1>^mëïtairFkmm1ëk. BUITENLAND. BÏNNËNLANP^ Züfi SLACHTOFFER. Tweede Blad - 14 Maart 1922 Een R. K. Jeugdcongres. r FEUILLETON Ver- V Hij eindigde den brief aldus "Doe niets opvallends en ga niet uit. '.Neem meer voorzorgsmaatregelen dan (ooitOnze vijanden waken Christine was diep bedroefd. Zij iaanbad hare moeder, maar zooals wij (gezien hebben, dacht zij er niet aan, iden dokter de genomen voorzorgs maatregelen te verwijten. Ah hetgeen ,er was gedaan, was immers ter wille van Mark. Toen de heer Lautin bemerkte, dat 'zijne verwachting alweder niet ver- 'vuld was, werd hij woedend over dezen (nieuwen tegenslag. „Ha Men speelt met mij, maar ze ikennen me niet," riep hij. „Nu zal ik (andere krachten aan het werk zetten." Hij schreef naar Parijs, aan den \directeur van een bureau voor be trekkingen, dien hij kende, en ver zocht hem twee mannen te zenden voor een hoogst moeilijk, kiesch werkje, twee slimme en doortastende Idersonen. Er viel vee mede te 'dienen. Twee dagen later werden bij hem de twee mannen aangediend, die zij reeds aan de lezers voorgesteld hebben. Constantin Bouraillon, bijgenaamd „Eendebek", en Mixime Perin, bij genaamd' „Buikje". Op de hoogte gebracht van hetgeen men van hen verwachtte, hadden de twee kerels dadelijk een aanvang ge maakt met hun afschuwelijk werk. Door een brief te onderscheppen van dokter Bernau, waren de vijanden, die hen zochten, eindelijk op het spoor gekomen van de ongelukkige en haar zoon. IV. ALLEEN TE PARIJS. Zonder het minste vermoeden te hebben van den ^lag, die haar weldra zou treffen, was Christine terugge keerd naar de kleine woning, waar zij haar zoon zou terugzien. Deze woning, die achter in het gebouw lag, bestond uit drie vertrekken, een kleine eet kamer met een potkacheltje, een slaapkamer en een heel klein keuken tje. De meubels waren hoogst een voudig en het behangsel was vuil en De jongste conferentie te Parijs. De onrust in Britsch-Indië. op verscheidene plaatsen gescheurd Het daglicht "drong binnen door nauwe venstertjes, die nauwelijks licht genoeg gaven om er bij te zien. Voor Christine, gewend aan een betrekkelijke weelde, aan de ruime en lichte vertrekken van het kasteel, waar de frissche buitenlucht overa, binnen .drong, was dwe somberd armoedig woning een verschrikkelijke verandering geweest. Toen de jonge vrouv; met dokter Bernau naar Parijs vertrok, had zij slechts een onbedui dende som geld mede kunnen nemen. Haar moeder had bijna géén geld, want zij leefde van de opbrengsten der boerderij, die bij het kasteel be hoorde, Men moest dus een zeer goedkoope woning zoeken, liefst in een deel der stad, waar Christine en haar zoon van de frissche lucht konden genieten. De dokter en zijne vriendin hadden daar om dan ook uitgekeken in de richting van het boscli van Boulogne. Van de groote huizen kon natuurlijk geen sprake zijn, daar de huizen er veel te duur in prijs waren. Bovendien zou Christine er te veel in het oog gevallen zijn. Men zocht in de aangrenzende De toestand in Ierland. buurten, waar de bevolking als mui zen opeengepakt woont, en de jonge vrouw dus gemakkelijker onopgemerkt zou blijven. Ongelukkigerwijze was ze zeer schoon. Hare schoonheid was zoo opvallend, vormde zulk een tegen stelling, met het uiterlijk van de Pa rijsche vrouwen dat, hoe eenvoudit ook gekleed, zij overal de aandachg trok, waar zij zich vertoonde. Het arme vrouwtje weende er bijna om. „Maar wat hebben al die menschen dan toch," vroeg zij aan den dokter, om mij zoo aan te kijken. „Men ziet u aan, lieve vriendin," antwoordde de heer Bernau, „omdat ge schoon zijt. En het is dan ook een feit, dat ik u nog nooit zoo opvallend schoon heb gevonden. De smart heeft uwe wangen verbleekt en uwe oogen, om zoo te zeggen, grooter doen wor gden." „Maar," zei Christine bijna wan hopig, „als men mij zoo aankijkt, zal ik mij nooit kunnen verbergen en dat is toch noodzakelijk. Ik moet in dezen doolhof van straten verdwijnen en ik wil mij onopgemerkt tusschen al die menschen bewegen. O, waarom ben ik niet leelijk l"- CEM. B UITEN L. BERICHTEN. En de jonge vrouw keek den dokter aan, alsof zij om hulp smeekte. De dokter scheen niet minder ang stig dan zij. Ook hij begon