In en om Haarlem. Uit den Omtrek EERSTE BLAD De Werkloosheidsbestrijding vroeger en nu. DONDERDAG 16 MAART 1921 PER WEEK O 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1746. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÉfN 35 CENTS PER REGEL. Dl] CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HAARLEM. Tweede Kamerverkiezingen. De .hearing" opnieuw uitgesteld. Demonstratie van den planten- dokter dr. Van Slogteren. VAN ONS KANTONGERECHT. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. MUZIEK, DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN j PER KWARTAAL 3.25 BUREAUX: Wie nu zoo losjesweg in raads vergaderingen der gemeente Haarlem hoort keuvelen over allerlei soms vrij ingewikkelde en oogeiischijfilijk soms onoplosbare gevallen van werkloosheid met daaraan verbonden gevolgen, en dan daarnaast direct het gereede antwoord hoort van den wet houder, belast met dezen dienst, kan zich moeilijk voorstellen dat nog zoo lang niet geleden op liet gebied van werkloosheidsbestrijding een volmaakt niets de opperste wijsheid in deze toch zoo belangrijke sociale aangele genheid was. Vooral in de laatste jaren heeft de overheidszorg een groote ontwikke ling doorgemaakt en het zal tot in lengte van Haarlem's geschiedenisja- ren de groote verdienste en eer blij ven van den heer Mr. Heerkens Thijs- sen, .onzen eersten wethouder der werkloosheidsbestrijding", de portee van dit vraagstuk voor Haarlem naar waarde "te hebben geschat en onze gemeente voor deze moeilijke aange legenheid te hebben verrijkt met een model-organisatie, die gemakkelijk aan alle moeilijkheden het hoofd biedt. De Gemeentelijke Dienst der Werk loosheidsbestrijding in Haarlem is uit nemend geoutilleerd. Dat blijkt her haaldelijk en in verschillende omstan digheden. Maar ook buiten Haarlem, met name op de regeeringsbureaux in Den Haag, heeft men gaarne met den Haarlemschen dienst te doen. Het Haarlemsche oordeel inzake kwesties de Werkloosheidsbestrijding of -voor ziening of -bemiddeling rakende.wordt d2ar blijkbaar zeer op prijs gesteld. De Werkloosheidsbestrijding vroe ger en nu", schreven we hoven dit epistel. Inderdaad gaan iemands her inneringen en bepeinzingen, i tij den van werkloosheid en crisis, zooals wij nu medemaken (gelukkig luwt de werkloosheid de laatste dagen weer wat), onwillekeurig naar vroeger en dat is niet kwaad ook om des te beter het goede-, hoewel nog niet volmaak te. heden te kunnen wiardeeren. Hoe was de toestand vroeger? Wat werd er vroeger voor een werklooze gedaan? Hoe hielp een werklooze zich zelf? We bedoelen natuurlijk den onvrij willig werklooze, de eenige eatego rie, die recht op steun heeft. In een rapport, uitgebracht door de Commissie, ingesteld bij besluit van den Raad der gemeente Haarlem van 23 Januari 1907, belast met het on derzoek naar den omvang der gedwon gen werkloosheid in de gemeente Haarlem, het. beramen van middelen daartegen alsmede tegen de geldelijke nadeelen daaruit voortvloeiende, lezen we ,n antwoord op de vraag: hoe en waarvan leeft de werklooze en de zijnen? Dat was dus in 1907. De commissie deelt daarin mede. dat mfen de werkloozen in twee groe pen moet splitsen, n.l. zij, die een groot deel van het jaar- vrij geregeld werk hebben, tegen een goed of vrij goed loon en zij, die het heele jaar door los werk verrichten, dus nu eens 14 dagen, d: eens 3, dan weer eens één dag we/, hebben en de overige dagen van de week leeg loopen. Hoe de laatste groep leeft, daarvan kon de Commissie zich moeilijk een denkbeeld vormen, de wisselvallige in komsten leiden tot1 het ontberen, tij den lang, van de allerno-odigste za ken, en dan weer enkele dagen van zekere verkwisting. Uit een onderhoud, dat voorzitter en secretaris van die Commissie met den directeur der gemeentelijtoe bank van leenln" h t.n, bleek, dat de cli telling voor 'n groot personen bestond. ren bovenkleeren en an- .