BINNENLAND. simmmmimm. 2SIN SLACHTOFFER. DE TEGENWOORDIGE BELASTINGHEFFERIJ. BIMNENLANDSCH NIEUWS. Wijziging der Arbeidswet 1919. FEUILLETON De dokter bracht Mark in zijn eigen slaapkamer en gaf hem om zich bezig te houden een prentenboek. Daarop keerde hij naar Christine terug die de oogen vol schrik naar hem ops'loe^, want nog nooit had zij hem zoo ern stig .en doortastend zien handelen. Ondanks zichzelve mompelde zij „Wat gaat ge toch doen „U misvormen Eene rilling voer door het lichaam van de jonge vrouw, maar zij herstelde zich oogenblikkeüjk van deze ont roering en zei bedaard :„Doe maar!" De dokter ging aan het werk. Hij greep een schaar, knipte de lange, blonde haren van Christine af en gooot over het haar, dat overbleef een vloei stof, die het bruin verfde en er den glans aan ontnam. Daarop ging hij over tot het gelaat, dat hij onherken baar maakte door 't rood te verven, waardoor het een^'gemeene uitdruk king kreeg. De zoo regelmatige trek- ken schenen misvormd. Alleen de oogen bleven wat ze waren, schitte rend en groot. De dokter had de heilig- daaraan te raken. Toen hij gereed was, bekeek hij zijn werk. Tranen kwamen hem in de oogen. Hij haalde een spiegel en hield hem plotseling voor de jonge vrouw. Deze slaakte eenen vreeselijken kreet. „0, mijn God," riep zij. Onwillekeurig, om zich niet zoo te zien, misvormd en mismaakt, sloeg zij de handen voor de oogen. Zij ween de, zij weende alsof haar het hart moest breken, tranen die langs hare wangen rolden en ter aarde vielen. De dokter, die niet minder bedroefd was dan zij, weende met haar mede. Christine slaakte plotseling eenen pijnlijken kreet. „Als mijn zoon mij eens niet meer lief had." „Blijft ge niet altijd zijne moeder „Als hij mij eens niet meer herken de „Hij zal uwe liefde altijd herken nen." „Maar niemand zal mij meer lief hebben. Niemand zal mij meer in de toekomst zien, zooals Paul mij zag." Deze gedaente scheen haar een weinig te troosten. De dokter prevelde: „Er was werkelijk geen andere uitweg mogelijk." „Als mijn zoon mij slechts steeds lief heeft," zeide Christine, zal ik er geen berouw over hebben." „Wil ik hem eens roepen," vroeg de heer Bernau. „Ja." Het kind kwam binnen, zonder een uitroep van verbazing, zonder een woord snelde hij in de armen zijner moeder. Christine geheel buiten zichzelve van vreugde, drukte hem teeder aan haar boezem. Zij was als krankzinnig en sprak, zonder goed te weten, wat zij zeide :„Ge herkent me dus Ge vindt me dan nog mooi Ik boezem u geen afschuw in Ik ben nu leelijk, ik ben nu leelijk, ik ben leelijk." Als eenig antwoord kuste het kind haar. „Ik houd zooveel van u," fluis terde hij. „Waarom dan toch „Ik kan 't niet zeggen ,maar ik weet 't wel. Zij hief hem hoog op van den grond. „Lief kind," zei ze. „Alle opofferingen beteekenen niets, als ze von* TWEEDE KAMER. Denzelfden dag gingen zij eene woning zoeken. De menschen keken haar niet meer aan, niemand wendde zich nog eens on; als zij voorbijgingen. In plaats van zich hierover te bedroe ven, deed 't Christine genoegen. „Nu zal ik teb minste niet meer op vallen," zei ze. Zij geraakte gewoon aan hare lee- lijkheid, of liever aan de verandering van haar gezicht, want zij was vol strekt niet afschuwelijk leelijk, het geen ook de aandacht had kunnen trekken. Zij was thans veel geruster, meenende, dat het thans zeker was dat haar zoon gered was In deze dagen kwam zij op de gedachte, zich te laten fotografeeren, opdat hare moeder zou kunnen zien, hoe zij ge worden was. Zij gaf haar ook een photografie, die zij nad doen maken na haar komst te Parijs. De barones had ze thans beiden en ze beschouwdende kon zij nagaan, hoe groot de moederliefde was, welke het hart van Christine vervulde. De dokter had niets in te bréngen tegen dit zeer natuurlijke verlangen. Dien dagp