itnU'-o.., ©rmamint- tegen .Besmetting. IJMUIDEN. DE haringvisscherij. NOORDWIJK. UITGEEST. SASSENHEIM. BENNEBROEK. LISSE. VELSEN. SPAARNDAM. HALFWEG. ASSENDEI FT. ZANDVOORT. SCHOTEN. HEEMSTEDE, GEP£R!@D NIEUWS, Eerste lustrum vriendenkring van het H. Sacrament. Deze vergadering werd voorafgegaan door een plechtig Lof met preek door den Eerw. Directetfr. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en heette alle dames en heeren hartelijk welkom. Met een enkel woord schetste de voorzitter hoe schoon het is, lid te zijn van den Vrien denkring van Jezus en stelde evenals de directeur in zijn preek de vraag hoe het komt dat nog zoovelen zich niet opgeven als lid van Vriendenkring. Na ook den WelEerw Kap. Wennen, *n hartelijk welkom te hebben toegeroe pen, gaf hij het woord aan den Eerw. spreker. Deze gaf een zeer duidelijke uiteenzetting van het ontstaan van het mirakel van Amsterdam 1343. In een schitterende rede zette spreker uiteen, dat wil de wereld weder vrede en geluk kennen, wij dat moeten afsmeeken van God, want God alleen kan vrede geven. Spreker wekte op tot het meemaken van den Stillen Omgang naar Amsterdam en oogstte een dankbaar applaus. De boottocht, welke gehouden zou wor den, is wegens te geringe deelname al- gelast. Men gaat nu weder te voet of per De deelnemers aan den fietstocht ver- xamelen zich 's nachts te een uür op de Wilhelminakade. Tot penningmeester is benoemd de neer .Turkenburg. Men 8 pr.cL. zal een zeer belangrijke vergadering van de Hanze worden gouden, waartoe dringend worden uitgenoodigd alle R.-K. Middenstanders, De heer «fep J"erid«riM cenigingsleven, ook voor den imddenstan- en kome hier nu e'ehs voor den dag met zijne moeilijkheden en bezwaren te gen het lidmaatschap van de Hanze Bo vengenoemde spreker, een man vangroo te ervaring en doortastende energie, zal /aarne op eene even aangename al, ge- mnedeliike wijze deze moeilijkheden weerleggen. IJmuiden telt ver over de Sd Roomsch-KathoUeke Midden standers, waarvan er nauwehjk v,_ de Hanze, en onder die veertig xiin er nog velen, die zelden of nooit een «rtfadering bezoeken. Is het dan te ver wonderen, dat n bestuur van goeden wil wanneer elke poging tot medewerk.ng vruchteloos bUjft, moedeloos wordt en «j]Q geheel wil aftreden. iaW "'"lier onwil in hetspelishetlaks; keid is het onverschilligheid7 Wat O'S H.»s. hier in IJmuiden groot te maken. Men schrijft ons: M De haringvisscherij heeft momenteel oe- fcoefte aan eenige rechtstreeksche staats hulp en het zou buitengewoon onvei-stan- dège politiek zijn haar daarvan nog langer *rt *«3tokcn te doen blijven. )e wijze waarop de Minister zich deze huip denkt, lijkt ons op zich zelf juist, en wij hopen en verwachten dan ook dat de beide Kamers der Staten-Generaal zich met hei voorstel zullen vereenigen De ergste zorg, waaronder het 8™^"" deel van het bedrijf gebukt gaat, wordt ongetwijfeld veroorzaakt door de verhezen, wétte met de z.g. haringcombinatie z.jn celeden, wette combinatie in 1920 groote vooraden haring heeff moeten overnemen om het bedrijf voor een ineenstorting te behouden. Die ineenstorting is toen ook in derdaad voorkomen, en daarmee zijn groo te rampen voor de visschenj, de daaiKij betrokken nevenbedrijven, de vnsscherybe- volking en de visscherijplaatsen afgewend. Maar de Verkioop der overgenomen haring- vooraden is slecht gegaan, slechter dan iemand had kunnen vermoeden of vermoed had, en er is een geweldig geldelijk ver- Bes geleden, dat op de gezamenlijke deel nemers is blijven rusten, en wel op zooda nige wijze dat onderling de deelnemers voor elkaar aansprakelijk zijn en blijven. Vooral in dit laatste nu schuilt het groote ecvaar. Iedereen toch weet dat op dit ooaenblik verscheidene haringreederijen in xutk een financieelen toestand verkeeren, dat ze hi¥ir aandeel in de schuld niet zullen kunnen voldoen. Daarvoor moeten dan echter de overschietende reederijen opko men, wette dus niet slechts hun eigen aan deel zullen moeten betalen, maar een aan- rienlijk hooger bedrag; een omstandigheid wette tot gevolg zal hebben dat weer an dere reederijen eveneens in