DAMIAATJES VRIJDAQ 17 MAART I9.Ï1 44ste JAARGANG No. 1409» PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1746. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 3 bladen EERSTE Schrijven van Z. H. Paus Pius XI aan den Aarts bisschop en aan deoverige Bisschoppen v. Nederland. LAATSTE NIEUWS. STADSNIEUWS. AGENDA 18 MAART Burgerlijke Stand. Van onze Rechtbank. LANOS DEN WEG. Onze heerlijk vlugge Rechtspraak J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. I RLEMSCHE OURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Als antwoord op het voor eenigen tijd verzonden schrijven van het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat aan Z. H. Paus Pius XI, waarin aan den nieuw gekozen Paus hulde en eerbied werd betuigd, is door Z. D. H. den Aartsbisschop het volgende schrijven ontvangen. Aan Onze Eerbiedwaardige Broeder Henricus, Aartsbisschop van U brecht en de andere Bisschoppen van Nederland. Pius XI, Paus. Eerbiedwaardige Broeders, Heil en Apostolischen Zegen. Ofschoon het Ons bekend was, dat gij in genegenheid tot den Apostolischen Stoel bij niemand ten achter staat, heeft toch de hulde van het schrijven, dat gij onlangs gezamenlijk tot Ons hebt ge richt, Ons hoogst aangenaam getroffen. Gij bidt Ons immers in uw gelukwensch al datgene toe, wat voor den Opper herder, zoo juist op Petrus' Stoel verhe zen, het vurigst te verlangen is. Daarom beantwoorden Wij uwe wen- schen met Onze volle vaderlijke liefde en Wij vragen U tevens, niet na te laten Sods hulp voor Ons af te bidden. Want gij weet zelf wat tijd wij doorleven, een tijd namelijk, waarin voor de genezing van alle soort kwalen, meer dan ooit, oen lllernauwste .band noodig is tusschen Christus' Stedehouder en de Bisschoppen. Na God, vertrouwen Wij daarom ten zeerste op uwe beproefde bekwaamheid en Wij hopen, dat onder uwe aanmoedi ging en steun, de Katholieke zaak in uw vaderland van dag tot dag voortgang moge maken, waarmede ongetwijfeld de bloei ook van het burgerlijk leven geluk kig zal samengaan. Wij bidden God, den gever van alle goeds, dat Hij U daarvoor den noodigen bijstand moge verleenen. Tot het ver werven daarvan en tevens ten toeken van Onze toegenegenheid, schenken Wij aan U, Eerbiedwaardige Broeders, en aan de geheele geestelijkheid en aan het volk, dat aan de zorg van ieder Uwer is toe vertrouwd, van ganscher harte in den Heer den Apostolischen Zegen. Gegeven te Rome bij Sint Pieler, den 22sten Februari 1922, het eerste jaai van Ons Pausschap. PW8 XI, Paus. DE KLEINE ENTENTE. BOEKAREST. 17 Maart. In <1« vergade ring van rleo Ministerraad gaf de Minister iiuiUud. 'Cukcu gisteravond oen overzicht van de werkvauutotten in Bel grado. Hij deelde mede, dat de overeen komst tussdhen de vier «laten dor Kicóne Entente betrekking heeft op aiie noon, en hina.nc. vraagstukken, wneiate op de coivfe- rentio t« Genua in Betvandwhng zullen ko men. Op 'Setm oonlenenftie re een oens- geaandie poMWk gevoerd worden. LOONSVEJVI tOOGXNO DUTRSCHE RUKB- WERKUKDEN. BERLIJN, 17 Maart. Dc onderhande lingen tusschen Rxjkarqpmrlng en do vdovereeniig'uigen om treat de toornen «ter rijksarboidors zijn giateravored hen einde gebracht. Eir aai «en loonaverhooging in gevoerd worden van 'jomiddelri Mk. per uur. HONGBRSTAKiEHS. WARSCHAU, 18 Maart. AJde politieke gevangenen in Oe gevangenis te War- sblmu zijn sinds 10 dagen in ho'.ugeivrla- king gegaan. Ge asn teódüing daartoe is de •teohte behandeling, «reik* ie gevangenen ondervinden vaü het gevRngeai«be»liMi. Het bericht beur» iteratie de bomg«r*titksng ts lot nu toe va.ii hoogeriia«>d geheim ge houden en eerst nu is deze staking lie ten*! geworden, doordat eeunge gevange nen hebben gepoogd zelfmoord te plegen. Ondier de hongerstakers baviindt zich ook de oommiunistisahe afgevaardigde 'Gum- bal. HET IERSCHE VERDRAG. LONDEN, 17 Maart. Het Hoogerthuis heeft gisteravond het wetsontwerp beterf- fend 'het lersdhe verd'rag in tweede lezing goedgekeurd. Sociëteit ,,St. Bauo". Veehouders, 10 uur. Gewone zittingen. Stadsschouwburg. Matinée tea bate van hongerend Rusland, half 3. Waaggebouw. Van 101 uur tentoon stelling van schilderijen en teekeningen, door N. Bastert en A. L. Koster. llisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk, ff. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. 16 Mrt., z. v. H. M. BeijerVer meulen: 16 Mrt., z. v. J. J. E. Koe horstHermann; 15 Mrt., d. v. 0. M. BeerthuizenGieliam. Overleden: 16 Mrt. S. Heere3, 86 j., Haarlemmerliedestr.16 Mrt., A. H. BötzelIleitkamp, 69 j„ Tulpenstr.17 Mrt., öW. J. Hessels, 56 j., Gasthuisv. OpHohting. De varensgezel N. J., vroeger bij de Kon. Holl. Lloyd, belde op 'n goeden dag „De Eaam" in de L. Veerstraat op en vroeg eenige costuums op zioht voor de familie v. M., aan de Nassau-t Jaan. Toen de loopknecht daar aankwam, was bij v. M. niemand thuis. J.j die op de Nassaulaan heen en weer ge- ïoopen had, kwam naar den loopknecht toe, zei dat hij van M. was en dat hij hem de costuums maar moest geven. De knecht deed dit niet, en het bleekt dat men hier met een poging tot op lichting te doen had. De eisoh luidde: 6 maanden gev. straf, gezien het on gunstig verleden van den bekl. Dood door schuld. In de middagzitting werd behandeld de zaak tegen A. J. van 33 jaai( fabrikant, wonende to Aerdenhout. Hem is ten laste gelegd, dat hij op 5 October 1921 onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude, op den straatweg Am sterdamHaarlem als bestuurder van een automobiel, daarmede hoogst roeke loos en onvoorzichtig bij het naderen van een flauwe bocht waar de weg slechts 4.25 M. breed is heeft ge reden, in de richting naar Amsterdam, met een snelheid van circa 70 K.M. per uur, waardoor hij niet in staat was ieder oogenblik wanneer de veiligheid voor het verkeer dit gebood, op een af stand van een paar meter zijn auto tot staan te brengen, waardoor hij bij het tegonkomen van den 13-jarigen knaap W. G. Kruger, die in de richting van Haarlem liep, dezen heeft aange reden. De knaap kreeg tengevolge daar van een scheur in het schedeldak, een scheur in het hersenweefsel, benevens een hersenschudding, waardoor hij binnen zeer korten tijd overleed. Bekl. bekende 70 h 80 K.M. te heb ben gereden on de auto niet binnen een afstand van 10 M. tot stilstand te hebben kunnen brengen. Hij zag don iongen Kruger op den berm van dea weg en gaft oon eon claxon-signaal. Hoeveel meter bekl. op dat oogenblik van don knaap verwijderd was, weet hij thans niet meer, doch indertijd heeft bij opgegeven 25 k 30 M. Toen de jongen van den berm afstapte om den weg over te steken, kon bekl. de aanrijding! niet meer verhinderen en de jongen werd aangereden door de lantaarn en het spatbord. Dat bekl. twee wielrijders en oen motorrijwiel achterop gereden heeft en dat de auto over den weg geslin gerd heeft, weet hij niet meer. Als getuigen-deskundigen werden ge hoord Br. Westerman en Dr. Veen, die verklaringen aflegde over de lijkschou wing en pp een vraag van de ver dediger, mr. Duyzings verklaren, niet to kunnen zoggen, op grond van de aangebrachte verwondingen, of 't slaolit- offer rechte of links van den weg aan gereden is. Als getuige wordt gehoord de hoer Wervers, die op de fiots op den straat weg reed. De auto van bekl. reed ra kelings langs hem en getuige schrok daarvan. Get,. zeide tegen oen andoren fietser: „daar komen ongelukken van Het zou niet erg zijn al8 hij zie' zelf dood reed. De weg ig gevaarlijk cn zoo snel rijden is hier onverant-i woordelijk," vindt