juist toen mén varuj«dJ.pJio- tograaf kwam, bracht het toeval den dokter, Pauline en Mark in de straat der Acacias. Die drukke straat ziende, met tal rijke winkels en werkplaatsen, op korten afstand van het bosch van Boulogne gelegen, zei de dokter :„Zie- daar een straat zooals wij eene moeten hebben. Ge zoudt hier geborgen zijn als in een mierennest. Niemand zal op u letten. Bovendien zijn de be woners rustig, kleine kooplieden of werklieden. Eene nette, rustige be volking." „Laat ons hier dan zoeken," zei Christine, „misschien zullen we vin den, wat wij noodig hebben." Zij lie pen de straat door, overal goed uit kijkende of zij ook iets te huur'zagen staan. Voor 150 stond een bordje met aankondiging, dat er in dit huis Vele kleine kwartieren gevonden werden. Zij traden in het hokje van den portier en vroegen naar de prijzen. „Van 300 tot 400 fr." „Welke verdieping." „De vierde, achter e binnenplaats." Zij gingen binnen, staken het plein over, gingen de trap op, wier vuile, nauwe treden een akeligen indruk op Christine maakten, maar de dokter zei haar, dat te Parijs in alle huizen met lage huurprijzen het zoo was. Het huis was overigens nogal zin delijk. Op de vierde verdieping was 't iets lichter dan op de trap. Boven komende bereikte men een portaal, waarop verscheidene kamers uitkwa men. Een er van was bewoond. Een huivering overviel Christine, toen zij dat treurige, koude, leege por taal zag. Het scheen haar toe, alsof zij hier van vrees zou moetensterven. De portier had de deur van een der woningen geopend. „Deze is van 400 fr.", zei hij. „Zij grenst aan die bewoond is door een stil jong mensch, een porcelein-schil- der. Hij heeft zijne jonge vrouw ver loren en brengt al zijn tijd door met haar te beweenen. Men ziet hem bijna nooit uitgaan en ik weet niet, waarvan hij leeft. Hij is thans te huis, maar zijne woning is volkomen gelijk aan deze. Dit zijn trouwens de eenige van vier honderd fr. De andere, waarvan de keuken heel slecht is, kosten 300 fr.' commissie van het Huis definitief uitge sproken tegen het wetsontwerp, strekken de tot het verleenen van premies aan oud- strijders, tenzij het Congres hem machtigt, te dien einde de belastingen te verhoogen. Mellen schat jiet bedrag dat de premies r.codig zullen maken, ten slotte op 4.500.000.000 dollar. Vrijdagnacht is in zijn woning te Ri verside (New Jersey) de circusdirecteur Brunen, een vroegere vriend van Taylor, den te Los Angelos vermoorden bioscoop directeur, vermoord. Toen Brunen in de eetkamer van zijn woning de krant zat te leren, loste een onbekend gebleven man uit expi jachtgeweer door het raam heen een schot en verbrijzelde Brunens achter hoofd, waardoor de dood onmiddellijk in trad. Behalve mr. Brunen, diie op de boven verdieping bezig was, heeft niemand het schot gehoord. Voetindrukken van den moordenaar werden later in den tuin ge vonden en leidden naar een zijweg, waar, naar men vermoedt, een auto heeft staan wachten om den moordenaar snel weg te voeren. Brunen heeft meermalen uiting gegeven aan het vermoeden, dat hij zou worden vermoord. Een paar maanden gele den kwamen drie mannen aan zijn huis; toen zij hoorden dat Brunen niet thuis was knevelden zij mrs. Brunen en maakten zich meester van juweeien ter waarde van 12.000 gulden. Zij deelden haar mede dat zij den volgenden keer Brunen zouden krijgen". Sedert ontving de vermoorde herhaaldelijk raadselachtige boodschappen, die telkens uit andere steden kwamen, doch altijd weer luiden: „Wij hebben nog niet gekregen wat wij noodig hebben". De Belgische koning is lijdende aan een verkoudheid. Hij moet eeoige dagen het bed houden. In zijn critiek op de regeering in het ,.Hsgzn. heeft de ingenieur Orie de vraag gesteld of het christelijk was van de burgers 40 tot 60 procent van hun in komen als