Het plan van| Cranenburgh c. s. Uit den Omtrek maandag 13 maart 1922 44ste JAARGANG No. 14089 PER KWARTAAL T 3.25 'ER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Leiding gevraagd. Naar aanleiding van ons artikel van j.l. Dinsdag schrijft mr. A. ba ron van Wijnbergen in de Tijd van •Zaterdagavond als volgt Meer dan eens zijn de laatste jaren in de Katholieke partij vraagstukken aan de orde gekomen of gesteld, waar om men aanvankelijk gelet op den hartstocht, waarmede ze door voor- en tegenstanders werden besproken vreesde, dat ze tot verstoring onzer eenheid zouden leiden. Men denke slechts aan het defensievraagstuk en •aan dat der publiekrechterlijke be drijfsorganisatie. Welk een emotie hebben deze niet verwekt. En toch, toen na degelijke voorbereiding die vraagstukken ter Algemeene Bonds vergadering werden in behandeling genotnenm bleek, dat men na rustige, zakelijke bespreking, in weinig tijds tot een algemeen bevredigende op lossing wist te komen. Zoo zal het ook weer gaan, wanneer straks de wijzigingen en aanvullingen voor het katholiek program moeten worden vastgesteld. Wij twijfelen geen oogenblik daaraan. Wél echter blijft van andere zijde een gevaar dreigen voor splitsing, zoo niet voor ontbinding der Katholieke Staatspartij. Als bestond het zoo met nadruk gegeven gebod van strenge scheiding van sociale en politieke actie niet, zoo zien wij meer en meer wij nemen gaarne aan te goeder trouw en deels onbewust verschillende maatschappelijke groepen deelnemen aan den politieken arbeid, waardoor het kan niet anders de belangcn- politiek, voerende tot belangenstrijd op katholiek terrein wordt geïntrodu ceerd, terwijl het eind moet wezen ontbinding der partij. En in die lijn ligt dan ook geheel het oprichten van comité's tot bevordering van het doen verkiezen van bepaalde candidaten het houden van politieke vergaderin gen met hetzelfde doel een en ander buiten de bestaande politieke organisatie om, zaken, waarvan de laatste weken allen, die onze katholieke bladen lezen herhaaldelijk hebben kunnen kennis nemen, terwijl bovendien nog ver schillende andere pogingen min of meer in 't geheim werden aangewend waarvan 't bestaan pas door verkregen resultaten werd aanS'tJlichtJgebracht 't Zal zaak zijn, dat allen, die het wel meenen met de Katholieke Staats partij, straks na de verkiezingen zich daarover eens beraden, en dan, naar we vertrouwen, de middelen zullen vinden om voortwoekering van het boven gesignaleerde kwaad voor goed te voorkomen. Bij|al|het reeds genoemde is zich nu komen voegen de openbaarmaking van een voorloopig plan des heeren van Cranenburgh c.s. Dat zulks in geheel bijzondere mate de aandacht heeft getrokken, is te verklaren niet slechts uit den inhoud, maar ook uit denjfvorm. In afwijking toch van de methode, door verschil lende anderen gevolgd, hebben de heeren van Cranenburgh c.s. openlijk verklaard, i-n welke richting zij willen gaan, welke middelen zij willen aan wenden en tevens openlijk verklaard wie ze zijn, onder nadrukkelijke bij voeging, dat zij overtuigd zijn van de groote bezwaren, aan de volvoering van hun plannen verbonden en dat zij op dien grond voorloopig niet daartoe zullen overgaan. Door enkelen is aanstonds dejeisch gesteld, dat het bondsbestuur tegen genoemde personen zoo scherp mo- gdijk autoritair zoude optreden. Aan genomen eens iets, waarop we thans niet verder ingaan het daartoe de bevoegdheid bestond, ware het o.i. ten eenenmale onjuist geweest in de huidige omstandigheden van die be voegdheid gebruik te maken. Met ge noegen lazen we dan ook adviezen van gansch andere strekking, en bijzonder sympathiek klonk ons tegen de raad geving van het „Overrijsselsch Dag blad", dat moest worden gepleegd „overleg in liefde" hetgeen trou wens steeds