getuige. Get. heoft geen signaal gohoord, maar dat het niet gegeven is, kan hij niet zeggen. i Getuigo v. d. Dom hof verklaart in denzelfden geest. Getuige Labeure, veldwachter, ver klaart, dat bekl, op dien morgen, om streeks half tien uur bij hem .geko men is met de mededeeling, dat het onareluk gebeurd was. Bekl. zeide, dat hij den dokter al gewaarschuwd had en vroeg, of getuige wilde meegaan. Get. deed dit en vond ter plaatse de toe-' stand zooals bekend is. Get. heeft ter plaatse van het ongeluk, een diepe groef gezien, van het remmen. Get. verklaart, dat er op den weg steeds druk ver!-' keer is. Get. heeft geen ondervinding van roekeloos rijden van den bekl. Get. Vos, veldwachter, is ook ter plaatse geweest. Hij kent den heer v. Et. als een hard rijder, doch klachten hebben hem nooit bereikt. Men heeft bekl. nooit bekeurd, omdat hij een goed chauffeur is. In de bebouwde kom rijdt bekU nooit hard. De Ambtenaar van het O. M. Neen, want dan werd hij bekeurd! Getuige Velleman schatte de vaart op 80—100 K.M. Dit kan hij schatten, om dat hij vroeger als wielrijder veel ach ter auto's gereden heefj. De auto is hem, toen hij op de fiets reed, gepas seerd. Bekl. heeft geen signaal gehoord. Getuige Veldman, los werkman, zag vlak na het ongeluk bekl. een wan- hapig gebaar maken. Getuige A. M. Smits is chauffeur en zat in de euto van den lieer v. It. j toen het ongeluk gebeurde. Den jongen Kruger zag get. rechts van den weg,^ doch toen de auto naderde, stak de< jongen naar links over. Men reed met een 10 k 80 K.M. vaart. Getuige Stuurman reed op een mo torfiets met een snelheid van 40 a 45 K.M., toen de auto hem in vliegende vaart passeerde met een snelheid, die get. op 110 K.M, schat. Get, dacht dat de auto de Amsterdamsche vaart zou inrijden. Als eerste getuige decharge en deskundige wordt nu gehoord de heer Snethlage, chef der afdeeling vervoer bij de politie te 's Gravenhage. Getuige beweert een dergelijke snelheid in het algemeen verkeerd te vinden. Op de zen weg, onder deze omstandigheden, lijkt een vaart van 70 a 80 K.M. hem een te groote snelheid. Get. meent echter, dat de aanrijding ook bij een snelheid van 20—40 K.M. zou hebben plaats gehad, omdat het hier een over steken van den weg betreft. Getuige deelt nog mede, dat uit de statistiek der verkeersongelukken in Den Haag blijkt, dat de snelheid geen rol speel de bij het ontstaan der ongelukken. De heer Th. van Swieten, volgende getuige-deskundige a décharge, hoofd redacteur van de „Auto deelt des gevraagd mede, berekend te hebben, dat men bij een snelheid van 70 K.M. 10 seconden noodig heeft om te stop pen. Get. meent, dat de snelheid hier niet terzake deed. Bij 10 K.M.-vaart' zou het ongeluk ook gebeurd zijn. Get. acht het wel verantwoord, dat een automobilist, als hij op den weg een kind ziet, dat aan den goeden kant' loopt, om dan de vaart niet te ver minderen. Men heeft geen idee, dat dit kind zal oversteken. Spr. heeft een paar maal met bekl. gereden en kan op grond daarvan zeggen, dat het overdreven is, den heer R. een woest rijder te noemen. Daarna wordt als getuige-deskundige 5 décharge gehoord de kapitein bij den motordienst te Broecke Hoekstr. Hij acht, dat het niet gevaarlijk is, op dezen straatweg 70 K.M. te rijden., Er was z. i. geen reden, de vart te verminderen, omdat de jongen liep aan den kant van den weg waar hij hoort. De Officier van Justitie merkte op dat door de bocht de indruk werd gewekt op het slachtoffer, dat de auto recht op hem aankwam. Daar door maakte de jongen een wille keurige beweging. De bestuurder had daarop bedacht moeten zijn en min der snel moeten gaan rijden, toen hij den jongen zag. Getuige ten Broecke Hoekstra zegt, dat het ongeluk b ijeen vaart van 10 K.M. ook