i n BUITENLAND. ELCK WAT WILS. Tweede Blad -15 Blaart 1922 BRIEVEN UIT FRANKRIJK* De Conferentie van Genua. De toestand in Ierland. De onrust in Britsch-Indië. GEM. BUITENL. BERICHTEN. STAMPPOT VAN APPELEN OF PEREN. :o: ZOMERTIJD EN ACHTURENDAG. Ge oude strijd tusschen het platte land en de groote steden, tusschen den landbouwer en den stadbewoner, is op •het oogenblik wederom in vollen gang Twee belangrijke vraagstukken, die beiden om beslissing vragen, geven er uiting aan. Eet al of niet handhaven van den. sedert enkele jaren terugkee renden zomertijd en de invoering van den achturigen werkdag op landbouw gebied. Uit laatste punt is er echter minder een van strijd dan wel van verschil van inzicht. Hoewel deze twee onder werpen ieder afzonderlijk, stof genoeg opleveren voor een eigen brief, wil ik trachten ze in het kort in een samen te vatten. Op 15 Maart zal automatisch de zo mertijd in werking treden als niet te voren een wetswijziging tot, stand komt. Het is dus kort dag om nog een gunstige beslissing, gunstig als men ten minste op het standpunt der land bouwers staat, te gemoet zien. Een van de afgevaardigden uit een land bouwdistrict heeft den minister van publieke werken dan ook dringend verzocht het dt-bac ten spoedigste aan de orde tc brengen. Zijn motieven tot wijziging van een wet, die verleden jaar is aangenomen, zijn te over be kend, om deze uitvoerig uiteen te zet ten. Een beroep op de zon die zich door geer. wettelijk verzet van tijd van de wijs laat brengen, doet nog steeds opgeld; de koeien die als vanouds op een niet te veranderen tijdstip dienen gemolken; de te korte nachtrust zijn nog steeds de zeer begrijpelijke rede nen van een landbouwende bevolking, voor wie de voordeelen zeer weinig belangrijk zijn. De stedeling echter be roept zich, naast de economische be sparing van licht en kolen, iets minder belangrijk geworden, sedert de veran derde tijdsomstandigheden van na-oor log, op het weldoende van een uur langer dag, na oen vermoeiend verblijf in sombere kantoren, duffe werkplaat sen en van licht verstoken fabrieken. Wie heeft gelijk'? Beider, wat maar zelden te zeggen is van een vraagstuk met twee kanten en juist daarom is de strijd hevig en bevindt zich de minis ter. vergeet niet dat wij in een land leven waar de kiezer oppermachtig is die het liefst de geit en de kool zou sparen, in een moeielijk parket. Toch zal hij zonder twijfel de zijde der' stadbewoners kiezen, omdat de wet niet telkens weer gewijzigd dient te worden en misschien ook omdat hij als inwoner van Parijs, weet, hoe 110c- dig de grootstadbewoners let hebben, na gedanen arbeid in 'n verlengd dag lichtuurtje te rusten. Redelijker is de eisch der natuur te volgen, de zonne- gids als van ouds de leiding te geven, maar de theorie moet wel eens wijken voor de praktijk en dit is hier tlians het geval. Speelde niet de volksge zondheid hier een rol, gold het slechts een genoegen van uitstapjes makende pleizierzoekers, ik zou niet aarzelen mij aan de zijde der landbouwers te scharen, principieel volkomen hun be zwaren deelende. Ik weet echter hoe in Parijs gesmakt wordt naar frissche lucht, naar een wandeling bij daglicht als het vrije uur is gekomen, en daar om geloof ik dat het beste is, dat de thans geldende wet, blijft gehandhaafd In heel veel opzichten is de plattelands bewoner bevoordeeld Doven den stede ling, waar het woning, belasting en gezondheid vooral betreft. Iaat hij zich deze opoffering ten bate der stedelin gen maar getroosten. Bovendien, hem