belasting te vragen. Het „Ov, Dgbld. teekent hierbij aan: „Bij al wat er gebeurt mag het wel ver wonderlijk heeten, dat in geen der twee Kamers van Katholieke zijde eens de vraag behandeld is of de tegenwoordige belastinghefferij van christelijk standpunt te verdedigen is. En dat in een land waar eens de burgers tegen hun vorst opston den om het heffen van de 10e penning, wat trouwens als belasting meer dan ge noeg is. Het gaat natuurlijk niet aan, de tegen woordige regeering van alles de schuld te geven, al is het waar, dat minister de Vries als minister van financiën de zaken niet erg schitterend heeft gedreven. Maar als men zoover was, dat het een maal als vaststaand was aangenomen, dat tegenwoordig onrechtvaardig-zware be lastingen worden geheven, dan kon men met de onmiddellijke conclusie komen, dat men er dus mee ophouden moet en, om dat te kunnen, dus een eind maken aan heel veel al te groote uitgaven: b.v. leger en vloot in de uitgaven daarvoor moet het mes en moeten wij, Katholieken, beter den tijd verstaan dan onze coalitie- genooten. Men moet niet meer uitgeven dan men betalen kan, dit is de eenvoudige waar heid, welke de overheid Staat, Pro vincie, Stad heeft te huldigen en waarbij de overweging, dat onze belastin gen ook over de christelijke rechtvaardig heid heen zijn, zekér 'opgeld mag doen. - Thans is bij de Twede Kamer ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de Ar beidswet 1919. Aan de Memorie van Toe lichting is het volgende ontleend: Bij het in studie nemen van de vraSg, in welke opzichten de Arbeidswet 1919 wij ziging behoefde, werd aanvankelijk uitge gaan van de gedachte, dat in hoofdzaak met een technische herziening zou kunnen worden volstaan. De heerschende econimi- tehe omstandigheden hebben echter de overweging noodzakelijk gemaakt van wij zigingen van verdere strekking dan in het voorontwerp van wet waren opgenomen. Met name mocht de vraag niet onbeant woord blijven, of de beperking van den arbeidsduur in fabrieken af werkplaatsen tot 45 uren per week ook voor het vervolg zou kunnen warden gehandhaafd, zonder dat het bedrijfsleven ten onzent meer zou worden bemoeilijkt dan in deze zorgdijke tijden toelaatbaar is te achten, dan wel de ze werkweek vervangen behoort te worden door de 48-urige, die in een aantal der ons omringende staten is aanvaard. Men kan de vraag oOk zoo stellen; kunnen wij den absoluten achturendag handhaven, of moe- 37. ten wij, gelijk aio andere concurreerencle landen, den gemiddelden achturendag aan vaarden? De gemiddelde achturendag. De Minister meent, dat laatstbedoelde stap inderdaad moet worden gedaan. Met vergunning voor werktijdverlengjng kan niet meer worden volstaan. Vooreerst omdat thans voldoende zekerheid bestaat, dat andere landen, nu op de Internationa le arbeidsconferentie te Washington voor nijverheidsondememingen als norm de 48- urige werkweek is aangenomen, niet tot invoening van een kortere werkweek dan de 48-urige zullen overgaan en het niet giewenscht is, de Nederlandsche nijverheid in een wettelijke positie te laten, die on gunstiger is dan die van de met ons con- curreerende landen. En in de tweede plaats omdat verlaging der productiekosten, mede door werktijdverlenging over de geheele lijn noodzakelijk is, wil het bedrijfsleven de crisis, waaronder het gebukt gaat, te boven kunnen komen. De i8-urige werkweek. Laatstgenoemde overweging noopt er toe ook voor bedrijven, die niet beïnvloed worden door de builenlandsche concurren tie, de 48-urige wertcwefck toe te staan. De Minister meent daarom in het belang van onze industrie en daardoor middellijk in dat der arbeiders, te handelen, door de normale arbeadsweek voor fabrieken of werkplaatsen tot 48 uur te verhoogen. Komt de voorgestelde wijziging van arti kel 24, eerste lid, tot stand, dan