CASTRICUM. IJMUIDEN. HAARLEMMERI.IEDE EN SPAARNWOUDE. VELSEROORD. NOORDW1JKERHOUT. aSSENDEI.FT. EGMOND-BINNEN. SCHOTEN. VELSEN—WIJKEROOG. SASSENHEM. VOORHOUT. HALFWEG. 'NOORDWIJKERHOUT. HAARLEM. Dienstplicht. Kostwinnervergoeding. Burgerlijke Stand. DE STEMMING OVER HET POLITIEK I ADVIES IN DE RIJKSKIESKRINGEN HAARLEM EN DEN HELDER. VELSEN. Zaterdag en Zondag ihad al- bier de verkiezing plaats voor die groslijst HaarlemHelder. Het resultaat was als volgt: Mr. Romans 1719 punten; Oh. v. d. Bilt, 1597 punten; Mevr. Bronsveld- Vit r inga 1361 punten; P. Reymer 1329 punten punten; A. B Miöhielsen 1182 pun ten; Mr. Leesberg 866 punten; A. Loerak ker 852 punten; J. Veltman 532 punten; P. Heilker 521 punten; Ghr. Jansen 313. Bovendien behaalden de heeren Hooy en Zonneveld respectievelijk 90 en 52 punten. In totaal zijn 205 stemmen uitgebracht, waarvan 142 vóór hot politiek advies en 17 van onwaarde. Opmerkelijk is ook dat 128 vrouwen tu 47 mannen stemden. HOORN. Uitgebracht 329 sitemmen; on geldig 48 st. blijft dus 281 stemmen. Hier van werden uitgebracht op het politiek ad vies 144 stemmen; 137 stemmen wdfen in afwijking Van bet politiek advies. De rangorde voor de eerste vier plaatsen is aidlus geworden: 1. Mr. J. B. Romans; 2. Clh. L. v. d. Bilt; 3. mevr. S. C. C. Bronsveld; 4. Mr. P. J. Reymer. WOGNUM. Aamtal stembiljetten 464, van onwaarde 1; aantal geldige slembiljetten 463. Bilt, Oh. van de 3715; Romans, Mr. J. B. 4209; Bronsveid-Vitringa, S. L. 0. 4424; Heilker, P. 987; Hooy, Tb. 59; Jansen, CSir. 530; Leesberg, Mr. A. J. M. 2306; Loerak ker, A. J. 1865; Miöhielsen, A. B. 2751; Reimer, Mr. P. 3183; Veilman, B. 1333; Zonneveld L. 103. Totaal 25465. BOViENKARSPEL. Uitgebracht 266 stem men, waarvan blanco 1 én onwaarde 26. Totaal geldige stemmen 239. Uitgebracht volgens politiek advies 203 stemmen. Volgens Rijkskieskringreglememt behaal den punten: Bomans 2352; v. d. Bilt 2016; Reymer 1774; mevr. Bronsveld 1684; Mi- chielsen 1389; Leesberg 1199; Loerakker 937; Veltman 661; Heilker 586; Jansen 367; Hooy 136; Zonneveld 44. Totaal 13145. HOOGWOUD. Uitgebracht 301 stemmen, waarvan 293 pojitiek advies, 6 onwaarde, 2 afwijkend van t advies (no. i, Bomans; 2. van de Bidt; 3. Mevr. Bronsveld). WEST WOUD. De overgroote meerder, hek! heeft haar stem uitgebracht vóór bet politiek advies. ZAANDAM. De stemming heeft uitge wezen, in afwijking met het politiek advies, mevr. Bronsveid-Vitringa boven aan de lijst te plaatsen, doch verder de in bedoeld a.ivies aangegeven volgorde der candid alen le handhaven. HILLEGOM. Uitslag voor de groslijst. Uitgebracht 1227 st. Ongeldig 37. Geldig 1196. Mr. dir. D. A. P. N. Kooien, Utrecht, 838; F. A. Moerel, Oudewater, 114; A. J. Loerakker, Schoten, 195; H. J. Borghels, 's-Gravenlhage, 116; Mevr. S. L. C. Brons- weld-Vitringa, Hoorn, 121; Mr. P. J. M. Aalberse, S-Gravenhage 176; J. H. M. Bal vers, Hillegom, 1120; J. Banendse, Poeldijk, 475; Mr. Dr. j. van Best, Eindhoven 696; Mej. J. M. J. A. Meijer, Rotterdam, 685; J. A. Monod de Froideville, 's-Gravenlhage, 247; J. Rijneveen, Bleiswijk, 189; H. Stale, meijer, Rotterdam, 246; Prof. Mr. J. A. Veraart, 's-Gravenlhage, 214; L. M. G. van Weil, Zegwaart, 262; Th. C. Wessefegln, Hazerswoode, 286. Sport. Zondag werd alhier op hef terrein van 0. S. V. een spannende wed strijd gespeeld door 0. 8. V. X die als gasten tegenover zich hadden een elftal van de Zeemacht. De spanning was hevig, omdat de C. B. V.-ers nog geen gasten hadden gehad uit de klasse, waartoe zij verleden jaar werden bevorderd. Alhoewel de tegenstanders een mooi spel te zien gaven, wist GS. V. zijn meerder heid uit te drukken door een mooie over winning van 31. 