staat nog een weg open, trouwens op zeer veel dorpen in Frankrijk nog in geslagen. voor zich zelf den ouden tjjd te doen voortduren. Een zomertijd op eigen houtje is uitgesloten waar het stadsleven meer dan het buitenle ven en zeker dat van den hokvasten landbouwer, aan vaste tijden is gebon den. Ik zeide het reeds, 15 Maart, het is „kort dag" om nu nog te wijzigen, en wijzigt men niet dan zal het juist van af dien datum „lang dag" zijn. Hoe ook de beslissing deze week valt, het volgend jaar zal zich de kwestie weer stellen, want zoolang als er kiezers leven op het platteland en in de stad, zullen er afgevaardigden gevonden worden om het. voor en te gen te belichten, op wijziging of hand having aan te dringen. De achturendag raakt ook een punt van verschil tusschen stad en platteland. En in deze sta ik geheel aan de zijde van de landbouwers en hunne organisaties, die de onmogelijk heid daarvan in 's lands belang be pleiten- De Ijoriem is de rijke bron, al leen in staat Frankrijk uit fïnancieele zorgen op to heffen. Meer dan ooit vraa'gt deze tijd om productie,vhet eeni- ge middel den levensstandaard te doen dalen en reeds wordt deze belemmerd op landbouwgebied door gebrek aan werkkrachten. Deze door een achturen dag nog meer te verzwaren zou onver antwoordelijk zijn. Trouwens zeer ve len denken er eveneens zoo over, en vooral den laatsten tijd, sedert men tot de ontdekking is gekomen dat de toe passing van de achturenwet in de in dustrie het land 13 millard kost, is een strooming merkbaar om die wet een milderen uitleg te geven. Men wil evenals in andere landen de uitzonde ringsgevallen vermeerderen en niet ge lijk tot nu toe is geschied, de koorden al te vast aanbinden Vrij algemeen mag men zeggen met uitzondering van de landbouwende be volking, die hier wederom tegenover de stedelingen staat, erkent men de billijkheid van deze sociale wet-, men ziet in dat de arbeider recht heeft op meer vrijen tijd dan vroeger, geen ma chine is die net zoolang als het den werkgever behaagt, moet draaien. De minister van Arbeid Pryronnet, stelt zich op een zeer straf standpunt en wenscht niet dat getornd wordt aan het principe van de eens van kracht zijnde wet. Anderen eveneens in prin cipe de goede strekking erkennende, willen, gezien de tijdsomstandigheden, 5 jaren de wet buiten werking stellen Een derde groep, wil den middenweg bewandelen en door eenige wijzigin gen de wet minder bezwarend en min der kostbaar doen werken. Deze zal vermoedelijk zijn zin krijgen en niet degenen die de strenge toepassing wil len voortzetten of zij die op geheele afschaffing, een groot deel dor land bouwers uit toekomstig zelfbehoud, aandringen. Zonder twijfel is die gulden midden weg ook hier de meest verkieselijke, alleen zou is cr dit n.og aan willen toe voegen, de achturendag zal zich eerst in de algemeene sympathie mogen ver heugen en wellicht zullen dan ook de plattelanders zélfs van t'egen-voorstan ders worden, als inderdaad acht uren in dienstverband staan, wil zeggen 8 uren arbeid. Bespeurt men daarbij een nuttige besteding van den velen vrijen tijd door den arbeider; een verlangen zich te ontwikkelen geestelijk en lichame lijk en niet den bioscoop als eenigste middel tot tfiddooding uit te l^iezen, dan zal deze sociale en billijke wet,% eeo> van de weinigen die hier gelden, kans hebben unaniem tc worden ge waardeerd. De Franschman is in zeer veel opzichten een levenskunstenaar, die naast den arbeid ook vreugde in den huiselijken kring verlangt en. daar