebt en vooral als gevolg van de slechte economische omstandigheden in de Oemtrale Rijken, de beste afnemers van onze tuinbouw producten. Hij spoorde tot krachtige or ganisatie en eensgezindheid aan. Er wa ren 9 vereenigingen vertegenwoordigd, vertegenwoordigende 1147 leden. De om zet van de veiling had f 4,406.092.17 bedragen. De ontvangsten van den pen ningmeester der vereeniging beliepen' f 72.450.32. Met vreugde wordt de tot standkoming van een nieuw betaalkan- toor gememoreerd, dat ongeveer f 38000 had gekost. Aangenomen werd een voor stel van het bestuur om het veilingsper centage van 2 o/o te handhaven en bij eventueele winst der reserve niet groo ter te maken danj f 10.000 en het daar boven gaande te doen uitkeeren aan de aanvoerders, zoodat andere voorstellen, die dit percentage wilden verlagen vervielen. Besloten werd de haven bij de veiling te overkappen en 4 vaargeulen aan te brengen, zoodat meer dan 100 schuiten er onderdak kunnen vinden. De kosten worden op f 17000 geraamd. In het ver volg zullen de groote koolsoorten (6 pond en liooger) per 100 K.G. worden ge wogen, de andere per 50 K.G. Bij ac clamatie werd aangenomen een voorstel om het uiterste te doen, ten eindo^ het i/2 o/0 registratierecht, geheven van over de veilingen verkochte producten, te doen vervallen. Geen meerderheid kon verkrij gen een voorstel om den veilingleider te doen vervallen. Er zal in hot vervolg gelegenheid worden gegeven tot het vei len van alle producten. Meegedeeld werd, n.a.v. een ingekomen voorstel, dat reeds een commissie bestaat, wier taak het is werkzaam te zijn staking in het trans- portarbeidersbedrijf te beslechten. In over leg met de beurtbevrachting zal getracht worden dat er na afloop der veiling een motorboot, gereed ligt. De vergaderingen van het bestuur zullen nog niet in het openbaar worden gehouden. Aan de pers zal evenwel een communiqué van het ver handelde worden verstrekt. Ten opzichte van het meedoen aan de Tweede Kamer verkiezingen door tuinbouw-candidaten te stellen werd besloten, dat niet als zoo danig te doen, doch ieder zal in zijn kiesvereeniging erft tuinbouw-candiaaa' bepleiten. („Msb.") b -"jo: Nieuws H0 ygleeiaresn, De ge meenteraad te Amsterdam, besoemde bij de Juridische faculteit der Ge- meentelijke Universiteit twee nieuwe hoogLeerarenMr. J. V. van Dyck tot hoogteeraar in het strafrecht, de straf vordering en de criminologie en Mr, W. A. Bouger tot hoogleeraar in de sociologie en de criminologie, DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Voor het kampioenschap heeft de wed- strijd SpartaanHaarlem in Amsterdam zeer zeker zijn belang. De Spartaan-mannen zij® op eigen veld lastige tegenstanders, en daarmede zal f Haarlem terdege rekening moeten houden. Willen de roodbroeken hun kans op de eerste plaats behouden, dan zuilen ze moe ten winnen. Ze kunnen dat ook, want het elftal, waarmede ze uitkomen, is er sterk genoeg voor. Voor R. C. H. is de winstkans veel min-, der groot, zoo niet miniem. De Racing toch moet op eigen terreid Blauw-Wit -bekampen en heeft hier een karwei, dat voor haar wel te zwaar zal 1)1 ij ken. Ook de zebra's hebben immers nog een kans voor de eere-plaats, en ze zullen zich die wel niet laten bederven door een der hekkensluiters, terwijl bovendien de neder- laag tegen H, B. S. gewroken zal moeten worden. De belangrijkste wedstrijden zijn o.i. H. V. V.Ajax en FeyenoordH. B. S. Op Wassenaar geeft H. V. V. altijd goed partij aan Ajax, dat trouwens in 't algemeen een kwade heeft aan de Haagsche. Het is daar om te stout, om zonder meer een Ajax-zegsd te voorspellen. We achten een gelijk spel best mogelijk. Feyenoord en H. B. S. zijn ook tegen standers, die aan elkaar gewaagd zijn, als t er op aan komt. H. B. S. heeft trouwens nog verleden week tegen Blauw Wit be wezen, waartoe ze in staat is. Het zal daarom een spannende strijd worden, waarin we echter toch een kleine Rotter- damsche over Winning voorspellen. V. V. A.D. F. C. kon best eens op een gelijk spel uitdraaien, evenals U. V. V. V. O. C. i-n Utrecht. Slormvtfgels moet in de overgangsklasse D. E. C. ontvangen, dat verleden week van Sparta verloor. Nu zullen de vogels toch we! weer eens winnen. Het verdere programma luidt in de O K 't Gooi—A. D. O.; S. V. V.—Sparta; A. F. G.—Z. F. C.; Excelsior—V. U. C.; Quick—H. D. V. S. Reserve le klasse A: Hilversum 2—U. V. V. 2; Haarlem 2— Spartaan 2; Blauw Wit 2A F C 2- H F. C. 2—V. V. A. 2. Voor H. F. C. 2 zijn we niet bevreesd. De blauw-witten zulten ongetwijfeld niet voor do roodbroeken van verleden week onderdoen. Haarlem 2 krijgt nu de Spartaan-reser- ven op bezoek en zal zich zelfs voor een gelijk spel al zeer moeten inspannen. Tweede Klasse A.: Z. V. V.HoEandia; HortusH. F. C.- E. D. O. W. F. C„ Ale. VictrixV. S. v'. De Haarlemsche good, old zal ongetwij feld de goede tradilie van dit seizoen voort zetten, en ook van deze Amst-erdamsche club winnen. Of Edo weer zooveel succes zal hebben als vorige week? Kom, als men Hoilandia kan slaan met 52, kan men van W. F. C. zeker winnen met 31! 3e klasse A. Wilh, Vooruit—Steeds Voorwaarts; H. S. V. Zandvoort, uitgesteld; D. W. v.—Am- stel; Assendelft—Bloemendaa'l; H. S V D. W. S. Oostelijke 1ste klasse: Go Ahead1Theole; HerculesHengdlo; Z. A. C.—Be Quick; Vitesse—Quick; En schedéU. D. Zuidelijke 1ste klasse: BrodaniaWilhelmina; B. V. V.M. V. V.; Philips—Dosko; Wiifcm II—Velocitas; V. V. V.Noad. Noordelijke 1ste klasse: AchillesW. V. V.; Frfsia—Alcides; UprightG. V. V.; VeendamBe Quick; ForwardVelocitas,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9