te b grij pen, hoe moeilijk 't zou zijn voor eene vrouw als Christine, om zich in Parijs te verbergen. Als zij uitgingen, waren er nu reeds lieden, die hen tot het hotel vervolgden. Zoo kon 't niet langer. Er moest snel raad geschaft worden. De speurhonden van den heer s'Arbois waren misschien reeds aan het werk. O den ochtend na een dag, toen zij nog meer geplaagd waren dan ge woonlijk, had de heer Bernau een doortastend besluit genomen. „Wilt ge uw zoon redden," vroeg hij aan Christine. „Of ik 't wil! Gc weet wei, dat ik geen ander levensdoel heb, ik ben bereid tot alle opofferingen." „Ge moet uwe schoonheid opofferen. De glans uwer oogen moet verdooven, uw tint moet vaal worden, uwe ha ren „O, als dat slechts van mij afhang^ dan ben ik bereid," riep de jonge Vrouw. BiNNENLANDSSH NIEUWS. „Zoudt ge er toe kunnen beslui ten „ik ben reeds besloten." Zij nam haar zoon in de armen, die bij haar stond, beurtelings zijne moe der en den dokter aankijkend, zonder te begrijpen wat er voorviel. Het kind was opgetogen door de wandelingen door Parijs en al het nieuws wat hij zag. Christine kuste hem herhaaldelijk en schreiend Alles, alles zal ik ver duren, mits men hem mij slechts laat behouden „Komaan dat is flink," zei de dok ter, „er is geen tijd te verliezen Wacht mij hier." Hij ging uit en keerde na verloop van een half uur met eer» een aantal pakjes. Hij zag er ernstig uit en dadelijk was het merkbaar, dat hij treurig gestemd was. Hij wees Christine een stoel aan en zeide:,,Ga daar zitten." De jonge vrouw keek hem aan met een onrust, waaftegen zij zich tever geefs trachtte te verzetten, en zij I vroeg zich in stilte af, wat hij toch ging uitvoeren. (Wordt Yewo'Igfüj De begrooting uan onderwijs. Kunsten en Wetenschap-/ pen. Een museum-raad. Visser van IJzendoorn de instelling. Maar niettemin zal de Minister zijn advies-com missie o.i. wel brijyen. Veel wat in staat is de aandacht onzer lezers te boeien, heeft de begrooting voor Onderwijs niet gebracht: Wel achtten meerdere sprekers en spreeksters zich ge drongen, hun licht er over te laten schij nen: de heeren Ketelaar en Gerhard over het salaris van het onderwijzend personeel, de heer Van Beresteyn over de organisatie van het kunstonderwijs, mej. Westerman over het nijverheidsonderwijs voor meis jes, de heeren Van Wijnbergen, van der Molen en Otlo tegen verkeerde bezuiniging 00 het terrein van het nijverheidsonder wijs, de heer Snoeck Henkemans over het vakonderwijs aan de kinderen van Zuider- ■zcevisschers. Minister De Visser, die een beminnelijk man is, en zoo mogelijk, gaarne iedereen tevreden stelt, zegde overweging van een tn ander toe. Bij de behandeling van het Lager On derwijs, waren niet minder dan 8 sprekers ingeschreven. Zulks strekte den voorzitter tot aanleiding, om den tijd te rantsoenee- rcn. Hij werd op 20 minuten voor elk be paald. Meer dan genoeg. En toen raakten de longen los. Voor onderwijzers die bui ten schooltijd etra lessen hadden gegeven en daarvoor niets hadden ontvangen, voor gehuwde onderwijzers zonder hoofdacte enz. De pleidooien waren krachtig. Tech nische details znij voor de ingewijden heel interessant, voor de buitenstaanders slaap wekkend. Mejuffrouw Westerman kwam met al lerlei verbetelringcn van het onderwijs, wenschte Esperanto in te voeren. Ook in de hoogere klassen moesten onderwijzeres sen worden geplaatst en het splitsen van scholen om een ambulant hoofd uit te sparen, keurde ze niet goed. Van meer belang dan al deze wenschen, die veel gelijkenis met stokpaardjes heb ben, leek ons de mededeeling van den Mi nister, bij interruptie, dat een technische herziening van do Lager Onderwijswet in voorbereiding is. Later heeft hij daaraan toegevoegd dat de herj^ning ook bezuini ging brengt. Met name is een betere rege ling van het wachtgeld noodzakelijk, aan gezien daarvan thans misbruik wordt ge maakt. De verdere details zijn van minder belang. Hoofdzaak is, dat de Minister be zig is de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren met vermijding van opdaijving van kosten. De onderwijsspecialisten zien dit in, maar het gewone verschijnsel doet zich voor, dat de bezuiniging in de prak tijk moerdijker