om zal hem de achturendag minder schrik inboezemen dan aan velen in het buitenland. Alles met mate en zonder te veel dwang, is zijn devies, do vrijheid is zijn kostbaarste schat. In deze opvatting gaan stad en land-bewoners geheel aceoord, trou wens intens gescheiden zijn zij nooit, want niemand heeft het land meer lief dan de Parijzenaar, om er Zondags zijn vrijen dag door te brengen; en niemand ziet zoo vol verrukking uit naar het licht van de groote kaars die Parijs is, als de bewoners van de Provincie, de eenvoudige plattelander. Parijs, 8 Maart, 1922. Mr. P. v. S. In een artikeltje over den zomer tijd schreven wij verleden week, dat men in Frankrijk het verzet bad laten varen. Bedoeld was dit jaar. De Senaat hooft n.m. juist gisteren een wet bekrachtigd, waarbij de zomertijd in Frankrijk te be ginnen met 1923 wordt afgeschaft. Redactie „N. H. Ot." KINDERVERZORGING.. Er zijn moeders, die veel werk hebben er. het wasschen van hun kindje zoo noodzakelijk niet vinden. Moeders, al hebt gc nog veel te doen, lederen dag zoudt ge toch een kwartierken moeten vinden om uw kindje te verzuiveren. Ge moet het tilfc dagen wasschen, geheel zijn li chaampje, en wat nog beter is, in een lauw badje steken. Dat is de gezondheid van het kind; ge zult er zelf bij winnen, want 't kind zal veel beter rusten. Ge moet dat doen voor zijn tweeden maaltijd, vóór uur, dan hebt ge ook best den tijd. Als de grootste kinderen naar school zijn, kunt ge toch cenigen tijd aan uw kleinste kindje besteden. Als het goed gewasschen, is en zijn buiks'ke vol heeft, ^aï het u met rust laten tot den middag. Als ge uw kindje een bad wil geven, moet ge op de volgende wijze te werk gaar.; Vooreerst mag het kind in 3 uur tijds niets meer gebruikt hebben. Gij zet een badikuipje of een halven emmer lauw walor gereed van 35 gr. en een groolen banddoek, die moet dienen om 't kind ai te drogen. Ge kleedt het uit en ge wascht het goed, van het hoofd tot de voeten, en ge zet het in 't water tot aan de kin. Ge •moet niet bang zijn het kindje te verdrin ken. Als het nog klein is, neemt ge* zijn halsje tusschen den wijsvinger en den middenvinger. Ge houdt dus zijn hoofdje in uw hand vast. Is het kindje wat grooter, dan, doet ge uw linkerhand onder zijn oksel en laat ge zijn hoofdje op uw armen rusten. Laat het kind 5 5 10 mi nuien in het water liggen; als de kleine bet gewoon wordt, zal hij nooit schreeu- wen en heeft hij het zelfs gaarne. De groote zaak is het bind goed af te drogen. Als ge het kind uit het bad meent, moet gij bet direct in een handdoek wikkelen, dien gij van te voren gereed gelegd hebt en moet ge geen verkoudheid vreezen. Het dole de kinderen zoo goed, alle dagen een bad la krijgen. Probeer het eens moeders, ge zult 'het zelf ondervinden; ze slapen ver! beter, ze zijn geruster, hebben meer eetlust en groeien veel beter op. Op vele plaatsen bestaat er een vooroor deel aangaande bet wasschen van het hoofdje van een kind. Het mag niet ge wasschen worden zegt men, en de „pelle- kes" die het dan natuurlijk krijgt, dat. moet zijn; dat gaat vanzelf weg; als ge ze wilt weg hebben, komen zo van zelf terug, enzenz,.... En zoo ziet men soms kinderen met een dikke laag op het hoofd, die ze ook leelijk maakt en die tot schuil plaats dient aan ongedierte. Moeders, die „peitekes", gelijk gij dat noemt, dat is vuiligheid en anders niets, en als ge uw kinderen alle dagen goed wascht, gebeurt dat niet. lik heb dat zelfs aangetroffen bij moeders, die zeer goed hun kindje verzorgden; die