gebeurd zou zijn. Als men een duw van een auto krijgt, is men altijd dood; werd er niet zoo snel gereden, dan duurt het alleen wat' langer voor de dood er is. Tenslotte wordt als getuige-deskun dige k décharge gehoord de heer Lauer, hoofdredacteur van de „Revue der Sporten", die echter verklaarti met de mogelijkheid van oversteken x-ekening te zouden hebben gehouden. Get. is voor 'n voorzichtig rijden. Verdediger: Komt u dan 'savonds nog thuis of duurt liet' 3 dagen 7 Getuige: Ik kom misschien een half uurtje later, maar ik kom prettig thuis. De Officier van Justitie wijst er op, dat bekl. bekend staat als een hardrijder en een buitengewoon goed chauffeur. Spr. schetst het1 gebeurde op 5 October, bij wie verschillende om standigheden in het midden laten, doch wijst er op dat de weg zeer smal is. Spr. hoeft persoonlijk ge- 3 zien dat auto's elkaar voorbijstuiven I met een vaart van 80 K.M. en steekt een pluim op den hoed van de chauf feur, dat meer ongelukken wenden voorkomen. De jongen stond rechts of links van den weg. Nemen we aan, (kit hij inderdaad overgestoken is en dat bekl. signalen heeft ge geven. dan blijft de vraag waar het om gaat tenslotte, of de snelheid van 70 K.M. geoorloofd was, gegeven de omstandigheden van den dag enz. Spr. meent dqjt bekl. verplicht was ge weest, zijn vaart te temperen, zoo gauw hij een jongen op den weg had gezien. Hij moet er rekening mee houden, dat een kind op den weg een onwillekeurige beweging kan ma ken. Dit heeft hij niet gedaan. Bekl. reed door met het noodlottige gevolg. Spr. toont met een citaat van prof. Simons en een arrest van den Hoo- gen Raad aan, dat bekl. schuldig is, aan den daad van deii knaap. Spr. meent, dat in dit geval niet anders dan gevangenisstraf kan worden opge legd en eischt twee maanden. De Verdediger Mr. Duyzings. te Utrecht, begint ook namens bekl. met een woord van deelneming tot de familie van het slachtoffer. Dit is geen holle frase, want pl. en bekl. zijn zelf ooik vader van kinderen. Spr. vindt het requisitoir van liet O.M. sympathiek en royaal, doch kan niet medegaan met diens conclussie. Spr. wijdt uitvoerig uit over de lezing iu deze publieke opinie, die den auto mobilist als den bedrijver van zoo veel ongelukken aanziet. Bij andere verkeersongelukken is het publiek niet verontrust, als het een auto betreft, hebben de bestuurders het altijd gedaan. Voor de automobilisten bestaat een algemeenen vrees, en zoo ook om trent deze automobilist is een indruk ge wekt, die echter, naar pleiter betoogt, onjuist is. De waarde van de publieke opinie over den automobilist is voor spr. gering, want de meeste auto-ongelukken hebben met de snelheid niels le maken. Het publiek dient daarom in het alge meen voorzichtiger te zijn met zijn ert- tiek op de automobilist. Op de zaak nader ingaande beloog! pt., dal bekl. ongetwijfeld signalen heeft gegeven. Men is geen bekwaam automo bilist als men in zulke omstandigheden niet automatisch signalen geeft en dat bekl. een buitengewoon goed chauffeur is, heeft het O. M. zelf bij herhaling be toogt. Spr. wijdt dan verder uit over zijn stel- ling, dal de snelheid mei dit ongeluk niels te maken beeft. Door de eisch, (lat de automobilist met alles eigenlijk rekening moet houden, ook met eenonverwachte wending van een voetganger op den weg, stelt men den automobilist buiten de wet. Men vergeet, dat de automobilist de zaken óók als voetganger bekijkt. Spr. vraagt voor deze bekl. geen mede lijden, maar recht en meent dan, dat vrij spraak zal moeten volgen. Daarna werd de uitspraak, evenals in alle zaken, bepaald op Donderdag 23 Maart a.s. Gedeeltelijk gecorrigeerd. R.