Speciale Aanbieding v.h. JOH. MAAS GrooH*fekt 14- Dames- a Meisjeskleeoins Lafayette Groote Houtstraat Egyptisch Cigfaretten Import Lakmé 20 stuks 28 et* 100 stuks f 1.20 Lord Rothschild 20 34 100 „1.55 Extra fine B. 20 38 100 „1.65 PRIMA QUALITEIT. NEEMT PROEF. N.-V. Sigaren- en Sigarettenhandel O t IJMUIDEN. VOORHOUT. HILLEGOM. OVERVEEN. LISSE. SPAARNDAM. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. SANTPOORT. SCHOTEN. Nieuwe Voorjaarsmodellen SASSENHEIM. ZAANDAM. BINNENLANDSGH NIEUWS. Verkocht. De Noorsche bark Mauicia, <fte hier in December met stormiweer in zeer geh-a veivden toestand' werd binmen- gebradht en die sands dien tijd binnen de sluisen in het Noordzeekanaal heeft ge legen, is naar Builschland verkocht en Vrijdag per Dnitsdhe sleepboot Laboe, naar Hamburg vertroiklken. Vertrokken. Het stoomschip C rijns- «en, van den Kon. West. Zuid Maildienst, vertrok gistermiddag vam hier naai Trinidad met ruim* 50 passagiers, onider wie zich bevonden de nieuw-beoioemde Ned. gezant in Chili, de heer W. B. Engeü- brecht, met zijn gezin. De Duitsche trawlers in IJmuiden. Men schrijft ons van reederszijde: De stroom van Duitsche trawler^ 'die in IJmuiden hun visch komen lossen blijft aanhouden. Van 18 tot 28 Februari waren het er weer niet minder dan 26 die met elkander 5680 oeruimer visclh aanvoerden. Aan één mülioen en één honderd zes en dertig duizend Duitsche magen is daarme de weder ieder een half pond visdh ont bonden in deze tien dagen en daarmede is het effeot bereikt dat de Holllandsche markt werd gedrukt en de 'Nederlaedsche vloot verplicht om iin greater getale dan voorheen elders zijn troost te zoeken. En nu vanaf 1 Maart is de- uitvoer van «eevisch en haring in Duitsdhland weider- om gclheei vrij gegeven en de kans voor de Duitsche bevolking om iets van de door eigen vlobt gevangen visch machtig te worden. werd weer kleiner. En niet alleen dat de export van visch is vrijgegeven, maar daarenboven mogen nu ook de st oomvixschepen die de wei nige beschikbare Duitsche kolen bekomen met hun vangst naar het buitenland gaan. TerwiHe van de binnenla ndsche indus trie moeten de Duitsche mijnen een deel der steenkolen beschikbaar stellen of schoon ze in het buitenland een belangrijk hooger prijs zouden kunnen maken, maar de visch die daarmede gevangen wordt be hoeft niet langer gereserveerd te worden voor de bevolking die dé kolen verschaft. Walt zal deze nieuwe maatregel van de Duitsche regeering uitwerken. Sommigen hopen (en wat men hoopt ge looft men graag) dat de Duitsche traw lers nu allemaal in Duitsche havens zullen binnenkomen, wanlt dat nu de uitvoer vrij is, de prijzen er zoo goed zuilen zijn dat het niet meer noodig is in het buitenland *e markten. Anderen, nog optimistischer, meenen zelfs, dalt het geluk nog grooter zal zijn, wamt, dat nu niet alleen de geheele vloot in Duitsohland zal kunnen mankten, maar dat de uitvoer zich ook zal bepalen Mt de fijnere en duurdere visChsoorten en dat de goedikoopere soorten die meer in aanmerking komen voor voliksvoedsel nu eerst recht in groote massa in Duilschlond zullen ikomen en blijven. Nu de tijd zal wel leeren in hoeverre deze optimistische beschouwingen juist zuilen blijken, maar voorhands vreezen wij nog iets anders, iels dat de Duitsche vischeters en de IJmuidensche markt min der bevallen zal, namelijk dat nog meer dam voorheen de Duitsche trawlers, zoo wel die met Duitsdhe kolen als dlie met vreemde kolen hunnen weg zullen vinden naar miet-Durtscihe havens. De booten met Duitsche kolen zullen het doen omdat juist met de goedtkoope kolen in het buitenland de grofste winsten zijn te maken en de booten met vreemde kolen