nimmmm. EERSTE BUD Indrukken van den dag. 0 DINSltAO 14 MAART 1922 14ste JAARGANG No. 14092 PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 274! EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL.-' DIJ CONTRACT BELANGRFJM# PORTING Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NAAR DE EENHEID! AGENDA 15 MAART Stemming over het politiek advies. Begrafenis Mr. A. J. Sybenga. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 271. Wij hebben er geen spijt van acht da gen geleden aan het bestuur van den Al- gcmeenen Bond van R.-K. Kiesvereeni- gingen, in het bijzonder aan den voor zitter, leiding te hebben gevraagd in de beweging der heeren Van Cranenburgh c. s. Genoegzaam deden wij in bedoeld artikel uitkomen, dat wij die leiding wel veronderstelden, maar dat wij het nood zakelijk achtten, dat daarvan ook open baar bleek. Onze vraag: spreek toch, heeren! stelden wij Dinsdag, 7 Maart en ia de avondbladen van Vrijdag daarop volgende publiceerde het bestuur van den Algemeenen Bond een belangrijke cor respondentie, welke het met de heeren van Cranenburgh c.s, gevoerd had. Wij zoeken tusschen een en ander geen verband; constateeren alleen, dat het be stuur met ons de noodzakelijkheid van leiding in het openbaar erkende; meer nog: wij zagen met genoegen, dat de voorzitter in „De Tijd" van j.l. Zater- lagavond de beteekenis der gepubliceer de correspondentie uitvoeriger verklaarde en toelichtte" in een vorm en een geest, die ons op het oogenblik en onder de te genwoordige omstandigheden de eenig verkieslijke schijnt. Het blijkt ons n.1. dagelijks, dat er in ons Roomsche kiezerscorps groote opge wondenheid, wij zouden bijna zeggen een zekere geestesoverspanning heerscht, waarvan de oorzaak wel voornamelijk in <le neerdrukkende tijdsomstandigheden legen is, ook al denkt ieder voor zich d'ar gewoonlijk niet aan. Bij een derge- liji.en nerveusen toestand kwam de open baarmaking van het plan-van Cranen burgh de zenuwen nog sterker spannen en de begripsverwarring vergrooten. Ons besluit daartegenover was, allen, die in een mondeling onderhoud of door middel van ingezonden stukken hun meening over den opzet van van-Cranenburgh c.s. in meestal scherpen vorm naar voren brachten, te kalmeeren, daarbij zelf het voorbeeld gevend van te zwijgen en toe te zien, zoolang de beweging zelf niet duidelijk was. De groeiende onrust eischte echter voorlichting, een gezaghebbend woord, een daad desnoods en daarom vroegen wij om leiding daar, vanwaar zij dient uit ie gaan. Uit hetgeen nu, zoowel 'door het dage- ijksch bestuur van den Bond als door den voorzitter persoonlijk, de vorige week is gepubliceerd, blijkt ons, dat si parva licet componere magnis! door het Bondsbestuur en door ons dezelfde tac tiek van kalm toezien is gevoerd. Terecht veronderstelt dan ook mr. Van Wijnbergen, dat wij daarop geen critiek zullen uitoefenen. Integendeel, wij wil len de voorzichtigheid van het Bonds bestuur gaarne prijzen, waardoor ver moedelijk erger voorkomen is. n wat hebben wij nu uit de als wij het zoo noemen mogen passieve leiding van het Bondsbestuur te besluiten, wat te lezen uit de correspondentie en het nader verklarend artikel van den voor zitter? Wij meenen er dezen gedachten- fang uit te halen; de slecht gehumeurde heeien van Cranenburgh c.s. gingen met hun oproep in de bladen, waarin zij voor de voorrianders van een Katholieke be- /uinigingspartij verzamelen bliezen, een verkeerden, onorganisatorischen weg op; tij waren echter te goeder trouw, bewe zen dit door hun openlijk optreden en ioordat zij, attent gemaakt op hun afwij king, zich voor een onderhoud tot het Bondsbestuur wendden. Dit onderhoud moest niet geweigerd worden, omdat