0. S. V. II was op bezoek te Wijk aan Zee en wist ook daar den kamp te winnen tegen W. Z. V. met 10. Overweg Schoutenlosch. Verleden week is door de directie van de Ned. Spoorwegen overgegaan tot het verleg gen van den derailleerwiseel van de tram lijn bij den overweg van den spoordijk aan den Rijksstraatweg, teneinde een einde te maken aan den cnhoudbaren toestand van het vat- en inrijden van ea naar den Rijksstraatweg naar Schoutenbosch. Door verlegging- van den wissel meer naar het dorp toe, is het thans mogelijk dat de wagens en de vrachtauto's welke van Schoutenbosch komen, terstond kun nen rijden in de richting Heemskerk en niet eerst meer het stationsplein op moe ten rijden en achteruit op den Rijksstraa- weg moeten komen in Heemskerk. Opgevischt. De. voorgaats kruisende ttoomloodsboot heeft uit zee opgevischt en alhier aangebracht de kap van een kajuit, vermoedelijk afkomstig van een groot zeilschip. Voor Rusland. De uitvoering, door de Tooneelvereeniging Varia alhier gegeven ten bate van hongerend Rusland, heeft 100 opgebracht. Raad s oer (pi do r i >g, Zaterdagmor gen 10 uur kwam de Raad bijeen. Alle leden waren aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een bericht van Ged. Staten, (lat de gemeente over 1921 nog een extra- Rijks-nooduitkeering krijgt ad f 2688.21. De geloofsbrieven van het nieuw- aangewezen vrouwelijk raadslid. P. Hoogerbeets— Bruijn, werden goedge keurd. In de volgende vergadering zul len we dus een echtpaar heel genoeg lijk naast elkaar zien aanzitten aan de groene tafel. De completeering van de oommissie tot wering van schoolverzuim, vaca ture-Kronenburg, wil maar niet vlot ten. Achtereenvolgens bedankten. 3 be- noemden.Thans werd gekozen de heer P. p. Bottelier. De Voorzitter bewees den Raad en de pers een grooten dienst bij de be noeming der stembureaux voor de .Tweede Kamer. Een hiervoor door B. en. \V. opgemaakte voordracht werd doar den Raad ongewijzigd en zonder stemming aangenomen. Een uurtje, an ders besteed aan vervelende stemmin gen, werd hierdoor uitgewonnen. De stembureaux zijn als volgt sa mengesteld: Stemdiitrict I; Burgemeester, ambts halve voorzitter; G. Kruseman, lid, plaatsverv. voorzitter; J. C. Stork, lid; M. van der Laan, plaatsverv. lid; H. F. van Essen, idem; J. Gravemaker, idem. Stemdistrict II: S. P. Vink, voor zitter; C. Stokman, lid; C. Bergman, lid; H. Molenaar, plaatsverv. lid; H. Vriesekoop, idem; H. J. de Koning, idem. Stemdistrict III: A. Biesheuvel Jr., voorzitter; J. W. van den Berg, lid; L. Vlasveld, lid; W. Hoogerbeets, plaatsverv. lid; H. N. Hartgerink, idem; P. Stokman, idem. Vervolgens werden bij verordening 3 stemlokalen aangewezen, n.l. de Raadszaal te Halfweg, een lokaal'der O. L. School te Spaarnwoude en een lokaal in het gemeentegebouw in het Stadskwartier. De Raad besloot weder tot onder- handsche verhuring der 6 gemeente- woningen in de Minister Gort van der Lindenstraat, tegen huurprijzen van f 875 ft f 925 per jaar. Aangenomen werd een tweeledig voorstel van B. en W. tot bijstorting van 78»/o op 2 aandeelen der gemeente in de voormalige Gemeentelijke Cre- dietbarik groot f 1000 elk en to.t aan koop van 5 aandeelen elk groq,t f 1000 in de Bank voor Nederlandsche Ge meenten. Heet hiervoor bemoedigde bedrag is beschikbaar, n.l. de op brengst van verkochten grond aan het Rijk ten bedrage van pl.m. f 70001 hetwelk rentegevend moet worden belegd. De Voorzitter zegt, dat de aandee len 7% geven, dus het is een goede belegging, terwijl de gemeente door aandeelen in de Bank te nemen, ook in aanmerking komt voor het opne men van benoodigde kasgelden en eventueel vaste leeningen bij bedoel de instelling. De heer Kruseman vraagt waarom de bijstorting moet plaats hebben en waarom de Gemeentelijke Credietbank is opgeheven. De voorzitter licht dit toe. De gemeentelijke credietbankis overgegaan naar de nieuw opgerichte Bank voor Nederlandsche Gemeenten met volgestorte aandeelen- Het nieu we aandeelen-leapitaal dezer bank be draagt 10 millioen, waarvan het Rijk 5 millioen heeft gestort. De overige 5 millioen moeten door de gemeen ten. waterschappen, enz. bijeenge bracht worden. Nadat de heer van den Berg nog heeft gevraagd of de Bank ook vaste leeningen verstrekt aan gemeenten, waarop de voorzitter toestemmend antwoordt, wordt de voordracht zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Aan