blijkt dan in theorie. Ook de behandeling der onderwijsbe groting op Vrijdag j.l. leverde geen op merkelijke gezichtspunten. Er was een mclie-Otto, waarin gevraagd werd om voorziening in de onbillijkheden, welke 1 het gevolg zijn van de omstandigheid, dat verscheidene onderwijzeressen en onder- wiizers, die in de jaren 1919, 1920 en 1921 lessen hebben gegeven buiten de gewone schoollessen, zonder dat ze daarvoor ver- I goeding ontvingen. Zij werd verworpen met 39 tegen 30 stemmen. De Rechterzijde stelde vertrouwen in den Minister, die beloofde, dat er een voorziening zal worden voorgesteld. De post voor subsidies aan cursussen en Ênsteilingen tot ontwikkeling van de school vrije jeugd, wordt met dertig mille ver hoogd en daartegen wenschte de heer Zijl stra zich te verzetten op grond van bezui niging. Maar de praktijk was weer anders dan de theorie en dus verwierp de Kamer zijn voorstel met groote meerderheid. Door den heer Deckers werd krachtig gepleit voor subsicüieverhoogdng voor het doofstommeniniitituut te Sint Michielsges tel. Hij kon het evenwel niet verder bran- gen dan de mededeeling van den Minister, dat er moet worden gewacht op de tot standkoming van een regeling der \ubsi- diëcring van het buitengewoon lager on derwijs, waaraan wordt gewerkt, doch die heel wat bin het lijf heeft. Toen de afdeelrng Kunsten ca Weten schappen aan de beurt was, slaagden de heeren Van Beresteyn, Kleerekop en yan Ravesteijn over te weinig Staatszorg voor de kunst. De Minister bleek wel van goe den wil. Hij onderschrijft ten volle, dat de kunst ook in het belang van de verheffing van het geestelijk en zedelijk peil van het volk raoet worden gediend door de regee ring, ook wanneer deze het Christendom zijn plaats in de Maatschappij wil doen be houden. Immers het schoone doet het goede beter begrijpen en gevoelen. Maar i de toestand van de Schatkist laat voor het oogenblik niet toe meer te doen. De post voor de instelling van een mu- jseumraad leidde tot discussie. De grondge dachte is deze: er zal een commissie van .advies zijn voor allerlei museum-aangele- genheden. De Minister heeft herhaaldelijk i advies noodig over de verplaatsing van schilderijen, over het tijdelijk uitleenen enz. en dan is er eigenlijk geen deskundig lichaam dat advies geven kan. In een uitvoerige rede bestreed de heer Voor het eerst^zal in ons land een R.K: Jeugdcongres worden gehouden en wed te Den Haag op 30 Juli tot en met 6 Augus tus. De plannen hiervoor zijn reeds verge vorderd, zoodat het Comité het noodig oordeelde een en ander in de dagbladen hierover mede te deelen. In welke zaal (za len) het congres zau gehouden worden is nog niet met zekerheid tc zeggen, doch er wordt gedacht aan de groote zaal van den Dierentuin. Van alle zijden heeft het comité betuigingen van sympathie ontvangen en mag het op groote medewerking rekenen van organisaties werkzaam op het R. K. Jeugdterrein. Het congres zad zijn verdeeld in Algemeene Vergaderingen, Sectie Verga deringen, Demonstraties en een Tentoon stelling. De tentoonstelling zal een beelT geven van al hetgeen wat in eigen kring gemaakt is geworden. De onderwerpen te behandelen op de algemeene vergaderingen, zullen zijn van algemeen belang, zoodat die door ieder kunnen worden bijgewoond en ieder werk meedoen. De groote aigmeeene openingsvergadering zal een bijzonder ca chet dragen en een bekend spreker op het gebied van jeugdorganisatie zal zich dien •middag doen hooren. Op de vergaderingen zal het werk worden besproken voor de vorming van de jeugdorganisatie, van jon gens, meisjes, lichamelijke, opvoeding, de opvoedin gvan misdadige en verwaarloosde jeugd, en de lichamelijk geestelijk afwij kende jeugd. De geheele opzet van dit con gres is de centralisatie en reorganisatie van de verschillende vereenigingen op jeugd- gebied. Op dit terrein toch -wordt nog te veel op eigen houtje geliefhebberd en deze methode komt niet ten goede aan het groo te Roomsche opvoedkundige jeugdwerk. Als onderwerp voor de algemeene vergade ringen komen in aanmerking een algemee ne uiteenzetting, van het Sobriëtas jeugd werk. Verder onderwerpen als vakoplei ding, beroepskeuze, vorming van leiders en