gebreke moe ten blijven, enz. enz. Zoo ontstaat voor een al kleiner aantal bedrijven een steeds aan groeiende schuld, en wel dermate dat het frn slotte uiterst twijfelachtig zou worden of er wel één haringreederijbedrijf op de been zou blijven. Reeds eenigen tijd bedreigde deze mas sale ramp de heele visscherij, en voor een niet gering deel is daarin de oorzaak te xoeken van de onmogelijkheid om eenigen gang te verkrijgen in de noodige werk zaamheden ter voorbereiding van de nieu we haringteelt. Het bedrijf is als het ware met lamheid geslagen. Worden nu de voorstellen van den mi nister van financiën aanvaard, dart zal al thans deze doodelijke beklemming van het bedrijf worden weggeruimd. De regeering is namelijk bereid er toe mede te werken dat de onderlinge aansprakelijkheid tus- schen de deelnemers aan de haringcombi natie veravngen wordt door de indiivktu- eele aansprakelijkheid, zoodat een afreke ning kan worden opgemaakt waarin ieder deelnemer voor een vaststaand bedrag in bet geleden verlies wordt aangeslagen. Op deze manier kan met de liquidatie der combinatie wordenraangevangen. De deelnemende reederijen, welke in staat zijn haar verliesaandeel te voldoen, of welke de noodige maatregelen kunnen nemen on daartoe in staat te geraken, kunnen dat aandeel betalen en zijn dan van alle verde re aansprakelijkheid af. Die reederijen,wette momenteel in finan cieel vermogen tekort schieten, zullen het onbetaalde deel harer verliezen schuldig blijven aan de bankinstellingen, die de fi- nancieering der haringcombinatie mogelijk gemafikt hebben, terwijl de staat voor haar garant blijft. Aan die bedrijven wordt dus ge legenheid gegeven thans op den been te blijven, en te trachten dn de toekomst weer in beteren doen te geraken, om dan later hun schuld af te betalen. De regeering overweegt ook om de 'rente voor het thans onbetaald blijvende deel der schuld aan de bankinstellingen te laten bijschrijven, terwijl in elk geval het rentepercentage tengevolge van de regee- ringsgarantlie belangrijk verlaagd m kun nen worden. Wij stellen ons geenszins voor dat bij aanneming dezer voorstellen het haringbe- drijf weer uit de zorgen zal zijn; wel ech ter staat vast dat het ergst dreigende en meest onberekende gevaar er door zal worden afgewend. En ongetwijfeld berust het denkbeeld van den minister op dit ge zonde beginsel, dat voor de opleving van het bedrijf in de eerste plaats noodigds, dat elke zaak kan overzien hoe ze er bij staat. Dit kan niet zoolang de haringcombinatie niet afgewikkeld is en de onderlinge aan sprakelijkheid voor de deelnemers ge handhaafd blijft; het zal wel kunnen als de voorgestelde hulp werkelijk verleend is. Dan ook zal blijken in hoeverre de vis scherij uit eigen kracht weer zal worden uitgeoefend, dan wel of, en zoo ja, welke bijzondere maatregelen daartoe nog aange wend moeten worden. Het is gevaarlijk zich te dezen aanzien aan voorspellingen te wagen, en wij willen ons daarvan ook geheel onthouden. Wel echter stellen wij er prijs op er aan te herinneren dat ook vroeger de haringvisscherij meer malen in grooten nood verkeerd heeft, maar dan telkens opnieuw door den echt- Hollandsehen durf en energie weer betere tijden werden' bereikt. Welnu, deze eigen schappen zijn ook thans nog ruimschoots aanwezig en daarom behoeft aan de toe komst der haringvisscherij nog geenszins gewanhoopt te worden. Mishandeling. De heer J. van V. Idep *s avonds op de WdJheliminakadfe, toen zekere J. V. op hem toekwam, hem vast greep en hem de sigaar uit den mond sloeg, onder toevoeging van verschillende ■beleeddgenldé woorden. Aan de politie is verzocht hem daarover eems te onderhou den. Jeugdige dronkaards. Maandagavond trot de politie oip straat een drietal min derjarigen, opvarenden van Vilaard'ingische vissoherschepen aan, die onder den in vloed van steiiken drank verkeerdlen. In het belang van hun eigen veiligheid1 bracht de politie hen aan boord van hun schepen, de V. L. 103 en V. L. ISO. De Drankweer-Tentoonstelling. Men schrijft ons: De voorbereiding dier Drauk- weer-Tentooinstcliing, welke dn het gebouw voor Ghr. Belangen alhier, door het Cen traal Dranikweer-Gomifé georganiseerd wordt, is zoo goed als gereed. De sub-commissie, aan wie deze zaak is opgedragen, heeft a-bles uitnemend voor elkaar gebracht en- heeft de ledten van de IJmuider vereendgtingen enthousiast voor de zaak, weten te maken. Deze week verschijnt een Tentoonstel- Kngsoourani, die in 5000 exemplaren ver spreid wordt. Groote en kleine biljet-ten, en eenige doeken o-ver de straat zullen den in gezetenen st-eeds wijzen op -de -tenitoonstel. 