-K. VROUWENBOND. De R.K. Vrouwenbond, afdeeling Haar lem, heeft gisteravond oen algemeen* ver gadering gehouden, die met het lied „Roomsohe Blijdschap" geopend werd, waarop de presidente zich in hartelijke woorden richtte lot den gewezen geestelijk adviseur, pastoor Borsboom, te Noordwijk; ze herdacht de aangename samenwerking met den geestelijken adviseur en zeide, dat terwijl het overal oorlog en ruzie was, in d enVrouwenbond steeds vrede heerschle. Zij herinnerde er aan dat de vrouwen bond had geholpen, de paslorie van den •nieuwen pastoor te Noordwijk te verlich ten en hoopte, dat pastoor Borsboom aan gename herinneringen aan den Haarlem- schen Vrouwenbond zou bewaren. Daarop verwelkomde zij den nieuwen adviseur en wees er op, dat men van Z.Eerw. de beste verwachtingen had. Uit Delft zijn meer geestelijke leiders naar Haarlem gekomen, die door woord en daad hier bezieling heb ben gebracht. Spr. hoopte, dat met den nieuw enadviseur in prettige verstandhou ding heerlijk en vruchtbaar werk zou wor den gedaan. Daarop nam mevrouw Schous, presiden te van het Baandcleoinité het woord. Zij verzamelde de dames van het comité om zich heen en droeg liet vaandel aan het bestuur over. Zij herinnerde er daarbij aan, dat de overleden secretaresse, mevr. v- d. Griendt het Initiatief genomen had om een vaandel te bekomen; dat vaandel moest uitdrukken de gedachte, dat de vrouwen in alle standen zich vereenigen in de eene vrouwenbond onder de bescher ming van Maria. Naar een ontwerp van den lieer IJ. Bijvoet vqerde de heer Luckx het vaendel uit. Spr. huldigde beide kun stenaars voor liet artistiek werk, dat ze gemaakt hadden en dat de vergadering, toen het witte kleed was afgenomen, kon bewonderen. Applaus stee guit de vergade ring op. Daar zag men het hoogst-artistiek ontworpen cn uitgevoerde vaandel, voor stellend Maria met vier heiligen uit alle standen, symbool van de goede Vrouwen bond-idee. Een fraoi 'kunstwerk t Zei pas toor Bonboom te veel, toen hij Iieweerde, dat de Vrouwenbond, nu het mooiste vaandel van Haarlem bezat? Nadat mevrouw Schous het vaandel had overgedragen aan den Bond, aanvaardde niej. Peelers 't voor de leden. Ze zeide, dat liet vaandel een stuk leven van den Bond vrtegenwooidigd. Ze dankte mevr. Schous en de comité-dames, den oiitwerjier en den uitvoerder en sprak er vreugde over uit, dat alle standen, aan dit vaandel geof ferd hebben. Het zij voor ons een symbool der kerk en der Katholieke beginselen! Wijzend op de voorstelling der figuren, zeide ze, dat Martha's woord „de Werker is daar en Hij roept U" uitgaat tot alle roomsche vrouwen, die een groot etaak le vervullen hebben in de maatschappij. Spr. zeide, dat dit vaandel bewaard moei wor den door een vaandelwacht, die te zórgen heeft, dal het vaandel waar noodig den Bond vertegenwoordigt. Mej. Else Wille zong daarop het vaan dellied, waarna de jaarvergadering begon. De notulen van de vorige bijeenkomst werden goedgekeurd. Mej. Poelhekke bracht liet jaarverslag uit, waarin geconstateerd werd, dat meer medewerking van de gewone leden was ondervonden. In gevoelvolle woorden her dacht het verslag de overleden secretares se, mevr. v. d. Griendt. Herinnert werd aan het winterprogram en de cudsussen. Het ledental bedraagt op het oogenblik 2018. Het werk in de afdeeling is geweest de stichting van de vereeniging „Hulp in de Huishouding". Het jaarverslag werd goedgekeurd, bene vens het financieel verslag van de pen- ningmeesteresse, mej. Beccari. Daarop had de bestuursverkiezing plaats. Uitgebracht werden op mej. van Velzen 171 st. en op mej. de Rooy 145 st., zoodal eerstgenoemde gekozen is. De presidente deelde mede, dat nog 3 vrgaderingen in dit seizoen zullen worden gehouden. Een over Hulp in de Huishou cling, een over politieke voorlichting en voor stichting van den Jongen Vrouwen bond. Mevrouw