moet geschieden,indien althans..het plegen van overleg wordt gewenscht en mogelijk gemaakt, hetgeen in casu wèl, meestal echter niet het geval is. En wij durven dan ookge rust verklaren, dat veel van het boven aangeduide kwaad, dat de Katholieke Partij in de laatste jaren niet gering nadeel heeft toegebracht, ware achter gebleven, indien, alvorens plannen uit te voeren, alvorens „ons politiek recht", „ons goed recht", enz. enz., na te streven, men eens met de leiding overleg had willen plegen. Welnu, thans is zulks wel het geval, gelijk men heeft kunnen lezen terwijl men tevens heeft kunnen kennis ne men van de houding door het Dage- lijksch Bestuur van den Algemeenen Bond daartegenover aangenomen. In een bij uitstek sympathiek en waardeerend artikel heeft de „Nieuwe Haarlemsche Courant" een paar da gen geleden in deze „leiding gevraagd" Welnu, wij duchten geen tegen-, spraak, wanneer we zeggen, dat een der eerste plichten van het Bonds bestuur is niet af te stooten, doch juist met groote welwillendheid en voorzichtigheid er naar te streven allen bijeen te houden, en voorne mens, die, ten uitvoer gelegd, tot na deel zouden blijken te wezen, te trach ten, wanneer ze tijdig en met goede bedoeling worden kenbaar gemaakt, zóó te leiden, dat ze juist mede dienst baar worden aan de bereiking van het doel, dat de Katholieke Staats partij zich voorstelt. Indien de „Nieuwe Haarlemsche Courant" dat wil overwegen en kennis wil nemen van hetgeen inmiddels is gepubliceerd, dan zien we, jgelet op haa |meening, neergelegd in boven bedoeld zeer gewaardeerd artikel, haar oordeel over de Bestuursleiding ook in de thans aanhangige zeker niet eenvoudige zaak met vertrouwen te gemoet." Aldus het antwoord van mr. van Wijnbergen op ons„leiding ge vraagd." Uit dit met groote omzich tigheid opgesteld artikel krijgt men den indruk, dat de leiding met den grootsten tact en de uiterste behoed zaamheid pogen wil een scheuring in de partij te voorkomen iets wat niet anders dan toe te juichen is. Voor heden laat onze plaatsruimte niet toe dieper op de wedervraag van baron van Wijnbergen in te gaan, te meer niet, waar wij, die als weinig anderen over het plan-van Cranen burgh gezwegen hebben, nog heel wat op het hart hebben. Wij komen er dus liever in een*volgend nummer op terug. Hieronder laten wij nog een indruk volgen, dien mr. Bomans van de groote vergadering der Haarlemsche kiesvereeniging op Vrijdagavond j.l. heeft meegenomen. HEERLIJK. (Ingezonden.) Heerlijk was de Vrijdagavond vergadering der R. K. Kiesvereeni ging. Een echte vergadering naar het hart van den voorzitter Michielsen wien alle hulde voor de leiding die nu zaken zakelijk behandeld zag, zonder personen te sparen en zonder mogelijke gevoeligheidjes te ontzien. Zeker, niet elke vergadering moet zijn als deze. Wij hopen er ook nog in goed oud Haarlem te beleven, waarin de schallende geestdrift hoog tij viert en de lauwen in lichtelaaie raken. Doch deze vergadering was nu eenmaal noodzakelijk. Er moest even aan den tand gevoeld worden, dit robbertje moest uitgevochten. Doch hoe heerlijk deed men het Ik beleef nog al enkele vergaderingen doch deze bijeenkomst stond hoog en was er niettemin een des volks, van alle geledingen van ons Roomsche volk, niet van enkele geleerden, niet van louter deskundigen maar van den natuurlijken mensch die over onderwerpen sprak die zijnrdiepste en heiligste gevoelensjfraken. Na de oriënteeringsrede van den voorzitter, eentmeesterstukje van katholieke critiek, immers telkens blijk gevend van ingehouden kracht, ingehouden door de teugels der chris telijke liefde, spraken de arbeiders zich uit. Recht uit het hart, den ar beiders eigen. Bonkte daar niet de vcorhamer op het aanbeeld, sneed niet de vliegende rondzaag door het