omdat ze met de duurdere kolen niet met geringe besommingen tevreden kunnen zijn. En in die vrees vinden wij helaas Teeds steun in de omstandigheid1 dat reeds nu na 28 Fberuari in 7 werkdagen weer 19 Duitsche trawlers im IJmuiden marktien. Bovendien is voor de Duitsdhe visdheters het vooruitzicht niet bemoedigend, wan neer a'Se heil verwacht moet worden van <te omstandigheid dat dé Duitsche booten naar de Duitsche havens zullen konven, omdat daar de visch nu zóó duur zal wor den tengevólge van den vrijen uitvoer van dil zeer begeerde vo'Jk svoedil'ng sm ididél Brandje. Door de politie werd een binnenbrandje gebluscht bij den heer W„ Oranjestraat 21. Mishandeling. Door M. van B. te Verseroord, werd aangifte gedaan van mishandeling contra L. S. in de Breesaap alhier. Er zou ook nog een derde bij be trokken zijn. De politie stelt een onder zoek in. Staking. Aan het Hoogovenbedrijf staken een 17-tal timmerlieden. Het be treft hier een geval van z.g. directe actie. Alles verloopt rustig en kalm. Er valt niets bijzonders voor en de andere werk lieden zijn er niet in betrokken. VELSEX-WIJKEROOG. A.s. Zondagmiddag ten 4 uur wordt een buitengewone leden verga lering ge houden der R.K. Fabrieksarbeiders in het R.K. Vereenigingsgebouw, alwaar besproken zal worden de uitslag der conferentie te Amsterdam. Aller opkomst gewenscht. Oprichtingsvergadering. De verga dering tot oprichting van een vereeni- glng „Koninginnedag wa3 flink bezocht. Een commissie werd benoemd die de eerste stappen tot oprichting zal doen. Deze commissie bestaat uit de hee- ren Groeneveld, Schelvis, Groot, Heid, Harsveld en Hengelbroek en de dames Span, IJdema en Mooij. Tot voorzatter werd gekozen de heer J. Th. Groeneveld. Rectificatie. De aankondiging dier Klemming der definitieve groslijst en de vergadering der R.-K. Kiesvereeniging «tend in he't nummer van Donderdag abusievelijk: onder den kop „Noordiwijk". R.-K. Bijzondere School. Deze school welke per 1 April e.k. aanvaard wordt a voorzien van onderwijzend personeel. Als hoofd is aangesteld de heer Allerd uit 's-Gravenhage, Brand. Dezer dagen ontstond bij den heer v. d. Geer, alhier, een schoorsteen brand. Door 't handig optreden van eenige personen, werd erger voorkomen. De brandweer behoefde er niet aan te pas te komen, 't Blusschingswerk was een kra nig stuk, daar het juist hevig stormde. Stemming definitieve groslijst Tweede Kamer. De uitslag van de stemming ge houden op Vrijdag 10 Maart j.l. is als volgt: Uitgebracht werden 220 stemmen, waar van 132 volgens 't Politiek Advies. Voorts verkregen Kooien 203; Moe rel '148; Loer- etdoer 187;' Borchholts 160; mevr. Brons veld Viiringa 109; Aaiberse 30; Balvers 73; Barendse 29; v. Best 30; Mej. Mever 12; Monod de Froideville 11; Rijneveen 4; 'V; v V Stulemever 5; Veraart 11, v. Well 11; Wes- seling 12 stemmen. Eén stem was ongeldig. Inbraak. Bij de politie is aangifte ge daan van inbraak in een schuur aan de Teylingerlaan, tegenover de ruïne Téylin- gen. Ben partij zakken werd ontvreemd, welke toebehoorden aan den heer Witfe- man van Sassenheim. Ontvreemding. Den laatsten tijd werden op 't terrein der Ever Las- ling veel kippen en konijnen vermist- 't Is nu gebleken, dat de dieven onder het ongedierte thuis behoorden, daar door den heer De Wilde een prachtige bunrivg gevangen is. Uit 't geïnde spoor, Zaterdag j.l. geraakte een wagen, beladen met steenen, welke achter een vrachtauto gespannen was, door 't loslaten der touwen 't stuur kwijt en reed dooi de heg zoo het teelland in. 