v. Schagen vroeg het woord om het bestuur te bedanken voor het ge houden Triduum. Daarop verrichtte pastoor Borsboom de vaandelwijding, waarna bij in een kort woord afscheid nam. Hij getuigde van zijn bijzondere sympathie voor den Vrouwen bond, dankte voor bet geschenk en felici teerde de afdeeling met het vaandel. Een vaandel is het bewijs, dat het een vreeni- ging goed gaat. Spr. belichtte nader de be- teekenis van het vaandel en sprak daarop dank voor de medewerking, die hij steeds van bestuur en leden ondervonden had. Spr. feliciteerde den Bond ook met den nieuwen adviseur, rector Kok, die daarop in eenige welgekozen woorden dank bracht aan de presidente en de leden voor de hartelijke ontvangst. Hij wees de leden o.m. op de komende verkiezingen, waarin zij een werkzaam aandeel hebben te ne men en sprak de beste wenschen voor den bloéi van den vrouwenbond uit. Na de rondvraag werd de vergadering, die door het zangkoor Ave Maria opgeluis terd werd, gesloten. Berooving van een taschje. Gisteravond omstreeks 'kw. over 8 'liep tic ongeveer 59-jarige dtame H. H. in de Olieslagersllaan, toén plotseling een twee tal jonge maximen ivan omstreeks 20-jari- geu leeftijd' baar het Ihandlasöhje, «inhou dende ongeveer 25 ontrukten en er zich mede uit de woelen maaikten. Hoewel dadelijk hulip toeschoot, mocht bet toch niet gelukken, de duiders te ontdekken. 5e Kamermuziekavond Toonkunst. Maandagavond a.s. zal de violist Jacq. Thibaud zich op den 5dien (tevenls laal- sten) KaïmeiimMziokaivond vami de Maat schappij lot Bev. der Toonkunst in den Stadsschouwburg Wilsoxisptein doen hoo- ren. Het programma bevat vioolwerken van Brahms, Bach, Schumann, Saiint- Saenis, Riimsiky Korsakow, Gratiado-s en Wieniawslky. PlaatsbesiprekSnig Maandagochtend van flualf 10'12 urn- aan den Stadsschouw burg. te water. Gistermiddag ongeveer 2 uur geraakte oem heer doordat iels van zijn fiets brak, zijn stuur kwijt en reed hals over kop in de Ba'kenesseugraöht. Bern paar werklieden in de «nabijheid schoten ijlings toe endoor den reddingsbaak toe te stehgp, word' de drenkeling spoedig weer op het diroge ge bracht. Even later werd de fiets ook op gehaald. Wagen met steenkolen te water. Hedenmorgen is een met paard' bespan, •uen zwaarixAadeni wagen van de firma v. 'Breemien, Bakenossergractot, te water ge raakt. 'Nadat bet tuig van het paa nd ver wijderd was, werd het zwemmende geleid naar de Nieuwe Gracht en aldaar uit ine' water gehaald. Den wagen «net brandstof zou men hedenmiddag trachten te lichten. Louwtje gewond. Lourens Janszoon Coster is gewond. Ik weet niet, of het ter bevoegder plaatse al ontdekt is, maar het is een feit: uit den rechterbovenarm van het standbeeld des grooten uitvinders is een heel stuk verdwenen en duiidelijk ziet men een donkere plek op dit lichaamsdeel. Hel is pas ontdekt cn van vi-iendelijke zijde werd ik er op gewezen. Hoe lrtng het al is, weet ik niet Me dukt, het kan niet lang zijn, want dan had men het al veel eerder moeten zien. Hebben wfj niet een wakkere Reddings brigade, een prima Eerste Hulp bij On gelukken Dienst, een eerbiedwaardige staf geneesheeren en last not least een ge meentelijke medische dienst? Zij blijven allen koud bij dit penbare ongeval, bij deze verwonding van een der meest ver dienstelijke Haarlemmers. Maar Louwtje ls een held. Hij versaagt niet Nog houdt lijj zijn arm uitgestrekt, om den drukletter vasl te houden en den volke te toonen. Maar hoe lang zal de gewonde arm dit nog vol houden. Hier moet spoedig geholpen worden. Of wacht men tot.... een vogeltje in deze prachtige Belegenheid een nestje heeft gebouwd, Ik weet niet hoe lang het reedgeleden ■is dat „Codro'' een proces aanging me* den Staat der Nederlande». Maar het is reeds een