zal voor taan in fabrieken of werkplaatsen gedu rende 8j£ uur per dag en 48 uren per week arbeid mogen worden verricht. Ge steld voor de keuze of gedurende alle dagen der week 'n 8-urige arbeidsdag moest wor den ingevoerd dan wel 'n 8^-urige arbeids dag op de eerste 5 werkdagen met behoud van den verkorten werkdag op Zaterdag, meende de Minister aan het laatste stelsel de voorkeur te moeten geven. Het is hem tcch bekend, dat zoowel werkgevers als werknemers ongaarne den vrijen Zaterdag middag prijsgeven. Worden de tot hiergenoemde wij zigingen in de Arbeidswet aan- gebracht, dan zal het beginsel van den wette/ijken 8-urendag voor den arbeid in fabrieken of werkplaatsen blijven gehand haafd maar de eisch van den absoluten 8-urendag, in de Arbeidswet 1919 gesteld, zal vervangen worden door dien van den gemiddelden 8-urendag, waarbij de vrije Zaterdagmiddag behouden blijft. De Kinderarbeid. De bepalingen tot (heit tegengaan van kinderarbeid wordt versdherpl. De minis ter iheeft hierbij vooral het oog op den ver. koop op den publieken weg door (kinderen benedien 14 jaar of nog leerplichtig, van klanten, bloomen eniz. Dit venten lis, ook naar het oordeel van deskundigen op het gebied der kindereriminalitei't een bron van veel jeugd'bederf. Het is vaaik moeilijk uit te maken, of het ventende (kind' als zelfstandig koopman optreedt, dan wel of het in de onderneming van een ander ar beid verricht. Is laatstgenoemde werkzaam. ■heid1 reeds thans vcrbodlen, na de wijzi ging als hier voorgesteld zal ook eerstge noemde verboden zijn. Evenzeer als van ouders of voogden onder strafbedreiging wordt gevorderd, du 1 zij toezien, dial hun (kinderen of pupillen geen werkzaamheden verrichten, die tot zedelijk bederf .van deze jeugdige personen kunneni leiden. Hun aansprakelijkheid za,l echter eerst vast staan, wanneer zij vooraf door het be voegde districtshoofd der arbeidsinspectie schriftelijk zijn gewaarschuwd. Van de wijzigingen, die met de techniek der wet verband houden, eiï die beoogen enikeie bezwaren te ondervangen, treden er vooral twee op dien voorgrond. Arbeid in broodbakkerijen. In de eerste plaats heeft de andenvindiing aangetoond, diat in het gedeelte d'er wet, dat betrekking heeft op dien arbeid in broodbakkerijen enkele belangrijke wijzi gingen noodig zijn. Deze wijzigingen be doelen vooreerst 'tegemoet te komen aan bezwaren, die de bestaande regeling voor het groot- en middenibedirijf in de steden medebrengt. Daarnaast zal meer dian tot dusverre 'rekening zijn te houden met de bijzondere eischen, die het broodbakkers bedrijf ten plattelande stelt. IV erkvergunningen. In de 'tweede plaats is gebleken, dat het stelsel, volgens 'hetwelk thans vergunnin gen lot verlenging of tot verschuiving van den normalen arbeidstijd worden ver leend, noodwendig en spoedig aanvulling behoeft. En dat wel in dien zin, dat, maken voor een bepaalde groep van on dernemingen dezelfde omstandigheden af wijking van de normen der wet noodzake lijk seizoend.rukte enz. de mogelijk heid moot worden geopend, om de gele genheid' daartoe te bieden. Hot geldlende stelsel, dat Ihet ook in de hier bedoelde gevallen noodig maakt om aan iedere on derneming afzonderlijk een vergunning uit te reiken is on noodig omslachtig. Daarom zal zulks moeten gebeuren hetzij krachtens een algemeene ministerieele be schikking, geldend voor alle tot die groep behoorende ondernemingen, hetzij inge volge een algemeene machtiging aan de districtshoofden om aan alle of een aan tal ondernemingen dier groep vergunning te verleenen. Een belangrijke vereenvoudiging in de behandeling van overwerkvergunningen zal voorts nog verkregen worden, wan neer zooals in het ontwerp in overweging wordt gegeven, het verleenen van mach tigingen als boven bedoeld voortaan in plaats van door den