men niemand, die te goeder trouw is, moet afstooten en omdat wij overtuigd zijn in dat onderhoud de heeren van Cranen burgh c.s. te bewijzen, c»d er maar één juiste weg is, de Katholieken op politiek terrein te volgen hebben en dat dit niet is het vormen van een partij in of naast de partij. Zóó zien wij na het gepubliceerde der laatste d*gen, de leiding van het Bonds bestuur, waarop, naar onze meening, geen steekhoudende critiek is te oefenen. Hu weten wij wel, dat dit bijzonder nuchtere oordeel koud aandoet tegen over al de gloedvolle ontboezemingen, welke de laatste weken in de pers en op de openbare vergaderingen zijn geuit. Wij willen evenmin critiek oefenen op het heftige verzet, hetwelk vooral het eerste artikel van den heer van Cranen burgh verwekte in de kringen der geor ganiseerde ambtenaren, werklieden, pro pagandisten en bestuurders onzer katho lieke kiesvereenigingen. De heeret», van Cranenburgh c.s. begaven zich namelijk op een terrein, dat blijkbaar het hunne niet is en spraken daarom een taal, die noodzakelijk verkeerd moest worden ver staan. Wij stellen ons den gang van za ken aldus voor: Bij een groot aantal ver- I mogenden en zakenmenschen groeide met den dag een afkeer tegen de hooge staats lasten, welke op hun schouders werden gelegd, waarom zij op een.... kwaden dag besloten ook hun politieke rechten eens te laten gelden en als goede Ka tholieken in he^ partijverband, in de Roomsche partij zelf al de ontevredenen te organiseeren, welke het met hun ver zet tegen de al hooger wordende staats uitgaven eens waren. Wij spraken van een kwaden dag; want die opzet was natuurlijk mis. Het Roomsche kiezerscorps is één, groot, machtig leger, hetwelk bij den Aanstaan den stembusstrijd eendrachtig moet op trekken tot behoud der rechtsche regee ring. Nu gaat het niet aan, dat een deel van dat leger vóór den beslissenden slag afzonderlijk gaat staan en eischen gaat stellen omtrent het verdeelen van den buit der nog niet behaalde overwin ning. In ons democratisch kamp was vol op gelegenheid de generaals en de over sten aan te wijzen en zelfs de bestuurders van 't te behouden regeeringskasteel. Ge rechte verontwaardiging daarom bij hen, die dit ongedisciplineerde optreden gisp ten. Eveneens voelden wij het billijke in de verwijten van het georganiseerde arbei derskamp, waar men herinnerde aan de dagen van November 1918. Hebben wij daarvoor de revolutie te gen gehouden om ons nu de sociale wet geving ontnomen te zien, was het bittere en begrijpelijke verwijt. Bij deze gezonde wrijving van gedachten moet het echter blijven. Maar de laatste dagen worden stemmen van wantrouwen en verkette ring gehoord, die in ons kamp niet passen en de zaken eer verslechteren dan ver ergeren zullen. Zoo leek ons het verwijt op de jongste vergadering der Haarlem- sche Kiesvereeniging, als zouden de hee ren van Cranenburgh c.s. opzettelijk met hun plan tot na het indienen der groslijs ten gewacht hebben, om zoodoende den boel in de war te sturen, al zeer ongemo tiveerd en onwaarschijnlijk. De actie van de heeren van Cranenburgh c.s. heeft juist op degenen, die dagelijks met het politie ke leven contact houden, den indruk ge wekt, dat wij hier te doen hebben met 'n spontane, doch, politiek gesproken, naive beweging van zakenmenschen, die enkel bedacht waren om hun ontevredenheid te luchten, zonder zich een juist denkbeeld te vormen van den nasleep hunner daad. Dit bleek uit het openlijk optreden van den initiatiefnemer en uit de namen der onderteekenaars der bekende adverten ties. Er was er geen onder, aan wie per soonlijke ambities kon worden toege schreven: de naam van een toekomstig Kamercandidaat miste men ten eenen- male. Al wat maar een