't Liep wonder genoeg best af, daar op den wagen in kwestie personen zaten en ook kinderen in de onmiddellijke na bijheid vertoefden. Volgens verklaring van een ooggetuige werd er veel te vlug gereden. Voor de vanwege het instituut Pont gehouden examens voor kantoorsteno graaf Nederlandsch, slaagde mej. C. Rijnbeek, alhier. Voor de vanwege het instituut Pont gehouden examens voor kantoorsteno graaf Nederlandsch, slaagde mej. C. J. Heitlager, alhier. Te Amsterdam is geslaagd voor bet exa men nuttige baruciKverloen mej. E. W. His- sinik, alhier. Woningbouwveieeniging ^Volksbelang". De Woningbouwver. „Volksbelang" hield hare jaarvergadering in het Bondsgebouw. De voorzitter, de heer M. v. d. Lans, opende de vergadering en heette allen welkom waarna de notulen werden gele zen en goedgekeurd. Uit het financieel overzicht bleek dat naa t een ontvangst van f 23.268,411/2 een ujjgave viel te boeken van f! 23.268.45. Bij monde van den heer v. d. Doe verklaarde de com missie van verificateurs de bescheiden acooord. De voorzitter deelde meie dat krachtens een Ministerieel besluit den woninghuur de eerste 25 woningen met April a.s. met 15 cent per week wor den verhoogd. Uit het jaarverslag van den Eecreta- ris bleek dat in het afgeloopen jaar 14 leden hebben bedankt. Voorts dat de door het Gemeentebestuur toegevoegde be stuursleden de be tuursve ga e ingen bij na nooit worden bezocht. Deze beide functionarissen hebben feitelijk bedankt en het schijnt dat B. en Wl er niet in kunnen slagen nieuwe te krijgen; de Gemeente-. e rela is woont mee 'al thans de bestuursvergaderingen bij. Besloten werd er bij B. en Wl op aan te dringen binnen twee maanden twee bestuursleden aan te wijzen; blijft deze in gebreke dan zal bet bestuur ze zelf kiezen. Tot beduur-deden werden herkozen A. v. Zonneveld en J. Kui pers. Voor twee leden werd hun aan deel in het stamkapitaal uitgeloot en wel 0. van Zonneveld in de oude hui zen en H. Salman in de nieuwe huizen. Inzake aansluiting aan het Electri oh Net deelde de voorzitter mede dat de in stallatie voor drié lichtpunten f40 kost. De wenschelijkheid werd be'.o gi van het plaatsen van een lantaarn, halver wege de straat op den Zuidhoek. De voorzitter drong er met klem op aan de huizen netjes te bewonen wat tenslotte in hun e'gcn voordcel is. Voorts dat men er vooral rekening mee houdt dat de grasbermen in den polder zijn verpacht. Na rondvraag sluiting. Het Politiek Advies. De uitslag der stemming over het Politiek Advies alhier is als volgt: Uitgebracht 684 stemmen; van onwaar de 22. Hiervan verkregen: Mr. D. A. P. N. Kooien 554; F. A Moerel 382; A. J. Loerakker 568; H. J. BorghoL 412; Mevr. Bronsveld-Vitringa 409; Mr. P. J. Mt. Aalbers 219; J. H, M. Balvers 265; J. Barendje 77; 'Mr. Dr. J. van Best 122- Mej. J. M. J. A. Meijer 54; J. A. Mannoi de Froideville 28- J. Rijneveen 32; H. Stulemeijer 22; Prof. Mr. J. A. Veraart 65; L. M. Of. van Well 57Th. 0. Wesselingh 54. Van de 350 vrouwelijke leden derKies- vereeniging hebben er 234 gestemd! De nieuwe aardappelen zullen dit jaar wel laat zijn. Verleden jaar wanen zij 11 Maart ai gepoot, thans is er nog geen denken van. Het Waterschap Rijnland heeft goed gevonden dén grond vam de z.g. gedempte Lurven aam de gemeente te verlkoopen. Om hulzen te bouwen lijkt oes die bodem al heel ongeschikt. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Hoogendijk en J. Koper. Getrouwd: H. F. v. d. Wal en W. C. Scholtz. Geboren: Engel, zoon van P. Keur en A. Paap. Jacoba Petronella, d. van J. A. Sebregts en L. Paap. Hendrika, d. van P. E. Schaap en C. v. d. Bos. Cornelenia Johanne, d. van P. J. Luyen- dijk en A. Dalman. Cornelia Johanna d. van M. C. Dees en A. S. Dalman. Overleden: L. SchuitenSchuiten, 83 jaar. F. Molenaar, 14 jaar. Drankwet. Door B. en W. is aan den heer F. Thomas alhier verlof verleend tot den verkoop van alcohol-vrijen drank in het perceel aan de Haltestraat 7. Onderwijs. Door B. en W. is aan mej. Mulder, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzeres aan school C. alhier en zulks met ingang van 1 Maart j.l. Verloting. Door B. en W. is vergun ning verleend om ten bate van „Oranje- Nassau Uord," Sanatorium van longlij ders van alle gezindten eene verloting te houden. Stemming over de groslijst. ■- Door de leden der R. K. Kiesvereeniging zijn op de gehouden stemming 120 stemmen uitgebracht voor het politiek advies. Er waren door het bestuur in totaal 228 oproepingsgkaarten uitgezonden, zijnde het ledental der vereeniging. 57 m. en 63 vr. brachten hun stem uit. Hieruit blijkt, dat allen die gestemd hebben, in stemmen met het politiek advies en mag men veilig aannemen, dat zij die niet op kwamen dit ook doen Vaststelling percentage verstrekte gelden, aan de gemeente Gas-, Duin water- en Electridteitebedrijven. B. en W. stellen voor de jaarlijk- sche rente, welke door de gemeente gas-, duinwater- en electriciteitsbedrij- ven zal moeten worden betaald een de Gemeente Heemstede over de in 1921 verstrekte gelden bestemd voor den buitengewonen dienst, te bepalen op 7 procent. Verhuur grond bij het Heemsteed- sche Kanaal. B. en W. stellen voor hen te mach tigen onder nader door hen te stellen voorwaarden aan R. de Jong te Heem stede onderhands te verhuren voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Jan. 1922 en tegen een huurprijs van f250 per jaar, het terrein kadastraal be kend Sectóe A no. 1504, groot 2 H.A. 31 A., gelegen ten Zuiden van het Heemsteedsche Kanaal. Verlaging gasprijs. B. en Wl deelen den Raad mede, dat in de begrooting voor het Gast* bedrijf voor den dienst van 1922, is gerekend op een kolenprijs van f 25 per ton. Deze prijs is intusschen ge daald en in verband daarmede even eens de kostprijs van het gas. Boven dien zal door de nieuwe oveninstal- latóe het gas voordeeliger kunnen wor den geproduceerd dan vorige jaren. Een en ander heeft de Commissie voor de Bedrijven aanleiding gegeven te adviseeren om den gasprijs met 3 cent per M3. te verlagen en vast t'e stellen op 13 cent per M3 voor gas. geleverd over den gewonen meter en op 14 cent per M3 voor gas, geleverd over den muntmeter. B. en W. kunnen zich met dit ad vies vereenigen en stellen voor den gasprijs te regelen, zooals in bijge voegd outwerp-besluit is geregeld. Vacantóetoeslag. In de vergadering van den Raad van 26 Januari j.l. is door den heer L. de Wilde een voorstel gedaan inzake het verleenen van vacantóetoeslag aan .ge huwd gemeentepersoneel. In aanslui ting aan dit voorstel heeft genoemd lid op 7 Februari j.l. schriftelijk een meer uitgewerkt voorstel ingediend. B. en W. hebben geen termen gevonden om af te wijken van hun standpunt en waar bovendien vacantie- toeslag uit den aard der zaak een soort van loonsverhooging is, meenen zij in de gegeven omstandigheden, nu een algemeene prijsdaling is ingetre den, daaraan niet te moeten mede werken. Zij geven in overweging op het voor stel van den heer De Wilde, waarvan de kosten rond f 1100 zullen bedra gen, een afwijzende beschikking te nemen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd!: D. J. de Bruin en M. A. v. Sdherpenbeng. 