waren bank 't hoofdje aan te raken, omdat daar boven, waar de beenderen nog niet aangegroeid zijn, een gevoelige plaats is. Daar moet ge niet bang voor zijn; ge moet natuurlijk geen geweld gebruiken, maar het hoofd kan een goede wrijving nirtstaan, zonder dat het kindje pijn gevoelt. Ais ge de kinderen wascht, moet ge ook bijzónder oppassen op huidplooien; ge moet ze vooral goed afdrogen. Wanneer door het gedurig n|(iliggen, of door slechten afgang, er ontsteking der huid De Russische delegatie. De „Petit Parisien" verneemt dat volgen.} een draadloos bericht uit Moskou Tsjitsje. ran officieel beeft verzocht Russische gede legeerden tot de conferentie van geallieer de deskundigen toe te laken. Er is nog geen beslissing genomen. Amerika's aandeel. •De Washiinglonseihe eorrespondlemt der .Associated Press'' verneemt op zeer hoog gezag, dat de Aaneriikaanisdhe regeering niet voornemens is, dde vendteelitnig toe te staan van de gelden, die Diuitscbland voor het herstel heeft gestort, zonder dat Amerika daarvan zijn deel krijgt. Toen die wapen stilstandsvoorwaarden werden opgesteld, stemde Amerika er op uitdrukkelijken wensdi der geallieerde mogendheden in toe, een leger in Rijnland' te doen blijven, terwijl deze mogendheden duidelijk in de terugbetaling van de kosten' toestemden. De Aanerlkaanscfhe regecring heeft ziibh uiterst toegeeflijk geloond en heeft er naar ge streefd, om de geaHileerdte mogendheden op de meest sympathieke wijze 'te behandelen. Het verzoek, dat de regeering de vorige week tot de ministers van buiten! andische zaken der geallieerden heeft gericht, heeft zij gedaan omdat de berichten uit Europa erop wezen dat de Geallieerden miiét ge neigd waren met d© rechten der Vereeniigde Staten rekening te houden, doch de Ame- rikaan sche regeering is vas t van plan, vast te houden aan dte rechten, die het op grond van de wapenstdlstand'svoor.waardlen kan doen geiden. Sovjet-gedelegeerden naar Londent Belreffendte Genua wordt gemeld, dat de Sovjets gevraagd hébben, dat hun desikun. dligen zouden mogen dteelnemen aan d:e voorbereidende besprekingen, die 20 dezer te Londten geopend wordeh. Ben beslissing daaromtrent is nog niet genomen, maar men verwacht, dat zij niet zullen worden toegelaten, omdat Lloyd George van den aanvang af deze voorbereidende tech nische besprekingen tot de voornaamste allies beperkt heeft willen zien onlstaat, moet ge het kind dikwijls losma ken, zelfs desnoods meermalen daags, en het telkens wasschen en goed afdrogen. Ge kunt een weinig poeder gebruiken, maar' het wasschen is heit' beste geneesmiddel. Als ge absoluut poeder wilt nemen, moogt ge geen stijfsel of ook geen bloem of aard appelmeel gebruiken; dat zijn organische stoffen, die zuur worden en ook te zeer klonteren. Go moet talkpoeder nemen; dat is anorganische stof, die niet zuur wordt. DE GALANTE BEDIENDE." De schoenenverkooper möest een be diende hebben en sprak met een sollici tant. Veronderstel, zei hij, dat er een dame in den winkel kwam en tegen je zei; „Denkt u niet, dat mijn eene voet grooter is dan de andere?" wat zou je dan antwoorden? - OVORD6N. Zcndagsraiter: Dat dit vervloekte beest me nu luist op deze plek moest afwerpen! Uit Gerieve wordt gemeld, da! de Zweed- sehe regeering een officlcelen stap gedaan heeft bij de Zwitsersdhe om deze te polsen over bet plan voor een' aan Genlua voor afgaande bijeenkomst van vertegenwoor digers 'der neutralen om daaromtrent reeds te voren tot overeenstemming te komen. De Zwitsersche regeeriog zou