beetje politiek gevoel heeft speurde hier gevaar en bleef afzijdig, er was in heel deze actie geen greintje „politiek". Daarom zijn verwijten als boven be doeld er dan ook vlak naast. Evenmin kunnen wij ons vereenigen met de stemmen, die een uitbanning wen- schen van de heeren Cranenburgh c.s. als politieke scheurmakers. Daar is, om een organisatorische fout, geen reden toe. Doch de groote massa verwart deze fout met den inhoud van de actie-van Cranenburgh. Welnu, de strijd over de sociale wetgeving moet ii de kiesvereenigingen, op de Bondsvetga dering bij de behandeling van het con cept-program worden uitgestreden, maar niet door de laten wij ze noemen conservatieven te weren. Eerst wanneer deze laatsten, na vaststelling van het ver kiezingsprogram zouden doorgaan wat wij niet gelooven zich afzonderlijk te /groepeeren en met eigen lijsten uitkwa men, zouden vrij van dissidenten en po litieke scheurmakers kunnen spreken, Tot zoolang meenen wij tot kalmte en bezadigdheid te mogen aansporen, de bes te stemming om zakelijk de vele proble men te overzien, welke aan een toekom stige regeering zullen gesteld worden en aan de oplossing waarvarf de groote Ka tholieke partij zich niet zal kunnen ont trekken. Wanneer dat geschiedt met waardeering van elkanders meening, zal niet enkel de christelijke liefde niet wor den geschaad, maar zullen uit een derge lijke gedachtenwisseling ook de minst eenzijdige hesluiten voortkomen, wat ten slotte toch niet anders ar. zijn' dan in aller belang. Sociëteit „Sint Bm\o". Haarl. Inkoop combinatie, 8 uur. Bestuursraad, 8 uur. Haarl. R.K. Voetbalclubs, 8 uur. Supporters H.F.C., half 9. Waaggebouw. Van 10f uur tentoon stelling van sohiliderijien en teekebingen, •door N. Bastért en A. L. Koster. Raadhuis. Vergadering commissie inge zetenen inzake Grenswijziging, 1.30 uur. Sociëteit „Nijverheid". Alg. Ned. Vér- bond. Prof. Dr. Martin: „Frans Hals en zijn werk". Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, bohalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Maandagmiddag omstreeks 4 uur is het stembureau, bestaande uit de hee ren A. B. Michielsen, H. L. J. Llein Schiphorst, P. de Rooy, N. Heitlager en W. Braakhuis, gereed gekomen met het opmaken van den uitslag van de stemming in de R. K. Kiesvereeni ging van Haarlem. Bij het opmaken waren verschillende belangstellenden aanwezig. Het bleekdat waren uit gebracht 579 stemmen, waarvan 57 van onwaarde. De toekenning had plaats volgens het z.g. pun benstelsel (10 punten voor hem, die no. 1 stond op het stembiljet; 9 voor no. 2; 8 voor no. 3 enz.). De uitslag was als volgt: 1 Mr. J, B, Bomans, 4519 st.; 2 Chr. v. d. Bilt 4490 st.; 3 Mr. P. Rhymer, 3727 st.: 4 Mevr, S. L. C. Bronsveld—Vitringp. 3514 st.; 5 A. B. Michielsen, 2925 st.; 6 Mr. A. J. M. Leesberg, 2524 st.1; 7 A, J. Loerakker, 2236 st.8 B. Veltman, 1398 st.; 9 P. Heilker, 1284 st,; 10 Chr, Jansen, 1171 si; 11 Th. Hooy, 545 st.; 12 L. Zonneveld, 96 st. De volgorde van het Politiek Ad vies is dus bewaard gebleven. Na bekendmaking van den' uitslag werden de stembiljetten verzegeld en in .bewaring gegeven aan een der leden van het stembureau. Onder zeer veel belangstelling had gistermiddagop Westerveld te Velsen de teraardebestelling ,plaats van 't stof felijk overschot van Mr. A. J. Sybenga, hoofdcommies ter Provinciale Griffie al hier, afd. Waterstaat. Onder de aanwe zigen merkten wij den commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, den griffier der Staten, Mr. Vening Mei- nesz, het lid van Geiep. Staten Jhr. Mr. D. E. van Lennep, benevens tal van ambtenaren van de Griffie. Nadat do kist in de groeve was neer gelaten, nam de Commissaris der Ko ningin het woord, die wees