de besturen der Chr. School te Haarlemmerliede werden voorschot ten verstrekt op de gemeentelijke ver goeding, overeenkomstig art. 101 dei- Lager Onderwijswet, ten bedrage van i-esp. f 1400 en f 850. Een aanvullingskoliier Hondenbelas ting werd vastgesteld benevens pen sioensgrondslagen van diverse ge meente-ambtenaren. Door Gedeputeerde Staten zijn te ruggezonden de Gemeente-Rekening dienst 1920 en Gemeente-Begrooting dienst 1922, ter wijziging, beuevens de bedrijfsbegrootingen. De nadeeüge saldo der bedrijven over 1920 waren in de boeken der bedrijven van 1921 overgeschreven, hetwelk niet wordt toegestaan. Deze bedragen moeten op den dienst 1920 uit de gemeentekas aan de bedrijven vergoed worden. De verlangde wijzigingen worden aangebracht. De rondvraag leverde ditmaal niets op. De Raad ging daarna over in gehei me zitting ter behandeling van re clames Hoofd. Omslag. Rijksambtenaren. In de concertzaal Ti- voli alhier had Vrijdagavond een protest vergadering plaats, belegd door het Neu traal Comité van Overheidspersoneel. Als sprekers traden op de heeren H. P. Baak en van Diesel van den Haag (de laatste in de plaats van den heer H. M. Roos), die in een uitvoerige rede pro testeerden tegen de verwerping der Bur gerlijke Pensioenwetten door de Eerste Kamer en die den toestand van het amb tenaarskorps uiteenzetten. Na afloop werd een resolutie aangeno men, die meer dan een halve kolom lang is en aan het slot waarvan de ambtenaren worden aangespoord zich krachtig aan een te sluiten om stelling te nemen tegen eiken aanslag op hqt levenspeil van den overheidsdienaar. Burg. Stand. Geboren; z. van A. C. Pad- dingHulshof. d. van H. Kaptein van Diemen. d. van C. G. Geerlings Waterloos. z. van W. Marijnus Zandbergen. z. van C. M. Smitvan Eeden. z. van q_ q_ van Haaster Ruigrok. Getrouwd: Johannes van den Burg, 21 jaar met Johanna van den Berg, 18 jaar. Overleden: Comelis B. Kalman, 25 jr.. te Utrecht. Egidius van den Eng, 77 jaar, te Gouda. Engelbertus Franken. 3 jaar. Adrianus C. Zijlmans, 85 jaar. te Amsterdam.. Jan Molenaar, 84 jaar. te Helder.. Jan Kaandorp, 50 jaar te Schoten. Pieter Smit, 78 jaar, te Haarlemmermeer. Wilhelmus Rietveld. 54 jaar, te Waddinxveen. Jacobus Vermeer, 67 jaar, te Schoten, R.-K, Kiesvereeniging. De jaarver gadering stond voor een zeer belangrij ke agenda, vandaar een opkomst van 136 leden, waaronder een bevredigend aantal dames. De voorzitter, de heer Barnhoorn, opende met gebed, sprak namens het be stuur zijn voldoening uit over de mooie opkomst en hoopte, dat de besprekingen zouden staan in het teeken der Christe lijke liefde en eensgezindheid. De secre taris, de heer S. Gz. Kroon, las de notulen die na een kleine opmerking werden goedgekeurd. Ook zijn jaarverslag werd gelezen en voor kennisgeving aangeno men. Zoowel het jaarverslag als de notu len werden om den mooien vorm en om den juisten inhoud gewaardeerd; de ijve rige secretaris ontving bij monde van den voorzitter aller dank. De rekening werd door den penningmeester, den heer J. Schavemaker voorgelezen en nadat de desbetreffende commissie rapport over het onderzoek, welk rapport concludeer de tot goedkeuring, was uitgebracht, werd de rekening goedgekeurd en de pen ningmeester onder dankzegging volledig décharge verleend. De heer S. Gz. Kroon werd voor 1922 benoemd als afgevaardig de naar de Kamer- en Statenkieskringen- vergadering, terwijl als plaatsvervanger de heer N. J, Doffer werd aangewezen. De twee aftredende bestuursleden, de heeren Jb. Schavemaker en J. J. v. d. Laan werden met groote meerderheid her kozen en voor Mevr. Barnhoorn-Benk, die niet meer in aanmerking wenschte te ko men, werd gekozen Mej. Jansen-Al. De benoemingen werden aangenomen en de voorzitter dankte de vergadering voor de motie van vertrouwen, die in de herkie zing der aftredende bestuursleden lag op gesloten. De contributie over 1922 werd met al- gemeene stemmen bepaald op 50 ct. per lid. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat Assendelft zich zal aan sluiten bij de pas opgerichte Centrale propagandaclub voor de Kieskringorga nisatie „Helder". De heeren J. de Beer en N. J. Doffer werden aangewezen om de Kiesvereeniging op de vergaderingen van de propagandaclub fe vertegenwoor digen. Hierna werd de hoofdschotel op- gedischt, n.l. de bespreking van en de re geling der stemming over het politiek ad vies. Eerst werd de circulaire van het Kieskringbestuur voorgelezen, met welke strekking en conclusie de geheele verga dering unaniem accoord-ging. Daarna be handelde de voorzitter de beruchte cir culaire van „de groote nieuwe Kieskring Wognum", niet genoeg in het openbaar afgekeurd door den persoon om wie het ging en welke circulaire met het bijge voegde exempel van stembiljet gesigna leerd werd als een zeer afkeurenswaar dige manier van propaganda voeren. Dat de houding van de veertig Wognummers de vergadering, waarin tot die pracht- actie was besloten, bestond, naar men be weert .uit pl.m. 40 personen werd afge keurd, behoeft geen betoog. Vervolgens zette de voorzitter de zaak „Uitgeest" uiteen en liet duidelijk uitkomen, dat de heer Zonneveld, wellicht onbewust, ge handeld heeft geheel in strijd met een gezonde organisatorische leiding. Op voorstel van den heer Doffer werd een motie van afkeuring tegen het optreden van den heer Zonneveld aangenomen, welke motie telefonisch zal worden toe gezonden aan de Nieuwe Haarl. Crt., iëh aan het Noord-Holl. Dagblad. (De motie is Zaterdag reeds geplaatst). Nadat de heeren Doffer en Boon nog even het woord gevoerd hadden over het politiek advies, werd het onder enthousiast ap plaus aangenomen. Een ware voldoening voor de leiding in den Kieskring „Hel der", wien smaad en geringschatting van enkelen in de laatste dagen niet zijn ont houden. De voorzitter dankte voor het vertrouwen in dé leiding en maakte be kend, dat Zondag 12 Maart over het po litiek advies zou worden gestemd, dankte voor de talrijke opkomst en voor de pret tige en degelijke besprekingen, dankte den Z.Eerw. Heer Pastoor en de Eerw. Kapelaans voor hunne tegenwoordigheid en sloot met den Chr. groet. Stemming Politiek Advies. Van de ruim 500 leden, die onze Kiesvereeniging telt, hebben Zondag 12 Maart 436 leden gestemd over het politiek advies. De uit slag is nog niet bekend; wel kan het be stuur mededeelen, dat de offerbus voor het verkiezingsfonds van den Kieskring „Helder" het mooie bedrag van 51.62^4 inhield. De offervaardigheid der Assen- delfters is bekend en met dit prachtige resultaat, weer voor de zooveelste maal gedemonstreerd. Stemming. Door 101 leden der R.-K. Kiesvereeniging werd deelgenomen aan de stemming voor de candidatenlijst. Van de 101 stemmen waren 2 van onwaarde, 11 op het politiek advies en 88 verspreid. Herleid volgens het puntenstelsel behaal den met inbegrip van de stemmen van het advies: v. d. Bilt 707, Bomans 408. Bronsveld 747, Heilker 526, Hooy 440, Jansen 417, Leesberg 432, Loerakker 351, Michielsen 286, Reymer 211, Veltman 115 en Zonneveld 805 stemmen R.-K. Volksbond. De Ned. R.-K. Volksbond, afd. 'Schoten en omstreken, vergadert heden, Dinsdag 14 Mrt., in het Bondsgebouw. Agenda als 24 Jan. j.l. Stille Omgang. De ötille omgang hield Zaterdagavond een zeer druk be zochte vergadering. De noltulen werden goedgekeurd. Het verslag door de afge vaardigde van de vergadering te Amster dam uitgebracht verwierf een dankbaar applaus. De voorzitter deelde mede dat voor goede zitplaatsen in de kerk te Am sterdam zorg zal worden gedragen. De heer Kroon bracht verslag uit oVer het nazien der boeken van dto penningmees ter. Deze waren in de beste orde be vonden. Hiervoor bracht de voorzitter den penningmeester dank, wat door de ver gadering werd ingestemd. Als bidders ga ven zich op de heeren A. Harsveld, 0. Rozemcijer en Wi. v. Amersfoort, terwijl de heer G. v. Son tot commissaris werd benoemd. De commissarissen mogen Zaterdag avond niemand in de kerk toelaten, die niet voorzien is van een kaait. Voor hen die per fiets naar de H. Stede optrekken, bestaat gelegenheid