Minister, door den directeur-generaal van den Arbeid zal ge schieden. Deze regeling ontlast het De partement van veel administratie en is mede van belang voor het beroepsrecht, dat den werkgevers toekomt. Tot nu toe toch is het dezelfde autoriteit de Mi nister van Arbeid die geroepen is te beschikken zoowel op verzoeken van de districtshoofden tot het verkrijgen van machtigingen als op beroepen, wanneer de vergunningen, b.v. omdat het districts hoofd de benoodigde machtiging niet ver kreeg, werden geweigerd. Aan het vertrouwen in het beroeps instituut kan het naar de Minister meent slechts ten goede komen, indien voor elk der beide functies een afzonder lijke persoon wordt aangewezen. Een samenvatting der wijzigingen. De wijzigingen, die bij het ontwerp wor den voorgesteld en die van gegronde be zwaren die tegen de Arbeidswet 1919 werden aangevoerd, tegemoet te komen, kunnen als volgt worden samengevat: 1. In plaats van den 8-urigen arbeidsdag en de 45-urige werkweek in fabrieken of werkplaatsen en in kantoren met verbod van arbeid op Zaterdagmiddag na 1 uur, komt de arbeidsdag van 8% uur en de arbeidsweek van 48 uur, met behoud van vrijen Zaterdagmiddag, derhalve de ge middelde 8-urige arbeidsdag. 2. Op grond van verzoeken, gezamen lijk gedaan door vakvereenigingen van werkgevers en arbeiders in een bedrijf of bij ontstentenis hiervan dus een behoorlij ke vertegenwoordiging van werkgevers en arbeiders in een bedrijf, kan de Mi nister afwijkende regelingen en bepalin gen omtrent de arbeidstijden toestaan, ook bij het ontbreken van omstandighe den, die eene overwerkvergunning zou den motiveeren. Krachtens zoodanige re geling zal niet langer gewerkt mogen worden dan 2500 uren per jaar, ongeveer overeenkomende met de gemiddelde 48- urige arbeidsweek. 3. In de regeling der overwerkvergun ningen, zoowel die tot verschuiving als tot verlenging van den werktijd, worden belangrijke wijzigingen aangebracht waar door veel tijdverlies bij het verkrijgen der vergunningen en administratieven om slag bespaard wordt. De overwerkver gunningen zullen voortaan verleend kun nen worden, hetzij bij een algemeene mi nisterieele beschikking, geldende voor de ondernemingen van een bepaalde be drijfsgroep, hetzij door de districtshoof den, krachtens een algemeene machtiging van den Minister, met de uitvoering der wet belast. Ook voor overwerkvergunningen, die niet onder dergelijke algemeene regelin gen vallen, wordt procedure vereenvou digd. De districtshoofden kunnen deze vergunhingen zonder voorafgaande mach tiging voortaan verleenen voor 14 dagen (thans voor 6 dagen), terwijl de machti gingen voor overschrijding van dien ter mijn dor,: de directeur-generaal van den arbeid, in plaats van den Minister zullen worden verleend. Door dit laatste zal niet alleen tijdsbe sparing worden verkregen, doch ook het beroepsrecht, dat de werkgevers toekomt, beter tot zijn recht komen. 4. Krachtens de voorgestelde wetswij ziging, zal voorloopig tot 24 October 1924 in continu-fabrieken zonder Zondagson derbreking in drie ploegen worden ge werkt, met een gemiddelde 56-urige werkweek per arbeider. 5. Ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren, die de grootere bakkersonder nemingen door de concurrenten van bet kleinbedrijf ondervinden, wordt het mo gelijk gemaakt, dat krachtens vergunnin gen van den Minister in bakkerijen met 6 of meer gezellen één uur vroeger dan thans met den bakkersarbeid wordt aan gevangen, dus om 3 uur des voormiddags met den voorarbeid en om 5 uur met den overigen arbeid. Gedeeltelijk om dezelfde reden wordt in de wet een algemeen verbod gesteld om deeg en versch of op gewarmd brood vóór 9 uur des voormid dags te vervoeren en vóór 10 uur des voormiddags te verkoopen of af te leve ren. 6. Ten slotte worden o.m. verschillende