op de te genstelling: de zon, die spreekt van lente en van opbloei en het jonge le ven, dat hier begraven wordt. Met leedwezen zien we dezen jongen mede werker heengaan en ons groot mede gevoel gaat uit tot de ouders. Hoe ge voelen we hier de broosheid des leven3, en bij dit graf kunnen wij zoo het woord van David verstaan, dat hij sprak tot zijn vriend Jonathan: „Er is maar één schrede tusschen mij en den dood". Mr. Sybenga was iemand, die met opge wektheid en lust zijn werk verrichtte; hii was geacht bij zijn superieuren en geliefd bij hen, die onder hem stonden. Zijn dood is een ernstige roepstem voor ons om den tijd uit te koopen, om niet alleen de vreugde, maar ook den ernst des levens onder de oogen te zien, om getrouw en bereid te zijn. Met het citaat uit een vers van de Genestet besloot de Conimisshris zijn rede. Daarna sprak Mr. Scheltema, de chef van de afd. Waterstaat ter Prov. Grif fie, diie op den eenvoud en de blij moedigheid wees van den overlodene, die in den korten tijd van zijn werkzaam heid aan de Griffie zich vele vrien den had gemaakt. Nalat nog twee vrien den hadden gesproken, dankte de vader, Mr. S. Sybenga, griffier der Prov. Sta ten van Groningen, voor de groote be langstelling! Aanbestedingen. Maandag werden op het Stadhuis aanbestedingen gehouden voor ver schillende openbare werken: le. voor het tijdvak van den dag der gunning tot en met 31 Decem ber 1922: het onderhouden van stookgereed- schappen. Laagste inschrijver voor alle wer ken H. P. Kloos, n .1 gebouwen f 670.50;, buitengewone school f 182.50, scho,eu L.O. f 2540,50; gymnasium f 176.50, scholen M.O. f249 50; 2e. het verrichten van vernieuwin gen aan de stedelijke eigendommen, benevens het dagelijkscli onderhoud. Laagste inschrijvers: stadsgebouwen: Hetem f 10.650, grondbedrijf: Ant. J. Lubbers f645, scholen L.O.: Wed. van Zanten f 4.810, scholen U.L.O.: He- tem f50, buitengewone school: dezelf de f 70, meubelen L.O.: Lubbers f345, meubelen Ü.L.O Wed. Van Zanten f 30, meubelen buitengewone school: dezelfde f 25, gymnasium en meube len: Bonke f 25,-Lubbers f25, gebou wen en meubelen M.O.: Lubbers f765, buiten de gemeente gelegen werken: J. P. A. Ne lissen f3800, bruggen: de zelfde f 10.500, houten wallen: dezeII* de f 3900, steenen wallen: Bruin eu Planting f 1870, Brouwersvaartdezelf de f 675; 3e. het verrichten van vernieuwin gen |aau-, benevens het dagelijksch onderhoud van verfwerk' van de ste delijke werken. Laagste inschrijvers: stadsgebouwen: S. Goldstein f 6.993, scholen L.O de zelfde f7.083; meubelen L.O.: Coöp. Bouwersbond f 1.125, school en meu belen U.L.O.: S Goldstein f215, bui tengewone school en meubelen: A. de Laat f 100; gymnasium en meubelen: S. Goldstein f 210, -school en meube len M.O.: dezelfde f 1 473, bruggen: G. A. Steijl f 2.100, urinoirs en drimk- fonteinendezelfde f 550. Verder is aanbesteed: le. voor het tijdvak van den dag der gunning tot en niet 31 December 1923: het verrichten van wit werken, be nevens het onderhonden van stuca- door- en witwerken aan verschillen de gemeentegebouwen. Laagste inschrijvers: stadsgebouwen: /\j F. Doing f 1.350, schoolgebouwen: dezelfde f 4.875, U.L O -school dezelf de f 150, buitengewone schoolR.Tor- ringa f'100, gymnasium: dezelfde f 140, school M.O.: De Vries f 1.787; 2e. het verrichten van vernieuwin gen aan-, benevens het dagelij ksch on derhoud van behangwerken, gordijnen en klein meubilair in stedelijke ge bouwen. Eenigste inschrijver, Cora, van Niel voor alle peroeelen f 3.712.10. 3e. het vegen en schoonhouden van de rookkanalen en schoorsteenen van epuige stadsgebouwen. Laagste inschrijver: stadsgebouwen; Wed. Van Steen f 133.20, scholende zelfde f 217.20; Alle inschrijvers zijn te Haarlem gc- vciügd. R.