tot stalling der rij wielen aan het Willibrordus patronaat,' alsook in een goederenloods bij het Cen traal Station. Aan belanghebbenden werd medegedeeld dat bet geld voor waslicht, tot Woensdag bij den penningmeester gedeponeerd kan worden en tot uiterlijk Donderdagavond men zich als lid kan opgeven bij het bestuur. Met instemming werd kennis genomen dat dé plannen om 's nachts een boot te laten varen mislukt zijn, zoodat de bede vaart te voet wordt ondernomen. Neg werd besloten om in de maand Mei of Juni tot samensmelting met de vereeni- ging der bedevaart van het H. Bloed te Alkmaar over te gaan. Zondagmiddag had een tamelijk druk bezochte ledenvergadering plaats, van de R» K. Fabrieksarbeiders. Het voornaaamste punt was, de uitslag der conferentie te Amsterdam bij de fir ma Van Gelder Zonen, over de nieuwe loonregeling. Nadat door den secretaris de verschil lende besprekingen aldaar waren weer gegeven, kwamen stemmen uit de ver gadering om aan te toonen, hoe onrecht vaardig de'wijze is waarop deze loon regeling is gebaseerd. De vergadering protesteerde dan ook eenparig tegen deze regeling en verzocht het bestuur het daar heen te leiden, dat alsnog de vermindering procentsgewijze wordt ingevoerd. Mededeeling werd gedaan, dat, indien het bedrijf dezelfde resultaten bereiken blijft als het afgeloopen half jaar. de firma Van Gelder vóór October geen an dere loonregeling zal voorstellen. De plaatselijke organisatie heeft in dit verband nog een succes te boeken. Zij wist fe bereiken dat voor twee papier machines te Veisen een gunstiger rege ling wordt ingevoerd dan de nu bestaande. Do nieuwe loonregeling zal voor het eerst in werking treden op 12 April. De verlaging bedraagt f 1.80 en vier weken later nogmaals f 1.50. Burgerlijke St:nd. Geboren: Maar- tje Cornelia, d. van G. M. Overvliet en M. Oudshoorn. Oornelis Antonius Jo- soph ,z. van A. J. v. d. Voorn en T. Barnhoorn. Theodoras Johannes Joseph, z. van P. J. Ruijgrok en II. M. Zwetsloot. Anna Alida Hedwig, d. van J. Prins en A. II. H. Pieper. Overleden: Hermanus Duijn 67 jaar, echtgenoofe van M. Kaptoijn. Gevestigd in de gemeente: II. W. Möhl- mann en gezin, Hoofdstraat 80 uit Hille gom Mej. A. van der Meij, Hortuslaan 13, uit Heemstede G. J. A. Bogaards en gezin, van Heemstrastraat 22 uit Rijnsburg. Vertrokken uit de gemeente: W. van Biezen en gezin, van Hoofdstraat 153 naar Apeldoorn. R.K. Kiesvereeniging „Eensgezindheid" Op Maandag 13 Maart vergaderde de R.K. Kiesvereeniiging onder presidium van den Edelachtb. Heer Bullen, Burgemeester alhier. Pastoor v. Leeuwen krijgt 't woord. Spr. begint met te zeggen, dat hij geen feest redenaar is. Spr. zal 't ontstaan en de verdere opbloei der R. K. Staatspartij dn de 18e en 19e eeuw ontwikkelen. Bij de hervorming was het met 't katho licisme treurig gesteld in ons land. De kerken werden ons ontnomen. In 't geheim moestien de godsdienstoefeningen gehou den worden. De Protestante kerk was de Staatskerk. Tot de 19e eeuw werd een groot deel der bevolking een groot onrecht aangedaan. De palm groeit echter tegen de verdruk king in. Bij de stichting van hot koninkrijk kregen de katholieken ook het recht staats ambten te vervullen. Dit bestond echter slechts op papier. In 1848 kwara de Gron/dwetsberzilening, Hoe was toen de toestand? Mochten wij toen openlijk bid den? Daar mankeerde nog al 't een en an der aan. i Le Sage ten Broek die in die dagen tot do Katholieke KeTk ioverkwam, gingi Ka tholieke geschriften uitgeven. Een Bilder- dijk werd daar onpasselijk van. Dat was toch al te erg. Le Sage ten Broek, die in zijn latere leven blind was, heeft vele blin den ziende gemaakt. Deze groote man stichtte Roomsche tijdschriften en cou ranten. Spr. zegt, een Broere, een priester- wijsgeer zette 't werk van Le Sage voort, ja ging niog een stap verder. Dr. Gerard Brom haalt Broere weer op, die te veel in 't vergeetboek geraakt is. Judocus Smit slichtte in Den Bosch t dagblad „De Tijd". Daar dit daar echter niet vlotte en te Am sterdam behoefte