harde staal? Hun inzich', hun taal Doch met welk een juistheid bekeken zij de zaken van hun standpunt. Hun standpuntDochfdat was juist het schoone. Dit arbeidersstandpunt was weergaloos katholiek De pleitrede van den ambtenaar was kostelijk, het aanhooren meer dan waard. Zeker, scherp sarcastisch klonk hij wijle zijn critiek, doch de droeve toon was waarneembaar, de droeve toon vol schoonheid, omdat hij de Katho lieke zaak benadeeld achtte, Men zeide elkaar de|volle waarheid, zon der omwegen en toch kon men er zich niet aan stooten. De Katholieke liefde dwong tot spreken. En zoo beschouwde het ook hij die de „tegenpartij" vertegenwoordigde. Zonder dralen nam hij het woord en getuigde kloek en.... katholiek. Was het een openbaring Neen, geen open baring doch een bron van reine vreug de, die elk hart in Bavo's zaal doorg trilde Wij zullen één en ondeelbaar blijven ÜHaarlem is toch, ook politiek ge sproken, een heerlijke stad. Waar achtig, men is er politiek rijp. Ze kunnen tegen een stootje, deze katho lieken, door eeuwen van strijd ge louterd. Zij blijven broeders terwijl zij de degens kruisen. De afgevaardigde werd ter verant woording geroepen. Ongezouten. Hij antwoordde in zijn toonaard. Onge zouten. Maar ook bij dit gevecht trilde in de lucht de katholike gedach te. Hier juist kwam de katholieke vooruitgang uit. Omzwaai in poli tieke middelen, mede ter verheffing van den arbeider Stoute gedachten. Doch de katholieke massa zal dit uit vechten. De katholieke partij heeft haar dienstbaarheid afgeschud. Zij volgt geen doctrinair liberalisme meer noch sociaal-democratische stroo mingen des tijds. Zij, de kathloieke partij, weet en vraagt niet meer. Zij en zij alleen geeft leiding in 's lands politiek, de andere groepen zullen moeten volgen. Wij zullen onze rich ting in eigen gelederen beslissen. Daar sprak ook een vrouw, één vrouw. En plots werd ik mij bewust wat wij gewonnen hebben in de vrou wen. Dat was het hoogtepunt van heerlijkheid. Echt vrouwelijk ver tolkte deze woordvoerster het katho liek gevoel, de godsdienst hoepelde ferm over alle debatverdeeldheid, de éénheid werd ons door die vrouw in haar waarlijk schoone rede voorge houden op een wijze die der vrouw eigen is. Wij ontkennen het niet haar woorden maakten op de strijd bare manschap diepen indruk. Wij hadden elkaar toch gevonden, maar nu vonden wij elkander spoediger. De lucht was gezuiverd, de katho lieke aether trilde voort. Ja het is een genot zulk een vergadering mede te maken en in vollen inhoud te be grijpen. Stel u voor dat een socialist ware binnengekomen, denkend in deze strijdbare vergadering zieltjes voor Marx te winnenzou hij.niet on der onbe; aa lijke lachsalvo's ons huis zijn uitgeleid Stel u voor dat een liberaal, par don Vrijheidsbonder, zijn academi che versieten theorieën daar aan den man had willen brengen, zoude niet spoedig het luid gesnurk gehoord zijn der maffende katholieke menigte, die beu zijn van die oude leuzen en... als er iets nieuws moet vernomen wordenop hun eigen mannen wachten. Daarin zit de heerlijkheid dezer vergadering van Vrijdagavond. Wij leiden nadat wij jarenlang door het liberalistendom .geleid zijn. Wij heb ben de kracht en voelen de macht van eigen-beslissing der moeilijkste vraagstukken. Wij vechten het onder elkander uit, doch steeds als broeders. En zouden wij wat wij niet de den een oogenblik in het vul r van het gevecht vergeten,dat wijfbroeders zijn dan hebben wij nog onze zusters die ons daaraan herinneren. Wie onze kiesvereeniging-vergade- ring bijwoonde (en er waren er wat zal getuigd hebben interessant, wer kelijk belangrijk, getuigend van krach tig partijleven, zakelijk, vaardig en met goede woordvoerders, toch net jes en hoogstaand hoezeer het mee- ningsverschil niet verbloemend. Dat alles is waar. Doch deze getuigenis mag toch ook aan deze bijeenkomst van alle standen, van priesters en leeken, arm en rijk, vrouw en man, van ar- beiders, middenstanders en intelle- tueelen gegeven worden, omdat daar een vergadering plaats vond van katholieken, hetwelk geen oogenblik in twijfel kon getrokken word en,''om dat de katholieke gedachte en ver draagzaamheid alle meeningsverschil veredelde, deze getuigenis mag aan onze vergadering gegeven worden heerlijk. Mr. BOMANS. HAARLEM. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens Fabrikanten. VELSEN. NIEUWE HAARLEMSCHE ÏE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Wat is een „Hearing?" Van verschuilende zijden is ons ge vraagd, wat tooch eigenlijk een „Hea ring" beteekent, zoo lezen we in „Het Kweekersblad." Wij willen trachten in het kort uiteen te zetten, wat onder een „Hearing" ver slaan wordt. De belangstelling 'voor de „Hearing" van 15 April a.s. is zoo groot, dat een nadere aanduiding, wat dit beteekent, niet overbodig is. In Amerika, het land van de democra tie acht men het noödig, ingrijpen de maatregelen te kunnen nemen, zonder telkens de wetgevende macht er bij 'c betrekken. De daartoe aangestelde amb tenaren hebben een omschreven bevoegd heid, om naar eigen oordeel al of niet bindende bepalingen voor te schrijven. Voor en aleer hiertoe wordt overge gaan, worden de belanghebbenden opge roepen, om hun bezwaren in te dienen en ook: om hun instemming te betuigen. Het Regeeringslichaam, dat bepaalde maatregelen in wil voeren, moet de gele genheid geven om de zaken volop te bespreken en de te berde gebrachte be zwaren ontzenuwen of, indien dit niet mogelijk is, de voorgenomen maatregelen niet in voeren of wijzigen. De gelegenheid tot het indienen van be zwaren en het bespreken van de voorge stelde maatregelen, noemt men een „Hea ring." Zoo zal er op 15 April a.s. een „Hea ring" zijn over het vergrooten van de lijst van verboden voor invoer van bloem bollen. De beslissing hierover berust bij de „Federal Horticultural Board," waarvan aan het hoofd staat de heer Marlat. Deze F.-H.-B, heeft .wetteljjke beyoegdheid en is alleen rekenschap verschuldigd aan den Minister en den President. In de laatste jaren zijn door deze F-HB. be langrijke besluiten genomen, o.a. het in voerverbod van Boskoopsche artikelen. Gladiolussen, enz. De F.-H.-B. is niet bevreesd voor het nemen van ingrijpende maatregelen, zoo dat een algeheele sluiting van Amerika voor Narcissen leverbaar in hun oog niet zoo bijzonder gewichtig is. Aan de Hollandsche en Amerikaansche belang hebbenden is het weggelegd aan te too- nen, dat een verdere uitbreiding van de bij paragraaf 3 van Art. 37 uitgesloten planten en bollen niet is in 't belang van den Amerikaanschen handel en kwee- kerij. De RH.B. heeft thans een „Hearing" uitgeschreven, om de meening te hooren over het vervoer van grond- en blad- aarde van de eene staat in den anderen, een naar het uiterlijk te oordeelen niet belangrijk vraagstuk, doeh de aankleve i& dat daarmede uitgesloten worden alle planten en boomen met potkluit of aarde er aan. De F.H.B. stelt zich in hoofdzaak tot taak: het weren- van plantenziekten, al zien velen er tegelijkertijd in een ver kapte protectie van „home industrie"; wil men dus met kans op succes de plannen van do F.H.B. doen opschorten of verijdelen dan moet dit op de eerste plaats geschieden op phytopathologische gronden. Het is daarom vaa het aller grootste belang, dat, wat onze gewassen betreft, een deskundige op het gebied van plantenziekten op don dag der „Hea ring" tegenwoordig is en op wetenschap pelijke gronden kan aantoonen, dat het practisch mogelijk is, de bollen te ver zenden naar Amerika, gegarandeerd ge zond. Het zal elkeen duidelijk