leerkrachten!, R.K. Sportorganisatie, in ver band met jeugd- en standsorganisaties, het groote nut van samenwerknig tusschen Godsdienstige Vereenigingen en Organisa ties. Met het Congres zal samenvallen een St. Josephsgezellendag die zal worden een groote reünie van gezellen. De twee laatste dagen zullen een internationaal karakter dragen. Vertegenwoordigers van Frankrijk, België, Italië, Duitschland kunnen worden verwacht. De te behandelen onderwerpen op algemeene vergaderingen zijn de orga nisatie der R.K. Jeugd in de Vakbeweging en de werkgevers en middenstandsvcrceni- ging. De Godsdienstige en maatschappelijke beteekenis van een goede beroepskeuze. De beleekenis der Katholieke Vakopleiding, ery de bevordering hiervan im verband met de Nijverheidswct. Hoe zich de jeugdorgani satie voor meisjes ontwikkeld heeft en dn de toekomst ontwikkelen moet. De vor ming van leiders voor de jeugdorganisatie, de organen voo"- het R.K. Jeugdwerk. Op Scctiesvergade.-ingen zullen worden behan deld de beteekenis van de arbeidsbemidde ling en de eisclien waaraan een goede ar beidsbemiddeling moet voldoen. Het afslui ten van leerlingcontraQtcn en de eischen die te stellen zijn ebtrefefnde vorm en in houd van die contracten, en de wijze waar op het toezicht behoort te wordlen gere geld. De bevordering, opleiding en vorming van goede Katholieke krachten bij ons Nij verheidsonderwijs. De Maatschappelijke en technische uitvoering van het Landbouw onderwijs.'De opleiding van goed kantoor personeel. De sportbeweging in verband met de godsdienstige vereenigingen. De lichamelijke opvoeding in het algemeen, hygiënisch beschouwd en in maatschappe lijk en godsdienstig zedelijk opzicht. De voetbalsport in de R.K. organisatie, de propagandageest in het patronaat. Over zicht van het palronaatswezen in Neder land sinds 1914. Hoe de organisatie der schoolvrije jeugd zich ontwikkeld heeft. De centralisatie van jong-studenten en burger- jongdlingenvereeniging, en het onderling verband tusschen Jong-Limburg, Katholiek Leven en Jong-Brabant. Onze verwaarloosde jeugd, Gezellente- huizen. De jonge werkman en -zijne ver houding tot de slagdis- en vakorganisatie. De propagandageest. Het Fransiscus Lief dewenk. Drankbestrijding. Tijdens het Congres zal de tentoonstel ling geopend zijn. De bedoeling van deze tentoonstelling is, om naast het diemom- streeren van hetgeen door de Katholieke Jeugdorgankitie is gewrocht, aan te loonen dat zij moet strekken tot leering en bevor dering van het 'Nijverheidisoiaderwijs. Het zal niet wezen een reclame tentoonstelling of nietswaardige inzendingen, van alles wait door en op onze vele teökenscholen en schooltjes Wordt gedlaaai. De inzendin gen zuilen tamelijk beperkt zijn, maar zullen een kijlk geven op de leermiddelen!, waarmede men onze jongenis en meisjes ontwikkelt. De inzendingen zullen in groepen zijn verdeeld. Groepen van jeugd- vereenigingen, van Patronaten, van St. JosephgezellenvereeniiigiLngeni, in groote en kleine plaatsen van ons land. Tot uitdruk king moet kunnen komen welke methode van onderwijs, de beste waarborg bdedii voor een goed resultaat en welke hoogte hel Nijverheidsonderwijs is gestegen. Jmzeri- dingen zijn te wachten van vak- en teeleen- scholen, avond- en ambachtscholen, land bouwonderwijs, h anjdélsonderwijsarbeids bemiddeling, de beroepskeuze. Het ligt in de 'bedoeling van het bestuur om tijdens het Congres een voetbaidemonstratie te houden. Ook is een gmnastiiek-demonstra- 1 ie niet buiten gesloten. Muziek en zang zullen de diverse bijeenkomsten opluiste ren. Het geheele plan spreekt van een grootschen opzet, zooals wij op 't gebied van de Roomsche Jeugonganisatde nog niet konden. De voorzitter yan het Congres is de Zeereenw. Heer J. G. Jansent, Rector van Ihet St. Bernardtus-gesticht te Amsterdam en de WelEerw. Heer B. idte Groot, Rector te Amersfoort. 