„oederen toch werden door hen' .gebracht, 's Maandags werden vaak de kleeren verpand om Zaterdags ingelost te worden. Nemen de inkomsten af, dan kun nen de panden niet wekelijks gelost worden, of wel, omdat men vooruit weet, de kleeren niet te kunnen, in lossen, worden zij niet weer naar de Jiank van leening gebracht, maar ver kocht. Aldus is het verklaarbaar, dat het aantal panden in de wintermaan den eer af- dan toeneemt. Van de eerste groep kon de Com missie rich van iiun levenswijze ge durende eene werkloosheids-periode ©en duidelijk beeld scheppen. Deze groep bestaat voor 't groot ste deel uit vakarbeiders, die meest een laugeren tijd achtereen werk heb ben en tegen een goed of vrij goed loon. Sommigen van hen waren lid eener vakvereeuiging, die tegen eene bepaalde premie werkloozen-uitkeering gaf; anderen hadden iets in betere dagen kunnen oversparen. Duurde de werkloosheid één of twee weken, dan werden de gevolgen nog niet als bijzonder drukkend gevoeld; duurde ze daarentegen langer, dan was het meestal de verhuurder, die in de eerste plaats de schade ondervond, daar de huur niet betaald kon worden. Daar de huurder echter iti tijden, dat hij werk had, de achtergekomen huurpenningen weer placht in te ha len, stond de verhuurder, natuurlijk min of meer tegen zijn wil, toe, dat- de huur niet betaald werd. Liep het verschuldigde bedrag te veel op, dan dreigde de verhuurder de woning te zullen doen ontruimen met het gevolg, dat weer eens een week huur betaald werd, nadat het benoodigde geld bijeengeschraapt was. Maar schade volgde er voor den ver huurder toch vaak uit. Niet alleen de huiseigenaar, ook de leveranciers en winkeliers ondervon den de schadelijke gevolgen. Tot zoover het rapport der commis sie, waaruit blijkt, dat in 1907 nog niet veel voor de werkloosheidsverzekering werd gedaan. Langzamerhand, in de laatste jaren zelfs in vlug tempo, is daarin verande ring en verbetering gebracht. De Oommi3sie, die het rapport uit bracht, deed toen al verschillende voor stellen om verbetering in den toestand te brengen, o.m. de verbetering van de reeds bestaande arbeidsbeurs, en de in stelling van het Gemeentefonds ter be vordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen vau werkloosheid in Haarlem. Dat fonds kwam er en wie er mede te maken had, kent de werking nog door en door, want pas in 1917 werd het opgeheven, tengevolge van het feit, dat het Rijk 'zich met de zaak ging bemoeien. Even kenden we hier nog „een commissie van advies voor de werk loosheidsbestrijding", maar daarna kwam de goed georganiseerde werkloosheidsbo- strijdingsdienst, dien we nu kennen. De heer Heerkens Thijssen en dit was een gelukkige omstandigheid, waar door de goede toekomst van den nieu wen tak van gemeentedienst niet wei nig werd verzekerd wist- de hand te leggen op den heer Vader, om als directeur van den nieuwen dienst op te treden. De heer Vader was bij het on derwijs werkzaam, maar had 'een kostbare routine opgedaan als plichtgetrouw en nauwgezet secretaris van het gemeentelijk werkloosheidsfonds. Voor een buitenstaander is het soms moeilijk zich een denkbeeld te vormen van den omvang der werkzaamheden