zeer veel voor een dergelijk contact gevoelen. De ontvangst van Collins te Cork. Zoo erg hartelijk als de berichten van Reuter en den dkaadioozen dienst het wil den doen voorkomen, schijnt de ontvangst van Collins te Cork toch niet geweest te zijn-, al werd in die berichten dan oolk van kleine republdkeinsohe oontra-betoo- gingen gesproken en vermeldde Reuter het veelzeggende feit. dat Collins door gewa- penden 'belet was de graven van gevallen 'Ieren te bezoeken. De dnaadtooze dienst onlangs is in 'het Lagerhuis meegedeeld, dat de berichten van. dezen dienst afkom stig zijn van 'het departement van buiten- landsdhc zalven gewaagde zelfs van 'het brandien van teertonnen als vreugdebe toon. Daarentegen vertelt de correspon dent van de „Chicago Tribune'" te Cork van een „ugly reception", ©an zeer onaan gename ontvangst. Er weid gezongen, ge juicht en gejouwd, zoodat Collins onver staanbaar was. Men noemde hem een ver. rader en schreeuwde verentwaar'd'igdf toen hij zeide een even goedl republikein te zijn als wie ook. Goïtins waarschuwde zijn hoorders dat al's zij thans bl-even staan op de Iersche republiek, dit oorlog zou beteek enen, en dat, met de meaning der geheele wereld achter zich, Engeland kon doen wat het wilde met Ierland. Toen hij zijn gehoor vroeg, of men wist wat dit beteékemde, werden er als uitdaging een vijftigtal revol vers afgeschoten. Zijn vuist tegen de menigte ballend noemde Colins hen dwazen en krankzinnigen en zeilde, dat als zij hun zin kregen, dit dera ondfergang van Ierland hetiee'kenide. De man vain de „Tribune", die een kiekje van het geval wilde maken, werd onder bedreiging met eten revolver ge- dKvongen zijn camera op te (bergen. De „Manchester Guardian'" meldt nog, d'at sommige treinen, die aanhangers van Collins naar Cork brachten, werden tegen gehouden, doordat men de machinisten cn stokers van de locomotief haalde. Concurreerende delegaties. Met de „Aquitanda" is Zaterdag een dele gatie van de Iersche voorloopige regee ring naar Amerika vertrokken ten edinide aan het Amerikaansche volk en met name 'het Iersöhe-Arnerikaamsche, de politiek dier voorloopige regeering uiteen te zetten. Op dezelfde boot bevinden zich afge zanten van de partij vain De Valera, die naar de V. S. gaan op uitnoodiiging van d'e Amerikaansche veraennging voor de erken ning van de Iersche republiek in de hoop dien steun der Aimerilkaanselhe vrienden van Ierland te verkrijgen voor de handL ihaving cener republikeinsche r^eering. De arrestatie van Gandhi. Tegelijk met Gandhi is ook een ander bekend leider der Nationalisten, S. Ban ker, koopman te Bombay, gearresteerd. Het blijkt, dat de arrestatie, zoowel van den een, als den ander, plaats had we gens de publicatie van artikelen van de hand van Gandhi in „Young India", die de strekking hadden afkeer tegen de re geering op te wekken. Voor den magis traat van Ahmedabad gebracht, verklaar den beiden dat zij zich te gepaster tijd zouden verdedigen, doch thans weiger den zich uit te laten. Uit berichten uit verschillende deelen van Indië blijkt, dat de bekendwording van Gandhi's arrestatie geen ongeregeld heden tot gevolg heeft gehad. t De „Evening Standard" onthult" dat de onderkoning van Indië reeds sedert een Integendeel mevrouw, uw andere voet is kleiner dan uw eene. DE MEDELIJDENDE OUDE DAME. Hij was geen gewone bedelaar. Hij was een listig man, die zijn klantjes kende. En toen de oude dame, die alleen in' een klein huisje woonde, op zijn bellen de deur opende, stopd hij dan ook niet