-K. Vereeniging ter Bescherming van Meisjes. De moesten onzer sladgenooten zuilen, al reeds meerdere analen géhoord ihehlben van de Sit. Marilha-Vereenligiing. Deze vereenliigung biedt o.a. ook gelegen, beid aan de R. K. dienstboden die van el ders komen har© vrije avonden door te Ibnenigen. De meisjes worden dan op eeme aangename wijze bezig gehouden. Des Woensdagsavonds worden naai- knip- en sohrijifliessen gegeven en des Zondags ■wordt die avowd dtooaigebraclh't amet spel- -tetjos, pianospelen en zingen; terwijl op beide avonden tlhee, koffie en versnape ringen verstrekt worden. Toen er zoovele Duitsohe meisjes ziöh te Haarlem en omstreken kwamen vesti gen, deed izicth al spoedig de behoefte ge- voelen, voor Ihaar afoondferlijfce avonden te organiseeren. jjene Duitsohe dame werd ails ihooftBaid- ster aangesteld', die mot medewerking van nog enkele amdtere dames, het idienl meisjes »oo gezellig mogelijk maakt. De Woens dag- en Zondagavonden zijn voor do Duif- Bohe meisjes vastgesteld en zij zijn van harte welkom. De opkomst is groot, d'odh wij hopen diait dhor meerdere bekendheid iheit aantal aan merkelijk zal stijgen. Mocht men noig in lichtingen omtrent het een of ander wem- sdben, betrekking hebbende op de R. R. Dudtsöhe meisjes of mei&jesavondén, dan ds de Ihoofidlaidlster, Frauiain E. Rieanholdt islteodls gaarne bereid deze zoowel aan de 'dames ails aan de 'dienstboden te verschaf fen in ons Tehuis, Kleine Houtweg 13. Ook dé IR, K. Arbeidsbeurs zoowel voor 'Duitsohe als voor Hollandisdhe meisjes is dn rhet Tehuis, Kleine Houtweg 13, geves tigd. Mogen lodh voora'l de 'diames zooveel mogelijk die idienslbedén naar deze avon den zenidlen, in 'het besef dat de verleiding langs den weg voor die jonge, onervaren meisjes groot is en de toevluoliit in veilige haven haar niet mag onthouden wiordlen. Verkocht. Tot op heden werden op de ilienitooanstel- lirag 'dier kiunistschikters N. Bastert en A. L. Koster (op de Waag) van den laaitstge- noeandfjn veiikochit hot .schilderij „'Bloeien de late tulpen/' 'dé pastel „Kwaekerij van rose hyacinilhen aan dé (Ramipelaani" en 2 ttee'kenamgen ,,de Waag ite Haarlem" en „Piazza del Pariamemlo te Florence'. •Deze .tentoonstelling duurt nog 'tot en toöt anastaainden Zondag. Spoedig daarna wordt 'door „Kunst zij ons Dori" eveneens op 'de Waag ©en ten 'toonstelling geopend' van schilderijen en teeikeniingen door Speenhof, dien dlidhter- zangor. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. LENTE TENTOONSTELLING, BLOEM. BLAD-EN-PLANT IN DE TOEGEPASTE KUNST. Het bestuur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem heeft mede in verband met den bloei der voorjaars gewassen, besloten van 12 April tot uit. Mei in de zalen van het Paviljoen Dreef, eene tentoonstelling in te richten vaD voorwerpen op het gebied der toegepas te kunst, waarin de plantaardige natuur verwerkt is of welke geïnspireerd zijn op bloem, blad of plant. In aanmerking komt aldus: tuinkunst (ontwerpen voor tuinaanleg, in zooverre deze betreffen de schikking der bioem- vakken enz.) metaal-drijfwerk, kunst smeedwerk, glaswerken, kunstsnijwerk, ceramiek, glas in lood; mozaïek, decora tieve paneelen, graphische arbeid, recla-j mekunst, ontwerpen voor behangsels enz. weef- en batikwerk, gedrukte stoffen, borduursels .en kantwerk, lederwerk (boekbanden) kortom al hetgeen direct verband houdt met bovengenoemd begin sel. De inzending, in natura of in ontwerp, welke voor een ieder open staat, dient vrachtvrij te geschieden voor of op 6 April a.s. aan het Museum van Kunnsl- nijverheid te Haarlem. De inzendingen zullen onderworpen zijn aan het oordeel der Commissie van Toelating, bestaande