aan den huidigen dienst verbonden en met name of de instelling van een geheel apartén dienst daarvoor noodig is. Daarom volgen hier eenige inlich tingen. Dé dienst omvat allereerst de arbeids bemiddeling. Die heeft plaats door de arbeidsbeurs verder de werkloosheids verzekering en ten derde de steunver- leening. i Het Rijk en de gemeente geven sub sidies op de bijdragen, die vakvereeni- gingen (werkl :ozonkas-en) bijeenbrengen. Zoo geeft het Rijk op die bijdragen 50 procent en de gemeente ook 50pÖt. De gemeente in dit geval dus de dienst' der werkloosheidsbestrijding heeft nu pa te gaan of de administra tie van die kassen in orde is en wan neer het tot uitkeeringen komt, of het geld voor de uitkeeringen bestemd op de juiste wijze wordt uitgekeerd, met name of al de controlelijsten goed worden bijgehouden. Dat is een heel werk. Daar komen in den laatsten tijd nog bij de regelingen voor de uitgetrokkenon enz. Straks komt er wellicht nog 'n nieuwe beproeving, die bij den dienst der Werkloosheidsbestrijding zal worden on dergebracht, n.l. de beroepskeuze. Maar dat is nog toekomstmuziek. Vooral in deze tijden zal iedereen be grijpen, dat deze jónge gemeentedienst niet op rozen gaat. Hij is geboren als 't ware uit den nood der tijden zelf en dcorstond een ware vuurproef. Maar schitterend' komt deze moeilijke dienst de dagelijksche zorgen te boven. Dat ligt ook, voor een niet gering deel, we mogen dat wel eens ver klappen! aan __de coulante en aan gename wijze, waarop de wethouder, de heer Heerkens Thijssen, dezen dienst behartigt. Klachten over den gang van zaken bij den dienst der Werkloosheidsbestrij ding als ze er zijn! zijn sporadisch. Wenschen zijn er natuurlijk dikwijls te uiten en worden ook wel geuit. Maar we verklappen geen geheim met mede te deelen, dat juist de wjjze, waarop de wethouder de wenschers ons- vangt, en aanhoort, algemeene voldoening wekt. - Geen wenseh blijft onvervuld, tenzij de wethouder moet zeggen: non possum us, we. Kunnen niet. Nog versoh in het geheugen ligt b.v. de behandeling der z.g. „uitgetrokkenen". „Uitgetrokkenen" zijn zij, die het regle mentair aantal weken uit de werkloozcn- kas hebben getrokken en dus geen recht op uitkeering meer. hebben. Deze perso nen zijn dan aangewezen op het Burger lijk Armbestuur, indien zij voor onder steuning in aanmerking willen komen. Het was een gelukkige omstandigheid, dat de heer Heerkens Thijssen ook voor zitter is van het Burgerlijk Armbestuur. Volkomen beaamde de wethouder dat het voor de „uitgetrokkenen," in den re gel zeer respectabele arbeiders, die bo vendien hun plicht zich tegen werkloos heid te verzekeren hadden vervuld, on prettig moest zijn, met bedeelden te wor den gelijkgesteld. Hij begreep dat dit aan hun gevoel van eigenwaarde moest af breuk doen en een der stelregels van on zen wethouder en voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur is dat men ieder mensch in zijn waarde laten moet. In het Burgerlijk Armbestuur kreeg hij er dan ook door dat de uitkeeringen aan de uitgetrokkenen voortaan via de vakor ganisaties zouden geschieden, zoodat deze werkloozen geheel den indruk hebben met hun vakgenooten te zijn gelijk ge steld. Een voorstel om de uitkeering voor deze categorie bedeelden te verhoogen vond in hem al een even warm voorstan der en bet is ons bekend boe in tal van bijzondere gevallen we kunnen deze niet alle memoreeren de co.ulantie van den wethouder een even preltigen indruk op belanghebbenden maakte. Het zal hem waarschijnlijk wel eenige moeite