dee moedig, met uitgestoken hand te wachten, maar lag hij met verwilderde blikken in het grasperkje, gras te eten. De oude dame had een gevoelig hart dat bij het zien van zoo grooten honger diep bewogen werd. Zij sloeg de handen ineen en de oogen ten hemel en zeide, met het innigste medelijden in haar stem: Arme man, waarom ga je niet hier naast, daar is het gras veel langer. ZOEK AAR UIT. Een Europeaan, die in Amerika reisde wilde een plaats bespreken in een slaap wagen en informeerde ernaar welke bed den het hoogst in prijs waren, de onder ste of de cr boven gelegen slaapplaatsen. De ambtenaar legde het hem uit ais volgt; De lage zijn hooger dan de hooge, de hoogste prijs is voor de lage. De reiziger, die niet graag een hoogen prijs betaalde, keek bedenkelijk, waarop de ambtenaar vervolgde; Als u het lager wilt, moet u het koogere nemen, we verhuren de lage hooger dan de hooge. De meeste men sehen houden niet van de hooge, hoewel die lager zijn en alleen maar dit nadeel iiebben dat ze hooger zijn. DE GELUKKIGSTE DAG. Karei zou gaan trouwen. Alie voorbe reidingen waren getroffen en het huwe lijksfeest beloofde schitterend te worden. ■V.der de genoodigden was ook een oom, eie den dag te voren zou komen, daar hij anders wegens slechte treinverbinding niet tijdig bij de feestelijkheid zou kunnen tegenwoordig zijn. Oom kwam en hij liep dadelijk op den bruidegom toe en schudde hem hartelijk de hand. „Laat ik je eens de hand schudden, Karei, want vandaag is het een van de gelukkigste dagen van je leven!" „U vergist zich oom, eerst morgen trouw ik." „Dat is wat ik zeg. Vandaag is het dus nog een van de gelukkigste dagen in je leven," hernam de oom hartelijk. WEET GE.... Weet ge. dat ge rieten stoelen of ander han denwerk zoo uitstekend met een zoutoplossing kunt schoonmaken; paar maanden de machtiging van 'de En- gelsche regeering had, om Gandhi in ar rest te stellen wanneer lord Reading dit wenschelijk mocht voorkomen, doch dat deze de arrestatie had opgeschort uit vrees dat de opwinding onder het volk zou leiden tot tooneelen, die den prins van Wales in een hem onwaardigen toe stand zouden brengen. Nu de prins op het punt staat uit Indië te vertrekken, be stond er geen reden meer om nog langer met de arrestatie te wachten. CURiZON AMBTSMÜEDE? De „Daily News" gewaagt van het ge rucht, dat Curzon voornemens is af te treden, daar zijn gezondheidstoestand hem niet veroorlooft langer de inspan ning, aan zijn ambt verbonden, te door staan. Het heet echter, dat Curzon thans nog niet zal aftreden, daar dit zou wor den uitgelegd als een gevolg van zijn ge schil met Montagu. Zoodra dit geschil ge regeld is, zou Curzon de gelegenheid aan grijpen, de regeering te verlaten. LENIN OVER GENUA. De correspondent van de „Fr. Ztg." meldt uit Moskou dat de bladen daar thans de rede publiceercn die Lenin te Moskou voor de metaalarbeiders heeft gehouden. Aan zijn mededeclingen ont- leenen we, dat Lenin o.a. woordelijk het volgende zeide: „Ik hoop persoonlijk Lloyd George te kunnen zeggen, dat het geen zin heeft. Rusland voortdurend door manoeuvres vrees aan te jagen. Dagelijks komen de kapitalistische landen met nieuwe aanbie dingen tot Rusland; het aantal der geslo ten verdragen stijgt. Daarom bewijst de opschorting van de conferentie, dat deze lieden zelf niet weten wat ze willen. Wij echter hebben den huidigen toestand dui delijk begrepen en verklaren, dat wij den terugtocht, dien we begonnen, thans sta ken. Wij erkennen onomwonden, dat de nieuwe economische