verruimingen voorgesteld ten aanzien van den arbeid van het bewakingspersoneel en van hen die buiten de uren voor den eigenlijken bedrijfsarbeid bestemd, in fa brieken of werkplaatsen voorbereidenden of voltooiingsarbeid moeten verrichten; den arbeid in bemalingsinrichtingen; den nachtarbeid van mannen in fabrieken of werplaatsen; den arbeid in plattelands bakkerijen; den Zondagsarbeid in koffie huizen en hotels en dei^ arbeid in de lo comotiefdepots en de kleinere werkplaat sen der spoorwegen. VOOR RUSLAND. Het Nederl. Nansencomité heeft sinds het zijn werk begon, ruim 250.000 voor Rusland ontvangen. DE ACTIE VAN CRANENBURGH C.S. De R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Delft heeft met nagenoeg alge meene stemmen een door het bestuur gestelde motie aangenomen, waarin strenge afkeuring wordt uitgesproken over de actie, gevoerd door een groep Katholieken in den lande, onder aan voering van mr. van Cranenburgh, om scheuring te brengen in de eenheid der R.-K. Staatspartij. WETSONTWERP INZAKE REINIGING EN ONTSMETTING. Tegen schadelijke ontsmettingsmiddelen. Ingediend is een wetsontwerp tot toe passing van middelen voor ontsmeitings- of zuiveringsdoeleinden. In de toelichting wordt er op gewe zen, dat onder de middelen, die tegen woordig voor reiniging en ontsmetting van personen, goederen, gebouwen, voer en vaartuigen worden gebruikt, er meer dan een is, waarvan de inwerking op den mensch niet zonder schade voor zijne gezondheid plaats heeft, ja zijn dood kan veroorzaken. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan het gebruik van gassen, als bijvoor beeld blauwzuur (cyaan-waterstofgas) en aanverwante middelen, waarvan de toe passing voor ontsmettings- en zuiverings doeleinden meer en meer de aandacht trekt. De Duitsche regeering heeft in 1919 een verordening uitgevaardigd, die het ge bruik van blauwzuurgas ter vernietiging van schadelijk gedierte in het algemeen verbiedt en slechts aan bepaalde licha men toelaat. Het wordt noodig geoordeeld dat hier te lande eene wettelijke regeling wordt getroffen tot wering van het gebruik van schadelijke reinigings- en ontsmettings middelen door ondeskundigen. De bij het ingediende wetsontwerp voorgestelde regeling komt hierop neer, dat het aan particulieren verboden is, de door den Minister van Arbeid aan te wijzen reinigings- en ontsmettingsmidde len te gebruiken zonder daartoe vooral vergunning van dezen minister te hebben gekregen. Het wetsontwerp beperkt zich niet tot gassen. Ook andere middelen kunnen blijken bij onoordeelkundig ge bruik gevaar voor de volksgezondheid op te leveren. Rijks- en gemeentediensten kunnen zonder bezwaar vrij worden gelaten, mits zij de voorschriften in acht nemen, door den minister van arbeid te geven. Hetzelfde geldt voor goedgekeurde ont smettingsdiensten van particuliere ver- esnigingen als het Groene Kruis. Verzoek tot uitstel tot invoering der Ta bakswet. In haar dezer 'dagen te Eind hoven gehouden algemeene vergadering 'heeft de Ned. R. K. Vcreeniigiing van Siga renfabrikanten met algemeene stemmen besloten onderstaand 'telegram aan dien Minister van Financiën te zenden; De Ned. (R. K. Vereeniging van Sigaren fabrikanten ie Eindhoven in algemeene vergadering bijeen, verzoekt Uwe Exoelien. fie mot den meeaten aandrang de invoering der Tabakswet twee jaren uit te stellen. EEN NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ? Eenige katholieke kiezers in Friesland roepen hun geloofsgenooten, die niet te vreden zijn met de tegenwoordige lich ting van de Katholieke Staatspartij en voelen voor de oprichting van een nieuwe katholieke partij, op, in dien gee3t han delend op te treden. Het program van de nieuwe R. K. partij zou voornamelijk hieruit bestaan: stopzetting van alle sociale wetgeving, op heffing van wetten, die