kosten medeleden in het Burger lijk Armbestuur en elders tot nieuwere opvattingen te brengen, maar het is een bekende verdienste van den heer Heer kens Thijssen dat hij niet star aan^oude gewoonten "blijft baken en de overtui gingskracht bezit ook anderen te overre den dat nieuwe tijden, nieuwe maatrege len en nieuwe opvattingen eischen. We zijn op deze bijzonderheden wat dieper in moeten gaan om duidelijk te maken hoeveel afhangt van de leiding bij eiken tak van dienst, zoowel in 't openbare als in 't particuliere leven, maar bij dezen dienst in 't bijzonder. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met een opsomming van de uitkeeringen. die gedaan worden, noch van de bepa lingen en den rompslomp, die" aan dat alles verbonden is. We volstaan en dat was alleen onze bedoeling met eens in herinnering te brengen hoe de werkloosheidsverzekering en bemiddeling in de laatste tien jaren is vooruitgegaan en hoe door ons Haar lemsche gemeentebestuur met den nieu wen tijdgeest volkomen en met eere wordt rekening gehouden. GIFTEN. Voor Rusland f 10 van een arbeider. Voor de Weensche Priesters een biljet van 1000 kronen van N.N.; f2.50 van N. N. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De afid. Haarlem en Omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde %g! 19 April een vergadering houden in Café Brkükmann, turnzaal, op geluisterd door een groote collectie Mge- sneden bloemen en bolgsw assen. Versdhu- lemite firma's hebben toezegging gedaan bloemen in te zuiden zenden. Als spreker over bol- en knolgewassen zal dien avond optreden de heer R. M. v. d. Hart. De in zendingen zullen door oen te benoemen commissie gekeurd worden. Ex'tra-ip rijzen zijn foesdhükbaaT. Het bestuur rekent op druk bezoek. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ingevol ge artikel 37 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van de Directie der N.V. Hotelmaatsc.hap- pij en Wijnhandel „Hotel Funckler-Haar- lcm" om verlof ingevolge artikel 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhouden den drank, anderen dan sterken drang, voor gebruik ter palatse van verkoop in de eetzaal en de ontvangkamers van het per ceel aan de Kruisstraat no. 8—10. „Sint Christolfel" Men meldt ons dat een huishoudelijke vergadering van de afdeeling Haarlem der R.K. Handelsvereeniging „St. Christoffel" werd gehouden op 10 Maart 1922. De voorzitter opende haar met den chr. groet. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en goedgekeurd. Hierna hield de Heer Tytgat een hoogst interessante rede over „de hedendaagsche toestanden". Spr. wees er op hoe de wereld is ach teruitgegaan,- vooral op moreel en gods dienstig gebied, hij wees op de malaise in handel en industrie en hoe alleen gods- dientsig leven ons voor nog grooier verval kon bewaren. Op de R.K. handelsreiziger rust de zware plicht om daaraan mede te werken, overal waar hij door den aard zijner be trekking komt. Verder door het R.K. leven in den hui- selijkcn kring te doen herleven en door het kruis, evenals onze voorouders, weder een eereplaats in ons huis te geven. R.K. Han delsreizigers moeten zijn ware krijgslieden in dienst van de strijdende kerk. Een luid applaus ging na beëindiging dier rede op, waarna de voorzitter den heer Tytgat bedankte. Door den Piattelandcrsbond zullen voor de rijkskieskringen Haarlem-Helder de volgende candidatenlijsten ingediend worden voor de Tweede Kamerverkiezin gen: Rechtsche lijst: Rijkskieskringen Am sterdamU trechtH aarlemDen Helder. 1. 4. van der Hoven. 