worden, dat dan ook de vitale belangen van kwee- kerii medebrengen een zoo se'nerp moge lijk doorgevoerde controle op het le verbaar, opdat tijdens een „Hearing" in Amerika de plantendokt-ers daar der Hollanders geen rechtmatige verwijten voor de voeten kunnen werpen. Een keuring te velde on een goed ingerichte controle op do kramen zal in deze bevordelijk zijn. Weliswaar brengt 't eigenbelang van eiken kweeker mede, uitsluitend gezon de waar te kweeken, maar do practijk heeft wel eens aangetoond, dat sommigen het niet zoo precies nemen. De goeden moeten dan om de kwaden lijden, daar om is het maar beter vooraf scheiding te maken, opdat bij koop en verkoop de koopev eenige waarborgen heeft. Een góed opgezette controle te vel de kan die verschaffen. Alg. Ned. Verbond. Door de afd. Haarlem van bovenst.aa.nden bond wordt Woensdag a.s. in „De Nij verheid" een voordracht met lichtbeelden gehouden over „Erans Hals en zijn wer ken" door prof. dr. W'. Martin, direoteu van het Kon. Kabinet van Schilderijen „Mauritshuis" en buitengewoon, hoog leeraar aan de Kijks-Universiteit te Lei den. GIFTEN. Voor hongerend Rusland van N.N. f 10. Ter eere van het Goddelijk Hart voor Rusland .f 12.—. Voor hongerend Rusland van N. N. Ie Beverwijk 3.— Ter eere van hel Goddelijk Hart voor Rusland 12. Douchebaden. In het Douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in öe afgeloopen week 869 baden genomen; in dat aan den Scho tersingel 1101. Rijnlandsche Hypotheekbank. In de heden gehouden Algemeene verga dering van Aandeelhouders der Rijnland sche Hypotheekbank werd de balans en de winst- en verliesrekening op 31 De cember 1921 goedgekeurd en het dividend j bepaald op 8 pet. of 8 per aandeel, be taalbaar op dividendbewijs no. 16 van 13 Maart af. Als commissarissen zijn herko zen: de heeren Jhr. Mr. D, E. van Lénnep! en G. H. Beeis. Tuberculose-bestrijding „Haarlem en Omstreken." Men schrijft ons: De jaarlij.ksche Bloe mendag of Emma'Móem-Golil-ecte ten bale der algemeene tuberculose-bes-trijidiing in Haarlem en Omstreken, die als regel elk jaar wordit gehouden op dien Woensdag in Barometerstand- 7-78 de week, waarin 21 April valt, zal dit jaar door bijzondere omslandiglheden plaats hebben op Maandag 24 April a.s., den laat- sten dag van de Paaschvacantte der sdholen. Voor vele jonge meisjes en jongelingen eene aansporing om dien laafcsten dag hun ner vacauiitie waardig en nuttig te besluiten in het algemeen belang als bloememvei- koopsier en estafette. Aan het Consultatie-Bureau onzer Haar lemsche T. B. C.-Vereeniging, Ged. Oude Gracht 41, bestaat gelegenheid zich op 'te geven, als Moememv-erkoopster liefst met vriendin Personalia. Door den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn. o- nD benoemd tot leden in de com missie, in 1922 belast met hefc axami- neeren van hen, die akten, van be kwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het boekhouden, of tot het: geven van lager onderwijs in de beginselen der handelskennis, voor de dezen zo mer te houden examens middelbaar onderwijs (akte K XII en Q), Ide heeren J. W. Lucas, accountant en G. Smits, leeraar aan een handelsschool en accountant, beiden alhier, Garnizoensberichten. Aan den sergeant van Huizen van het 10e Regiment Infanterie wordt te rekenen op 12 Maart a.s. de bron zen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst toegekend. Aan den fotuier Posthuma van liet 21e Regiment Infanterie is op 10 Maart de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst toegekend. Aan den adjudant-onderoflicicr- instructeur Chrjsitiaanscn van het 21e Regiment Infanterie wordt te rekenen op 12 Maart a.s. de zilveren gesp voor 30-jat'igen trouwen dienst toegekend. Aan den udjudant-onderofficier- administrateur Fortgens van het' 21e Regiment