politiek een terug tocht bcteekende. Wij zijn verder gegaan dan raadzaam was. Verder zetten we on zen terugtocht niet voort. Niettemin zijn we ons bewust van de moeilijkheden waarin we ons bevinden. Wij beseffen volkomen wat de honger in een boeren land als Rusland beteekent. Wij weten dat we deze ellende nog niet hebben overwonnen. Wij weten wat een financi- eele crisis beteekent, in een land, dat ge dwongen wordt, handel te drijven en dat tegelijkertijd een hoeveelheid papiergeld heeft uitgegeven, zooals nog nimmer is gezien. Wij erkennen deze moeilijkbeden, maar ik denk er niet aan den moed op te geven. Wij moeten arbeiden en nuchter ons plaatsen tegenover de taak om met de Europeesche handelaars tot een over eenstemming te komen. Heden moeten wij hun verklaren: Het is nu genoeg geweest, geen toegeven meerl Als de heeren mee- nen, dat men het spel kan voortzetten en dat hoe langer zij het voortzetten des te grooter concessies van ons" kunnen wor den verkregen, dan vergissen ze zich. Ge noeg, morgen zullen zij niets krijgen." Al dus dreigde Lenin.alsof de werkelijk heid ten slotte niet sterker is dan alle theorie. schatting zouden de dagelijksche kosten van het onderhoud der Amerikaansche troepen aan het bruggehoofd van Co- blenz 65.000 dollar bedragen in het be lastingjaar, dat over zes weken eindigt. De gemiddelde st#kte van het Ameri kaansche leger aan den Rijn bedroeg dit jaar ongeveer 14.000 man. Rekening hou dende met de aan den gang zijnde ver minderingen van het leger ten beloope van 2500 man, zullen de kosten van de Amerikaansche bezetting van het brug gehoofd niet meer dan 4.000.000 dollar bedragen voor het jaar, dat 1 Mei be gint. Hetzelfde blad meldt, dat volgens een intergeallieerde overeenkomst de ge combineerde troepen van Engeland, Bel gië en FzarJtrijk aan den Rijn vanaf 1 Mei j.l. niet meer aan onderhoud -ulléf kosten dan 220.000.000 ^oudmarken. Hieronder volgen de kosten van de verschillende legers aan den Rijn, sedert November 1918 tot 1 Mei j.l.: Vereenigde Staten 1.011.932.049; Brittannië 902.267.420, Frankrijk 1.031.681.422;. Ita lië 10.052.166 en België 177.247.688 goud marken of toiaal 3.134.180.745 goudmar ken. Dit bedrag vormt samen met de 220.000.000 goudmarke* voor h*t belas tingjaar, dat over zes weken eindigt, e-i de 92.000.000 voor hal onder houd van het Amerikaansche leger in dezelfde periode, 3.446.180.746 tfoelmar- ken. Volgens de officieele cijfers der com missie van Herstel heeft Duitschland voor het herstel nog slechts 1.370.000.000 goudmarken betaald, waaronder de zes tiendagelijksche betalingen van 31 mil- lioen marken sedert de overeenkomst van Cannes van 15 Januari. De cijferaar, die bovenstaande bereke- ning geeft, Henry Wales, herinnert er aan, dat van het eerste milliard goudmarken voor het herstel Groot-Brittannië 500 millioen ontving ter dekking van de kos ten van zijn bezettingsleger tot 1 Mei; Frankrijk 140 millioen; Italië 172.000 lire en dat de rest ten goede komt aan België, dank zij zijn prioriteitsrechten. DE ANONYME BRIEVEN VAN TULLE. Eenige maanden geleden werd gewag gemaakt van een geval, waarbij de bewo ners van het vreedzame plaatsje Tulle ge durende vele maanden werden geteisterd door een waren vloed van anonyme brie ven met de meest lasterlijke aantijgingen. Dit drama heeft een tragische wending ge nomen. De schriftkundige, prof. Locard, die in het handschrift der brieven dat van mile Angèle Laval had herkend, heeft in een tweede rapport zijn eerste oordeel be vestigd, en