'ling. Het Reizend Drankweer-Museum wordt -tentoongesteld in dte groote zaal van Chr. Belangen, In de kleine zaal komen ver schillende attracties, als elefelrische vis. scherij, grabbelton, sjoeifoak en meerdere aardigheden. In de groote zaal zal op het p-odiuim -thee en koffie Worden geschonken. Voor muziek zijn er steeds meerdere toezeggin gen, a-ls van Kunstkring-, mej. de -Beurs, de heeren Kl-u-t enz. Het zal er dus steeds ge zellig zijn. Men rekent des middags op be zoek en van de hoogste klassen der lagere scholen en van de leerling-en van Rijks H. B. S. en van vakscholen. De tentoonstelling -wordt a.s. Maandag Ie half drie door den burgemeester geopend en zal te bezichtigen zijn dfes middags van half drie tot 5 our en des awon-dls van 710 uiur. Propaganda-avond L. T. B. Vrijdag avond hield in 't Juvenaat, de af-d. Noord- wijk een prop. vergadering. De Eerw. Ad viseur, kap. Braakman, opende deze bij eenkomst met den Ghr. groet en verwel komde de aanwezigen, in t bijzonder den Z.E. Heer Pastoor a'ls belangstellende hier tegenwoordig, die verscheidene jaren de L. X B. als Geest. Adviseur heeft geleid en steeds veel voor deze vereenügdng heeft gedaan en -den spreker van dezen avond, den heer Ganzeboom uit Alk maar, Hij spreekt den wensch uit, dat deze avond mag slagen -tot opbloei van deze Ka'th. zaak en geeft het woord aan den spreker. In een uitvoerig pleidooi zette spreker uiteen de kracht van een ver. eeniglng, die als het ware de mannen van- het -land tot een leger verzamelt om de belangen van vrouw en kinderen, have en goed, 'kortom van het heele bedrijf te be hartigen op R-oomsch-en grondslag, op sociaal zoowel als economisch gebied. Met -klem dringt spreker er op aan, dat zij die nog neutraal zijn georganiseerd, dte roep- stem van den grooten Vader der Christens, held Pau-s Leo XHi zullen volgen, die in zijn Rerum N-ovaimni de redenen aangeeft, waarom men georganiseerd en Katholiek georganiseerd moet zijn. Spreker zette n-og uiteen, dat L. T. B., veelal verward wordt met zijn instellingen en gaf hier van eeniige goede voorbeelden. Na. zijn rede gaf «pr. gelegenheid tot stellen van vragen, waarvan veet gebruik werd ge maakt en die deels door spr. deels door den Pastoor werden beantwoordt Dat dte avond voor den L. T. B. een good succes kan worden genoemd, blijkt wel hieruit, dat een 16 tal nieuwe leden werdten inge schreven.' -De -Eerw. Adviseur dankte aan het einde van den avond allen en sloot mev den Ghr. groet. - Voor Rusland. Was er een vorige week in d-e bus van de pastorie ruim 300 voor hongerend Rusland binnenge komen tiham is dat bedrag géwordén 526, 15000 Roebels, 4000 kronen. Sport. Een slappe boel Zondag. S. J. C. II zou spelen een wedstrijd voor den D. H. V. B. tegen Aimi-citda I uit Bloemen- daal, waarvan ze een vorige maal wonnen met 31. Maar nummer één was, dat de scheidisrecbter zoek was, die captain van S. J. C. was niet precenit, dat was nummer twee. Lamme lummels die niet komen. Toen maar weer vriendschappelijk, wat Amacitia won met 60. Zien jullie die cijfers goed jongens, een groole vijf en een groote nul, wat een verschil met 14 dagen terug hè. Voortaan wat ernstiger spel, want -het sport-lievend publiek ziet liever naar een goeden wedstrijd -dan naar al die flauwigheid. Een volgende keer beier hoorl Hongerend Rusland. Door 't comité tot steunverieeni-ng aan hongerend Rus land werd alhier een bedrag van f 230,30 ingezameld. Benoeming. De heer Krook, klerk aan het postkantoor alhier, wordt als zoo danig overgeplaatst naar het kantoor te Schagen. Zeldzaamheid. Als een bijzonderheid moge