'H. v. Iperen en C. Nij&se. Geboren: z. van J. W. van Tongeren- 'Beere. d'. van M. G. Rhee-iMilaitiz. Overleden: N. M. Nliesisdmik, 26 j. A. Korringa, 35 j. Gatih. Wi'lh. Huigen, wed. van G. Marijinen, 70 j. W. P. Weijers, 5 jaar. B. en W. bieden voordrachten aan voor de benoeming van leden in de Com missie tot Wering van Schoolverzuim Xwegens periodieke aftreding). De periodieke aftredenden ötaan op de voordracht no. 1. B. en W. bieden tea* vaststelling aan een instructie voor de ambtenaren met de herkeuring heiast, alsmede een instruc tie voor den hulpkeurmeester en een voor den keuringsveearts. B. en WL bieden ter vaststelling aan een verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal t© houden op Don derdag, 16 Maart 1922 ten Raadhuize te Overveen, des namiddags ten 2 ure. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken; 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening; 3. Be noeming Oommandant Brandweer; 4. Aan stelling van leden voor de commissie tot Wering van Schoolverzuium5. Verzoek om machtiging tot het benoemen van een opzichter voor Publieke Werken; 6. Vast stelling profiel Spoorbaan; 7. Verlaging van den gasprijs; 8. Vaststelling veror deningen ingevolge de Vleeschkeurings- wet. Alhier is opgericht de kamermuziek- vereeniging „Santpoort." Ongeveer 8 in strumenten zijn reeds bezet. Men hoopt op meerdere toetreding. Als voorloopig bestuur fungeeren do hoeren G. van Donselaar, voorzitter; A. de Vrie3, secr. en H. van Donselaar penningmeester. Hoewel de benoeming van een directeur nog even wordt uitge te!d, zal took Don derdag a.s. reeds de eerste repetitie ge houden worden. Met den bouw van het vereenigings- gebouw voor het St. Aloysiuspatronaat en de St. Jozefsgezellenvereeniging van de Parochie „St. Bavo" aan de Kerk- 'laan is reeds begonnen. Een betonfun- deering gècft reeds den omtrek te zien. Het verrijst op grondgebied der ge meente Veisc iï. hoewel in de aanvanke lijke bedoeling lag, oostelijk van de Delft, dus op Schotenschen grond te bouwen. Met de nieuw te bouwen concert zaal, annex café, voor den heer J. Th. Böhrn, wordt flink opgeschoten. Men hoopt 1 Mei a.s. gereed te komen. De groote zaal heeft 18 meter lengte, bij 9 meter breedte en wordt voorzien van los tooneel. Zij zal kunnen bevatten 350375 zi'jl a s n De fel g am r b - vindt zich direct naast, doch afgeschei den van de concertzail, zoodat de buf- fetdrukte niet storend kan werken op de eventueele kun tminnaars. De ligging is zeer gunstig te noemen, n l. waar de Hagelinger- of Driehuizerweg zioh ver bindt met den Rijks t aal weg Haarlem Velsen, tevens halte d r s oomt am, met riant uitzicht over de uitge trekte pol derlanden op de dorpen, Krommen e, A - endelft en Spaardam. Nog slechts eeni ge weken dus, en Santpoort zal voor zien in een reeds lang geveelde behoefte. Koesterde men hier bij de laats e winterperio le esnige vrees v or de bo1- gewassen, frisch en groen komen thans de eerste b ad r nbund ls uit de ontdekte velden. Ook de spinazie heeft niet, of weinig geleden. Vele akkers zijn reeds als met een groen kleed bedekt. Alhier bad Vrijdag 10 Maart in het. cafe van den heer J. Th. Bömh, de jaar vergadering plaats van de R.K. Kiesver eeniging. Dorr den voorzitter, den heer J. Nijssen, werd de vergadering met den Christ, groet geopend. In zijn openings woord werd de overlelen Secretaris, de heer v. Neste met enkele goedge kozen woorden herda ht en werden eeni ge gebeden gestort voor zijne zielerust. Door den voorzitter werd vervolgens eenige opheldering gegeven hoe was ge handeld met het benoemen van een com missie vo;r de grensre/e'ing. Vervolgens wordt door den penning meester verslag over zijn geldelijk be heer uitgebracht, welke rekening werd nagezien donr de heeren J. v. d. Put to en J. Maarschalk en in orde werd bevonden. Als punt 4 der jggenda zou verslag worden uitgebracht door de afgevaardig den Prov. en Rijkskieskring, mej. G. Maarschalk, die e venwel niet op de ver gadering aanwezig was. Dan kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftre dend waren «T. P. Nijssen, herkiesbaar, en mej. A. DuijnBruin, die zich niet meer herkiesbaar stelde; voorts vacature 0. G. v. Neste. Herkoizen werd de heer J. P. Nijssen en gekozen F. Heeremans en F. Wesselman, die beiden hun be noeming aanvaarden. Als spreker was uitgenocdigd de heer De Bruin, Rocmech-propagandist te Haarlem, die dien avond besprak de Verzekeringswetten, hoofdzakelijk de vrij willige Ouderdomsverzekering. Op een keurige manier, voor een ieder begrij pelijk, werd deze wet besproken en op het nut de er ver. e e ing gewe en. Spe ciaal wat kiuderverzeke ing betie.t. Met een keurige peroratie eindigde spreker zijn rede, welke een daverend aplaus verwekte. De voorzitter meende dan ook de tolk der aanwezigen te zijn, toen hij den heer de Bruin bedankte voor zijn zeer leerrijke rede. Door den voorzitter werd ter kennis gebracht, dat de volgende week de stem ming zal plaats hebben over de gros lijst. De rondvraag werd door eenige per sonen gebruikt om nog eenige ophelde ringen van den heer De Bruin over de verplichte en vrijwillige onderdoms- verzekering te verkrijgen, welke door hem bereidwillig werden gegeven. Door den voorzitter werd dank gebracht aan de leden voor hun opkomst endaar- na de vergadering te circa half elf op de gebruikelijke manier gesloten. Woningnood te Schoten. Heeft men do laatste dagen per advertentie, in de hier verschijnende bladen kunnen lezen, met als onderteekeningde Directeur van Gemeentewerken en Bouw- en Woning toezicht J. 0. 0. Voorvelt, die een oproep deed aan de Schotensehe burgers welke Om een woning verlegen waren, zich bij hem te komen aanmelden. Dit bevreemdt ons ten zeerste; temeer daar wij weten die directeur ook lid is van de Schotensche Huurcommissie en dus juist weet wie in nood verkeeren voor een woning. Juist drie jaren terug kwamen de Bouwondernemers, wonende in deze ge- Imeente bij elkaar om den woningnood te bespreken en te probeeren deze zoo spoe dig mogelijk 0>p te heffen en liefst met woningen te houwen waarvan de huren zoo mogelijk door de huurders konden worden opgebracht; althans de hulp in te roepen van het gemeentebestuur en te probeeren van de Rijkssteun gebruik te maken. De vergadering besloot zich te wenden tot Burgemeester en Wethouders van Schoten en aan het College te verzoeken onze plannen te mogen uiteenzetten. Her haalde verzoeken aan dat College, hadden tot gevolg; dat de gecombineerde Bouw ondernemers niet één keer antwoord heb ben ontvangen. Intusschen stichtte men vereenigingen, kocht de gemeentegronden aan, voor bouwterrein, ging Bouw- en Wo ningtoezicht straten aanleggen, enz. enz., zelfs een stuk land plm. 15 minuten van het bebouwde gedeelte van de gemeente, geheel ontgraveneen lust om te zien, om bouwrij te maken. Thans schijnen do voorbereidende maat regelen zoor ver gekomen te zijn .dat en gebouwd moet worden, wil die grond exploitatie een niet jaarlijks terugkee- rende schadepost vormen vcor de gemeen tekas; dit althans kan de eenigste grond zijn voor een effectief gemeentebelang; doch gezien de negatieve uitwerking van Rijkssteun aan Bouwvereenigingen en de uitschakeling der Bouwondernemers, wor den de bakens allengs verzet en blijkt men niet meer gediend met de reproductie dier woningen en wordt meer en meer ingezien dat het particulier initiatief weer geholpen dient te worden, wil men berei ken wat men noemt: een zoo goodkoop mogelijke huurwoning. Voorts is de plaats waar de gemeente woningen wenscht te bouwen, momenta? 