2. mr. H. J. Doude van' Troostwijk. 3. A. H. Th. Kortlang. 4. W. Boere. 5. B. J. Stoel. 6. H. W. Elf- fiséh. 7. K. C. Schelling. 8. J. Schneider. 9. A. Hi Verwey. 10. J. Voetberg. Linksche lijst: Rijkskieskringen Amster damDen HelderHaarlem: 1. A. Braai: 2. J. Barendrecht; 3. C. Wolmerstedt; 4. mr. C. Vervoren; 5. J. Michielsen; 6. L. B. van der Slikke; 7. E. Huysman; 8. D. van Oostrum; 9. C. In 't Veld; 10. J. W. Bos. Redden van drenkelingen. Men schrijft ons: Bij het examen van den Nederiand- schen Bond tot het Redden van drenke lingen, gehouden den 9en Maart in de ov.erdekte Bad- en Zweminrichting te Utrecht zijn geslaagd de dames C. J. F. van Esch, voor het laatste bondsdiploma C, en mej. A. Meijer, voor het bondsdi ploma B., beiden zwemonderwijzeressen te Haarlem en Bloemendaal. Als bijzon derheid kan worden gemeld, dat mej. v. Esch nu de eenige dame in Haarlem is. die' het diploma C. van den Nederland- scHkn Bond tot het redden van drenke lingen bezit, en zeer zekertis het te waar- deeren, dat zij de drie diploma's A, B en C. in zulk een korten tijd heeft weten te behalen. Opbrengst schaalcollecte. Ouder harte!ijken dank aan de paro chianen van de St. Ankmisisikerk en dé kerk van het H. Hart, verzoekt het Arm bestuur der parochie ons te mei-dien. dat de opbrengst dér seihaalcoleote als volgf is geweest: op 5 M-aart in de St. Anton i us - -kérk 1080 en o-p 12 Maart in dé 'kerk van het H. Hart 480.27.. Een op Maandagavond uit Amerika ont vangen telegram meldt, dat de conferen tie over de invoerbeperkingen te Was hington uitgesteld is tot 15 Mei, meldt het „Wbld. v. BI. C." Verder meldt het, dat de commissie voor den Invoer in Amerika mededeelt, dat de in Amerika optredende commissie, den heer Arentshorst, voorzitter van Groep I van den Bond van Bloembollen- handelaren verzocht heeft als woord voerder voor de belangen van het bloem bollenvak op de hearing te Washing ton op te treden. Wanneer Mr. Andreae voor de Nederlandsche legatie en Dr. van Slogteren als phytopatholoog tevens aanwezig zijn, zal men in de bollenstreek algemeen overtuigd zijn dat onze belan gen aan de meest bevoegde handen zijn toevertrouwd. Wij lezen in het „Wbld. v. BI. C.": Dank zij de onderzoekingen en proeven van onzen Phytopatholoog voor de Bloembollenstreek, zijn wij in de laatste paar jaren heel wat meer wegwijs gewor den op het gebied van de ziektebestrij ding. Het Narcissen-koken behoort heden tot de werkzaamheden van den flinken kweeker en exporteur, alsof het altijd zoo geweest was, In groot vertrouwen op het practisch inzicht van Dr. van Slogteren hebben de meeste kweekers zich een ke tel aangeschaft en met meer of minder succes en meer of minder schade en schande is men wijs geworden. Zoo is het vak een onschatbare dienst bewezen en kan straks Amerika een wapen uit de hand worden geslagen, alsals n.l. uit gemaakt is, dat de kokerij geen schadelij ken invloed beeft op den bloei en groei. Dat zou nu bij plantgoed e.d. nog wel te overkomen zijn, maar bij leverbaar zou het lastiger zijn. Dr. van Slogteren als praktisch man, heeft dat begrepen en heeft op zeer uit gebreide wijze een groot aantal proeven genomen en een zijner oogmerken was: te demonstreeren, dat de kokerij geen in vloed heeft op den bloei en den groei van het gewas, ook niet op den broei. Doch dit was niet zijn eenige oogmerk. Welke die precies alle zijn, dat kan nie mand beter u uitleggen dan onze plan- tendokter zelf en hij zal dat, als het zoo ver is, ook wel niet verzuimen. Wij heb ben daarvoor zijn