Infanterie wordt tie reke nen op 14 Maart a.s. de zilveren me daille voor 24-jarigen trouwen dienst toegekend* Anti-Dumping, een arbeidersbelang. Over dit onderwerp sprak Vrijdagavond voor een vergadering van den Haarlem- schen Bestuurdersbond, de heer P. v. d. Wal, voorzitter van het H.B. vein den Alg. Nel. Typ. Bond. De inleider gaf in een uitvoerig en goed gedocumenteerd betoog te kennen dat z.i. in deze bijzondere tijdsomstan digheden bescherming van sommige be drijven absoluut noodzakelijk was en uit dien hoofde ook in het belang van de arbeidersklasse, geacht moet worden. De talrijke aanwezigen, Bestuurders en vertrouwensmannen van de bij den Best. Bond aangerio'en organisaties, volgden met groote belangstelling dit betoog. Opgedragen. Door het G. E. B. van Haarlem Is aan hot Eleclro-Technisch Bureau Joh. G. Spruijt, Kruistochtstraat 25 alhier, de etec- trische installatie opgedragen in de wo ningen der Woningbouwverceniging St. Bavo, afd. Dubbele Buurt. Samenwerking van de vijl plaatselijke Vakcentrales. Vrijdagavond zou in het gebouw van het P. A. S„ Raaks 13, een bespreking plaats vinden tussshen de besturen der vijf plaatselijke vakcentrales, teneinde g - zamenlijk de mogeijkheid van samenwer king ten behoeve van de werkloozen te bespreken. Het be.st-uur van het P. A. S. stelde voor zich tot den Raad te wenden met de vraag om productief werk en vol loon. Dit verzoek zou dan kracht bijge zet kunnen worden door het houden van vergaderingen e.d. Uit verschillende overwegingen waren de vertegenwoordigers der overige vak centrales wel bereid het eerste, n.l. pro ductief werk, te onstersteunen, doch over het tweede kon men geen overeenstem ming verkrijgen. Het bestuur van den Haarlemschen Be stuurdersbond stelde voor en gaf daar toe een ontwerp-adres een adres aan den Raad te zenden, waarin naast aan drang om zooveel mogelijk productief werk te verschaffen, gevraagd zou worden de uitkeeringen van de „uitgetrokkenen," t< verhoogen. Ten slotte werd besloten, dat do be sturen zich over deze beide voorstellen nog nador zouden beraden, waarna dan binnen enkele dagen een definitieve be slissing zou kunnen worden genomen. Het bestuur van den Ned. R. K. Volks bond had bericht van verhindering ge zonden. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: L. van Zon neveld, Wouwermanstraat 35 rd., anthra- ciet; J. de Blazer, IToklijkplein 27, hor logeketting; J. Mos, Jansweg 18 rd., wit wollen kinderkousK. Biesbrouck, L. Boogaardstraat 6 rd-, storndumpA.Ton nissen, L. Poellaan lörood, sleutels aan ring; E. v. Seggelen, J.F. Helmerstraat 22, sigarenkoker; J. Moo'.en, Kruisstraat 42,zakje met gereedschappen ènz. Tegen den winkelier R. B. i3 pro ces-verbaal opgemaakt, ter zake overtre ding Boterwet. Hij bad nl. geen papier met het woord „Margarine" aan dén deuringang bevestigd. Terug te bekomen bij: J, Haak. Kerkhofstraat 10, lorgnet; C. Groo- tenboer, Leidsclieplein 2(irood, man chetknoop; D. Hovenier, Vooruitgang- Sehmidt, Korte Laan 9, Bloemendaal bruine heerenportcmonnaie; L. Luit jes, Spaarno-ogstraat 20, portemonnaie (zwart); H. Koelemij, Bannesteeg 7, gummi schoentjeA. Bruscker, Brand straat 28, nekspeldP. Bosse, Kruis weg 13, kralen halsketting; J. Zoet, Ko-ndngstemstr. 15, bruin glacé hand schoen; Kennel Fauna, Parklaan. 