1. te ver van de bebouwde kom en kan en wordt er door particulieren in de be bouwde kom zoo ooncurreerend mogelijk gebouwd; zoodat de plannen die de hier voor genoemde directeur, zich voor oogen stolt, indien deze ten uitvoer worden ge bracht aan den oenen kant den gemeen tegrond rendabel zal maken, doch zeer zeker aan den anderen kant als schade post aan zal brengen; gebouwde wonin gen, doch onbewoond door te hooge hu ren zooals meerdere vereenigingen al mede hebben te kampen ml de naaste omgeving. Het valt ons niet vreemd dat op be doelde advertentie geen belanghebbende zich aanmeldendaar het publiek meer en meer zich terugtrekt van het bewonen van Gemeente- en VereenigingswoningRn, dooi' do te hooge huren door hen niet zijn te betalen. Overtuigd echter van den grooten wo ningnood, zelfs in meerdere mate als voor- heem wat arbeiderswoningen betreft; zien wij thans, dat trots dien woningnood toch de grond-exploitatie door de gemeente Schoten op een fiasco zal uitloopen. Dit fiasco zou o.i. nog worden vergroot door aanbouw van te dure arbeiders-wo ningen met indirect gevolg, verhooging Van belastinggelden voor Schotons inwo ners. 1 Met dank voor verleende gastvrijheid in Uw veelgelezen blad teekent met ge voelens van hoogachting: HET BESTUUR VAN DE VER. „HET EIGENDOM" TE HAARLEM. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van M. C. Wagemaker—Bank. z. van H. Phil- lipoJanssens. z. van E. D. Severijnse Appelboom. z. A. van der Weyden v. d. Wyk. d. van A. M. Stut-Jan- sen. d. van A. P. Hilterman-Looman. Ondertrouwd: P. J. van Eyk en F. van Straaten. Getrouwd: H. J. van der Putten en G. van Egmond. J. Brouwer en M. B. H. Dona. A. van Mersbergen en J. Holstein. Overleden: A. W. van der Geer, 46 Jr., m., echtg. van A. G. G. J. Stoutenbeek. 'Een bewoner wan -het SöhotetfkwaTl&ar heeft zijn voorkamer verhuurd aan een man en vrouw. Zondagmorgen twain er twist fossdhen den huurder en de vrouw en dochter van den huiseigenaar. Hij bracht de heide vrouwen met een ijzeren voorwerp een hoofdwonde toe. 'Die der vrouw is nogal ernstig, van de dochter niet. Tegen den roan is proces-verbaal op gemaakt. Te Amsterdam its geslaagd voor hét exa. men nuttige handwerken, mej. A. M. KeudsLuü, alhier. hoek Nieuwsir3^ Kiesvereeniging „De Eenheid." Vrij dag 10 Maart had alhier de stemming voor dé groslijst der 2de Kamer plaats. Uit gebracht werden 400 stemmen, waarvan 7, van.' omwuarde. Vain deze 400 'kiezers stem den 157 volgens Politiek Advies. De uitslag was aldus: 1. Mr. D. J. P, Kooien 377; 2. Moeral 236; 3. Loerakker 340; 4. Borghels 221; 5. Mevr. Bronsvéld- Vdtiiimga 317, voorts Aalberse 72, Balvers 192, Bauendise 23, v. Best 25, J. A. Meijer 119, J. A. Monod de Froideville 14, Rijne veen 5, Stulemeijer 4, Veraart 5, v. Wel 3, Wesselingh 12. Aan twee steanbureaux werd' zitting ge houden, bet was mooi weder, het was een leuk gezicht, onze vrouwen voor 'het eerst aan de stemming te zien deelnemen, velen hunner vonden het dan ooik leuik. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa. men nuttige handwerken mej. M. J. Kiep, alhier. NOORDWIJK AAN Z'EE. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen als stuurman op zeilz,eevisschers- vaartuigeu de beer P. van Duin, alhier. TEGEN WISSELVERVALSCH INGEN. Specicde machines op poskantoren. De Minister wan Waterstaat .heeft op de wra^n van het Tweede Kamerlid Byievett in zake den aankoop van speciale machi nes tegen wissel- en andere vervatecliingen, o.m. geantwoord, dat besloten is tot aan koop van een aantal z-g. Check Writers, wedlke op enkele dér voornaamste postkan toren in Nederland nullen worden ge plaatst, met het doel de uitbetaling van vaisohe of vervai&dh te postwissels te voor komen. PORTVERLAGING? Volgens „Humf. Fin.'' zou den we een verlaging van het sfad'sport van 10 op 5 