30. Amerika's aanspraken in de be zetting skost en. Het verzoek van Amerika om vergoe ding van de kosten van bezetting aan den Rijn blijft in Fransche politieke krin gen onderwerp van bespreking vormen, seint de Parijsche correspondent van het „Hbld." Men begrijpt volkomen, dat het antwoord dat de conferentie heeft gege ven, de moeilijkheid van het vraagstuk geenszins oplost. Het» is waar, dat de conferentie niet bevoegd was het verzoek van Amerika -ie bespreken, daar de Ver- eenigde Staten het verdrag van Versailles niet erkennen; doch haar schikkingen voor de geallieerden worden waardeloos, althans voor het loopende jaar, indien de Vereenigdc Staten mede aanspraak ma ken op de beschikbare Duitsche gelden, die bestemd zijn voor de betaling van de bezeltingskosten. De geallieerden hebben het recht, afzonderlijk met Duitschland te onderhandelen, omdat de Vereenigde Staten met Duitschland een afzonderlij ken vrede hebben gesloten. Doch de ge allieerden kunnen niet, zonder met de Vereenigde Staten te breken, voor zich zelf aanspraak maken op de uilputting van de beschikbare Duits^e gelden. De toestand dreigt groote diplomatieke moei lijkheden ten gevolge te zullen hebben. De financieele conferentie zal nog vóór de Conferentie van Genua bijeenkomen, tot het oplossen van de kwesties betref fende het Duitsche moratorium en de in ternationale leening. Zij zal dan tevens beslissingen kunnen nemen met betrek king tot de besluiten, waarmede thans dc Commissie van Herstel is belast. De arrestatie van Gandhi. Reuter seint aan de Engelsche bladen, dat Gandhi te Ahmedabad werd gear resteerd, toen hij op het punt stond naar Ajmere te vertrekken en dat hij voor zijn vertrek in een artikel in het blad „New IndiaJ' verklaard heeft, dat zoo hij mocht worden gearresteerd, het volk daaronder onbewogen diende le blijven en het con structieve program, dat te Bardoli was opgesteld, in zijn geheel „met de regel matigheid van een uurwerk en met de snelheid van den Pundsjab-express" dien de uit te voeren. Blijkbaar waren deze woorden (Gandhi wordt beschuldigd van opruiing) de directe aanleiding tot de ar restatie. De correspondent van de „Daily Tele graph" tc Calcutta, en ook de bijzondere correspondent van de „Chicago Tribune wijzen ej^ op dat de gematigde strooming onder de Indiërs zich hoe langer zoo meer aan de zijde der regering schaart bij haar wensch om aan de staatsgevaar lijke acties der agitators den kop 'n drukken. Als teeken, dat hierop wijst, vermelden zij de verwerping door de Wetgevende Vergadering van een motie, die de in vrijheidsstelling verlangde van de gebroeders Ali (die, zooals men weet. wegens opruiing tot langdurige gevange nisstraf werden veroordeeld, Red.) _De rede, die lord Rawlinson ter verdediging van den militairen post op de begrooting heeft gehouden, en de speech van Sir William Vincent, die een beroep deed op ■het bewaren van de eenheid, zouden de meerderheid der critiseerende democra tische Inlandsche leden overtuigd hebben, zoo dat, toen de indiener der motie op stemming aandrong, geen enkel lid zicli van zijn zetel verhief om ze te steunen. HET ITALIAANSCHE ECHEC IN TRIPOLIS. In verband met den tegenslag der Ra- lianen bij Zavia, in Tripolis, waar zij <'cu belangrijk strategisch punt moesten prijs geven, is graaf Volpi, gouverneur van Tripolis, door den minister van koloniën, naar Rome ontboden. Naar aan 9e Fransche bladen wordt' gemeld was het reeds gedurende de laat ste dagen zeer onrustig in bet Tripoli- taansche gebied. Terwijl de Italiaansche regeering onderhandelingen liad aange knoopt met den chef van Tarhuna, ver nielden een honderdtal inboorlingen de spoorlijn* bij Azizia over verscheiden kilo meters, waardoor deze plaats volkomen werd geïsoleerd en sedert twee weken met vliegtuigen wordt geravitailleerd. Den 28en Februari, na het sluiten van den wapenstilstand deed een groep rebellen een aanval op een patrouille spahls en beschadigde ernstig de spoorlijn Tripolis Zuara. De campagne ten gunste van het verdrag. Collins kwam te Cork aan ter opening van idle campagne ten gunste van het En- gelscfh-Iersctoe verdrag in het Zuidien. Hij .werd: geestdriftig verwelkomd, ondanks kleine betoogingen ten gunste der repu bliek. Gewapende mannen weigerden Col lins toe te Staan de graven te bezoeken van Ieren, die tegen de Britten gevallen .waren. Collins wees op de verdiensten van het verdrag en veroordeelde in sterke bewoor dingen de tactiek van De Valera, welke gericht was op uitstel der verkiezingen, op voorbereiding van intimidatie en met het doel in het algemeen op het verwekken van moeilijkheden. Een draadloos N.T.A.