vermeld worden, dat dezer dagen bij den heer P. Admiraal alhier een kanf is ge boren, waarvan de moeder zelf nog slechts een pink is van 1 jaar en 2 maanden óud. Het jonge kalf is van normale grootte. St. Vincentius. De collecte, Zondag in de R. K. Kerk alhier gehouden, ten bate der armen van de St. Vaneen tius-Vereeni- ging, bracht de respectabele som van f 170 op. Bloembollencultuur. Het nieuwe be stuur van Bloembollencultuur is thans als volgt samengesteld: voorzitter de 'heer K. Brasser; vice-voorzitter A. v. d. Eng; secr. H. Berghuis; penningmeester J. Twisk en P. Bakkum, commissaris. Burg. Stand. Geboren: z. van W. Buur en A. v. d. Eng. z. van G. Neelen en E. Duiinmeijer. Gemeenteraad. Heden komt onze Raad te 2 uur en hedenavond te 7 uur in openbare zitting bijeen. De sociale cursus heeft a.s. Don-der dag plaats in de R. K. Jongensschool te 7.30 uur. Alhier is opgericht een comité va* .Herwonnen Levenskracht" bestaande uit 7 dames. Als bestuur fungeeren: mej. M. van Rijn, pres.; mej. A. v. d. Beek, secr.; mej. M. Hulsbosch, penningm. Zondagmorgen onder de Hoogmis is, we derom een rijwiel ontvreemd, hetwelk on beheerd bij de kerk stond-. De nog zeer goede kar behoorde aan den heer Mesman te Haarlemmermeer. Zooals in de meeste gevallen zal het rij wiel wel voor den eigenaar verloren zijn. Murouw Talma "j" Maandagmiddag te één uur werd hier het stoffelijk over schot begraven van mevrouw TaJma, de echtgenoote van oud-minister Talma. De belangstelling was van den kant der geestverwanten tamelijk groot. Ook bur gemeester Pilman deed van zijn belang stelling blijken. Een achttal kransen en bloemstukken dekten de lijkbaar, waaronder een van mevr. Willink, een van de familie Taxciro en een van het kerkbestuur. Op verzoek werd aan het graf niet ge sproken. De oudste zoon dankte voor de belangstelling en zeide hoe de overledene gewenscht had' hier in Bennebroek bij vader te rusten. Bestrijding, van bloembotlenzlelcten. - Vrijdag en Zaterdag j.l. demonstreerde dr. E. van Slogtenen, phytopatholoog voor de bloembollenstreek, in de schuur van den heer Th. F. van Rijn te Lisse met een uit gebreide collectie „getrokken" bloembollen aan tal van 'belanghebbende kweekers den invloed een-er wann-waterbehandeli-ng van narcissen en -hiacirtfenbolten, wette behan deling sedert enkele jaren op advies van dr. van Slogteren met veel succes wordt toegepast ter bestrijding van het z.g. Aaltjes-ziek der narcissen (Tylenchusderas- tatrix) Dat eenzelfde behandeling bij - hyacin- theribollen kon plaats hebben ter bestrij ding van het Oudzitek of Ringziek, is verle den jaar door dr. van Slogteren voldoende aangetoond. Het doel dezer zeer breed opgezette en voor de bollencul'tuur ongetwijfeld- belang rijke proeven was: le. te controleenen de temperatuur- grenzen, waarbinnen de bestrijding van het oudziek der bollen door warm water] ie-* handeling mogelijk is zonder beschadiging van de bloem; 2e. welk 'tijdstip daarvoor het meest gunstige is; 3e. welke factoren daarop Invloed- hebben. Nauwkeurig kon op daartoe aanwezige lijsten worden nagegaan, op welken datum de tentoongestelde planten waren behan deld, de duur der verwarming, de "tempera tuur van het water en de tijd van over planting. Ook onbehandelde exemplaren waren ter vergelijking aanwezjig. Ondanks de behandeling was de groei en de bloei goed, soms zelfs beter dan die der onbe handelde; zeker niet minder. Zoowel de tempera tuursgrenzen als de tijdgrenzen, waartusschen de behandeling kan geschie den, Weken genoeg speling toe te laten, als maar de gewone cultuurzorgeni voldoende tn acht genomen worden. t Ligt voor de hand, da't men den nor malen cultuur grondig dient te kennen, om uit deze proeven een maximum profijt te trekken. Ook hét leverbaar kan goed behandeld worden, hetgeen van direct belang is voor den uitvoer. Burg Stand. Getrouwd: M. A. Möye- lm en A. 