aan zoo'n blad bestond, verhuisde Smit naar Amsterdam, 't Alge meen Handelsblad was in opzet wel Roomsch doch dwaalde te veel af. „De Tijd" gaf niet alleeni nieuws, doch betoogde tevens wat wij Roomschcn voor moeten slaan. Alberdlink Theijm was dichter en schrij ver. Die zei, wij moesten Roomsche boeken hebben; dat was vroeger iets bijzonders. Tot rond 1850 gingen wij «amen met de liberalen op politiek gebied. In 1848 kregen wij bij de Grondwetsher ziening vrijheid van onderwijs, zonder meer. Geld kregen wij niet om het te be kostigen. Spr. zegt, toen Rome in 1853 aan ons land Bisschoppen wilde zenden, ontstond onder de Protestanten de z.g. Aprilbewe- gin. Toen de koning dn Amsterdam kwam, werd hem een lijst, waarop 51000 handtoe- keningen voorkwamen, wat een protest te gen 'l zenden van Bisschoppen inhield, aangeboden. In een mteimum van tijd wa ren 340 boekjes, prenten en anderzins, door Protestanten op eerste plaats, enkele door Liberalen en een paar door Jansenis ten werden met 't dodl de macht van Rome te keeren verspreid. De Liberale minister Thorbecke protes teerde tegen zulk gedoe. De Bisschoppen zijn toch gekomen. La ter bleek niemand dioor hen vermoord te zijn. Van 1850—1860 werd de verhouding tusschen Liberalen en Katholieken geleide lijk anders. In 1871 komt de wet van Kap- peijne, waarin de neutrale school gehand haafd bleef, wat verder samengaan met de Liberalen onmogelijk maakte. Dr. Schaepman trad dien tijd als politi cus en als dichter op. Toen Thyrn de eer- 'sle verzen van Schaepman Ia»-, werd hij er vol van. Schaepman wilde den strijd Credo- Pugno: „Ik geloof, ik strijd" was zijn de vies. Schaepman had reeds voor de wet- Kappeyne veel geschreven. Toen kwam de schoolstrijd. De verzen van dr. Schaepman werden door Roomsch en on-Roonasch gelezen. Dr. Schaepman heeft op politiek gebied 425 belangrijke courantenartikelen ge schreven. In 1880 werd Dr. Schaepman voor het district Breda lid van de Tweede Kamer. Dat was ongehoerd. In zijn eerste rede in de Tweede Ka mer heeft Dr. Schaepman, de politiek van den Radicaal-Liberaal v. Houten onder handen genomen. Deze rede werd alge meen toegejuicht. Alle priesters zijn ze ker nog geen dompers? Dr. Schaepman was een man die in de toekomst zag. In 1867 had er al een conferentie tus schen Dr. Schaepman en Dr. Abraham Kuyper te Utrecht plaats, waar de grond slag voor de christelijke coalitie gelegd werd. De Liberalen noemden dat 't monster verbond. Hun verbintenissen zijn ook al tijd even mooi. Om een goed program voor de Coalitie te verkrijgen is veel geschreven en ge sproken. Dr. Schaepman had gezien dat als er tactvol opgetreden werd, een christelijk Ministerie mogelijk was. Onder een Liberaal ministerie verdra gen de Katholieken alles en als een chris telijk Ministerie de spoorkaartjes met 2 cent gaat verhoogen, maakt men rumoer. In 1887 viel 't christelijk ministerie. Dr. Schaepman liet den moed niet zakken. In 1897 werden wij 't weer met de Anti-Re- volutionnairen eens. Daar waar men on gehoorzaam was moest Dr. Schaepman optreden. In 1901 trad 't christelijk Ministerie onder leiding van Dr. Abraham Kuyper op. Hoe wordt op 't oogenblik over 't christelijk Ministerie gedacht? 't Is een doorn in 't oog van verschillende Katho lieken. Spr. zegt, men moet echter wel begrijpen dat niet de personen Ruys en Aalberse worden afgebroken, doch onze Katholieke zaak. Men breekt af wat met veel moeite verkregen is. Men klaagt over de hooge belastingen. Doch zal men onder een liberale of socialistische Regeering geen belasting behoeven te be talen? De oorlogsschulden onder 't liberaal Ministerie gemaakt (wij zouden 't niet anders gedaan hebben vermoedelijk) moeten afgelost worden en die vindt men in de belasting. Spr. zegt, als schoppen geen troef meel is en klaveren rust, schiet nog alleen rood over en wordt dat troef. In 1910 zaten óók de liberalen in zak en asch en stemden finantiëel 't Christe lijk Ministerie. Spe. zégt, de Katholieken die dit Chris telijk Ministerie bekladden, doen onbe wust, veel kwaad. Duizenden oogen van andersdenkenden zijn op de Moederkerk gericht. 