hinderlijk zijn voor de vrije ontwikkeling van de be drijven, afschaffing van de Raden van Arbeid, beperking van het aantal amb tenaren tot het allernoodzakelijkste en be strijding van de overheidsexploitatie („N. R. Ct.") Vergadering van Dinsdag 14 Maart. Begeling der werkzaamheden. Besloten wordt, Woensdag o.m. te be handelen de zomertijd-ontwerpen van den heer Deckers, den heer Braat en de regeering en Donderdagavond te begin nen met de oorlogsbegrooting. Begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De popt voor de oommissie van advies in zake de musea wordt goedgekeurd, z.h.st. De heer VAN BERESTEIJN, Wilde, komt op tegen de vermindering van de leeszaalsubsidies met 10 pet De heer SCHAPER, S.D.A.P., vraagt steun voor do leeszaal te Meppel, de heer JUTEN, R. K., voor die te Ber gen op Zoom. De MINISTER kan geen geld meer beschikbaar stellen. Hij zal overwegen Meppel en Bergen op Zoom te helpen door de vermindering voor andere lees zalen nog iets grooter te maken. De heer VAN BERESTEIJN jlnngi aan op een beter systeem van subsi- dieering van orkesten. De MINISTER kan thans niet ver anderen omdat dit vermoedelijk vermeer dering van uitgaven zou meebrengen. De heer VAN RAVESTEIJN, C. P., zal tegen de onderwijsbegrooting stem men uit protest tegen te groote bezui niging. De begrooting wordt aangenomen mei 67 tegen 2 stemmen. Bespreking scholenbouw. Aan de orde zijn de maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzake lijkheid bouwen van lagere scholen. De heer OSSENDORP, S.D.A.P., be toogt, dat inderdaad maatregelen noodig zijn. Hij zal voorstemmen. Evenwel is hij tegen terugwerkende kracht tot Oc tober 1921. De heer KETELAAR, V. D., is niet enthousiast. Hij acht evenwel de beper king van den scholenbouw noodig en zal daarom voorstemmen. De heer SNOECK HENKEMANS, C. H., zal eveneens voorstemmen. De heer VAN DE LAAR, C. S. P., zal eveneens zijn stem aan het ontwerp geven. Hij dient een motie in, uitspre kende do wenschelijkheid van verplich ting van openbare aanbesteding van scho lenbouw. De heer VAN DER MOLEN, A. 11., kan zich vereenigen mot het ontwerp. Hij had evenwel gewenscht, dat een be roepsregeling als in de L. O.-wet was opgenomen. De heer OTTO, V. B., kan het ont werp alleen aanvaarden als crisismaat regel. De heer VAN WIJNBERGEN, R. K., kan zich eveneens vercenigen met hel ontwerp i n z'n tegenwoordigen vorm. De heer RUTGERS, A. R., betoogt, dat het vele bouwen het onvermijdelijke ge volg was van do L. O.-wet. Uranus, van Amsterdam naar Gi braltar, pass. 11 Maart Dungeness. Vulcanus, van Valencia naar Amster dam, pass. 13 Maart Gibraltar. Zeus vertrok 13 Maart van Napels naar Messina. Amstelland, uitr., arriv. 12 Maart te Bahia. Maasland, uitr., vertrok 11 Maart' van Santos. Zeelandia, uitr., vertrok 11 Maart van Bahia. Bintoehan, van Rotterdam n. Java, passeerde 13 Maart Quessant. Palopo, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Maart van Suez. Aurora, uitr., pass. 11 Maart Dun- geness. Crijnsen, uitr., vertrok 11 Maart van Dover naar Boulogne. Delft arriv. 13 Maart van Hamburg te Amsterdam. Haarlem, tliuisr., arriv. 10 Maart te Panama. Irene arriv. 13 Maart van West-Indië te Amsterdam. Oranje Nassau arriv. 13 Maart van Amste rd am te H amb urg. Poseidon vertr. 11 Maart van Trini dad naar Havre. Venezuela vertr. 11 Maart van Tri nidad naar Barbados. Venus vertr. 13 Maart van Amster dam naar West-Indië. Beukelsdijk arriv. 11 Maart van Rot terdam te Philadelphia. Kinderdijk, van Rotterdam naar de Pacifickust, bevond zich 11 Maart op 120 m. van Seillv. Moerdijk arriv. 11 Maart van Seattle te Rotterdam l.v. Londen. Maasdam, uitr., vertrok 12 Maart van Havana. Noorderdijk arriv. 