'H. IE. I^ter. Geboren,: d. van H. Slonk-H-iemsIra. d. van E. van der Steen-Jonkman Overleden: F. Wijlker, 25 j., ongeh. F. Demmers, 72 j„ eefilgen. van A. Man-tje: Jthsn vlotbrug. Het wegverkeer van Amsterdam naar Velsen, Beverwijk en Wijk aan Zee geschiedt voorna melijk langs den Zuidelijken oever van het NooirdzeekanaaL De dijkkruin be antwoordt evenwel niet in alle op zichten aan de eischen van het mo derne verkeer met auto's en rijwielen. De weg is over het geheel te smal en wordt bovendien doorsneden door het zij kan aal F., dat de verbinding vormt tusschen het' hoofdkanaal en Halfweg. Over dit zijkanaal loopt een pontveer, dat echter niet in st-aa* is in de drukke zomermaanden, als heel wat Amsterdammers naar Velsen en omgeving trekken, voldoende in de behoefte te voorzien. In den vorigen zomer is duidelijk gebleken, dat verbetering noodig was en de Rijkswaterstaat heeft daarom besloten dezen zomer aan het zij kanaal F. een vlotbrug te legden voor voetgangers, rijwielen en motorrijwie len. De pont blijft in gebruik voor auto's en rijtuigen. Het scheepvaartverkeer op hel' ka naal is niet druk, maar toch af en toe zullen kleine stoombootjea en zeil- FV 'nr-f-- —''ra"-**»"" - - verniatigen ®de .verkoudheid, jnfruenza, angina, j f' oodvonk erif., in rtipnd en eel en beschermen schepen moeten passeoren. Ten be hoeve van deze vaartuigen zal een gedeelte van de vlotbrug door een scharnierinricliting, draaibaar worden gemaakt. Onder leiding van ingenieurs van den Rijkswaterstaat is reeds begonnen met het leggen van de pontbrug en het versterken van de oevers. Er wordt naar gestreefd, dat zij nog vóór- de Paaschdagen in gebruik kan wor den genomen. Zij zal ongeveer twee meter breed worden- Het ligt in de bedoeling ook den verkeersweg beter voor het gebruik geschikt te maken. Ontwatering gronden in de Breesaap. Waarvoor reedis ernstig gevreesd' werd, is nu gebleken een feit te zijn. Door het graven van tie diepe kanaal- putten en door ée wateronttrelkking, ver oorzaakt dloor dien bouw ddr Hoogovens en het graven voor de derde sl-uis, is het peil van het grondwater in de Breesaap zoodanig gezakt, dat er wu reeds terreinen zijn, waarvan van de groen-temteelt niets terechtkomt, meldt „Kennenieriaiul'". ZooaI's een vakman ons wenzekerdle kon er dit jaar van eenige teelt, op die gronden (waar zelfs in die puit-ten geen droppel water meer is), geen sprake zijn. •Het is te hopen, dat deze watenonttrek- ik-ing tot de meer onmiddellijke nabijheid dier groote weriken 'beperkt blijft en zich niet tot jn Wijk aan Duin zal doen gevoe len. Dat zou een groote schadepost voor de tuinders zijn. R. K- Ki ing Met het oog op de aanstaande verkiezingen van leden van de Tweede Kamer- der Staten-Gene* raai, zal op Donderdag 16 Maart a.s., in het Vereenigihgsgebo-uw van De Mol als spreker optreden de heer J. A. de Lobel, van Haarlem, welbekend. Het behoeft geen betoog, dat deze vergadering niet van belang ontbloot is. Immers, ieder kiezer en kiezeres moet weten, wat hem of haar in den aanstaanden sirijd te doen staat. Voor al gij, Roomsceh vrouwen, die dit jaar voor het eerst gezamenlijk met de mannen zult optrekken tten strijde, teneinde onze Christelijke Regeering te handhaven, de revolutionnaire woe lingen den kop in te drukken, voor al gij, Roomsche vrouwen, bedenkt wat er op het spel staat; het gaat dit jaar vooral vóór of tegen onze Christe lijke Regeering, wat zeggen wil, vóór of tegen o-ns Roomsche Gelooi', vóór oL tegen Christus. TLomt dus allen op, eenieder is wel- k°m, gij weet nu waar het om gaat', lid of geen lid onzer vereenigmg. Komt allen. Toegang geheel vrij voor ieder Katholiek. Aanvang precies half acht uur. St. Joseph Vereeniging. Donderdag a.s. 