't Christelijk Ministerie zal de kerk heb ben te beschermen. Verschillende personen komen bij den Pastoor om politieke voorlichting, om dat zij een neutrale? courant lezen. Spr. besluit, met den wensch dat men een Roomsche courant als vriend in huis zal beschouwen. De voorzitter brengt dank aan den spr. Van 't stellen van vragen werd geen ge bruik gemaakt. Spr. spoort aan Roomsch te stemmen en zich Roomsch voor te laten lichten. Hierna werd de vergadering die uit stekend bezocht was, met den Christelii- ken groet gesloten. Voetbal. Op Zondag j.l. speelde S. B. C. I tegen Zilk I op 't terrein van laatstgenoemden. Beide elftallen hadden twee invallers. De uitslag was 32 in 't voordeel van den laatste. Een ontmoeting had plaats tusschen S. B. C. Ill en S. J. V. V van Noordwijk. op 't terrein van laatstgenoemden. S. J. C. V won met 50. A.s. Donderdag 16 Maart zal a'lhieir een algemeene vergadering plaats hebben van die leden der S't. Josipeth-Gezellenvereeni- ging. Ten d5en einde zal dé Gemtraal- tPraeses te Amsterdam de Z.Eerw. Heer J. M. Lucassen, pastoor alhier, als praeses plechtig installeeren. Behoudenis enkele huishoudelijke zaken zal de Eerw. Pater Schoenmaker van Mill- Hiil, den avond besluiten met het geven van interessante liotitibeekten, betrekking hebbende op het missieleven. De®e vergadering is toegankelijik voor de ledlei# en hun gezin, boven 16 jaar. Dames hebben dus evenzeer vrijen toegang. Stemming Groslijst. Bij de alhier gehouden stemming vaa candi latei der 2e Kamer voor de definitieve g.o-lijst, was de uitslag als volgt. In het stem bureau op het Dorp waren ingekomen 125 biljetten van onwaarde 1. In het stembureau aan de Vla o, en waren inge komen 104 biljetten, van onwaarde 2. In het Stembureau in de Zilk waren ingekomen 176 biljetten, van onwaarde 2. Totaal uitgebrachte geldige stemmen 2495. De uitslag was als volgt: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, 460 steramen F. A. Mosrel, 307 st. A. J. Loer akker, 310 st. H. J. Bc-g'aols, 321 st. Mevr. 8. L. 0. BronsveldVi- tringa, 330 st. Mr. P. J. M. Aal berse, 77 st. S. H. M. Balvers, 188 st. J. Barendse, 64 st. Mr. Dr. J. van Best, 71 Bt.Mej. J. M. J- A. Meijer, 55 st. J. A. Monod do Froideville, 22 st. J. Rij ne veen, 3 st. H. Stulemeijer, 11 st. Prof. Mr. J. A. Veraart, 90 st. L. M. Gi van Wei, 87 st. H. 0. Wesselingh, 99 stemmen. Er werd tamelijk druk gestemd en ook v««» vrouwelijke leden derKiosver- eenigfng kwamen ter stembus, om voor de eerste keer aan de stemming deel te nemen. Gezien de weinige biljetten van onwaarde, kau gerust gezegd worden, dat ook de vrouwen wel voor deze taak berekend zijn en dat de spreeksters van dezen winter de vrouwen overtuigd heb ben van hun plicht als kiezer. Bloembollen naar Duitschland. Zooals uit de verslagen in de Duit- sche bladen blijkt, werd op tie alge- meene vergadering van het „Verband Deutscher Gartenbaubetriebe" gehou den op 25 en 26 Februari 1.1., besloten de Regeering te verzoeken, evenala het vorige jaar, wederom invoer van 750.000 Kg. bloembollen toe te staan. Staatsloterij. Met ingang van de 430e Staatsloterij is benoemd tot collectrice der Staatsloterij te Apeldoorn, mevr. A. Pfeiffer, wed. van F. van Twisk, te Bloemendaal. De Burgemeester van Haarlem brengt het onderstaande ter kennis van belang hebbenden. Aanspraak op vergoeding. 1. Wan neer het verplicht verblijf in werkelijken dienst van een dienstplichtige ten gevolge heeft,dat voldoende middelen tot levens onderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan perso-nen, als hieronder in punt 3 vermeld, en hem om redenen van dienstbelang gen vrijstelling van den dienst of van den werkelijken dienst wordt verleend, dan wordt na de hierna vermel de regelen aan bedoelde personen op hun verzoek een vergoeding uit 's Rijks kas toe gekend. 