-bericbt meldt nog, dat als vreugdebetoon over de aankomst van Collins te Cork voor het eerst sedert den oorlog weer teertonnen gebrand' wer den. Kleine groepen republikeinen veroor zaakten ©enige wanorde, en revolverscho ten in de lucht wekten eenige onrust. Som mige republikeinen werden door de menig te ontwapend en afgerost. De toestand te Limerick. Alle troepen zijn thans, blijkens een draadloos N. T. A.-bericht, uit limerick vertrokken, zoo well die republikeinsche als diie, welke dioor den Iersdhen vrijstaat waren gezonden, met uitzondering van de troepen van dien vrijstaat, die er in garni zoen lagen. De kazernes, welke door de republikeinen bezet waren, staan thans onder de hoede van offidiereri, die het ge zag der voorloopige regeering erkennen. De aanstaande verkiezingen. De correspondent van de Daily News" in Ierland zegt volgens een draadloos N. T. A. bericht van meendmg 'te zijn, dat weliswaaT iedere inmenging in d'e poli tiek door de aanhangers van De Valera eenige duizenden stemmen voor Griffith en De Valera zal beteeikenen, maar hij gelooft toch, d'at deze gewapende inmenging waar schijnlijk .zat wordlen beproefd op een schaal, die heit wellicht onmogelijk zal maken oni dn zékere districten dé stemmen op te nemen. DE WIJN VA'rt MINISTER HERMES. Officieel wordt nu in een uitvoerig com muniqué door de regeering meegedeeld, dat er van bevoorrechting der firma te Trier, die minister (Hennes «Jen zoo goedkoopen wijn zond, geen sprake Ês geweest, toen deze firma een extra-raatsoen suiker werd gegeven. Dat is ooik geschied met wijnfir ma's in Bijli-i lessen, en de Bovenplats. En moest geschieden, omdat de wijn van 1920/21 te weinig alcohol bevatte en zoo zuur was, dat er meer sucker aan toege voegd moest wordlen «fan anders. Het be sluit alten g rooien wijnfirma's extra- suiker te leveren, werd genomen, d'oor den minister, d>e onder-ministers en: die com petente heeren uit het deparlememt van landbouw. Bij de verdeeling van dieze extra-porties 'hoeft de minister nliet mee-, gesproken. Officieel wordt dus ontkend, dat deze levering de oontra-iprestatie zou zijn voor dien goedikoopien wijn. Doch- hoe de minis ter ertoe kon komen zoo'n cadeau te ac- cepteeren, wordt niet verklaard. Dr. Her- mes zal diaarmode wachten tot de rechter 'hot hem vraagt. Iintusschen is gebleken, dat dr. Hermes pech heeft gehad bij deze wijn-levering. Tijdens hot tramsport zijn er dertien, fles- scihen gebroken. Hermes reclameerde, hij wildé voor die flessehen niet betalen. De lieeren in Trier hadden er belang bij dé directie der spoorwegen niét bekend le maken, dat deze dertien flessehen sleolvts 39 Mark kostten. En zij schreven dir. Her- mes dat hij de schade moest berekenen niet naar dén koistenden prijs, doch naar dé handelswaarde. En zij berekend'en deze op8443 Mark. Dr. Hermes vroeg geen schade vergoedingdóch kreeg van de firma te f rier 39 Mark gerestitueerd. VERGELIJKENDE BELASTINGCIJFERS. In verband met de herihaaild'e beschou wingen in do FransChe Kamer en pei s over dén belastingdruk in Duitschland vergeleken hij dóen in de geallieerde lan den .schrijft de „Germaoia Om deze quaestdc draait het geheele probleem van de schadevergoeding. Een nauwkeurige vergelijkende internationale financieele .statistiek bestaat er lot nu helaas niet. •Doch hot blad! wil toch een vergelijking trokken en hiervoor als basis nemen den standi in September van het vorige jaar ofschoon «door <de prijsstijgingen "de. koop kracht van bet Dui tsche geld settent dien met de helft is verminderd. Toen betaalde 'n ongehuwde belastingplichtige bij een In komen van 30,000 mark d'oor werken ver kregen 7.4 proc. inkomstenbelasting in Diui'tscibland, terwijl het inkomen bij de zelfde koopkracht van het geld' in Frank rijk en Engeland' vrij was ran belasting. •Bij 50,000 ms.dk 8.4 proc. in Duitsdiland, 4.5 in Engelland, 2.76 in Frankrijk. Bij 100,000 mark 15.5 in DuitsdhiLand, 10,5 in Engeland en 5A dn Frankrijk. Bij 500,000 marlk 32.1 in Duiitschland24.9 in Enge land en 17.4 in Frankrijk. Bij gehuwden blijft