's avonds te half 8, zal in het Jozefsge bouw de plechtige installatie plaats heb ben van den nieuwen Praeses, pastoor Lucassen. De installatie zal geschieden in een buitengewone vergadering, waarin als spreker zal optreden de Z.Eerw. heer W. van Adrichem, Centraal Praeses te Am sterdam. Verder zal de avond opgeluisterd wor den door de lichtbeelden over de Missie, door father K. Schoemaker, missionaris van Mill-Hill. Tot de vergadering worden de leden en hun gezinnen en verder alle belangstel lenden uitgenoodigd. Stille Omgang. In een Zondagavond gehouden vergadering wekte de Pastoor in een enthousiaste rede, de geloovigen op deel te nemen aan den nachtelijken tocht naar de H, Stede en de omgang te doen ter eere van het H. Sacxament van Mirakel. Groot zal dit jaar de deel name zijn. Om 2 uur 's nachts komt men in de kerk bijeen, en nemen de Halfweggers plaats aan de Evangeliezijde, terwijl de kerk van 1 tot 3 uur opengesteld blijft voor hen die uit de richting Haarlem ko men en te Halfweg even de kerk ingaan om te bidden en een oogenblik te ver- poozen. Zij worden ter wille van de goe de orde verzocht aan den Epistclkant plaats te nemen. Bij groepen van 50 vertrekken de Halfweggers heden naar Amsterdam met tusschenpoozen van 10 minuten. Na den stillen omgang is de H. Mis om 6 uur in de „Zaaier", Keizersgracht bij de Brou wersgracht. Na afloop is er gelegenheid te ontbij ten in het gebouw van den Volksbond Warmoesstraat en 't Hanzegebouw, Nieu- wendijk. Zondagavond zal er om 7 uur een plechtig Lof met feestpredikatie gehou den worden, waarna het Mirakellied van Löser zal gezongen worden, tot sluiting van den ^feestdag. Kamercattdidiaat. Naa-r wij uit zeer vertrouwbare bron -vernemen, slaait onze oud-bungenieesler, die Edelachlh. 'Heer K. de Roer, Cz., lid vam de Eerste Kaaner (ter Staten, Generaal, -No. 1, op die Noordl-H-ol- landische lijst van Kaimercaai-dikla'ten van den Vrijheidsbond'. Ambts-jubileum. De heer A. v. d. Plas, h-oofdk)p-richter dle.r Amsterd. Gem. Duinwaterleiding, afdee-l'Lng nieuwe wer iken, hoopt op 1 Aipril a.s., dien dag te her denken waarop hij vóór 25 jaar al-s op zichter aan genoemde ge«n, -waterleiding werd aangesteld'. De Grenswijziging. Dinsdag heeft de canddidaat stelling plaals gehad voor leden van de commissie naar ant. 131 der ge meentewet (z.g. dubbele raad), ter ibeoor- deeling van het ontv/enp van wet tot ver eeniging o.a. van deze gemeente met Haar lem, per 1 Januari a.s. candli'daat zijn ge steld de heeren'; N. Gobelens, A. Th. Prins, J. G. Op'broek, P. Vinlk, H. dte Küeijn-, J. Vinik, H. dte Vos, >H. A. Heidstra, Ghr. O. Meeuwiig, C. Tauber, H. F. Oets, E. de Graaf en J. H. Visée. GASPRIJSVERLAGING IN SCHOTEN. De directeur der gasfabriek schrijft ons: De betrekkelijke ingewikkeldheid van het raadsbesluit van j.l. Donderdag betreffende de gasprijsverlaging zie advertentie in dit blad van heden noopt mij, gezien het belang dat ze heeft voor de ingezete nen, tot het houden van eenige beschou wingen. Bepaald is o.a. dat het verbruik in zeke re maand (en), voor zoover dit het verbruik in dte overeenkomstige maand (en) van 1921 overtreft, zal berekend worden a 6 cent per kub. M., waarbij als minimumver- bruik over dit tijdvak, te leveren tegen den tegenwoordigen prijs, geldt 50 of 100 kub. meter. De bepaling van 100 kub. Meter dankt zijn ontstaan aan de omstandigheid, dat het opnemen der muntmeters ,in tegenstel ling met de gewone meter® om de 2 maan den geschiedt. Genoemde hoeveelheden zijn als basis geomen, wijl 600 kub. meter het gemiddeld verbruik per jaar en per aansluiting is, gel dende zoowel voor gewoon- als voor munt- gas. Dit gemiddeld verbruik tegen den tegen woordigen nrijs dient onaangteast te blij ven; dit is noodig voor een zonder gelde lijk nadeel sluitende exploitatie der fa briek. De hoeveelheid, welke echter hierboven verbruikt kan worden, veroorzaakt veel minder kosten. Het is niet doenlijik hierover dn den breede uit te weiden, genoeg zij het op te merken, dat bij stijging van het verbruik kan worden volstaan met een gasprijs van 6 cent per kub. M. Deze overweging is dns de oorsprong van het raadsbesluit. Enkele voorbeelden zullen de beteekenis van het besluit verduidelijken: a. Iemand verbruikte dn zekere maand in 1921 60 kub. M.; thans verbruikt hij 70 kub. Het verschil ad 10 kub. M. wordt berekend tegen 6 cent per kub. meter. b. Iemand verbruikte in zekerè maand in 1921 40 kub.; thans gebruikt hij 70 kub. meter. Het verschil van 30 kub. M. wordt in twee gedeelten gesplitst, waarvan de corste 10 kub. meter tegen den tegen woordigen prijs en de rest ad 20 kub. M. tegen 6 cent per kub. M. wordt berekend. Bij gebruik van electrischè verlichting worden