2. Ook voor onverplicht verblijf in wer kelijken dienst kan zoodanige vergoeding worden toegekend, mits de dienstplichtige behoort tot een der door dien Minister van Oorlog of van Marine aangewezen groe pen. 3. Onder de personen, in punt 1 be doeld, worden uitsluitend begrepen: a. de echtgenoote van den dienstplichtige; b. diens bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. diens andere bloed- en aanver wanten in den tweeden graad; d. diens pleegouders; e. personen, in wier onder houd de dienstplichtige krachtens rech terlijk vonnis moet voorzien. De vergoeding bedraagt ten hoogste f 2,50 per dag. Wordt thans een hooger bedrag genoten, dan kan dit gehandhaafd blijven voor den verderen duur van den dienstplichtige. Het bedrag mag niet hooger zijn dan voor het levensonderhoud noodig is en mag ook niet te boven gaan hetgeen door hel verblijf in werkelijken dienst aan in komsten verloren gaat. De aanvraag moet door of namens hem of haar, die op de vergoeding meent aan spraak te hebben, mondeling of schrifte lijk worden gedaan zoo mogelijk drie maanden vóór de opkomst in werkelijken dienst. Zij geschiedt hij den burgemeester der gemeente, waar verzoeker woont of woont deze buitenlands bij den burge meester der gemeente, waar de dienst plichtige voor den dienstplicht staat inge schreven. Na onderzoek der aanvraag door den burgemeester wordt daarop beslist door den Minister van Oorlog of van Marine, naar gelang de dienstplichtige tot de land- of tot de zeemacht behoort. De beslissing wordt door dien Minister ter kennis van verzoeker gebracht. De uitbetaling geschiedt behalve voor de zeemacht in garnizoensplaatsen rechtstreeks door den militairen adminis trateur, in andere plaatsen en voor de zee macht steeds door tusschenkomst van den burgemeester. Woont de persoon, die de vergoeding geniet, buitenlands, dan ge schiedt de uitbetaling mede rechtstreeks door den militairen administrateur. In ge meenten, waar de uitbetaling door tus schenkomst van den burgemeester plaats heeft, geschiedt deze ter gemeentesecreta rie, uiterlijk den 5den, 15den en 25sten der maand of op den eerstvolgenden werkdag daarna -telkens over den vijf dagen te voren geëindigden termijn van tien dagen. De uifkeering strekt zich in het alge meen slechts uit over de dagen, waarop de (Dienstplichtige werkelijk bij den troep aanwezig was; de dagen van verlof tellen in den regel niet mede, behalve die van vertrek of van terugkeer van verlof, die van verlof tot herstel van gezondheid, die van algemeen verlof en die van uitzonde ringsverlof dit laatste verlof beperkt tot ten hoogste vier dagen. Vergoedling, niet in ontvangst genomen binnen een maand na den voor de uitbeta ling vastgestelden dogt, wordt als vervallen beschouwd. Voor verblijf onder de wapenen voor de le oefening wordt vergoeding bij uitzonde ring toegekend, namelijk slechts dan wan neer om. redenen van dienstbelang geen vrijstelling wordt verleend. Een dienst plichtige, die voor eerste oefening moet opkomen en meent kostwinner te zijn, zal daarom goed doen tijdig vóór de opkomst vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap te vragen. Laat hij na zulk een aanvraag tijdig te doen, dan zou hij het aan zich zeiven le wijten hebben, zoo hij een tijdlang onnoodig in werkelij ken dienst zou moeten verblijven zonder dat voor dit verblijf vergoeding zou wor den genoten. Geboren: 9 Maart, d. van C. Hilhorst- Bluekens. - d. van A. Beilschmidt-Jong- i] oT 0 Maart. van C. E. T. Schaf- fers-Schreuder. d. van N. v. d. Pieter- man-Keesmaat11 Maart, d. van M. C. Koelemeijer-v. Leeuwen. z. van J. M. Valks-Luijten. z. van T. v. Roon- /-\Ver" van N. J. du Maïne-v. Os. Overleden: 9 Maart, J. Schuurman- Kluit, 72 Kamperlaan. 10 Maart, F. P- M. Thorbecke-v. Beaumont, 33 j., Kenaustraat. 11 Maart, M. P. Tholen- Busé, 61 j., Hazepaterslaan. H. Zijm, 50 j., Kamperlaan. C. E. H. M. Marij- nen-Kimman, 32 j„ Kamperlaan. D„ 3 mnd., z. v. D. v. Oostende, N. Kerksplein. A. M. Smit-Demison, 41 j., Oranje- boomstraat. 12 Maart, M. A. E. Loo- man-Grebe, 69 j., Leidscheplein.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2