dit povoeratage in Duitsctilaiid h®t- zelfde, r«rwijl het in Engeland verlaagd wordlt tot 22.8, in Frankrijk tot 15. Bij die poging te bewijzen dat zekere be lastingen op het verbruik djnj andere landen heoger zijn dan in Duitschland:, ziet men het eenvoudige feit over het hoofd, dat het op het individu mollende verbruik iin lan den, die in een gunstigen eoonominsdhcn toestandl verkeeren. Na aftrek van alle belastingen blijft, in dien men dé binnenlandlsche koopkracht van het geld mede in aanmerking neemt, den Franscfhman, volgens de getallen van dén volkenbond bijna het viervoudige, vol gens de getallen van die Fransche deskun digen in élk geval nog meer dan 'het dub bele over van het bedrag, dat de Duitscher ter zijner beschikking heeft. DE SALARISSEN DER HNTERGEA'L- LIEBRDE COMMISSIELEDEN. Het „Berliner Tagehlall" vertelt, dat de salarissen van de baden dér inlergeallieerde commissie voor de maanden November en December 1921 met 38 procent zijn ver hoogd. Nu kost een Fransche generaal, alles begrepen, per jaar bijna 2 millioen mark, die Engelsche generaal Bingham meer dan- 3i/a millioen, een gewone Engel sche soldaat meer dan 362.000 mark. Het ,/Berk Tagebl." merkt in dit verbond op, dat sedlert dén herfst van het vorige jaar de «ene dnurtegolf op de andere is gevolgd. Daarom moesten ook de salaris sen, die, zooais men! weet, tot miu heel 'kléin waren, van 'de loden der vele com missies verhoogd! worden. Het Wad' hoopt ■dat nu een generaal met oen jaarlijksoh inkomen van meer dan 3 f axnllioenf marlk hiermee zal kunnen rondkomen. MANGAANERTS ONTDEKT.. Er zijn thans mijnwerkers aan den ar beid aan lagen mangaanerts, te Culloden in Schotland ontdekt. Er is een schacht van meer dan veertig voet diep aange bracht. De hoeveelheid is grooter en de hoedanigheid beter, hoe dieper men komt. Sommige lagen liggen slechts 25 voet bene den de oppervlakte en zijn zeven voet '.ik. Mangaan is een delfstof, onmisbaar voor de vervaardiging van Bessemer en ander staal en de beschikbare hoeveelheid rs be trekkelijk klein, zoodat de vondst te Cul loden vérstrekkende mogelijkheden opent ten aanzien der induslrieele ontwikkeling van de Schotsche hooglanden. De ontdek king geschiedde bij toeval. Het ontdeste erts bevat een gelijk percentage mangaan als het beste Indische erts. Het Berlijnsche orgaan van de onaf hankelijke sociaaldemocraten, de „Frei- heit" bevindt zich in groote moeilijkheden. Dc gebouwen van de drukkerij van de „Freiheit" zijn verkocht aan een particulie re drukkerij, die weigert het onafhankelijke blad verder te drukken. Onderhandelingen der onafhankclijken met het partijbestuur der sociaal-democraten over het drukken van de „Freiheit" in de drukkerij van de „Vorwarts" hebben geen resultaat opgele verd. Zaterdagmiddag werd de toestand kritiek. Het blad verscheen .slechts met een half vel. Het nummer van Zondag noemde als drukker een drukkerij in het Zuidoos ten, waar tot voor korten tijd de „Role Fuhne" werd gedrukt. Hoe bijzonder moei lijk de positie van het leidende onafhanke lijke blad is, blijkt ook uit het gerucht, dat het binnenkort nog slechts eens per dag zal verschijnen. De communisten in den Pruisischen Landdag hebben voorgestejd een bedrag van 20 millioen mark te voteeren ten bale van den Russischen hongersnood. Zij wil den dit geld halen uit de middelen, uilge trokken voor depolitie. Het voorstel werd verworpen. Alleen de communisten stemden er voor! Zaterdagavond wierp een onbekende een kleine bom van de straat in den win tertuin van de legatie der Vereenigde Sla- ten te Sofia. De ontploffing veroorzaakte slechts onbeteekende materieelc schade. Het feit dat de plek, waar de bom werd geworpen, niet verlicht en bewoond was, schijnt er op te wijzen, dat de bedrijver van den aanslag niet de bedoeling had, iemand te dooden. De publieke meening kenrt de daad streng af, die men toe schrijft aan een agent-provocateur, of aan een anarchist. De Ministerraad drukte te genover den gezant der Vereenigde Stalen zijn spijt uit wegens het gebeurde. Het ministerie van arbeid weigert de localiteiten te ontruimen, waarin eenige z(jner bureaux op de place 4e Breteuil te Parijs zijn