meergenoemde hoeveelheden van 50 en 100 kub. M. gereduceerd tot 35 en 70 kub. M. Voor verdere berekeningen, bijv. bij over gang op electrisch licht, zij verwezen naar de advertentie, welke op dit punt aan dui delijkheid' niets te wenschen overlaat. De gasprijs van 6 cent tot heden een unicum in ons land opent op het gebied van de toepassing van het gas een wijd verschiet: Vooral groote gezinnen zijn bij deze re geling gebaat, terwijl zé meer zal bijdragen tot het in huurkoop van de gasfabriek betrekken van gasfornuizen, en comfo- ren, te meef daar deze worden verstrekt tegen den kostenden prijs, zoodat in deze gemeente zelfs de korting, welke bijv. in Haarlem ten goede der plaatselijke instal lateurs komt, direct door de betrokkenen wordt genoten. Voorts behoort gasverwarming niet lan ger tot de vrome wenschen, in welk ver band o.a. gedacht wordt aan het in huur koop geven van gaskachels. Gevonden voorwerpen. Terugte beko men bij mej. Stevens, Raadhuisstraat 36, een sleuteltje, Bakker, Prinoessekade 44, een fantasde-broche; Bur. van Politie, Raadhuis, een oud heerenrijwfel en een kindeCspeen; Bureau van Politie Boeken- rodestraat 9, een zweep en een aanteeken- boekje. Aangereden. De 11-jarige A. de G- wonende alhier, werd op 'het Wilhelmina- plein door een auto aangereden doordat hij plotselingl achter een, wagen! vandaan ko mende de auto niet had zien aankomen. De bestuurder van de auto remde met alle kracht, doch kon piet voorkomen dat de wielen van de auto over het lichaam van den jongen reden. De jongen had twee bloedende wonden aan den' onder arm bekomen en klaagde over pijn in -het onderlijf. Hij is door den chauffeur per auto onmiddellijk naar den dokter ge bracht. v Dr. Droog die de eerste hulp verleende constateerde geen ernstige- verwondingen. Raadsvergadering op Donderdag 16 Maart 1922, des mamidldags om acht uur. De agenda venmel'dtt: 1. Notulen van 26 Januari en 16 Fe bruari j.l. 2. Va-ststeiiling peroenltage ver strekte gel-den aan Bedrijven. 3. Ver huur grond bij het Heeimsteedsche Kanaal. 4. Verlaging gasprijs. 5. 5e Wijrigi-ng elec- triciteteverorderting. 6. Vrijstelling voor houten gevels. 7. 'Benoeming iledlen Com missie tot Wering van Schoolverzuim. 8. Advies inzake voorstel vacamtóetoeslag. 9. Wijiziging besluit' steun voor den bouw van middenstands woningen door Tuinwijk. 10. Speelterrein aan den Voorweg. 11. Aanleg weg langs Graijeneabervaart en vethreeding ■van die vaart. 12. Vaststelling straatnamen. 13. Ingekomen strikken en mededeeïingen, 14. VastistelEng supplebodre kohieren H-ooM. Omslag. 15. Reclames en ontheffin gen Hoofd. Omslag. Aanleg weg langs Crayenestervaart en verbreediiig van die vaart. B. en W. stellen vdor hen te machtigen tot het voor de gemeente aanvaarden .van de rechten en het voor de gemeente op zich nemen van de verplichtingen, welke voortvloeien uit de met den heer J, F. F. Overspanning, slapenloos' i examenvrees, onrust, gejap d,' worden verdreven door i 3>, Zenuwtabletten, die uooge maten kalmeerend werk' jr j^oker 60 ct. Verk. DAUDF - uisstraat B. VAN GULICK istraat 98 R. HOOGLAND, or. Leydstr 56 VAN INGEN, Zandvoort. Philips, aannemer te Haarlem, voorloopig gesloten overeenkomst. Speelterrein aan den Voorweg. Door den Volksbond tegen drankmis bruik is verzocht een terreintje ten VOomT den„V0°rW.efi' 2root ongeveer 3200 M2, te willen inrichten tot kinder speelplaats. De Volksbond wil zich dan gaarne belasten met het toezicht op de kinderen. B. en W. kunnen zich met dit verzoek v-ereenigen. Noodig is het terrein vlak te maken en eenige afscheiding aan te bren gen, waarvoor in totaal een uitgaaf ge- raamd wordt van 300. Zij stellen voor het voor dit doel be- noodigde crediet te verleenen, door vast stelling van bijgaand ontwerp-besluit. Aanbeveling van leden der Commissi tot wering van schoolverzuim. Met in gang van 1 April a.s. treden periodiek af de leden van de Commissie tot Vering van schoolverzuim. B. en W. dienen hiervoor; ingevolge art. 21 der nieuwe Leerplichtwet de vol gende aanbeveling in: 1. D. Pronk aftr F' Me,Jeri 1- Jac. Roest Jr., aftr. 2. Jac Moolenaar; 1. J. de Jong, aftr. 2. J. van den Berg; 1. Th. G. J. v. SStaverren, aftr, 2. W. G. Klijn; 1. Adam v. d. Horst, aftr. 2. J. Beeien Jr.; 1. A. E. J. de Wildt, aftr. 2. Jac. Roozen; 1. Th. J. Heijdanus, aftr. 2. D. J. v. Stam. Straatnamen. B. en W. stellen voor aan de straten, gelegen of geprojecteerd ten Zuiden van de Camplaan, tusschen den Voorweg en de Van Merlenvaart, de volgende namen te geven: 57. Heemsteed- sche Dreef. 