uit de heeren A. P. Smits, architect B. N. A„ vertegenwoordi ger V. A. N. K„ Theo van Reyn, beeld houwer, seer. Ned. Kring v. Beeldhou wers en Otto van Tussenbroek, Sierkun stenaar, directeur van het Museum van Kunstnijverheid. Vrijwillige Burgerwacht. Men verzoekt ons mede te deplen dat. de schietoefeningen te Overveen weder zullen aanvangen op Zaterdag 1 April a.s., en zullen duren tot en met Zondag 1 October d.a.v. Ze worden gehouden dea Zaterdagsmiddags van 35 uur en des Zondagsmorgens van 1012 uur, behal ve den 4en Zondag van iedere maand. In verband met de ranfeoeneering op patronen zullen gedurende dien tijd geen schietoefeningen met margapatronen in de Stadsdoeleii worden gehouden en zullen deze mitsdien eindigen met Donderdag 30 Maart a.s. en weder aanvangen Don derdag S October d.a.v. Er zullen Kringwédstrijden gehouden worden en vermoedelijk ook een Pro vinciale. De Nationale eindwedstrijd komt dit jaar te vervallen. Aan schutters die aan zeer bijzondere eischen voldoen, zal den naam Koning- sohutter gegeven worden en ontvangen dezen daarvoor vanwege den Bond van Burgerwachten een bijzonder kruis met lint. Deze schutters nemen dan geen deel meer aan de algemeene wedstrijden en zullen alleen onderling kampen. De win naar pnder hen ontvangt den titel van Schutterkoning, met een bijzondere in- sfgne. Volgens mededeeling van den Inspec teur der Burgerwachten zal vermoedelijk den leden van Burgerwachten de gele genheid worden geboden, ten overstaan van den toegevoegden officier, proeven, af te leggen van den door hen bereikten graad van schiclvaardigheid. Waarschijnlijk zal hun, die aa# de proe ven voldoen, een diploma of draagkruis uitgereikt worden en wel: Voor hen, die voldoen aan de A-proef: een zilveren kruis. Voor hon die voldoen aan de B-proef: een bronzen kruis. Voor hen die voldoen aan de O-proof: een diploma; Barometerstand: 774. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Maart 1922: Hoogste barometerstand 773.1 m.M. te Shields. Laagste barometerstand 7-56.8 m.M. te Hernösand. Verwachting van den avond van 14 lot den avond van 15 Maart 1922: Zwakke tot matige Oostelijke tol Noor delijke, in het Noorden wellicht Noordwes telijke wind. Licht lot half bewolkt. Latei- wellicht toenemende bewolking. Waar schijnlijk droog weer. Kans op nachtvorst Dezelfde temperatuur overdag. Hulp aan Rusland. De heer J. P. Mulder, alhier, is aangewezen om het ss „Gauwestroom" dat vanwege den Bond van Comité's voor hulpverleening aan de noodlijden den in Rusland met levensmiddelen naar Rusland zal vertrekken, te ver gezellen en de goederen tot aan de plaats van bestemming (de honger- d'istricteo) be begeleiden, Statuten, De „Staatscourant" bevat' de statu ten Van de Scheepsexploitatie-Ma«1j- schappij „Bavo", alhier, Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Ilaak. Kerkhof straat 10, lorgnet; C. Groo- tenboer, Leidscheplein 26rood, man chetknoop; D. Hovenier, Vooruitgang- Schmidt, Korte Laan 9, Btoeinendaal bruine heerenportemonnaieL. Luit jes, Spaamoogstraat 20, portemonnaie (z.wart); H. Koelemij, Bannesteeg 7, gummi schoentje; A. Bruseker, Brand straat 28, nekspeld; P. Bosse, Kruis weg 13, kralen halsketting; J. Zoet, Koningsteinstr. 