heelen tijd' geleden.! Ik weet u et ihoevele malen Mr. Limburg in den Haag, •de advocaat van „Godro" reeds gevraagd is oun inlichtingen omtrent den stand) van .hel proces, «naar het is talloos vele ma len. Vele belangtiebbeuden iu de Bollenstreek zijn reelds naar betere gewesten heenigelo- gen, anderen gaven de hoop op nog ooit iels van den uitslag te vernemen. Neen, beste lezers en lezeressen, dat zijn geen klachten, die mijn pen ontvlieden, want voor Wachten en verwijlen is gecit •reden. Zoo is onze heerlijk», secure, onvol- prezen rechtvaardige, maar spreekwoorde lijk langzame Hollandsöhe rechtspraak. En toen eindelijk een tipje van den sluier, die over dc behandeling van het proces hing, werd opgelicht, toen hoorden we, d'al over 4 weken de rechtbank uit spraak zou doen en hoop en levenslust van belanghebbenden werd heclcmaal ver. frischt. 'De 4 weken vervlogen en dc dag der uitspraak was daar. Nog 4 weken uit stel. Geen klacht, ook de Rechtbank moe» het volle pond 'hebl>en <>n a'l duurt dc overweging lang, de uitspraak is er des te rechtvaardiger om. 'Eindelijk: 16 Maart was de groote dag daar en inderdaad viel de uitspraak Maar welk oen uitspraak? „Op grond van het niet nakomen van de aangegane overeenkomst", zoo luidt zij, „lot overneming van groenten door dan Staat, is de eisdheresse toegelaten, door getuigen te bewijzen, dat de Minister van •Landbouw, Nijverheid' en Handel iu Ge audiëntie van 2 October 1918 aan de „Co dro', in strijd' «net bedoekte overeenkom st, mededeelde, dat bij niet de groenten zs.fi overnemen. Dit getuigenverhoor is bepaato op 16 Mei a.s." Juridisch zal deze uitspraak wel vol maakt dn orde zijn. Het zal zoo wei moe ten en ik «neen er zelfs uil te speuren dat de zaak voor „Godro" met deze uitspraak or niet slecht voor staal. Maar juridisch, rechtskundig niet-ge schoolden zullen zioh toch even de oogeit •moeten uitwrijven. Beginnen we opnieuw?" zullen ze vra gen, ,en lik dacht dal bet 't einde was". .Bi-solve-res-se-is^ioe-ge4a-len-tot-het-öjc- wijs. Ze mag nu gaan 'bewijzen. Dat getuigenverhoor is bepaald op 16 Mei. O, 'l is allemaal volmaakt in orde; juri disch gesproken tenminste, maar 'ai leek diuize.lt or 'n beetje van! Barometerstand 771. Neiging: Stilstand OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnomingen verricht in dei morgen van 17 Maart 1922: Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Thorshaven. Laagste barometerstand 760.6 m.M. (e Riga. Verwactiting van den avond van 17 tot den avond van 18 Maart 1922: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind. Aanvankelijk nevelig tot l>e- t rok ken of halfbewolkt. Later wellicht op- iklarem'. Waarschijnlijk droog weer, eenige kans op nachtvorst in het Oosten. Iets zachter overdag. Examen-commissies L. O. De minister van onderwijs heeft in de commissie, welke in het voorjaar van 1922 belast zijn biöt het afnemen van de exa mens tor verkrijging van do akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77a der wet tot regeling van het Lagor Onder wijs van 17 Augustus 18878 (Stbld. no. 127), benoemd te: Haarlem: tot lid en voorzitter: dr. J. E. M. Storok, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem; tot leden: Ph. E. Bredóe, schoolopziener in de inspectie HaarlemJ. A. Ladage, aohoolopziender in de inspectie Alkmaar; G. H. iWeustink, schoolopziener in de in spectie Hilversum; P. Hoogland, school opziener in de inspeotie Amsterdam; dr, J. E. Hoekstra,, sohoolopzioner in de in- speotio Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: O. van Biuysen, inspecteur van het lager onderwijs in inspectie Alkmaar; B. Bahder, sohoolopzioner in do inspeo- tio Alkmaar; J. M. van Meetolen, oud-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1