87. Valkenburgerplein. 88. 1 aikenburgerstraaf, voor zoover gelegen ten noorden van het Valkenburgerplein en Valkenburgerlaan, voorzoover gelegen ten zuiden van dat plein. 89 en 90. Zo- merlaan. 91. Groenendaalkade. 92 Bos boom Toussaintlaan. 94. Herfstlaan. 264 Lentelaan. 265 en 266. Nicolaas Peets laan, met het Nicolaas Beetsplein op het snijpunt van deze laan met de Bosboon Toussaintlaan. 268. Winterlaan. 339 Mo lenlaan. 340. Torenlaan. Vrijstelling voor houten gevels. B. en W. stellen voor aan W. F. Bloemen- daal voornoemd, vrijstelling te verleenen van het bepaalde in art. 32 der bouw en woningverordening voor een door hem te bouwen houten villa aan de Je roen Boschlaan hoek J. C. van Oostza- nenlaan, op het kadastrale perceel Sectie Ano- 3872, onder door Burgemeester ev Wethouders te stellen voorwaarden en onder de vfflgende bijzondere voorwaar den: lo. dat de villa zal gebouwd worden ter plaatse als op de bij dit besluit be- boorende situatieteekening is aangegeven: 2o. dat de schoorsteenen ten genoegen van Burgemeester en Wethouders zullen worden gemaakt. VERGIFTIGING DOOR KOLENDAMP. Het is im de tijd van de smeulende vulkachels en' zoo worden, nu de men- schen in steeds kleiner hokjes moeten huizen, de kansen op vergiftiging door kool-monoxyd of „kolendamp" zooals het in de wandeling heet, eer grooter dan kleiner. Daar dit gas kleurloos, reukeloos en smakeloos is komt het herhaaldelijk voor op plaatsen waar men 't niet verwacht. Tn hoogovens en smelterijen levert het een voortdurend aanwezig gevaar op. Het kan voorkomen in gebouwen waar het fornuis of de schoorsteen lek is; of waar een gaskachel zonder afvoer wordt ge bruikt, hetgeen dikwijls het geval is in logementen en pensionhuizen. In de zie kenhuizen worden elk jaar een groot aan tal slachtoffers van deze vergiftiging ge bracht. Het Amerikaansche Miinburcau heeft onlangs in een crculaire de aan dacht gevestigd op dit gevaar. Het eerste en belangrijkste wat men bij „kolendampverstikking" te doen heeft. Ir het vergif uit het bloed te werken. Elke seconde dat het de zuurstof uit de hae- moglobine verwijderd houdt, vermeerdert de kansen eener stremming der ademha ling en van stilstaan van het hart. Elke minuut, dat de weefsels slechts een deel krijgen van de zuurstof die zij noodig hebben, vermeerdert het gevaar van blij vende schade. De eerste maatregel is: het slachtoffer uit de vergiftige atmosfeer te brengen, de volgende: hem zuurstof toe te dienen. Dit kan gedaan worden door den lijder in de buitenlucht te brengen; maar deze bestaai voor slechts een vijfde uit zuurstof. Is er een bak met zuurstof bij de hand, dan is het veel beter, die te gebruiken, daar de werking dan veel sneller is en de na werking, vooral de hoofdpijn veel mindet erg en niet zoo langdurig. Het is zeer wenschelijk, alle ambulances van zuur stofhouders te voorzien. Het kan gebeu ren, dat de ademhaling van den getroffe ne is opgehouden of zeer zwak en onre gelmatig is. In dat geval moeten de red ders, na het slachtoffer ijlings in de ver- sche lucht te hebben gebracht, of hent zuurstof te hebben toegediend, aanstonds kunstmatig ademhaling toepassen volgens de Schaefer-methode. De kunstmatige ademhaling moet zoo noodig ten minste drie uren lang onafge broken worden volgehouden tot de na tuurlijke ademhaling hersteld is, of een geneesheer is gekomen. Zelfs als de na tuurlijke ademhaling weer begint, moet zorgvuldig acht gegeven worden,dat zij voortduurt. Houdt zij op, dan dient de kunstmatige onmiddellijk te worden hen- vat. Ofschoon de toediening van zuurstof verreweg de belangrijkste maatregel is b|j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2