gevestigd, niettegenstaande de •huur van het perceel is verstreken. Zaterdag j.l. beeft dc rechtbank beslist dat het ministerie 8 dagen na de gerech telijke aanzegging van het vonnis zoo noo dig met de gewapende «nacht uit het ge bouw zal worden verwijderd. Het ministerie blijft echter optimist. Vóór dat het vonnis wordt aangezegd ver- loopen nog wel 20 dagen. En dan hcefi men nog acht dagen speling Blijkens een draadloos bericht is het gebruik van alcoholische dranken in hel Ver. Koninkrijk gedurende het jaar 1921 met 12 pet. vermeerderd. Er is 79 pet. van de totale hoeveelheid alcohol en bier ver bruikt. De belasting op het drankverbruik bedroeg 190 millioen p.st. EEN ZOTTE MOTIE. Van revolutionnaira zijde is eens gezegd: niets is ons te dol. Het schijnt dat de Sociaal-democratische groep in de Kamer deze leus heeft overge nomen. Er werd van revolutiomiaire zijde een motie ingediend, waarbij de Kamer haar afkeuring zou uitspraken over de wijze waarop de regeering den revolulionnaireu opzet in November '18 had voorkomen. Zij had namelijk gebruik gemaakt van de hulp van vrijwilligers, die met behulp van par ticulieren waren bijeengeroepen naar Den Haag. Dit nu steunde niet op een wet en was dus „onwettig". Alsof zoo zegt de „Stand." met reden de Overheid die tot roeping heeft haar1 gezag te handhaven tot bescherming van heeJ het volk, geen gebruik zou mogen maken, behalve van de macht, die haar langs wettelijk geregelden weg daartoe Ier beschikking staat, van elke hulp harer on derdanen, die zich daartoe vrijwillig aan dienen. „Wij willen van deze zotle motie niets meer zeggen. Maar er alleen de aandacht op vestigen, hoe de revolutionnairen in de Kamer de vrijmoedigheid hebben om, waar zij zelve gerechtigd meenen te zijfi alle wet en ge zag onder den voet te loopen, voor de „handhaving der wet" door de Overheid op te komen, wanneer zulks de Overheid machteloos zou maken tegen hunnen moedwil. Zij, die gereed stonden den burgeroor log te ontketenen, durven de Overheid, die dezen gruwel weet te voorkomen, de ont ketening van den burgeroorlog verwijten. Altijd weer hebben waarheid en leugen, deugd en ondeugd, stuivertje gewisseld". En niet alleen de communisten, maar ook de sociaal-democraten stemden voor de bedoelde motie. Zij ontzeggen aan de wettige Overheid het recht haar gezag te handhaven. Om vrij te zijn in het doorzetten van hun boozen moedwil. Daar komt toch alles op neer". Er is den Sociaal-democraten in verkie zingsdagen veel aan gelegen, zich zoo on schuldig en ordelijk mogelijk voor te doen. De stem voor dc motie is echter wel sprekend. Ook hun is niets te dol. GEWEIGERDE MEDEWERKING? Van de zijde van den Sigarencnakers- bond wordit ontkend, dat de organisaties medewerking zouden hobi>cn geweigerd, toen een groote builenlandiscihe ord'er te (veiikrijigen was, die aan 3000 man werk zou geven voor minstens -een jaar. DE HERDENKING IN DEN RRIEiL. Vanwege het ministerie van Oorlog za! op de fundamenten van de Nooidp-oorl een eenvoudig gedénktecken worden opgericht. Op een gemetseld voetstuk komt ©en ge denkplaat te slaan, waarop ©en inschrift vermoedelijk van den volgenden inhoud: „Hier Ier plaatse rammeiden de Water- geuzen de Birielsche Noordlpoort op Dins dag 1 April 1572 fles avonds omstreeks liaif 9". JUSTITIE, POLITIE EN PERS. De officier van justitie te Arnhem, inr. II. C. van. Kieffens, 'heeft, naar aan de „Tel.'' wordit gemeld, aan <le inspecteurs van politie, belast met de afdecliing recher che, opgedragen, geen, hoegenaamd géén, inlichtingen meer te verstrekken aan d'e pers. Hij zelf zal, in belangrijke aangele genheden, aan de verslaggevers vertellen, wat hij meent dat gepubliceerd kan worden. DE STElMMwIt VOOR DE VASTSTEL LING DER KATOHLI'BKE LIJST TE ROTTERDAM. Bij de Zondag gehouden stemming !o Rotterdam voor dé definitieve vaislslelling van tie KalhoScke iijst voor de fl.s. Kamer, verkiezingen, is het politiek advies gehand haafd wat blijken kan uit tie punten door de vijf candiidlalten behaald en welke als volgt verdeeld wanen: H. Slulemeijer 24805, mej. A. Meijer 17765, dr. Huijbers 12122, W. Mooijman 9464, dr. Vriems 5613 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5