119: hond (zwart en bruin) gebracht door den agent van politie A. Hoevens; grijze leat, gebracht door C. Keurer, Kruiswea 64: kat ?wii migt zwart) Neiging: Vooruit OPGAVE VAN: gebracht door M. v. Maurik, Ripperda- park 20; C. Uijlenbroek, Ruysdael- straat 20, R. K. Kerkboekje; A. Huy- boom, Wolstraat 7rood, kleedjes Kunsthandel Peddemors. Tentoonstelling van landsch Aardewerk. HoU Met genoegen beschouwen we steeds de vele smaakvolle sier- en gebruiksvoorwer pen, buitenlaudsohe producten zoowel als die van eigen bodem, welke in dit kunst nijverheidshuis tot kijken en tot koopen lokken. Gedurende deze maand vinden we er een collectie Hollandsch aardewerk uit de pottenbakkerij „De vier paddestoelen" (van waar die naam?), een nog jonge on derneming te Utrecht gevestigd. Leiders dezer pottenbakkerij zijn de kunstnijveren Jan vain Ham en Com. van Muijen, eer tijds verbonden aan de kunstaardewerkfa briek „St. Lucas" te Utrecht. Het is reeds een verdienste dat hun pro ducten noch in procédé, noch in vorm, noch in décor iets gemeen hebben met het werk uit deze fabriek. Er is een streven naar oorpsronkelijkheid, naar „karakter" dat zich duidelijk demonstreert en dat wil heel wat zeggen want op het gebied der pottenibakkerskumst ds en wordt ontzagge lijk veel gemaakt, dat heeft nooit stilge staan van af de oude Egyptenarcu en nog vroegier tot op den dag van heden. Het getuigt dan ook wel van liefde voor het vak, van durf en ondernemingsgeest om in dezén tijd van „malaise" nog eens met frisschen moed te beginnen, We heb ben alleen reeds in ons land meerdere van dergelijke ondernemingen, die we met de woorden kunst en schoonheid als devies begonnen, zien ten gronde gaan of ontaar den in fabrieken van massa-artikelen waar aan alle schoonheid vreemd is. Moge den „Vier paddenstoelen" een beter lot be schoren zijn. Met vreugde, maar ook met een tikje bezorgdheid hebben we het tentoongestel de bezien. Zullen ze het volhouden?? De waardeering voor het werkelijk schoone sier- en gebruiksvoorwerp is helaas nog verre van algemeen, nog te veel mensehen hebben hun huis vol met bazargoed, schijn- mooi met verguldsel en reliefbloemen. Hoe- velon zien het mooie in een eenvoudig maar goed ding, dat zonder pretentie is doch door vormmateriaal en kleur den kunstzinnige te genieten geeft? Laten we echter niet te pessimistisch zijn, er is reeds eenige verbetering waar te nemen „het daghet in het Oosten". Verheugend is het dat er in deze pro ducten van Hollandsche pottenbakkers- kunst zooveel te waardeeren en te loven valt. De vazen, pulten, schotels enz. zijn over het algemeen goed van vor-m en in de kleur voornamelijk grijs is veel fijn heid. Het décor is niet altoos even geslaagd, .zoo is de pelikaan, als motief voor een sierschotel te gewild van styleering. Het overdreven hoekige is hier in geen enkel opricht gemotiveerd. Het tegendeel is waar, de gebogen lijn zou tot een veel gelukkiger resultaat geleid hebben. Het meest voldoet ons nog de schotel met vischmotief. Gees tig en oorspronkelijk van kleur is het uil- decor, jammer echter dat het motief wat gewrongen in den cirkelvorm zit. Maar dit zijn dan ook onze eemgste bemerkingen, die we zeggen moeten juist omdat liet streven van deze kunstnijveren ons zoo sympathiek stemt. Het eenvoudige is ook hier het beste, met een enkel biesje, een, enkel ornamen tje werd Veel moois bereikt en veel versie ring is er niet noodig omdat het materiaal prachtig is. De vorm en de kleur kunnen het reeds doen, hiervan getuigen verschil lende der geëxposeerde voorwerpen die we graag in de hand nemen om de fraaie' profieteering beter te 'kunnen bewonderen. M. v. d. W. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. P. Joppe en G. Scholder. J. Ver hoy en M. Lint. K. Wijker en A. Visser, B v. d. Berg en J. Koster. J. C. Zijlstra en M. de Graaf. Getrouwd: G. W. Kamkes en P. J. F. A. H. Exsteens. O. M. Tand en J. M. E. Schnatmeier. Geboren: z. van C. Koud ijs-Ha.^'. 2 z. van E. Versluis-Gecrlofs. z. van M. Vendel-Zwanenburg. d. van J. Snijders- Warm cnhoven. z. van A. v. d. Ve'der- Butter. z, van W. C. Heeremans-Goze- ling. Overleden: P. Levasier, 1 mnd. D. J. Bais, 78 j,, wedn, van N, Piil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1