cent mogen verwachten. Het „Vad." beeft naar de juistheid van dit bericht een on derzoek ingesteld en Ihet is gebleken, dat inderdaad de mogelijkheid overwogen •wordt om. onze posttarjeven op sommige punten te verlagen, maar men is ten op zichte van het stadsport nog lot geen enkel besluit gekomen. BREMIEBOUW. De minister van Arbeid maakt bekend, ■dat in verband met 'het groot aantal aan vragen om de premie, welke ingevolge het K. B. van 8 November 1920 ten behoeve van tdten bouw van woningen wordt ver leend, het bedrag der premie, die zal wor. den toegekend voor zoover de beschikbare middelen dat toelaten, opnieuw wordt ver laagd en voor diie plannen, waarvoor het verzoek op 10 Maart 1922 het bureau van den hoofdinspecteur der volksgezondheid, den heer Van der Kniet had bereikt, in het algesneen wordt vastgesteld op ten hoogste 8 per vk. M. womangopperviakte, ingeval eene kostbare fundeering noodig is, kan de premie tot 10 per vk. M. wor den verhoogd. Zij zal een bedrag van 600 per woning iuiet mogen oversdhrijd.en. Voor industriee- len, die voor burn personeel bouwen, be draagt de premie ten hoogste 7 per v.k. M. met een maximum van 500 p' woning. NATIONALE NEDERLANDSCHE BEDEVAAR!' NAAR LÜUKDES, 13—21 JUNI. De Voorzitter van het Comité der Ver eeniging tot samenstelling van Bedevaar ten heeft nit Lourdes een circulaire ont vangen, door den Superior der Paters gezonden, waarin Z. D. H. de Bisschop van Tarbes en Lourdes uitdrukkelijk verklaart: „Wij weigeren te erkennen als bedevaarten de groepen van pelgrims, al zijn ze nog zoo talrijk, die niet onmid dellijk staan onder bet gezag van den Bisschop van het diocees, waarvan zil uitgaan, en niet geleid worden door den Bisschop zelf of door een geestelijken directeur daartoe aangesteld door een schriftelijke verklaring van den Bisschop. Alleen aan zulke bedevaarten, cano- nisch samengesteld of geleid door een di recteur door den Bisschop schriftelijk aangesteld, kunnen door den Superior tf Lourdes de voorrechten toegestaan wor den, welke aan erkende bedevaarten verleend worden." Aan dit voorschrift is door de Natio nale Nederlandsche Bedevaart voldaan. Daar de Bedevaart een Nationale is. vooi heel Nederland, is die schriftelijke verkla ring gevraagd aan Z. D. H. den Aartsbis schop van Utrecht, die zich gewaordigd heeft den President onzer Bedevaart den HoogEerw. heer Bauduin met die geeste lijke leiding te belasten. DE WIJZIGING DER ARBEIDSWET. Naar het „Centrum" verneemt, is een van de hoofdpunten in de wijziging van de Arbeidswet, die dezer dagen bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, da verwachting van den absoluten acht uren-dag door den gemiddelden acht uren-dag. Op deze wijze werd bereikt, dat, met behoud van het beginsel van den acht uren-dag, toch aan gerechtvaardigde grie ven tegen de bestaande wet wordt tege moet gekomen. Overigen, is in hoofdzaak het voor ontwerp zooals dat aan den Hoogen Raad was toegezonden, ongewijzigd gebleven. HET KATHOLIEK PROGRAM. Volgens de „Maasb." is het concept katholiek program, met de samenstelling waarvan Mgr. dr. Nolens in de tweed* helft van Februari gereed kwam, door het dagelijksch bestuur van den Alge- meenen Bond aan de leden ran bet Bondsbestuur toegezonden, ete, na een bespreking in de vergadering van het be stuur op 18 Maart a.s. aan de kieskringen ter beoordeeling te wor-Jen gezonden. In de in Mei te hou Jen Bondsvergade ring zal het program dan definitief wor den vastgesteld. DE TWEEDE KAMER EN DE ZOMERTIJD. In 't algemeen is de Tweede Kamer niet tevreden over de wijze, waarop de regeering de wijziging van de wet van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2