toezegging. Maar dit hebben wij heden wel begre pen bij ons bezoek aan de schuur van den heer van Rijn te Lisse, waar een groot aantal potten met Narcissen en Hyacin then (ook deze worden gekookt, zooals men weet) waren neergezet dit is ons wel duidelijk genoeg getoond: de behan deling afgezien van den duur ervan en het tijdstip (welke beide een voorname rol spelen) heeft geen schadelijken in vloed op den bloei, mits er is: goede en oordeelkundige voor- en nabehandeling. Deze zeer interessante tot ernstige be studeering uitnoodigende collectie is in dit opzicht overtuigend. Bij die ernstige bestudeering doen on- misbaren dienst de zeer duidelijke tabel len, die elke proef vergezellen en die inlichtingen geven over den duur der be handeling en den warmtegraad van het desinfecteerende water. Die tabellen geven duidelijk het tijd stip van behandeling door Dr. van S. uitgevoerd aan vanaf een week na het rodien tot aan diep in den winter. Bij de eerste is dus van groot belang de vraag of het bereikte resultaat een gevolg is van het niet afrijpen der bollen, bij de laatste (de laatst behandelde) legt zeer veel gewicht in de schaal de behandeling vóór het koken. Vooral bij Narcissen (leverbaar het meest, doch ook bij plantgoed) is de tijd kort toegemeten, Dr. v. Slogteren toonde echter kisten Emperor, die vroeg gerooid, direct behandeld toch op 10 September waren geplant en goede resultaten^gaven. Maar laat ons hier verder niet op ingaan, wij komen dan op een terrein waar Dr, v. S. .nog alleenheerscher moet blijven om straks met zijn „Aanwijzingen" de on geschreven voorschriften der bloembol lenteelt te verrijken. Wij staan nog even stil bij het uitge breide materiaal, dat gebruikt is. En in de eerste plaats, om Dr. S. na te zeggen, dat niet genoeg kan worden gewaardeerd dat zoovele vakgenooten hem zoo ruim van bollenmateriaal hebben voorzien ook toen wat hij vroeg, niet onbelangrijk, was. Als van 5 of 6 Hyacinthenvariëteiten, 3500 bollen van dezelfde partij en even groot, noodig zijn voor het onderzoek en 300Ó bollen van 6 of 7 Narcissenvariëtei- ten, waaraan dezelfde eischen gesteld worden er moeten zijn, en wij hooren dan, dat Dr. v. S. deze gratis heeft gekregen vaan kweekers uit den omtrek, dan kun nen wij Dr. v. S. geluk wenschen, dat hij zooveel medewerking ondervindt: het beste bewijs voor de algemeene waardee ring van zijn arbeid. Daar kan menigeen, die voor het algemeen belang werkzaam is, jaloersch op zijn. Wij willen deze gelegenheid dan ook aangrijpen om er onze hooge waardeering over uit te spreken, dat Dr. v. S. bereid is niet alleen hier te lande voor het vak al zijn krachten in te spannen, maar zelfs om in den bloeitijd zijner proeven, voor ons naar den overkant te gaan om zijn collega's daar in te lichten over onze kweekerijen. Wij vinden dit voor een na- tuurvorscher een daad, die getuigt van breeden blik en practischen kijk, die wij niet genoeg kunnen apprecieeren. Wij zouden hem toewenschen dat hij zijn ma teriaal mede kon nemen, dan was wellicht meteen Dr. Marlatt overtuigd. En als die j.l. Vrijdag en Zaterdag in Lisse was ge weest, dan was een gang naar Washing ton voor Dr. v. S. niet meer noodig.