10 Maart van Rotterdam te Tacoma. Rijndam vertrok 11 Maart van New- York naar Rotterdam. Westerdijk, van Rotterdam naar New-York, pass. 10 Maart Cape Race. Arendskerk, uitr., van Antwerpen, pass. 12 Maart VJissingen. Besoeki, thuisr., vertrok 12 Maart van Sydney. Batjan, thuisr,, vertrok 12 Maart van Suez. Hoogkerk, uitr., pass. 13 Maart Perim. Meerkerk, uitr., arriv. 12 Maart te Rangoon. Madioen arriv. 12 Maart van Cal cutta te Rotterdam. Nijkerk, uitr., arriv. 12 Maart te Antwerpen. Banka thuisr., p. 13 Maart Perim. Batoe, van Saigon naar Amster dam, larriv. 13 Maart te Duinkerken. Bawean arriv, 13 Maart van Ham burg te Bremen. Bengkalis, thuisr., vertrok 13 Maart van Port Said. Grotius, uitr., pass. 11 Maart Gi braltar. lvarimoen, tliuisr.) pass. 11 Maart Perim. Koningin der Nederlanden, v. Bata via n. Genua, arriv. 12 Maart te .Suez. Lombok, uitr., vertrok 13 Maart van Catania. Nias, uitr., pass. 13 Maart Quessant. Ivangean, uitr., arriv. 13 Maart le Antwerpen. Rembrandt, uitr., pass. 10 Maart Perim. Vondel, thuisr., vertrok 10 Maart van Singapore. Adonis, arriv. 12 Maart van Syra te Salonica. Berenice vertrok 10 Maart van Me- lilla naar Alexandria. Carna arriv. 12 Maart van Riga te Dundee. Achilles van Varna naar Amster dam, pass. 11 Maart Sagrcs. Bacchus vertrok 13 Maart van Cadi.x naar Ceuta. Meropc arriv. 13 Maart van Ma'.ti te Gibraltar. Orpheus vertrok 13 Maart van Bor deaux naar La Pali ice. Pluto van Amsterdam naar Aliieaute pass. 13 Maart Gibraltar. Yesta vertrok 12 Maart van Jaffa naar Haiffa, Castor vertrok 12 Maart.van Triest naar Fiume. Calypso, van Amsterdam naar de Midd. Zee, pass. 12 Maart Dungeness. üanae arriv. 12 Maart van Malaga te Lissabon. Erato arriv. 13 Maart van Got'en- burg te Amsterdam. Euterpe vertr. 11 Maart v. Bor deaux naar Gyon. Ganymcdcs vertr. 11 Maart van Con- stantinopel naar Malta. Hebc arr. 13 Maart v. \alcutia te Amsterdam. Hector v. Amsterd. n. Algiers, pass. 11 Maart Dungeness. Ino vertrok 11 Maart v. Hamburg naar Kopenhagen. Juno arriv. 9 Maart van Malta'te Burriana. Mercurius arr. 12 Maart van Bour- gas te Smyrna. Neptunus van Amsterdam n. Lissa bon, pass. 12 Maart Dun genas Nero, v. Amsterdam n. Danzig, pass. 12 Maart HoHenau. Oberon arriv. 9 Maart van Alcxun- drië te Algiers. Orestes vertrok 11 Maart van Malta naar Piraeus. Strabo pass. 12 Maart Duugeaes Stella arr. 12/3 v. W. Afrika te Am sterdam. Bloemfontein, (thuisr.) vertr. 11/3 van Lorenzo Marques. Rietfontein, arr. 13/3 van Hamburg to Rotterdam. Saturnus, (thuisr.) ver. 10 3 van Mom- bassa. Oldekerk, (tliuisr.) bevond zich 12 3 11 u. 45 n.m. op 150 m. van Land's End. Rotti, (uitr.) arr. 11/3 te Manilla. Kennemerland, arr. 10/3 van Amster dam te Hamburg. Minerva, (thuisr.) vertr. 8/3 van Da kar. Pollux, (uitr.) pass. 10/3 La Coubre. Sirrah (thuisr.) vertr. 8/3 v. Santos naar Rio Janeiro. Zuiderdijk (uitr.) arr. 10/3 te Madera. Tjikarang, van Cardiff naar Java, ver trok 10/3 van Port Said. Tjisondari vertrok 10/3 van Kobe naar Batavia. Banda arr. 11/3 van Java to New-York. Boeton van Batavia naar New-York, arr. 7/3 te Medan. Arakan, van Batavia naar San Fran cisco, arr. 9/3 te Manilla. Saleier, vertr. 11/3 van Tjilatjap naar San Francisco. Gelria, van Batavia naar Amsterdam, arr. 11/3 v.m. te Marseille on zette des nam. 7 u. kl(e reis vsort. Malang (uitr.) arr. 13/3 te Sabaug. Medan (thuisr.) vertr. 11/3 van Perim. Rindjani (uitr.) pass. 10/3 Perim. Sindoro (uitr.) arr. 12/3 11 u. voorin» to Southampton. Soerakarta (thuisr.) vertr. 12/3 van Be- lawan. Tosari (uitr.) pass. 11/3 Gibraltar. Wilis (uitr.) vertr. 13/3 van Port Said. Myrmidon arr. 13/3 van Öhina te Am sterdam. Patroclus, van Batavia naar Amsterdam, arr. 9/3 te Marseille. Albireo ,(uitr.) pass. 11/3 Bevezier. Alchiba, arr. 10/3 van Rott. te B. Aires. Alcor, (thuisr.) vertr. 12/3 van St. Vin cent. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6