15, bruin glacé hand schoen; Kennel Fauna, Parklaan 119: hond (zwart en bruin) gebracht dooi den agent vim politie A. Hoevens; grijze kat, gebracht door C. Reuver, Kruisweg 64; kat (wit met zwart) gebracht door M. v. Maurik, Ripperda- park 20; C. Uijlenbroek, Ruysdael- straat 20, R. K. Kerkboekje; A. Huy- boorn, Wolstraat 7rood, kleedje. H. Hoffies, J. de Breukstraat 24, gummi hal; H. Koops, Emostraat 25, broche (me daille); C. Duins, Roosveldtstraat la zw., grijs wollen handschoen; W, Gorter, Oos terstraat órood, bruin wollen handschoe nen; Kennel Fauna, Parklaan 119; hond (fox), gebracht door A. Kïingers, Ursu- lastraat 10 L; hondje (bruin), gebr. door Y. de Post, L. Lakenstraat 33rood; hond (bruin) gebr. door R. Pot, Kloosterstraat 23; B. Jonckbloedt, Barteljorisstraat 27, Tafelkleedje; v. Marcelis Hartsinck, Flo raplein 23, damesportemonnaie en sleutel; D. de Wit, Anegang 18, jongenspet; P. Groen, Gasthuislaan 133, schaartje; C. de Jong, Raaks 11, onderdeel carbidtentaarn; v, Noort, Leidscheplein 13zw., mantel ceintuur; J, v, Zutphen. Schagchelstraat 45, leesboek; A. v. Bijster, Teylerstraat 55, fluweelen muts; P, Verberne, Brouwers vaart 72, rokspeld; Masman, Brouwers vaart 118 b. zw., Lipssleutel; A. Rooy, Voorzorgstraat 1 b. rd., zweep; W. v. Dijk, Leliestraat 23 D, hond (Dobber man). Pe verwerping der Psnsioenwet voor Burgerlijke Ambtenaren. Vanwege het Gomité van Ne ut rad Overheidspersoneel werd giste-avond ii het gebouw St. Bavo eea o eab ra ver gadering .gehouden ter bemrebi g van de verwring der Pensioenwet voor Burgéilijko aoibte'.a.aa door de Se te Kamer. De voorzitter, de heer J. D. Mul lor, voorzitter van den Haailemschen Neu tralen Bestuurdershond, oven do de ver gadering met een korte i-ileidi-ig en ,gaf daarna het woord aan den heer H. P. Berghuis, uit litrejht. Deze spreker zeiie, dat duiz meen ambtenaren en duizenden we luwen en weezen langen tijd en met verlangen naar de Pensioenwet hebben uitgezien. De Tweede Kamer heeft deze wet aangenomen en men was algemeen van meening dat de Eerste Kamer de wet eveneens zou aannemer!, waarom de actie der organisatie dan ook den al erlsat- sten tijd verflauwde. Men heeft evenwel buiten den waar l gerekend, want de Eerste Kamer ver wierp tegen aller verwachting het ont werp, waarmede onze volksvertegenwoor diging zich reeds vereenigd hal. Het schijnt, dat het hooge ooilego verre van op de hoogte is van de cnooden - welke er heerschen onder de gepensionneerden. Spr. gelooft dan ook, dat het verzuim is geweest aan de Eer ste Kamer geen rapport over te leggen van een enquête, gehouden onder de gopensionneerde weduwen van ambtena ren en waaruit blijken zou, hoe de we duwen van hooggeplaatste ambtenaren genoopt worden tot minderwaardige werkzaamheden en hoe de weduwen van lager© ambtenaren tot harden arbeid genoopt worden om zich een gebrekkig bestaan t te verwerven. De spreker besprak hierna uitvoerig de salarieering van het overheidsperso neel lot 1918 en den harden strijd, welke de organisaties hebben moeten voeren om ©enigszins verbetering te brengen. Met 'n krachtige aansporing besloot de spr. zijne rede. Hierna werd het woord gegeven aa:i den heer J. G. v. d. Jagt, uit Den Haag. Deze meende dat de vorilauwing van het organisatieleven in den laatstea tijd voor de reactie het teeken is geweest om in te grijpen in de bestaansrech ten van het overheidspersoneel. Hij herinnerde vervolgens aan 'n uit lating van den Minister van Finan ciën, volgens welke voor verwerping van het wetsontwerp in de Eerste Kamer geen vrees behoefde to bestaan. Men had dus van hem mogen vorwa-bten, ,dat hij do zaak met hand en tand ver dedigen zou. Üitvoerig behandelde spreker de herzie ning der1 Massificatie van gemeenten. De circulaire van de Mij. van N ij verhei! onderwierp spreker aan scherpe critiék. Een 'luid applaus besloot deze rede. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse ling werd een danklbaar gebruik gemaakt De heer v. d. Jagt beantwoordde de ge stelde vragen. Tenslotte werd een resolutie aangeno men waarin betreurd wordt, dat de Minis ter van Financiën nagelaten hoeft, de on-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1