(?) Het vak is intusschen dankbaar en vol belangstelling. De demonstratie te Lisse heeft ons als het nog noodig was warm gemaakt voor den strijd tegen.... de plantenziekten. De verbouwing van Lion d'Or. Het bekende hotel-restaurant „Lion d'Or" aan den Kruisweg breidt zich onder de energieke leiding van den heer A. M. Duijtshoff gestadig uit. „Lion d'Or" heeft bij de Haarlemmers oen goeden faam, dat bleek wei toen twee jaar geleden de restauratiezaal achter werd bijgebouwd. Thans is' door bijtrekking van do naast gelegen bodega een groote uitbreiding ver kregen. Ten eerste is in het hotel •het aantal kamers met 12 fraai-ingerichle luchtige en frisch gelegen kamers ver meerderd. Beneden is een ruime, luxueus gestoffeerde hal ingericht, die alleen in gang geeft voor het hotel. Vóór in de vestibule is nu een aparte ingang naar liet café. Nieuw is de gezellige, fraaie met bespannling gedecoreerde ontbijtzaal, bene den achter de 'hal. Naast de betonnen trap met graniet gedekt, is er door de electri- sche personenlift van het nieuwste sy steem gelegtenheid om de over drie étages verdeelde hotelkamers te bereiken. Over bodig zal het wel zijn te vermelden, dat de nieuwe hotel-aanbouw van alle confort op de meest moderne wijze is voorzien. Het café heeft, door het vervallen van het oude entree mooie plaatsruimte gewonnen, maar behalve dat is het meubilair vernieuwd met een serie fraaie leunstoelen. En de geheele inrichting van „Lion d'Or" is bovendien voorzien van nieuwe rubbervloeren, uitge nomen de hal en vestibule, waar de vloer vernieuwd is met een mozaiek inleg van dubbel gebakken tegeltjes. De restauratie is een mooi stuk werk van den architect den heer J. Ph. Peper en de aanneemers ,de heeren A. M. en D. P. Jou- stra. „Sleutelgelê". Voor den kantonrechter had zich giste ren o.m. te verantwoorden H. J. R., te Heemstede, die overtreding van de Huur- oommissiewet ten laste had gelegd- Hij zou in do tot stand koming der verhu ring van een huis in de Njeusystraad voor deel hebben getrokken of aaandeel uit dat voordeel hebben ontvangen. In elk geval had bekl. f 400 ontvangen. Bekl. is al eens veroordeeld wegens een over treding van de huuroommissiewet, tot f 200 boete, maar dat schijnt weinig ge baat to hebben, aldus de ambtenaren van hot O. M. De eisch luidde nu f 1000 boete of 40 dagen hechtenis. Beklaagde verdedigde ziclizel en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Allerlei Wegens te laat aangeven van de ge- boort© van zijn kind werd tegen G. J. te Bloemendaal f 10 boete of 10 dagen hechtenis geëischt. Tegen v. T. te Heemskerk werd we gens openbare dronkenschap bij vierde herhaling 3 dagen hedhtenis en 1 jaar opzending naar oen Rijkswerkinrichting gevraaagd. De Arbeidswet. Bij verstok had de kantonrechter do bakker W. D. te Schoten veroordeeld we gens overtreding van de arbeidswet. Hij zou zijn knecht, den 16-jarigen G. 'I., 's morgens om half zeven hebben laten werken, terwijl hert geoorloofde aanvangs- uur zeven uur is. De agent van politie Tijsterman had door de ruit, die men ge tracht had geheel to bedekken, doch maar oen kier van vrij gebleven was. T. des morgens in de bakkerij gezien. Hij wist zeker, dat bert T. was en herkende hem ook op de zitting duidelijk. Een andere knecht getuigde eéhler, diait T. beslist niet voor zeven uur èn de bakke rij geweest was. Hij sliep boven en ons bij zevenen door den patroon gewékt. L zelf, als getuige A décharge gehoond, ont- 5» Barometerstand: 773. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAN: kende ivoor 7 uur beneden te zijn geweest. En zijn maat, die bij bom slaapt, de bak kersknecht Sohr., bevestigde, <lat T. pas om bij zevenen was opgestaan. De aimble. naar van (het O. M. wees den eersten ge tuige A décharge op bet gewiebt van den eed en zeidie, hem te zufflen aanklagen wegenis meineed, indien get. bij zijn ver klaring bleef. Get. hield echter vol, dat hij ■dé waarheid sprak. De ambtenaar van het O. M. beriep zich ©ohter tegenover de ver. klaringen van. den getuige en de getuigen a décharge op de betrouwbaarheid van den verbalisant en «sdlite bevestiging in het venoordooiend rt'onniis. Mr. Wileke» Maodonoilid betwistte de wettigheid, althans het overtuigende van bet bewijs en vroeg vrijspraak. Begrafenis G. J. A. Huiskes. Op de Algemeene'Begraafplaats aan den Schoterweg had Dinsdagmiddag 2 uur de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. J. A. Huiskes in leven oud-hypotheekbewaar der en officier in de orde vau Oranje Nassau. Verscheidene ambtenaren van de „hypotheken en kadaster" hadden zich q.|i de groeve geschaard, toen dte heer H. P. iRaede enkele woorden van afscheid sprak, De®e bracht de goede eigenschappen van den overledene naar voren en roemde hem als een braaf mensch. Een familielid dankte 'voor de betoonde' belangstelling. Ongecorrigeerd. Laatste Bachconcert. De romantische, altijd edele en majes tueuze symphonie van César Franck werd door Karl Muck met zijn onbedorven, waarachtige muzikaliteit, zijn deftige voorzichtigheid gedirigeerd. Men aan vaardde met hartelijk respect deze zeer geestrijke voordracht die zoo veilig ver heven was boven geweldenaarspraclit cn grootsche pathetiek, die zeer eenvoudig was in den schoonen zin van het woord: een voordracht, die niet meesleept door macht, maar overtuigt door liefde. De nauwkeurige, objectieve Muck moest in ons land kunnen blijven: hoe gaarne gun ik hem de geestelijke populariteit, dat is de echte bewondering en trouw van de genen ?tie de muziek liefhebben zonder de bedorvenheid der concertwereld, de genen die hcldenvereering van personen cultus onderscheiden, degenen die waar achtig de muziek liefhebben. Is Ameri' u wel zoo'n gezegend land voor dezen !*- nen, eenvoudigen, intensief arbeidenden kunstenaar? Ik dank hem voor de uitvoering van Franck's Symphonie, om de respeclueuze toenadering tot de volmaakt-groote cn in zoo gave détails levende architectuur van het werk. Ik z<*i willen verzwijgen dat ik overal voelde een gemis aan de diepste poëzie zeker wil ik niet uit voerig zijn over iets wat persoonlijke re flectie mag zijn tegenover een dirigent dien men juist om zijn intelligent en zóó edelaardig streven naar objectiviteit moet waardeeren. Men had mevrouw Charles Cahier na de symphonie gerust even kunnen laten zwijgen. Dit zou mij ook om Berlioz' Captive niet gespeten hebben. Men hoor de de zangeres na het Tristanvorspiel (na de pauze) weer in Mahler's Lieder eines farenden Gesellen. Mevrouw Cahier heeft een ongewone vocale macht, zij heeft ook ongewone theatrale macht of te wel dramatische actie. Voor al deze capaciteiten is krachtig voedsel te vinden in de dialectiek van Mahler's ongebonden sentiment, waarvan het allerbeste alléén uitgedrukt is in de meesterlijke, alles vernietigende instru mentatie. Ik geef al die mannelijke macht van mevrouw Cahier cadeau voor eenige kleine combinaties in Mahler's musicec- rende en welsprekende orkest. H. F. A. Nieuwe zaak. In de Smedestraat 41 nabij de Gaoote Markt wordt hedenavond de vleeschhal ,,'t Centrum" geopend. Deze zaak is geheel naar de eischen des tijds ingericht en ziet er frisch en netjes uit. Aan de rund-, kalfs- oji varicensslagerij is tevens verhonden een afdeeling fijne worst- en vleeschwaren. Alles draagt het stempel van groote hygië ne .hetwelk den bloei der zaak zeker zal bevorderen»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1