vertelaard dat mej. Laval in derdaad de schrijfster der brieven is, ter wijl haar moeder tevens eenige der brie ven zou hebben geschreven. Dientengevol ge was besloten een gerechtelijke vervol ging tegen 'beide vrouwen in te stellen. Zaterdag hebben moeder en dochter ge tracht zich van het leven te berooven. Zij wandelden den weg op in de richting van Lyon. Bij het dorpje Ruffaut, een achttal kilometers van Tulle verwijderd, bonden de vrouwen elkaar stevig vast en wierpen zich omstrengeld in het water van een zich daar bevindenden vijver. De moeder ver dronk aantsonds, de dochter werd door t« hulp snellende menschen gered. Het is reeds de tweede maal sedert en kele weken, dat mej. Laval poogt zich van het leven 'te berooven. AMERIKA EN DE BEZETTINGS- KOSTEN. Volgens de „Chicago Tribune" (Parij- sche editie) zal Amerika, behalve de 241.000.000 dollar, die het uit de Duitsche schadevergoedingsbetalingen eischt voor de kosten van het onderhoud van het Amerikaansche leger aan den Rijn se dert den dag van den wapenstilstand tot 1 Mei 1921, binnenkort nog een bedrag éischen, groot 23.000.000 dollar voor het onderhoud van het Amerikaansche leger van 1 Mei 1921 tot 1 Mei 1922. Volgen^ EEN MOEDWILLIG DÉRAILLEMENT? Bij het rangeeren van treinen in het station van Aulnoge, bij Valenciennes, Kep een locomotief op eenige stilstaande wa gons, daar de ïmichiivisft van de locomotief de signalen niet juist had waargenomen. Het Meel; toen, dat een der seinlichten was gedoofd. Eenjge minuten later zou de sneltrein Parijs Brussel voorbij k/omen. De politie stelt een onderzoek in. "De Amerikaansche Staatssecretaris v' Financiën, Andrew Mellon, heeft zich m een mededeeh'ng aan de financieele EEN COMPLIMENT! Mevrouw (tot bedelaar): En heelt het je vandaag nog al gesmaakt? Bedelaar: Ik moet zeggen, u begint het al aardig te leeren! goed er mee uitborstelen en met schoon water naspoelen. Weet ge. dat ge bij blikgroenten kunt nagaan of de gecondenseerde groenten nog goed is aan den stand van het dek sel. Staat het bol, dan is het inge legde meestal niet meer goed, staat het hol, dan is alles in orde. Weet ge. dat ge bij koude, door diep adem te halen door de neus en met ge sloten mond, een verhoogde warm- tetoename kunt waarnemen. Weet ge. dat ge roestvlekken in een rijwiel een dag in petroleum moet laten staan, dan de roest afvegen en met frjn schuurlinnen bewerken. Weet ge. dat ge worteltje-- kunt schoonma ken door ze goed te wrijven tus schen een schoonen witten doek waari^i hmsl» zout heeft gestrooid. Daarna goid wasschen, We„et ge dat ge bij den schoonmaak inplaats "-'Fvan jwe(»op.!'.v6fflj^et houtwerk Ammoniak kunt gebruiken, op lederen halven emmer water een theekopje Ammoniak. Men werkt met een doek met water na; het gaat veel vlugger en het houtwerk blinkt mooier. Een aangename afwisseling bij allt koolslamppotten. Schil j/s Kilo zure en Val kilo zoete appelen en verwijder de klokhuizen. Een kilo geschilde aart pelen wordt oncler in de pan gelegd met 11/4 d.L. water en 5 gram s;out. Voeg daarbij éérst de zoete en dan do sar* appelen. Men laat dit tezamen gedu rende drie kv/artier of een uur zmcht- jca gaarkoken. Is het zoover, dan wor« den aardappelen en appelen goed door een gestampt; men doet er een 40 gr. boter doorheen. Bij de peren rot neemt men evenveel peren als len. Dit wordt tezamen gekookt d.L. water, wanneer nlen tonmu. 1 kilo van ieder heeft genomen. De kook,- „tjiid ia ;1 VïLA. 2uiïr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5